Reklama

neděle 31. ledna 2021

Turecko milosrdnější Německa? Aneb zajímavý vývoj ve věci deportace Kurda z Německa do Íránu.

 
 
Ivan David
31. 1. 2021

Nejprve – Bavorsko vydalo do Íránu Kurda Ebrahima Abdiho Jenekanla, jak se píše na Facebooku Kurdské německé obce: „Včera byl do Íránu deportován Ebrahim Abdi Jenekanlo, Kurd z východního Kurdistánu (Rojhelat). Ebrahim hledal v Německu ochranu před zadržováním a mučením ze strany íránských orgánů, které zakoušejí také jeho rodinní příslušníci.

Kurdům v Íránu hrozí - zejména pokud jsou politicky aktivní - riziko pronásledování íránským režimem. Mnoho z nich je odsuzováno k dlouhým trestům odnětí svobody nebo dokonce k smrti. 

Organizace pro lidská práva Hengaw uvádí, že v první polovině roku 2020 byla téměř čtvrtina popravených v Íránu Kurdové. Zejména po masových demonstracích v listopadu 2019 byla řada aktivistů v oblasti demokracie, práv žen a ochrany životního prostředí znovu a znovu zatýkána, mučena a zavražděna. Jen za poslední dva týdny bylo uvězněno nejméně 76 Kurdů.

I když je známo mnoho případů porušování lidských práv v Íránu, odpovědné bavorské orgány i přes úsilí člena bavorského zemského parlamentu Cemala Bozoğlu, z Aliance 90 / Zelení, kterému tímto děkujeme, provedly deportaci a vystavily tak dalšího Kurda riziku odnětí svobody a popravy.

„Vyzýváme federální vládu a konferenci ministrů vnitra, aby okamžitě zastavily deportace do Íránu, dokud nedojde ke zjevné změně ve způsobu, jakým jsou zacházena s lidskými právy,“ říká místopředseda německé kurdské komunity Mehmet Tanriverdi.“

Dnes ráno se Abdi do Německa vrátil, jak píše novinář Jan Jessen:

„Abdi Jenekanlo je zpět v Německu. Jak bylo včera oznámeno, Kurd byl včera posazen do letadla ve Frankfurtu, odkud měl být deportován do Íránu, ze kterého před deseti lety uprchl. Turecké úřady zřejmě zabránily dalšímu letu do Íránu. V tuto chvíli nevíme proč. Abdi je každopádně od 10 hodin v Německu. V Íránu mu hrozilo uvěznění a mučení. Jak dobře je, že je zpět, ale: Principiální kritika Německa, v tomto případě bavorských úřadů, zůstává. Je nelidské šílenství deportovat lidi do zemí, jako je Afghánistán nebo Írán, a to nemluvíme o pandemii! Podle mých informací je Abdi na cestě do Eichstättu, kde bude opět umístěn do deportační vazby.“

Co udělají bavorské úřady teď? A to vůbec nemluvíme o tom, že desítky, možná stovky migrantů zůstávají v Německu na základě tzv. institutu strpění, i když jim byl odmítnut azyl z důvodů kriminální činnosti. Nesmí být prý vydáni do zemí, kde jim hrozí mučení a smrt. Zejména se tím německé úřady zaklínají v případě syrských uprchlíků, i bývalých členů IS. U politických uprchlíků je tomu zřejmě jinak. Mimochodem, institut strpění je harmonizován v celé EU.

4 komentáře :

 1. A Julian Assange? Tomu nehrozí smrt. Jen 170 let za mřížemi. Jeho provinění je, že zveřejnil "metody prosazování západních hodnot".

  OdpovědětSmazat
 2. Zas skopčáci lžou jak se jim to hodí do karet turci jsou jejich velký spojenci.

  OdpovědětSmazat
 3. A stribro podrazuje.
  "Fakove" z bazin pisou o demonstraci nekolika desitek lidi v Rusku zatimco velke davy protestuji denne v ulicich jejich mest..A jsou brutalne,lidskopravne potlacovany.Take v EU .
  Trump byl povysen na Arcilotra/je tezky najit proc,ale hleda se / a denne se masove zatyka v USA za zlociny, kterych pred 14 dny si nikdo ani nevsiml.
  Samorejme to zlociny nikdy nebyly, ale vladnouci klika zrejme chce stupnovat a dohnat veci k stale rychle se stupnujicim represim a do bodu varu...
  Taktika kdo z koho ,myslim neni nejlepsi v takovych situacich.
  Pochybovat o volbach uz je taky arcizlocin.
  I pro samotne cleny kongresu a tedy i lidi kteri je tam zvolili..Ktere reprezentuji.
  Korunu vsemu prinesla pomoc americanum od vlady na misto slibenych 2000, pouze 600 a obrovskej pocet lidi to zainvestovali do GameStop firmy, kde jedna akcie stala 4 dolary loni a 17 pozdeji. Ty akcie vyskocily bleskem az na 374 dolaru.
  Vlada a Wall Street free trade, prave free market,/vseho svobodnyho/, okamzite zakazali.
  Tedy skromni investori nesmi si vybrat sve male zisky. A dalsi nesmeji investovat do tri zakazanych firem.
  Kdysi za Clintona dokoncili stehovani prumyslu pryc a ze vydelavat budou chytry wallstreetovy penize.
  A zavedli globalni free trade. Dostavila se obrovska krize 2008 ,ale dnes prave ted v televizi ukazuji placici miliardare,/zrejme u posledni miliardy/,kdy korporace chytrych penez /vetsinou asi Hedge Fonds/,ztratily bleskove pres 70 miliard.
  Davy investoru jasaji a okazite podaly zalobu za ztraty zpusobene zakazem free marketu.
  Nespravedlivost vuci lidem ,kdyz delaji a napodobuji jen to co korporace maji povolene, poburuje.
  Ted se prave ti drobni obyclidi vrhaji koupe fyzickeho stribra a chaos roste, nebot byli tez prohlaseni za arcilotry a teroristy.
  Lide chteji ameriku zpet,nechteji korupci ani tu fake,ani fake media a vladu.
  Narodni Garda hlida hlavni mesto,ale ani nestoji za to,aby jim vlada dala aspon ty skladaci postele/spi v zime v garazich na zemi/ a zakladni veci treba vice nez jeden zachod. Nektery byly odveleny jako nespolehlivi a Ceske velvyslanectvi uvarilo hodne gulase pro ne, aby v zime meli neco poradnyho k jidlu. Jsou tam lide ve vetsich poctech z Nebrasky, kde se cesi usidlovali ve velkem mnozstvi.


  OdpovědětSmazat
 4. Jak nemci vycejti sebemenší moznost deportovat, tak to udelaji. Na bavorských úřadech pracuje už dost turků a turkyn, a kurda necloveka rádi pošlou do nějakého pekla. Proč ho sami turci vrátili, na to se dají krásně vymejslet fantazie jak z Bonda. Ale deportacní vazba, to bude asi stejně prijemny jak v tom íránu.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.