Reklama

středa 20. ledna 2021

Umělá inteligence: Cože, už dnes?

Patrick Ungermann

20. 1. 2021
Co je na tom špatného, když mi robot, který si bezvadně načetl naši místnost, můj velící hlas i vzhled, vyluxuje podlahu. Mám se dívat, jak to dělá žena? Máme se feministicky hádat, kdo vysaje prach dnes, když dětem se právě nechce? No, co je na tom špatného? Neodbytnému tazateli doporučuji přečíst si Karla Čapka. Nejlépe celého nebo alespoň výřez z díla. Karel Čapek věřil v dobrého člověka. Znal špatné lidské vlastnosti a věděl o lidských chybách. Jestli mě robotický vysavač, sytý údaji z mého bytu či domu, v něčem někomu nenapráší, nemuselo by ještě být tak zle
.
My, lidé máme silný vrtoch, že nacházíme zalíbení ve všem, co se nám nějak podobá. I Kristus musel přijít v lidské kůži, abychom ho nějak vzali na vědomí. A Boha Otce často malujeme docela lidsky jako stařečka. Ačkoli zrovna uplývající věk se spíš týká našich těl než duchovních stálic. V opičácích a daleko spíš v lidoopech nalézáme potěchu, protože i oni nám jsou podobní. Co myslíte, bylo víc přírodopisných snímků natočeno o medúzách nebo o lidoopech? Tribun lidoopů má s tribunem v lidské obci opravdu dost společného. V gestech i jinak. Však už ta podoba vyvolala spoustu vtipů a dost kriminálu za politiku. Zdá se, že je otázkou času, ne zábran (které jsou tady velmi vzácné), kdy inženýr a stroj zplodí jako rovnocenní partneři homunkula, jistě i homunkulu, neboli umělé lidi.

A znovu: Co je na tom špatného, bude-li umělý vnuk trpělivě naslouchat stařenčinu vypravování s fotografiemi, když skutečný vnuk, co měl být hřejivě lidský, na to nenalézá čas? Co má být závadného na umělé ženě, kterou nakoupím s programem literatury a akvaristiky? Poučím se a nikdy na sebe neštěkneme. A iluze pohlavní rozkoše? To už se jistě nějak vybádá. Přiznám, že mě ohromilo, jaká spousta lidí, včetně duchovně založených, ale i jiných, atavisticky zaměřených, baží po výrobcích s umělou inteligencí. Kdybych měl ještě minutu povytahovat obočí, řeknou, že umělé inteligenty nechci, jelikož se bojím chytřejších, než jsem já.

Jistě je mezi chytrostí a moudrostí pořád velký kus cesty. No, právě! Pokud mi umělá sympaťačka odoperuje zanícenou bulku, prosviští se mnou cichlidy z jezera Malawi, i vánočku upeče lépe než já, a to sama v sobě, a navíc její kůže nepřestane vydávat něžnou vůni anemonek, to bude těžká konkurence pro naše Haničky, Kristýnky a Lenky. A až se časy umoudří a lidé si zas začnou považovat svých národů a vlastí, začne se prototyp PQR opravdu jmenovat třeba Kristýnka a možná bude umět vtipkovat s českou lehkostí.

Přestaňme se teď nechat unášet nadženami a nadmuži (nedej Bože i naddětmi). Trh jistě zaplaví nadválečníci, nadzloději i nadpolicisté, možná nadžidé, nadmuslimové, nadkřesťané. Snad z toho bude víc než obyčejná mela. Jistě, zůstáváme Čapkovými lidmi, těmi dobrozláky – zlodobráky a v každém případě lidsky chybujícími poctivci.

Na tomto stupni vývoje (kdesi za počátkem cesty) bychom se do umělé inteligence pouštět neměli. To spíš, abych dal ženě najevo, že prach vysála moc pěkně, a ona aby si všimla něčeho jiného. Snad něčeho, co jsem já udělal. To raději poprosit, aby se Jenda tolik nebál smrti. Aby se Klárka zamilovala. Abych nezapomněl nakrmit křečka…

18 komentářů :

 1. Myslím, že největším problémem jsou lidští parazité, kteří nebudou mít nikdy dost a na ostatních lidech jim vůbec nezáleží. Jako všechno se dá použít k dobru a zlu. Robotizace vyžaduje vyspělejší společnost než je současná. Naopak si myslím, že většinově moudrých ubývá. Vzdělaný neznamená automaticky moudrý.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "...Kdybych měl ještě minutu povytahovat obočí, řeknou, že umělé inteligenty nechci, jelikož se bojím chytřejších, než jsem já...." - Velmi dobře napsáno. Uměla inteligence ještě může mít v sobě zábrany nastavené člověkem. Pak nastoupí učený idiot a vyrobí superinteligenci a tím lidstvo skončí, stane se otrokem nebo bude vyhubeno. Superinteligence se potom dokáže učit sama, obejde všechny možné lidské zábrany a pak bude rozhodovat o bytí a nebytí lidstva na planetě a člověk ji v tom nezabrání. Pokud pochopí budhismus, pak planetu a lidstvo promění v energii. Lidé to však mohou udělat dříve jadernou válkou díky lžiprezidentovi Bidenovi a těm co uvedli Bidena do funkce jako loutku. Atomová bomba má hranice, vodíková bomba však nemá hranice a pak se staneme jen energií, trochu jinak než jsme si mohli představit !!!

   Smazat
  2. Umělá inteligence nemůže nikdy nahradit lidský mozek. Až ji někdo někdy naučí citům, jako milovat, závidět,žárlit, ... tak teprve potom se ji budeme muset bát.

   Smazat
  3. A až začne mít smysl pro humor a recesi.

   Smazat
 2. Můžu napsat autorovi jednoduchý skript umělé inteligence na křečka, když mu to dělá takové problémy. a) nastavit si budíka na čas krmení b) pokud nejsou v kotci bobky nebo se křeček nehýbe tak je třeba navštívit zverimex

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. HM, hlavou přemýšlet ti nejde. Nic z toho jsi nepochopil.

   Smazat
  2. Tak je samozřejmě jasné, že někdo potřebuje i na rozpoznání ironie umělou inteligenci. Lidstvo má nadějné vyhlídky

   Smazat
  3. Neumíš napsat ironický text. Nejde ti to. Působíš trapně.

   Smazat
  4. Je mi to nějak tak jedno, ale jsem nadšen, že někdo jako ty má potřebu to komentovat. Něco k věci by nebylo?

   Smazat
 3. Umělá inteligence je určitě zajímavá stránka techniky. Dovolím si ale tvrdit, že žádná inteligence nepřekoná člověka, přinejmenším ne v lidské blbosti, protože každý dokonalý počítač by musel spáchat sebedestrukci, kdyby vypustil jen zlomek toho, co vyprodukuje lidská blbost. Stačí chvilka u ČT nebo ČRo a nebo novinářské žvásty. Kdysi údajně A. Einstein prohlásil, že lidská inteligence má ,na rozdíl od lidské blbosti, učité hranice.
  Občas se v diskuzích na NR objevuje žádost mazat příspěvky s IQ tykve. Já nesouhlasím, ať si každý udělá sám obrázek o pisateli a z mnohé diskuze je zřejmé, že tady jsou pistelé, kteří mají odhad co je kravina.
  Církev říká, že nejvyšší stvořil jak hezké růže, tak stejně pichlavé bodláky. Je dobře, že existuje plevel, o to více zazáří krása té růže.
  Hašek ve Švejkovi napsal, že musí být i blbci, protože kdyby byl každý chytrý, tak by z toho jeden zblbnul. Asi jsem to necitoval doslova, ale myšlenka je to perfektní.
  Takže, pane Dvořáku, i nadále pevné nervy.

  OdpovědětSmazat
 4. TADY JE DNEŠNÍ BOMBA poslechněte ...............
  Inaugurace nového prezidenta USA jako republiky bude až 4.března 2021…
  https://www.facebook.com/…409

  OdpovědětSmazat
 5. Hele lidi, a jsou Blátošlapové-unk Howni a spol. přirozené neinteligence, nebo umělé inteligence? Mě by se líbilo za bé)
  Že bych se nemusel cítit nad jejich produkty tak trapně.

  OdpovědětSmazat
 6. Dík pane Ungermanne. Dík. JiH

  OdpovědětSmazat
 7. No nic mohli by udělat lidem lepším a snadnější život ale to kapitalisty ani nenapadne.

  OdpovědětSmazat
 8. Jsem pro roboty do kuchyně, na úklid i na každou těžkou či nebezpečnou práci. Ale top rozhodování nesvěřujme umělé inteligenci. Jako homo sapiens jsme stejně zodpovědní jen my.

  OdpovědětSmazat
 9. Skutečné problémy lidstvu nastanou, až lidé dostanou možnost plně rozhodovat o sobě a o většině svého času.

  OdpovědětSmazat
 10. Až se budou představy autora o umělé inteligenci více blížit realitě, přestane se bát že mu homunkulus upeče bábovku líp než Hanička, a začne se konečně bát toho co již dnes zneužívají lidé s přístupem k rozsáhlým datům, které jim umělá inteligence pomáhá zpracovat k ne zrovna etickým cílům.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.