Reklama

úterý 26. ledna 2021

Uvalí EU sankce na USA za "nemístný protekcionismus"?

 

Ivan David
26. 1. 2021

US prezident Joe Biden má v úmyslu v pondělí podepsat exekutivní nařízení „Made in America“, které se snaží zvýšit nákupy produktů vyrobených ve Spojených státech, zejména zpřísněním pravidel týkajících se federálních veřejných zakázek a poskytnutím větší role vládě při podpoře amerických podniků. Čin Bidenovy exekutivy má podpořit federální nákupy zboží vyrobeného v USA tím, že federálním agenturám ztěžuje nákup dovážených produktů, mimo jiné zvýšením požadavků na místní obsah, potlačením výjimek ze současných pravidel Buy American Act, a vytvořením nové vedoucí role Úřadu pro správu a rozpočet, který bude dohlížet na provádění nové politiky.

Bílý dům ve svém prohlášení uvedl, že Bidenova směrnice upravuje definici produktů vyrobených v Americe a zvyšuje prahovou hodnotu domácího obsahu pro nákup tak, aby splňovala stávající ustanovení zákona Buy American Act, zákona přijatého v roce 1933, který vyžaduje, aby vláda upřednostňovala při svých nákupech v USA vyrobené produkty. Kromě zvýšení podílu částí produktu, který musí být vyroben ve Spojených státech, aby splňoval podmínky těchto pravidel, zvyšuje Bidenův příkaz také cenovou preferenci domácího zboží ve vládních zakázkách. To dává federálním agenturám větší volnost při rozhodování o nákupu dražšího zboží od amerických dodavatelů, než aby si museli vybírat levnější, dovážené alternativy.

Ve snaze o další snížení spoléhání federálních úřadů na dovoz má Bidenova akce rovněž za cíl snížit výjimky ze stávajících pravidel pro zadávání veřejných zakázek. Toto nařízení rovněž vyžaduje, aby vládní agentury podávaly zprávy o svém provádění zákonů Made in America, a vyzývá agentury, aby vydaly doporučení pro dosažení cílů Made in America, mimo jiné i tím, že vedle současného výrobního průmyslu mohou být do mixu přidány i služby, protože zákony Buy American Act se nyní týkají pouze zboží. Také se nařizuje agenturám, aby využívaly Manufacturing Extension Partnership, národní síť, která podporuje malé a střední výrobce, aby agenturám pomohla spojit se s novými domácími dodavateli.

"Tímto nařízením prezident Biden zajišťuje, že když federální vláda utratí dolary daňových poplatníků, utratí je američtí pracovníci za zboží vyrobené Američany a za součásti vyrobené v Americe," uvedl ve svém prohlášení Bílý dům.

Tak je Bidenova administrativa náš vzor nebo ne? V USA zavádí něco, co EU označuje jako "nemístný protekcionismus" domácí produkce, neslučitelný se zásadami svobodného trhu! Výhrady tržních fundamentalistů proti tomuto opatření jsou stejné jako proti novele zákona o potravinách z dílny SPD, která nařizuje větší podíl prodeje domácích zemědělských výrobků: "Jak k tomu přijdou američtí spotřebitelé a úřady, aby neměli rozmanitost ve výběru zboží? Zvedne to inflaci! Přece kvalita se prosadí sama!"

Nebo ne?

38 komentářů :

 1. Inu co je dovoleno bohovi není dovoleno volovi.

  OdpovědětSmazat
 2. Autorka je vedle jak ta jedle. Mezi EU a USA není žádná smlouva, která by podobné praktiky zakazovala. Čili volání po sankcích lze považovat za hysterii, že už v Bílém domě není ten poděs, co si hrál na republikána, ale nikdy jím nebyl. Hezký den a trochu optimismu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mohl by nám pán sdělit, kde se v článku nachází ta část obsahující "volání po sankcích"? Děkuji

   Smazat
  2. Forkie26. ledna 2021 7:56

   V jeho pomatené mysli. U Martina nic nového.
   Ať mu tedy alespoň ten optimismus při tak hezkém dni vydrží...

   Smazat
 3. Ten David je fakt na hlavu. Na jedne strane popisuje Buy American Act, coz je zakon uprednostnujici americke prumyslove vyrobky a na strane druhe ho srovnava s povinnymi kvotami na prodej ceskych potravin. Hodinky a holinky jedno jest. Oboji se natahuje:-)

  OdpovědětSmazat
 4. Pane Unknowne, Zkuste, prosím, ve své mysli nahradil slova průmyslový výrobek, potraviny, hodinky a holínky jednotným a výstižným pojmem ZBOŽÍ. V této podobě snad myšlenku autora poberete.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. Unknown26. ledna 2021 11:28

   Opět zažíváte vlastní zatmění? No je to vidět, když nejste schopen objektivněji a pravdivěji nahlédnout na sebe sama a své okolí. Vaše pokřivené vnímání názorů jiných a bohapusté sebevědomí povyšovat se nad inteligenci jiných, z vás činí naprostého ubožáka.

   Jak by řekl Werich - Ta vaše hloupost, se nedá vyléčit ani vyfackováním...

   Smazat
 5. 6.14
  Mnohonásobný blbečku unk Howne!
  Vtluč si do své omezené palice, že nejen že sereš mimo mísu, ale navíc tak zviditelňuješ svou neznalost těch nejzákladnějších reálií, že jsi za šaška.

  Vtluč si do své vymetené lbi že:
  1) Zelenina se dá pěstovat i u nás v zimě, alébrž už několik století existuje zařízení zvané vytápěný skleník. Kam si myslíš že zámecká šlechta dávala na zimu palmy (při tvém intelektu ti to raději vysvětlím - byly v květináčích), kde myslíš že v našich podmínkách jen tak pro potěšení pěstovala citronovníky, pomerančovníky atd. atd?
  Kde myslíš že svá zimní rajčata pěstují Holanďané, trapný jedufluse? Jo aha. Chápu. Vysoká škola kavárenská učí, že Holandsko leží ve střední Africe. Tak to jó.
  Nyní jsou navíc tyto skleníky automatizovány. Chápeš už, proč tě mám za blbečka?

  2) I kdybychom pominuli toto staré zařízení, jsou zde, po vynálezu elektřiny a elektrifikaci, další zařízení, která unikla tvé nebystrosti. Nazývají se mrazáky, v továrním provedení pak mrazírny.
  Že díky EU, korupčnímu Teličkovi, a blbům tvého formátu, dnes u nás již téměř žádné nemáme, je pak jiná věc - související pochopitelně s tou první. Tedy pro myslící pochopitelně.
  Jestliže jsme v současnosti díky výše jmenovaným idiotům v zelenině soběstační ze 30% , stačí na pokrytí našeho trhu s naší zeleninou 30% mrazíren. Nebylo zkrátka co mrazit, blbánku.
  Takže sbal si euronoty a táhni z diskuzí myslících do kavárenské řiti, tupče.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Koukám, že než jsem to sesmolil tak blbečka spláchli. Přesto to zde nechám, v doufání že se blbeček sebevzdělá a přestane hlásat krávoviny o zelenině pěstované na sněhu, viset.

   Smazat
  2. Provokující blbeček smazán. Omlouvám se, že jsem vám zkazil zábavu.

   Smazat
  3. Nevadí, velmi dobře napsáno, dobře že zde ponecháno. Zasmál jsem se,jak to sedlo.I trochu toho smíchu je potřeba.

   Smazat
 6. Takhle přece funguje kapitalizmus celou existenci a někdy při své debilitě se divím, kolik inteligentních lidí hledá v genech kapitalizmu nějaké sociálno. Každý zahrádkář ví že s parazity se musí bojovat permanentně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:05
   A jak fungoval ten váš sociááálismus,dědku, že se toho svinstva zbavil celý Východní blok, včetně Ruska ?? Každý normální člověk, pokud posoudí tyto dvě varianty, usoudí, že vždy kapitalismus, i s málo negativy!!

   Smazat
  2. Kapitalismus=demokracie. Jak jsme se přesvědčili v socialismu není demokracie možná. Jak tedy a kde budovat sociální demokratický stát? Babo raď, nebo pradědo raď. TBC

   Smazat
  3. praděda To jste řekl pravdu jsem zahrádkář a nestále bojuji s škůdci. V kapitalismu nejde nic pozitivního najít.

   Smazat
  4. Kachno, vysvětlujte to nezaměstnaným, bezdomovcům, lidem s nízkými příjmy, že je to jen malá vada na kráse.

   Smazat
  5. Kachno, jsem zabezpečen, můžu si zaplatit i náročné operace. Máš na to ty? Nechci se stále chlubit, ale tak nějak si myslím, že seš na tom líp než já. Pochlub se. My v kapitalizmu si nezávidíme a co se máme dobře musíme držet při sobě! Howgh...

   Smazat
  6. Opatreni muzeme vzit jako antiglobalisticke.
   Kdy odpadne emise vznikla casto cestovanim vyrobku po cele zemekouli.
   Potiz je v tom ,ze nastaveni na globalismus je zcasti hotove a ze v mnoha zemich jako CR cast vyroby byla zrusena..
   Nechat vyrobky objizdet a delsi zemekouli kvuli miliardovym ziskum,znamena dosavadni nevyhovujici zavislost, v pripade kdyby /misto policejnich akci s vyjimkou Vietnamu/, zacala vetsi valka , ktera je casto se zda za rohem..
   Mnoha lidem prislo a vypraveji jak se staty,jejich nazvy menili aniz by se z jejich domovu.
   Coz se deje neustale kdyz se nekdo narodil v CSR,potom se premnenil do CSSR,potom na Ceskou Republiku a ted bezduvodne pro stat a zmenil nazev do nejakeho nesmyslu zvaneho Ceechie..
   Na co se tim nazvem mame pripravit ? Zatim bez vysvetleni..

   Smazat

  7. INDICKÝ BĚŽEC26. ledna 2021 10:13

   Dočkej času komiku. Ten tvůj svinský sociááálismus, už ti začíná kvést i v júesej. A ta tvá demokracie v něm bude taky tvrdě zakotvena. Nebudeš se stačit divit, chlapče.

   Smazat
  8. Indiáne ty pako, sociálno neznamená socializmus. Jenže chápu, že být indický a běžec je zátěž na hlavu.

   Smazat
 7. USA jsou zemí, která si jednak uvědomuje, jednak (tvrdě) prosazuje zájmy svých mocipánů.
  A tomu podřizuje svou (predátorskou) politiku.
  A je již lhostejné, že jednou se jako lev bijí za "svobodný" trh, aby se vzápětí poté US mocipáni bili za protekcionismus, tj. ochranu svých výrobců a výrobků.
  To jen svým vazalům vnucují své koncepty, jež mají být akceptovány jako neotřesitelné zásady.
  Jo!, ty zásady! ... A "hodnoty"! Těch mají (jako vždy) jen plnou hubu, a ve skutečnosti jde o zisky těch, co chtějí žít navěky ve vatě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsou tady jeste ty hodnoty naseho Komenskyho.
   "Velke snazeni toliko pro hovada dobre jeste"!
   Viselo to casto na dverich hajzlu.
   Ale srbove se nesnazili a uz maji plynovod a madari treba Sputnik, kterej pouhou existenci rozvraci EU.
   Zadny problemy pro lidi pres 60 let.Vubec zadny ze Sputniku. Dalsi nesnazivej je ten Madar Orban.
   Uz ma Sputnik a smytec. EU sklapli.
   Orban je zajimavej tim. Nedavne jsem cetl cast jeho projevu a s uzasem zjistil, ze i kdybych Orbana z nejakeho duvodu nemel rad nebo jeste vice a kdyby prislo na volby ,tenhle politik jeho projevy a skromne usili, vam neda zadnou jinu moznost nez volit pro nej..To je velmi myslim ,zajimave zjisteni o svobodnych volbach..

   Smazat
 8. Obávám se, že ekonomický a politický sešup USA se nedá zastavit a bohužel budeme také trpět!! Dolar je stále ještě světovou rezervní měnou, i když se pomalu nasunují další měny a nejspíše přijde nějaký "přepočítávací" ekvivalent , tak za "dolar" zaplatí celý svět!!

  OdpovědětSmazat
 9. 10:56.
  Unknowne alias Indický běžče, ještě kdybyste se pokusil specifikovat ty údajné "nesmysly". Bylo by to zajímavé.
  Zatím je to takto od vás jen zakomplexovaný výkřik...

  OdpovědětSmazat
 10. Omezování importů do USA povede pouze k tomu, že velké země začnou rozpouštět dolar ze svých portfolií a to bude pro světovou ekomiku náraz,který vyvolá "krizi" o rozměrech, které jenom těžko predikovat!! Čína drží USA nad vodou jenom proto, že je to pro ní zásadní trh! Pokud toto skončí, děj se vůle Boží!!!

  OdpovědětSmazat
 11. Situace houstne, mám-li věřit veřejným pravdomluvným médiím, tak EU dopředu zaplatila dodávku vakcín pro své obyvatele (300 milionů) a americká firma se vykašlala koupené zboží (vakcíny) dodat. Dnes už není možné pokračovat ve hře na důvěru a je na místě fofrem nahradit dovoz z jiných zdrojů. Nelze čekat a když to udělá celá EU, tak si Astra může strčit svou vakcínu za klobouk. Nejsem fandou ministra zdravotnictví, ale za tento průšvih opravdu nemůže. Teď je v jeho kompetencí rychle zareagovat a za to odpovědný bude.

  OdpovědětSmazat
 12. Americane si najednou uvedomili, ze maji spolecne vetsi silu jak chazari co uz vsechno skoupili a jejich poskoci co jim vladnou. Podivejte se na video.
  https://ac24.cz/en/-/americane-uz-podvod-pochopili-nyni-muzete-i-vy-behem-par-minut-vaseho-casu?redirect=%2Fen%2Fweb%2Fac24%2Fuvod

  OdpovědětSmazat
 13. Zijeme v kulminacnim bode vyvoje, kdy tyto uvahy v clanku brzo smetou problemy o kterych se nam nesnilo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máte naprostou pravdu, am. halyvod se BORTÍ.
   Pravdivá reportáž pracovníka Americasvoice.news ze stanoviště pro novináře, která bylo speciálně vybudováno kvůli inauguraci, dystopická inaugurace bude navždy zapamatována v historických knihách. Bidet používá jinou oválnou pracovnu. Není v Bílém domě. Pro filmové účely je jich několik.
   https://anonup.com/thread/368819
   https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/neni-chavez-jako-chavez-americany-zmatla-nova-busta-v-bidenove-pracovne-40348722#seq_no=3&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.web.nexttoart&dop_req_id=7DRUIqLsWfg-202101221919&source=article-detail

   Smazat
  2. Zrejme se schyluje..
   Zrusenim atomelektraren upadla EU do stale vetsi zavislosti na energii odjinud.
   Zrejme se pocitalo s islamem a nebezpecim v tom smeru utoku na ne.
   Vzrostla tak normalni zavislost na Ruske nafte a plynu a kdyz nedavno srbove dostali plyn a tranzit dal do EU a nemale penize z toho pribudou a na ukor Ukrajiny.
   A dalsi veci v tom smeru se chystaji..
   Rysuje se ,zatim to tak vypada na dalsi rozstepeni EU, kdy NS-2 je zalezitost stale vetsiho vyznamu a spory kolem neberou konce.
   Muze to cele vykvasit do veci mocenske prestize a udrzeni vlivu a vlady nad EU ze strany USA, tedy kdo z koho, kteri ovladnuti pomoci dodavek energie tez ekonomicky nutne potrebuji.
   Ztraty na penezich ,vlivu a moci nad EU /a naopak rust vlivu na EU Ruskem /se mohou vyhrotit jako absolutne nepripustne..

   Smazat
 14. Sputnik V vyhraje. Az lidi pochopi, jako hru s nimi jejich mocipani hrajou a nechaji je mrzacit a zabijet nevyzkousenou vakcinou nebudou uz se nechat simpanzimi viry a volat po Sputniku V. Moderna ani Pfizer nikdy vakciny nevyrabely, Pfizer leda tak modre pilulky na potenci. Nemaji zkusenost jako Rusove kteri do Evropy za SSSR dodavali 90 % vakcin.
  Doba, kdy spolecne vyjdeme do ulic a udelame poradek a vezmeme si moc zpatky se blizi. Nic nas nezastavi.

  OdpovědětSmazat
 15. Hodny clovek26. ledna 2021 11:12

  Co píšete, má logiku, ale nenastane to.
  Veškerá činnost těchto loutek, jakou je i Biden, jsou jen výkřiky do tmy. USA a jejich obchodníci (miliardáři), jsou už příliš závislí na levných výrobcích např. z Číny. Koupit něco za pár "šupů" a prodat to několikanásobně dráž, je lepší než začít pracně shánět v USA levnou pracovní sílu pro výrobu výrobků, na kterých se tolik nenapakuje už jen proto, že bude mít velké náklady...
  Jeho pózy, postoje a trapné výkřiky zase jen smrdí.

  OdpovědětSmazat
 16. Václave 14:25

  Kéž byste měl pravdu. Ale s ohledem ke vzdělání tohoto národa, mám pochybnosti, že ten lid (i kdyby pochopil), dokáže pro ušlechtilé cíle vyjít do ulic...
  Jó, kdbyste jim mával chechtákama před frňákem..., ale to je jen utopie. Soros vám na něco takového určitě nepřispěje...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nechci vám brát pánové iluze, lidé se spíše uzavírají. Každodení masáží se začínají radikalizovat, ale opačným způsobem. Každého odvážného bez náhubku začínají udávat, nebo ohrožovat, protože je "ohrožuje". Vlády to vědí a nepovolí. KAŽDÝ se bude bát KAŽDÉHO ! DĚS!

   Smazat
 17. Nevalné USA už i k nám cpou jejich nevalné potraviny. Když jsem prohlížel reklamní noviny Kauflandu, tak jsem tam objevil půlku nabízených nevalných potravin z USA, které si nikdy nekoupím.

  OdpovědětSmazat
 18. Nezapomeňme, že jsme členy řeholního řádu ,,Evropské utrpení".
  Bože, dej nám sílu, poslat je do prdele a odejít.

  OdpovědětSmazat
 19. Unknown26. ledna 2021 10:27 Dělat chyby je lidské. Nepoučit se z nich je NEOMLUVITELNÉ!
  Nejhorší a nejubožejší je ten, který žije v iluzi že je svobodný. Napsal kdosi vzdělaný.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.