Reklama

úterý 12. ledna 2021

Vávra popsal, co by se stalo, kdyby se někdo pokusil založit alternativní síť

12.1.2021  Sputnik a FB profil D.V.

Český vývojář počítačových her Daniel Vávra otevřel na svém profilu na Facebooku zajímavé téma. Zabýval se totiž otázkou, jak by to vypadalo, kdyby chtěl člověk založit alternativní sociální síť.


Vávra se ve svém příspěvku na Facebooku věnuje neobvyklému tématu, které pojednává o možnosti založení vlastní alternativní sociální sítě. Podle jeho slov v dnešní době vidíme, že je to prakticky nemožné.

„Kdyby člověk chtěl skutečně založit alternativní sociální síť, tak teď vidíme, že je to prakticky nemožné. Vyhodí ho z appstorů, čímž přijde o 90 % zákazníků. Pokud to ustojí, zruší mu poskytovatelé cloud. Pokud si vytvoří vlastní infrastrukturu, bude potřebovat peníze a všechny platební systémy ho odstřihnou a banky mu zruší účty. Nedostane ani další služby, nebudou s ním pracovat právníci atd. To všechno se teď stalo Parleru,“ píše Vávra.

Vávra naráží na skutečnost, že společnost Apple odstranila ze svého internetového obchodu aplikaci pro zasílání zpráv Parler, kterou používají příznivci amerického prezidenta Donalda Trumpa. Apple uvedl, že příspěvky uživatelů na Parleru související s nepokoji v Kapitolu v USA obsahovaly výzvy k násilí, což porušuje pravidla společnosti. Také společnost Amazon později uvedla, že přestane spolupracovat s Parlerem, píše CNBC. Amazon Web Services informoval Parler, že od neděle jim již nebude poskytovat služby.

Vývojář se poté zamýšlí nad tím, jak by to všechno šlo udělat. Nastínil jeho ideu s tím, že by chtěl hypoteticky udělat něco jako Facebook před deseti lety, tedy kde by byla zeď, fotky, alba, skupiny, messenger a kalendář akcí.

„Taková věc se nemůže spoléhat na centrální servery, protože ty jsou jejím slabým místem. Musela by tedy být decentralizovaná. (jen tak mimochodem, servery pro 10 milionů uživatelů, kteří nahrají pár giga dat, vyjdou ročně na cca 100 milionů, tedy 10Kč na usera),“ konstatuje.

 

Je nějaké řešení?


Vávra však upozorňuje, že problémem je fakt, že pro používání musí být vše jednoduché a nesmí to vyžadovat žádné zakládání vlastního serveru, který by musel neustále běžet, aby vše fungovalo.

„Dovedu si představit nějaký P2P/Blockchain systém, který by fungoval pro textové zprávy/emaily, protože to je datově nenáročné. Jenže třeba já mám na Facebooku 10GB dat (stáhnul jsem si je) a ty data, aby je ostatní uživatelé viděli, musí někde být. Nedovedu si moc představit, že si u mě na kompu spustím server a s připojením od O2 budu obsluhovat svých 100 tisíc followerů. Nedovedu si ani představit, že by to fungovalo jako torrent, protože těžko někdo s appkou ze svého mobilu bude nonstop sdílet nějaké data dalších uživatelů,“ přemýšlel vývojář.

Následně si klade otázku, zda by to tedy vůbec šlo nějak řešit. „Šlo by to nějak řešit přes crypto, platit minerům za poskytování serverů a od ostatních uživatelů naopak nějak získávat peníze na platby minerům? Předpokládám, že moc oficiální reklamy by na podobně kontroverzní síti nebylo. Kde by tedy šly prachy získat. Žebrání podle mě taky nemá smysl,“ uzavírá Vávra.33 komentářů :

 1. na FB te mazou blokuji anebo zrusi i za moc castou ucast za mnoho prispevku za udani od ostatnich "fuckbukacu" ze jim tam nepasujes nebo i za NIC🤑🤑🤑🤑🤑 a kdyz se odvolas tak se ti treba omluvi ze se spletli a ze prispevek nic neporusuje ale ten
  BAN ti nechaji!😂Zuckerberg=Cukrkopec to ma dobre vymysleno😎😎😎😎😎

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. CHCETE VSICHNI NAPRAVU? NENINIC JEDNODUSIHO.

   Kdosi z UNKNOWNU totiz navrhuje jednoduse ty pry "soukrome"firmy zestatnit.Pry to muze udelat i pan Biden,vzdyt je to demokrat!
   Uz si nahrabali tak obrovska kvanta penez,ze si mohou postavit brzy sami nove a jeste lepsi a statu konkurencni systemy,aby nam nyni skoro otrokum v jejich DIKTATURE BANSKSTERU ulehcili.

   Takove napady nasich milych pratel jsou opravdu,ale opravdu progresivni a prijatelne.

   Kdo je proti,napiste to tady a zduvodnete,abychom je pripadne mohli upravit a PODPORIT!!!

   Smazat
  2. Odborné stránce věci rozumím asi jako Pepa Vyskoč, ale navrhuji to vyřešit jedině vybombardováním základen těchto gigantů. Jen můj laický názor. Ha.

   Smazat
  3. Za bývalého režimu , před internetem jsme provozovali packet rádio a ono to fungovalo - nebyli jsme tak rozežraní na data jako dnes....

   Smazat
 2. Poštovní holub se ve válce osvědčil :-) .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pavle, docela by mne zajímalo, jak by toto po-spojení internetem bylo řešeno v případě většího válečného konfliktu. Předpokládám, že by to rozvrátilo hospodářství včetně vojenské taktiky. Jsou známa náhradní řešení, kromě těch holubů?

   Smazat
  2. Opravdu, dneska už by to nejspíš úplně praktické nebylo. I když, člověk nikdy neví. Nad těma holubama jsem si vzpomněl, jak mě kdysi jeden velice erudovaný veterán přesvědčoval, jak veliký podíl na nejdůležitějších vítězstvích Sovětů ve Velké vlastenecké měl způsob předávání rozkazů a plánů operací. Němci, ale samozřejmě i Spojenci nebo Japonci spoléhali na tehdejší nejmodernější techniku, kódy a šifrovací stroje. A to vždycky někonec někdo rozluštil, i když bojující strany v tom samozřejmě měly rozdílnou úspěšnost. Sověti to většinou dělali jak za krále Klacka či spíš za chána Mamaje, ale zafungovalo to. Jel nebo letěl jeden pověřený a prověřený osobně, a ten se v případě problému musel zastřelit a před tím jakoukoli písemnost zničit. Věděl, že to musí udělat a byl na to připravený, ostatně alternativy, pro případ, že by selhal či zradil a vlastní ho pak dostali do rukou, mu byla taky naprosto jasné. Ale náhradní řešení pro dnešek tohle asi taky zjevně nebude.

   Smazat
 3. Tedy provozovat novou sociální síť je bez podpory vlád vlastně nemožné. FInančně i logisticky. Z toho vyplývá co? Z toho vyplývá Jasánek, že sociální sítě tu nejsou pro krásné modré oči mužstva, ale pro vaši kontrolu. Protože když bude kontrola malá, tak si každej bude dělat co? Každej si bude dělat co ho napadne, a disciplína pude Jasánek kam? No dop..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je možné, že nakonec přejdeme k čínskému nebo ruskému internetu, který je už vybudován v předstihu. Je možné, že po dedolarizaci americké sítě budou fungovat jen na 1/4 světa. Jen tak na okraj, dedolarizace už probíhá a státy, začínají mít koule.

   Smazat
  2. Pane Stando, ta Vaše "dedolarizace" probíhá nějak podezřele dlouho. A pořád nic, skutek utek´!

   Smazat
  3. 12.54
   Nedalo mi to, a popustil jsem uzdu fantazii.

   Co když nějaký multi dostane - v touze stát se multi multi - nápad, vybuduje nezávislé internetové impérium, kde bude "jistinou" zákaz cenzury, a pojistí si ho podobně jako Švýcarsko své bankovnictví?
   Kam si ulejval - a ulejvá - prachy celý svět - od Židů, přes nácky, mafii a bolšány, po současné multi, ať již byl, či je, je původ jejich rejdováků ušmudlaný či nikoli? Takové neutrální internetové Švýcarsko; virtuální banka informací.
   Také ten nápad nemusí dostat multi, ale stát, že. Například Čína, nebo RF - kteří již mají své vlastní internetové giganty -, Indie, která už má plné zuby západních technologických gigantů a bojuje s nimi atd. atd.
   Je to možné? Je. Také mohou, ať již finanční oligarchové či státy, založit spolek, že. Nevidím, kromě vůle a financí, nic zásadního, co by tomu bránilo. A dle Murphyho zákona, co je možné, to se také stane. (Nehledě k tomu, že finanční oligarchové už dááávno nejsou atributem pouze Západu.)
   Upřímně řečeno, osobně si myslím že se to také stane. Že je to jen otázka času. Protože díky začíná vznikat díra na trhu. A co je svět světem , ještě se nestalo, aby jakákoli díra na trhu zůstala dírou po neomezeně dlouhou dobu.
   Takže tak.

   Smazat
  4. Vlastíku Čechu!
   Dle Vaší reakce předpokládám, že nejste Vlastík (vlastenec) ani Čech (spíše kolaboš). Proč??
   Protože dehonestace procesu dedolarizace vás usvědčuje, hájíte nosaté majitele bank a tudíž zeměkuličky.
   Doporučuji vám za všechny vaše životní úspory (o způsobu nabytí neuvažuji) nakoupit doláče nebo dluhopisy juesej. Alespoň potvrdíte věrnost nosatým vládcům planety, těsně před jejich absolutním krachem (Finančním, politickým, ideologickým i lidským).

   Smazat
  5. Prosím, zachovejte diskuzi bez těch antisemitizmů!!!

   Smazat
 4. Jak jde o to udržet si moc, tak nějaká demokracie je to poslední, co dotyčného trápí. Začíná to umlčováním a zastrašováním, a končí davy v ulicích.

  OdpovědětSmazat
 5. Pan Vávra to dobře popsal rozumí tomu dokonce je to bez podpory nemožné pro milionáře. Totalitní liberální pakáž se snaží cenzurovat stejně se k lidem informace dostanou.

  OdpovědětSmazat
 6. Ale kdepak, digitální totalita nevydrží.

  Vývoj tohoto světa je zcela zákonitý, současná 2000let trvající "puberta" lidstva se nyní přes turbulentní třicetiletí" prostě překlopí do nového stádia - když už nelze dál růst "prostorově", krádeží území, zdrojů, lidí, atd., ale je nutné začít růst "vnitřně-mentálně", protože planeta větší nebude.

  Bude to bolet, ale jiné cesty, než dosáhnout jistého zmoudření lidstva, změnu modly zisku na úplně jiné harmonické cíle, prostě není. Nelze se tomu vyhnout, je to zákonitý vývoj a je třeba to zvládnout. Jednou z podmínek je i prodloužení lidského života, což pomůže překonat "agresivní ranou fázi" lidské dospělosti.

  Jsme na prahu nového věku, digitální totalita nevydrží, nelze s pomocí těžké síly udržet společnost, takoví lidé by byli trvale nemocní z potlačené svobody a poničeného ducha, a to by nakonec zničilo i jejich "panstvo". Ale bude to dlouhý zápas, který chce víru!

  OdpovědětSmazat
 7. a co běžná pošta?m noviny|?

  OdpovědětSmazat
 8. Trumpa sledovalo na Twitteru 88 milionů lidí! Představte si, že někdo odstaví 88 milionů lidí? To není jako vymazat nějakého zapomenutého extremistu z white power.
  Big Tech se úplně odpráskly.
  V USA se odehrál skutečně převrat, ale nebylo to v Kapitolu.

  OdpovědětSmazat
 9. Není těch informací nějak moc? Nestačí FB,twviter...? Není to stále větší atomizace společnosti, aby byla více ovládaná?

  OdpovědětSmazat
 10. Čína a Rusko se již snaží odpoutat od potápějící se demokracie a úspěšně i v internetové oblasti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak to tam funguje pane Spartaku,vzdyt nas tam zenou majitele velkych penez z ameru svou blokaci internetu

   Jsou to pry oni,kteri pomohli Bidenovi a tak jak by to vypadalo,kdybychom je poslechli a uzili toho spojeni pana Putina a komunisty presidenta Xi.ktery pry dali uchvatit volby presidenta Ameru a presli vsichni pod ne,ty demokraty co?

   Smazat
 11. https://www.casopis-sifra.cz/muz-ktery-nechtel-dluhy-v-roce-1989-byl-zavrazden-mocny-banker-ktery-odmital-euro-a-chtel-aby-byly-po-rozpadu-sssr-oddluzeny-staty-vychodniho-bloku-vcetne-ceska/

  OdpovědětSmazat
 12. Nainstalujte si telegram, zatím je i v Applestoru i v Google play. Kromě toho je jedno jestli tam jsou nebo ne, aplikace lze nainstalovat i z jiných zdrojů. Kromě toho Telegram nelze tak jednoduše zablokovat, o což se již snažila ruská FSB nebo běloruská KGB a cenzura tam není. Vždycky mě pobaví, že někdo kdo pracuje v oboru má názor, který se nezakládá na faktech.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:28- možná jsem tu moji otázku pro Pavla viz výše měl směrovat Vám,

   Smazat
  2. a) existuje darknet, ten je ovšem na stávajících spojeních, v případě války budou odpojeny b) existují spoje, které není tak snadné odpojit, rádio, wifi, satelity, atd. Takže se vždycky najde způsob, ale pro každého to asi nebude

   Smazat
  3. 21:09-Myslel jsem si to, mám slepice, ty ale neumí létat, přidám tedy holuby.

   Smazat
  4. Přemýšlet hlavou 18:28!
   Toť je žádoucí, podnětné a prospěšné.
   Jediným problémem je, že myšlení je proces, který za pomoci logiky hledá pravdu ve sdílených informacích na základě poznání pravd dřívějších.
   A co když tyto dřívější informace , hodnocené pravdivými, byly ve skutečnosti zavádějící (indoktrinující, manipulující) a nové informace pouze zapadnou do vylhané konstrukce popisu reality. Realita nikomu nic nedaruje ani neodpustí (vlastní hloupost a dezinformace vždy člověku ublíží).

   Smazat
 13. Ono by stačilo, kdyby stát byl státem svých občanů, kteří v něm rozhodují sami o sobě. Přímou demokracií a za své daně, jenže to by pravičáci museli něco takového připustit. Státní banku, kde rozhodujeme o tom kdo ji bude řídit, sociální síť která bude dodržovat zákony, spravovat identity. Nikoli naopak. Stav, kdy identitu a přístup do státních institucí spravují a ověřují soukromé banky je postavený nahlavu.

  OdpovědětSmazat
 14. Od 89 roku je to: Sliby se slibují a blázni se radují. Tohle žádné volby nezmění a kdyby vzniklo podezření, tak se bude střílet.

  OdpovědětSmazat
 15. Možná bude řešení:
  https://www.epochtimes.cz/2021/01/11/zakladatel-internetu-ma-dost-monopolu-dat-a-cenzury-vytvoril-novy-internet-kde-jsou-uzivatele-pany-svych-dat/

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.