Reklama

úterý 19. ledna 2021

Více českých potravin do obchodů v ČR

Ivan David
19. 1. 2021

V Českém parlamentu čekáme jeden z klíčových momentů, který ukáže, kdo to myslí dobře s českými zemědělci a venkovem, a zejména, kdo to myslí dobře s českými spotřebiteli.
V Evropské unii neexistuje a nikdy neexistoval volný obchod, neexistují zde rovné podmínky na trhu, a to hlavně na trhu s potravinami.

Zemědělci v zemích západní Evropy totiž mají až čtyřikrát vyšší zemědělské dotace než zemědělci v České republice. Některé země východní Evropy jsou na tom ještě hůř. Pokud by neexistovaly tyto nerovné podmínky, nemohl by Západ konkurovat naší domácí produkci téměř v žádné zemědělské komoditě.

Vývoz přebytků na Západě neprodejných potravin je vysoce dotován. Zboží, které je na západě neprodejné pak nabízejí obchodním řetězcům za ceny hluboko pod výrobními náklady. Říká se tomu dumping, a je to nekalá obchodní praktika, která je v normálních obchodních vztazích zakázána smlouvami. Takový dovoz je buď zakázán, nebo kompenzován clem. V Evropské unii jsou tyto nekalé praktiky běžné a členské země se jim nemohou bránit. Máme tedy postavení kolonie, která si nesmí chránit svůj vlastní trh.

Dovoz potravin nabízených pod cenou vůbec neznamená levné potraviny v obchodech. Prodejci totiž určují ceny bez ohledu na to, za kolik nakoupili, a vysoce dotované prodávají s přirážkou, jakou si samy rozhodnou, běžně i přes 100%. Není to samozřejmost, například ve Francii fungují aliance mezi výrobci a obchodem a maximální obchodní přirážka je omezena zákonem na 25% + DPH.

Ze zahraničí se sem dovážejí potraviny, které se zdržely ve skladech, než se ukázalo, že budou neprodejné a zdržely se dlouhou cestou v kamiónech s potravinami, kterých každý rok míří do České republiky přes 130 000.

Zásadní problém České republiky tkví v tom, že prakticky všechny řetězce vlastní zahraniční korporace, které nezdaněné zisky vyvážejí do zahraničí pro svoje akcionáře. Škodí nám dvakrát, znevýhodňují naše zemědělce a zisk z předražených potravin nezdaněný vyvážejí.

Novela zákona, o níž se nyní má hlasovat má alespoň částečně napravit znevýhodnění českých zemědělců v obchodních vztazích v Evropské unii, které jsou vším jiným, jenom ne volným trhem.

Novela se týká 120 základních položek, které jsou jen jedním procentem nabízených druhů zboží. Je tedy nestoudnou lží že má být do České republiky omezen dovoz tropického ovoce, rýže a vynikajících zahraničních krajových specialit, které se v České republice neprodukují. Za to má být omezen dovoz často nekvalitních dlouho skladovaných a dovážených přebytků masa, ovoce, zeleniny a dalších produktů, které si u nás umíme vyprodukovat sami. Zlepšilo by to kupní sílu a tím i kvalitu života na českém venkově.

V rámci takzvané „strategie z pole na vidličku“ má být zredukována zemědělská výroba v celé Evropě a nahrazena dovozem z mimoevropských zemí bez řádné garance kvality. Nejhůře to má dopadnout na východní Evropu včetně České republiky. Má být znemožněna zemědělská výroba na více než 400 000 ha včetně těch nejkvalitnějších půd. Chystá se povinné omezení chovu jatečných zvířat, zvýšení ceny masa a jeho nahrazení vegetariánskou stravou a hmyzem. Zní to neuvěřitelně, ale takové jsou plány. Údajně jim jde o zlepšení stavu přírody, ve skutečnosti o vytvoření prostoru pro dovozy levného nekvalitního zboží, které budou prodávat za stejné, ale spíš vyšší ceny než dosud.

Nikdo nebude vyrábět to, co nemůže uplatnit na trhu. Potraviny jsou strategickou komoditou. Hovoříme o potravinové bezpečnosti, proto se musíme vrátit k soběstačnosti v základních potravinách a kvalitní domácí produkci.

Někteří politici argumentují bojem proti Babišovi. Je to účelová politická hra. Podniky předsedy vlády jsou velké, ale ovládají jen jednu čtyřicetinu, tedy 2,5% zemědělské půdy. Tito politici ODS, TOP09, Starostů a Pirátů ve skutečnosti hájí zájmy zahraničních producentů a zahraničních řetězců v České republice.

Argumentují, že Evropská unie zákon stejně zakáže. Ano, můžeme narazit, ale pokud Evropská komise nenarazí na odpor a budou jim vstřícně vyklízeny pozice, budeme se propadat do ještě horšího koloniálního postavení. Jedině pokud narazí na odpor, mohou být donuceni alespoň částečně narovnat podmínky údajně jednotného volného trhu. Dokud jsme v Evropské unii, nemůžeme dosáhnout víc.

Věčným ustupováním jen zhoršíme svoje postavení. Takový postup praktikují sluhové s mentalitou protektorátních úředníků. Jsou úspěšní, udrží si své postavení sluhů. Určitě vás budeme informovat, kdo jak hlasoval, kdo je vlastenec a kdo hájí cizí zájmy. Brzo se ozvu.

37 komentářů :

 1. Dokud se Bruselský Babylon nerozpadne nic se nezmění.
  https://zpravy.dt24.cz/domaci/ceska-vlada-se-rozhodla-zmenit-cr-v-totalitni-stat-tohle-ceka-kazdeho-obcana/
  V Poslanecké sněmovně prošla novela telekomunikačních zákonů, která dala vojenské kontrarozvědce neuvěřitelné pravomoci. Bez souhlasu soudu bude moci vojenská tajná služba hromadně sbírat veškerá data o českých občanech a jejich komunikacích. Informaci přinesl iDnes. Týkalo by se to sběru a shromažďování veškerých emailů obyvatel ČR, které odešlou ze svých zařízení. Kabalou ovládaná vláda a všeho pokračuje v GENOCIDĚ nás obyvatel, devastaci celého hospodářství. BOUŘE TVRDĚ ZASÁHNE i u nás !!!

  OdpovědětVymazat
 2. Co slovo, to rána kladivem. Pravda od začátku do konce, bohužel smutná.Vyrůstal jsem na vesnici, kde to žilo hlavně zemědělstvím až do podělaného r.89, kdy banda zaprodanců v čele s hospodským povalečem zradila tuto zem a zaprodala, raději ani nevědět za jakou odměnu.Dnes v té vesnici živoří pár důchodců, zemědělské objekty byly rozkradeny, technika také a ti, co dostali náhrady, to všechno velikášsky prochlastali a dnes jsou také bez budoucnosti, protože se o sebe neuměli sami postarat. Od současných politiků těžko očekávat podporu, protože se jedná převážně o pátou kolonu, která zase za falešnou řečí bude jen hájit svoje koryta. Co si asi myslet o iniciativě rušení klecových chovů v drůbežářství. Co si myslet o likvidaci vepřína v Letech?Něco zničit jde rychle, ale náprava bude hodně bolestivá,voliči zatím, bohužel, volí převážně voly.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nene pane pletete si pojmy byly jsme zrazeni gorbačovem. A našim komunistům bylo vyhrožováno aby v klidu předali ochmelkovi moc. To nic nemění na tom že tu jsou opravdu dováženy hnusné potraviny. Toto je velice dobrá iniciativa nechci aby jsme byly ještě větší otroci bruselu.

   Vymazat
  2. Naštvaný a cablik. Zemědělci nejsou žádní hlupáci nebo lenoši a reagují na politické zadání. Jinak to v zemědělství ani nejde, co zaseješ to sklidíš. S tím Gorbačovem je to jinak, byl to vrchol parazitických nomenklaturní kádrů mezi komunisty. V podstatě se tam pěstovalo to co mezi současnými elitami dnes. Vždyť mezi nimi je většina starých kádrů a nebo jejich potomků. U nás už nejsou ani zákony na současné úrovni v Kazachstanu. Celá státní moc je nemocná a zkorumpovaná. Může nás utěšovat, že nejsme ještě na úrovni Ukrajiny.

   Vymazat
 3. Nepřítele se nikdy nesmíme ptát, co nám dovolí. Konejme !

  OdpovědětVymazat
 4. Pane doktore máte pravdu a po 30ti leté tiché změně v zemědělství jsme skutečně jen odbytištěm dotovaných potravin.Socializmus si musel poradit sám bez něčí pomoci a tak se stalo , že se Československo stalo vysoce produktivní a zemědělství dokonce začalo podnikat i v nabytkářství atd.Nejsem náročný a tak jídlo u babičky , (která byla i za socializmu hospodařící na svém ) bylo stejně chutné jak z obchodu.Pro mléko u nás na sídlišti v Trutnově jsem nakupoval do bandasky a maminka z něj dělala i výborný tvaroh. Holt doba se mění do kruhu.

  OdpovědětVymazat
 5. V letních měsících se na webu objevila iniciativa "národní domobrana" jako nepolitická organizace.Cílem bylo spojovat občany, kteří měli zájem o mimovojenské aktivity s cílem zvýšit poněntí spoluobčanů jak si pomoci v tíživých situacích, protože tady chybí něco jako byla civilní obrana. Prostě naučit občany jak se zachovat při těžkých událostech jako požár apod. No a jak zareagoval připodělaný ministr vnitra? ZAKÁZAT. Souhlasím s názorem nečekat a začít.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na webu tribun.red.wordpress.com je zmínka o nenápadném zákoně, přijatém v posledních dnech v nápadné tichosti a kde je Svazarm výslovně zmíněn, ovšem v záporném smyslu. Datum 18.ledna 2021

   Vymazat
 6. Ty trapný rejpale, naletíš na každou kravinu a zkus si zjistit majetky světových politiků a nežer bláboly chorého mozku, co má v hlavě nějaký zkrachovalec, který se chtěl zviditelnit, lépe řečeno měl být zviditelněn jako politický borec. Jeho jméno se mi nechce psát. protože bych se pozvracel.

  OdpovědětVymazat
 7. Vracím se ke svému příspěvku, který reagoval na provokativní odkaz o majetku V.V.Putina. Byl to příspěvek mimo téma článku a rychle zmizel. Pozorný čtenář si toho asi také všiml.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Odpovídal jste na provokaci kazisvěta.

   Vymazat
  2. Naštvaný záložák. Je skutečně velká škoda, že u nás není státe podporovaná činnost národní obrany a ještě lépe modernizovaný SVARARM. Naučil jsem se tam mnoha věcem a udělal řidičák na Pionýra a později na všechny vozidla, kromě autobusu. Přitom do ziskových neziskovek co ničí občanskou společnost jde tolik peněz.

   Vymazat
 8. Každého psa mlátí přesně tolik, kolik si nechá líbit.
  Pokud nevypadneme z parazitické EU, byť bychom na to zpočátku dopláceli, budeme v prdeli ve které jsme se ocitli trvale. A čím dál hlouběji.

  OdpovědětVymazat
 9. Jestli nevíte proč to kraďousek složil tak pro vychcanost pyjátů. Oni vědí že ho většina národa nenávidí a to by jim uškodilo ve volbách. Kraďousek byl jen ožralej západní poskok fanatička pekarová je daleko horší a tu mají v koalici. Bude škodit dál to je jasný.

  OdpovědětVymazat
 10. Já se tedy v obchodě nerozhoduji podle vlastenectví, ale podle toho, co mi chutná. Takže pečivo, máslo, pití české, uzeniny pokud možno rakouské nebo německé, těstoviny italské, česnek český nebo španělský. Sýr podle účelu - český, italský, švýcarský. Všechno je to moje rodná Evropa, takže se nijak nevlastenecky necítím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Martine, to je v pořádku, pokud se jedná o chutě. Jakmile ovšem se jedná o bytí a nebytí, musíte vybírat jen to co je pro naší občanskou společnost správné.

   Vymazat
  2. 7:29. Tak to asi děláme všichni. Jenže problém je v tom, že jsme vydání na pospas tomu co obchody nabízí. A ty se neřídí chutěmi a preferencemi zákazníků, byť to jejich slogany tvrdí, ale tím na čem nejvíce vydělají.
   Výsledkem, jsou "české" piškoty Opavia vyráběné američany v Polsku, "české" okurky Znojmia vyráběné z tureckých okurek v Turecku, "české" hermelíny z Polska, nejedlá rajčata po celý rok z Belgie atd...U všeho šla kvalita zcela zásadně dolů. U ceny opačně.
   Česká jablka dražší než italská, přičemž výkupní cena je zcela obrácená
   Jsou to samozřejmě jen příklady, ale dokumentují jak si asi můžeme opravdu vybírat.
   Zda s tím lze něco zásadního dělat v současných podmínkách je velká otázka, ale každá iniciativa v tomto směru je dobrá, protože se aspoň o těch věcech začne veřejně mluvit a mnohé praktiky řetězců a nadnárodních výrobců dojdou více lidem.

   Vymazat
 11. Na evropské struktury byl vykonáván tlak v otázce potvrzení vakcíny Pfizer, ačkoli s ní byly problémy, píše Le Monde. Kvalita preparátu byla zpochybněna i Evropskou lékovou agenturou.

  OdpovědětVymazat
 12. Dva starší Estonci zemřeli v domově důchodců po aplikaci vakcíny proti koronaviru od společnosti Pfizer. Na vedlejší účinky bylo v Estonsku podáno 87 stížností.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Více jak polovina zdravotníků v Německu se odmítá nechat očkovat, takže pozor,pozor,pozor!! To nejsou nějací málo informovaní odpírači,asi ví dobře, co je Pfizer za svinstvo!! Vůbec nevím, čím se nechat očkovat a zda vůbec!! Celá vakcinační propagace v médiích vypadá jako jeden veliký podvod, i s tím jakoby nedostatkem, to je zase jenom mediální finta!! Kdo má ty obrovské zisky s "testování" a "očkování", tam je nutné hledat zaplacenou kampaň! 10 až 15% vakcinací je bez účinku a ještě může člověk "vyhrát" žolíka a po vakcíně zkapat a to už se stalo, jenom to média zamlčují!! Také je velká otázka, proti čemu se vakcinuje, když už virus je možná jiný, zmutovaný, ale očkovat se bude do roztrhání těla, protože to jsou ty správné prachy!!! Nejsem nějaký zpovykaný blbec, ale vidím, že s námi není hráno poctivě! Co si vezmu na těch kašpárcích, až se všechny tyto námitky potvrdí jako doložitelné? Zatracovaná "komunistická" Čína je bez viru, otevřená,ekonomika jede, lidé se tam mohou volně pohybovat a nemusí nosit roušky! Jak to udělali a to si nemůžeme vzít příklad!

   Vymazat
 13. Hromadné testování považuji za parazitickou záležitost. Odejdete z testu a už po cestě může být test k ničemu. Testovat má význam pokud má člověk příznaky nemoci a měl by je na telefonické požádání dostat nějakou cestou domu s odesláním zpět. O očkování mimo nemocnice a ústavy péče, by měl rozhodovat obvodní lékař, zároveň s určením kterou vakacinou.

  OdpovědětVymazat
 14. Unknowne ty HOVNIVÁLE, kolikrát už ta amerika podvedla celý svět, kolikrát lhala a lže pořád. Proč máme věřit nějaké jejich instituci, když nedokážou zajistit ani vlastní volby. To je to proč mají lidé pochybnosti. Ty jsi fanatik a ti snadno otáčí vestu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oni ty volby zajistit právě dovedli až moc dobře. Ku vlastnímu prospěchu. Bohužel pro nás. Ze dvou špatných vyhrál ten horší. Ale Amerika se před celým světem zdiskreditovala, takže do budoucna si vlastně střelila vlastňák. Možná že i někteří z těch dnešních fanatických obdivovatelů pochopí, která bije.

   Vymazat
 15. Na evropské struktury byl vykonáván tlak v otázce potvrzení vakcíny Pfizer, ačkoli s ní byly problémy, píše Le Monde. Kvalita preparátu byla zpochybněna i Evropskou lékovou agenturou.

  OdpovědětVymazat
 16. Pradědo, souhlas. Metody SS za II. sv. války byly až neuvěřitelně kruté, ale co metody dnešních SS? Spojené státy /USA/ svoje metody válčení nijak lidsky neřešily. Jsou tady nedávné metody války ve Vietnamu. Vypalování vesnic, napalm a dokonce chemická válka či spíše herbicidní jejich slavným Agentem Orange, kdy zlikvidovali veškerou zeleň na nepředstavitelné ploše a doposud se rodí děti s postižením. Což toto lze odpustit a zapomenout? Bolest umírajících lidí je stejná v každě válce. Bohužel SS se nepoučily z dějin a svinstvo násilí používají dál.

  OdpovědětVymazat
 17. Vážení diskutéři: sleduji světové dění jako každý kdo má čas, zájem a INFORMACE. V nich se dnes vyznat není prakticky možné, neboť ve všech světových oficiálních i alternativních je tolik polopravd a LŽÍ! Jisté je, Trump, J.F.Kenedy jun.SPOLIPRACUJÍ a řeší BOUŘI. Prezident Putin má za úkol zabránit rozpoutání 3.svět. války v SÝri a na středním východě. Proto "lavíruje" v tomto vysoce strategickém území. Jsou zde zájmy EU,Turecka, Izraele a dalších zemí na budoucí Hedvábné cestě až do ČÍNY. Říkají tomu kvantové ŠACHY na hraně ostří NOŽE. Vydržme a VĚŘME PLÁNU těchto tří MUŽŮ ....

  OdpovědětVymazat
 18. To co je dnes na pultech mně vyhovuje, naše produkty budou značně dražší než dovoz. To se budete teprve divit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lžete záměrně nebo z neinformovanosti?

   Vymazat
  2. 16:20
   Prosím nevyhrožujte. I když si nejsem jist, jestli tentokrát parlament nesáhl vedle, stejný důsledek bylo možná lepší dosáhnout uzákoněním maximální marže obchodníků (třeba 30%). I když zásadně souhlasím s obranou rozhodování o cenách a zboží u nás. EU si přivlastňuje více práv než má, proto dokud neodejdeme, se musíme bránit.

   Vymazat
 19. Pokud je EU tak demokratická a spravedlivá, kdy vyrovná dotace do zemědělství na stejnou úroveň v celé EU právě pro to aby nedocházelo k deformaci cen pro spotřebitele. Do té doby je skutečně nebezpečné stanovovat kvoty. Pomocí dotací deformují skutečné potřeby našeho státu. Neskutečný moloch.

  OdpovědětVymazat
 20. Nacistické kořeny ‚bruselské eu‘ v češtině! Kdo má čas a chuť, tady je to všechno popsáno! Hodně zajímavá kniha!

  https://issuu.com/world-collector.com/docs/nacistick__-ko__eny-___bruselsk__-e

  OdpovědětVymazat
 21. P. Davide, tak se ten zákon dnes schválil. Co se nestalo: dle mě předpovědi nekde pod dřívějším článkem už si stěžují západní země a polsko. To může opravdu skončit soudním sporem čr versus EK. Jestliže zjistí diskriminaci a oni ji zjistí. Takže doufám, že ten zákon a následné kroky máte promyšlené. Nekteri producenti mléka prý svou produkci radši vyváží do srn, jsou tam lepší spojení nebo vyšší výkupní cena. Jak to uděláte, aby soukrome podniky své mléko prodávaly českým výrobcům hlas. výrobků? Kolik producentů potravin patří čechům? Jiný příklad jsou lentilky, od tohoto roku se výroba z pitomouckeho důvodu přesunula do srn. Budeme smět mít v obchodech lentilky, jsou české? nebo se západ. Zboží celkové bude dovážet méně a prostě nebude? A co obchody, západ. Řetězce berou odkud oni chcou, zmizí nebo se sníží jejich počet? Je fajn, že se to schválilo, ale aby se tomu zapadaci jen nevysmali. Slibuji si, že se omezí plýtvání, jestli se teď údajně vyhazuje 50% neprodaneho zboží, tak zákon snad pomůže. A humanizace zemedelske produkce taky. Tak teda myslíte, že to západ bez boje odkyvne?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. České potraviny jsou ty, na které se u nás zaseje a sklidí plodiny, zpracují, případně jimi vykrmí dobytek a vše přes zpracování až po finální výrobek se odehraje na našem území. To je jediný způsob, jak zajistit a kontrolovat vysokou kvalitu potravin a zároveň zásadní podpora českých zemědělských producentů.

   Je jasné, že se to mnohým v Unii nebude líbit. Ale když to může dělat na svém trhu Francie, tak proč ne my.

   Vymazat
  2. Tak to je moc dobře, že si stěžují. Proč asi, žejo. Raději soudy, než pokračování na cestě do pekel.

   Vymazat
 22. Pokud si bude EU nebo některé státy vyskakovat, je potřeba se do nich pustit přes deformační politiku dotací. Byla tady tabulka, která jasně ukazovala jak jsou jednotlivé státy v zemědělské produkci dotovány a jak bylo dohodnuto vyrovnání na stejnou úroveň. Bez vyřešení tohoto problému je cenové narovnání nesmyslné. Kde jsou náklady na dopravu dovážených potravin.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.