Reklama

úterý 19. ledna 2021

Zjednotenie Nemecka alebo anšlus NDR?

Pavol Janík

19. 1. 2021 LiteraturaUměníKultura

Niekdajší generálny tajomník Ústredného výboru Komunistickej strany Sovietskeho zväzu a následne prvý i posledný prezident ZSSR Michail Gorbačov medzičasom tvrdí, že jeho cieľom bolo odstránenie etablovaného politického a ideologického systému. Lenže rozpad vlastnej krajiny, ktorá dovtedy mala pozíciu jednej z dvoch svetových superveľmocí, je už celkom iná otázka. Odpoveďou na ňu môže byť Gorbačovova nadácia so sídlom v USA, ktorá organizuje bezzubé mierové konferencie na hony vzdialené realite neutíchajúceho horúčkovitého zbrojenia, rozširovania NATO na východ a eskalácie ozbrojených konfliktov aj priamo na území bývalých sovietskych republík.

To je nevyhnutná predohra akýchkoľvek racionálnych úvah v súvislosti s takzvaným zjednotením Nemecka v roku 1990, ktoré bolo vlastne anšlusom Nemeckej demokratickej republiky. Pri tejto príležitosti si pripomeňme anšlus Rakúska, teda jeho anexiu nacistickým Nemeckom v roku 1938, ktorú Adolf Hitler tiež vyhlasoval za zjednotenie nemeckého. Uvrhnutie najvyššieho predstaviteľa NDR Ericha Honeckera do tej istej cely, v ktorej ho väznili nacisti len zdôrazňuje, že načrtnutý historický kontext vôbec nie je náhodný.

Dodatočne je každý človek veľmi múdry, ale Gorbačov naozaj nebol úplne bezmocný geopolitický hráč, čiže jeho slávna perestrojka s neslávnym koncom mohla dopadnúť aj celkom inak. V prvom rade si treba uvedomiť, že medzinárodné právo je vymožiteľné iba vojenskou silou, ale Gorbačov a jeho suita uprednostnili ústne dohody, ktoré by Západ nedodržal, ani keby mali písomnú podobu. Niet pochýb, že Rusko malo dôsledne trvať na veľmocenskom postavení, ktoré vyplývalo z jeho rozhodujúceho podielu na víťazstve v druhej svetovej vojne. Vzťahuje sa to na celý východný blok, ale osobitne na NDR, kde bolo dislokovaných 380 tisíc sovietskych vojakov s odstrašujúcou konvenčnou i jadrovou výzbrojou.

Uveďme niekoľko možností, ktorými Kremeľ nesporne disponoval. Zjednotenie dozaista mohlo byť podmienené odsunom všetkých cudzích vojsk, vyhlásením neutrality a dlhodobým obmedzením nemeckých vojenských kapacít. Rovnako do úvahy prichádzalo zachovanie vojenského status quo, teda pokračovanie rozmiestnenia cudzích vojsk vrátane Sovietskej armády. Nezabudnime na fakt, že Nemecké cisárstvo, ktoré spojilo desiatky niekdajších suverénnych nemeckých štátov s výnimkou Rakúska, vzniklo až v roku 1871. Takže riešenie nemeckej otázky kedykoľvek mohlo a môže mať aj opačný charakter – rozčlenenie Nemecka na viacero krajín.

Namiesto Nemecka sa však rozčlenil Sovietsky zväz a Západ vrátane trpasličieho Slovenska sa podieľa na destabilizácii jeho niekdajších členských republík. Súčasné Rusko na základe doterajších skúseností začína chápať, že jeho jediným spoľahlivým spojencom je vlastná armáda vrátane námorných, vzdušných a kozmických síl. Zrejme to dobre vedia aj naši zahraničnopolitickí experti a politici – najmä tí, čo absolvovali moskovskú diplomatickú školu.
29 komentářů :

 1. To byl anšlus celého východního bloku vše rozkradeno a prodáno cizákům. Východní Němci jsou pro ty západní untermensch. A Český národ je pro ně lůza ještě větší.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Není čemu se divit. Vždyť i tady máme různé unkokoty a indiány co si nedovedou bez euroatlantických hodnot představit vlastní existenci. Parazité potřebují ke své existenci podmínky a ty jím EU a NATO zajišťuje.

   Smazat
  2. Podle posledního průzkumu, provedeného asi před dvěma lety, 80 procent východních Němců lituje sloučení obou států.

   Smazat
 2. Německo se stalo jednoznačným vítězem studené války! Vzpomeňme, že Angloameričanům se do Gorbačovova dobrodružství moc nechtělo. Thatcherová byla proti sjednocení Německa.

  "zjednotením Nemecka v roku 1990, ktoré bolo vlastne anšlusom Nemeckej demokratickej republiky"
  To je velice výstižné! Nic jiného než anšlus to nebylo. Už to tady bylo rozebrané v jiném článku, jak si počínalo západní Německo po anšlusu ve východním. Obří personální čistky, ekonomická kolonizace atd. Mám kamaráda východního Němce, obyčejného dělníka a ten i po 30 letech říká, zlatí komunisti a že jsou stále občany II. kategorie.
  Gorbačov, to bylo to nejhorší, co mohlo SSSR potkat.
  Co tohle bylo za pošuka, jaké myšlenkové pochody se mu honily a ještě honí hlavou, to asi nikdo nepochopí ani za 300 let. Ještě bych pochopil, že to nezvládl, že na to neměl, ale že ani po třiceti letech nic nepochopil? To už je fakt hodně divný. Ten člověk je prostě UFO.
  SSSR ze všeho nejvíce potřeboval pragmatika, který by reálně zhodnotil situaci, liberalizoval ekonomiku, ale politickou moc si udržel. Tj. přesný opak toho, co udělal Gorbačov. V kapitalismu není nic důležitějšího, než kontrola nad trhem. To je základní kámen kapitalismu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Gorbačov či např. Merkel jsou jednoznačně postavami trockistů - Oby byli vychovávání v trockistických myšlenkách - trockistické ideologii. Po otrávení Stalina již rychle stoupali k moci - viz Chruščov a pod. Všechno zlé způsobili Rusku trockisté a pracovali pod falešnou vlajkou. Trockisté vždy pracují proti Rusku a ve prospěch Ameriky. Největším úspěchem trockistů byla "zlatá" 90.léta !!! Tehdy o všem v Rusku rozhodovali Američané, Rusko odevzdávalo zdroje Američanům, Rusové umírali hlady a porodnost byla pod úrovni 2.sv. války !!!

   Smazat
  2. 15:04
   Podle mě to byl mimoň. Vzpomínám si, že jsem někde viděl video, jak za ním někdo přišel do kanceláře a oznámil mu, že SSSR zanikl a že už není prezidentem SSSR. A on zmateně a překvapeně koukal, nevěděl co říct. Pravděpodobně si pak uložil propisku do kufříku a odešel. Něco jako u nás Sobotka.

   Smazat
  3. Nějaký zasvěcenec na ruskou politiku také psal, že Raisa byla krkem, který kroutí jeho hlavou. Což by mohlo vysvětlovat opravdu hodně. Možná, že za zhroucením východního bloku nestál Gorbačov, ale jeho žena, která se zhlédla v západním luxusu.

   Smazat
  4. Absolutne, byla koupena credit cartou bez limitu

   Smazat
 3. Gorbačov by agentem Mossadu,on nás prodal stejně jako nás prodali v Mnichově, on ala ještě navíc, než odtáhl, tak nám zde zařídil barevnou revoluci v listopadu 1989. Gorbačov napomohl tomu, že se z nás stala německá kolonie a připravil půdu pro 3. světovou válku. Byl to největší křivák minulého století v Evropě. Doufám, že se s Havlem bude smažit v pekle.

  OdpovědětSmazat
 4. Gorbačov byl prvním prezidentem SSSR. Co udělal nebo neudělal? Hodnocení takového vrcholného politika je naprosto jednoduché. Otázka, v jaké stavu zemi,stát přebíral a v jakém stavu zemi předal. Odpověď je jednoduchá - naprosto zklamal.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Následovník byl ještě horší. Ten ekonomiku vyměnil za vodku.

   Smazat
  2. Ano, Jelcin položil ekonomiku Ruska na kolena a kam mohl, tak tam dosadil americké "poradce". Přesto vše mu jsou Rusové vděčni za dvě věci: 1. Nedopustil rozpadu Ruské federace, na čemž měli zájem jak v USA, tak i v Západní Evropě; 2. Jako svého nástupce doporučil a prosadil tehdy pro všechny neznámého Putina. Zvolení Putina prezidentem Ruska prošlo pouze z toho důvodu, že si Američané mysleli, že Putin bude tancovat podle jejich not. Chvála Bohu se zmýlili.

   Smazat
 5. Ne každý však ví, že manželka Gorbačova- Raisa byla vedoucí funkcionářkou nadace otevřené společnosti Open Society Foundation George Sorose, který převrat chystal už roky. V její kanceláři jsem na vlastní oči viděl na zdi fotku tohoto mezinárodního zločince vydávaného i ve Wikipedii za lidumila.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je šílené. To je asi jako kdyby se Stalin rozhodl stát členem SS.
   Jak mohl Soroš jet v půlce prosince 89´ do Prahy a tady drze vyjednávat s Čalfou prezidenturu Havla? Jak to, že Havla téměř jednohlasně zvolil komunistický parlament. Kdo nechal v prosinci 89´natisknout to obrovské množství barevných plakátů Havla ve fotografické kvalitě? Žádná tiskárna u nás v takové kvalitě tehdy netiskla. Jak to, že komunistický režim čtyřicet let úspěšně odolával Tigridům, Pelikánům a spol. a najednou se doslova vysypal do klína Sorošovi?
   Příliš málo o tom ještě víme. Já doufám, že tyhle střípky někdo někdy dá dohromady a napíše kompletní obraz té doby.

   https://www.youtube.com/watch?v=8z9G-laYqWI

   Smazat
  2. Petře 19. ledna 2021 18:58. Pokud byste věděl, jak běžel vývoj v RVHP počínaje nástupem Gorbačova k moci došlo by Vám, že žádný socialismus v ČSSR (ani v jiném státu onoho východního bloku) nebylo možné bez velmocenské opory a hospodářské kooperace tehdejšího typu uhájit.
   Uniklo Vám, jak dopadla Jugoslávie? Uniklo Vám, jak se na nás vyflákli Slováci? Máte tušení, co chystala tehdejší komunistická věrchuška na sjezd v roce 1990? Vedoucí úlohu strany balila. Proto ten Jakeš jak kůl v plotě, když se domníval a chtěl onen reálsocialismus uhájit. Proto to ta prozíravější část v komunistickém vedení, za vydatného tlaku tehdejšího SSSR, raději zabalila.
   I když jistě, nějaký čas se ještě režim držet mohl. Nějaké ty prostředky měl, ale když ne jinak, tak pod hospodářským tlakem by stejně kleknul. Nejspíš dramaticky. Bez sametu. JiH

   Smazat
 6. Moc nevím, co si o tom článku myslet. Že Gorbačov byl, co byl, je jasné už dávno. Co si taky myslet o člověku, který je schopen po desítkách letech na vedoucích a privilegovaných pozicích aparátu KSSS až po tu úplně vrcholnou prohlásit, že se vlastně vždycky cítil jako sociální demokrat?? Nikdo se ho nezeptal ani "A to jste tedy lhal lidem do očí tehdy, nebo až teď, Michaile Sergejeviči?"

  "Anšlus" byl už jen nevyhnutelný důsledek toho všeho, a jak výstižně píše cablik shora, pokud to byl anšlus, tak celého východního bloku.

  Jo a ještě jednu perlu od MSG si vybavuju, ta také svědčí o tom, že nic nepochopil. Pár let po kolapsu SSSR vykládal v nějaké besedě, že ví, kde se stala chyba: Prý "měli jsme naplnit obchody spotřebním zbožím". Ještě to vykřik jako jediný spravedlivý a Kolumbovo vejce v jedné osobě, úplně ho mám před očima. Jako by to bylo tak jednoduché, že. Zřejmě tam jenom opakoval nějakou svou utkvělou představu spočívající na oblíbené mantře, že "SSSR byl uzbrojen". Přitom ani to nebylo tak. Ale zdá se být pravděpodobné, že Gorbačov skutečně spoléhal na úvěry a dodávky od Němců.

  OdpovědětSmazat
 7. A ještě se mi v této souvilosti vybavila jedna informace. Někdy už před deseti lety dělali němečtí sociologové průzkum o znalostech historie mezi středoškoláky a šli z toho poměrně do vrtule, protože prý valká část ani netušila, že Hitler byl něco jako diktátor nebo jak se jeho postavení vlastně lišilo od Merkelové. No, a prý ještě nejlíp na tom pokud pamatuju byli právě východňári a největší výbuch slavné Nordrhein-Westphalen.

  OdpovědětSmazat
 8. A teprve nyní je Rusko silné. Ten svaz cizorodých republik nebyl životaschopný. Ukázalo se, že po rozpadu SSSR se ohlížejí na Západ, a zejména podléhají USA. Dnes jednotné Rusko nebylo nikdy tak silné jako po nástupu Putina. Jedině slovanské Rusko je zárukou života a existence všech slovanských národů. Měli jsme být Hitlerem vyhubeni, Rusko nás zachránilo. I vnik Československa je zásluhou víry v Rusko. Při vzniku ČSR šlo o možnosti spojenectví se sousedy a nepřicházel v úvahu nikdo jiný než Rusko, zvláště i vzhledem ke geografické poloze. Slovensko přímo sousedilo s Ruskem.

  OdpovědětSmazat
 9. V Německu a ve všech státech okupovaných am. armádou 2. svět. válka dosud neskončila - kdo chce vědět tak ví.
  Pane ministře,
  dne 3. prosince 2020 jsem se na Vás obrátila otevřeným dopisem s prosbou o zodpovězení několika otázek, které se týkají reparací, jež nám Německo dosud nezaplatilo. Dopisem ze dne 21. prosince 2020, čj. 135324/2020, mi odpověděl, z Vašeho pověření, pan PhDr. Jiří Šitler, ředitel Odboru států střední Evropy.

  Jeho odpověď na vznesené otázky však byla neúplná, a bohužel, pouze fragmentární. Proto si Vám dovoluji v příloze postoupit uvedený dopis ze dne 3.12.2020 s nadějí, že tentokrát od Vás dostanu na dotazy odpověď vyčerpávající. Otázky v předmětném dopisu považujte, prosím, za dotazy na základě zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, v platném znění.
  Pane ministře, dovolte mi závěrem ještě jednu otázku: Kdy naposledy MZV ČR informovalo z vlastní iniciativy občany republiky o alespoň základních otázkách, které jsou spojené s reparacemi, jež nám Německo dosud nezaplatilo? Nevím, kdy tomu tak bylo a nevím ani, zda tomu tak vůbec bylo. Vaše ministerstvo má nyní možnost tento vážný nedostatek napravit. Učiníte tak anebo občané budou muset i nadále z vašeho ministerstva tyto informace horko těžko dobývat, ač jejich právo na informace je zakotvené v Čl. 17 Listiny základních práv a svobod, jež je součástí ústavního pořádku ČR?
  S pozdravem
  PhDr. Vladimíra Vítová, Ph.D.
  České mírové fórum, Legerova 22, 120 00 Praha 2

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud vim Cesko se naroku vzdalo

   Smazat
  2. Již mnohokrát tu bylo psánu, že Husák v 70 letech podepsal v Bonnu mezistátní smlouvu mezi tehdejší NSR a ČSSR, kde se Československo vzdává všech reparací a Německo za to odškodní odsunuté Sudetské Němce za zabraný majetek. Tato smlouva je na MZ volně k nahlédnutí, není to nic tajného.

   Smazat
  3. Přesně tak. Vlastně se p. Vítové divím. Může se nám to nelíbit, ale to je tak všechno.
   Namísto jalového bušení na už zavřená vrata - a zavřela je rukou společnou a nerozdílnou ČSSR a NSR - by měla p. Vítová napřít svou energii do aktivit tlustoprda Posselta - jak to, že vláda SRN připustí, aby se dožadoval něčeho, na co nemají "drazí krajané" nárok?
   No ale když členové naší vlády jednají s tlustoprdem a jeho bandou jak jednají, tak čemu se divit, že...

   Smazat
  4. Odkaz na zmiňovanou smlouvu mezi ČSSR a SNR: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1974-94
   Doporučuji podrobně přečíst.
   Pan "kutnohorsky" to poněkud zjednodušil. :-)

   Smazat
  5. 11.11
   Díky. Prošprtám.

   Smazat
 10. Předmět: Český občan poskytl šokující svědectví insidera ve věznici v Prešově. Co se ve skutečnosti stalo s generálem Lučanským?
  https://zpravy.dt24.cz/…ym/

  OdpovědětSmazat
 11. Uvedomte si laskave kdo na tom leta pracoval Kohl v cele NSR (Kohen) znicil marku -nejsilnejsi menu ve prospech eura .A to asi neco rika ,na EU se pracova;o od padesatych let a kdyz byla situace zrala spustili to rozsirenim na staty s instalovanymi kolaboranty v cele A zamyslete se kdo to asi byl ten Kohen ,ze by take prezivsi??

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mohl nikdy nebyl nějaký Kohen.

   Smazat
  2. Kohen nebo Konstein, Kleberstein a nebo Klobuchar porad to vyjde na stejno ,jsou to proste pratele a poradi kdyz si my nevime rady ,na to tu preci jsou instalovani.Hlavne v te economii

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.