Reklama

pondělí 22. února 2021

Bašta: Mezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

Jaroslav Bašta
21. 2. 2021 PrvníZprávy

V roce 1989 vydal významný německý levicový ekonom profesor Karl Georg Zinn knihu zabývající se vznikem novověké evropské civilizace. Nazval ji „Kanóny a mor. Počátky novověku ve čtrnáctém a patnáctém století (Kanonen und Pest)“.


(Na snímku Jaroslav Bašta - disident, diplomat, historik, spisovatel)

V ní připomenul, že celé současné lidstvo v minulosti prošlo tvrdou selekcí, kterou prováděly viry, bakterie a příbuzné mikroorganismy. My, Evropané, jsme potomky lidí, kteří přežili opakované pandemie moru (Černé smrti) ve čtrnáctém a patnáctém století, píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Na základě dochovaných historických zpráv se domníval, že mor vyhubil všechny lidi soucitné, snažící se léčit a pečovat o druhé, takže tehdy skoro všichni altruisté vymřeli. Přežili jenom sobci, kteří se izolovali od ostatních, nikomu nepomohli, naopak odehnali nebo zastřelili každého, kdo by je požádal o pomoc. Většina přeživších patřila k zámožnějším vrstvám společnosti, které se vedle sobectví a bezohlednosti vyznačovaly také vysokou mírou agresivity. Shodou okolností nějakou dobu před pandemií se v Evropě objevily znalosti nových technologií – střelného prachu, střelných zbraní a výroby oceli.

Evropská křesťanská společnost v době před morem všechna technická vylepšení usnadňující zabíjení nepřátel (kromě muslimů a pohanů) odmítala. Existují papežské edikty, které zakazují např. kuši jako ďáblův vynález. Tyto zábrany u generací po epidemii padly, naopak rozeběhla se soutěž o to, kdo vyrobí dokonalejší nástroje na zabíjení bližních. Dobývání celého světa Evropany mohlo začít, a během několika dalších století se úspěšně završilo. Takto příčiny vzniku a rozmachu evropské (dnes euroatlantické) civilizace viděl pan profesor Zinn.

Vzpomněl jsem si na teze z jeho knihy, když jsem se zamýšlel nad tím, jak současná pandemie covidu změní svět. Napadlo mě, že paní Historie jako učitelka života je osoba poněkud potměšilá. Před více než půl tisíciletím mor přetvořil tehdejší společnost, v níž nejvyšším principem byla láska k bližním, tedy altruismus, na sbor bezohledných individualistů, protože to byla jedna z hlavních podmínek přežití. Současná epidemie však daleko méně postihuje státy, v nichž je individualismus potlačen ve prospěch kolektivní kooperace či podřízení se autoritám. Stačí se podívat na mapu světa a sledovat počty mrtvých, nakažených a výši ekonomických škod. Styl života, tradice a disciplinovanost obyvatel pomohla asijským zemím projít virovou zátěží podstatně lépe než Západu.

Česká republika v tomto ohledu představuje opačný negativní model, což mě trochu děsí. Věřím totiž na to, že se historie rýmuje, takže střídá plusy a mínusy. Vlastnosti, které před více než pěti sty lety zaručovaly přežití, tedy individualismu, sobectví, bezohlednost a agresivita, se dnes naopak mohou stát hlavním důvodem úmrtí. Vývoj mutací viru momentálně směřuje k tomu, že těžký až fatální průběh onemocnění se přesouvá od nejstarších generací k těm mladším. Větší šanci přežít budou mít ti, kdo méně riskují.

První celoplanetární euroatlantickou civilizaci mohou zničit právě ony psychologické faktory, které nastartovaly její rozmach. To se v dějinách občas stane.


22 komentářů :

 1. Jak vubec nekdo muze mit takovou myslenku pane Basta? Prvni Svetova Valka , ci Napoleonska valka nemeli pro mne zadny logicky smysl. Myslite si, ze silenstvi jedince + Kanony=Valka ( proc ne??). Veskere valky byly ekonomicke!! Jak jsem cetl, ze pricinou moru byli mysi, neb prenaseli virusy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Re (07:42):
   Ano, války jsou zpravidla agresorem vyvolávány a vedeny s cílem získat (či rozšířit) moc (politickou, ekonomickou ... A tedy i peníze. Od praveku se na tom nic nezměnilo. To jen pár válek bylo vedeno o ženskou.
   S tím morem se to ale mělo spíš tak, že věrní průvodci člověka - hlodavci (potkani, krysy) - zas byli přirozenými hostiteli blech a ty pak vlastním vektorem šíření bakterie vyvolávající mor (Yersinia pestis, dříve Pasteurella pestis). Virus je něco jiného ...

   Vymazat
  2. Mate pravdu pane Oplustil , byli to bakterie!!! ne viry, a poslednim stupnem prenosu byli blechy!!

   Ovsem vedeni valek pro zeny jsou pohadky, to bylo vzdy pro ekonomicko-politicko moc. Za penize se necha koupit armada a vse je pak k disposici. Nebylo to tak moc kvuli Helene z Troji, ale Trojane predchudci Cartaga udelali svet neprijatelny( vytlacili Reky z obchodni zony) a tak musela byt valka. Krasna Helena mne pripada jako produkt Hollywoodu.!!

   Vymazat
 2. Nó pane Bašta, jako že jó a jako že né. To čeho jsme svědky je čistý lidský zvěřinec s maskou pokojových koček mňoukajících o žrádlo. Predátoři rozhodly , jejich smečka je po celém světě, žerou, oslabují, vyhrožují všem co je mohou sundat z trůnu. První to zkusili na starých a slabých - každej to sežral i s navijákem, nyní se jde na mláďata , pak sežerou zbytek i Vás

  OdpovědětVymazat
 3. Tak to je Asiaté netrpí liberální nemocí a s korákem zametli. Také u nich mají v úctě staré lidi. Sobectví, bezohlednost a agresivita to je dnešní rádoby západní svět.

  OdpovědětVymazat
 4. Ano. Bezohlednost a sobectví nevedou k občasné svobodě, ani nezračují dlouhodobé přežití civilizace. Změna noosféry jako podmínka dlouhodobé perpektivy je, ovšem, metou, které se naše civilizace nemusí dožít. Otázkou je, bylo-li by to špatně.

  OdpovědětVymazat
 5. Tak to, pane Bašto, slyším poprvé, že před před půl tisíciletím byl nejvyšším principem altruismus. Ještě mi vtlučte klíny do hlavy že nositelkou toho principu byl klér a šlechta. Ne? Pak tedy měšťané? Ale ti se stali měšťany právě proto, že ho moc nepěstovali, jinak by spadli mezi chudinu. Tak tedy poddaní? Pročež se, ve jménu altruismu chudiny, bouřili proti altruismu šlechty a kléru, kteří je altruisticky dřeli z kůže? Ale chápu že knihu napsal levicový ekonom. Prostě bla... bla... bla... A i to je příliš korektní ocenění Zinnovi teze.
  Paní Historie se nejspíš smíchy polulala, když si přečetla tu jeho knihu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A ještě něco. Brambory a hrušky. Mícháte. Odkdy má altruismus jako taký co společného s disciplínou jako takovou? Přežili jenom sobci? Kteří sobci altruisticky chránili své rodiny před nákazou! Vlastně mohl bych ten váš článek rozebrat větu po větě, ale nestojí mi to za to. Jindy si vaše články s potěšením přečtu, a i teď jsem váhal zda mám zareagovat jak reaguji, ale nakonec jsem se do toho pustil. Východní autoritářství vzorem altruismu?
   Nejde totiž jen o ty rozpory se skutečnoctí, ale hlavně o imlicitní smysl toho článku. A ten je vyjádřitelný stručnou větou: "Kdo bude držet hubu a krok, přežije."¨
   Jenže to není pravda. Pokud tato vláda, namísto jalových chaotických rozhodnutí, nesvěří ochranu zdraví občanů našeho státu do rukoum SKUTEČNÝCH !!! odborníků, budeme stále ohroženi! Proč o tomto nenapíšete? Proč za toto nebojujete? Proč?!

   Vymazat
  2. Milane ze Zahrady Čech, nejsem pana Bašty ctitelem, když boural předchozí režim, aby se proboural k režimu ještě horšímu, ale to, co Vy mu podsouváte je čirá demagogie.
   Pan Bašta opřel o "teorii" profesora K. G. Zinna úvahu, co a jak může být podmínkou přežití jak jedinců, tak společnosti bez toho, že by hodnotil její pravdivost. Svým tvrzením o smyslu článku autorovi podsouváte úmysl, který ze samotného textu nijak nevyplývá, ani jinak ho nelze doložit.
   Z podobné úrovně se vyjadřujete k současné vládě. Její rozhodnutí jsou pouze taková, jaké má v daném okamžiku informace a nakonec i politický prostor. Vláda, pokud má respektovat Ústavu, nemůže rozhodování v tak závažné věci, jako je pandemie svěřovat komukoli jinému. Zda a jak se o „odborníky“ opírá a kteří to mají být, nemůžete ze své pozice dost dobře, vlastně vůbec, posoudit.
   Jisté mi připadá jedno. Současná, nejen ta „demokratická“ opozice, hází do reálných aktivit vlády naprosto bezohledně a vylhaně vidle jen a jen proto, aby se domohla mocenských koryt. Nehledí na pražádné škody, které tím tropí. A Vy, Vy jim hrajete do noty. Kohopak jste si půjčil partes? JiH

   Vymazat
  3. Pan Basta asi trpi vnitrni prazdnotou a musi se opirat o berle jinych../Nejaky Zinn/.
   Kde si neco vycte odnekud. /Who cares/.
   Kazdy ma nepsanou povinnost prijit s necim vlastnim, aby pouze neprenasel,nekopiroval neopakoval epidemie nazoru, teorii, dalsiho Inteligentismu.
   A nechal si za to zaplatit..
   Biologickou valku prinesli zalozili a zapocali vsude mongolove ,kdyz hazeli nakazene pres hradby mest.
   Sobci zrejme uspesne zahaneli i krysy/dodnes problem/, ktere mor roznasely, skoda ,ze se nam nevysvetli jak.
   Asi nejsme tak duleziti pro autora.
   Jako ten germanskej teoretik samouk.
   Shoda okolnosti vyroby zbrani a s vyskytem moru je vskutku otresna.
   Strelny prach ale jednoduse prisel z Ciny a vyroba zbrani logicky navazovala..
   Prave tema autorovejma sobcema, ktery kazdyho odehnali pryc...
   Vyroba zbrani nema s morem nic spolecneho.
   Byli to barbari a cela stada vrazedych psychopatu, pred kterymi se evropane museli chte nechte ,mor a nemor branit. A ubranit.
   Coz treba znamena ,ze se musi nescetne utoky napr.islamu od 7.stoleti zapirat ?
   Aby Zinn zapiral Politicky Korektne nevhodne a zaroven se zavdecil se mocnym.
   Nebo utoky krvelacnych Teutonskych Rytiru,co nemeli nikdy dost zabijeni, zahalit o pseudovedeckych teorii..
   Nekonecne agrese a vybijeni cechu a slovanu prave Germany se musi nejak zatlouct.
   Pisou se knihy a kazdy jim musi disciplinovane verit. Mein Kampf.
   Valky a dobyvacne Vatikanu nahle zmizely a jejich armady bojovaly,casto uspesne /meli ulopene cirkvi zlato z pokladnic Vatikanu na nakupy zbrani/
   bez prisne zakazanych zbrani.Opravdu?.
   Autor by mel byt aspon neco na misto disidenta, autora,diplomata hystorika a spisovatele.
   Nekonecna adversita nutila jiz pracloveka, aby celil vsem strastem a pohromam, aby se branil,svoje rodiny a lovil potravu. Potykat se a prezit zimy s mrazy.
   A tak se stale zkratka vyvijel, zdokonaloval ,posiloval,byl prinucen MYSLET,pomahat si dumyslem po vsech strankach..
   Tyto zkusenosti se prenaseli po generacich a zpusobily uspechy evropanu,kteri predbehli vyvoj jinych.
   Branil sebe i sve rodiny proti najezdnym barbarum..Take tenkrat nic jineho nezbyvalo..
   Navzdory zakazovacim papezskym knezourum, sedicim ve Vatikanu a na farach, ktere museli branit jini...
   Opakuji pro nektere,snad pochopi ,musel se clovek odedavna branit.Nejen sebe..
   Mozna metoda , kterou ja navrhuji a sam pouzivam, kdyz ctu, premyslim o tom, o tom co ctu.
   Premyslim o autorovi, co hodla sdelit,jake ma zamery na ctenare a jak a jestli jeho myslenky maji vubec smysl.
   Kdyz autora Zinna soukmenovci se nemohou zbavit Kannone und Pest po cela staleti, tisicileti ,coz by i pro ne same bylo zdaleka nejzdravejsi.
   Zinn je tendencni levicak ,liberal,zrejme kam vitr tam plast a pripravoval vyhodne i pro sebe jiste prostor pro dnesni Leynomerkele..

   Vymazat
  4. 22:16

   1) Nic nepodsouvám! Manipulace se tím článkem táhne jako prd kostelem! Nevyplývá z textu? Pak jsme asi četli každý jiný článek!

   2) Zato velice dobře vím, o jaké odborníky se tato vláda NEOPÍRÁ! To jest o skutečné kapacity na světové úrovni vědy! Můžete dohledat v jiných mých příspěvcích, kde na to neustále a opakovaně upozorňuji, až je mi to už samotnému trapné. A když se na to už chci vyfláknout, pak někdo napíše v bledě modrém to co vy.

   3) Nezvratné škody páchá právě tato vláda! Na přítomnosti i budoucnosti.

   4) Podle jakého partesu? Jmenuje se, ten partes, kritický rozum.

   Že jste neuprousil moudro někde, kde se zmiňuji o vypořádání se s epidemií černých nešťovic, případně kde jmenovitě jako odborníka na epidemii uvádím MUDRr. Jiřího Berana? Tam bych uvítal vaši argumentaci. Toto však není argumentace, jen fráze a plky.
   Jo, hraju do noty. Zdravému rozumu. Takže těmi primitivními manipulativními kydy o partesu a hraní do noty oblbujte... třeba mládí vpřed. To vám na ně naskočí. Já ne.

   Vymazat
  5. Pane Miláně,
   možná nejsem erudovaný historický sociolog, jsem jen technik, ale díky zemědělským předkům se musím zastat generací před námi. Na vesnici jste nenalezl bezdomovce, bylo tam stavení, kterému se říkalo pastouška. Neexistovaly organizované neziskovky, maximálně křesťanská výchova, ale fungovalo to. Kdo mohl pomáhal, možná upřímně, možná ze stravchu, že by ho ostatní pomlouvali. Po zabíjačkách se jim vždy poslal balíček s konvičkou prdelačky. Nebo když si sedláci na podzim vozili z lesa dřevo, vždy jim čàst na topení nechali před chajdou. To byl takový prostý zákon moravské vesnice. Potvrdím sám, pozůstatky mezi stařečky trvaly ještě za totáče. Dnes nevím, jak je na venkově reálně postaráno o potřebné. Je řada věcí, které nenajdete v knihách, nesmíme se dívat na minulost s dnešními brýlemi. Technika nás sice postrčila dopředu, ale vztahy mezi lidmi dopadly naopak.

   Vymazat
 6. Asijské tajné společnosti velmi dobře chápou, že „síly zla“ znamenají chazarskou mafii.
  Zdroj FSB však opět zdůrazňuje: „tohle vysvětluje způsob, jak vakcína může upravit geny tak, aby změnily chování lidí – lidé mohou být neustále šťastní, protože se jim zvyšuje produkce dopaminu. Je možné docílit toho, aby se nechovali násilně a byli poslušní.„

  Takže tady to máte, chazarská mafie nás chce přeměnit na šťastné, duchovně prázdné ovce, které byly geneticky naprogramovány tak, aby byly poslušné bez ohledu na to, co se děje. To je horší, než si George Orwell představoval ve svém románu 1984.
  ŠÍLENÝ CHURCHILL - MEČ A ŠÍPY PROTI NĚMECKÝM KULOMETŮM! | Děsivé Dějiny: Velikáni by LUKAS IV https://www.youtube.com/watch?v=682KucXn-MI
  2. SVĚTOVÁ VÁLKA JAK JI NEZNÁTE!
  | Děsivé Dějiny: Top X-Facts by LUKAS IV. https://www.youtube.com/watch?v=8_lcuuzbMOY

  OdpovědětVymazat
 7. Vcelku mě mrzí, že mi zde někdo "vytípnul" příspěvek--- děkuji

  OdpovědětVymazat
 8. Zkusím to znovu. Prosím o trpělivost, než se dostane na ústředbí témata...

  https://wp.me/pbYbqw-esH

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Po celém světě to je všude ZLÉ!
   https://www.globalresearch.ca/implanted-vaccine-package-id-germanys-parliament-has-ratified-gavis-digital-agenda-id2020/5736277
   Podobně ve Švýcarsku bude dne 7. března 2021 lidově hlasováno Agenda ID2020 - plně elektronický ID - spojující vše se vším každého jednotlivého občana.

   Vymazat
 9. Diky ale p.Bastovi,ktery jiste bez zameru,rozpoutal kvalitni diskusi.Dobry pocteni..
  Muj prispevek velmi spontanni,spichnutej "horkou jehlou" doufam ve velkorysost ke grama chybam...

  OdpovědětVymazat
 10. Mate pravdu pane Oplustil , byli to bakterie!!! ne viry, a poslednim stupnem prenosu byli blechy!!

  Ovsem vedeni valek pro zeny jsou pohadky, to bylo vzdy pro ekonomicko-politicko moc. Za penize se necha koupit armada a vse je pak k disposici. Nebylo to tak moc kvuli Helene z Troji, ale Trojane predchudci Cartaga udelali svet neprijatelny( vytlacili Reky z obchodni zony) a tak musela byt valka. Krasna Helena mne pripada jako produkt Hollywoodu.!!

  OdpovědětVymazat
 11. Nálepkování, okřikování, slovní dehonestace nikoli fyzicky, ale pouze virtuálně kdesi tušeného adresáta, vykřikování o jeho duševní prázdnotě jsou nepochybnými známkami celkového kulturního úpadku společnosti s krizí vzájemné úcty, naslouchán, s dramatickým zchudnutím argumentačního potenciálu. Pakliže společnost upadá, dostávají stále více prostoru hlasatelé primitivní, povětšinou dezinterpretující paušalizace, jednoduchých řešení složitých problémů. Opakuje se to. Pakliže není tento proces včas zastaven končí fašizací společnosti a jejím zánikem.

  OdpovědětVymazat
 12. offreud23. února 2021 8:28, dávám Vám zapravdu. Máme tu příspěvky, které to ilustrují. Taková mentalita je schopna zdevastovat sebelepší projekt.

  OdpovědětVymazat
 13. Zdejší polemiky mi moc nepomohly, právě naopak. Proč nebojujte ? To už se jednou vyřešilo odpovědi - Kdo, když ne my a kdy, když ne teď- . Zní to moc pěkně, ale jak to dopadlo....

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.