Reklama

sobota 27. února 2021

Biden začíná úřadovat – a válčit

Ivan David
27. 2. 2021

USA zahájily tento čtvrtek nálety na východní Sýrii, konkrétně oblast Deir Ezzor. Útoky se zaměřily na místa spojená s činností skupin šíitských milicí podporovaných íránským režimem, o nichž se předpokládá, že jsou zapojeny do nedávných útoků na americké cíle v Iráku. Tyto útoky znamenají první zjevné použití vojenské síly prezidentem Joe Bidenem... Mimochodem, jak dlouho je to, co jsem psal, že po sporném vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách loni v listopadu je válka na spadnutí?

"Tyto útoky byly povoleny v reakci na nedávné útoky na americké a koaliční pracovníky v Iráku a na pokračující hrozby pro tyto pracovníky," uvedl ve svém prohlášení mluvčí Pentagonu John Kirby. 15. února zabila raketa vypálená pravděpodobně milicemi podporovanými Íránem amerického kontraktora a zranila 6 dalších včetně vojáka americké armády. K útoku došlo na letišti poblíž města Erbil v irácké poloautonomní oblasti pod správou Kurdů. Představitelé Bidenovy administrativy tento útok odsoudili, ale až tento týden naznačili, že nevědí s jistotou, kdo jej provedl. Všimli si prý, že v minulosti byly íránské skupiny šíitských milicí odpovědné za četné raketové útoky zaměřené na americký personál nebo americká vojenská zařízení v Iráku. Kirby v úterý uvedl, že vyšetřování útoku z 15. února má na starosti Irák.

Již 8. ledna hlásila americká armáda u 11 svých vojáků příznaky otřesu mozku po íránském raketovém útoku, který zasáhl leteckou základnu Al Asad v Iráku, kde jsou rozmístěny americké síly. Ukázalo se, že šlo o odvetnou akci Íránu v reakci na loňské zabití špičkového vojenského generála Qassema Soleimaniho v Bagdádu 3. ledna. Tento útok drony tehdy nařídil bývalý prezident Donald Trump. Soleimani schvaloval útoky na velvyslanectví USA v Bagdádu a podle amerického ministerstva zahraničí „aktivně připravoval plány útoků na americké diplomaty a členy složek americké armády v Iráku a v celém regionu“.

Mluvčí Pentagonu Kirby také řekl: "Prezident Biden bude jednat v zájmu ochrany amerického a koaličního personálu. Postupovali jsme záměrně s cílem deeskalovat celkovou situaci ve východní Sýrii i Iráku.“ Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl ve čtvrtek večer novinářům: „Jsme si jisti ohledně cíle a víme, co jsme zasáhli. Jsme přesvědčeni, že tuto oblast používali stejní šíitští radikálové, kteří provedli útoky na americké cíle," dodal s odkazem na útok z 15. února. Mluvčí Pentagonu Kirby ještě upřesnil, že americké útoky zničily několik zařízení umístěných v hraničním kontrolním bodě využívaných řadou iránských podporovaných skupin milicí, včetně Kait'ib Hizballáh a Kait'ib Sayyid al-Shuhada. Členové Kait’ib Hizballáhu byli údajně mezi těmi, kteří loni zaútočili na velvyslanectví USA v Bagdádu.

Ministr obrany Austin poznamenal, že doporučil prezidentu Bidenovi dát rozkaz k náletu. Biden prý povolil nálety den po rozhovoru s iráckým premiérem Mustafou Al-Kadhimim. „Diskutovali o nedávných raketových útocích na irácké a koaliční pracovníky a shodli se na tom, že osoby odpovědné za tyto útoky musí být hnány k odpovědnosti,“ uvádí se v prohlášení Bílého domu. Irácké ministerstvo obrany ale dnes popřelo, že by USA poskytlo jakékoli informace ohledně cíle útoku v Sýrii, a znovu zopakovalo, že jejich spolupráce s americkými silami se „omezuje na boj proti IS“. Velení irácké armády prohlásilo, že je „překvapeno“ americkým prohlášením o útoku na cíle v Sýrii. Že by irácký premiér neřekl o útocích své vlastní armádě?

Reakce syrské vlády také není nadšená: Syrské ministerstvo zahraničí důrazně odsoudilo agresi USA v oblastech v Deir Ezzor poblíž syrsko-irácké hranice. Vláda se pak vyjádřila, že „poslední americký útok je špatným znamením pro politiku nové americké administrativy“. Podle webu syrialiveuamap byl při americkém útoku zabit Sayd Rahi, člen Íránem podporovaných milic. Jeho pohřeb se konal v pátek odpoledne.

I Rusko ostře odsuzuje obnovení amerických útoků na syrské cíle. Ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl: „Máme údaje, že Spojené státy neplánují opustit Sýrii a chtějí tuto zemi zničit“. Také dodal, že USA varovaly Rusko několik minut před útokem. Oficiální stanovisko Moskvy zní, že "Rusko důrazně odsuzuje americké nálety v Sýrii, a požaduje bezpodmínečné respektování svrchovanosti a územní celistvosti Sýrie“.

Mezitím Kait'ib Hizballáh na začátku tohoto týdne popřel jakékoli zapojení do útoků na americké síly v Erbilu. „Rozhodně jsme nemířili na Erbil ani na Zelenou zónu a nemáme žádné povědomí o skupině, která to udělala,“ řekl mluvčí hnutí Hizballáh Mohammed Mohi agentuře Reuters, která komentář označila za „vzácné přímé popření“.

Ostatně, není ani důležité, kdo doopravdy zaútočil na americké kontraktory v Erbilu, protože „válka muší bejt“. O posílení amerického vojenského kontingentu v Iráku bylo rozhodnuto už dávno a nadšeně přivítáno na nedávné Mnichovské bezpečnostní konferenci. To, jestli tam Iráčané americké vojáky chtějí či ne, není pro americkou vládu nikterak důležité. Přítomnost amerických sil, spojence Turecka v NATO, navíc pravděpodobně povede v oblasti autonomního Kurdistánu k dalšímu napětí mezi kurdskými vojenskými a guerillovými skupinami, které bojují proti Turecku, a vojenskými silami iráckého Kurdistánu, které mají Turecko jako spojence. Když k tomu připočítáme americkou péči o iráckou a syrskou ropu, naděje na mírové uspořádání v oblasti se ztrácí v nedohlednu. Ovšem, někdo na tom báječně vydělá. Po boku US Army má do Iráku zamířit i Bundeswehr a Turecko také bude postupovat jako dosud, tedy rozšiřovat své hranice. Všichni budou zbrojit, jak řekl mluvčí Pentagonu Kirby, „ve jménu politiky deeskalace ve východní Sýrii a v Iráku“.

18 komentářů :

 1. Ano, US prezidentovi Bidenovi je vskutku obtížné vyčítat jeho "vznešené" předsevzetí, že bude jednat v zájmu ochrany amerického a koaličního personálu.
  Za co by však měl stanout před soudním tribunálem, je to, že v Sýrii svým rozhodnutím míní ochraňovat okupační personál, a je již zhola lhostejné, jestli tam je či není personálem koaličním!
  Totiž, jakákoliv přítomnost US ozbroj. sil v Sýrii (a všude jinde), která se neopírá o mezinár. právo, je zločinná. Natožpak paseka, kterou na okupovaných územích natropili a natropí.

  OdpovědětSmazat
 2. Takto vypadá uplatnění umělé enteligence v praxi. Jeden prefabrikát za druhým. Kde udělali emeričtí soudruzi chybu?

  OdpovědětSmazat
 3. Umělá enteligence zkouší uvěřit svým vlastním pychosomatickým problémům.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jj, potrefená husa kejhá naprosto neomylně. Mám rád husí i ženský stehno.

   Smazat
 4. Unkhovne
  tebe zdobí vysoká idiocie !! Nevadí každý si řekne blbej, ale zato aktivní a to se cení !!
  Zdravím největšího magoéra !!

  OdpovědětSmazat
 5. Světová válka nebude! Víte co by se v ní nakazilo vojáků na obou stranách covidem? Biden na jedné straně léčí Američany a na druhé by je ohrozil nákazou ve válce? Nesmysl! Víte vůbec kolik taková válka potřebuje a jaká je tam koncentrace lidí? No a bojovat s rouškama na hubě...!?

  OdpovědětSmazat
 6. PRAVDĚPODOBNÁ VLÁDA ZNOVUZALOŽENÉ REPUBLIKY SPOJENÝCH STÁTŮ, KTERÁ BUDE OFICIÁLNĚ ZALOŽENA 5. BŘEZNA 2021..
  https://geopoliticsastrology.wordpress.com/2021/02/15/vlada-nove-republiky-dabelske-podsveti-kapitolu-zatykani-soudy-a-popravy-s-kabalou-pokracuji/
  Letecká základna Andrews, která se nachází 13 kilometrů jihovýchodně od DC, se stala novým dějištěm hromadných vojenských tribunálů všech zatčených z DC, kteří se právě nyní pohybují v zákulisí. Základna Andrews bude do budoucna velmi zaneprázdněná.
  Vzhledem k tomu, že GITMO – vězení pro kabalisty na Guantánamu – je plné kvůli 10 000 + zatčeným elitám Deep Statu, tak se Washington DC změnil na GITMO 2.
  Washington DC byl (do léta minulého roku) městským státem vlastněným a kontrolovaným ze zahraničí Vatikánem, městem Londýn a bankami DS. Národní garda ví moc dobře, PROČ jsou tam v DC; říkají, že jsou tam na obranu ústavy a nás lidí; nejsou v DC, aby bránili “vládu“, a vědí, koneckonců, že jsou tam, aby odstranili podvodnou administrativu Bidena stejně tak, jako vlastizrádnou administrativu Kongresu a vlády.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty vole, tobě prasknul covid. To by mi z tebe prask.

   Smazat
  2. Clintonova je lesba to kazdy vi a jeji starej je preci prevleceny transgeneder( jmenuje se ted Billie Clinton a nechal si koule) Kazdy patek maji svatek posluhuje Podesta co mu jiz nelesta Pelosi tam fouka penu (81) a Feinstein z hnizda tepleho SF spi a obcas bruci houkni mi ho tam (87) Osatni starci z administrativy jezdi na sportovnich zidlich na zasedani ruznych rad a rozhoduji spolu s vedenim AiPACU a zahranicniho vyboru vedeneho tou nejzdelanejsi elitou z Israele te nejvyssi hierarchie.Do cela postrcili a ze spanku probudili Sleepe Joe ktery ted bude valky oficielne zhajovat vzdy v nedeli vecer Jelikoz je v patek na sabesu a v sobotu trenuje cetbu z telepromteru
   Co bude dal jen hvezdy vi miliony "lidi" ze sousednich zemi zaplavi jiz brzy celou Ameriku a bydleni pro ne bude zdarma u rodin bylich kterym za trest bude odebrana 80% cast domu + manzelka k pouzivani horadami z Hondurasu &spol MS13 prevezme veleni nad policii a armada bude podlehat primo vrchnimu veliteli a Vudci Josifovi Bidsteinovi.Cest a zejtra v sest

   Smazat
 7. Prezident vykonavatel, aneb nejmocnější loutka planety, vstupuje ne jeviště.

  OdpovědětSmazat
 8. Nevím, jestli je to pravda, ale nemám důvod tomu nevěřit. Prý je to zdokumentované.
  Soudruh Bidet usnul při projevu před kamerou. Jsa inspirován vyšlechtěnou modrou krví /nemá covida?/ lehnul na pytla /pardon na vyhlášení války/ jak blbý , tak pitomý.
  Píchni modrou krev a vystříkne rudá. Tenhle svět opravdu není normální.

  OdpovědětSmazat
 9. Unknown se vždycky ukáže 3X, víc nemá zaplaceno. USA je v bankrotu a má omezené finance vid. unknowne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USA opravdu není v BANK rotu. Jen jí právě teď vede jeden unavený chuj, kterému TAM říkají ochmatyka.

   Smazat
 10. Mezinárodní politiku nelze dělat zpátky, USA musí zhodnotit nová východiska a svoje postavení ve světě , kde hodně ztratily a musí se vydat jinou cestou!! Pokud polezou jako rak pozpátku, tak na to jenom doplatí!!

  OdpovědětSmazat
 11. Hele, jestlipak znáš tu poslední Bidetovu? Schoenbrunn má hajzl napravo a Bidet slepé střevo ve tvojí šišce.

  OdpovědětSmazat
 12. Tak bych řek, že cílem USA v Iráku a Sýrii je ukrást co se dá, to je všechno, dosáhnout toho, že iránci a iráčané začnou navzájem válčit mezi sebou a natrvalo se rozkmotří.

  OdpovědětSmazat
 13. Neznámý a ty si doma hřeješ prdel Putinovým plynem. Tak vypnout a mrznout!!!!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.