Reklama

pátek 5. února 2021

Dříve mlékárna, nyní lékárna

Aleš Macháček

5. 1. 2021 e-Republika

Globální je sdílení poznatků, koordinace výzkumu a slušné mezinárodní dohody. Když teče do bot, je lpění na patentech a utajování výzkumu podporou genocidy.


Jsem dost starý na to, abych si pamatoval, že teror z obrny byl ukončen vládou iniciovaným a financovaným projektem, jenž nakonec vedl k Salkově vakcíně, která byla zdarma, žádná práva duševního vlastnictví. 

Noam Chomsky: “Kdo vlastní patent na tuto vakcínu?„
Dr. Jonas Salk: „Řekl bych, že lidé. Neexistuje žádný patent. To je... mohli byste si patentovat slunce?“


Na území pozdější České Republiky se koncem 18. století šířila epidemie pravých neštovic. V Praze měla údajně za následek přes 100 tisíc mrtvých. Díky tomu, že po dvou tisíciletích k nám došel z Číny návod, jak předejít této nemoci, vakcíny z boláků nemocných lidí byly použity pro celou populaci. Očkovat se začalo od roku 1791, a to v Telči. O několik desítek kilometrů dále, v Brně, byl roku 1796 založen variolační ústav.

Vakcínu museli platit jen pacienti, kteří byli zámožní, čímž bylo zajištěno, že se nemoc nešířila vrstvou chudých občanů. Kromě variolace se prováděla i jiná opatření, jakými byla karanténa, pálení předmětů nakaženého jedince, včasné hlášení nákazy atd. Tři roky po prvním českém očkování vydala lékařská komise zprávu o průběhu očkování. Vzhledem k tomu, že mu někteří lidé nevěřili a neúčastnili se této prevence, od roku 1812 bylo na našem území povinné. Plošné povinné očkování jako první země na světě zavedlo Španělsko. Možná po letech katolické inkvizice to bylo jednodušší. Prostě nařízeno, hotovo, tečka.

Když v roce 1879 Louis Pasteur vyrobil první laboratorní vakcínu, spustil tím lavinu dalších vakcín a pokrok v novém směru lékařské péče. Samozřejmě také průmyslovou výrobu vakcín. I když je nemocí pořád více než vakcín, máme jich k dispozici přehršel. Musíte či můžete se nechat očkovat proti černému kašli, chřipce, dětské obrně, hemofilickým bakteriózám, meningokokovým onemocněním, papilomavirům, pásovému oparu, planým neštovicím, pneumokokům, příušnicím, rotavirům, spalničkám, tetanu, tuberkulóze, zarděnkám, záškrtu, žloutence...

Těch vakcín je tolik, že mixované dávky právě narozeným dětem vzbuzují více než rozpaky a zdá se, že chybí skutečně prokázaná studie na nezávadné užití. Ale to není jediný důvod, proč se rozpaky mění na odmítání vakcín. Je to nedostatek či nebraní v potaz možných následků mikroplastů v lidském organismu a následky jiných látek potenciálně ovlivňujících zdravý vývoj jedince. A také je to následek vnímání lékařské péče jako nedílné součásti tržního hospodářství. Všichni mohou vidět na vlastní oči přímou souvislost například mezi výškami komerčních budov a úspěšnosti podnikání.Zatímco církev na nás kouká ze 111 metrů, banka již z 200 metrů a sídlo MPS (Medical protection Society) má kanceláře mezi takovými jako Al Jazeera Media Network nebo Kraft Heinz ve výši přes 300 metrů. Také počet lékáren na jakékoliv hlavní ulici se výrazně zvýšil a ukazuje nám, že prodej léků je výborný byznys. Nedůvěra vzniká tam, kde lidé cítí, že jejich zdraví je vnímáno především jako komerční záležitost.

Přitom existují dva nesporné úspěchy očkování. Jedním z nich jsou neštovice. Po vzniku Československé republiky se stal ministrem zdravotnictví a tělesné výchovy Vavro Šrobár a pracovalo se ve 12 státních bakteriologicko-diagnostických stanicích. Zdá se, že Šrobár a později Vilém Škovránek byli jedni z mála, kterým bylo umožněno postavit zdravotnictví na „zdravý základ“ nikoliv politických názorů, ale zásadní péče o zdraví všech občanů republiky. Zásadní celosvětové řešení neštovic nastalo pod taktovkou MUDr. Karla Rašky. Jeho program globálního vymýcení pravých neštovic, který byl v roce 1967 schválen WHO, byl v následujících letech také úspěšně realizován. Jednalo se o úspěch mezinárodní úrovně. Dalším skvělým výsledkem bylo vytvoření koncepce epidemiologické bdělosti, kterou WHO přijala v roce 1968. Při svém působení Raška nezapomínal ani na propagaci české vědy. Prosadil např. výběr Ústavu epidemiologie a mikrobiologie jako Referenční laboratoře WHO pro streptokoky se světovou platností. Bohužel, jak dokumentuje Vendula Pudivítrová, v praxi plíživé Husákovy normalizace se skrývalo vyřizování osobních sporů také v akademickém světě. Karel Raška, DrSc., byl pro nesouhlas s ruskou okupací odvolán ze svého místa a penzionován v roce 1972.

Druhým nesporným úspěchem očkování je očkování proti obrně. Po sérii epidemií obrny ve Švédsku zveřejnil Ivar Wickman dvě důležitá zjištění. Zaprvé prohlásil, že obrna je nakažlivá nemoc, kterou lze šířit z člověka na člověka. Zadruhé, že obrnu mohou mít i lidé, u nichž se nezdálo, že by měli závažnou formu onemocnění. Když v roce 1921 onemocněl na obrnu Franklin Delano Roosevelt (1882-1945), stal se po léčení ve Warm Springs (Georgia) v roce 1938 hlavním zakladatelem Národní nadace pro dětskou obrnu, a dary pro tuto nadaci umožnily výzkum nemoci, zdravotní výchovu a financování péče o postižené. Později v kampani Pochod měďáků, která vyzývala obyvatele k zaslání měďáku (10 centů), bylo do roku 1962 pro nadaci nasbíráno 630 milionů dolarů. Obrna byla považována za jeden z nejzávažnějších problémů veřejného zdraví na světě a epidemie v poválečných Spojených státech byly stále ničivější. Epidemie USA v roce 1952, při níž zemřelo 3 145 lidí a 21 269 lidí zůstalo s nějakou formou paralýzy, byla nejhorším výskytem obrny v historii národa. Většinu jejích obětí tvořily děti. Naštěstí v nadaci pracoval také virolog Jonas Edward Salk, hlavní aktér vývoje první vakcíny. Polní pokus připravený k testování vakcíny Salk byl podle O'Neilla „nejpropracovanějším programem svého druhu v historii, který zahrnoval 20 000 lékařů a zdravotníků, 64 000 zaměstnanců školy a 220 000 dobrovolníků“. Procesu se zúčastnilo více než 1,8 milionu školáků. Salkova vakcína byla brzy nahrazena variantou vyvinutou Albertem Sabinem.

Americký pediatr, polský rodák Albert Sabin (1906-1993) se svými spolupracovníky (hlavně Polákem Hilary Koprowskym 1916-2013 a Rusem Michailem P. Čumakovem) použili odlišný způsob očkování. Sabin připravil vakcínu k orální aplikaci z oslabeného viru všech tří typů (trivalentní). Očkoval členy vlastní rodiny, vězně, následovalo velkoplošné očkování několika milionů lidí v Sovětském svazu a dalších zemích východní Evropy. Očkování v tehdejším Československu bylo zahájeno inaktivovanou vakcínou, která byla dovezena v roce 1957 z Kanady. Třetí dávka byla již připravena u nás v Ústavu sér a očkovacích látek (resp. tehdejším Výzkumném ústavu imunologickém). Z českých vědců měli zásluhu na řešení problémů s očkováním proti poliomyelitidě přinejmenším epidemiolog Vilém Škovránek a virologové Karel Žáček, Dimitrij Slonim, Ervín Adam, Vlasta Adamová, J. Červenka a Vladimír Vonka.

Co nám sděluje poslední jmenovaný v době coronaviru? Prof. MUDr. Vladimír Vonka, DrSc. říká: „Současná roztříštěnost různých typů výzkumných prací, které prozatím probíhají nezávisle na sobě, a absence centrální problémové komise s rozsáhlými řídicími pravomocemi, jsou nešťastné a škodící jevy v našem boji s covidem-19. Bez jednotného vedení na republikové úrovni se nemůžeme dobrat ani rozsáhlejší mezinárodní spolupráce.“ (Vesmír č. 2020/7)

To je výborné podání jinak stručnějšího hesla: Myslet globálně, jednat lokálně. Globální je sdílení poznatků, koordinace výzkumu a slušné mezinárodní dohody. Když teče do bot, je lpění na patentech a utajování výzkumu je podporou genocidy. Je jednoduché si stěžovat na WHO, EU a další světové organizace, ale musíme mít na vědomí, že zamést si musíme nejdříve na svém prahu. Zejména v době tak převratných a rychlých změn.

Mlékárna, kam jsem chodil pro mléko do hliníkové bandasky a krájené máslo na potravinové lístky se stala agitačním střediskem v dobách, kdy se mléko prodávalo v modrobílých igelitových sáčcích. Teď je mléko v tetrapaku a místo mlékárny je lékárna.

29 komentářů :

 1. Tak výborný článek jsem už dlouho nečetla.
  To srovnání výšky budov bylo hodně trefné.
  Ze zdravotnictví se stal MOLOCH, o farmaceutickém průmyslu hanba mluvit.
  Myslím, že v české kotlince zdravotnictví ( zatím) funguje velmi slušně, otázka je jak ještě dlouho, to plýtvání penězi nemůžou pojišťovny dlouho utáhnout.
  Tolik korupce jako ve zdravotnictví snad není nikde jinde, jednomu z toho i hráblo, konkrétně Dlouhému, řediteli/mafiózovi nemocnice Na Homolce.

  OdpovědětSmazat
 2. Taky se mě zdá že jde hlavně o kšeft a politické klání. Nejlíp to řekl kancléř Kurz že by se v tomhle případě nemělo politicky soutěžit.

  OdpovědětSmazat
 3. Velmi pěkný článek a rekce na současný stav společnosti. Kapitalizmus po feudalizmu byl pokrok a vzbudil u inteligentních moudrých lidí naději na vzestup lidskosti pro všechny lidi. Po 2 SV nabral kapitalizmus na síle a začal se projevovat ve své parazitické podobě. Od 80 let se kapitalizmus zvrhl, již vůbec nejde o lidi, parazité se rozmnožily a přerostly únosnou mez. Zachvátí tě mamon zahyneš.

  OdpovědětSmazat
 4. Na e-Republice už zase petice za vyznamenání pro Terezu Spencerovou.
  Já bych jí nepodepsala, myslím si, že by paní Tereza o tu cenu ani nestála.
  Byl by okolo toho velký řev a ona nebyla konfliktní typ, nactiutrhačné články by jí asi nepotěšily.
  Jednu cenu už má, Krameriovu, psala protože byla novinářka tělem i duší, určitě né kvůli metálům.
  Mně by stačila vzpomínka ve všech médiích, které přebíraly její články.
  A vsadím se, ze konkrétně na Parlistech si určitě nevzpomenou, což je moc smutné.
  ( Ráda bych se zmýlila. )

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Šestého dubna to bude už rok, co nás paní Tereza opustila.

   Smazat
 5. Dobré shrnutí.
  Vyplývá z něho i poučení, že boj s epidemií obecně, tudíž i s tou dnešní by měli řídit odborníci, kteří tomu skutečně rozumí.
  Čili lékařské kapacity (opravdové), epidemiologové, lidé mající potřebné vzdělání a zkušenosti s tlumením nákaz. Nikoli jacisi "analytici procesů" s excelovými tabulkami a IT specialisté na tvorbu nefunkčních a nesmyslných PSÚ či Semaforů, kterým ve finále nerozumí ani sami autoři...

  OdpovědětSmazat
 6. Věrná kopie: Nacistické Německo a dnešní USA

  http://svobodnenoviny.eu/verna-kopie-nacisticke-nemecko-a-dnesni-usa/

  Nominace BLM na Nobelovu cenu míru je absurdní a zde je důvod

  http://svobodnenoviny.eu/nominace-blm-na-nobelovu-cenu-miru-je-absurdni-a-zde-je-duvod/

  Bidenův režim bude první americkou totalitní vládou

  http://svobodnenoviny.eu/bidenuv-rezim-bude-prvni-americkou-totalitni-vladou/

  OdpovědětSmazat
 7. Pro redakci byl bych rád kdyby jste tento článek publikovali aby všichni věděli o co jde:

  Věrná kopie: Nacistické Německo a dnešní USA

  http://svobodnenoviny.eu/verna-kopie-nacisticke-nemecko-a-dnesni-usa/

  OdpovědětSmazat
 8. Je smutné co se stalo s naší zemí po roce 1989. Nejhorší je nedůvěra a nenávist.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevim proc narikas, vzdyt a je to nedavno, mozna ty ci tvi rodice v 1989 rvali neco o konci rude tyranie a cinkali jak blbi klicema, (ja tu v te dobe nebyl, a taky bych necinkal)

   Smazat
 9. Nikdy jsem se nesetkal s takovou nedůvěrou k vakcinaci, jak ji vidím dnes v souvislosti s CoVidem. Není divu! Zpoza té vakcinace na nás civí zisky korporací BigPhara jako sláma z bot. Správně to autor článku vystihl! Z nemocí se stal zlatý byznys. Pro jedno promile těch "úspěšnějších" a bezohlednějších.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mají tedy vědci a farmaceutické firmy pracovat zadarmo? To by asi měli mít i vedlejší povolání, aby se složili na nájmy, energie a suroviny, a taky na daně a odvody, že?

   Smazat
  2. Re (14:06):
   Říkávají přece, že zadarmo ani kuře nehrabe! Je také i jasné, že od výzkumu po terapeutické využití je cesta dlouhá, a že vše kolem toho je nákladné.
   Obávám se ale, že to nejsou vědci (aj. výzkumní či vývojoví pracovníci či technologové a zaměstnanci pharma-firem), kdo si na tom byznysu (nekřesťansky) mastí kapsy.
   Podle mého názoru by měly být ne výdělky zaměstnanců, ale zisky firem regulovány (či daněny).
   Zdraví lidu obecného by nemělo být zdrojem pohádkových zisků, ale službou.

   Smazat
  3. J.J. to jsem Vás měl za inteligentnějšího. Takovou pitomost napsat je skutečně výkon. Rozdíly v cenách vakacin, což je pro neviditelnou pařátu trhu rozhodující je víc jak 10 násobek a proto podle nepsaného zákona parazitického trhu zvítězí nejlepší. Ovšem velikost klacků moderních drábů je rozhodující. Zatím jsem nikde nevyděl vyhodnocení kvality prodávajících vakacín od WHO, ani nikoho jiného.

   Smazat
  4. Farmaceutické korporace mají zisky větší než zbrojaři.

   Smazat
  5. Pane Dvořák, mají tak nahradit ztráty zbrojařů. Udržet tu zvrhlou životní úroveň je obrovský problém i pro 200 let budovaný parazitický systém. Celé to na mě od začátku dělalo dojem snahy, že všichni musí dopředu zaplatit tu správnou vakacinu a dodávat budem podle toho jak budete poslouchat. Jinak pochcípáte.

   Smazat
  6. Farmaceutické korporace nabízejí u nás ve městě hypermangan KMnO4 10 gramů za 50 Kč, zásilkové drogerie od 150 do 300 Kč za kilogram. Jde o totožnou látku stejné čistoty, výhradně k vnějšímu použití.
   A to u nás ještě nemáme vůbec, ale vůbec žádné lichváře...

   Smazat
  7. 14.06
   Pornáči J.J, jsi sám blbec, nebo se pokoušíš, v naději že všichni diskutující jsou na mentální úrovni unk Howna retarda harvarda, dělat blbce z nás? Narodil ses do blbej doby, pornáči. Jako normalizační politruk bys měl před sebou nadějnou budoucnost. Akorát bys nemohl hlásat, že oprávněný zisk a zisk dosažený vydíráním lidstva jedno jsou. To by ti neprošlo.
   Takže ses vlastně narodil správně. Sereš tě zajisté ocení.
   Ale my ne, serešův politruku.

   Smazat
 10. Andrej je na návštěvě (na výzvědách) v Maďarsku. Jak právě říká Orbán, tak mu prozradil jak, kde, za jakých podmínek koupit vakcíny. Jo jo. Koordinátor je na školení, jak koordinovat vakcíny. Protože bez vakcín logicky není 'vakcinačním koordinátorem' jen koordinátorem.

  OdpovědětSmazat
 11. V bílé nemoci galen taky zadarmo ockoval chudé. Ale co dnes znamená morálka, soucit... jestliže jsou léky jako isopronosin apod., které asi nejsou škodne, tak se prostě mají předepisovat, a ne blbě čekat, kdo bude mít smrtelný prubeh. A pod hrozbami nutit očkování, o kterém bohuzel tusime, že jde o prachy nebo o co ještě. Vlastně škoda, kdyby to bylo bez patentů, možná by to lidí přijali jinak. Zajimave je, že jeden uknown sem přestal lepit články o škodlivosti sputnika. Copak pane ukoun, překvapení, že západ ho možná dostane dřív než češi, že. My jsme ten správný nebojacny predvoj v boji proti rusku do roztrhání plic, urcite jsme nekoho timto potesili, vlastní nemocné teda asi míň. P.S.:nenamahejte se s odpovědí.

  OdpovědětSmazat
 12. Asijské tajné společnosti velmi dobře chápou, že „síly zla“ znamenají chazarskou mafii.
  Zdroj FSB však opět zdůrazňuje: „tohle vysvětluje způsob, jak vakcína může upravit geny tak, aby změnily chování lidí – lidé mohou být neustále šťastní, protože se jim zvyšuje produkce dopaminu. Je možné docílit toho, aby se nechovali násilně a byli poslušní.„
  Takže tady to máte, chazarská mafie nás chce přeměnit na šťastné, duchovně prázdné ovce, které byly geneticky naprogramovány tak, aby byly poslušné bez ohledu na to, co se děje. To je horší, než si George Orwell představoval ve svém románu 1984.

  OdpovědětSmazat
 13. Odpovědi
  1. začínáš být nějak nervozní (19.20). Dej si na hlavu mokrý ručník.

   Smazat
  2. 19;18 Tak to jste první, kdo zvažuje tento způsob aplikace. Hm!? Tedy doporučuje se to píchat do ramene. No jak myslíte. Ale pak se nedivte, že vás to špatně chrání.

   Smazat
  3. 19.18
   Tak ji vyšpul, harvarde.

   Smazat
 14. Unknowne ty HOVNIVÁLE, copak existuje jen Sputnik? Ty už se z toho Ruska zblázníš. Kdyby naše j elita nelezla do amiřiti, tak už jsme měly proočkovanost větší než některé africké státy a nepoumíralo by tolik lidí.

  OdpovědětSmazat
 15. Na dětskou obrnu umíralo v 50. létech XX.stol. každé 12. narozené dítě.
  Poslední epidemie v Československu proběhla v roce 1957.V tom roce byla zahájena očkovací akce s velmi dobrým výsledkem. Obrna i v případě vyléčení a rehabilitace má totiž tendenci v pozdním věku se vracet (v ČR žije asi 10 000 lidí,kteří obrnu prodělali) . Obrnu prodělala také olympijská vítězka Wilma Rudolph (viz wiki).

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.