Reklama

čtvrtek 4. února 2021

Evropská komise: nesmyslné se opět stává skutečností

Ivan David
5. 2. 2021
Na podzim loňského roku jsem jako koordinátor naší frakce Identita a demokracie v Evropském parlamentu, jejíž součástí je i SPD, na jednání Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova hovořil o návrhu na zákaz rybářských olůvek a olověného střeliva. Měl jsem k tomu jako podklad stanovisko Ministerstva zemědělství ČR, které bylo k návrhu zcela odmítavé, a to zejména proto, že zákaz zahrnoval použití olova i na místech daleko od vodních ploch včetně nahodilých louží po dešti. I koordinátoři z ostatních frakcí měli podobné připomínky. Ne nutně proto, že je to rozumný postoj, protože jindy klidně podporují největší nesmysly, ale proto, že v každé zemi jsou rybáři, lovci a sportovní střelci, a to dobře organizovaní početní a vlivní.

Jenže ve Výboru pro životní prostředí EP je jim to jedno. Ti schválí všechno, o čem jim někdo sdělí, nebo se sami domnívají, že prospívá přírodě. O olovu slyšeli ve škole v hodinách chemie, a proti chemii jsou zvlášť vysazení.
 
„Čeští myslivci a rybáři se bát nemusí, EU nezakázala olovo“, napsal David Müller na internetových stránkách Euractiv.cz, propagujících „ambiciózní“ plány Evropské unie, její neustálé pozitivní snahy a trvalé úspěchy. To bylo přesně před dvěma lety 11. 2. 2019.
 
Moji loňskou iniciativu v této věci lze nalézt například na stránce SPD z 25. 11. 2020. Upozornil jsem tam na procesní pochybení v legislativním procesu zakotveném ve Smlouvě o EU a Smlouvě o fungování EU, kterého se Evropská komise neštítila. „Sama Komise je přitom zdaleka největším porušovatelem zásad právního státu na evropském kontinentu. Případ olověných broků není první kauzou, kdy se Komise pokouší měnit nařízení nebo směrnici nepřímou cestou bez souhlasu spoluzákonodárců formou vlastního nařízení.“ Na stránkách Evropského parlamentu lze najít i moji písemnou „Námitku podle článku 112 jednacího řádu: olovo a jeho sloučeniny (B9-0089/2020).“ Ta se týká průmyslového využití olova, ale ukazuje, že tažení Evropské komise proti olovu je důsledné a dlouhodobé.

Jenže námitka proti zákazu olova na mokřadech v listopadu 2020 v EP neprošla, ačkoli pro ni hlasovali všichni čeští poslanci mimo poslanců TOP09 Pospíšila a Niedermayera, kteří byli proti a Pirátů, kteří se zdrželi hlasování.

Včera mi člen Poslanecké sněmovny PČR za SPD Radek Koten poslal zprávu, z níž vyplývá, že Evropská komise jako obvykle ignorovala všechny racionální námitky a zakázala používání olova v munici i rybářských olůvkách do sta metrů od každé louže. Navíc připravuje úplný zákaz olova v olůvkách a munici. Tento návrh se bude nyní asi rok projednávat s předpokládanou účinností od roku 2022- 2025 (kdy by měly končit výjimky).

Pokud se člověk či zvíře setká s olovem, nebývá příčinou smrti otrava.

Zaslaný dokument poskytuje téměř vyčerpávající argumentaci:

"Plošný zákaz olověného střeliva je naprosto nepřiměřený, doslova životu nebezpečný, a ve svém důsledku kontraproduktivní i k zamýšlené ochraně životního prostředí. Konkrétně to znamená pro nás nepřijatelné zhoršení bezpečnosti střelby a zvýšení rizika zranění a smrti vlivem větší odrazivosti náhražkových střel. To není žádná spekulace, ale jistota fyzikálních zákonů pružnosti, neb veškeré zvažované náhražky jsou tvrdší než olovo. Již před desítkami let zkoušel známý český výrobce střeliva nahradit olovo ocelí, ale jednotné ocelové střely typu S-BALL se v praxi natolik nebezpečně odrážely, že se musely rychle přestat používat. Vedle této nebezpečnosti dále raketově narostou náklady na střelbu vlivem dražšího střeliva, zhorší se balistika, zmenší se ranivost zvěře, a tím poroste riziko většího utrpení a postřelení zvěře. V neposlední řadě se budou opotřebovávat více hlavně zbraní. Velmi nebezpečné bude také zvýšené riziko exploze většiny starších zbraní, které na náhražky olova nejsou vůbec stavěny. Navíc náhražky na bázi železa, zinku, mědi, vizmutu budou mít negativní dopad nejen na ptáky, ale i vodní živočichy. V neposlední řadě hrozí zánik střeleckých sportů v různých disciplínách. Máme u nás olympijské vítěze v brokové střelbě, mistry světa ve střelbě z pistole, světové mistry v biatlonu a další. I když v návrhu si ECHA pohrává s možností přísných výjimek pro olympijské sporty, z praxe již víme, že EK jde do extrémní přísnosti vždy nad rámec návrhu ECHA, takže pro všechny tyto špičkové střelce to bude znamenat totální ztrátu světové konkurenceschopnosti či zánik.“, uvádí Bohumil Straka, myslivec, rybář, a viceprezident lidskoprávní bezpečnostní organizace LIGA LIBE reprezentující práva 304 tisíc legálních držitelů zbraní.

„Co se týká rybářství, návrh EK/ECHA na zákaz olověných rybářských zátěží je nepromyšlený, nepodložený a uspěchaný. Důvěru nebudí ani tzv. statistické argumenty z dílny ECHA. Ještě včera na jejich webu tvrdili, a to odhadem a nepodloženě, že je ohroženo ročně milion ptáků na otravu olovem. Nyní snad hrají na city, a nově tvrdí, že je ohroženo milion dětí a již 127 milionů ptáků. Co to je za vědecký argument, který se více jak stonásobně liší ze dne na den? Navíc, většina alternativních rybářských zátěží i střeliva totiž představuje jen jinou formu negativního vlivu na životní prostředí, takže ekologický přínos může být nakonec i kontraproduktivní. Většina cenově dostupných těžkých kovů má horší účinky než olovo. Lehčí náhražky olova - měď i zinek včetně jejich slitin, kromě ostatních nevýhod, jsou pro přírodní prostředí toxické a dokonce velmi toxické vůči rybám. Např. měď se kumuluje v žábrách ryb již při koncentraci 0,01 mg/l. Takže vyměníme 500 let ověřené olovo, které nekoroduje, za další materiály, jejichž dlouhodobý účinek v přírodě nelze vůbec předvídat?", uzavírá Dr. Bohumil Straka.

30 komentářů :

 1. EK nejde o životní prostředí a už vůbec ne o naše děti, jim jde jenom o to občany odzbrojit. Jediná možnost je tuto legislativu v České republice odmítnout.Můj názor je,že z EU se stává odporný totalitní režim v mnohém převyšující tzv. komunismus/ v obou režimech žiji cca stejnou dobu/.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nestává - už je!
   Viz předchozí článek o udavačích.
   Kam se sere Gustíkova normalizace.
   Za ní museli práskači svá udání alespoň vyargumetovat a něčím, ač vytrženým z kontextu, svou argumentaci podložit, ale teď?
   Ten a ten píše proti tomu a tomu, ten a ten píše o tom a tom, v tom a tom se objevují ta a ta témata atd. atp.
   Ale výtah z toho, CO ten a ten konkrétně napsal a CO ten a ten o tom a o tom a CO je na těch a těch tématech závadného, ničehož nic.
   Řešení? Odstřihnutí kurvítek občanského soužití od pěnězovovodů.
   Jiné, aspoň za stávajících zákunů, u nás neexistuje.

   Tedy ono existuje, je na něj pamatováno v trestním zákoníku jako na trestný čin pomluvy § 206, křivé obvinění §345, v některých případech v souladu s § 310, což je rozvracení republiky, ale upřímně - kolikrát byly v pohadrákové době za dvaatřicet let tyto zákony použity v souvislosti s přímým napadením demokratických principů?
   Obzvláště pak § 310 - na ten by se našlo adeptů!

   Vymazat
  2. Přesně tak hlupáci co vládnou proti lidem zelení maniaci a fanatici prý olůvka a střelivo jen demetní kecy.

   Vymazat
  3. Milane, jenže propletenec zákonů je nad schopnost průměrných lidí je pochopit. Takže na všechno je potřeba specialista JUDr Benda a vstupní poplatek minimálně 10.000 Kč. Takže totální parazitizmus.

   Vymazat
  4. 12.05
   Ono je to i nad schopnosti jůdrů, právě proto má paragraf tolik kliček a zákoník obezliček.
   Aby se i takový inventář jako jůdr Hurvajs mohl uživit aniž by riskoval - prostě stačí, když ví, kdo má na podmáznutí aby mohl přimáznout by se paragrafy nakličkovaly a soukolím otočily žádoucím směrem k naducanému honoráři.

   Vymazat
 2. Dvě poznámky.
  1) Kdesi jsem četl, že řetěz pily olověnou kulku ve stromu řízne, ale na ocelové se často přetrhne. Takže myslivci v lese netrefí a za pár let poraní motorové pily dřevaře.
  2) Neříkejte pane Davide nikomu v Europarlamentu, že v autě jsou olověné baterie s 12 kg olova. Olovo je v baterii sice zapouzdřené, ale auta a motorky mohou do přírody a jezdí v dešti v kalužích. Tak by mohlo oklikou dojít k zákazu automobilů a motorek.
  3) Jak je to se střelivem s ochuzeným uranem (OU)? Vojáci asi mají ekologickou výjimku při použití, protože např. v Jugoslávii (1995-2000) "zanechali" prý cca 40 tun OU v přírodě. OU je z lidského hlediska škodlivý, ale z vojenského lépe zabíjí. Plusy OU tak výrazně převažují.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Koukám, že jsem napsal: samopal se skládá ze čtyř částí, jsou to tyto tři, pažba a hlaveň. :-D

   Vymazat
  2. 2:19 souhlasím s vámi a nikoliv s 8:51.
   Během čtení mne též napadla Jugoslávie a střelivo s obohaceným uranem a kde všude se už asi použílo. Že je mnoho jiných možná závažnějších zdrojů ničení životního prostředí o kterých nebude nikdy řeč, protože jsou zdrojem zisků nadnárodních korporací. (Počínaje chemií v zemědělstvi a průmyslu, přes domácí čistící prostředky až po rtuť v zářivkách...).

   Vymazat
  3. Detail-střely s ocelovým jádrem civilista používat nesmí (zakázané střelivo - kategorie A), ocel se používá ve vojenské munici. Zákaz olova velmi prodraží a zkomplikuje situaci legálním vlastníkům palných zbraní - tedy pokud si ze své zbraně budou chtít i vystřelit. Otrava olovem v Evropě již dávno nehrozí - tak leda v souvislosti s průmyslovým použitím olova - olovnaté sloučeniny, barvy, keramické glazury, atd. EU se zvrhla, je třeba se bránit všemi prostředky a nejlépe EU opustit ještě dříve, než nás úplně zničí.

   Vymazat
 3. Nebezpecne opatreni,v dusledku by znicilo zbrojeni a
  dokonce i vsechny valky.
  "Musime odstranit nadvladu bilych"..prohlasil bilej president v Bilym dome, statu s prevazne bilou populaci,zrejme bez jedine myslenky, aby nevopruzoval a neprodlene se tedy splachl rovnou do hajzlu historie..
  A kam taky s takovym prohlasenim patri.
  A kterej prave jako bilej nadvladce /opravdu/,funguje uz pres 40 let, az se docpal do funkce, presidenta, kdyz tam, prave dle vlastniho prohlaseni vubec nema co pohledavat,
  ano, nema tam,co delat a pohledavat..
  Asi tedy nejradsi splachuje sam sebe..
  A je jeste navic zavislak na tom procesu samotneho splachovani...
  Ze by to snad nekdo jinej neumel ? Ne!
  Tomu,vsadim se snad porozumi chovanci doCentu Chocholousku,a celeho ustavu pod vedenim Pepy Vyskoc.
  A ted i toho nejvyssiho soudu v CR.
  Tady v tomhle pripade,ale jistota zadna neni.

  OdpovědětVymazat
 4. Jedině vystoupit, ale to by Babiš musel prodat svůj byznys v Německu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. nebo pockat az se to tam dukladne po#$%* a pak tam nastane obcanska valka a ......

   Vymazat
 5. Tak zase zpět k tématu. Myslím, že vůbec nejde o broky, ryby, zvěř a životní prostředí. jde jen o to prosadit vůli EK jako další plátek salámu. Postupně tak omezovat suverenitu v rozhodování členských států až úplnému ovládnutí. To je podle mého názoru hlavní a jediný cíl. Volím SPD. Děda Vašek

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, Tento humbuk s olovem je účelové zastírání zločinných záměrů satanských elit usilujících o zvrhlou světovládu. Při vědomí, s jakým úspěchem mlží se logice při obhajobě používání olova jen s uspokojením vysmívají. Také volíme SPD.

   Vymazat
 6. Pro povzbuzení objektivity podobných demagogů:

  https://wp.me/pbYbqw-e1P

  OdpovědětVymazat
 7. Točíme se stále dokola. Všechno zlo spočívá v zaostalosti morálky za možnostmi současného lidstva. Současné možnosti ve všech směrech dokonale využívají jen paraziti a slušní morální lidé jsou nuceni k vlastní cenzuře a občasnému plivnutí na to co tady bylo za minulého režimu. Jenže kdyby ten minulý režim byl tak děsný, jak jej vykládají, nikdo by na něj ani nevzpomenul, jako nevzpomínáme na feudalizmus. Nejsem zastáncem nějakého návratu, ale tohle je cesta do záhuby naší civilizace. Pro Indiána a Unkhowna, k čemu je dobrá pro Evropu migrace? Pokud dáte rozumnou odpověď, budu se snažit porozumět tomu vašemu plivání na minulost.

  OdpovědětVymazat
 8. Jak se George Soros snaží vytvořit nový druh člověka – Homo Soros

  http://svobodnenoviny.eu/jak-se-george-soros-snazi-vytvorit-novy-druh-cloveka-homo-soros/

  Dánsko: Bývalá ministryně pro imigraci čelí obžalobě za snahu chránit nezletilé dívky před sňatky dětí

  http://svobodnenoviny.eu/dansko-byvala-ministryne-pro-imigraci-celi-obzalobe-za-snahu-chranit-nezletile-divky-pred-snatky-deti/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Za to vsechno svinstvo Soros sam nemuze, ono je jich vic, Soros je jen znama nastrcena figurka, s nejasnym pozadim, nejasnou virou, a celkem ani tech penez tak moc nema, takze nekdo ho taha na spagatku

   Vymazat
 9. Škoda, že pan dr. David nemůže své články publikovat v mainstreamových médiích (což se vzhledem k povaze těch médií stát ani nemůže).
  Pokud by si totiž jeho zprávy o €-parlamentních absurditách a €-byrokracii pravidelně četly miliony zdejších, na CzExit bychom nečekali.
  Byl by takřka násilný, protože to, co se odehrává v Bruselu, je silná káva. A i ta, pokud je jí příliš, také škodí. Jen hlupák se však nechává poškozovat ...

  OdpovědětVymazat
 10. Je zajímavé, že za demokracii je považována výměna politiků "co volby".
  Podívám-li se na to jinak, tak:
  — požadavek na změnu politika je důkazem, že to nedělá dobře. Kdyby byl dobrý, tak tam bude zvolen znovu nebo ne?
  — déle sloužící politik by měl být zárukou určitého směřování. Neměl by mne překvapit názorovým veletočem.
  — déle sloužícímu politikovi mohu připomínat, co tvrdil před léty.
  — nikdo nenutí Rockefellera s jeho mocí k demokratické výměně, ačkoliv významně taká za nitky napříč kontinenty. Není volený politik, tak nemusí.

  Pokud demokracii aplikuji na jiné obory, je zajímavé, že po každém volebním období politiků, viděno stejným prizmatem:
  — stejné osoby nemění obvodního lékaře, zubaře ...
  — nemění řemeslníka, se kterým jsou spokojeni, a nedají šanci jiným.
  — při návrhu budovy se neuplatňuje patchwork různých architektů, ale jeden despotický hlavní architekt
  — stejných "jakoby demokratických blbostí" by se dalo vymyslet neúrekom

  No hlavní je, že mne nezajímá Ruská ani Americká demokracie. Pokud by se dodržovala charta OSN o nevměšování, tak by si každý řešil svinčík na svém dvorku. Koukat k sousedovi přes plot je povoleno, ale poučovat ho a kárat je neslušné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Od začátku minulého století jsme pili vodu v městech z olověného potrubí, sice mělo cínovou vložku ale ta po desetiletí degradovala a tak je ještě dnes v mnoha starých domech toto potrubí v užívání. Jsem instalater. A za socialistmu se olovo vyrábělo už jen bez cínové vložky. To nemnělo ty podélné rýhy na povrchu, tedy vystupující. A jsme kde, je mi 72 let.

   Vymazat
  2. Biden z niceho nic vyskocil a zacal rvat vyhruzky, ze Rusko zaplati za vse.
   Utok na suverenni stat je ovsem beznou zalezitosti gangsteru..
   Zrejme i podlikacky toho N.
   Kratce predtim ,ale volal Putinovi a vyzebral si obnoveni smlouvy Start III.
   Jeste nikdy predtim se nevyrojilo tolik sankci jako po vyhlaseni Svobodneho trhu.
   Spise asi Podtrhu.
   Cela Jizni Amerika po vzoru Argentiny chce Sputnik.
   Krasavice inteligentni vsecko delala az to podelala, az to neni mozne uz spravit a neni to zacatek konce EU ale, konec konce EU.

   Vymazat
  3. Jaro:
   Olověné trubky bez cínové vložky nebyly povoleny pro pitnou vodu, pouze pro odpadní. Ale viděl jsem je pro pitnou vodu používat.

   Vymazat
 11. Jenže parazitický kapitalizmus má všude plno moderních drábů s pořádnými klacky a jak trochu někdo zvedne hlavu tak už se nevzpamatuje. Nejlépe, kdyby všechny státy dopředu zaplatily té vyvolené farmaceutické firmě vakacinu pro všechny lidi na světě a čekaly až jim to milostivě, pokud nechcípnou, píchnou. Tomu se říká euroatlantická demokracie.

  OdpovědětVymazat
 12. Malé doplnění co se týče bombardování Jugoslávie. Letadla startovala z Itálie. Někteří piloti to zvěrstvo na lidech nechtěli páchat a tak bomby vysypali až na zpáteční cestě do Jadranu. Tento má být mírně radioaktivní. NO NEVÍM NEVÍM ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No,vzhledem k tomu,ze je jen velmi mirne,prakticky neskodne radioaktivni ten uran v munici,tezko mohl zamorit more!

   Vymazat
  2. Radioaktivita uranu je skutečně malá. Nebezpečný je po shoření (klasická bomba, nikoli jaderná), protože jeho sloučeniny poškozují játra a ledviny (hepatotoxické, nefrotoxické). Ale v krvi se uplatní i jeho alfa záření,které zvenku ani neprojde přes kůži.

   Vymazat
 13. Do Chorvatska mezi ty pohrobky Ustašovců bych nejel ani zadarmo. Byl jsem tam jednou, při projíždění a zaslechl jsem rozhovor: Pro ty blbce máme moře a pro jejich ženy pořádné ptáky. Volný překlad. Problémem je to množství blbců.

  OdpovědětVymazat
 14. Vážení spoluobčané, v této situaci, kdy nám EK totalitně nařizuje používání ocelových nábojů, což ohrožuje nejen účastníky lovu, ale i náhodné občany, kteří půjdou v oblasti lovu na procházku s dětmi !! Ocelové náboje jsou svou strukturou, to znamená tvrdostí, že ze odrazí, nikdy se neroztříští jako kule z olova, a to znamená, že ocelová kule poletí v podstatě celá, a to je to velké nebezpečí !!! A další problém je, že ranivost zvěře nebude tak důkladná a zvěř ocelovou střelou střelená bude trpět, a bude odcházet, a tím vzniknou ztráty a tím týrání zvěře !!!

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.