Reklama

čtvrtek 18. února 2021

Francouzské obavy z dovozu „made in USA“

Ivan David
18. 2. 2021

Po dvou týdnech intenzivní debaty přijali poslanci francouzského Národního shromáždění v úterý 16. února návrh zákona „posilující respekt k zásadám republiky“, jehož cílem je boj proti islamistickému „separatismu“. Návrh zákona byl schválen vysokým skóre 347 hlasy pro, 151 hlasy proti a 65 členů se zdrželo hlasování. Během diskuse o přijetí nového zákona řekl prezident Emmanuel Macron: „Nad republikánskými principy Francie se vznáší Damoklův meč, dokonce i nad samotnou identitou země. Nese název „separatismus“ a v neposlední řadě jej dostávají do popředí teorie společenských věd dovážené ze Spojených států.“

Mnozí intelektuálové varují, že progresivistické myšlenky z USA - zejména ty, které se týkají rasy, pohlaví a postkolonialismu - ohrožují francouzské intelektuální a kulturní dědictví a posilují radikální tendence. „Jde o to vést boj proti intelektuální živné půdě připravené americkými univerzitami,“ uvedl na podzim loňského roku ministr školství Jean-Michel Blanquer. Prominentní intelektuálové se ztotožnili s prohlášením politického vedení země a spojili se proti tomu, co označili za „zamoření země progresivní levicí a její kulturou rušení – cancel culture - přicházející z USA.“

„Útok na Charlie Hebdo a teroristické útoky v Paříži v roce 2015, řádění v Nice v den francouzského národního svátku v roce 2016, poté loni v říjnu islamisticky motivované stětí učitele Samuela Patyho a útok na baziliku Notre-Dame v Nice vedly k tomu, že ze strachu před dalším prohlubováním trhlin ve francouzské společnosti bylo konečně nutné vypracovat zákon k posílení republikánských hodnot“, napsala vědkyně Hana Jaber z Ústavu pro soudobé dějiny arabského světa na College de France v nedávno zveřejněném příspěvku pro berlínský Tagesspiegel. O tomto zákoně, posilujícím sekularismus, hlasoval tedy v úterý francouzský parlament a podle očekávání byl schválen v prvním čtení. Macronova vláda tvrdí, že toto opatření je nezbytné k ochraně francouzských hodnot, jako je rovnost žen a mužů, sekularismus, laicismus, a také k zabránění zakořenění radikálních myšlenek a provokování nového násilí. Stětí učitele Samuela Patyho znovu otevřelo rány francouzskému lidu.

Sociolog Stephane Beaud a historik Gerard Noiriel zpracovali toto téma ve své nové, hojně diskutované francouzské publikaci „Race and Social Sciences“. Beaud uvedl svůj názor v rozhovoru pro France Inter: „Jsem profesor, četl jsem diplomové práce a disertační práce a vidím, že otázka rasy začíná zaujímat velmi důležité místo. Chyba spočívá v tom, že se celá interpretace zaměřuje pouze na tuto otázku, aniž by zohledňovala všechny ostatní přispívající prvky. Existuje sociální třída, pohlaví, generační efekty, institucionální vlivy ... Ale v mnoha pracích mladých sociálních vědců existuje „buldozerová mentalita“, která hrne vše, co jí stojí v cestě, a neumožňuje pochopit jemné struktury sociálního světa a jejich komplexnost.“

Diskuse začala na francouzských univerzitách, ale stále častěji probíhá v médiích a politice. Macron do ní vstoupil už loni v červnu, když obvinil univerzity z prosazování „etnizace sociální otázky“, což se rovná „rozdělení republiky na dvě části“. Masové protesty proti policejnímu násilí vyvolané zabitím černocha George Floyda v USA zpochybnily oficiální francouzské odmítnutí konceptů rasy a systémového rasismu. Pak tu byla řada islamisticky motivovaných útoků a Francie se otřásla v základech. V předchozím roce napsala skupina 100 významných vědců otevřený dopis na podporu vládní linie, ve kterém odsuzovala teorie, které „se do Evropy přenesly ze severoamerických univerzit“. Jeden ze signatářů, Gilles Kepel, sociální vědec a uznávaný odborník na islám, uvedl, že vliv USA „vedl k jakémusi zákazu přemýšlet o fenoménu politického islámu ve jménu levicové ideologie, která jej definuje jako náboženství sociálně slabých“. Další intelektuál - politolog, filozof a sociolog Pierre-Andre Taguieff řekl: „Spolu s islamofobií se zcela umělý import černé otázky podle amerického modelu pokusil vykreslit falešný obraz Francie, která se provinila systémovým rasismem a výsadami bělošství. Bílý muž - to je strana vinná, která má být souzena, a nepřítel, který musí být odstraněn.“

Zdá se, že alespoň evropští intelektuálové a někteří evropští politici se snaží zachránit myšlenky osvícenství, které nás kdysi definitivně vyvedly ze středověkého myšlení ovládaného náboženstvím. Na amerických univerzitách je tento boj, zdá se, už prohraný. Skupiny studentů i učitelů, často zde působící díky „afirmativní akci“, tedy pozitivní diskriminaci příslušníků různých menšin, si zvykly pohybovat se v rámci „woke aktivismu“ či německy definované „Opferkultur“ (kultury oběti) a bez obrazu nepřítele by ztratily smysl existence. Jakmile je zakázáno klást určité otázky, nastává konec svobodného myšlení, které se evropské univerzity snažily udržet i v dobách inkvizice. 

A ještě jeden aspekt - dnešní vlna protibělošského rasismu, která se šíří z univerzit v USA, je také výsledkem grantové politiky obřích nadnárodních korporací a na ně napojených nadací. Americké i evropské daňové právo umožňuje firmám snižovat si základ daně z příjmů – a tím i výši státu odváděných daní - o dary a dotace na veřejně prospěšné účely. Mezi ně patří granty poskytované vědcům. Původní smysl této právní úpravy sledoval cíl získat více peněz ze soukromých zdrojů na financování modernizace nejen technologií, které jsou ihned zpeněžitelné ve formě patentů, ale i základního výzkumu, který teprve otevírá cesty budoucím technologickým inovacím. 

Velcí akcionáři nadnárodních firem však tento nástroj začali používat i ke korupci sociálně vědních oborů. S cílem odstranit z veřejné debaty problémy chudých pracujících lidí. Po letech systematického uplácení vysokoškolských „vědců“ se dnes nediskutuje o tom, jestli by odboráři nebo volení zástupci zaměstnanců měli mít v dozorčích radách velkých společností 50% zastoupení, o čemž jednal třeba Bundestag ještě v 60.letech 20. století. Místo toho se ve veřejném prostoru za peníze, které akcionáři velkých firem neodvedli na daních státu, diskutuje o procentu žen a mnoha dalších „pohlaví“ ve vedoucích funkcích veřejné správy i podniků. A o podílu různých ras na celkovém počtu zaměstnanců. Zcela mimo zorný úhel se tak dostal jev, kdy jsou miliony pracovních míst přesouvány do Asie.

11 komentářů :

 1. Beru jako symptom. Zase náznak, že na teoriích o rozdělení globální elity něco může být. Globalisti a státní elity podle Pjakina.

  Macron je jednoznačně kůň globálního finančního kapitálu, kariérní rothschildovec. Že to není žádný idiot, to už je spíš přidaná hodnota a důvod, proč dělá prezidenta, a neběhá například po Evropě s novičkem ve spoďárech.

  Zdánlivě by měl mít velice velice blízko, kulturně, třídně, makroekonomicky a nevím jak ještě, k tomu, co nastupuje ve Státech. Ale kupodivu tomu tak není. Mohlo by se říct, že bližší košile než kabát, a že ve Francii už mu prostě nic jiného nezbývá. Ale copak ve Státech je politicky kam uhýbat? Bidet vypadá, že půjde vědomě (pokud to v jeho případě je to správné slovo) do konfliktu s uhlovodíkovým průmyslem a klidně posílí separatistické tendence v Texasu. V Německu je to o tolik jiné než ve Francii?

  Opravdu to vypadá, že tam hore mezi súdruhy nějaká bitva vzplála, tak snad ji ještě nepojmou jako poslední a matku všech.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. pro Francii je uz pozde, a co udelaji Nemci ohledne afrointegrace je otazka

   Smazat
 2. Multikulturalismus, jehož náplní je "zrovnoprávnění lidských ras a lidských úchylností" je výsledkem Kulturní revoluce započaté na Západě (i u nás) v šedesátých letech min. století a trvající dodnes.

  Výsledkem té revoluce je kulturní primitivismus !!!, reprezentovaný "populární kulturou" pro primitivy, s převážně debilními komedianty a celebritami, ta debilita se přenáší na politiku i celou společnost.

  Všichni si jsou "kulturně rovni" ve své debilitě, to nahradilo skutečnou sociální -společenskou -socialistickou rovnost, slibně se vyvíjejíciho Světa v poválečném období minulého století ..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:54 Naturalistické,radikální,tvrdé a bohužel pravdivé posouzení současného stavu.Degenerace živočišného druhu Homo sapiens sapiens zdárně postupuje!

   Smazat
 3. Stále si myslím, že celé kulturní a intelektuální konání od 60 let ve své nadutosti a z nudy přispěly hlavním dílem na znevážení morálky a přirozenosti. Konkrétně Francouzi svým benevolentním přístupem k uvolňování morálky přispěly značným dílem. Jak se mohly elity domnívat, že kapitalisté budou konat v prospěch většiny občanů, mě zůstává záhadou. Zapnete Seznam a první co se dovíte, jaký problém má tzv. celebrita s tím že zůstala uvězněná na Maledivách. Už jenom schází, aby požádala stát o odškodnění, že nemůže obšťastňovat někoho doma. Totální rozvrat všeho.

  OdpovědětSmazat
 4. Jak hluboce a dalekosáhle je zakořeněn koronapodvod v českém národě dosvědčuje samo finanční odměňování vedoucích sociálních ústavů pro přestárlé, invalidní či postižené a nemocné osoby, ať jsou to ústavy soukromé, křesťanské nebo katolické!! Už za to, že naočkují všem přestárlým, nemocným, postiženým či invalidům jedovatou látku vydávanou za očkování, které je zároveň čipováním, dostávají vedoucí těchto ústavů zvláštní odměnu. Rovněž zvláštní odměny dostávají vedoucí těchto sociálních ústavů za každého zesnulého, který označen za oběť koronaviru. Vinu za koronapsychozu nelze házet jenom na politiky, nýbrž na mnohé další spiklence z řad sociálních pracovníků, tvářících někdy jako vzorní věřící, ačkoli jsou to sami spojenci ďábla.

  OdpovědětSmazat
 5. Kapitalizmus je živelná produkce konzumu .Socializmus je umírněný postup na kolektivním budování základních potřeb pro všechny.

  OdpovědětSmazat
 6. Spartaku je to moc pěkně řečeno, jen bych to upravil na: Kapitalizmus je parazity živená produkce konzumu.

  OdpovědětSmazat
 7. Doporučuji přečíst hlavně poslední odstavec. Redakce by ho mohla nějak zvýraznit. Něco podobného jsem tady psal před x měsíci o souvislosti mezi rádoby levicovými aktivisty a korporacemi a jejich skutečnými cíli.

  Ten poslední odstavec je celá podstata aktivismu!
  Ten poslední odstavec je celá podstata aktivismu!

  OdpovědětSmazat
 8. Tak to je všechny zhoubnosti a kraviny pochází z usa celý liberalismus který je pro přežití špatný.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.