Reklama

středa 17. února 2021

Geopolitické věštění IV. - Rusko a jeho sousedéVlastimil Vondruška

17. 2. 2021 blog autora

Tohle téma je ze všech čtyř geopolitických příspěvků nejsložitější, a to hned z několika důvodů. Tři příspěvky jsem věnoval Evropské unii, která se rozkládá na cca 4,38 mil. km². Rusko je největší zemí na světě a současná rozloha činí 17 mil. km². Ba co víc, sousedí se spoustou států, které hrají v současné geopolitické proměně světa důležitou roli. Je to velmoc, která má reálnou sílu a ovládá řadu klíčových surovinových zdrojů. Je tedy logické, že její geopolitické zájmy jsou strukturovanější než ty naše evropské. Z těchto faktů lze v úvahách vycházet.


S čím se však dá obtížně vyrovnat, je ideologická zaslepenost a neschopnost, či spíše neochota některých vnímat realitu. Já osobně jsem také prožil rok 1968 a je to nesmírně smutná vzpomínka, protože jsem vždycky byl a budu vlastenec. A nerozlišuji, zda nám z národní svobody ukrajuje Moskva, Washington, Brusel nebo Mekka. Padni komu padni. 

To ale neznamená, že se budu na svět v daném čase a prostoru dívat s hloupou zaslepeností. Vše se mění, měníme se my, naše zkušenosti a zájmy, ale mění se také státy a svět. Rusko už není Sovětský svaz. Je to však stále velmoc, silná, dnes i moderní a rychle se rozvíjející. S tím nic nenaděláme a nezmění to ani pohrdavá prohlášení evropskounijní diplomacie a komentáře v globalizačních médiích, o některých názorech „lidu“ na sociálních sítích ani nemluvě.

My se totiž nemůžeme chovat, jako by chtěl boxer papírové váhy zápasit s protivníkem z kategorie váhy supertěžké, a ještě ho před zápasem urážel a všem tvrdil, že on je silnější. A protože vím, že mé příspěvky čtou i ženy, pak upřesňuji, že v boxu je papírová váha do 49 kg váhy boxera a supertěžká nad 91 kg.

Pokud se tohoto příměru chopí kritici a začnou mi spílat, že jsem Putinův agent nebo vymyslí něco stejně inteligentního, pak se holt nedá nic dělat. Kdo se nechce dívat před sebe a neumí myslet, obvykle si natluče dříve nebo později čumák. Znáte staré české úsloví, že se nevyplatí tahat spícího psa za ocas? Tedy v případě Ruska asi není radno tahat za ocas spícího medvěda.

Takže to by bylo úvodem a teď k podstatě geopolitického věštění.

Po rozpadu Sovětského svazu si logicky celý region prošel politickými, hospodářskými i sociálními problémy. Některé bývalé sovětské republiky se od Moskvy odtrhly s elegancí, jiné jako zlostný ratlík. A právě tyhle oblasti, které přijaly do vínku protiruský étos v naději, že se zalíbí Západu, začínají mít potíže jak hospodářské (protože „nikdo vám nemůže dát tolik, kolik vám může slíbit Evropská unie“), tak i politické. Potíž těchto postsovětských zemí je v tom, že tam stále žije značné množství Rusů či lidí klonících se politicky k Moskvě. A jejich hospodářství bylo s tím sovětským těsně svázané a je i dneska s ruským.

Proto je ruská hranice od Číny až po Finsko místy značně nestabilní a toho se samozřejmě snaží využít USA a NATO. Cíl je jasný, dostat zbraňové systémy co nejblíže k současné ruské hranici. A stejně tak jasný je cíl ruské politiky - nedovolit to. Mocenský boj je v lidské společnosti stejně přirozený, jako v živočišné říši, jen s tím rozdílem, že je sofistikovanější. Vůdcové zvířecích stád bojují o území, potravu a samice. Stejně tak to děláme i my, ale tváříme se, že bojujeme za víru, demokracii či lidská práva. A stejně jako je logický boj USA či Německa proti Rusku, je logický i obrácený boj Ruska proti nim.
 
Zápas o místo na slunci je podstatou lidských dějin. Proto nemá smysl hodnotit tohle naivníma očima „spravedlnosti“, protože svou pravdu mají obě strany. Mnohem rozumnější je reagovat na podobné dění kroky, které nám mohou přinést prospěch, ale přitom sami sebe neohrozíme nerealistickými požadavky. Každá země si může nárokovat jen to, co dokáže prosadit, nikoli ale sankcemi, nýbrž reálným vlivem.
Ve světě dochází k přeskupování mocenských bloků. Rusko se už delší dobu sbližuje s Čínou, což je logický krok proti „světovému četníkovi“ USA (i když jím už fakticky není). V tom je zakódován i odklon od Evropy, která postupně odchází ze svých kdysi neotřesitelných mocenských pozicí, rozleptaná bojem proti bílému muži a vlastní historii, zběsilostí lidských práv, přebujelou socializací, poklesem ekonomiky a ztrátou soudnosti.

Čína je pro Rusko ideální partner nejen politicky, ale i hospodářsky. Největší nerostné bohatství Ruska je na Sibiři. A dopravovat ho odtud do Číny je mnohem snadnější a levnější, než ho vozit do Evropy nebo do USA. Na druhé straně nákup zboží v Číně vychází levněji, což ostatně dneska ví už celý svět. Do Číny z Ruska směřují už tři větve gigantických plynovodů, budují se nové komunikace. Koncepce Moskvy je investovat v první řadě do rozvoje Sibiře. Tento plán usnadňuje i oteplení klimatu, které způsobuje tání v místech, která byla kdysi kvůli věčnému ledu hospodářsky nevyužitelná.

Tuto věc si musí uvědomit všichni vyznavači klimatického náboženství. Existují země, pro které je mírné oteplení výhodné. Ne všichni jsou ochotni k obětem, pokud existuje politická, majetková a sociální nerovnost. A je blouznivectvím myslet si, že ji jednou odstraníme. Lidská společnost je jako malý vesmír a žije díky entropii (laicky „míře neuspořádanosti“). Celková míra entropie v uzavřeném systému se totiž nikdy nemůže zmenšit. Jakmile by se konečné hodnoty vyrovnaly (ve vesmíru teplotní rozdíly, v lidské společnosti majetek a sociální statut), nastal by konec. Ale to jen na okraj.

Vztah Ruska a Číny má samozřejmě své neuralgické body, protože celá východní Asie je regionem budoucnosti. Nezapomínejme na Indii, Japonsko, ale třeba i Indonésii a další velké ekonomiky téhle oblasti. Vliv by tu rády udržely USA, jenže jejich pověst je díky Vietnamu a Koreji značně pošramocená (na tyhle agrese se tu nezapomnělo). Politickou necitlivost prokázaly USA znovu tento týden v souvislosti s převratem v Myamaru. 

Štěkat přes plot, když víc udělat nemohu, je hloupost.

Japonsko se po celé tisíciletí nemá rádo s Čínou, USA ho porazily ve 2. světové válce a shodily na něj atomové bomby. S Ruskem rovněž válčilo a stále se vedou spory o Kurilské ostrovy. Jenže úplně stranou stát nemůže. Stranou nechce stát ani Indie. I ta považuje Čínu za konkurenta a nebezpečí. Ale ani USA jí jako spojenec příliš neláká, i když se ještě za časů prezidenta Trumpa začalo jednat o bloku USA - Austrálie - Indie - Japonsko. Zvláště Indie, ale váhavě i Japonsko, by měli raději za spojence Rusko, které by samozřejmě tohle partnerství také vítalo, jenže tím by proti sobě popudilo Čínu. Nicméně první sbližovací summit Rusko - Indie - Japonsko už proběhl. A bude nyní na diplomacii Moskvy, jak se bude dařit tyhle protichůdné zájmy sladit.

Středoasijský region není pro Rusko velkým problémem. Mongolsko žije pod vlivem Ruska už dlouho a tyhle vztahy se budou ještě upevňovat. Kazachstán, hospodářsky nejsilnější země regionu, je rovněž partner Moskvy, a to dokonce spojenec velice dobrý a hospodářsky už dávno integrovaný. V zemi totiž žije mnoho Rusů (v Kazachstánu je sice oficiálním jazykem kazaština, ale také ruština, kterou používají státní i samosprávné úřady). Moskva vždycky uměla dobře vycházet s muslimy, protože středoasijský islám byl tolerantnější než ten arabsko-turecký, takže náboženské třenice tu v podstatě neexistují. Kazachstán spoluzakládal s Ruskem a Běloruskem Euroasijský ekonomický svaz, k němuž se před několika lety přidal i sousední Kyrgyzstán. O vstupu se jedná i s Uzbekistánem a Tádžikistánem. Integrační procesy tu budou v nejbližší dekádě pokračovat, protože pro tuhle oblast je spolupráce s Ruskem hospodářsky výhodná.

Mnohem konfliktnějším regionem je pro Rusko kavkazská oblast. Jenže tam se válčí už tři tisíce let, vrší se nespravedlnosti a genocidy, a nedá se očekávat, že se tu rozprostře jako mávnutím kouzelného proutku mír. Politika Ruska je jasná. Pomáhá těm z bývalých postsovětských republik, či různým bývalým autonomním oblastem, které nepošilhávají po USA a Turecku a stojí za politikou Moskvy. Čitelné a logické. Naposledy se to jasně ukázalo v Arménii ve válce o náhorní Karabach. Rusko dlouhodobě hájilo arménské zájmy, jenže ve chvíli, kdy se arménský premiér Nikol Pašinjan začal politicky orientovat na Západ a přidal se k protiruské politice, Moskva logicky Arménii nepodržela a iniciovala mír s Ázerbájdžánem, jímž se podstatná část náhorního Karabachu vrátila pod vládu Baku.

Dobojováno však není. Konflikty budou pokračovat a své si k tomu řekne nejen Turecko, ale i Evropská unie, která z nesmyslného a velikášského důvodu jedná o přistoupení Gruzie. Nicméně ekonomický a politický vliv Ruska tu nakonec nejspíše převládne. Gruzie a Arménie se přikloní k Moskvě a za Ázerbájdžánem bude stát Ankara. Rusko a Turecko se podělí o vliv, a i když si budou teatrálně vyhrožovat, navzájem se potřebují.

Dalším neuralgickým bodem na ruských hranicích je Ukrajina. Ta se chudák stala figurkou globalistických politiků, kteří s ní zacházejí jako v šachové hře při strategii gambitu. Figurku obětuji, abych dosáhl výhodnější pozice. Téměř polovina ukrajinského obyvatelstva ovšem hovoří rusky a s Ruskem se identifikuje. Proto tam USA se svými evropskými spojenci celá desetiletí podporovaly ukrajinský nacionalismus (pod pláštíkem boje za moderní demokratické hodnoty). Rozhádaná země se totiž lépe ovládá a dají se tam organizovat vhodné „revoluce“. Tohle je obecná zkušenost, kterou kdysi formuloval, kdo jiný než americký ministr zahraničí Henry Kissinger. Jenže kdo na to doplatí? Samozřejmě prostí Ukrajinci. Jenže co je šachistům do obyčejných pěšců?

Nemá cenu neustále spekulovat o politicko-právním důsledku připojení Krymu k Rusku. Stalo se, a to cestou referenda. Rusko tu od té doby vybudovalo funkční infrastrukturu, Krym propojilo s ruskou energetickou sítí, vybudovalo velkolepý most přes Kerčskou úžinu a Krym je díky investicím nejrychleji se rozvíjející oblastí Ruska. Jedna z prestižních amerických společností pro výzkum veřejného mínění zjistila, že většina obyvatel Krymu si myslí, že se jim teď žije lépe než dříve (výzkum tam prováděla v roce 2016 a pak 2020). Tohle mínění ovšem vyjádřili i krymští Tataři a Ukrajinci, kteří tam zůstali! Takže co je důležitější? Spokojenost obyvatel, nebo spokojenost poslanců v Kyjevě a Bruselu?

Integrační kroky mezi Luhanskou a Doněckou lidovou republikou (samozřejmě u nás neuznanou) a Ruskem pokračují. Nedávno se třeba tyhle země dohodly na unifikaci školského systému. S ohledem na ekonomickou podporu těchto oblastí ze strany Ruska lze předpokládat, že zůstanou ve sféře ruského vlivu.

Otázkou naopak je, co bude s Ukrajinou. Ekonomicky se hroutí a Rusko, logicky, postupně omezuje hospodářské kontakty. Významnou měrou k tomu přispěje nejen plynovod Nordstream 2, ale i minule zmíněný Turecký potok na Balkán. Příjmy z tranzitu plynu už teď Ukrajině chybějí, takže se nedávno v Kyjevě vzbudili a projednávají „krizový“ plán. Své sliby investovat na Ukrajině ovšem ruší i američtí investoři (naposledy vstup do ukrajinských leteckých závodů). Nedávno navíc NATO znovu odmítlo vstup Ukrajiny, ovšem otázka je, co udělá nová americká administrativa, zda v reálu naplní hrozby, které zazněly v Bidenově projevu. Doufejme, že jde jen o slova, protože Ukrajina momentálně potřebuje investice do průmyslu a obchodu a ne do nových vojenských systémů.

Postavení Běloruska je jasné a nejspíše to tak zůstane i po Lukašenkovi, až jednou odejde. Stejně, jako se neobejde většina sousedů Ruska bez korektní politické a hospodářské spolupráce s Moskvou, neobejdou se bez ní ani pobaltské státy. Zvláště Litva ovšem přijala protiruský étos Bruselu, a pomalu na to začíná doplácet. Velké příjmy měla například z tranzitu zboží. Obilí z Kazachstánu, stejně jako minerální oleje z Běloruska a další produkty směřovaly do Klajpedy, jednoho z největších přístavů v Pobaltí s obrovskými moderními překladišti, odkud se pak na lodích vozilo dál. Bělorusko i Kazachstán s pomocí Ruska na přelomu tohoto roku přesměrovaly tento tranzit do Sankt-Petěrburgu. Vyjde to sice o něco dráž, jenže Moskva nehodlá Litvě ekonomicky pomáhat. Ve Vilniusu zavládlo zděšení, ale tamní proevropská vláda uklidňuje obyvatele, že až se ujme vlády v Bělorusku Cichanouská, pak se vše vrátí do starých kolejí.

Jistě, můžeme si říkat sebekrásnější fráze o cti, o tom, že se neprodáme za mrzký stříbrný, jenže politika je o rozumu a rovnováze, ne o extrémech a planých politických řečech. Dobrý politik musí v první řadě zajistit svému lidu obživu, a teprve pak se může „ve volném čase“ starat o zájmy cizinců.

Epidemie covidu-19 zdecimovala hospodářsky celý svět, ale Evropu víc než většinu jiných zemí, protože naše opatření byla mimořádně tvrdá, dlouhá, a otázka je, zda účinná a odpovídající situaci. Ale to ukáže historie. Faktem je, že když je zle, měli by si lidé (a státy) spíše pomáhat, než se hádat pro malichernosti. Rusko milovat nemusíme, ale nejsme v pozici, abychom ho „vychovávali“ a peskovali jako malého uličníka. Už proto, že v této dekádě jeho vliv zvláště v Asii značně poroste, a to nejen politicky a vojensky, ale co je pro nás důležité, i ekonomicky.79 komentářů :

 1. Moc děkuji za výborný článek.
  Už v roce 69 Vladimír Páral napsal, že Evropa už dávno není lepá žena jedoucí na býku, ale jen baba od krav.
  Také napsal, že Evropa je hnijící apendix Asie.
  Já vidím naději v tom, že se vytvoří nové mocenské centrum někde na východě, a Spojené státy přestanou být světovým drábem.
  Bipolarita byla lepší, mocnosti si musely nás, malé, spíš předcházet.
  Proto asi byla ekonomika v ČSSR na vyšší úrovni, než ta u Sovětú.
  Nebezpečí vidím v tom, že se Rusko nedomluví s Čínou.
  Rusko má hodně půdy a surovin, hlavně na Sibiři, ale málo lidí ochotných tu oblast osídlit.
  Čína to má naopak, hodně lidí, kteří už dneska osídlují Sibiř, dobře tam prosperují, ale místním Rusům se to moc nelíbí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. Unknowne jsi zde úředně označen od MUDr. Davida za debila a trolla, tak neotravuj!!Ty nejsi obyčejný blb, ty jsi blb úřední!!

   Vymazat
  3. unknoen 9:57 už jsem se začala bát, že nic nevyblijete a ejhle, nezklamal jste-opět

   Vymazat
  4. Pokud chces Unknowne uprchnout do sowtskeho Ruska spechej!

   Rusko se snazi tedkom vybit C19 vsemi silami,ktere ma,zatimco EU za vedeni von Lejno se chce rozvalit na sracku a vyrabi mohutne syndrom ADE a na tom trva.
   Pujde li to tak dal a rusko C19 pbije,zkusi pomoci EU,ktera to ovsem NECHCE za vedeni pani Lejno.
   Pak je tu dost velka nadeje,ze UZAVRE hranice stejne jako Cina a zatimco se tam budou domorodci navzajem obstasnvat ty tu v rozpadavajicim se EU natahnes backory..

   No ni?

   Vymazat
  5. Unknowne a uz vis,ze papa kadi US dal navod jak ma OK SPD

   prevzit moc ukradenou kapitalisty zubozene a dodupane OS,ktera trpi pod okovanou botou GR TV za podpory chrobaliveho Prdlamentu rady pobuchancu?

   Co ty na to a tvuj pritel fujerPUTTLER?

   Vymazat
  6. PRISLO MI TOTO VAROVANI.

   Jestli tu budes psat krtecku pravdu nepomuze ti ani tvuj guru byvaly president Havel.
   Cert,aby se v tom vyznal!

   Vymazat
  7. 13:28
   Krtek, nějak nerozumím jazyku tvého kmene. Tebe tahali na kleště, nebo jiné psycho postižení.

   Vymazat
  8. Ostatně soudím, že i v uzavřeném systému prospívá co nejnižší entropie, protože řád zde znamená ten mravní. Systém založený na mravnosti funguje nejlépe už pro schopnost sebeřízení mraných lidí ve sdílené ideji a se sdílenými cíli. Zde se autor míjí se skutečností.

   Vymazat
  9. 17:48...Jisté.
   Až do doby, kdy se ti mravní přešupačej na nemravné.
   Naposledy se přešupačil mravný konzervativní katolík Nečas.
   Stačilo, když si čuchnul Jaňulce pod sukni.

   Vymazat
  10. Unknowne jsi zde úředně označen od MUDr. Davida za debila a trolla, tak neotravuj!!Ty nejsi obyčejný blb, ty jsi blb úřední!!

   Vymazat
  11. Clanek je hezky psany, obsazny, ale vysvetlujici davno vysvetlene (ovsem nyni oficialnim tiskem popirane) fakty, ze pokud se Rusko primkne k Cine a naopak, tak jsou obe zeme nezranitelne.. takze hezky ale zbytecny clanek

   Vymazat
  12. Jo Helanov 17. února 2021 17:58, tak to je na tom příběhu to nejpodstatnější. Čuchnul. Podle Vás ovšem. Takže se s tím opakujete. Důvodů k tomu vidím dost.

   Vymazat
 2. Kdyz se zapad nemuze zmocnit Ruska a jeho zdroju vojensky, zkousi to diverzi a destabilizaci Ruska, sankcemi, nenavistnou rusofobii v politice i v mediich. False flaggy s otravami Rusu, po kterych vzdy nasleduje verejny lynch Ruska jako pachatele, vypovidani diplomatu a sankce, ovsem pokazde bez dukazu. Rusko uz ma jenom Cinu o kterou se opira hospodarsky. Ted mu nabidla Cina vojensky pakt. Rusove to zatim zkoumaji, v mediich na zapade ani muk o tom.
  Rusko bylo zahnano do kouta, dal ustupovat nemuze a vycenilo ted zuby na EU a ta zacala panikarit. Rus opousti diplomatickou zdrzenlivost a odlozil servitky v mediich i politice. Konecne! Ma munici na prolhany a podly zapad, jeho dvoji vykladani zakonu a spravedlnosti. Zapad je degenerovany, prolhany a amoralni grazl, ktery Rusku a Cine narizuje jak maji zit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. Ty ksindle, prestan se o mne otirat!

   Vymazat
  3. Václave přesně tak jsem rád že už Rusové přestali být zdrženlivý. Na západ platí jen rozhodná odveta ostatně ničemu jinému nerozumí. A pokud se vojensky spojí s Čínou tak budou neporazitelní.

   Vymazat
  4. 10:11...Já doufám že Rusové zdrženliví budou, protože Amíkům už z té hegemonie yebe a jsou opravdu nebezpeční.
   Po třetí světové netoužím.
   Naštěstí VVP má nervy jako lana a to je moc dobře.
   Ti v Bílém domě se v tom umlátěj sami.

   Vymazat
  5. Unknowne na co ti bude zlaty rubl,radsi sbrej dolary

   podle rozhodnuti banksteru z 29.3.2019 zazijes PREKVAPENI!
   Dej tady ten clanek,visi dodnes na PROTIPROUDU a napis jak si rusko nabunkrovalo TISICE TUN ZLATA a protoze vi co se stane tak na tvuj zlaty rubl prozatim sere.

   Jen pockej zajici!!NO ni?

   Vymazat
  6. No, Ruské vedení stále uplatňuje diplomacii míru a spolupráce. Když to ale nejde po dobrém, tak se na podporu prvních priorit dá použít i ta šestá... Západ netuší, s čím si zahrává.

   Vymazat
  7. Unknowne jsi zde úředně označen od MUDr. Davida za debila a trolla, tak neotravuj!!Ty nejsi obyčejný blb, ty jsi blb úřední!!

   Vymazat
  8. UNKNOUNOVI....helevole, nevim proc nadavas rusakum,- no vlastne ty tvoje vodnickarske vysplechty. ale co mne dojalo to ze ti zabili mamu, no pokud to udelali tak jsou to skutecne gauneri, ale zda se mi ze ji zabili (no stejne se to nema) ponekud pozde... doufam muj vodnickovej spolublafale ze ti to dojde

   Vymazat
 3. Jo, dekuji za velmi dobrou analyzu.

  OdpovědětVymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Unknowne jsi zde úředně označen od MUDr. Davida za debila a trolla, tak neotravuj!!Ty nejsi obyčejný blb, ty jsi blb úřední!!

   Vymazat
  2. Kriple ukhovne, podle tvých malomocných slintech již máš šlehnuto tím opičím sajrajtem od Pfizeru. Postih je jasný, retardace.

   Vymazat
  3. Rád si počkám na sputnik, to vy naočkovaní tím západním šuntem už tu nebudete.

   Vymazat
  4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  5. Unknowne americti lekari napsali,ze mRNA ti zpusobi neplodnost a vyvola syndrom ADE

   jsi pripraven na to,ze ti upadne pimple?
   No co jako thermoboy stejne nevis kde ho mas strcit.
   Musis se zabyvat tim,jak rozvalit demokracii a nezdrzovat se a vladnout vetsine OS,kdy se tam v OS vsichni tresou stestim,ze budou DOVYLOUPENI PIRATY,tedy zlodeji a lapky.

   Hej, heh, hej,unkrowna si pocurej!

   Vymazat
  6. Unknowne jsi zde úředně označen od MUDr. Davida za debila a trolla, tak neotravuj!!Ty nejsi obyčejný blb, ty jsi blb úřední!!

   Vymazat
 5. Velmi případný a rozumný článek, už jsem dlouho nic tak rozvážného nečetl! Jenom bych přidal, že se svět rychle mění a staré vazby se budou také přehodnocovat! Nové technologie mohou vše změnit a to v řádu několika let, ař se budeme divit! Příkladně Vietnam je v pohybu a to v dobrém směru, máme zkušenosti u nás z Vietnamci a těch je přes 100 milionů a jsou zde další hráči.Také Korejci neřekli poslední slovo, režim v KLDR nebude navěky a ke sloučení dřív nebo později stejně dojde.To jsou velice usilovné národy a proti nim už jsme za zenitem!!Je jisté, že se také Rusko bude měnit a uvidíte, jak se bude turisticky Rusko rozvíjet! Kam jinam bychom jezdili z EU do čisté přírody, kde se nechá třeba z Bajkalu pít!
  Lidi, kteří byli na trempu v Rusku, tak se ještě dnes nemohou vzpamatovat z krásné a neporušené přírody, což je dnes vzácnost! A to není jenom Rusko, ale právě třeba Kazachstán, ale třeba i Mongolsko, takže máme co objevovat!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. Hodny clovece, rika ti neco 7.pad?-)

   Vymazat
  3. Bajkal a jeho znecisteni:
   https://www.novinky.cz/cestovani/clanek/silne-znecisteni-ohrozuje-jezero-bajkal-40049462

   Vymazat
  4. Unknowne jsi zde úředně označen od MUDr. Davida za debila a trolla, tak neotravuj!!Ty nejsi obyčejný blb, ty jsi blb úřední!!

   Vymazat
  5. Unkrowne my vime,ze musime vsichni zemrit na tzv anglicky virus

   ve skutecnosti syndrom ADE vyrobeny pry vakcinou mRNA,coz prvni uz poznaji izraelci,kde se virus misto,aby se mizel rozsiruje.
   Uz jsis vyhledl misto na krchove,kde budes slavit rozpad nami vsemi blibeneho eurosojuzu EU za vedeni von Lejno a cenzorky poslane tam nami zvolenym "precedou"ke ktere se uz nehlasi,ktery se ted teprve zacofane jezdu vsude ucit co je to SPUTNICK fau eins!

   Vymazat
  6. SARS a MERS epidemie zmizely za par mesicu. COVID uz mame rok a pry stale mutuje. Nemutuje (!) rika S. Pekova. Jsou to nove kmenove varianty, umele vytvorene a vypoustene. Posledni v Anglii vice nakazliva varianta jak predchozi. Zajimave, Porton Down asi nevyrabi jenom otravne jedy. Cela plandemie se da zastavit, kdyz se prijde na misto uniku a sireni viru. Dale dulezite varovani.
   mRNA vakciny mohou zpusobit ADE syndrom, ktery pri novem nakazeni muze vest ke smrti, protoze mRNA vakciny meni a modifikuji DNA. Viz zprava v NATURE. Jsou to vakciny od ASTRA, Pfizer, Moderna. Viz clanek v Nature:
   https://www.nature.com/articles/s41564-020-00789-5
   Ve Spanelsku po ockovani zemrelo pres 750 lidi. Neslysime a necteme o tom nic, Prymula a Blatny to povazuji asi za normalni.
   Da se tedy ocekavat, ze pokud politici nereaguji a nezastavi ockovani dojde ke skandalu, jaky Cesko nepamatuje. Hraje se se zdravim lidi. Ne vsechny ucinky se objevi hned, ale az po letech pisi lekari z USA v clanku.

   Vymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Unknowne jsi zde úředně označen od MUDr. Davida za debila a trolla, tak neotravuj!!Ty nejsi obyčejný blb, ty jsi blb úřední!!

   Vymazat
  2. Nemůžu si pomoci, ale ten unkhoven na mne dělá dojem, jako kdyby se jednalo o Hitlerova školitele z vokstrýtu!! Akorát mu chybí ten Áda a tak loví v kalných vodách NR.

   Vymazat
  3. Hodný člověče!!
   Snižovat se veřejně na úroveň unkhovna je člověka, natož hodného, naprosto nedůstojné. Prosím Vás nedělejte to!

   Vymazat
 7. To čo prežila KLDR si asi mnohí ani nevedia predstaviť. 50 roky boli pre nich strašné. USA im zničila nemocnice, školy, továrne. Čo dnes dokáže vyrábať Česko alebo Slovensko??? KLDR stavia ponorky atómové bomby. Prečo? Lebo musí. Radšej budú jesť trávu,ale USA zberbe sa nedajú.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. KLDR se dala čínskou cestou, je tam postupně povoleno soukromé podnikání a uvidíme , jak si pilní Korejci poradí!! Klanět se Kimovi musí dále, ale už se ekonomika probouzí a vsadím se , že se brzo začnou kamarádit i s jihem, protože je to přirozený partner v regionu!! Sloučení je možné až za mnoho let,teď by to byl moc velký náraz!! Potom půjde USA z Koreje do hajzlu a to je záměr všech v regionu!!!! Co tam mají v Koreji prolhané a zlodějské USA co pohledávat!!

   Vymazat
  2. 11:58 Je videt, ze mas s narazy osobni zkusenost:-)

   Vymazat
  3. 10:58...Stačilo napsat že to tam vypadalo DOČISTA jinak, než v KOMEDIÁLNÍM seriálu MASH.
   ( Tím neříkám, že současný jejich režim chválím, to vůbec!)
   Jisté ale je, že kdyby se tlustý Kim vzdal jádra, tak by ho dali soukmenovci sežrat psům, podle místní zvyklosti. Osud Kaddáfího je varující, ten se jádra vzdal.

   Vymazat
  4. Unknowne jsi zde úředně označen od MUDr. Davida za debila a trolla, tak neotravuj!!Ty nejsi obyčejný blb, ty jsi blb úřední!!

   Vymazat
 8. sudruzi sefove z NR "is getting down the 🚽" je treba "prekopat" stranky😂

  OdpovědětVymazat
 9. Vážený pane Dvořák, zase tady "nablil" unknoun ty svoje bezduché kydy, je potřeba uklidit! Díky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. Unknowne jsi zde úředně označen od MUDr. Davida za debila a trolla, tak neotravuj!!Ty nejsi obyčejný blb, ty jsi blb úřední!!

   Vymazat
  3. Unknowne jsi zde úředně označen od MUDr. Davida za debila a trolla, tak neotravuj!!Ty nejsi obyčejný blb, ty jsi blb úřední!!

   Vymazat
 10. Unknowne ty HOVNIVÁLE, ty jsi podle tvých znalostí zřejmě ten komouš, co využíval minulý režim, ale nikdy se nezmohl jít parazitovat na západ, protože byl, je a bude navždy HOVNIVÁL.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vykašli se na něj, je to bezduchý idiot, který má radost, když může někoho naštvat!!! Jedině ho najít a dát mu do držky a to jsem zastáncem nenásilí, ale tady by bylo záhodno udělat vyjímku!!!!

   Vymazat
  2. Pekne si dva sprostaci zanotovali:-)

   Vymazat
  3. Unknowne jsi zde úředně označen od MUDr. Davida za debila a trolla, tak neotravuj!!Ty nejsi obyčejný blb, ty jsi blb úřední!!

   Vymazat
  4. Unknowne jsi zde úředně označen od MUDr. Davida za debila a trolla, tak neotravuj!!Ty nejsi obyčejný blb, ty jsi blb úřední!!

   Vymazat
  5. Ja jsem král všech unknounu,
   Po kebuli dostanu.
   Na radnici známý mám,
   Sekjurity tam dělám.
   Hlava šedá, nožky krátké, cejtis ze mě hospodu,
   Metr pade, stopet kilo, přijeď, mam rad ostudu.

   Vymazat
 11. Unknowne jsi zde úředně označen od MUDr. Davida za debila a trolla, tak neotravuj!!Ty nejsi obyčejný blb, ty jsi blb úřední!!

  OdpovědětVymazat
 12. Po roce 1989 si západ zacelil svou ekonomiku vyrabováním zemí, kde všichni občané jásali na získanou svobodou aniž by postřehli, že je jejich zem je tím "úžasným" západem drancována a to za přispění našich politiků, kteří dávali přednost vlastnímu mamonu před vlastí. Nyní již není kde brát a tak se vše obrací proti Rusku, kde ten úžasný západ vidí zdroje, které by rád viděl ve své kapse, přitom zapomíná, kdokoli kdy vyvolal válku proti Rusku nedopadl dobře

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jj, zapad zacelil to, co celou dobu vychod zoceloval:-)

   Vymazat
  2. Unknowne jsi zde úředně označen od MUDr. Davida za debila a trolla, tak neotravuj!!Ty nejsi obyčejný blb, ty jsi blb úřední!!

   Vymazat
 13. Nevím, kdo tomu tady velí, ale dost se divím, že s tím exotem, který tu každý den provokuje, neudělá krátký proces.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Unknowne jsi zde úředně označen od MUDr. Davida za debila a trolla, tak neotravuj!!Ty nejsi obyčejný blb, ty jsi blb úřední!!

   Vymazat
  2. Unknowne jsi zde úředně označen od MUDr. Davida za debila a trolla, tak neotravuj!!Ty nejsi obyčejný blb, ty jsi blb úřední!!

   Vymazat
 14. Doufám , že i u nás odejdou zastydlí osmašedesátníci ,kteří stále nepochopí ,že Rusko není nepřítel a současně odejdou bezmozci Hřib,Kolář,Petříček a začne se budovat nová republika.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. USA je posledná svetova veľmoc, ktorá končí v prachu dejín.

   Vymazat
 15. Reálně roste napětí mezi USA a Ruskem kvůli plynovodu. Jde o obrovské dodávky plynu s kterými Německo počítá ve své energetické politice budoucnosti. US-hoši chtějí do Německa i EU dovážet svůj břidlicový plyn. Jde o boží kšeft. V poslední době padly v USA,Německu i Rusku takové destruktivní výroky, že celkově to nevěstí nic dobrého. (Řeč byla i o tom,že Rusko může styky s EU přerušit ve všech oblastech - včetně plynu. To by dopadlo na všechny státy EU závislé na plynovodech z Německa - včetně nás.) I situace na Ukrajině,kde nejsou plněny Minské dohovory stranou Ukrajiny a ta dokonce verbálně vyhrožuje útokem s pomocí Tureckých dronů na Donbas - smrdí válkou.Jinak zdrženlivý Putin prohlásil,že v případě útoku na Donbas kde žije mnoho obyvatel s Ruským občanstvím - zakročí Rusko proti Ukrajině nekompromisně a tvrdě. To je nepěkný výhled. Týká se to i nás protože NATO podporuje Ukrajinu proti Rusku a může Evropské závislé země do případného konfliktu zatáhnout.
  V reálu se ukazuje nejednota zájmů zemí EU např. i v krizi s virem. (Nezajištění vakcín je zásadní průšvih a ukázka neschopnosti vedení EU řešit těžký problém.) Je to vidět i na chování některých států EU které raději upřednostňují sebe a pomoc z EU nečekají - viz. Maďarsko,Rakousko i Německo. V tomto chaosu je nemožné předjímat co se bude dít a zda vůbec a kdy k nám potřebné vakcíny - jako základní nástroj proti viru dorazí. Jak má potom naše vláda plánovat?
  To například poslanci a senátoři neřeší a hádají se jako
  domovnice o znění zákona,aby byli před volbami vidět v ČT. Samotný zákon nás ale před virem nezachrání že.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Severní proud 2 se ani ne tak staví pro Německo, jako spíše pro evropské státy v okolí Rakouska. Z celkové kapacity 50 miliard m3 za rok bude Německo odebírat cca 5 miliard m3 a zbytek (45 miliard m3) poputuje plynovodem do rozvodny plynu (tzv. hubu) nedaleko Vídně a odtud se bude rozvádět do dalších států. Z Německa do Rakouska vede plynovod i přes naše území(severní Čechy - jižní Čechy), za tranzit plynu plynu tímto plynovodem má ČR dostávat ročně tolik financí, které by plně pokryly roční spotřebu plynu v ČR. V případě dostavení Severního proudu 2 i Česká republika z toho bude mít nemalé finanční zisky.

   Vymazat
 16. Děkuji za článek. Problematika vcztahů s Ruskem uje docela vážná věc. Tím že o nich veřejnoprávní média neinformují
  vytváří prostor ostatním médiím. Pan Vondruška dělá za ČT její práci. Nutí to občany přemýšlet např. i o pořadí vážnosti problémů v zahraniční politice. To je v našich médiích tabu - nebo o tom blekotá loutka Petříček.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pan Vondruška je špica.
   :-)
   👍🌹🍀🌺🌿🌻🌱❤️

   Vymazat
 17. Ale právě tato jednotvárnost a charakterová síla způsobily, že Putinova dvě desetiletí byla u moci. Udělal zázraky při obnově Ruska. Udělal spoustu chyb, hlavně proto, že za prvé důvěřoval americkým prezidentům a za druhé podcenil, jak arogantní a chamtivé je vedení v Evropě. Nyní však dosáhl svých limitů, zejména s Evropou, a je na solidní, nezávislé cestě pro Rusko, bez ohledu na krátkodobé náklady. A proto byl jeho projev na Světovém ekonomickém fóru tak důležitý. Putin tam nemluvil téměř deset let. V době, kdy loutky ovládané WEF ovládly mocenské pozice v Evropě, Velké Británii, Kanadě a nyní také v USA, vstoupil Putin do virtuálního Davosu a hodil kávu na koberec. V pojmech, které mohu popsat jen jako neomylně zdvořilé, řekl Putin Klausovi Schwabovi a WEF, že celá jejich myšlenka Velkého resetu je nejen odsouzena k neúspěchu, ale je v rozporu se vším, o co by se moderní vedení mělo snažit.
  Agent centrální banky byl zatčen v Moskvě. Tisíce agentů pocházejících z Německa, Francie, Spojených států, Ruska, kteří pracují na nejrůznějších povstáních ve jménu lidských práv. Skutečným důvodem, proč existují, je samozřejmě to, že Rusko odmítá zavést systém centrální banky vlastněné osmi temnými rodinami. Doufám, že v Americe udělají totéž a okamžitě uvězní všechny agenty z osmi temných rodin, včetně západních médií a velkých technologických společností.“ https://t.me/Charlie_Ward/214

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vy moc nevite o tom co a za jakych podminek Putin pro Rusko vykonal. Ma stale castecne svazane ruce a je neustale napadan nejenom na zapade ale i klanovymi oligarchy a 5. kolonou doma, mediemi a politiky doma, financovanymi zapadem. Proto je zazrak co dosud dokazal. Drzme mu palce, tvori novy svet, ve kterem soucasne Cesko nema misto, protoze Rusko nenavidi.
   Zapad se ho snazi uz dlouho odstranit a zemi destabilizovat. 1300 Think tanks pracuji na tom a jsou financovane ohromnymi penezi v USA a GB. GB slouzi jako exekutor v boji s Ruskem. Vynika prolhanosti a podlosti. GB byla nedavno varovana Ruskem pred novymi false flaggy. Valecnym lodstvem i letectvem RF. V GB se nachazi zdroj virove Pandemie. Vypousteji stale nove virove kmeny. Je to nepochopitelne, ale GB podleha take nadnarodnimu rizeni. Cilem je svetovy lockdown a zniceni ekonomik.

   Vymazat
 18. Admine, jak dlouho bude jeste ten ksindl Un... tady lhat, lidi urazet a srat?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zbytečné kažodenní vyzývání admina ke sjednání pořádku. Nezabírá na to, vymlouvá se. Buď je tak neschopný nebo navedený. Přitom by stačilo tak málo. Těch návodů jak zablokovat toho diagnostikovaného DEBILA je na netu několik.

   Vymazat
 19. Forkie 17. února 2021 19:49 a podobní, jste svým způsobem podobně natvrdlí, jako onen Unknown, kterého vám má někdo odklízet, abyste neutrpěli újmu na dušičce.
  Že je onen Unknown omezenec, je zřejmé z téměř každého jeho projevu. Nemůžete ale vyloučit, že tak bojuje za vlastní přesvědčení. Je sice děsivé, že takoví lidé existují, je to ovšem fakt podobně jako rakovina. Tu popřením také nevyléčíte. S lidskou blbostí je to o to horší, že léčitelná není a humánními prostředky asi ani léčitelná nebude.
  Pokud takhle profláknutý Unknown plácá nesmysly, ignorujte ho, pokud lže, lež vyvraťte, nefňukejte, admina nebuzerujte a na cenzuře nerajtujte. Orel much nelapá, je hezké úsloví. JiH

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rozumná řeč ? Proč ale vystupujete pod stejným názvem
   jako zdejší hou nomet ? Počet příspěvků psychopata může vypovídat o jeho zainteresovanosti rušit ostatní i že má dost času sedět u počítače a zas-írat tyto stránky,které pravděpodobně "kavárně " silně lezou krkem. Vítám informace od pramene k věci, propaganda otravuje. Neškodí ani trochu té srandy. Vztekat se není program. Daří se to panu Davidovi.

   Vymazat
  2. 19. února 2021 12:08, Unknownem jsem proto, že nesnáším jakékoli "registrace" a jakoukoli cenzuru. Domnívám se, že v diskuzích na platformách tohoto druhu má jít o výměnu názorů, tedy o názory a nikoli o osoby. Skupiny srozuměných a "srozuměných", kteří se mezi sebou postrkují, až se nakonec topí v nějaké té "kolektivní" či "zavděčovací" pravdě, mi nepřipadají až tak přínosné. JiH

   Vymazat
  3. Můžete tedy být třeba "JiHem", kolegové v diskusi ušetří čas. Anonymní diskuse umožňuje i krajní názory a to může být její plus. Též mne zajímá hlavně názor - s tím souhlasím. Není ale nutné "zdobit" diskusi osobním slovním fekalizmem s cílem otrávit redakci co spravuje diskusi a je nucena mazat to ošípané. Za to zasluhuje uznání.

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.