Reklama

úterý 23. února 2021

Havlíčkův Brixen

Stanislava Kučerová

23. 2. 2021

Není tomu dávno, co jsem se zúčastnila zájezdu do Jižního Tyrolska a navštívila město Brixen-Bressanone. Místo Havlíčkova vyhnanství. Došla jsem až k hotelu U slona, abych si jej prohlédla očima vzpomínek a památky na jednoho z našich čelných obroditelů, Karla Havlíčka Borovského (1821 – 1856). Byl to prvotřídní novinář, demokratický politik a básník. Stoupenec Františka Palackého. Pro autora jeho životopisu k 50. výročí jeho úmrtí to byl „Neohrožený bojovník za práva národu českého.“


Dívala jsem se na výstavný hotel a myslela na „oprávce našich dějin“, kteří kritizují učitele dějepisu, že místo Havlíčkovy „parádní dovolené“ a „luxusu“ v Brixenu mluví o nějakých „útrapách“. Dnešním turistům by ovšem nemělo ujít, že Brixen před těmi zhruba 170 lety, kdy se stal místem Havlíčkova vyhnanství, byl zapadlá horská samota, málo podobná dnešnímu modernímu rekreačnímu centru v malebném okolí. Svědčí o tom dobové obrázky. Ani hostinec U slona nebyl tak vyšnořený, vybavený a pohodlný jako je dnes. Krom toho tam Havlíček bydlel jen první měsíc. Musel se vystěhovat do soukromí, protože vrchnosti se nelíbilo, že v šenku živě rozmlouvá a diskutuje s místními obyvateli.

Ani tehdejší cestování nebyla žádná pohoda. Havlíčka tam vezla policie kočárem s koňmi celých 6 dní, od 16. do 22. prosince 1851, v zimě, ve sněhu a mrazu, do drsného horského podnebí. Ale ovšem, hlavní příčinou Havlíčkova strádání nebyl Brixen. Havlíček nebyl ke krásám přírodního okolí necitlivý, a když mu to zdraví dovolilo, chodil po místních kopcích, aby „pěstoval oudy“.

Strádal svou samotou, svou odříznutím od světa, v kterém žil a pracoval, aby vedl zápas za uskutečnění politického programu a národního ideálu. Kdyby ho deportovali do samého ráje, nepřestal by duševně strádat. Krátce předtím vyhrál svou při s cenzurou u soudu. Bylo to významné vítězství a přátelé je radostně oslavili. Avšak jako blesk z čistého nebe přišel po vítězství u soudu ve 2 hodiny v noci policejní přepad a deportace do vyhnanství. Havlíček byl odtržen od rodiny (ustaraná matka, churavá manželka, tříletá dceruška), od přátel, od možnosti sledovat události, reagovat na ně a pokračovat v práci, na které mu nejvíce záleželo. To nebyl politický trest. To byla pomsta protidemokratické vlády. Havlíček to všechno vylíčil s mužným humorem v epopeji „Tyrolské elegie“.

V Brixenu je pěkně, ale jsme tu v horách. A jsme v polovině 19. století, v době bez elektrického proudu i bez vodovodu. Po půl roce přijela za Havlíčkem do Brixenu manželka s dceruškou. Aby nebyl tak sám, aby s ním čekaly na povolení návratu domů. Ale povolení nepřicházelo a horské podnebí zdraví oběma návštěvnicím jen přitěžovalo. A tak Havlíčka zas opustily.

V Brixenu je pěkně. Ale nikdo nepopře, že tam Havlíček pobývat nechtěl a že se odtamtud vracel už jen k manželčinu hrobu (umřela v den svých 29. narozenin roku 1855) a k vlastnímu konci. Umřel roku 1856. Bylo mu 35 let.

18 komentářů :

 1. To udělal slepenec podobný eu to by pan Havlíček koukal co se dnes děje. Kdy nám tvrdí že nejsme Češi a zemi chtěj dát migrantům.

  OdpovědětVymazat
 2. Víte idioti dešních dnů neustále tvrdí, že Brixen bylo fešácké vězení. Zajímavé na tom je, že se KHB vrátil s polomeným zdraví. Dle mého názoru je to tím, že vytržení i krásné květinky a přesazení do naprosto nevhodného prostředí s maximální péčí ji neprospěje.
  Opak je pravdou u našeho dříve osdouzeného hajzlíka Janouška, který byl odsouzen,ze "ze zdravotních problémů" byla vazba přerušena, takže se zúčatnil tenisových turnajů v Praglu (samozřejmně jen jako divák - na takové výkony on nikdy nemněl) a dnes si v době naprosté izolace místních idiotů a otroků tohoto rádoby sátu užívá rekreace na horách v cizině. No není to absurdistán a absurní soudní stát. kdy soudy odsuzují nevinné a osvobozují hajzly , rozkradače a nepřizpůsobivé občany tohoto rádoby státu?
  Václav Vodrážka senior Plzeň

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu pane Václave. Už delší dobu je zřetelné rozdělení na elitu a nás ostatní. Novým stupněm je brzostyšné dávání zprivatyzované moci najevo.

   Vymazat
 3. https://stans.rajce.idnes.cz/Brixen_20140516/770485108

  OdpovědětVymazat
 4. Transgendeři v ženských sportech zasadí světu ženského sportu smrtelnou ránu

  http://svobodnenoviny.eu/transgenderi-v-zenskych-sportech-zasadi-svetu-zenskeho-sportu-smrtelnou-ranu/

  Vláda Spojeného království může udělit výjimky z očkování etnickým menšinám

  http://svobodnenoviny.eu/vlada-spojeneho-kralovstvi-muze-udelit-vyjimky-ockovani-etnickym-mensinam/

  Nevládní organizace ukrývají nelegální migranty v jeskyních a lesích na řeckých ostrovech

  http://svobodnenoviny.eu/nevladni-organizace-ukryvaji-nelegalni-migranty-v-jeskynich-a-lesich-na-reckych-ostrovech/

  OdpovědětVymazat
 5. omlouvám se, ale protože jsem na stránkách hovinek neustále banován. a dnes jsem se dozvěděl, že inteligentní šéf Madety odmítl testování zaměstnanců s odůvodněním, že pokut to stát nařizuje, tak to stát má zajistit a platit.(skutečně rozumné) Ale podivuji se na tím, že nebyl banován. Já za jakýkoliv projev nesouhasu jsem vyloučen s diskuse. I to je asi projev papaláštství. Někdo může a jiný musí tlačit vozík a hrbit hřbet. Proto jsem rád, že už nemusím před každým idiotem stát jako žebrák. Proto raději pracuji na své zahrádce než abych se klaněl idiotům, kteří jak za komunistů tak ještě více dnes se cítí být genii ve svém oboru a přitom jsou jen blci neschopní se vzdělávat, ale rychle pochopili, že ten kdo není jejich je proti nim.
  Václav

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. pane,domnívám se že když se odkloníte od způsobu vyjadřování/ala Novotný pha 6/bude možné Vaše názory číst a možná/dokonce určitě/respektovat,v současné době je třeba komun ikace NE však absolutizace názoru;zkuste o tom přemýšlet,děkuji

   Vymazat
 6. prosím o pomoc. Ať se přihlásím jakkoliv, v nadpisu jsem jako Unkrown. Je mi z toho na zvracení velebnosti. Už jenom to že nemůžu vystupovat třeba pod svým účtem a musím se přihlásit k nějakému Guglu- který mne obtěžuje i na mém internetovém účtu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. unknowne-vpravo nahoře je možnost se přihlásit. Rozklikněte a zadejte si do profilu název pod kterým chcete příspěvky na tyto stránky posílat. A už vás to nebude nazývat bezejmenným, ale jménem, který si zadáte.

   Vymazat
 7. Kdyby mě někdo odtrhl od mé rodiny, od dětí, ať do vyhnanství k moři nebo do hor, můj smutek by ani neobměkčilo to, že bych se tam koupal ve zlaté vaně. Navíc u moře mám průjem a na horách závratě.! A do Pelhřimova nepojedu, protože tam žádné krematorium není...

  OdpovědětVymazat
 8. Pane Kutnohorský naprosro s Vámi souhlasím. Odtržení o milovaných je dle mého názoru ( a věřte nebo ne) horší než smrt.

  OdpovědětVymazat
 9. Asi tady teď budu za nactiutrhače, dle některých dokonce i za idiota. Je zajímavé, jak často tímto označením titulují někteří diskutéři druhé lidi, aniž by o nich vůbec něco věděli. A potom se třeba diví, že je banují. Chtěl bych mít jejich jistotu, že třeba právě zrovna oni nemohou být ostatními považováni za idioty.;-) Prostě máš jiný názor než já, tak jsi idiot a šmytec. Jak jednoduché.
  Pravda je ovšem taková, že si Havlíček nepřivezl z Brixenu podlomené zdraví, nýbrž s podlomeným zdravím už do Brixenu jel, protože všichni tři i s manželkou a dcerou měli tuberkulózu. Tehdy běžnou nemoc, na kterou umíraly tisíce lidí. Ať už to byly "květinky" vytržené ze svého prostředí, nebo ne. Alpské prostředí Brixenu rozhodně nezhoršilo jeho zdravotní stav o nic více, než by jej zhoršil pobyt v tehdy silně začouzené Praze. Navíc nadmořská výška Broxenu je zhruba o 130 metrů vyšíí než v Havlíčkově Brodě, tudíž by mu to nemělo způsobovat nějaké život ohrožující závratě. Taktéž není pravdou, že by byl odtržen od rodiny. Manželka i s dcerou tam byly dopraveny na státní útraty. Ta se ovšem o své vlastní vůli za dva roky i s dcerou vrátila zpět do Čech.
  Havlíček tehdy pobíral plat vyššího státního úředníka, o kterém se většině lidí v celém mocnářství mohlo nanejvýš tak jedině zdát.
  Nechci nijak zpochybňovat nespravedlivost vyhnanství, ale zas tak velké utrpení tam Havlíček neprožíval. Spousta lidí za Rakouska trpěla mnohem více a za mnohem méně než on. V jistém smyslu to byl stejně prominentní disident, jako kulisák Venca Flaška. Tak, a teď do mně.;-)

  OdpovědětVymazat
 10. Trivializace je zhoubny projev ducha.Jde ruku v ruce s ignoranci a nechapani textu.Naše pani Bozena polozila KHB na rakev trnovou korunu.Proc asi?Scenaristky ČT si mozna mysli spolu s p.Kubrtem,ze proto,ze uz rozhazela penize a nemela na kytku.Kde domov muj,kde vzdelani Česi...Bagoun

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Člověče, co mi to podsouváte za myšlenky, které jsem tady slovně nijak nevyjádřil? Jen jsem psal čistá fakta o Havlíčkově vyhnanství. Tak si svá mudrování a posuzování druhých nechte laskavě pro sebe, vy vzdělanej Bagoune.;-)

   Vymazat
  2. Opravdu mela cela rodina tuberu, a je docela mozne, ze zit ve vyssi nadmorske vysce jim zdravotne pomohlo. Pro nemocne byvaly sanatoria v horach. Myslim, ze neni nahodou, ze oba manzele zemreli brzo po tom, co se vratili do nizin.

   Urcite Havlicek trpel odtrzenim od vlasti. Ale kdyby byl zustal v Brixenu i s rodinou, treba by se vsici dozili delsiho zivota. I dcerka nakonec zahynula na totez. Nevim, do jake miry tenkrat lide chapali, ze hory jsou pro TB pacienty prospesne?

   Byl to skvely clovek a vlastenec, a to, ze se snazil dostat zpet domu, a tesil se na cesky zivot, i kdyz se mu v Brixenu zilo dobre (mel pry 500 zlatych na rok)... to ukazuje, ze mu slo o neco onacejsiho, nez relativne prijemny zivot v ustrani.

   Mimochodem, v te dobe vetsina lidi zila be vodovodu, a o elektrine se jim nezdalo ani v Praze.

   Vymazat
 11. O vyznamu Havlicka neni samozrejme pochyb. Oceneni naroda uz za jeho zivota mluvi jasne.
  Jedna vec je jeho cesta do Ruska, nevim s kym se tam stykal ,ale po navratu kategoricky odmitl spolecenske kulturni a politicke styky a vazby s Ruskem.
  Tedy i volani po spojeni vsech Slovanu..
  Nebyl schopen videt skutecnost, jen povrchni dojmy ruskeho samoderzavi a nikoliv miliony rusu a to co ve skutecnosti rusove jako narod a jejich potencial, pro svet predstavuji..Obzvlaste po nedavnem "probuzeni"..
  Velky stale nedoceneny hrdina naroda.
  Zil bojem za cesky narod,cesi osamely ostruvek v brutalnim germanskem mori, v tradici na mnozstvi nehledme, vetsinou sam osamoceny a bez ohledu na sve zdravi a bidne pomery.
  Cest jeho pamatce.
  Uctivanim a ocenenim svych hrdinu se pozna hodnota naroda, mravni a moralni, meri se povaha a velkost naroda.
  Zda si vubec zaslouzi existovat.
  Kdy zmnozene nizkosti cvachtaji se v bazine ubohosti, je takove usili vsech nad jine nezbytne a dulezite.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. On neodmítal styky s Ruskem jako takovým, ruským národem byl nadále zastáncem všeslovanské vzájemnosti, on odmítal carský systém, ve kterém bylo ještě nevolnictví atp., což se následně projevilo i v jeho tvorbě.

   Vymazat
  2. Ale vylecilo ho to pry z panslavismu.
   Bylo to tim nevolnictvim? Kdyz Havlicek zil, tak nevolnictvi v Cechach a na Morave jeste doznivalo. Takze pochybuju, ze z toho mohl byt tak sokovany. Spis hadam, ze ruska carska totalita ho odradila.

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.