Reklama

pátek 19. února 2021

Jako hmyz pod lupou

Lenka Procházková

19. 2. 2021

Před půl stoletím 20. února 1971 zemřel můj táta spisovatel Jan Procházka, autor třiceti filmových scénářů a deseti knih. Jako důvod předčasné smrti byla (po pitvě nařízené ministerstvem vnitra) uvedena metastázovaná rakovina. Nepochybuji o tom, že ji odstartovala mediální štvanice organizovaná státní tajnou policií s použitím nezákonných bytových odposlechů. Upravené nahrávky soukromého rozhovoru Jana Procházky s profesorem Václavem Černým doplněné nenávist vzbuzujícími komentáři odvysílala státní televize, následně potom státní rozhlas a na pokračování byly zveřejňovány i v tisku. Pod vlivem zhoubného šíření lži se stal známý spisovatel a politický glosátor v očích oklamané veřejnosti mužem beze cti, zrádcem a špiónem.
 

Krátce po odvysílání dehonestujícího pořadu „Svědectví od Seiny“ v Československé státní televizi napsal spisovatel Ludvík Vaculík dopis generálnímu prokurátorovi. Dostal formální odpověď, že věc bude prošetřena. Nebyla a přípravy na politický proces pokračovaly i v průběhu tátovy hospitalizace. Nastalo zatýkání údajných členů vytipované protistátní skupiny a hrozilo, že táta bude převezen do vězeňské nemocnice. Tomu však stateční lékaři z Bulovky zabránili. Když zemřel, snažila se státní tajná policie zakázat jeho pohřeb na území Prahy. (Fejeton popisující, jak jsme získali hrob, zveřejním v jiném příspěvku.) V červenci 1971, pět měsíců po smrti Jana Procházky, bylo ve vykonstruovaném politickém procesu odsouzeno šest nevinných lidí za vyzvědačství.

V následné doslovné citaci si můžete přečíst text dopisu Ludvíka Vaculíka generálnímu prokurátorovi ze dne 24. dubna 1970.


Pane generální prokurátore!

Dne 22. 4. 1970 vysílala televize pořad o Janu Procházkovi založený na rozhovoru, který Jan Procházka vedl s jiným občanem. Rozhovor byl natočen bez vědomí a souhlasu obou účastníků, a to – jak mi řekl Jan Procházka – v soukromém bytě.

Z rozhovoru nebylo zřejmé, že by šlo o nějakou trestnou činnost, což by jinak mohlo být úřední omluvou pro odposlouchávání. Účel byl tedy pouze skandalizační a propagandistický, přičemž jde o propagandu zaměřenou na nejméně uvědomělou část občanstva a na její nejprimitivnější pudy. Většina lidí ani neví, co všechno se dá s magnetofonovým páskem provádět. Já, pane prokurátore, to však dobře vím, protože jsem pracoval léta v rozhlase. Na pásku jsou tak zřetelné střihy, že pro kohokoliv trochu soudného ztrácí tento záznam všechnu hodnověrnost, neboť nikde není kontrola, zda nebyl změněn celý smysl jednotlivých vět. Po odborné stránce jde tedy o ubožácké břídilství, jež počítá s tím, že většina lidí jsou blbci a stejní ubožáci.

Obracím se na Vás však, pane generální prokurátore, jelikož v podniknutém skutku vidím urážku veškeré zákonnosti, právního cítění občanů a lidské důstojnosti, tedy i o urážku Vás. Nemůže přeci vedle sebe existovat právo a zákony s jejich institucemi a orgány a takováto činnost, jakou ukázala televize. I ve státech, kde se odposlouchává, považují úřady při prozrazení za nutné se od toho distancovat. Neznám případ, že by se to tak bezostyšně přiznávalo a hájilo. Jestliže nezasáhnete, splní se už brzy nejhrůznější románové utopie, v nichž lidé žijí pod mikrofony a kamerami neznámých, nedosažitelných a nekritizovatelných uzurpátorů jako hmyz pod lupou. Zůstane-li takové počínání beztrestné, beru já osobně na vědomí, že žiju v gangsterském prostředí, v němž musí člověk uvažovat, jak sám vzít svou ochranu do svých rukou, když veškeré zákony a svobody byly suspendovány.

Očekávám Vaše vyjádření a jsem s pozdravem


Ludvík Vaculík

Praha 7, Veletržní 21
 

Na vědomí: Jan Procházka, ČST

25 komentářů :

 1. Bohužel, je to smutný příběh, že podobné metody opět zavádí naše veřejnoprávní ČT, kterou si povinně platíme, aby nás obelhávala a dávala nám ty jedině "správné" příklady!! Pokud je násilně rozehnáno nepovolené shromáždění v Rusku, či Bělorusku, tak je o tom 10 minutová reportáž v hlavním čase,ale když byli v Katalánsku surově zmláceni policií staří lidé, jenom proto, že šli volit, tak to ČT přešla , zrovna jako EU v Bruselu!!! To jsou ty příslovečné dvojí metry!! Někde mlátí policie lidi "demokraticky" a někde "totalitně"!!!

  OdpovědětVymazat
 2. Máme v EU a v naší Ústavě svobodu slova a projevu , ale na všech různých soukromých sociálních sítích se maže a cenzuruje jako o život a už se ani nesnaží něco zdůvodňovat!! Že jde zjevně o protiprávní jednání nikoho nezajímá!! Potom se nelze divit nějakým skupinám, že vezmou právo do vlastních rukou, protože právní a pokojnou cestou se žádné spravedlnosti nedomohou!! Tak si říkám, aby to náhodou ti "cenzoři" a "upravovatelé" pořádků náhodou "nepřepískli"! Jak se dá lavina do pohybu , tak potom smete hodného i zlého dohromady a nebude se koukat vpravo a vlevo!!

  OdpovědětVymazat
 3. ..Nejhrůznější románové utopie, v nichž lidé žijí pod mikrofony a kamerami neznámých, nedosažitelných a nekritizovatelných uzurpátorů jako hmyz pod lupou... toť citát z článku. A tato utopie se naplňuje právě nyní. Města jsou posety kamerami a sledují občana na každém kroku. Ale i ty štvanice jsou dnes daleko zrůdnější než za minulého režimu. Divím se, že ještě Babiš nedostal rakovinu ze štvanice, kterou proti němu vedou takoví niktoši jako je Rakušan, Gazdík, Stan Jura a další opoziční neumětelové, ale i média. Gazdíkové a Rakušanové nevidí, že s pandemií si nevědí rady nikde ve světě, jedině snad v Číně, tak vytloukají v běsnění proti Babišovi politický kapitál. To StB byli proti dnešním štvanicím uvedených subjektů proti Babišovi čučkaři a nedá se to srovnat. To na zdraví Babiše nepřidá. Oni jsou úplně dezorientovaní, místo aby předložili dokonalý protipandemický návod na boj s virem, tak místo na virus útočí na úspěšného premiéra a zejména proto, že je Slovák. Rakušani a Gazdíci, nejdříve si udělejte pořádek u samospráv a potom kritizujte vládu. Když vidím pořady Černé ovce, a další, jaké problémy mají lidé v tomto "demokratickém státě" tak se ptám, proč si neuděláte pořádek před vlastním prahem. V PS jste zbyteční, jako loňský sníh

  OdpovědětVymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 21:26. 21:27.
   Kdybyste byl trochu v obraze, tak byste věděl, že ve Slovenské vládě to zablokovala jedna jediná ministryně...Holt špinavý konkureční boj. A na Slovensku to vzbudilo velmi negativní reakce.
   A odvolávat se na profláklý a prolhaný web manipulátori.cz, placený Sorosem a velvyslanectvím USA, to je tedy zoufalost...
   Zkuste to jinak.

   Vymazat
  2. 21:33 Mylite se, plati ho Kalousek.

   Vymazat
  3. Nevím, o co vám jde paní Procházková. Tento článek je čistě vaše soukromá věc a dnes už to nikoho (snad až na vaše příbuzné) nezajímá. V každé zemi jsou tajné složky a instituce bránicí režim a dohlížející na bezpečnost, které provádí odposlechy, a to zejména u lidí, které podezřívají z konspirace. A to, že někdo zveřejnil názor vašeho otce, který nekorespondoval s tím, co pronášel v plénu, to je a vždy bude pro každého pokřivence skandalizační. Ostatní jsou ale rádi, když jim někdo ukáže a vidí, s kým mají tu čest. Asi jako když Prymula vyhlašuje tvrdý lockdown, zatímco si jde užívat do hospody nebo na fotbal...
   Nebo jste těmi pochybnostmi s manipulacemi záznamu chtěla svého otce vykreslit jako skálopevného a ortodoxního člena KSČ, na kterém byla spáchána křivda?
   Víte, paní Procházková, vy musíte být hodně rozporuplný člověk. A tu vaši frustraci, kterou celoživotně snášíte, tu vám taky nezávidím. Za komunistů disidentka, za kapitalistů disidentka...
   Vždyť o tento stav jste usilovala, tak proč ta revolta? Co vlastně chcete. O co tedy usilujete????

   Vymazat
  4. Tricet scenaru a deset knih povolenych, schvalenych a odmenenych ...
   Od rezimu,vlady neomezeneho zneuzivani moci, ktery neznal slitovani..
   Na vetsinu naroda.
   Ktery navic popravoval nevinne a veznil spousty vlastencu.
   Vyhazoval sve ministry z okna.
   Dila tedy podporovana ,odmenena a zcela prorezimni.
   Najednou ta rakovina. Zavinena a zhorsena velmi kratkou persekuci. Nekolika tezkych chvil.
   Jak asi reagoval vzpominany na ta utrpeni jinych.
   Vedel o nich ,pripoustel si je?
   Nekteri lide neustale pisi o podvodnych volbach v USA , jako by to byly prvni zfalsovane volby vubec.
   Ale zivot jde dal.
   Setrvavat na vecech minulych a projektovat je do dneska a budoucnosti? Kdyz jsou zavazi.
   I kdyz ale maji slouzit, k ucelu byt stale stredem pozornosti, udrzet se na vysluni, jako predtim a vezt se porad dal, na te stedre kare slavy i kdyz odvozene popularity,a zalozene vyhradne na situacich a zalezitosti minulych.
   Znamosti, protekce a cetne, ktere treba dopomohou k nezaslouzenemu ,bez vynalozeni vlastniho usilim.
   Get over that.
   Jako desitky tisic lidi, prekrocili ten stin a ziji..
   Jsem jeden z nich a na rozdil od autorky,jsem byl nekonecne persekuovan od svych utlych 6 ti let..
   Velmi dlouhy a nekonecny cas, neznal jsem nic jineho, nez tvrde ,neuprosne pronasledovani rezimem, i kdyz jsem samozrejme nemohl ani neco spachat.
   Takovych utrpeni bylo a je stale mnoho.
   Nekonecne mnoho. Vetsich, mensich,ruznych.
   Videt zivot,mimo ten vlastni, kolem sebe, muze vest i k solidarite s nimi.
   A k motivaci pro dalsi osobni vyvoj.
   Kdyz novy 89 rezim s nekterymi nepocital, jejich "opravnene" naroky zustaly nevyslyseny a oni se citi zklamani, odstrceni,ze? Bez perspektivy.
   Potize byly, ale co nezabije to pomuze a posili..
   Je velmi dulezite pohlednout poctive do sve vlastni tvare, do sveho nitra a zuctovat razne po delnicku,
   /to je nejtezsi/,s tim co bylo, jednou a provzdy, na ceste vpred..
   Odmitnout ty vyhody nabizene,ale nevydrene v potu tvare vlastnim usilim.
   Nedat se zvyhodnit do sebeposkozovani.
   Odhodit berle a postavit se na sve vlastni nohy.
   Spolu s uctenim pamatky zesnulych.

   Vymazat
  5. Svetova osobnost,sveta literatury a tak nepohodlna rezimu ,prof.Cerny, vetsinu sveho zivota hlidany, jako mnoho jinych, kteri byli ostre sledovani, aby nic rezimu neuslo.
   Odposlouchavani statisicu podezrelych bylo zavedeno u nas od let 50tych.
   Ve svych 5ti letech jiz jsem byl tez odposlouchavan..
   Prof. Cerny stravil vetsinu sveho zivota a dokazoval i ve svych kvalitnich dilech a velkym usilim, ze je dulezitou osobnosti kulturniho a verejneho zivota.
   Vzal si persekuci jako motiv a s velkou celozivotni energii dosahl mnohych uspechu ve svem oboru.
   A tak kontakt s nim, byl vzdy pomerne znacnym risikem a vsechny diskuse s nim pak rezim, znamy prekrucovanim a zneuzivanim, za ucelem persekuce nemohl nechat bez
   vyuziti.Kdyz se to rezimu hodilo do kramu.
   Tedy kazdy v kontaktu s prof.Cernym,musel predem pocitat a vedet o tom risiku a nasledku, z toho vyvozovanych, ktere si ponese..
   Osobne statecny a presvedceny komunista,/ale prevezeny jinymi komunisty/, pan Vaculik, mohl na takove problemy sve nic netusici kolegy upozornit vcas. Nemohl totiz o nich nevedet.
   Ale nevaroval. Protoze byl komunista ?

   Vymazat
 5. 21:25.
  Zvláštní logika. Sputnik nemá být dobrý, protože údajně Rusové zatím nepožádali o registraci v EU...Jednak je to lež, jednak i kdyby tomu tak bylo, tak to s kvalitou vůbec nesouvisí, ale s tím, kam ji chtějí prodávat a to je čistě jejich věc.
  Stejně tak proočkovanost, to maji byt nějaké závody ? Oni 10 milionů, my 1 milion a budeme se kasat jak jsme lepsi. Vy jste trochu mimoň, že ?

  OdpovědětVymazat
 6. Rusové už mají vyvinutou druhý typ vakcíny, která má mít daleko vyšší účinnost!! Celá sranda spočívá ve kšeftě, kdy bez ohledu na zdraví, tam kde se prodá Sputnik V, tak tam se neprodá sračka od Pfizera a další báječné americké vakcíny!! Je úplně jedno kolik umře lidí , ale kšeft musí být , kdyby čert na koze jezdil!! Je to stejné jako kšeft se zbraněmi, když nejdou na odbyt, tak USA někde pod prolhanou záminkou vyvolá válku a hned se kšefty hýbají!! Nechci si dělat srandu a kovid bude stejný příběh!! U nás jsou to miliardy v zakázkách a chtěl bych vidět, kdo kasíruje ty provize a to jsou miliony!! Proto je tak důležité mít nouzový a jiný stav, kdy se nakupuje bez soutěží a to je státní klondajk!!!

  OdpovědětVymazat
 7. https://otevrisvoumysl.cz/scenar-pandemie-spars-v-letech-2025-2028/
  Začínám tušit proč musí být na horách všechno zavřené. Včera jsem sledoval zasedání vlády o prodloužení nouzového stavu. Byloto docela poučné. Mimo jiné jsem se dozvěděla, že prý už teď vlekaře objíždějí zahraniční kupci a tlačí na ně, aby jim prodali své horské areály, že jejich nabídka se už nebude opakovat, eventuálně že příště bude ještě nižší (obvyklá laciná obchodní taktika). Jeví se zřejmé, že dojde k další vlně laciných výprodejů českého majetku a podniků do zahraničních rukou. Zdá se, že divoká privatizace v devadesátých letech na rozkradení ČR nestačila a že teď jde i o ten zbytek.

  OdpovědětVymazat
 8. 22:12

  už na něj konečně hoďte síť...

  OdpovědětVymazat
 9. Bohužel každý režim likviduje nepohodlné pásek se dá upravit ale dnes je to ještě horší tohle si přečtěte:

  Microsoft je může oživit všecky: mrtvé nebo živé

  http://svobodnenoviny.eu/microsoft-je-muze-ozivit-vsecky-mrtve-nebo-zive/

  OdpovědětVymazat
 10. EU má již lupu připravenou. Hrdinů bude zapotřebí čím dál více. Je to výzva pro každého z nás.

  OdpovědětVymazat
 11. Bohuzel,štvanice na lidi zacaly i po puci zvanem sametova revoluce.Prekabateni svazaci a clenove KSC prestoupivši do OF ,vyhazovali ucitele z VŠ,herce z divadel,odborniky z fabrik a ustavu.Štvanice z ČT a tisku pokracovaly o 106.Do vedoucich pozic se dostavali hlupci a neodbornici jeste hrubšiho zrna nez v letech 1948,nebo 1969.Bagoun.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Malokdo dnes uvazuje o zrade slovaku v 1938.
   Podobna zrada v podobne horlive spolupraci Husako-Dubceku od 66, kteri dostali za ukol,rozkaz svrzeni Cecha Novotneho pri spolupraci a kolaboraci tentokrate s Breznevy to vse by se nemelo svadet na Cechy.Cesi byli Obeti dalsi podvodne federace a kdy slovaci za odmenu zrady dostali nadvladu nad nami, kdy pri kazdem hlasovani mela mensina slovaku prevahu./3.5 milony slovaku v pomeru k asi deseti milionum Cechu/.
   Snad by tohle melo hrat roli nez si stezujici zacnou stezovat..A obvinovat..

   Vymazat
 12. Plně souhlasím s Pí Procházkovou. Každá doba má své hajzlíky, kariéristy a bezpáteřníky.Vždyť komunisti měli v 68. skoro 2 milióny členů - většinou kariéristů pro své bydlo. Těch poctivých bylo málo a většinou byli nepohodlní většině, která myslela pouze na zisk a majetek. Dnes je to podobné. Je sice více stran, ale všechny podobné té bývalé většině těch komunistů, kteří hned po 89. změnili kabáty.Vážím si proto PANÍ Procházkové, která nezatrpkla a za svou pravdu musí bojovat i když je tady tak slvná demokrati???

  OdpovědětVymazat
 13. Dobře si pamatuji na tu dobu kdy spisovatel Procházka křičel do telervize v roce 68: cenzura skončila, Hurááá! Pak normálně zemřel. Nemohli za to komunisté ani STB. Přeci byl už před tím vážně nemocný a rozhodně jsem si ho tím, že zemřel nepřestal vážit.Nedělejme z takovýchto osobností světce. Sami by to nechtěli. A od dcery o to méně.Věřím, že to z jeho(!) pohledu myslel vážně. Já však na sodialismus s lidskou tváří, nebo na demokratický socialismus nikdy nevěřil.

  OdpovědětVymazat
 14. V době cca kolem roku 1985,jsem četl knihu od Vašeho tatínka Přestřelka.Byl jsem úplně zažraný :-) do příběhu(Arnoštka...) rád vzpomínám!

  OdpovědětVymazat
 15. Milá paní Procházková, je mi moc líto, že jste musela zažít takovou bolest a hořkost ze ztráty milovaného, nadaného a statečného otce. Jediné pozitivum, které Vám pro útěchu mohu napsat je to, že zřejmě na základě tohoto zážitku jste dospěla v bojovnici (v tom dobrém slova smyslu) a že Vás za Vaše postoje a odvahu obdivuji. Marie Karlická

  OdpovědětVymazat
 16. Milá paní Lenko, závidím Vám Vašeho tatínka. Mého zabili za války v Německu. Ten Váš byl vzorem, jaký má být komunista. Kdyby takových byla většina, nikdy by nedošlo k r. 89.
  Jeho kniha Přestřelka je moje "bible". Tam pravdivě píše, jak to skutečně všechno bylo. Přeji Vám vytrvalost a sílu pro Vaši práci. J.K.

  OdpovědětVymazat
 17. Milá paní Lenko, závidím Vám Vašeho tatínka. Mého zabili za války v Německu. Ten Váš byl vzorem, jaký má být komunista. Kdyby takových byla většina, nikdy by nedošlo k r. 89.
  Jeho kniha Přestřelka je moje "bible". Tam pravdivě píše, jak to skutečně všechno bylo. Přeji Vám vytrvalost a sílu pro Vaši práci. J.K.

  OdpovědětVymazat
 18. Mily Idealisto, preji Vam , aby vas tatinek a vy jste dostali Stejne Misto , na stejne urovni, kdyz se hodnoticena lidskeho zivota a uctiva lidske utrpeni..
  Aby jste nebyli ,vy a vas tatinek nikdy odsunuti do stinu jinych..
  Stejne misto.
  Stejne misto.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.