Reklama

pondělí 15. února 2021

Ján Čarnogurský: Co se děje s Evropskou unií?

Ján Čarnogurský a -rp-

15. 2. 2021  FBPrvníZprávy a zdroj

Americkému deep state se stěží podařilo odstranit Donalda Trumpa od pokračování v prezidentské funkci. Ale odkaz, že Amerika je unavená z ochrany Západu a - řekněme - řízení světa, zůstává, píše Jan Čarnogurský na facebooku.


(Na snímku Ján Čarnogurský, bývalý místopředseda federální vlády ČSR, předseda vlády R, ministr spravedlnosti) 


Lze očekávat, že fenomén Trump se dříve nebo později objeví znovu a s větší silou.

Mluvme o Evropě. Začátkem února navštívil Moskvu evropský komisař pro zahraničí Josep Borrell. Jeho návštěva měla být přípravou březnového jednání Evropské rady o vztazích k Rusku. Shodou okolností se uskutečnila po vyvrcholení aféry kolem Alexeje Navalného a jako v kapce vody ukázala změněnou váhu obou subjektů, Ruska i EU. Před návštěvou se na demonstracích za Navalného v Moskvě a v St. Peterburgu zúčastnili diplomaté Polska, Švédska a Německa. Bylo to porušení jejich diplomatického poslání, protože diplomaté nesmí zasahovat do vnitřní politiky státu, kde působí. Rusko po skončení jednání s Borrellem, ale ještě během pobytu Borrella v Moskvě označilo zúčastněné diplomaty za personae non gratae a musí opustit Rusko. Byla to „facka“ Borrellovi.

Facek bylo více. Lavrov na společné tiskové konferenci označil Evropskou unii za neseriózního partnera. Na tiskové konferenci a zřejmě i během jednání Borrell měl na tváři roušku podle bruselských předpisů, Lavrov jako svobodný člověk neměl, možná už byl očkován vakcínou Sputnik. Zdá se, že se ani na ničem nedohodli. Borrell začal mluvit o Navalném, ale Lavrov mu ještě před cestou do Bruselu poslal video se záběry daleko tvrdších zásahů policie proti demonstrantům v zemích EU než zasahovala moskevská policie.


Borrellovu cestu do Moskvy, zřejmě pod dojmem jejích výsledků, už stihla zkritizovat německá tisková agentura Deutsche Welle, více než politici z bruselské centrály EU, mezi nimi i náš liberální Savonarola s mlékem na bradě Michal Šimečka. Borrellovi vyčítali také gratulaci Lavrovovi k vakcíně Sputnik. Vnášejí politiku i do vakcíny proti covidu…

Demonstrace za Navalného postihl úplný krach. Navalného veřejně zkritizoval Georgij Javlinskij, nejznámější hlava ruské liberální opozice. Podle průzkumu agentury Levada podpora prezidenta Putina po aféře Navalnyj neklesla (poklesla ze 65% na 64%, což je v rámci statistické chyby), organizátoři další demonstrace odvolali pro slabou účast. Běloruský model trvalých demonstrací se v Rusku nezdařil. Člověk se ani nediví, že vztahy Rusko - EU jinak vidí slovenští lidé od politiky.

Slovenský ex-premiér Mikuláš Dzurinda napsal, že Rusko ztratilo vliv a respekt. Opak je pravdou. Poslanec nejsměšnějšího orgánu EU Europarlamentu Ivan Štefanec napsal, že Rada Evropy by měla vyloučit Rusko. Pro informaci Ivana Štefance, v Rusku veřejně diskutují vystoupení z Rady Evropy. Ideová linie RE je zjevně odlišná od ruské a Rusko si nenechá předepisovat, kolik pohlaví v Rusku existuje nebo zda může mít mužské a ženské záchody.

Borrellova návštěva ilustrovala, že Rusko si od EU vůbec, ale vůbec nenechá mluvit do svých věcí, protože nemá k tomu důvod. Zdá se, jakoby EU zatím nepochopila, jaké nicotné je její geopolitické postavení. V tomto stavu Rusko nepohne za EU ani prstem. Pokud Spojené státy dotlačí Německo, aby nedokončilo plynovod Nord Stream 2, povede to zakrátko k nedostatku plynu v Německu a k růstu hlasů pro Alternativu pro Německo.

S migrantskou otázkou si Evropa neumí poradit. V Turecku jsou přes dva milionů migrantů z různých arabských zemí. EU platí Erdoganovi miliardy euro, aby je nepustil do Evropy a Erdogan má migranty jako páku k vydírání EU. Řeči o tom, že migranti obohacují domácí kulturu platí do jistého poměru domácích a migrantů. Zeptejte se ve Vídni, v německých městech, ani nemluvě o Francii a Beneluxu o soužití s migranty. Evropa se začíná podobat Byzantské říši před pádem Konstantinopole a sama nemá nástroj na svou ochranu. Taková Evropa chce předepisovat Rusku pravidla chování?

Březnové zasedání Evropské rady (šéfové států a vlád členských zemí) o politice vůči Rusku bude nejdříve tragikomické. Možná rozšíří sankční seznam o pár ruských funkcionářů a Rusko na odvetu o pár evropských. Lidé ze sankčního seznamu budou jezdit pro změnu na dovolenou do Asie. Růstu ruského významu ve světové politice to neuškodí, ale Evropa, Evropská unie bude dále přešlapovat směrem dozadu.

Kritici Borrellovy cesty do Moskvy si myslí, že její krach souvisí se špatnou volbou času na cestu. Čas a krach vůbec spolu nesouvisí. Krach cesty souvisí s tím, že Evropská unie se pohybuje po klesající spirále, Rusko po stoupající a evropští kvaziodborníci to nedokážou rozeznat. Příliš jsou zvyklí dívat se na Rusko přes prsty. Oni nedokáží přijmout ani fakt, že Rusko vyvinulo vakcínu proti coronaviru dřív než Západ a nejméně stejně dobrou jako nejlepší západní. Věřím, že ti, kteří psali o Rusku, že je jako Horní Volta s atomovými zbraněmi, raději zemřou na covid než by přijali ruskou vakcínu.

Alexej Navalnyj se může přesvědčit, že si zvolil nesprávnou strategii. Bude ve vězení, zatím asi dva a půl roku, ale má na krku další stíhání. Ruská veřejnost se ho zřekla, stejně ruská liberální opozice, která je proti Putinovi. Ve všech věznicích na světě jsou tvrdé podmínky a vězňové mezi sebou mají nepsaná pravidla. Stačí si přečíst francouzský román Motýlek nebo se podívat na některé americké filmy. Bití spoluvězňů je i na Slovensku. Takové, které soud odsoudil za sexuální zneužití dětí. Žádné množství dozorců tomu nezabrání. Četli jsme, jak kdysi spoluvězni bili ve vězení Husáka, pravda, z jiných důvodů. Ve vlasteneckém Rusku mohou bít spoluvězně i když ho pokládají za zrádce Ruska. Nepřeji Navalnému, aby se na něj přilepil ve vězení takový cejch.

V minulosti i vzájemné války mezi jednotlivými částmi Evropy vytvářely látku pro velké umění. Bojovali v nich, zpravidla na obou stranách, velcí lidé. Ze současného konfliktu mezi Ruskem a Evropskou unií žádné velké umění nevznikne. Na evropské straně nevznikne, protože žádných velkých osob ani idejí tam není a na ruské straně také nevznikne, protože zápas s trpaslíky a úředníky nevytváří prostor pro růst ani lidi ani idejí.(rp,prvnizpravy.cz, fb, foto:arch.)

86 komentářů :

 1. Poprvé v historii se stalo, že v oficiálním stanovisku Ministerstva zahraničí Ruska (mluvčí Mária Zacharova) byla Evropská unie nenazvána jako Jevropějskij Sajuz, ale zkratkou Jé eS. Zkratka ne nepodobna v Rusku známé organizace z let 1941 – 1945 pod zkratkou eSeS.
  Vztahy Rusko – EU se budou zostřovat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lavrov je jednička. Rusko postupně nabírá svoji suverenitu zpět - odhaduji, že ji má alespoň na 70%, když předtím bylo prakticky na nule, avšak při vedení Putinem stále stoupá vzhůru. EUrosojuz je Rusku přítěží a oni jim to dali najevo - OK. Přerušení vztahů s EUrosojuzem jim zase tak vadit nebude. Vadit to bude více Eurosojuzu. Navalnyj, agent NATO, bez vlivu na politiku Ruska. Jako sakrální oběť neposloužil NATO, protože Rusko je převezlo tím, že ho zachránili před CIA a NATO, kteří ho otrávili. Další Rusové v zahraničí žádali prachy pro akce v Rusku a byli také tímto odhaleni. Zrádců ruského národa pracuje dosud v Rusku hodně a škodí Rusku , kde se dá.

   Smazat
  2. Skutečné přerušení vztahů s EU a celkově s európskymi zeměmi by pro Rusko byla velká rána. A pro Evropu taky. Tohle vedlo dost často k válkám.

   Smazat
  3. To nám tedy vysvětlete, v čem by to byla pro Rusko "velká rána".

   Smazat
  4. Tak mám dojem, že jsme celkem nepochopili , o co vlastně jde. Zatím se Lavrov i další politici a komentátoři v Rusku vždy vyjadřovali ke vztahu s Evropskou unií. Nikdy v jejich řeči nepadla slova jednotlivých států EU. Je docela možné, že Rusko bude jinak jednat s představiteli EU a jinak s představiteli jednotlivých států Evropy. Například EU vždy přistupovala k sankcím vůči Rusku, přičemž řada států EU s nimi nesouhlasila (Itálie, Maďarsko a další). Takže já spolupráci s jednotlivými státy Evropy ze strany Ruska nevylučuji, spíše si myslím, že na ni bude kladen větší důraz.

   Smazat
  5. To bych neřekl, Laco. Když z Prahy zmizela socha Koněva, Rusové posílali protesty do Prahy, ne do Bruselu. Nebo když bylo přejmenováno náměstí blízko ambasády. Oni nejsou Američani a určitě vnímají vztahy jednotlivých států k režimu v Kremlu. Maďarsko dobrý, Polsko špatný, Rakousko dobrý, Česko přes snahu hradní party spíše špatný. Například Turecko taky dobrý. Číňanům je Kreml buřt, protože jsou mnohonásobné silnější a hlavně organizovanější.

   Smazat
  6. Nechápu Václave Dvořáku, proč kladete takové otázky?

   Businessinfo.cz, cit.: ... EU představuje pro Rusko daleko nejvýznamnějšího zahraničně obchodního partnera. V roce 2019 podíl zemí EU na obratu zahraničního obchodu činil 41,7 %, což znamenalo prakticky stejnou úroveň jako v předchozím roce (42,7 % v roce 2018), a to při 7,8% zmenšení ruských vývozů a 0,8% zmenšení ruských dovozů...

   Nehledě na provázanost kulturní, historickou, jazykovou, genetickou... Jasně, že je Evropa pro Rusko důležitá, až potom je Amerika, která je pro Rusko také důležitá a dost blízká.

   Smazat
  7. J.J.-když je to tak vzájemně výhodné, proč jsou ty snahy o parcelaci Ruska? Všechny ty zákazy?

   Jako podnikatel jistě znáte pojem "nepřátelské převzetí". Pokud vím, v právu, je to trestné.

   Smazat
 2. Dost bylo EU, dost bylo USA, dost bylo úchyláků co neví jestli mají pindíka, a když ano tak neví kam s ním.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No právě, kam s ním, a to se jim ani nedá dobře poradit. Neruda se svou Ančou neuspěl s "umíte kornouty dělat" ani s pálením v kamnech, a nakonec to pokud si dobře pamatuju zachránila mlíkařka, která potřebovala stlaní doma pro chlív.

   Počkaaat - to by vlastně v zásadě šlo...

   Myslím, že to byl Raymond Chandler, který obdobnou myšlenku vyjádřil drsnými slovy "od té doby, co mého malého bráchu sežrala prasata, jsme se takhle nezasmál". Nebo to byl přeci jenom Dashiel Hammett ??

   Smazat
  2. 20:44...Jó Neruda, ten uměl udeřit hřebík na hlavičku.
   Citát, jako dělaný pro dnešní dobu:
   “ Není smutnějšího pohledu nad muže před zrcadlem. “
   Dneska ti **** nedají bez zrcátka ani ránu.

   Smazat
  3. Přesně tak úchylných zmetků kteří chtějí bourat všechny lidské hodnoty. Tady psal ten neziskovkář že si eu přeje místo nás Afričany. Zas skopčáci předtím bílý nadčlověk a teď hnědý blbeček co je bude poslouchat na slovo a nedají si pokoj.

   Smazat
  4. A tenhle hnusák tahá za šňůrky loutek eu:

   Neplatíte nic za škody na životním prostředí, takže... Bill Gates chce radikální řešení. Tímto máte jezdit a toto jíst!

   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Neplatite-nic-za-skody-na-zivotnim-prostredi-takze-Bill-Gates-chce-radikalni-reseni-Timto-mate-jezdit-a-toto-jist-654068

   Smazat
  5. V USA je teď u vlády fašistická korporátní vláda. Hnus vlády amerických oligarchů!

   Smazat
 3. "V minulosti i vzájemné války mezi jednotlivými částmi Evropy vytvářely látku pro velké umění."

  Zajímavá myšlénka v zajímavém kontextu. Ne že by to teda samo o sobě nebyla pravda, ale tady je to spíš maximálně decentní perifráze stavu, který by se dal prostě shrnout "je to úplně v pr..li".

  Rusko, čímž myslím samozřejmě jeho národ a tu část "elit", která je ochotna zájmy lidu brát vážně, ovšem nemá vyhráno. Čeká ho zřejmě rozhodující a instalací Bidena urychlená fáze boje s 5-6 kolonou - spíš než cokoli jiného.

  A my se tady ve velkých šírých rodných višegrádech holt musíme modlit, aby to ruská vládnoucí třída ustála, a my tím pádem abychom nebyli nahnáni do vyhlazovacího boje proti oslabenému Rusku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslím, ze Rusko bojovat nebude, proč by to dělalo, celej slavnej Západ se v tom umlátí sám.
   A Navalenej byl špatně vybraný, to Veškrnu vybrali líp.
   Je to nácek, kritizuje ho i Jabloko, tady se hoši z dypstejtu netrefili.
   Ale příště by se mohli trefit líp, takže ostorožno.

   Smazat
  2. Ano, Helo, Rusko bojovat nebude, pokud nebude muset, a Navalenej je už selhaná střela. (Upřímně řečeno, nechtěl bych chodit v jeho botách, je stále jasnější, že coby "mrtvola postaršího gentlemana" by byl ještě docela upotřebitelný.) Ale jak sama píšete, příště se můžou trefit líp, a hlavně, hlavně zdaleka není vyhráno proti tomu, čemu Pjakin říká korporátně klanové struktury. To je ostatně např. vidět na tom, co se dělo okolo důchodové "reformy", co se děje okolo Furgala (loni odvolaný gubernátor Chabarovského kraje) atd.

   Smazat
  3. Helanov, VH nebyl v pozici Navalného, tady se to řídilo shora a zvenčí. To je jiný případ.

   Smazat
  4. 15:05...A Navaleného řídí kdo?
   Pořád ti samí.

   Smazat
  5. Ne, Navalný je klasika.

   Smazat
 4. K tomu Turecku....
  Turecko je bohatá nevěsta, ačkoli ekonomicky strádá, že si užívá možnost vytáhnout z EU ňáké to oběživo je dozajista pravda.
  Na druhou stranu ale v Turecku je už fakt HODNĚ migrantů, z rozvráceného Iráku, Afghánistánu , Sýrie. ( Několik milionů. )
  Ty státy Turecko nerozvrátilo!
  Ti všichni chtějí jíst , dumpují ceny práce, turecké obyvatelstvo už toho má plné zuby.
  Paťaté Turkyně, za které rodiče požadují velké věno, těžce konkurují štíhlým Syřankám...
  Evropa by měla - podle mě- odhodit bílé rukavičky a začít si svoje hranice hlídat sama.
  To hlídání by nebylo fotogenické, a tak se to hodí na Turky, Lybijce, na severoafrické státy.
  Je to pokrytecké a bude to drahé a NA NIC.
  Státy Maghrebu budou zadržovat migranty ze Sahulu a Bruselští je tam budou chodit kontrolovat, jak dodržují lická práfa.
  Tak určitěéééé
  :-DDD

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Možná by to chtělo ukončit války v Sýrii a Lybii, k nimž Turci vydatně přispívají.

   Smazat
  2. 21:05...Jasně, dneska přispívají.
   Ale začal Západ.
   Mocnosti tam tahají svými figurkami na šachovnici a domorodci umírají.
   Je to moc špatné a ty nas*ané chudáky vyžírá Evropa.
   Přes Atlantik to mají daleko, džihádisti.

   Smazat
  3. J.J.- nejen Turci, přidejte USA, Izrael.

   Smazat
  4. 21:53... Vždyť píší všichni. I Frantíci, Írán, Britové, všichni tam mají svoje zájmy a svoje koně, na které vsadili.
   Až odejdou Amíci z Afghánistánu, tak vypukne hon na kolaboranty, rozuměj i tatíky, kteří pucovali latríny okupantú, aby uživili rodinu.
   To si tady v Evropě užijeme, to budou doopravdy uprchlíci před nebezpečím.
   Po těch desetiletích nepřetržité války, ( Britové, Sověti, Amíci), už tam má asi málokdo všech pět pohromadě.

   Smazat
  5. A víte, třebas ani nebude tak zle. Tálibán už možná má tu nejradikálnější fázi za sebou a hlavně bude se chtít ukázat jako seriózní partner. Momentálně prý nejvíc řve a u bidenů kňourá "civilní" opozice stávající kábulské vlády, anžto se cítí odstrčená možnopu dohodu vlády s Tálibánem padesát na padesát. Pokud tam mají takové starosti, tak budou prchat spíš takový ty lepší lidi, korupčníci a tak.

   Smazat
  6. 22:14...Kdepak. Radikální fáze teprve nastane, po odchodu USA si začnou vyřizovat účty.
   Mají velké zásluhy na uklidnění situace po odchodu Sovětů.
   Tenkrát po celé zemi řádila tlupy různých warlordů, přezbrojených ze strany Západu.
   Lidi museli platit výpalné vždycky právě tomu, kdo dobyl jejich vesnici.
   Tálibové, hnutí zdola, převzali moc, nábožensky to byli pošuci, ale lidem umožnili bezpečný život. Pokud tedy dodržovali jejich pravidla.
   Tálibové mají a vždycky měli jen ryze domácí zájmy, vyhnat vetřelce.
   Al Kajdě poskytli azyl z důvodů zákona Paštú, který jim přikazuje pomoc souvěrci.
   Amíci tam vlítli, ačkoli Tákibové nabízeli, že Bin Ládina vydají, ale jedině muslimské zemi, Pákistánu.
   Od počátku šlo o geografii, Afghánistán sousedí se šesti státy, Íránem, Čínou, Pákistánem, Uzbekistánem, Turkmenistánem , Tádžikistánem.
   Tři posledně jmenovaní jsou tzv. měkký podbřišek Ruska.
   V žakové zemi je bezva mít vojenské základny a funět za krk šesti státúm.
   Kdyby bývali Amíci nevlítli do Afghánistánu , tak by Tákibové už dávno vyměkli a stali se standardní stranou.
   Vždycky to tak je.

   Smazat
  7. Koho zajímá mezinárodní politika, tak vyšla výborná knížka od Tima Marshalla, V zajetí geografie. Je to sice napsané z hlediska Západu, ale bez příkras, spousta neznámých informací.
   Třeba PROČ je Afrika tak chudá.
   Jsou tam i výborné mapky.

   Smazat
  8. Helanov, čo se týká Afghánu, tudy je taky nejlepší trasa koridoru Asie-Afrika-Evropa.

   Smazat
  9. 16:56...Je to z geopolitického hlediska velmi zajímavá země.
   Mají tam kulové, ani nevědí, jak jsou dúležití.
   Ách jo.

   Smazat
  10. Myslím, že to vědí. Proto ten binec.

   Smazat
  11. O afghánistánu je kniha od Khaleda Hoseiniho Tisíc planoucich slunci, i jine, to je hrůza a des, nedoporucuji. Není silenější země na svete. Tam pohorela vojska všech zemí ještě hůř než v rusku a jejich bohatství? Radsi se porozhlédnout jinde.

   Smazat
  12. Račice, sice tu knihu od Chálída Husseiniho neznám, určitě stojí za přečtení, jenže jak to u spisovatelů bývá, zvlášť těch, kteří pochází z podobného prostředí jako Husseini, je podobné dílo přesně takovým obrazem, jak ho viděl spisovatel, který určitě ví, co půjde na odbyt na knižním trhu.

   Je to ode mě troufalé tvrzení, souhlasím, Afghanistan osobně neznám, nežil jsem tam, znám jen jednoho člověka odsud a dokonce jsem nečetl ani tu knihu. Jenže jsem například četl jednu útlou knížku od jedné Američanky, už hodně dávno, a ta vyděšeně popisovala život v postkomunistické divočině, konktrétně tehdy ještě stále v Československu. Jako jedny z nestrašnějších zážitků popsala zabijačku, bydlení na sídlištích, kávu s lógrem, opékání buřtů nad ohníčkem, kdy chtěla volat hasiče, a spousty dalších. Utekla v okamžiku, kdy jí prý veřejně hostitelé nabídli drogy. Tím měla na mysli makový koláč.

   Afghán určitě není místo, kde bych chtěl žít. Je to drsná a rozdrobená země, přesto nedobytná. Ale přesto i tam žijí lidé se svými radostmi a starostmi. Zpráv z Afghanistanu je poměrně hodně a všechny jsou málo utěšné, a všechny jsou svým způsobem pravdivé. Kdyby to ale byla vaše vlast, budete se na tuhle zemi dívat možná trochu jinak. Dokonce i tehdy, když odsud utečete.

   Smazat
  13. J.J. Ten Váš zážitek ze zážitku jedné Američanky je třeba zobecnit do názoru humanity. Buď se chodíme do přírody "kochat" nebo ji přetvářet. Takto je nutné postupovat i v politice. Buď se seznamovat s kulturou Afganistanu a být "šokovaní" nebo vyslat vojenské "kulturtrégry" a být šokováni, že nechtějí nás ani ty před tím. Patrně jde jen o hornatou zemi s geopolitickými zájmy jiných, o místní nejde.

   Smazat
 5. Horní Volta s jadernými zbraněmi, to neřekli na Západě, ale je to zřejmě jedna z černomyrdinek.

  Fortuna začala pokládku potrubí. Ale to je jedno, potrubí lze i zaminovat. Ukrajince nebo Poláky to určitě napadne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. J.J.- Rusy by mohlo napadnout je odpojit.

   Smazat
  2. No, já si pamatuju, jak to zřejmě v prudkém záchvatu glasnosti citoval na kameru ještě Michail Sergejevič. Nejspíš aby bylo i momentálně zaostalým jasné, že k perestrojce there's no alternative. Takže je to spíš gorbačovka.

   Ještě byla dobrá gorbačovka, jak hrdě hlásil, že on dobře ví, že nočními trolejbusy po Moskvě jezdí důchodci s portréty Brežněva na prsou se všemi řády a vyznamenáními a vedle toho s jeho portréty s potravinovými lístky.

   Tehdy jsem si coby naivní cucák myslel, že je to známka síly, odvahy a kontroly nad situací. Kdybych tak tehdy pamatoval například Mussoliniho a jeho ksichty a gesta, aspoň z týdeníků jako prarodiče...

   Smazat
  3. J.J. Budeme li tady mít stále více takových Petříčků, může se stát, že Rus k nám přes Ukrajinu plynovou přípojku zruší a my budeme odebírat plyn z Německa, jistě že s patřičnou přirážkou. Myslím si, že začíná období, kdy se Rusko přestane párat s takovými pro ně naprosto bezvýznamnými partnery a provokatéry jako jsme my.

   Smazat
  4. Svata pravda rozuná řeč.

   Smazat
  5. Kutnohorský, Rus nic nezruší, děněg vsjegda nado. To by museli být za vodou a to nejsou. Takové vopičky si může dovolit Čína.

   Smazat
  6. J.J.oni by o nic nepřišli a my taky ne. Jen by naši politici mohli říkat, že bereme(trochu dražší)německý plyn...! A věřte, že Rusové nejsou nějací nuzáci. Já tam jezdil za obchodem. Jsou tam vrstvy, ale i ta nejnižší netrpí hlady má odpovídající lékařskou péči, nikdo tam neumírá na ulici, nejsou tam přídělové lístky jako třeba pro chudáky v USA. Tam to taky znám a velice dobře.A věřte, že se bez nás Rusko klidně obejde aniž by utrpělo nějakou újmu. Horší by to bylo pro nás.

   Smazat
  7. Kutnohorský, nemáte zjevně dostatek informací a asi o ně ani nestojíte. Už před dvěma lety vyhlásil Putin, že jeho prioritou po nastartování zbrojního programu a restrukturalizace obrany bude sociální otázka a vnitřní záležitosti, i když on má pod svojí kuratelou spíš zahraničí. Vnitřní záležitosti jsou věcí premiéra. To bylo vyvoláno mnohými signály poté, co nastaly velké ekonomické ztráty po krizi 2009, po protestech 2011 - 2012 a po sankcích 2014 - 2020. Nemůžete porovnávat vyšší střední vrstvu v Moskvě a chudé obyvatelstvo třeba někde na Kavkaze, na severovýchodě v hlubince nebo chudé obyvatelstvo všeobecně. I když paradoxně právě ta vyšší střední třída protestuje a chtěla by změny. Jenže oni vidí, že země v mnohém stagnuje a bezpochyb to ví i vedení země.

   Nikdo netvrdí, že to je Horní Volta s jadernými zbraněmi, jenže, jak jsem řekl, Rusko je velké. Hodně velké. A hodně různotvárné. Opravdu velké množství různých etnik a národů, gastarbeiterů, sice velké možnosti, ale také bída. Ne zrovna hladomor, Rusko není úplně typickou zemí třetího světa, jenže do kvality života jako třeba ve Francii to má ještě daleko. Nemůžou si dovolit ztráty takových trhů. Vždyť i naše blbé Dukovany stojí americké ambasádě za to, aby zabojovala. A což teprve Rusku.

   Smazat
  8. Horní volta s jad. zbraněmi řekl helmut schmidt, nem. politik, soc.Dem., předtím nacek, na východní frontě, zemřel asi ve 100 letech, retezovy kurak.

   Smazat
 6. Evropská unie přešla, za potlesku zrádců, v Evropské utrpení !
  To, jak si v Rusku Borrella a jeho unii vychutnali, mě potěšilo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale vždyť to už vysvětlil nejen Lavrov. EU jede podlé určitého grafikonu evropských hodnot a vystoupit z něj nemůžou ani jednotlivé země, nežto vedení EU. A v Rusku si vůbec nic nevychutnali, jsou to čisté ztráty.

   Smazat
 7. Jsem v podstatě jednoduchej, takže to i vidím jednoduše.
  Kdo potřebuje koho víc: Eurounie Rusko, nebo Rusko Eurounii?
  Jó, bude to ještě sranda.
  Pro pozorovatele, ne pro EU.

  OdpovědětSmazat
 8. Rada Evropy ... nemá nic společného s Evropejskou Unií.

  /tedy kromě toho, že používá znak dvanácti hvězdiček na modrém pozadí. drzost !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zda se, že ta Uhnije už brzy uhnije, už aby to bylo!!!
   A my zase, tradičně, budeme posledními, kteří zhasnou.

   Smazat
 9. Císař František Josef, náš Starej Procházka, miloval řád, méně Čechy a nenáviděl změny. Pomohl tím pohřbít nejen vlastní říši, ale i starý evropský pořádek. Úřednická ekipa EU lpí na dogmatech ještě více než on, aniž by dosahovala jeho stereotypy milujícího rozměru. Mimo to na rozdíl od starého mocnářství nedisponuje projekt EU vlastní subjektivitou. Pan Čarnogurský je nepochybně středoevropan, a proto si je zřejmě i tohoto velmi dobře vědom.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No, R-U byla mnohonárodnostní, není asi snadné udržet pohromadě takový útvar.
   V té době všude jela národní emancipace, možná proto císař nehoroval pro žádné změny.
   Asi nechtěl, aby se mu mocnářství rozpadlo pod rukama.
   Češi si, podle mě, neměli na co stěžovat , byli jsme nejprůmyslovější země.

   Smazat
  2. Helanov 16. února 2021 8:27, škoda, že Vás T.G.M. nemohl mít za poradkyni. Pak by nenapsal, že česká otázka je otázkou sociální. Krom toho, bylo tu i intenzivní poněmčování. Jsem ze "Sudet". Tradičně dvoujazyčný. JiH

   Smazat
  3. 12:55...Nic proti TGM, ale jeho národnostní politika byla zoufalá.
   Henlein nemohl nepřijít.
   Vím všechno, jak násilně se počešťování dělo.

   Smazat
  4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  5. Adorace "císařpána" a sudeťáků ,kteří se po nástupu
   Hitlera mohli chovat jako slušní lidé a mít třeba i předsedu vlády - je nepochopení jak "melou boží mlýny".
   Tohle "kdyby" - o našich dějinách je cesta do pekel.
   Co vás to doma rodiče učili ? Že jsme národ sluhů a máme se nechat sežrat kmenem Němců co způsobili dvě
   strašlivé světové války ? Tak se přestěhujte do Němec a nemučte se mezi agresivními Čechy co chtějí znásilnit Německo i dnes. Poidívejte se do registru kdo vlastní vlastní všechny banky,velké podniky a třeba i vodu. Nemusíte Německu pomáhat s přepisem dějin - už teď je na "svém".

   Smazat
  6. Hm, Helanov 16. února 2021 13:42, co Vy víte o národní politice té doby, jejich možnostech a mezích. Já jsem z vesnice, kde žila 24% česká menšina, byly tam dvě výstavné německé školy, česká škola měla třídy roztroušené v drobných objektech (v českém vlastnictví) a dokonce pronajaté v objektu německé školy (což nefungovalo)... Za dvacet let trvání ČSR v obecním zastupitelstvu nefiguroval jediný Čech.
   I památník padlým v První světové válce uváděl jména padlých Čechů v německé transkripci. Dodnes je mi záhadou, že jich nebylo 24 %, ale podstatně víc.
   Vy nad informacemi, se kterými pracujete, račte přemýšlet a nestřílejte od boku. To, co šustí v křoví nemusí být kanec, ale rovnou hajnej. Ne nadarmo a ani náhodou tu po Druhé světové válce bylo Národní shromáždění, Národní výbory, Národní banka, Národní podniky a Sbor národní bezpečnosti. To všechno nezbylo než přejmenovat.
   Masaryk to vedl špatně a Beneš byl neumětel, že? Taky Kvůli ním zaostáváme, neměli jsme kolonie, nemáme přístup k moři a neutvořili jsme si podmínky, aby zrovna tady, našim přičiněním, vypukla průmyslová revoluce. A stačilo vymyslet parní stroj. Ani ten střelný prach, kompas, hedvábí ... jsme nevymysleli. Dovedete pochopit proč? No jasně, můžou za to Hus a Žižka! Najmě praotec Čech. JiH

   Smazat
  7. 16:06... To by bylo na dlouhou diskusi, na kterou tady není prostor a hlavně na ní společnost ještě není připravená.
   Realita je, že ČSR vznikla z rozumu, aby Češi vydrbali s Němci a Slováci s Maďary.
   Slováci NIKDY společnou státnost nechtěli, chtěli konfederaci.
   ( Pittsburghská deklarace)
   Proto se vymyslela líbezná českoslovenština, aby se umenšilo % německy hovořících
   Rodiny byly často bilingvní, často ani neměly jasno, co jsou.
   Hezky to popsal Čapek v Hovorech s TGM.
   Když na Slovensku zjišťovali národnost, tak občani nevěděli, museli se jich zeptat jak se modlej.
   Také jsme se při nejbližší možné příležitosti rozpadli.

   Smazat
  8. JiH,16:06- i při vší úctě k Helanov, jako k ženě ji nemohu tolerovat plytké znalosti, jak se udržují národy a jak se sebezničují, tedy pokud je Češka. Tuším loni jsme se na podobné téma také chytli. Možná ta Praha a služba ve státní správě udělala své.

   Smazat
  9. Teda Helanov, vy máte občas dobré úlety.
   "Realita je, že ČSR vznikla z rozumu, aby Češi vydrbali s Němci a Slováci s Maďary. "
   To je opravdu pozoruhodná úvaha!
   Nepřejte si slyšet, co by vám na to řekla moje babička nar. cca 1890 a moje máma 1920.

   Smazat
  10. Helanov16. února 2021 16:24, že by uhodilo? „To by bylo na dlouhou diskusi, (....) a hlavně na ní společnost ještě není připravená“, píšete. Kdy tedy, podle Vás, případných Vašich guru, k tomu společnost připravena bude? Že se na tom pracuje, to vidím. I Vám jsem na to šetrně naznačil. Teď mi svítá, v čem se rozcházíme. Sice jsem, po vašem „bilingvní“, ale zřejmě z těch, co se za ono „vydrbaní.“ nehodlají omluvit. JiH

   Smazat
  11. Pánové, chápu vaše roztrpčení, jsem zásadně proti prolomení Benešových dekretů, nípat se v minulosti je špatně.
   Vzdávám se, minulost je pořád moc živá, ještě nenastala doba na rozumnou diskusi.
   Naposledy začali řešit minulost na Balkáně a skončilo to MOC špatně.
   Tak sorry jako.

   Smazat
  12. Pánové, Helena je z česko-německé rodiny, proto ten pokřivený úhel pohledu. Nestřílí od boku, ale zakopala se na pozici ukřivděných Němců a můžete argumentovat horem dolem, je to marné, marné, marné... Co já s s ní minulý rok naškorpil a podložených příkladů uvedl. Prostě v tomto směru má na očích klapky a vidí jen jeden směr, jednu "pravdu". Tu svou.

   Smazat
 10. Musím se smát. Všichni víme, že nás řídí prevíti a neumíme se proti tomu postavit.

  OdpovědětSmazat
 11. Ono nejde o to se tomu postavit. Po previtech vzdy prijdou jini previti. Nadnarodni rizeni se musi zmenit, aby se neco pohnulo. K tomu se schyluje. Uz zadne prevlekani previtu adorujici SSSR a pak hned USA nebude. Vycistit ty chameleony z politiky. Vsechny je prece zname!

  OdpovědětSmazat
 12. Polsko žije na území Německa .Ukrajina žije na několika cizích území.Amerika buduje válečné objekty na Ruských hranicích , čeká se jen na malou jiskřičku a další požár vznikne , jestli bude velký nebo malý ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ... a Česko je Německo... vo jen tak na doplnění vašich úvah.

   Smazat
 13. zvláštní , že když při návštěve vysoké čínské delegace USA nebo Kanada zatkly a uveznily předstvitelku cínské Huawei nebylo to komentováno jako facka, ale jako správný výchovný tah.. a teď zase vychovávali jiní politiky EU

  OdpovědětSmazat
 14. Milí Jendo Černogurský, ptáš se co se to děje s Evropaskou
  Unií ? Je to podobné jako když se kvůli moci a zisku dělilo v roce 1992 Československo a Slováci si nevšimli,že jejich Národní stranu podporují Sudetoněmecké spolky desítkami milionů marek. Německo se vrací k moci nad EU
  a modleme se jen aby nevyužilo krize a neudělalo z nás opět
  Protektorát. Možná že přeháním ,ale divím se jen,že se lidé
  z ničho nepoučili a nestydí se za svá selhání. Jsme dlužni svému státu,obcím a rodinám - ne cizí velmoci která nás ždímala tisíce let. I v Německu jsou slušní lidé, pár jich znám. Nechovají se podle k vlastnímu státu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tomáši, tady bych nesouhlasila.
   Slováci chtěli vlastní státnost, kterou , na rozdíl od českých zemí, nikdy neměli.
   To rozdělení byla nutnost, my jsme je brali jako chudáky, na které doplácíme.
   Oni nás brali, jako drzouny, kteří je komandují z Prahy.
   Dobře to dopadlo, jestli se něco Klausovi a Mečiarovi povedlo, tak to HLADKÉ rozdělení.
   Bez špetky hořkosti, čistý rez.
   Dneska máme výborné vztahy.

   Smazat
  2. Ano, pan Čarnogurský má také zásluhu na dělení, z toho se nevylže.

   Smazat
  3. Spartak 12:03
   To že Polsko žije na území Německa bych tak radikálně netvrdi. Německo nebylo v historii jednotnou zemí, byla to rozdrobená knížectví. To bychom mohli zrovna tak říct, že žije na Českém území, Slezsko prodrbala až Marie Terezie ve válce s Pruskem, do té doby patřilo k Českému království. Takže vytahovat co kde kdy čí bylo je nesmysl.

   Smazat
  4. Miroslave Povolný, on se ani vylhávat nechce, on je rád.

   Smazat
  5. J,J,- přesto otočil své názory, k Rusku a především k EU. Možná vnímá také falešnost nabízených hodnot za které bojoval.

   Smazat
  6. Helanov 16. února 2021 16:34, vy nejste ochotná rozpoznávat důsledky a příčiny. Napsala jste např., že Slováci chtěli konfederaci (Pittsburg). To je zavádějící. Chtěla to část těch, kteří se, pro tu chvíli, stali jejich představiteli. A bůh suď, možná o samotném Slovensku už toho ani moc nevěděli.
   My a oni z toho udělala ctižádost podřadných politiků. Kdo na koho doplácel je zcela vedlejší. Státním zájmem bylo, co nejvíc a co nejrovnoměrněji rozvinout území, využít jeho potenciál i potenciál obyvatelstva. Ony žabomyší války přízemních ctižádostivců, opřených o hlupáky, poškodily rozdělením národy oba.
   A povím Vám, Slovenska a Slováků jsem si užil. Že jsem Čech a ne Slovák od Trenčína, "Východňári" nepoznali. Vím jedno, kdekoli na Slovensku bylo snadnější se obejít, než v Praze. Podle mého, planě mudrujete. Nejste odtamtud? JiH

   Smazat
 15. Jede se podle planu, vsechno se naplnuje posilam stary video https://www.facebook.com/100001777583155/posts/3212179065517981/
  Prezident Ghany čte Kissingerovu zprávu z poloviny 70. let " Snaha o snížení populace Afriky-světa" pomocí viru....
  Bylo by moc dlouhe podrobne hledat vysvetleni jejich chovani…mooc. Ale ten hlavni duvod je ten ,ze oni jsou reptiliani a napul reptilani. Lide s dusi (My) ale kteri neznaji plnou pravdu a spi ,stale hodnoti politiky po lidsku.Srdcem.. Reptiliani jsou dosazeni a ovladli instituce , politicke mista i ekonomiku na planete…kde jejich vlada je deep state…( Temno, podsveti) V soucasne dobe probiha prave tento nejvetsi boj. S reptiliuany v politickych a institucnich funkcich. Tva otazka je spravna…..Co je to za silu ,ktera je vede k takovemu nelidskemu jednani? Odpovim…. Je to jejich nenavist k lidstvu a svetlu v celem vesmiru.. Neni v nich soucit k lidstvu..nenavidi nas. Bojujeme se silami zla ktere na zem prisly z vesmiru kde vzdy puobily zkazu a zlo. Pro lepsi pochopeni jejich chovani ,staci si precist prisahu jezuity.Oni jsou totiz spojeni jezuitskym radem.. Z tohoto videa pochopis vice proc ten terror k lidem. https://m.youtube.com/watch?v=yF5yD3Wvlp8

  OdpovědětSmazat
 16. Hlinka nebyl fašista, to jste vzal kde?

  OdpovědětSmazat
 17. Ano, v Rusku si Boreliho vychutnaly tak, že se musel cítit jako čokl u nohy svého pána. Kdopak si myslí, že Rusko padne na zadek před jakýmkoliv vyslancem EU. Rusko bez EU bylo, je a bude! Už německý císař Bismark prohlásil: S Ruskem se musí jednat poctivě, jinak vůbec. Spolupráce s Ruskem prosívá oběma stranám! Dokonce i Štolverk v těchto dnech prohlásil, že je připraven na válku s Ruskem, ale také, že je ochoten navázat s Ruskem normální vztahy. Tak ať tak všichni jednají. Ať se řídí světovým zákonem, kterým je Charta OSN, která stanoví, že mezi státy světa musí existovat mírová spolupráce a vyloučení nepřátelských aktů, jakých se dopouští nejen EU, ale hlavně USA!

  OdpovědětSmazat
 18. Obrovský pokles nově nakažených za poslední 4 týdny po celém světě, hlásí WHO! 13.2.2021
  https://www.youtube.com/watch?v=Rm8z_F6u_MA&ab_channel=MAP-informaceopoliticeapolitic%C3%ADch
  Strach má velké oči ČSSR,1980 Fantasticky úsměvná pohádka a fantastická Janžurová a její poléfki
  https://www.youtube.com/watch?t=2119&v=90ikHngpWmE&feature=youtu.be

  OdpovědětSmazat
 19. Dvořáku, vy jste neuvěřitelný demagog a lepič nálepek. Hlinka byl jedním z lidí, kteří se významně podíleli na vzniku státu. A stejně jako všichni nebo mnozí z těchto lidí, (vlastně jsme takoví všichni), zastával určité postoje, měnící se v průběhu času.

  Teď jestli dovolíte, dám pár citátů. Ještě chci podotknout, Hlinka zemřel v roce 1938.


  1906, "jednoznačne sme za orientáciu československú."

  (Byl spoluzakladatelem SNR, kde se vyslovil pro společný stát.)

  24.5.1918, "Za tento krátky čas nám násilnícki Česi spôsobili viac trápenia, ako Maďari za tisíc rokov. Mimo Uhorska niet pre nás života."

  28.4.1920, "Keď nám Praha nedá, čo nám patrí, dáme Prahe zbohom."

  2/1936, "Ja som slovenský Hitler. Ja tu spravím taký poriadok ako Hitler v Nemecku."

  5/1936, "Hitler je kultúrna beštia a nacizmus je pre kresťanské Slovensko neprijateľná ideológia."


  Hlinka byl katolík a konzervativec antikomunista se silně vyvinutým instinktem pro slovenskou autonomii vycházející z Pittsburgské dohody. Hlinka odsuzoval tzv. "pražský centralismus".

  1.3.1938 se vyjadřoval k dohodě s Henleinem a Eszterházim, kterou nakonec nepodepsal, ale bezesporu přispěl k národnostní disharmonii v národnostně křehkém Československu, která nakonec vedla k rozpadu. Například rusínská obec s ním většinově nesouhlasila. Slovensko těžilo z této politiky jen krátce a za cenu velkých ztrát, včetně územních, a to ještě mělo štěstí, že se Němci rozhodli napadnout Poláky. Kdyby ne, pak by žádné Slovensko po roce 1939 už neexistovalo.

  Takže tak to je s Hlinkou.
  A ještě jednou - zemřel v roce 1938 a jednoznačně se vyjádřil proti nacismu. Hlinka byl slovenský nacionalista, ne nacista

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Andrej Hlinka byl jedním z těch politiků, kteří podporovali vznik ČSR spojením dvou národů, tedy Čechů a Slováků. Ptal se: "a s kým jiným". Je pravdou, že poději se projevoval k vztahům Čechů a Slováků jako nacionalista (tedy nikoliv nacista).

   Smazat
 20. Klerogašista není nacista. Pletete si pojmy

  OdpovědětSmazat
 21. J.J. Ano, Hlinka umřel brzo, aniž se mohl "umazat", zato "Hlinkovci" to stačili. Kdyby se to stalo Hitlerovi, také by nebyl v Německu fašizmus?

  OdpovědětSmazat
 22. Unknowne jsi zde úředně označen od MUDr. Davida za debila a trolla, tak neotravuj!!Ty nejsi obyčejný blb, ty jsi blb úřední!!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.