Reklama

středa 10. února 2021

Jan Schneider: Potlesk Ústavnímu soudu

Jan Schneider 
10. 2. 2021 PrvníZprávy

Řeknete si, už mu kape kovid na karbid. Myslí ten titulek vážně? Myslí, ale vlastně moc ne. Zvolil ho vlastně jen proto, že o rozhodnutí Ústavního soudu toho bylo napsáno už tolik, že je třeba připoutat pozornost drobnou provokací, píše Jan Schneider v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

(Na snímku Jan Schneider)


Leč zase tak úplně bezdůvodný ten titulek není, protože je trošku škodolibý. Ústavní soud totiž rozhodl v zásadě správně, že dosavadní volební systém nebyl spravedlivý. Divné je, že mnoho let to skoro nikomu nevadilo. A poslední více než tři roky ani Ústavnímu soudu nevadil ten stav, který, když byl pojmenován, ústavní soudce tak vyděsil, že rozhodli (čest výjimkám!), že nesmí trvat ani o vteřinu déle. A právě toto načasování je tím kritizovaným flákancem ve „volném“ stylu, který Ústavní soud dal nejenom Sněmovně, ale i všem, kteří hodlali v říjnu využít aktivního i pasivního volebního práva.

Proč ale přece jen ten drobný potlesk? Nepatří vlastně Ústavnímu soudu, ale tomu, co způsobil. Mnozí poslanci jsou totiž „ve smrti“ při pomyšlení na to, co by se stalo, kdyby nezvládli úkol, jak si zajistit možnost ucházet se o znovuzvolení. Kdyby nebyl volební zákon, nebyly by ani poslanecké mandáty, poslanecké platy, funkcionářské prebendy, vášnivé novinářské dotazy, ani pozornost publika. Naopak, fronty před pracákem by se o něco prodloužily a o mnohých z nich by se opět nevědělo, existují-li vůbec, takoví to byli nudnici.

Jo, vy nevíte, kdo je to nudnik? Nudnik je zvláštní případ. Kdyby někoho otravoval, bylo by to ještě dobré, on ale všechny příšerně nudí. A tak nakonec jeden takový nudnik skončil u psychiatra. „Doktore, co dělám špatně?“ skučel nudnik, „žena se se mnou nebaví, můj syn jakbysmet, pro své přátele nejsem, společník mě přehlíží. Ani nepřátele nemám. Číšník mi nepoděkuje za tringelt, holič mi nedá ani drb, taxikář mi neřekne ani nejlacinější fór. Jako bych nebyl. Doktore, proč???“ Psychiatr byl minutu zticha, a pak zvolal: „Další!“

Tak takhle by dopadli někteří z nich. Ti, kteří – jak kouzelně říká dobřichovická paní Viktorie – nestojí ani za špičku stínu trusu koně sluhy mého.

Anekdotičnost této situace spočívá v tom, že Ústavní soud poslance docela brutálně postavil před úkol, ve svém vlastním zájmu dokázat, že dokážou ze sebe vydat to nejlepší. Celkem nepochybuji, že se jim to podaří. Přestanou se na chvíli pomlouvat a hašteřit, začnou rokovat, jednat, přemýšlet – prostě začnou dělat úsporně a rychle a bez zbytečného politikaření to, kvůli čemu je lidé do Sněmovny vlastně zvolili.

A v tom je šance na určitý pokrok naší churavé demokracie. Veřejnost by si měla všimnout, a média by toto téma měla už natrvalo držet, že jestliže jsou poslanci schopni zajímavých výkonů, když jde o ně samé, měli by věrni poslaneckému slibu udržet tuto výkonnost i v pro ně méně zajímavých případech, kdy jde „jen“ o prospěch republiky. Například by měli hledat pragmatická rozhodnutí v otázce protiepidemických opatření, včetně objednávání vakcín – a oprostit se od nějakých zastydle pubertálních (či postkomunisticky antikomunistických, to vyjde nastejno) ideologických vlivů. A něco podobného by měli předvést i v jaderné energetice, kde by měli hledat to nejlepší, a nepřichylovat se z ideologických důvodů k řešením méně bezpečným, která by ve svých důsledcích mohla naopak obyvatelstvo ohrožovat.

Drobný potlesk, většinou však od těch otrlejších, patří i striptýzu, který udělal Ústavní soud. Vystavil v celé nestoudnosti své politizující negližé, přičemž opět čest důstojností oděným disidentům. Připomněl tak doporučenou praxi civilizovaných zemí, kdy jsou do nejexponovanějších soudních funkcí jmenováni ti, kteří již z důvodů věkového omezení nebudou mít šanci usilovat o pokračování ve funkci. Takoví soudci pak nemají ambice, jež by se mohly sebenepatrněji promítnout do jejich rozhodování. Ubylo by tak i pokušení pro prostořeké ministryně, aby naznačovaly to, co napadlo ledaskoho.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se jal vysvětlovat tříleté snažení soudce-zpravodaje jako věc logickou, bez jakékoliv politické či časové konotace. Prý je jeho práce přímo vědecká. Popletl si však, že nepředsedá vědecké instituci, ale soudu. Nadto jeho ochotnický výstup byl naprosto nepřesvědčivý a neuvěřitelně trapný.

Tak trapný, až mi připomněl scénku z mého mládí. Můj otec se nedlouho předtím vrátil z kriminálu, protože miloval anekdoty, zejména politické. A já jako každý pořádný kluk v karlovarské čtvrti zvané „Čerťák“ jsem byl vybaven jednoduchým prakem, natahovaným mezi prsty, a to i ve chvíli, kdy jsem z našeho balkónu zahlédl volně kráčejícího příslušníka Veřejné bezpečnosti. Dodnes si pamatuji ten oblouček, jakým letěla drátěná skobička z mého praku, a cvrnkla příslušníka do nárameníku. Parádní trefa! Ale kdo by odolal pokušení zjistit, jak na to reagoval? Vyšel jsem tedy znovu na balkón a snažil se tvářit jako Rychetský, já nic, já muzikant, to se věci holt někdy tak dějí samy. Jenže příslušník zkušeně vyhodnotil situaci, a už kráčel neomylně do našeho vchodu. Za chvíli se ozval vzrušený hovor u dveří, ale otec to nějak uhrál. Strašný trapas, pamatuji si dodnes. A to jsem byl kluk a nepředsedal jsem Ústavnímu soudu.

Jaroslav Bašta: Možná bychom neměli volit, ale losovat

Chybí pointa? Nu dobrá. Otec mě neseřezal, jen domluvil, ale mírně. Cítil jsem jaksi v jeho káravém tónu určité pochopení. To jsem byl ale kluk, a nepředsedal jsem Ústavnímu soudu, končí komentář Jan Schneider..


32 komentářů :

 1. Moudré, výstižné a vtipné. Ostatně jako vždy. Pan Schneider je prostě třída. Zato Rychetský se opakovaně projevil jako obyčejný podrazák a škůdce státu. Nechápu, že se poslanci, ministři i prezident republiky tomuto skřetu opravdu tvrdě nepostaví. Nejen slovy...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zacala tu na NR diskuse co ma zubozena OS (Obcanska spolecnost) delat

   a muze permanentne pokracovat,
   .
   Pan miglanc Rychetsky jakoby ji chtel pomoci k tomu,aby se transformovala na ČSV ceskou spolecnst volicu!
   Neni totiz nic jednodussiho nez,aby CSV vymyslela za VSECHNY volice svuj Navrh programu volicu NPV a VSECHNY strany by si ho daly do svych listu a Programu ,se kterymi nejsme jako obcane uz 31 let spokojeni a bude hotovo!

   Vnitraci z CSSD mi tu vyhrozuji,takze nevim,zda se to k vam dostane,pospeste si moc neomarxistu by nemusela trvat a nastoupi pravi pravaci a bude mela!

   Vymazat
  2. Timto napadem,naformulovat za celou tlupu volicu jejich PROGRAM

   to by bylo terno, na co mame zastupce. Vsechny polit.subjekty by si ho daly do svych programu,otevrela by se okamzita prima demokracie,doposud nevidanych rozmeru ,ktera tady na NR uz opravdu,ale opravdu funguje a stacilo by,aby SPD NPV programem volicu svuj slabsi nyni jen 6% v parlamentu davajici program posilila.

   Kdo je proti,at to tady napise a zduvodni no ni?

   Vymazat
  3. Ach můj národe.Co politik to kurňa sviňa. Nýčko jsem zaregistroval teho Teličku, toho synka pominentního komušského diplomáta, že by radši našů vládu svěřil pod Němca, když tato naša jest neschopná. Sám po..al co sa dalo, leč jakékoliv korýtko je dobre. Mně jsou ty volby ukradené, nechť volí pouze příbuzní poslanců, stejně se budou žrát mezi sebou a žádný volebí zákon to nezmění. Tož tak národe český.

   Vymazat
  4. Vlasatce za koho je volen ten krivak Telicka,on jeste zije?

   Vymazat
  5. Vlasatec.👍. Taaak a máme to. A je to tady.

   Vymazat
  6. 16.36
   A že si to tak říká celá mlčící většina, jsme kde jsme.

   P.S.
   Do doby, než chtěl knížepán Karel Sráč svými pamperskami zasmradit prezidentskou sesli jsem také na volby kálel. Ale degenerát na Hradě mě vyděsil. A od té doby k volbám chodím. Hm... A volím SPD. Ne Okamuru, ale program. Co se vám na něm nezdá? Na programu, na na Okamurovi.

   Vymazat
  7. Krtecek 18:02
   Telička je ten holohlavej přizdisráč, který nám vyjednával tak bravurně vstup do EU, že tam naši lidi mohli jít pracovat až 7 let po vstupu. Takový to byl skvělý vyjednávač. Kandidoval za ANO, pokud vím. Pak mu začal Babiš smrdět, jak viděl že už to pro něj nebude výhodný a teď jen pouští smrad občas do ČT a notuje si s Moravcem a Tvarůžkovou, když potřebují někoho poplivat. Ve škole jsme takovým křivákům říkali fackovací panák a dávali jim to sežrat

   Vymazat
  8. Milane, však proti okamurovi tady nikdo osobně nic nemá. Mně jde spíš o to, aby se ty silné osobnosti spojily a táhly za jeden provaz. Jinak svůj program neprosadí. A s klausem by měli hodně společných bodů. Levicovost nebo pravicovost teď snad není aktuální, můj názor.

   Vymazat
 2. Ten člověk by měl být ve své funkci nestranný ale dělá to pro to. aby havlérka uchopila moc a vrazila nás hluboko do brudelského (_!_). Ten havloid by měl být odvolán a zákon by měl být ve sněmovně zrušen.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13:34
   Naštěstí ty, nebudeš rozhodovat o zákonech. Tobě jde jen o jedno, aby pravicové strany nevládly, naštěstí jsou tady voliči, naprostá většina jako já, kteří pravicové strany podporují a budou volit, ty můžeš tak max. šoupat nohama a doufat,že SPD přeleze 5%

   Vymazat
  2. 14,54
   O jakých pravicových stranách mluvíš? O rudnoucí ODS? Nabo o zcela rudé TOP 09? Nebo snad o komsomolské úderce Pirátech?

   Vymazat
  3. Unknown Vy nejste pravice ale ubohý služebníci cizáckého kapitalismu. Naštěstí jsou tady voliči a opět bude vládnout ANO.

   Vymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 4. Nemohu pochopit jak někteří lidé podporují nerovnost při volbách. Konečně po letech se situace díky panu Rychetskému napravila.
  Co vám vadí, že všechny strany dostanou správné rozdělení mandátů, podle počtu hlasů.
  Zbytečně protestujete, máte smůlu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co nám vadí? Že to "panu Rychetskému" tak dlouho nevadilo.

   Vymazat
  2. MAlé strany, které konečně mohli z poslanecké sněmovny vypadnout tu budou díky "panu" Rychetskému a "panu" Filipovi otravovat vzduch i nadále. Každá vláda s nimi bude nestabilní, jak je vidět v Izraeli, Belgii či Itálii. Máme se na co těšit. Díky, Ústavní soude, díky!

   Vymazat
  3. 14 :57
   No Dvořáku, to s těma menšíma stranama myslíte vážně. To vám není hloupý, jak je dlouho co vaše SPD balancovala těsně nad 5% Děláte tady že sebe vzdělaného chytráka, ale co jste tady napsal, je vrchol vaší jednostranné levičácké orientaci, žádná demokracie, jen diktát.
   ZASE jak před 30 lety, jedna strana, která bude rozhodovat o osudu 10 milionů lidí??? Vy jste tedy demokrat pane Dvořáku.

   Vymazat
  4. 14:56
   Zhnuseny,tak to je argument jak stehno.
   Tady trvá schvalování pomálu všeho několik let, ale vám zrovna vadí tahle věc.

   Vymazat
  5. 17,37
   A s tím se mám spokojit? Že tu u nás všechno, co potřebují zejména "obyčejní" lidé, trvá několik let? Mimochodem, právě tento zákon trval několik desítek let.
   Fajn, měli by jsme se zachovat stejně. Daně budeme odvádět stejně "rychle". Pekaři budou péct chleba také několik let. Vlaky a autobusy budou jezdit jako v Indii. Až přijedou, tak tu budou ...
   Člověče, vy jste snad blázen! Nebo placený agent. Takové myšlenkové pochody nelze jinak vysvětlit.

   Vymazat
  6. Pokud do procesu tvorby programu nevstoupi pozadavky obcanu

   pak to dopadne fakt asi zle.Jinak by tomu melo byt kdyby si volici udelali svuj navrh programu a zvolili jen ty polit.subjekty,ktere by si jejich NPV dokazaly dat do svych programu.

   Ostatni totiz potrebne nebudou a je v zajmu samych obcanu volicu,ze by z kola vypadly.

   Rozumite tomu mechanizmu a kdo ne,at tu napise neco do protivky,tedy oponuje.

   Vymazat
 5. Myslím, že i pan Schneider zapomněl na Zemana. Pokud se ti šmejdi nestačí dohodnout, sněmovně i Babišovo vládě vyprší mandát a Zeman může jmenovat úřednickou vládu. A toho se bojí naprosto všichni. Babiš a jeho klika i ti co stojí proti němu.
  Tak že sám za sebe, myslím že volby budou. Alespoň ty letošní. Kdyby ne, předvedl by Zeman své poslední velké číslo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 👍😂...smejdi, jo, boji se ho, dobry, posledni nadeje, taky dobry, takže se nebudeme nudit.

   Vymazat
  2. Někdo se objeví. Vím jedno, rychetský, Pavel, Kalousek, ani jeden z těchto nafuku to nebude, i když si snaží dělat PR. Jednu dobu se mluvilo o sichtarove, ale jeste radši ne. Třeba keller by šel.

   Vymazat
 6. Jsem jen technik, proto mám problém s výroky právníků a nejsou.mi srozumitelné i některé zákony. V tom nejsem sám. Hodně nejistoty působí neprecizní hranice kompetencí mezi poslanci, prezidentem a Ústavním soudem. Klasika = prezident signuje = musí nebo nemusí a do kdy ? Když si odpustím výrokovou nejasnost, tak zbývá jen logický úsudek, ale i tam mám problém. Podle mne poslední zásah ÚS do Volebního zákona vyvolá zmatek a možná i vládní krizi, navíc v nevhodné době, kdy náš stát chaos naprosto nepotřebuje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Adonisi!

   A vo to go! Zákony mají být plebsu a otrokům nesrozumitelné, nejraději mají být posvátné.

   Dav makačenků se tak nebude bránit právu (satanskému) přímo, nýbrž za pomoci úplatných sluhů satana (advokátů) a ještě si ponižující verdikt sám zaplatí (příklad pro ostatní, aby strpěli jakékoliv bezpráví).

   Vymazat
 7. Tak o tom rozhodnutí Rychetského party bylo řečeno mnohé. Jedno je ale jasné, ÚS naprosto flagrantním způsobem porušil ústavu a zákon, stačí si přečíst příslušnou legislativu. Zajímavé, jak se mele všechno možné, ale to hlavní se jaksi cudně přehlíží.
  Proto asi také 4 soudci se tak ostře od toho všeho distancovali. Jednou musí přijít doba, kdyby budou všichni aktéři popohnáni k zodpovědnosti za tak neslýchané zneužití pravomocí.
  Za každé porušení zákona má přece následovat trest...

  OdpovědětVymazat
 8. Položme si zásadní otázku, kdo vybírá ústavní soudce? No je to serát a jaké je složení serátu, takové je složení prý nezávislých soudců. Na just pr. Zemanovi už serát zlikvidoval pár vhodných/ale asi neposlušných/ návrhů na členy. No a co pak můžete od toho orgánu čekat? Zase jen to, co předvádí. Nic nového pod sluncem :"rozděl a panuj". Jedno prez. Zemanovi vyčítám. Má pravdu v tom, že serát je na ...
  Bohužel to vede k tomu, že řada voličů prostě nejde volit, protože je serát na ... No a volit půjdou všichni, kteří si nakradli a bojí se čestného vyúčtování, pak se nedivme, že je složení serátu takové, jaké je. Thajvanec v čele a političtí kostlivci v řadě za ním. Hnus, velebnosti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naštvaný záložáku 19:47
   Ústavní soudce sice vybírá Senát, ale do funkce je jmenuje prezident. A nemusí....vzpomínám na
   dobu, kdy Klaus prostě několik soudců dlouho nechtěl jmenovat a asi polovina jich tím pádem chyběla. Prezident navíc samostatně vybírá předsedu a dva místopředsedy, takže v případě Rychetského si střelil sám sobě vlastní branku.
   Ještě mě tak napadlo, že by poslanci mohli podat stížnost n ÚS za neústavnost jeho rozhodnutí. To by se asi děly věci a možná by to bylo docela zajímavé už jen z principu.
   Jinak jsem včera velmi rád absorboval zprávu, že prezident tomu mstivýmu dědkovi aspoň nedá medaili.

   Vymazat
  2. Kasteláne!

   President Zeman, premiér Babiš a předseda ÚS Rychecký jsou všichni z jedné stáje (upřesnit nemohu, ale po činech poznáte je), všichni si nasadili včas na hlavu takovou velikou roušku bez ušnic (ne na hubu, aby nedošlo k mýlce).

   Vymazat
 9. Prezident republiky vyslyšel mé přání (viz první příspěvek) a Rychetský nedostane řád. Neřád jeden. :-)

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.