Reklama

neděle 28. února 2021

Kterak „vážený spojenec EU“ Erdogan o demokracii pečuje

Ivan David
28. 2. 2021

Stockholmské centrum svobody zaznamenalo ve své zprávě za rok 2020 v Turecku zatýkání novinářů, zhoršování svobody tisku a šíření represí, rostoucí tlak na kurdské politické hnutí a potlačování hnutí Fetulláha Gülena (FETO), Celkový obraz dotvářejí trestné činy z nenávisti zaměřené na etnické a náboženské menšiny, systematické mučení a rostoucí útlak žen.
 
Turecko, o jehož přístupu do EU se stále jedná, zažívá v posledních sedmi letech hlubokou krizi lidských práv. Prezident Recep Erdogan v zájmu upevnění své moci systematicky podkopává základní pilíře – i dříve problémové - turecké demokracie. Patří sem ústavní změny, které zvýšily moc prezidenta a účinně omezily její kontrolu, což přispělo k narušení právního státu, protože kontrola soudnictví nad výkonnou mocí byla prakticky zadušena.
 
Politická a lidská práva se za Erdogana tak výrazně zhoršila, že podle Freedom House již Turecko není svobodnou zemí. Proto jej hodnotí nejhůře mezi členy NATO. Turecko je ve skutečnosti ještě níže než Pákistán, Kyrgyzstán, Bangladéš a Haiti, které jsou kategorizovány jako „částečně svobodné státy“. Ve své zprávě o Turecku za rok 2020 zaznamenala Komise OSN pro lidská práva vážný propad dodržování demokratických standardů. Porušení zásad právního státu a základních svobod pokračovalo za neexistence účinných mechanismů kontroly výkonné moci a represivních složek.
 
Podle nevládních organizací pro lidská práva turecké soudy systematicky přijímají falešná obvinění a rozhodují bez důkazů o zadržení a odsouzení jednotlivců a skupin, které Erdoganova vláda považuje za politické oponenty. Mezi nimi jsou novináři, opoziční politici, aktivisté a obránci lidských práv.
 
Zpráva Stockholmského centra svobody uvádí, že Erdoganova vláda byla zapojena i do porušování lidských práv mimo turecké území. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Basel loni v září varovala, že situace v oblasti lidských práv v severní Sýrii ovládané Turky se stala „bezútěšnou, s všudypřítomným násilím a zločinem“.
 
Podle Human Rights Watch se Erdogan zaměřuje na osoby podezřelé z napojení na Gülenovo hnutí už od prosince 2013, kdy začalo vyšetřování korupce v rodině tehdejšího předsedy vlády Erdogana. Nazval je pučem a spiknutím a hnutí FETO nazval teroristickou organizací.
 
Zásah proti hnutí eskaloval po tzv. „pokusu o převrat“ v roce 2016, kdy Erdogan provedl masivní čistky. Více než 130 000 státních zaměstnanců, včetně 4 156 soudců a státních zástupců, a 20 610 příslušníků ozbrojených sil bylo propuštěno pro podezření ze spojení s „teroristickými organizacemi“. Čistky byly provedeny podle tzv. nouzové legislativy. Úkony, které byly podle ní provedeny, nepodléhají soudní ani parlamentní kontrole. Podle prohlášení tureckého ministerstva vnitra bylo zatčeno celkem 292 000 lidí, zatímco 96 000 dalších bylo od roku 2016 uvězněno. Všichni v souvislosti s hnutím Gülen.
 
Ve svém stanovisku ze září 2020 Rada OSN pro lidská práva (WGAD) uvedla, že rozsáhlé nebo systematické uvěznění nebo jiné závažné zbavení svobody v rozporu s pravidly mezinárodního práva pro osoby údajně spojené s FETO představují zločiny proti lidskosti. Zpráva cituje Erdogana, který v prosinci uvedl, že gülenisté nemají žádná vlastnická práva. Analýza skandinávského webu zabývajícího se lidskými právy uvádí, že turecký katastr nemovitostí obchází spravedlnost při zabavování gülenistických aktiv a pozemků. Profesor Mutalip Kutluk Ozgiven v červnu řekl provládní Akit TV, že Gulenisté by měli být posláni do rehabilitačních táborů a podrobeni psychologické „péči“. Jedna škola pro děti se zdravotním postižením byla přinucena vyloučit dívku se speciálními potřebami kvůli vztahu jejího otce s FETO. Další osoby se zdravotním postižením byly uvězněny pro obvinění z účasti na FETO, jak režim nazývá hnutí Gülen.
 
Zpráva Rady Evropy o mučení odhalila děsivé podrobnosti represí po převratu. Ačkoli se Turecko pokusilo zprávu „pohřbít“, objevilo se mnoho důkazů o týrání vězňů, odsouzených i neodsouzených. A to je jen špička velmi špinavého ledovce. Orientačně to odhaluje, že po převratu byli důstojníci a úředníci nemilosrdně vězněni a mučeni a jejich rodiny byly unášeny. Studentky byly uneseny a ponižovány, aniž by měly právo konzultovat právníka. Manželský pár byl mučen elektrickým proudem a bitím. Vyhozené učitelce bylo vyhrožováno znásilněním dcery. Soudní orgány odmítly vyšetřovat smrt mnohých zadržených, kteří zemřeli na následky mučení. Policistka, která byla ve vazbě znásilněna, byla donucena k potratu. Dokonce i v Turecku některé z těchto důkazů vycházejí najevo, zejména u soudů, například svědectví lékaře, že byl svědkem mnoha mučení na dvou místech v Istanbulu. Nikdo však není za tyto zločiny stíhán, mučení vězňů stále pokračuje.
 
Soudní dokumenty z různých zemí odhalily, že turecké diplomatické mise po celém světě systematicky špehují jednotlivce spojené s hnutím Gülen. Ministr zahraničí Cavusoglu před rokem potvrdil systematickou špionáž kritiků turecké vlády v zahraničí ze strany diplomatů. Uvedl, že oficiálně obdrželi pokyny k provádění těchto aktivit v zahraničí. „Pokud se podíváte na definici diplomata, je to jasné; shromažďování informací je úkolem diplomatů.“
 
Podle zveřejněných dokumentů k tomu došlo v USA, Švýcarsku, Austrálii, Bulharsku, Norsku, Gruzii, Švédsku, Severní Makedonii, na Novém Zélandu, v Jižní Koreji a v Británii. Turecko současně podepsalo tajné dohody s některými zeměmi o vyhoštění tureckých disidentů z jejich území. Dohody obsahují nejednoznačné články, které umožňují deportaci nebo únos tureckých státních příslušníků.
 
Děti vězňů jsou ponechány svému osudu. Po stigmatizaci jim chybí prostředky a sociální pomoc. Typickým příkladem je dívka s Downovým syndromem, která byla ponechána v péči své mladší sestry. Děti se nesmějí setkávat se svými uvězněnými rodiči, i když ti jsou již na pokraji smrti. Vězni, mezi nimi i bývalí vysoce postavení úředníci a důstojníci, jsou ponecháni bez lékařské péče, i když umírají, často v hrozných bolestech. Propuštění vězni nesmějí vyhledávat léčbu v zahraničí. Zpráva uvádí řadu jmen lidí, kteří takto zemřeli v roce 2020. Úřady zadržují a usvědčují těhotné ženy a matky s dětmi. Turecké věznice jsou plné dětí.
 
Probíhající pronásledování Kurdů
 
Erdoganův režim kriminalizuje kurdské politické hnutí s cílem oslabit kurdskou stranu HDP, která se v posledních volbách v roce 2018 stala třetí nejsilnější stranou v parlamentu. Selahattin Demirtas, bývalý předseda této strany, zůstává ve vězení, a to navzdory osvobozujícím rozsudkům tureckého Ústavního soudu a Mezinárodního soudu pro lidská práva. Podle ministerstva vnitra Ankara svrhla za posledních šest let celkem 151 zvolených kurdských starostů pro obvinění z terorismu. Téměř všichni jsou členy HDP. Nahradila je vládou jmenovanými byrokraty. Ministr vnitra Soylu uvedl, že 73 ze 151 starostů, kteří byli vládou odvoláni z funkcí, bylo odsouzeno k celkem 778 letům vězení.
 
Vládou jmenovaní nucení správci obcí řídí téměř všechna města v jihovýchodním Turecku, na tradičně kurdských územích. Erdoganův vládní partner, předseda fašistické strany MHP a Šedý vlk Bahceli vyzval k rozpuštění HDP a její členy nazval „jedovatými parazity“. 
 
Kurdové jsou unášeni a mizí na měsíce, nebo dokonce navždy. Bití, kdykoli policie navštíví kurdské domovy, se stalo rutinou. Jeden politik byl uvězněn za to, že Erdogana nazval „nevlastním bratrem“. Zároveň byla v kancelářích HDP v Istanbulu objevena řada „štěnic“.
 
Zločiny z rasistické nenávisti
 
Roste počet zločinů a nenávistných projevů, které zůstávají nepotrestány, pokud nejsou přímo podporovány úřady. Arménské a řecké hřbitovy a kostely jsou vandalizovány, hroby jsou hanobeny a svatyně a kostely jsou znesvěcovány. Turečtí křesťané jsou vězněni na základě vykonstruovaných obvinění. Duchovní z jiných zemí jsou ze země vyhoštěni.
 
Zároveň roste nenávist vůči uprchlíkům, zejména Syřanům, kteří jsou obtěžováni, biti a násilně nuceni překročit hranice do dalších zemí, i když mají povolení k pobytu a pracovní povolení. Nezletilí uprchlíci jsou tureckými zaměstnavateli nuceni pracovat v otrockých podmínkách. Mnozí uprchlíci byli v roce 2020 zabiti. Afričtí přistěhovalci jsou kvůli své barvě pravidelně terčem násilí pouličních gangů.
 
Komunita prastarého náboženství Alevitů čelí stále více rasistickým a nábožensky motivovaným útokům. Vlny nenávisti proti nim šíří provládní média. Náboženskými úřady jsou alevitským věřícím upírána práva náboženské skupiny, ale zachází se s nimi jako se sektou. Jejich posvátná místa nejsou uznávána.
 
Svoboda tisku
 
Erdogan pokračoval v roce 2020 v útlaku svobodného tisku různými způsoby, včetně uvěznění novinářů, finančního nátlaku a dokonce i uzavírání mediálních kanálů a využívání provládních obchodních skupin k vyvíjení tlaku nebo dokonce k získávání cílených mediálních výstupů. Žurnalistika je stále spojována s „terorismem“. Jako důkaz trestního stíhání se používá novinářská kritika. U většiny soudů se obvinění obvykle skládají z příspěvků na sociálních médiích, zpráv, článků a televizních pořadů. Podle Stockholmského centra svobody je ve vězení 175 novinářů a 167 je hlášeno jako nezvěstných. Reportéři bez hranic (RSF) označují Turecko za „největšího vězně novinářů na světě“.
 
Jak ale roste nedůvěra vůči státem řízeným sdělovacím prostředkům a zvyšují se způsoby informování občanů, zavedla vláda rozsáhlou cenzuru i v sociálních médiích. Prezident Erdogan prosadil v roce 2020 zákon o cenzuře sociálních sítí. Ještě před tím, než zákon vstoupil v platnost, úřady „odstranily“ více než 17 000 uživatelů sociálních médií.
 
Zpráva vykresluje obraz společnosti, která se více podobá stalinskému SSSR, nacistickému Německu nebo Severní Koreji. Obraz je obzvláště drsný a mnoho citovaných příkladů spolu s fotografiemi vyvrací veškerá tvrzení Erdogana a jeho spolupachatelů o demokracii, charitě a pomoci slabým a pronásledovaným. (Chvála uprchlické politiky Turecka z úst představitelů promigračních neziskovek zní neuvěřitelně.)
 
Orgány EU se přes všechna tato otřesná fakta opakovaně zdráhají uvalit jakékoli účinné sankce na Erdoganův režim. Osobně jsem v Evropském parlamentu navrhoval vypovězení celní unie EU – Turecko jako způsob, jimž by EU měla přispět k obraně dvou svých, Tureckem opakovaně vojensky napadaných, členských zemí, tedy Řecka a Kypru. Po invazi turecké armády do severosyrského kantonu Rojava, obývaného převážně Kurdy, a svědectví o četných válečných zločinech, jsem byl mezi těmi, kdo navrhli zavedení embarga na vývoz zbraní a vojenského materiálu do Turecka. V obou případech byl můj návrh probruselskou většinou odmítnut na základě stanoviska Evropské komise, podle níž je Turecko „důležitým obchodní partnerem EU."
 
Důležitým obchodním partnerem EU je však i Rusko. Bez ruských dodávek plynu by se evropská energetika zastavila. Bez ruské ropy by polovina EU chodila pěšky a neměla by co jíst, protože do obchodů by bez pohonných hmot nebylo možné dovézt potraviny. Přesto si nejvyšší orgány EU po odsouzení „kritika Kremlu“ Alexeje Navalného za defraudaci honem pospíšily se schválením dalších protiruských sankcí. Proč tomu tak je? Protože ruský režim prezidenta Vladimíra Putina nepustil nadnárodní korporace do klíčových odvětví ruské ekonomiky – respektive je z nich vytlačil. Turecký fašistický režim je naopak k nadnárodním korporacím vstřícný a doslova jim zajišťuje otroky na práci v montovnách, které vyrábí zboží na vývoz do EU. Nakolik vrcholným evropským politikům a většině europoslanců skutečně jde o lidská práva, posoudí opět laskavý čtenář sám.

 

18 komentářů :

 1. To vypadá přímo na evropské hodnoty nýmandů z eu tak by to chtěli i tady. Turek nemůže být přítel Evropských států islám má jej jednu ideologii.

  OdpovědětSmazat
 2. "Cajove dychanky" pokracuji ,kde si pritomni vznesene svitori ,jak je nutne jednat s Ruskem z pozice sily,
  /tady jeste trochu i vyceni zuby/ a hrdine protestuji, ovsem daleko mirneji, take proti tisiciletym barbarskym zverstvum turku.
  Zverstvum jen dnesnim a nedavnym.
  Urady a organizace:

  Freedom House
  Centrum svobody
  Komise OSN
  Vysoka/co nejniz/, komisarka OSN /jeste navic/.
  Human rights /forever blind/watch.
  Rada OSN,pro lidska prava
  Rada OSN
  Mezinarodni soud pro lidska prava. A jiste dalsi.
  Tady jsou stovky milionu utapenych do techto organizaci.
  Ktere jsou na co? Zmenily vubec neco nekdy ?
  A nejradeji protestuji v tech nekonecnych recepcich a oslavach v salonech, kdyz EU zaroven vsemozne nacpava,/tez vyzbrojuje/,prave Erdogna a jeho Turecko miliardami Euro rocne.../See no evil,hear no evil/. Vyhoda.
  V tech salonech utrpeni mucenych obeti,vezeni,zverstva,popravy a masakry,niceni, nejsou ani videt, ani slyset...A.
  Vlastne vubec nic.

  OdpovědětSmazat
 3. Pokud ma "chude" Rusko ale s velkym klackem v ruce za zadkem "Slabou" Cinu s ale s ohromnym balikem penez, tak se EU a 'Good Ole USA, treba snahou pokakat, a budou to jen takove reci

  OdpovědětSmazat
 4. To je také důvod, proč Erdogan "doráží" na Řecko, potřebuje odpoutat pozornost od těžkých vnitřních problémů, které mohou vést až k jeho pádu!

  OdpovědětSmazat
 5. Erdogan se nám líbit nemusí, ale zahraničím financované panislámské gülenistické hnutí bych potíral taky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zajděte si do obchodu a prohlédněte si zboží od televizorů po výlisky z plastických hmot. Neumím sice anglicky, proto nevím přesně, co to znamená MADE IN TURKEY, ale něco tuším...

   Smazat
  2. nepřijít covid tak i Škoda Octavia by měla made in Turkey

   Smazat
 6. Ke zničení Evropy stačí jeden bohatý všivák!!!!!

  Že pořád nevíte, kdo vlastní - Seznam.cz, Novinky.cz a Stream.cz.?  To je v ČR ticho ...., ale když Babiš koupí média, tak se ozve řev, jak v ZOO !  Tak vězte :SEZNAM.CZ, NOVINKY.CZ A STREAM.CZ BYLY ODKOUPENY

  AMERICKOU FIRMOU TIGER HOLDING FOUR, KTERÁ PATŘÍ SOROSOVI

  a to ZA 1,7 MLD. KORUN.  OFICIÁLNÍMI VLASTNÍKY CZECH MEDIA INVEST,

  KAM PATŘÍ I BLESK , JSOU DVĚ SPOLEČNOSTI, HOLANDSKÁ GRUENBERG INVESTMENT B.V. A BRITSKÁ INTERSCOPE LIMITED,

  KTERÉ VLASTNÍ .......... TAKÉ SOROS .

  TAK UŽ VÁM SVÍTÁ A UŽ CHÁPETE

  KDO NÁS " KRMÍ " INFORMACEMI ?!

  TAK PROTO JE V ČR TAK SILNÁ PROPAGANDA PROTI BABIŠOVI A ZEMANOVI.

  Kdo z vás najde v těchto uvedených mediích jednu, jedinou pozitivní zprávu o Babišovi či Zemanovi, nebo Okamurovi, tak je pašák !!  A opačně ...

  kdo zde najde negativní zprávu o Pirátech, TOP 09, ODS, Starostech, KDU ? ... tak je ještě větší pašák!  Ať žije svoboda slova !!!!!!

  OdpovědětSmazat
 7. Turek řádí jako černá ruka a saudské princátko nechá na svém velvyslanectví rozřezat novináře, který si dovolil být občas kritický k režimu, ale to jsou přece kámoši, to je OK. Navalný se sice asi otrávil tím, že se ráno na sebe podíval do zrcadla, ale na Rusy musí být přísnost a sankce je tudíž neminou. Ti politici a novináři, kteří tohle pokrytectví podporují musí mít opravdu kachní žaludek. Občané, kterým podobná praxe nevadí, si svůj osud plně zaslouží...

  OdpovědětSmazat
 8. dunnslinger 17:39
  Hlava mi nebere jednu věc. Proč všechny firmy které vzniknou českými rukami a přičiněním se po ne dlouhé době musí najednou prodat cizincům. A je už jedno komu. Seznam začal jako bezvadný web, dokonce tam bylo něco ne nepodobného facebooku. Určitě nebyl před krachem a tak mě docela překvapilo, když byl najednou prodán. Všechny dobrý služby se najednou zrušily Lidé, Spolužáci....A Novinky se změnily na novinářský hnůj. A Seznam televize je naprostý odpad. To samý banky, pojišťovny...naposled sežrala Generali Českou pojišťovnu. Výsledek? Mám od letoška havarijní pojištění o 1000 korun dražší, přesto že jsem neměl 30 let pojistnou událost a nechtěl po nich nikdy ani korunu. Copak tady lidi nemají trochu národní hrdosti? Kdyby se tak chovali Češi za 1. republiky, nebyla by tu před válkou jediná česká firma. Vždyť my si tímhle podřezáváme sami sobě větve pod sebou. Kdyby se tu aspoň dařilo banánům...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Poučte se, přátelé, jak se svět, v dobách, kdy byl ještě relativně normální, popasoval se skutečnou pandemií, kdy na sedm božtíků připadal jeden nebožtík na nešťovice.
   To jest v dobách, kdy na 5 000 obyvatel připadalo (colosvětově) namísto jednoho nebožtíka, přes 700 - sedm set - mrtvých na nešťovice! Počátkem 60. let 20. století připravila WHO největší zdravotnickou akci všech dob – pokus o totální vymýcení pravých neštovic. Účinnou a originální koncepci této akce vypracoval český epidemiolog Karel Raška (v letech 1963 až 1970 ředitel oddělení přenosných nemocí WHO v Ženevě): místo nákladného plošného očkování navrhl soustředit se na jednotlivá ohniska nákazy a tam zasáhnout s maximální důsledností. Do akce se zapojilo dalších dvacet českých odborníků, riskujících přitom nejen zdraví, ale mnohdy i život v politicky nestabilních oblastech.
   Neštovice vymizely nejdříve v Latinské Americe (1971), po značných potížích pak v Indii (1975). Nakonec zůstala Afrika a v ní pak Etiopie a Somálsko, které ovšem spolu v letech 1977–1978 vedly válku, jíž padlo za oběť i několik dobrovolníků WHO.
   Dne 17. dubna 1978 obdržel ředitel celé vymýcovací akce telegram: „Pátrání skončeno. Žádné další případy nejsou zjištěny. Ali Maow Maalin, kuchař nemocnice v somálském městě Merca, je posledním známým případem neštovic na světě.“ Později téhož roku se však nakazila a nemoci podlehla ještě Janet Parkerová, vědecká fotografka na University of Birmingham Medical School.
   K tomu přidávám, abyste se v tom lépe orientovali, ještě dva odkazy. Pojednávají o léčení covidu, ne vakcinaci, o lécích, ne o vakcínách. O dostupném, levném a bez vedlejších účinků oproti předraženému, korupčně nakoupenému a přerozdělovanému promasírovanému obyvatelstvu, při čemž se výrobce zříká zodpovědnosti za případné vedlejší účinky.

   www.nwoo.org/2021/02/26/zaloba-na-lekarsky-system-v-cr-z-duvodu-odmitani-ucinne-lecby-onemocneni-covid-jez-se-bezne-pouziva-v-zahranici-a-kterou-muze-uzivat-kazdy/?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

   https://www.protiproud.cz/zdravi/5519-system-hraje-zlocinnou-hru-jak-nas-uchranit-pred-ucinnou-lecbou-stary-vyzkouseny-isoprinosin-vakcinace-nebo-ucinna-lecba-vyznamny-profesor-o-tom-udelal-studii-proc-to-nesmime-vedet-zdrcujici-video.htm

   Inu, vymázli jste mi původní upozornění na odkazy, tak mi holt nezbývá než se s vámi, tedy s cenzurou, popasovat jiným způsobem. Sice mi není jasný důvod vymáznutí, ale budiž. Hm... musím to zamaskovat v některém vlákně, bych pokud možno co nejdéle unikal vašemu ostřížímu zraku. Jinak nic ve zlém. Každý holt děláme co musíme.

   Smazat
  2. Ahoj!
   K té pojistce. Měl jsem pojištění u ČSOB pojišťovny a bylo to tak nějak v normě - solil jsem ani moc, ani málo. A pak najednou minulý rok, tu Káčo lívanec! a že v dalším pojistném období budu cvakat o 1200 kč. víc. Což mě rozlítilo, počítal jsem že přinejmenším méně. (Podotýkám, že jezdím od patnácti - jasně, pincek - a že jsem za celých 55 let neměl jedinou nehodu.) Napřed jsem vypěnil, ale pak jsem si najel na internet a pídíl se. S úspěchem. Pak jsem nastartoval mobil.
   Potom, zhruba za týden, jsem vyrazil do Liťáku navštívit pojišťovnu ČPP (Česká podnikatelská pojištovna) a dal s nimi řeč. Pak jsem se rozloučil, ušel 8 kroků k vedlejšímu vchodu, kde má pobočku ČSOB, a oznámilil jim, že přestávám být od příštího měsíce, kdy mně začíná další rok "pojistného období", jejich klientem.
   Tak mě chtěli ukecat, načež jsem pokaždé řekl: Nezájem, vyplňte to lejstro ať to skončíme. A tak to chvíli trvalo, až nakonec ten hejhula děl, že má návrh. Jakej? já na to. Že prý mi nic navyšovat nebudou, když zůstanu. Chápeš? To mě fakt nasral. Tak tomu šášovi povídám, že tím spíš trvám na ukončení smlouvy, protože s všivákama, kteří toho kdo si nechá srát na hlavu odřou, a těm co to nehodlají snášet vyhoví, nechci nic mít ani kdyby mi to srazili na pětikilo. A bylo.
   Pak jsem se vrátil do ČPP, sepsal s nimi smlouvu, a tak nyní platím ještě o dvě kila méně (4 124 kč. za dvoulitr), než před tím u ČSOB, a o čtrnáct stovek méně, než bych tam platil po "navýšení".
   Proč to píšu. Jsi Brňák, ne? Pojišťoven hafo, řekl bych.
   (Jo, a platil bych ještě méně, jenže oni mají černou listinu zlobičů a já kdysi před lety odmítl zacvakat pojistku za zrušenou mašinu. Prostě jsem ji odhlásil, zapomněl to nahlásit na pojišťovně, a odmítl zaplatit pojistku za odhlášenou motorku. Všechno v cajku, až pak, tuším předloni, zavedli nějakou centrální evidenci pacholků s napojením na všechny pojišťovny. A bylo. Jojo.)
   Zkrátka - proč nevezmeš mobil, neobvoláš pojišťovny, a na Generali nehodíš kakáč? Litr dobrej, ne?

   Smazat
  3. stačí srovnat ceny na e-pojištění a oni už to s vámi pořeší. Každý rok vypovídám smlouvy, protože automaticky navyšují. Nyní jsem vypověděl u UNIQUA-AXA a uzavřel s tou samou pojišťovnou novou smlouvu. Přes e-pojištění mám rázem z 3002 Kč po na výšení na Superba o obsahu 2 litry nově 2480,- Jelikož vám vše vyplní a pošlou i vyplněnou výpověď, stačí podpis, scan a máte ušetřeno 500,- za cca 5 minut starání se.

   Smazat
  4. Milane 6:10
   No udělám to! Ale znáš to, člověk je konzervativní a nechcou se mu dělat změny. A na to tihle všiváci spoléhají. No ale osud je potrestal za mně, jak bylo to náledí, tak mi prasklo čelní sklo, takže mi tu letošní pojistku v podstatě vrátili. A od příštího roku jim dám podle tvého návodu pápá. :-)
   Já tím svým komentářem jen chtěl zdůraznit, jak si z nás tyhle cizí firmy dělají dojnou krávu. A všechny ty prachy odtečou do ciziny, v tomto případě dotujeme levoručky Taliány. No těší mě, že si za můj peníz dá nějaký jejich mafián flašku šampáňa.

   Smazat
 9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 10. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.