Reklama

pátek 5. února 2021

Máte slovo o potravinách: Nepadlo to podstatné

Ivan David

5. 2. 2021    
ceskatelevize
Nikdo neřekl to podstatné a stále dokola zaznívaly nesmysly, české produkty mají tvořit 55% hmotnosti všech potravin na seznamu 131 položek, nejde o 55% každé položky.
V úvodu M. Jílková pravila: „Bylo by pro zákazníky přínosné, aby supermarkety musely mít povinně u některých druhů potravin 55% českých produktů?“
Otázka je zavádějící, zaprvé...
 
...se návrh týká jen obchodů nad 400m2, čehož mnoho supermarketů nedosahuje, za druhé nejde jen o zákazníky, protože zahraniční hypermarkety neplatí v ČR daně stejně jako dovozci zahraničních přebytků a jde také o o české podniky, které zde platí daně a zaměstnanost a tím kupní sílu venkova, za třetí vůbec není pravda, že jde o 55% českých produktů každého jednoho na seznamu, ale jde o 55% součtu hmotností těchto produktů, to je značný rozdíl, protože velká většina 55% vůbec nemusí dosáhnout, pokud se to vykompenzuje hmotností jiných produktů.

„Zdražil by se vám nákup či zlevnil?“, ptala se Jílková. To zákon nemůže řešit, protože o cenách pro koncové zákazníky rozhodují prodejci, tedy v tomto případě nadnárodní řetězce. U některých komodit mají obchodní přirážku několik set procent, naopak něco prodávají pod nákupní cenou, aby nalákali zákazníky, nebo aby to nemuseli vyhodit.

„Omezila by se pestrost nabídky, nebo naopak by byl výběr kvalitnější?“ Výběr závisí na prodejci – co nakoupí. Nezávisí na dodavateli. Nabídka vysoce převyšuje poptávku. Řetězce mají často omezenou nabídku. Jak ji omezí, o tom rozhodují sami.

Europoslanec Polčák: „Na kvóty by doplatil především spotřebitel nižší kvalitou potravin a méně pestrou nabídkou, nebo vyššími cenami.“ Zdalipak to něčím dokáže? Nedokázal. O tom všem rozhoduje prodejce, ne prvovýrobce nebo domácí potravinář. Je to Polčákova taktika na začátku říci lež, o které ví, že ji nebude muset dokazovat ani ji nelze vyvracet, protože hovoří o něčem, co nenastalo.

Prouza (prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu): „Tady se nehraje o nic jiného než o nové dotace, tedy pečené holuby z našich daní. Nejvíc na tom vydělají majitelé velkých českých agropotravinářských koncernů z miliardovými majetky.“ Obchod je v zahraničních rukách a pro něj Prouza pracuje. Na českých občanech mu nezáleží. Ze zákona žádné dotace nevyplývají, tím méně „z našich daní“, je to drzá lež. Samozřejmě by vydělali ti, kteří jsou schopni dodat. Hraje se na závist. Prouza pracuje pro zahraniční řetězce, které daní jinde z obrovských zisků z předražených a často nekvalitních potravin z peněženek obyvatel České republiky. Zahraniční řetězce mají mnohanásobně vyšší zisky než zemědělci nebo potravináři, protože určují ceny a určují je velmi vysoko, zatímco nakupují levně, protože při nadbytku na trhu stlačují ceny a nakupují za dumpingové ceny.

Pan Slepička, bývalý restauratér v důchodu: „Při dnešní konkurenci to naše republika nezvládne, vždyť v současné době neumíme vyrobit ani kvasnice.“ Výrok postrádá elementární logiku, protože celková kapacita výroby v zemi vůbec nezávisí na konkurenci.

Všechny úvodní oponentní „argumenty“ proti zákonu o potravinách bez výjimky jsou mimo kontext, nepravdivé, lživé nebo nedokazatelné, protože se odkazují na budoucnost.

Prouza dále lživě tvrdil, že zákonem se ztratí konkurence. Ale to ze zákona nevyplývá, 45% bude ze zahraničí, takže lež jako věž. Dokonce se uchýlil k imbecilnímu tvrzení, že u každé pokladny bude „někdo kontrolovat, co mají lidé v košíku“. To ze zákona nevyplývá ani omylem.

Polčák mluví o trhu v Čechách jako o „hřišti, na které mohou všichni“. To je další lež. Protože od koho nakoupí, o tom rozhodují zase řetězce. Takže to, že můžete být na hřišti neznamená, že budete moci hrát. Jeho argument, že ceny potravin celosvětově rostou nijak nedokazuje jeho tvrzení, že zákon povede k růstu cen. Dále tvrdí, že společně s ostatními prosadil v Evropském parlamentu zákon o dvojí kvalitě potravin. Takový zákon neplatí a dvojí kvalita pokračuje. Přistižen tvrdí, že zákon není v ČR kontrolován, či vlastně bude teprve přijat....

Prouza tvrdil, že v materiálech Ministerstva zemědělství je napsáno, že výrobní ceny všech komodit jsou v České republice vyšší. Bylo jasné, že to krom tvrzení nelze doložit ani vyvrátit.

Prouza lživě tvrdí, že to co se tady vyrobí se tady dokáže prodat. Je to lež, ačkoli ve vepřovém máme soběstačnost 38%, svoje vepřové musíme vyvážet do zahraničí (vloni 13% vepřů). Bývalý ministr Jurečka za KDÚ-ČSL jako poslanec v Parlamentu vykládal případ svého známého, který musel vyhodit celou úrodu cibule, protože řetězec nedodržel smlouvu a nakoupil dotovanou cibuli ze zahraničí.

Jílková tvrdila, že česnek musí být zastoupen v obchodech. „Kde ho vezmem?“ Nepochopila to, nemusí. 55% je součet hmotností.

Polčák mluví o soběstačnosti u zeleniny 30%, „kde vezmete ta procenta?“ Že by ani on nepochopil, že jde o součet hmotností a ne o dosažení procenta v každé komoditě?

Polčák nesmyslně tvrdil, že v České republice nemáme dost úrodné půdy, ale můžeme „pečovat o krajinu“ Varoval, že „co kdyby těch 55% udělaly všechny státy, to by byl konec vnitřního trhu“. Na Západě mají ale mnohem vyšší podíl vlastního zboží…

Prouza opakoval lež, že řetězce vykupují všechny české potraviny, které jsou na trhu: „Nikdo nevyhazuje české potraviny, to jestli jsou více nebo méně konkurenceschopní, to je ten problém.“

Prouza lhal, že je pro „dvojnásobek jabloňových sadů“. Ve skutečnosti čeští producenti mají na trhu malý prostor, sady se nevyplácí obnovovat.

Polčák argumentoval, že na seznamu je sůl, která se v ČR neprodukuje. To je zcela nepodstatné, znamená to jen, že se sůl do 55% součtu hmotností započítat nemůže.

Jílková vyjmenovávala melouny, rybí játra, lilky… Opět zcela irelevantní, nebudou-li, do 55% součtu hmotností se nezapočítají. Bude-li melounů a lilků málo, budou se málo podílet na celkové váze…

Prouza správně poznamenal, že se z ČR vyvážejí živá zvířata a mléko a dovážejí produkty, je to chyba. Dodávám ovšem, až zahraniční kapitál skoupí další potravinářské podniky, jako to udělal v případě cukrovarů a jiných, pak nezbude než vyvážet. Až to v zahraničí nebudou chtít nakupovat, nebudeme mít ani zemědělství.

Polčák lživě tvrdil, že dotace na plochu se v EU srovnaly. Není to pravda. I na plochu máme 91% průměru, o třetinu méně než na západě, protože na východě od ČR mají ještě méně. A to je jen na ploochu, ostatní dotace jsou mnohem nižší, nebo nejsou vůbec.

Pak připustil, že to tak není, ale argumentoval, „vy nemůžete jednu neférovost nahradit neférovostí jinou“. Takže neférovost se má strpět, když ji nelze odstranit, nelze ji ani kompenzovat?

Prouza přiznal, že olomoucké tvarůžky jsou z německého mléka, znojemské okurky mají domácí jen vodu a májka je z dováženého masa. Na druhé straně nesmyslně tvrdil, že si občané „k dvaceti dekům parmazánu budou muset koupit dvě kila českých brambor“. Je ochoten ze sebe dělat blbce, jen aby sloužil zahraničním firmám, které zastupuje.

Polčák naivně tvrdil, že by české zboží zabralo příliš mnoho regálů, jako by nechápal, že na regálu z bramborami budou české místo dotovaných z Belgie, místa zaberou stejně.

Poslankyně Balaštíková nakonec uvedla, že Státní potravinářská inspekce i veterinární kontrola nachází nejvíc problémového zboží z mimounijních zemí, na druhém místě v unijním mimo ČR a nejméně problémů u českých potravin.

Kdyby se hned na začátku vyjasnilo, jak je to s těmi 55%, mohl být pořad o tři čtvrtiny kratší nebo o tři čtvrtiny zajímavější.

39 komentářů :

 1. Co můžete čekat od takové FANATICKÉ EXHIBICIONISTKY. Měl by se jí někdo zeptat, čím se cítí v sexualitě, aby bylo jasno o co jí jde. Nádherné a výstižné foto i pro posouzení MUDr Davida.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Doma bude domina. Asi bije i manžela pokud nějakého má a neutekl ji.

   Vymazat
  2. Z clanku vyplyva,ze masivni ohlupovani byvalych cinkalistu

   z uplne ponicene tzv Obcanske spolecnosti(OS) ma probihat bez kontroly a bez konce,kdy diletanti a dristalove utopi vse co by republice melo pomoci!

   Vymazat
  3. Ne nadarmo se sympatizanti OK SPD a verejnost dozaduji

   splneni pozadavku navrhu Programu volicu,kde se zada

   OBCANSKA PRIMA DEMOKRACIE IHNED

   ve forme otevreni vesmes zablokovanych diskusnich rubrik na webech stran a to za podminky bez prekazek a stale vice se zvetsujici se utahovani svobody slova,to vsak neznamena psani ne k veci,ani nadavky spoludiskutujicim,kteri prinaseji skvele lidove komentate a navrhy !

   Vymazat
  4. Podvody tzv "zastupitelu"obcanu budou beztoho nez je zastavi volici

   pokracovat dale a pujdou zastavit jen tim,ze najdeme koho podporovat nebo dokonce zalozime NASE opravdove zastupitelske subjekty ,kteri spolu s nami obcany a NASIM OPRAVDOVAM PROGRAMEM budou skutecni zastupitele a ne prolhana chaska podvodniku,piratskych zlodeju lapku,sympatizantu krizackych LANDSMANSCHAFTU,slizskych KDU a dalsich kreatur,ktere zastupuji jen svoje koryta a nejsou 31 let schopni mit programy ve shode s pozadavky volicu,kteri je de fakto ani prave proto pomalu ale jiste nepotrebuji!

   BEZ OBCANSKE PRIME DEMOKRACIE TJ OPRAVDOVEHO DIALOGU

   ve dne v noci nas ti zmetci budou trapit dalsi leta a brzy zajisti i nase krmeni ponravami a larvami hmyzu,aby ne ne zbyl biftek a na nas odpadky.

   Vymazat
  5. SKVELEMU MIGLANCOVI US RYCHETSKEMU NAPADLO,ZE NIKDY

   nedojde v Parlamentu ke shode a tedy i realizaci pro obcany potrebnych zakonu a dalsich veci.
   Vznikne jen tzv "slaby stat",kde obcane budou nenavidet svoje tzv zastupitele,kteri se mezi sebou radsi pobiji o koryta nez,aby se venovali pozadavkum obcanu.

   Vec se muze necekane zjednodusit.
   ČSV naprosto nepoliticky vytvori pozadavky ve forme PROGRAMU VOLICU a obcane mohou pozadovat jejich plneni,jinak ty zmeky nemusime volit a zacne uplne jina kapitola nez,abychom si stezovali na EU,ze mame blbe zastupitele,kteri nas v EU neumi zastoupit!

   Co vy na to lidovi komentatori neni to nahodou slovo do pranice?
   Ha?

   Vymazat
  6. Bývávaly časy, kdy jsem se občas díval na Kotel. Až do doby, kdy si tam dryáčnická supice (no uznejte, nepřipomíná vám ji?) pozvala aktivistickou menšinu Veselého. Na pořadu byl humbuk kolem Matiční ulice.

   supice: "Ale lidé si stěžovali, že cikánští (tedy ona řekla romští) obyvatelé vyhazují odpadky z oken a že dělají okolo domů nepořádek."
   menšina: "No a co jim brání, aby vzali lopatu a uklidili to, když se jim to nelíbí?"

   A ona tam stála jak ten hydrant u chodníku, čuměla jak kráva před kopcem, oči jak šnek před bouřkou (asi jako na té fotce nahoře) a nezmohla se na slovo.
   Ne proto (tedy dle mého), že by jí slova došla, ale proto, aby nepopudila.
   Tak jsem to řekl, tedy zařval, za ni: "A právě o tom to je!!!" přiřval jsem k tomu "Ty píčo zkroucená!" a bednu přepnul na jiný kanál.
   A to bylo naposled kdy jsem díval na Kotel.

   Vymazat
  7. A co se dá čekat od globalizační TV a jejich zaměstnanců jen manipulace a lež.

   Vymazat
  8. Ano,nejdříve je dobré se podívat kdo a z jaké televize nám zprostředkovává tu naši demokracii. Když si ujasníme tento výchozí bod - můžeme si ušetřit diskusi vedenou televizní polednicí. Ta má odedávna za úkol odklánět pozornost zbytků diváků ČT od
   podstaty problémů. Proto je základem její technologie
   zvát si do pořadu fanatiky a zaměstnance těch 5% co
   vlastní svět a štvát ostatní proti sobě. Když by
   by někdo začal mluvit k věci nebo rozumě - utře ho
   a nechá mluvit hajzlíky. Takže potvrzuji i já, že ten ksift na fotce vypovídá o realitě.
   Mimochodem - údajně se na nás v ČR chystá nový dravec
   z Novy, který otevřeně mluví jak donutí chytré
   Čechy aby si nakupovali na Nově programy. Počítá,že
   takových magorů se najdou miliony. To je jako
   nějaký soudce ÚS co si dělá iluze že pomůže zmetkům vyhrát volby.

   Vymazat
 2. Jílková je kráva, ale to urazím to užitečné zvíře. Prakticky ničemu o čem se jedná nic neví, ale kecá do toho a rozbíjí i užitečnou debatu. Proč ji tam asi drží?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. no. kdysi to byla pohledna zenska, az na ty nohy, ale ted s tim mohutnym zadkem no spise prde#$#$ jako almara.

   Ovsem Polcak je prizivnicky hajzl a to se o nem podrazakovi vyjadruji slusne

   Vymazat
 3. Už na ZDŠce ji neměl nikdo rád, tak si to nyní musí užívat před kamerami! Pořad pro občany, ale vedený zcela jiným směrem, než měl být, jako všechny její "Máte slovo"!

  OdpovědětVymazat
 4. Odpovědi
  1. Jak se to vezme, pane doktore. Svým způsobem je. To, co jste zde dovysvětlil Vy, měla namítat ona. Nebo se mýlím?
   (Možné to je, já bednu vyhodil takže nevím, jak to teď funguje.)

   Vymazat
 5. Komu patří vaše stížnost.

  OdpovědětVymazat
 6. Polčák je jen jeden vzorek protirepublikového zmetka placeného Bruselem. Nyní si představte když si necháme navolit dredami okrášleného augustína a jeho koudelibojs.

  OdpovědětVymazat
 7. Pane David , váš popis v článku je fakt fantastický, ale jak tohle dostat mezi občany. Proto ty komentáře k Jílkové. Omlouvám se za svedení diskuze, ale tahle megera se nedá jen tak lehce přejít. Uznejte sám.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pan doc David kdyby chtel by tomu mohl pomoci a to pomerne zajimave

   stacilo by vytvorit opravdu vsestranne pouzitelny web,ktery by se dal replikovat,vyskolit dobrovolniky k tomu,aby dokazali tento web ZEZADU WEBU obsluhovat tak,aby se vytvorila sit VIRTUALNICH KANCELARI po cele republice a zkusilo se "jednotne"informvat jak tu prokletou Novou republiku dat do richtiku a uvidi se jestli to vyjde nebo taky ne a ne,ze ne ANO!!

   Vymazat
 8. Současnost je bohužel taková na všech KANÁLECH + -
  Sledování masmédií je ztrátou času a pozitivní energie.
  Hledejme skutečné zprávy-informace na alternativ. vebech.

  OdpovědětVymazat
 9. Koukal jsem na to pimprlové divadlo, kde se vyznamenal jak Prouza tak Polčák - skutečný vzorek pravého Čecha. A ten zástupce lidu, to byl taky dobrý výběr - pan Slepička. Tentokrát to Jílková dotáhla k dokonalosti a bylo to výživné, a to za naše prachy. Snad budou soutěžit o komický výstup roku. Ale krmelcem Evropy zůstaneme. Takových Prouzů a Polčáků je v ČR mnoho. Ještě tam chyběl Petříček s agenturním číslem na čele.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Polčák je blb, ale Prouza mě zklamal, od toho bych tak hloupé argumenty nečekala.
   Když chce, tak umí mluvit i rozumně.

   Vymazat
  2. Helanov, kdy pochopíte, že udržet se na obrazovkách, vyžaduje občas kopnout do minulého režimu, ANO, komoušů, Putina nebo Ruska. Kdo to neudělá, nemá šanci na veřejnoprávní média, natož Bakalo Kabalo tisk.

   Vymazat
  3. 23.28
   Inu, Helenko, koho chleba žereš, toho bobky sereš.
   I za cenu, že tě ocejchují za hlupce.
   (Nikdy nezapomenu na jeden pořad za totáče, když tam pozvaný ruský akademik rozdojil kozla. Když se dostal k: "...no a vemínko mu promasírujeme vlažnou vodou..." to už jsem smíchy řval.
   Kam se na toho akademika Prouza hrabe!)

   Vymazat
 10. Unknowne ty HOVNIVÁLE, ty se z té rudé barvy a Ruska dočista zblázníš. Tebe to asi tak rajcuje, že se ti o rudé a Rusku i zdá. Zkus emerickou meducínu aspoň na půl roku. Možná tě to z toho rauše dostane, nebo skončíš u Chocholouška.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jakov Kedmi, bývalý šéf izraelské vojenské speciální služby NATIV: „ Na vyjádření se idiota má právo reagovat pouze psychiatr nebo psycholog." Držte se toho, Pradědo.

   Vymazat
  2. Jakov Kedmi "Prace povznasi pracujeme jedem mecem nuzkami i nozem"

   Vymazat
  3. Laco, to je takové vzletné rčení, ale to bych se nevyjadřoval skoro k celé politické elitě a k uvedenému článku také. Vždyť je to tam idiotské od začátku do konce.

   Vymazat
 11. Ekonomice nerozumím, ale jsem pro potravinovou soběstačnost , aspoň v základních potravinách.
  Jahody v lednu ať stojej třeba 1000 a dovezou je odkad chtějí.
  Že nedovedeme vyrobit droždí je děsivá informace, docela věřím tomu, že je to i pravda.
  Že si zákazník, minimálně v některých případech, trochu připlatí, je jasné.
  Ale z dlouhodobého hlediska to posílí naši bezpečnost.
  Podnebí jako ve Španělsku nemáme.
  Ty dotace jsou prokletí, když se dotuje někde, mělo by se všude, ale chudší státy na to prostě nemají.
  Hlavně že se kecá o zeleném údělu a vozej se rajčata stovky kilometrů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pro Helanov Prouza: největším obchodním řetězcem v Česku jsou vietnamské večerky. A jinak to byl zmocněnec vlády pro EU čili volil evropskou radu tedy rozhodoval o jejím obsazení. Potom pravá ruka úplného budižkničemu Sobotky.´, co stále volal po společné evropské armádě.

   Vymazat
  2. Droždárna bývala v Plzni,zápalky se vyráběly v Sušici,okurky se nakládaly ve Znojmě,Sunar byl náš výrobek.Prodej podniků směr západ byl výmysl Klause s jeho ODS!!!Tam byl počátek všeho zla.Sliboval za dva roky úroveň Rakouska a cpal nám do hlav jak je výhodné mít třetinové platy.Stát se z toho marastu a hnoije nevyhrabe ani za sto roků!!!!

   Vymazat
  3. Brblale, kdo je podle tebe stat? Jsme to my vsichni. A kdyz neumis vymyslet a vyrobit nic s takovou pridanou hodnotou, abys na tom vydelal, tak jsi ty sam problemem. Proto je v navrhu zakona o podpore ceskych potravin napsano, ze se musi prodat min. 55% ceskych na vahu. Ten, ktery to vymyslel, musi byt hodne choromyslny. Mne by zajimalo, jak to ten dotycny chce kontrolovat. To budou u kas v supermarketech stat hlidky SPD, ktere kazdemu po namarkovani budou kontrolovat a vazit vsechny polozky jeho nakupu? Autor tohoto napadu je opravdu hodne jednoduchy prvok.

   Vymazat
  4. 10:54.
   Je to marný, je to marný, je to marný...říkal Smoljak a to Vás neznal.
   Dr. David to vysvětlil vícekrát zcela polopaticky, takže snad i pro Vás. A přesto dokážete tyto nesmysly papouškovat.
   Fascinující...

   Vymazat
  5. 11:32.
   Tak to si musíte ty články najít a pomalu je přečíst, máte tam vše.
   Nic těžkého.

   Vymazat
  6. Jaro, no to pobavilo, Vietnamci a řetězce???
   Pokud vím, Vietnamci nakupují v řetězci Makru.
   Na Vietnamce nedám dopustit, prosperují i v malých obcích, kde to Češi už dávno zabalili.
   Mnohdy je vietnamská večerka centrem společenského života, v leckteré Dolní Lhotě.

   Vymazat
  7. 10.54
   Píšu ti pomalu, protože jak vidím neumíš rychle číst:
   Než začneš o něčem psát, napřed si o tom něco zjisti.

   Vymazat
 12. Kdo další na politické scéně mimo Davida je pročeský. Celá politická scéna je infiltrována agenty Brusellu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Trikolora je kriticka k soucasnemu stavu a je pravicova. Jestli uz jsou infiltrovani, nevim. Mozna jo, protoze ted meli ten "skandal" s nedemokratickym Klausem.

   Vymazat
 13. Odpůrci zemědělské politiky v soběstačnosti mají strach z toho , že by docházelo k dalším posilujícím možnostem samostatnosti ČR.Oni potřebují podřízenost na EU , čili protektorát a co svoboda a demokracie ? To je jen zástěrka nového fašizmu.

  OdpovědětVymazat
 14. Spartaku o to šlo od samého počátku. Ani na vteřinu jsem 89 nepřipustil, že by to dopadlo jinak. Kdo má rád práci a poctivé pracovité lidi, to věděl také.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.