Reklama

pondělí 1. února 2021

Mnichovský Davos

Rostislav Iščenko

1. 2. 2021 ukraina
Projev Vladimíra Putina, přednesený ve formátu vzdálené účasti na každoročním fóru v Davosu, je již často srovnáván také s jeho Mnichovským projevem v roce 2007. Nu což, něco společného zde je. Například cosi obecného, jako mezi stalinským "Bratři a sestry" v roce 1941 a přípitkem "Za veliký ruský národ!" v roce 1945.  
český překlad    https://www.youtube.com/watch?v=22aibxhJThA

Mnichovský projev v roce 2007 konstatoval přijetí Ruskem výzvu, hozenou Západem. Nebyli jsme to my, kdo zaútočil, na nás zaútočili. My jsme nabízeli mír, ale nepřátelé zvolili válku. Kapitulovat se nechystáme, válku vyhrajeme. Navrhujeme, dokud není pozdě, vzpamatovat se a zastavit agresi. Přibližně stejná slova vzkázal Napoleonovi imperátor Alexandr Požehnaný prostřednictvím generáladjutanta Balašova v červnu roku 1812 a dodal, že, pokud by bylo třeba, ustoupí na Kamčatku, ale nesloží zbraně, dokud se byť jeden nepřítel bude nacházet na ruské půdě.

Takže Mnichovský projev Putina je důkazem toho, že Rusko vstoupilo do nové (hybridní, informační) Vlastenecké války. A tak je jeho davoský projev shrnutím výsledků této války. Je to svého druhu nová Jalta (Jaltská konference se také konala dřív, než Německo definitivně kapitulovalo).

Lidem, kteří vymysleli tento tah a pracovali nad organizací projevu prezidenta Ruska na Davoském fóru roku 2021, je třeba v celém složení dát Hrdinu Ruska. A zároveň je možné vybudovat jim i památník. Díky jejich úsilí, na rozdíl od Jalty roku 1945, se dnes Rusko ocitlo u počátků nového poválečného světa v jednotném čísle, bez jakýchkoliv spojenců-konkurentů. Přičemž se ani Čína nemůže urazit - nikdo ji neodstranil. Nějak to samo vyplynulo. Ale její zájmy nejsou porušeny.

Pojďme probrat davoský projev z hlediska diplomatického umění!

Všem je známo, že fórum v Davosu je shromážděním světové finanční a průmyslové elity, lidí, kteří významně, a někdy určujícím způsobem, ovlivňují politiku svých (a někdy i sousedních) států. Politici, dokonce ti nejvýznamnější, tam fungují pouze jako koření. Jejich přítomnost svědčí o důležitosti nepolitické skupiny hostů. Ti, kteří vystupují na pódiu, tam znamenají podstatně méně, než ti, kteří mlčí a naslouchají v kuloárech. Mimo to, v informačním plánu bude jakékoliv vystoupení přetrumfnuto desítkou jiných, zastíněno v panelové diskusi. Novináři, přítomní na fóru, mají větší zájem ukázat vlastní význam a udělat rozhovor třeba i s druhořadým oligarchou (ukrajinští, například, rok co rok debatují o barvě plněných taštiček a velikosti porcí na "ukrajinské snídani" Pinčuka a nerozptylují se ničím jiným). Celkově, přisuzovat vystoupení na této platformě patřičný politický a informační zvuk je téměř nemožné.

Právě proto Putin 12 roků v Davosu nebyl, nebylo proč.


Ale tu přišla pandemie koronaviru, která přinutila pořádat fórum ve vzdáleném režimu. Ve výsledku velké množství samolibých pávů, kteří dříve hrdě vláčeli své blýskavé ocasy po kuloárech fóru, zůstalo doma. Na skajpu se nelze fotografovat na pozadí někoho z mocných tohoto světa a s nikým se během přestávky na kávu neprohodí několik slov. Na fórum prakticky zapomněli.

Ale nezemřelo. Jeho organizátorům se vůbec nechtělo zaříznout slepici, snášející zlatá vejce, kvůli nějaké pandemii. Když je odseknuta pestrá suita, poskytující ilustraci, a zůstalo pouze několik desítek lidí, skutečně přijímajících důležitá rozhodnutí, znamená to, že problém nespočívá pouze v tématu, které by všechny zaujalo natolik, že by dostalo fórum, provedené na skajpu, do centra světového informačního programu.

Nic lepšího než projev Putina nebylo možné pro vyřešení tohoto problému vymyslet.

Za prvé, v důsledku krize v USA pochopili dokonce ti největší skeptici, že vůdcovství v současném světě Washington ztratil. Nejen to, bidenistický státní převrat učinil USA oporou liberálních levičáků a hrozbou pro pravicové konzervativní síly na celém světě. Pravicově konzervativní tradicionalista Trump, chápaný západními konzervativci jako potenciální lídr, je vyřazen z politiky ne-li navždy, tak nadlouho. V lepším případě se za nějakou dobu bude moci vrátit do americké politiky, ale k návratu do politiky globální má zatím daleko.

Za druhé, mezi evropskými politiky také není vůdce, schopný postavit se do čela pravicového konzervativního odporu levicově liberálním globalistům. Samotná Merkelová je liberálka (i když pragmatická), a navíc odchází na odpočinek. Macron je ambiciózní, ale pracuje stylem "i vašim, i našim", nelze mu důvěřovat - kdykoliv může přejít na druhou stranu. Zbývající se ani sami nevyklubali jako potřebný kalibrus, ani země, které představují, si nemohou činit nároky na úlohu lídra.

Za třetí, Si Ťin-pching v Číně je, nesporně, konzervativním lídrem v Asii, ale vzhledem k obrovským kulturním a historickým rozdílům si nemůže činit nárok na vůdcovství v Evropě.

Putin v Davosu zaujal tuto pozici v podmínkách úplné absence konkurentů. Jeho projev, určený pro světové finanční a průmyslové elity, se stal jedinou nabídkou na "světlou budoucnost", která má nastat po definitivním zlomení amerického centrického systému (a už proto se stal informačním tématem týdne číslo jedna, které nikdo nebude moci ignorovat).

Nevyhnutelnost jeho definitivního zlomení Putin elegantně demonstroval několika ciframi, z nichž vyplývalo, že zatímco za posledních 15-20 let se počet chudých (žijících za částku nižší než 5 dolarů na den) v USA zvýšil jeden a půl krát, v Číně se jejich počet snížil o čtyřnásobek, a v Rusku 12 krát. Přičemž v Rusku je k dnešnímu dni žijících méně než za 5 dolarů na den už méně, než v USA.

Pro lidi, zvyklé kupovat a prodávat, kteří dobře vědí, co to je koupěschopnost obyvatelstva, kteří umí přepočítávat procesy v dynamice, jsou uvedená čísla odsouzením USA. Tím spíš že už vědí, že ve vojenském plánu Rusko také předběhlo Západ navždy. V USA a v Evropě nejsou technologie, umožňující dohnat Moskvu v oblasti výzbroje, a nemají zdroje na to, aby takové technologie rozpracovali v nejbližším desetiletí.

Takže na obrazovkách počítačů přibližně stovky nejvlivnějších lidí planety se objevuje prezident Ruska a nealternativně (při absenci alespoň nějakého konkurenta) nabízí model nového postamerického světa. Putin poukazuje na to, že rozdováděný liberální levičák je hrozbou pro každou státnost, a jemně decentně naznačuje, že Rusko proti tomu bude nejenom bojovat, ale také je připraveno se postavit do čela svazu zdravých konzervativních sil celého světa, zabezpečujících ochranu národní státnosti před útoky TNK.

Na přirozenou otázku, co místo toho, aniž by čekal, až bude zadána, Putin vysvětluje, že nikdo nehodlá lámat systém do základů, prostě v podmínkách tvrdé systémové krize musí být zesílena úloha státu v ekonomickém životě. Stát se nechystá nahradit soukromou iniciativu. Má pouze v úmyslu urovnávat spory a dbát na to, aby se soukromé úsilí o maximalizaci zisku nedostávalo do rozporu se zájmy společnosti a konzervativními hodnotami. Mimo záběr zůstalo to, že právě ruský stát se má stát garantem a vůdcem tohoto procesu.

Na ještě jednu nepoloženou otázku "Jak zvítězit nad levicovými liberálními bořiteli státu v zájmu nadnárodní finanční oligarchie?" byla poskytnuta odpověď 23. ledna a v následujících dnech na ulicích ruských měst. Bez zbytečného násilí, bez totalitních zákazů, ale také bez liberálničení se zjevnou sebrankou. S někým je možné se domluvit a domluvíme se. A někoho napraví pouze rakev, ten bude sedět (ale živý). Celkově na pozadí toho, co se děje ve světě (od Běloruska po USA), jsou ruská ochranná opatření skutečně nejměkčí, ale zároveň také nejefektivnější.

Holt, těm globálním penězům, které skutečně chtějí pracovat v rámci klasické tržní ekonomiky, které nechtějí čekat, až se "zlatá miliarda" přemění na "zlatý milion", potom na "zlatý tisíc", a potom ve rvoucí se na ruinách planety bandu nepříčetných bankéřů, Putin nabídl cestu východiska z krize, načrtnul obrysy "postjaltského světa" (garantovaného ruskou silou) a navrhl přistoupit k rokování o jeho definitivním formátu.

A hleďme, 80 osob z počtu nejvlivnějších lidí planety se nesmálo Putinovi do obličeje, jak tomu bylo v roce 2007 v Mnichově, a ihned se po jeho otevřeném projevu bez otálení zapsalo na zavřenou konferenci s ním.

Čestní liberálové a obyčejní měšťáčtí blázni se mohou zcela upřímně a zdarma bavit tvrzeními (a důkazy) ruské moci a globální autority. Ale fronta těch, kteří řídí světovou ekonomiku, na zavřené setkání s Putinem je nejlepším důkazem toho, že co se zdálo být včera nemožným, to se dnes stalo skutečností. Rusko položilo na stůl podmínky nového světa. A svět se chystá tyto podmínky projednávat.

Nakonec chci ještě jednou věnovat pozornost nenápadnému hrdinství lidí, připravujících toto vystoupení Putina. Co do rozsahu, co do vlivu na historické procesy to bylo ráznější než Stalingradská a Kurská bitva dohromady. Vítězství bylo navíc dosaženo s minimem krve a na cizím území. Efekt výbuchu bomby byl dosažen nenadálostí. To už je firemní styl Ruska. Nenadálé bylo vystoupení Putina v Mnichově, nenadálá byla zdrcující porážka bezohledného režimu Saakašviliho v srpnu 2008. Nenadálý byl návrat Krymu. A nyní je stejně nenadálý Davos.

Zesnulý Viktor Stěpanovič Černomyrdin by spokojeně poznamenal: "Nikdy nic takového nebylo, a ejhle opět!"

37 komentářů :

 1. Zbytečně dlouhý úvod a celkem málo informací.
  Tak tedy trochu matiky. Pokud má Čína 1412 mil. obyvatel, USA 350 mil. obyvatel a Rusko 145 mil. obyvatel, tak jak správně pochopit vítězství/zlomení. Je jasný progres, ale ta bída je ukrutná kterýmkoliv směrem pohlédneš.
  Cituji: "Nevyhnutelnost jeho definitivního zlomení Putin elegantně demonstroval několika ciframi, z nichž vyplývalo, že zatímco za posledních 15-20 let se počet chudých (žijících za částku nižší než 5 dolarů na den) v USA zvýšil jeden a půl krát, v Číně se jejich počet snížil o čtyřnásobek, a v Rusku 12 krát. Přičemž v Rusku je k dnešnímu dni žijících méně než za 5 dolarů na den už méně, než v USA."

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo, tou poslední větou to autor posral.
   Asiže mu nikdo neřekl, že pozlacovat zlato je ptákovina.
   Podstatné však je něco jiného - onen jeden a půl násobek směrem dolů v USA a dvanáctinásobek směrem nahoru v Rusku - a to v situaci, kdy USA drancují kde koho, včetně svých "přátel", zatímco Rusko je Amíky a "přáteli" nepřetržitě po záminkou kdejaké píčoviny sankcionováno.

   Smazat
  2. On to Putin v (virtuálním) Davosu podal trošku jinak:

   Pokud tedy vezmeme úroveň příjmu na 5, 5 $ na osobu a den (v paritě kupní síly), pak podle odhadů Světové banky například v Číně poklesl počet lidí s nižšími příjmy z 1,1 miliardy v roce 1990 na méně než 300 milionů v posledních letech. To je rozhodně úspěch Číny. A v Rusku od 64 milionů lidí v roce 1999 na přibližně 5 milionů v současnosti. A věříme, že toto je mimochodem také posun vpřed v naší zemi nejdůležitějším směrem.

   Ale co vyspělé ekonomiky, kde je úroveň průměrného bohatství mnohem vyšší? Může to znít paradoxně, ale problémy stratifikace zde ve vyspělých zemích se ukázaly být ještě hlubší. Podle Světové banky tedy pokud ve Spojených státech amerických žilo 3,6 milionu lidí s příjmem nižším než 5,5 USD za den, například v roce 2000, pak v roce 2016 již bylo 5,6 milionu lidí.

   http://www.kremlin.ru/events/president/news/64938

   Smazat
 2. Že by to nějak souviselo s Davosem?
  https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/schwarzenberg-vztahy-s-ruskem-je-treba-vyresit-nez-bude-pozde/1990173

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Možná tlumočení německého zájmu, však ho pamatujeme z Majdanu...

   Smazat
  2. Asi to s tím německým zájmem souvisí. Nožná i z toho důvodu, že hlavní kohout na plynovém potrubí bude v Německu. Že by se z toho nedoučeného lesníka nakonec stal "flastnéc"? To né, to se mi nezdá.

   Smazat
  3. Ono spojení by utlumilo Americké zájmy ale nám by to moc nepomohlo v závislosti na Německu.

   Smazat
 3. Moc pěkný článek s kterým nelze nesouhlasit. Putin je stratég, který nenechává nic náhodě a jak říkají zasvěcení-hraje 5ti dimenzionální šachy. Musíme všichni uznat, že je vždy nejméně o 5 tahů napřed. A my jako pidistáteček bychom se měli konečně probudit (tedy naši ctění státníci) a začít s Putinem spolupracovat.

  OdpovědětSmazat
 4. EU chce snížit exhalace a bez plynu to nepůjde. Plyn se bude zúčtovávat v EURECH a tak vznikne další obrovský průšvih. Na přechod už je asi všechno připraveno. ZAČALO SE ODPOČÍTÁVAT.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ještě větší průšvih by byl americký zkapalněný břidlicový plyn v dolarech. Důvodem jsou "naši přátelé" na Ukrajině, s nimiž není domluva možná.

   Smazat
  2. Naši přátelé, které jsme tak usilovně podporovali při Majdanu a všem zlém, co sobě i nám způsobují. A nedáme si říct ani dnes. Petříček bojuje proti Rusku hlava nehlava. Kníže překvapil.

   Smazat
  3. "Eu chce snizit exhalace"..., nejsem si uplne tak jist jestli zase sproste nelzou..

   Smazat
 5. Išěenko dokáže, dle mého názoru,obdivuhodně přesně,výstižně a srozumitelně vystihnout ty nejzákladnější tendence vývoje našeho světa.Děkuji a těším se na jeho další články,jejichž publikace v češtině,pomáhá zvedat úroveň Nové republiky.

  OdpovědětSmazat
 6. "Za třetí, Si Ťin-pching v Číně je, nesporně, konzervativním lídrem v Asii, ..."
  To vážne?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, ale je to čínský konzervatismus, není to kulturní revoluce nebo globalistický neoliberalismus nebo západní neomarxismus.

   Smazat
  2. Problém je v tom, co si kdo představuje pod pojmem konzervativní. Ostatně je to problém i u dalších kategorií, levicová,pravicová atd.
   Dle mého soudu si konzervativní lídr nedělá žádné iluze. Nemění historií a zkušenostmi osvědčené instituty, jako je spoléhání na vlastní síly a možnosti, tradiční rodina, chcete-li, fungující systém správy věci veřejných. Včetně toho, že je třeba, tu a tam, postavit někoho za korupci ke zdi. Konzervativec chápe, či pochopil, že ideologické revoluce bez fungování elementárního řádu, založené jen na svatém nadšení idiota(ů) vždy skončí špatně. V tomto smyslu je Si Ťin-pching konzervativní vůdce.
   Kéž by se takový našel i u nás, a měl jeho výsledky v růstu životní úrovně obyvatel.

   Smazat
 7. Vysvětlivka poslední věty. Je to fór, ale lidé, kteří nepamatují Černomyrdina to nemohou pochopit. Tento vládní úředník z doby poslední fáze Gorbačova proslul bizarními průpovídkami, z nich nejznámější je "My chatěli lučše, no udalos kak vsšgdá" "Chtěli jsme, aby se to zlepšilo, ale dopadlo to jako vždycky."

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:03 Co Vám odpovědět bez ideologie. Snad odkaz.
   https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/nemecky-ministr-pripustil-uziti-ruske-vakciny-po-schvaleni-od-eu/1990046

   Smazat
  2. Re (19:01):
   Pane doktore!, ten Černomyrdinův bonmot není bizarním!
   Ten pouze v plně nahotě (a trpkosti) vystihl pocit beznaděje těch bystřejších z tehdejší partajní věrchušky, která nebyla s to pochopit souvislosti. Natožpak zvládnout řízení tak komplexního útvaru, jakým byl tehdejší Sov. svaz.

   Smazat
 8. Snad ještě poněkud lepší varianta než "II. Jalta", zamýšlená vč. Trumpa.

  OdpovědětSmazat
 9. Když už se používají termíny levičářství vedené globalisty a nejmocnějšími oligarchy ke světové revoluci silou, proti pravici vedenou konzervativci, je něco v nepořádku. Neumím si představit ideové spojení a přerozdělení majetku 1% ve prospěch zbylých. Nejde jen o vějičku ohlodané kosti?

  Z mého pohledu jde skutečně jde o zdroje Ruska, Putin to ví, proto hraje poker a Rusové o samostatnost. Pokud dojde na konfrontaci, bude zajímavé, zda Čína dodá vojáky a materiální pomoc, nebo se zapojí do dělení "Polska".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tady už ani nejde o přerozdělování majetků, jako takových. Jde o zdroje k přežití. Voda, potraviny energie.
   Jedna varianta je přestat bohapustě plýtvat, trochu se uskrovnit, ale všichni, a hledat řešení. To, kromě vědeckého výzkumu nových možností, spočívá i v návratu k postupům osvědčených našimi předky. Ve výrobě potravin, například či péči o zdroje pitné vody.
   Ta druhá varianta je zredukovat lidstvo, aby pro "vyvolené" stávající zásoby vydržely co nejdéle, aniž by se museli dělit. A třeba se někdy najde řešení. Můj pocit je, že ta druhá varianta už je ve fázi příprav, pokud už ne v realizaci.

   Smazat
  2. Mirku Povolný!

   O zdroje Ruska šlo vždy od doby II. koncilu (1425) a Putin to ví i s detaily, Takže žádnou navaleného parcelaci Rossii nedopustí. Jo, a nehraje se satanisty poker, k tak podvodné pseudohře, postrádající pravidla, by se nikdy nesnížil. On hraje šachy (vícedimenzionální či prostorové) a tvrdě vyhrává. Proto kdejaké kunkhovna, tak zuřivě vyskakují a przníce jazyk český, przní i logiku a kreativitu (prostě prasácký kvikot místo lidské mluvy).

   Smazat
 10. Jenom zde uvádím odstavec z článku, který považuji za naprosto nejdůležitější, kde se říká ,že ve vojenském plánu Rusko také předběhlo Západ navždy a že Západ nemá technologie, aby mohli Rusko v příštím desetiletí dohnat!!... To bude mít velký vliv na světovou politiku a ekonomiku!!!

  ...Pro lidi, zvyklé kupovat a prodávat, kteří dobře vědí, co to je koupěschopnost obyvatelstva, kteří umí přepočítávat procesy v dynamice, jsou uvedená čísla odsouzením USA. Tím spíš že už vědí, že ve vojenském plánu Rusko také předběhlo Západ navždy. V USA a v Evropě nejsou technologie, umožňující dohnat Moskvu v oblasti výzbroje, a nemají zdroje na to, aby takové technologie rozpracovali v nejbližším desetiletí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi

  1. Euroatlantická demokracie u nás vychovala kvalifikovaného spotřebitele – dobrosrdečného a nepřemýšlejícího to idiota, spotřebitelskou biomasu, ze které vyzařuje radost při pohledu na nákupní vozík, který je plný masa, pečiva, alkoholu, ošacení, elektroniky a dalšího zboží. Vychovala člověka, který přesně ví, co jakou má cenu, vůbec však nevnímá, co jakou má hodnotu. Vychovala člověka, který ví, kde, čeho a jaké jsou slevy, neví však co, kde a proč se děje. Vychovala člověka, který oč lépe umí používat chytrý telefon, o to méně umí používat svůj rozum. Vychovala člověka, o jehož postavení ve společnosti nerozhodují znalosti a dovednosti, ale nakumulovaný finanční, movitý a nemovitý majetek.
   Tak nějak Unknown 5:34.

   Smazat
  2. Laco, reagujete na provokatéra, který ví, že bude smazán, ale v pominutí smyslů sem leze stále a trollí.

   Vaše reakce je ale výstižná a přesná. Díky za ni.

   Smazat
  3. "Kdo je bez viny at hodi kamenem"..
   A zase se hazi hojne stupidnim osocovanim ,kdyz kazdy obcan od utleho veku je vystaven obrovskemu 24 hodin denne komercnimu tlaku vedoucimu casto az do zavislosti..A tak.
   Blbci hazi vzdy nesmyslne blbosti..
   Spatlavaji nasledky a s pricinami..

   Smazat
 11. No tak pokud to vyjde bude líp vše lepší než ten hnus co nabízí globalisté.

  OdpovědětSmazat
 12. Biden vtahuje USA do 3. světové války

  http://svobodnenoviny.eu/biden-vtahuje-usa-do-3-svetove-valky/

  Země, ve kterých byla léčba Covidu-19 hydroxychlorochinem povolena, mají o 77 procent nižší úmrtnost

  http://svobodnenoviny.eu/zeme-ve-kterych-byla-lecba-covidu-19-hydroxychlorochinem-povolena-maji-o-77-procent-nizsi-umrtnost/

  Hoši z Harvardu to zkrátka vezmou zkrátka

  http://svobodnenoviny.eu/hosi-z-harvardu-to-zkratka-vezmou-zkratka/

  OdpovědětSmazat
 13. Emerickou zlatou moloďož již nezachrání ani bůh (zatím ani nevybrali který to má učinit). Zažijí si druhou občanskou (nebo snad vlasteneckou?) v přímém přenosu.

  OdpovědětSmazat
 14. https://www.pokec24.cz/politika/stuttgarter-zeitung-film-navalneho-o-palaci-putina-byl-natocen-v-nemecku-na-objednavku-z-usa/

  OdpovědětSmazat
 15. Jsem jen Čech a je sice zajímavé srovnávání mocností a systémů, ale kolik je u nás bezdomovců s příjmem menší než 5$ na den jsem nikde nezjistil.

  OdpovědětSmazat
 16. Uz s tim hoppla jdete do prdele! Koncim tady.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Milý Václave!

   Pokud zasíláš příspěvky, stejně šlendriánsky jako používáš jazyk český, tak se nediv a klidně skonči. Absolventy současných VŠ a SŠ by měli zaměstnávat výhradně ve speciálních dílnách pod dozorem člověka v plísni, aby nedošlo k lidské tragédii. Pokud chceš fungovat jako člověk, tak se nauč:

   1) vnímat jako člověk
   2) myslet jako člověk
   3) komunikovat jako člověk

   a výzvy vysílej podmíněně, aby nebyly právně irelevantní!

   Smazat
 17. A naši národní zrádci o tom ani muk. Však se jim to u voleb nevyplatí. Je třeba gruntovní reforma.

  OdpovědětSmazat
 18. 1. Projev Putina jedinečný. Mluvil s ohledem na celé lidstvo. jen se obávám, že nenajde vlivné příznivce, kteří by jej v těch myšlenkách podpořili.
  2. Představte si na stejném místě s takovým projevem nadějného Navalného. \Co by asi řekl ten.
  3. Černomyrdin. Začátkem 90-tých byla sšlost státníků v Berlíně v kostele Deurscher dom. Vystoupil tam kanz. Kohl, pres. Mitterand. Mitterand byl jako vždy výborný.Ten člověk měl přednes a gestikulaci, že se to dobře poslouchaLo, i když jeden neuměl francouzsky. Pak nastoupil Černomyrdin. Dlouhý, nudný projev partajníka. V tu chvíli jsem pochopil, že Rusko nemá s takovými státníky šanci. Peter.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.