Reklama

neděle 7. února 2021

Možná bychom neměli volit ale losovat

Jaroslav Bašta

7. 2. 2021 PrvniZpravy

Událostí tohoto týdne se stal výrok Ústavního soudu, v němž jedenáct soudců označilo za neústavní hned čtyři paragrafy zákona o volbách. Vyhověli tak stížnosti 21 senátorů podané 13. prosince 2017.

Kromě několika nezávislých, stěžující si zákonodárci náleželi ke třem politickým stranám, které v posledních volbách do Poslanecké sněmovny jen těsně překročily pětiprocentní hranici. Představitelé KDU – ČSL, STAN a TOP 09 to zřetelně nepovažovali za výraz vůle voličů, ale za křivdu na nich zlým a nespravedlivým zákonem o volbách spáchanou.

Ústavní soudní mlýn se tentokrát shlédl v příslovečných mlýnech Božích, které melou pomalu, ale jistě. Ohlásil svůj nález po více než třech letech a načasoval si ho zatraceně dobře – osm měsíců před již vyhlášenými volbami do Poslanecké sněmovny. Přinesl tak do současného chaosu vyvolaného nezvládnutou pandemií, nastupující hospodářskou krizí a bezprecedentním omezením občanských práv a svobod ještě ústavní krizi. Za současné situace je téměř vyloučeno, aby se obě komory Parlamentu shodly na podobě „spravedlivých“ voleb, když stávajících 14 krajů bylo shledáno nevyhovujícími požadavkům malých, leč protěžovaných politických stran stěžovatelů.

Soud v tomto ohledu postupoval jako chytrá horákyně – sice nezrušil vyšší územně samosprávní celky jako dosavadní volební obvody, ale degradoval je na pouhé administrativní jednotky sloužící k organizaci voleb a prvotnímu sečtení hlasů. Ústavní soud tak de facto stanovil jeden jediný volební okrsek, tedy celou Českou republiku. Tuto nelogičnost napadá disentní stanovisko čtyř soudců. Zrušení 10%, 15% a 20% klauzule pro koalice bude mít nejspíše za následek ještě větší rozdrobenost politické scény, „propad“ voličských hlasů a obtížnější podmínky pro sestavení vládní koalice.

Nález Ústavního soudu, „rychlost“ s jakou k němu dospěl, a především jeho načasování jen ukazuje hloubku kolapsu českého státu. Jako kdyby nestačilo, že již rok všechny jeho výkonné instituce selhávají ve svých základních funkcích. Současná vláda dokázala téměř nemožné – na jedné straně zavedla jedna z nejtvrdších a nejdražších omezení ekonomiky a běžné lidské existence ve snaze chránit zdraví a životy obyvatel, na druhé straně v počtu nemocných a mrtvých jsme nejhorší v Evropě. Podzimní volby představovaly pro mnoho lidí světlo na konci tunelu, naději, že (když se toho dožijeme) budeme moci aspoň něco změnit. Ústavní soud nám ukázal, že i volby budou šité na míru papalášům, že také v právu platí princip dvojího metru.

Česká republika teď připomíná papiňák, kterému ucpali pojistný ventil. Až to bouchne, možná bychom na nějaký čas nemuseli své poslance volit, ale losovat. Mnoho sociologů a psychologů si myslí, že takový zákonodárný sbor by byl ve všech ohledech mnohem kvalitnější než ten současný.


71 komentářů :

 1. Doufám, že se pan Rychetský nenechal inspirovat v Knesetu.
  Tam prolezou všechny strany a straničky nad 3,25 %, momentálně se jich tam mele 13.
  Jistě jen shodou náhod je jazýčkem na vahách tradičně celkem nepoužitelné, ortodoxní voličstvo.
  Právě se chystají na již čtvrté předčasné volby v řadě.
  Zdá se, že pan Rychetský má radost, když se to v české kotlince pěkně mele, jinak si neumím ten nápad vytáhnout tuhle kartu během té covidové lapálie vysvětlit.
  Myslím si, že národ je i bez téhle taškařice rozdělený dost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A co rikate na autorovo prirovnani, pani Helanow,ze ustavni soud

   zacpal v tom nasem papinaku republiky vypustny ventil,co?

   Smazat
  2. Pan soudruh Rychetský dělal jen to, co mu ti, kteří tahají za špagátky (nejen na domácí scéně) nařídili.

   Smazat
  3. 8/44
   Jaké máte důkazy, že pana Rychetského ovládají že zahraničí temné síly ???

   Smazat
  4. 9:12...Protože se vzpírá zdravému rozumu, když někdo jedná proti zájmům své vlasti.
   A Rychetský je celkem jasný případ, není to poprvé.
   Co je zač jsem pochopila, už když ÚS rozhodl, že požadavek pár hodin veřejně prospěšné práce od pobírače dáfek je ponižování člověka.
   Pro NORMÁLNÍHO člověka hejbání rukama určitě ponižování není.
   Ale pro soukmenovce pana Rychetského je to patrně děsivá představa.

   Smazat
  5. Je to dobrý soudce. Podle zásady "Audiatur et altera pars" navštívil Vatikán a pak teprve rozhodl o církevních prostitucích. :-)

   Smazat
  6. Juro, to je další příklad rozhodnutí proti veřejnému zájmu.
   Vždyť ty “ restituce” šly až před císaře Josefa.
   Dostali majetek k který nevlastnili, jenom ho spravovali.
   A moji vnuci, kteří NIC nezavinili jim budou splácet domnělou křivdu.
   V ateistické zemi mají víc majetkú, než v katolickém Polsku.

   Smazat
  7. A to celé bylo doprovázeno ostudnou vylhanou jednostrannou mediální kampaní, které se účastnil Český rozhlas, Česká tisková kancelář a samozřejmě vejlupkové z ČT, včetně Ostravského studia! Hlasy rozumu ani historická pravda nebyly novodobími koniáši připuštěny. Inu, vzorná demokratůra.

   Smazat
  8. Ještě betálnější borec je soudce zpravodaj Filip.

   Zatímco předseda Rychetský ho důmyslně hájil tím, že kolega je učenec a všechno chce napsat zcela dokonale, a to že je jako ten jediný důvod, že to zabralo přes tři léta a vyšlo pár měsíců před vollbami, tak on sám se k tomu postavil čelem a prsama. Pravil, že on sám je schopný napsat volební zákon za 48 minut. Ne 47 ani 49, ale za 48 minut, rozumíš, Karle, za 48.

   Ono to ale mimo jiné znamená, že pokud počítáme 8 hodin denně, je to 10 volebních zákonů za směnu.

   Včetně svátků (takovýhle junák se jistě nenechá zastavit v rozletu nějakým víkendem), jsme tu tak za ty tři roky už mohli mít bez padesáti plných 11 000 volebních zákonů v nejvyšší kvalitě. Žádnej čínskej šunt, prosím pěkně.

   Jak je možné, že takový mozek necháváme ležet ladem, ptám se ?? Propojit na 5G a po krátkém přechodném období ušetříme i za vládu a parlament.

   Smazat
  9. Paní Heleno, ne náhodou jsem použil emotikon, protože kdokoliv jiný by toto jeho jednání mohl vykládat jako krystalickou formu korupce u úplatného soudce. Jedno ze zásad totiž také je, že strana která se k soudu nedostaví a nevyšle splnomocněného zástupce, se vzdává práva se hájit. Samozřejmě se prolomily Josefínské a Pozemkové reformy, protože církve předtím nic nevlastnily, jen to spravovaly. Přesněji něco vlastnily, protože dostávaly dary, jenže povodně vypláchly archivy v Klentinu a všechno bylo zničeno, tak se to prosadilo "paušálně". Vždycky si vzpomenu na jednoho dávného kolegu, který byl zastupcem šéfa pobočky nějaké banky v Otrokovicích, jak mi vyprávěl že když se spolu se šéfem vydali do té banky po povodních, tak jeho šéf začal po všech složkách s dokumentama ťapat rukama, aby se zničily i dokumenty které by případně šly ještě zachránit. On tam před tí nějak "hospodařil" tak, že ty povodně mu přišly jako "dar". Jinak asi skončil v "teplákách".

   Smazat
  10. 14::22...Jejich hrabivost je neuvěřitelná.
   Páchají charitu za NAŠE prachy, bohoslovecké fakulty chlej zástupy parazitú.
   Už je kaplan v každé nemocnici, ještě mešitu a synagogu, a taky u každé benzínové pumpy, ať jdou do p*dele!!!

   Smazat
 2. No, za první republiky tam bylo šestnáct stran.

  OdpovědětSmazat
 3. Tenhle nápad s losováním použil v jedné své vynikající scifi (jiné od něj ani neznám) A. C. Clarke. Název jsem zapomněl, příběh si pamatuji. A víte co mě překvapilo? Důvody, proč tomu tak v budoucí společnosti bylo, byly, vzhledem k reáliím oné budoucnosti, naprosto logické a pro společnost přínosné.
  Jen jsem si na to tak vzpomněl.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mně se zase zalíbila metoda prof. Parkinsona (šlo by samozřejmě aplikovat i na další funkce) přes výběrové řízení a inzerát:

   "Hledá se: ministerský předseda pro Ruritanii. Úřední hodiny: Od 4 hod. ráno do 23.59 do noci. Kandidáti musí být připraveni na tři kola zápasu s borci těžké váhy (rukavice podle pravidel). Kandidáti zemrou pro vlast (bezbolestně), jakmile dosáhnou nároku na důchod (65 let). Musí se podrobit zkoušce z parlamentních zvyklostí a budou likvidováni, nedosáhnou-li aspoň 95%ních výsledků ..." atd. Je to zkrátka o nastavení kritérií - kandidátů nesmí přijít ani málo, ani moc.

   Oproti Ruritanii by eliminace kandidátů mohla být ulehčena tím, že výklad parlamentních zvyklostí není v kraji ustálen, a pokud by i něco takového hrozilo, lze i zde spolehnout na zásah v pravou chvíli. Ze strany ÚS.

   Smazat
  2. Jestlize 4 paragrafy z volebniho zakona jsou neplatne a nelegalni, je i neplatny a nelegalni ,vlastne ilegalni senat, ktery navrh podal.
   Musi byt rozpusten.
   Potom je treba vypracovat novy volebni zakon,po vsech strankach platny a bezchybny z hlediska justice a schvaleny a teprve potom legalne zacit s volbami dle noveho zakona..
   Jde dle vseho o hrubou manipulaci volbami, ktere kdyz se nepovedly, musi byt dale manipulovany a jak
   dlouho jeste ? Az se povedou?
   Jestlize se tak stalo od 1989, je a musi byt nase volba vstupu do EU a dalsi vcetne vlad a presidentu a jejich podpisy,ktere nas dostali do dnesni situace podrobena revizi ,pri nejmensim a i ustanoveni toho soudu,jak by smet...
   Jestlize to neudelaji ,muzou byt obvineni z rozvratu statu ,kdyz se ridi a dodrzuji volebni zakon,zrejme nepodareny "zmetek", ktery byl odhlasovan,chybny , nevyhovujici, nespravedlivy a tak neplatny..
   Treba i z casti.
   Titulek clanku, neni vhodny pro dnesni situaci.
   Autor si zrejme lecos neuvedomuje ..

   Smazat
  3. Samozrejme nevolit je vylozena blbost jako navrh.
   Volit je nezbytne ale vzdy jen ve svobodne zemi, svobodnymi zakony, ustanovenymi svobodne zvolenou vladou a parlamentem..

   Smazat
 4. A ted´ jsou na řadě Benešovy dekrety, které těchto 11 darmošlapů prohlásí za neústavní a začne každý z nás přemýšlet, jestli náhodou ten barák, co si postavil, nestojí na pozemku, který kdysi vlastnil Sudeťák. Je na čase to vrátit o 32 let zpět, tak toto, kdyby ty prodejné děvky udělali, prohlásili celých těch 32 let za neústatních, tak to bych se jim pak poklonil.

  OdpovědětSmazat
 5. Demokracie v kapitalizmu je znásilňována každý den a ta bažina se dobře hodí pro soudce , miliardáře i politiky. Socializmus byl také demokratický , ale zakazoval kapitalizmus a politiku rozvratu ,proto se vybudovalo moderní Československo bez žebráků ,bezdomovců atd.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Socík našeho typu byl tak demokratický, že volby 48 byly volby poslední.
   Potom už jednotně navždy Národní fronta na čele s neomylnými komunisty.
   Máte zvláštní smysl pro humor.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  3. Helanov 8:39
   Náhodou demokratické volby byly. Člověk si mohl demokraticky říct, že k volbám nepůjde. :-)

   Smazat
  4. 16.08
   Tak to byste se divil. Řekli jsem si s klucima totéž, a jak to dopadlo?
   Aby nás doma nevyšťourali (bylo nás víc), neb nás naháněli, dávali jsme si spicha v osvěžovně a tyto jsme měnili. A stejně nás dolapili.
   Flákli nám urnu doprostřed stolu, do rukou nám vrazili volební lupeny (výhoda byla že jich zase oproti současnosti nebylo tak moc) a "tak to tam hoďte soudruzi." My že nemůžem, že jsme sice pouze pracující plebs - "na vás pracující, soudruzi!" -, ale soudruzi že nejsme a nebudem. Když jsem ale viděl, že se Velkej Tom chystá jim tu urnu prohodit oknem, nasebejmenoval jsem se zbabělcem a navrhl kompromis _ vy řeknete: "Prosíme, pánové, hoďte to tam" a my to tam hodíme. Stalo se.
   A až do své smrti v r. 2010 mi to Velkej Tom příležitostně vyčítal.

   Smazat
  5. Helanov 8;39 A co madame očekáváte v blízké budoucnosti? Model, o kterém mluvíte. Jenom vládnoucí strana bude mít jiný název. Proboha podívejte se, co se děje ve Státech. To sem bude importováno. To co provedl ÚS je jen první krok, aby se ti, kteří by se jinak vůbec do sněmovny nedostali, tak aby se dosápali k volantu. A pak to roztočí. To, že se tady takhle hezky bavíme, to jsou poslední záchvěvy. Jednoho dne server NR prostě nenaskočí. Upřímně řečeno pokaždé, když ji odťuknu, trochu trnu...
   A pak bude hůř. Všechno, co činili fašisti a komunisti, to jsou osvědčené modely. Nejprve se začnete bát o práci, pak o budoucnost svých dětí, pak o život. TAK TO PROSTĚ JE! Copak to nevidíte?

   Smazat
  6. Kasteláne, mě osobně , mladou matku s kočárkem , honili s unrou po polní cestě.
   :-)

   Smazat
  7. 19:17...Já si říkám společně s Hudbou Praha :
   NEMYSLI KDOVÍJAK NA TO, CO BUDE PAK.
   AŤ TAK ANEBO TAK, VŠECHNO JE NAOPAK.

   Smazat
  8. 18:55 Milan. Proboha, co se zabýváte něčím, co bylo před čtyřiceti lety? Zabývejte se tím, co bude! A na tuto dobu minulou budete pravděpodobně vzpomínat s tím, "že dobře už bylo"! 😶 Protože nikdy není TAK zle, aby nemohlo být hůře.

   Smazat
  9. No a? Proč bych to neodlehčil a s Helčou si nepokecal? Ona je tu snad nařízená vážnost?
   Hm... přehlédl, nebo jako přehlédl, že se intenzivně zabývám i tím CO JE, byste mě drobet vypeskoval?
   Tssss... ts....

   Smazat
  10. Milane18:55
   Já jsem měl asi trochu kliku, volil sem jen jednou a to jsem byl bohužel na vojně, tam to jinak nešlo. Pak jsem se vždycky někam zdekoval, jsem čundrák tak jsme většinou pláchli někam ven raději už den před volbami. Sice mi bylo dost vyhrožováno, ale jelikož jsem v té době pracoval ve velice nedostatkové dělnické profesi, neměl jsem vlastně co ztratit. Takže to asni nebylo tak velké hrdinství.:-)Takže poprvé jsem se zúčastnil voleb až po plyšáku.

   Smazat
  11. 11.53
   Tak to vám závidím. To já zas takovej držák nebyl. Pak jsem se oženil a ježto jsem si vzal masňačku a založil rodinu, a taky že toho volna tím pádem bylo už pomálu, neb rejdováků potřeba, i na čundry jsem postupně přestal jezdit. A nebylo kam prchat. Leda do krčmy, ale za prvé rodina, za druhé by mě tam vyhmátli.
   Takže pak jsem to už chodil soudruhům házet. Ne tedy že bych měl bobky nebo tak něco, byl jsem stejně jako vy, co tvrdě makající manuál (lamač kamene v kamenolomu, dřevorubec, nakladač pytlů na expedici, na vedlejšák řidič bejka a jeřábník - jinak jsem vlastní svobodnou volbou zedník, leč až do hadráku pouze jako melouchář) nevydíratelný, ale už nebavilo hrát si se soudruhama na schovku.
   Takže tak.

   Smazat
  12. Kastelane, vzpomen na osadu Mimo Zakon, kteri si udelali slezinu v momentu pohrbu K.G. /nevedeli nic/a proto sli do vezeni za to.
   Nektere jsem znal , kdyz se vratili..

   Smazat
 6. Čeká nás apoteóza pana Rychetského?

  OdpovědětSmazat
 7. Naše média v čele s ČT od samého počátku vítězství ANO ve volbách konají obdobně jako v USA proti Trumpovi, nepřiznání ani jednoho pozitiva vše je hodnoceno hystericky katastrofálně, dnes už lze říci štvanice na kohokoli naposledy na ministra Havlíčka že si dovolil vyvenčit psa........
  v předvolebním čase se máme na co těšit, kýbl hno-je bude pravděpodobně slabý odvar toho co ČT a mnohá média připravují

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Teď jedou dovolenou paní Moniky.
   Největší prasárna ale byla, když jeli jeho nemocněho syna.
   Blééé
   🤮

   Smazat
  2. 9:36...
   Podle mě byl syn na výletě s asistentem a jenom se mu zdálo, ze je unesen.
   Není to nic divného, když nemocný člověk vyhodnotí situaci jinak.
   A na Ukrajině byl, protože tam zřejmě měl zázemí ten asistent.
   Krym je vyhlášená lázeňské destinace.

   Smazat
  3. 9/53
   No lépe jste tu komedii nemohla popsat. Paní Slonková je proti vám nula.
   Asistent vyveze syna na výlet, do vzdálené Ukrajiny, a jemu se ZDÁLO, že je unesen, tohle se vám opravdu nepovedlo!!!!

   Smazat
  4. 10:22...Kdyby pan asistent pocházel z Kanárských ostrovů a měl tam známé, tak by ho možná vyvezl na Kanáry.
   Nevidím na tom nic zvláštního.
   Že syna zrovna postihne atak choroby nemohl předpokládat.
   Nevím, proč za vším hledáte nějakou špínu.

   Smazat
  5. Celou akci rozmazávala falešný výklad tomu dala "investigativní novinářka", které celý materiál s největší pravděpodobností dodala BISka. Slonková údajně s ní (rozuměj některými jejími úřadníky) měla v minulosti nadstandardní vztahy.

   Smazat
 8. Je neuvěřitelné jak narovnání letité povolební chyby, vadí určitým lidem. Proč to tak je ???
  Není to náhodou tím, že budou z toho preferovat strany, které se spojily, zvláště ty pravicové a utřou hubu ty neschopné jako KSČM a SPD. ??
  Jen volební výhra pravice,zachrání náš stát v setrvání NATO a EU.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:29...
   A to vám příjde NORMÁLNÍ narovnávat letitou chybu ajgentlich před volbami, v době pandemie, kdy je už národ vyhejkaný dost i bez nápadu pana Rychetského.,.,.,.

   Smazat
  2. SPD se to vůbec netýká. Udělejte si volební model strany s cca 9-13 procenty hlasů a uvidize. Jde o odstranění Babišova ANO. Proto premiér začal opatrné předvolební námluvy s Piráty.

   Smazat
  3. To je pravda, SPD je za vodou, tady pád pod 5% rozhodně nehrozí.
   Jde vysloveně o odstranění AB.
   A asi i o způsobení zmatku a ještě většího rozdělení společnosti.
   Neb rozděl a panuj, to kucí co spolu choděj dobře vědí.

   Smazat
  4. 10:06
   Rozdělit společnost,tak jak ji rozdělil ten z hradu, už snad ani nejde.
   Odstranění AB se rozhodne u voleb. Je pravda,že změnou a nápravy výpočtu přijde Babiš o vyhodu, na tomto je něco špatného.?? Pokud má SPD více jak 5%, tak proč proti této zakone úpravě brojí.
   Co má náprava voleb společného s koronačem, naopak,aspoň nějaká změna v těchto všedních dnech.

   Smazat
  5. 10:17...No dobře, toho na Hradě se nezastávám, ale přivítala bych sdělení, koho za Babiše.
   Svěřte se!!!

   Smazat
  6. SPD získá víc než v minulých volbách, už proto, že je to jediná protestní strana. Volební modely napovídají, že počet mandátů SPD bude odpovídat získaným hlasům voličů. Prostě žádný změna.
   Mně se na změně volebních pravidel nelíbí, že k ní došlo již během volební kampaně. Pravidla se při hře nemění. m11 aktivistů ústavního soudu tomu nedbali a změnili pravidla ve prospěch "svých" stranických preferencí. Zachránili tak malé extrémistické rádoby pravicové strany. Tak to je. Z toho se nelze vylhat. Navíc okolnosti přijetí ústavní změny volebního zákony tomu napovídají a 4 oponující ústavní soudci to dali jasně najevo. V následujících letech se budeme plácat od jedné krize k druhé a jazýčkem na vahách (rozuměj vyděrači) budou pidistrany, které měly už dávno politickou scénu opustit.

   Smazat
  7. 10:17... SPD brblá, protože je v podstatě státotvorná, zajímá jí i klid, nemá žádný plezír z rozhádané společnosti.
   Ale nečekám, že tohle pochopíte.
   Normálnímu člověku se nelíbí, když padají vlády jako hrušky.
   Co myslíte, užil by si ten na Hradě rád ještě jednou vládu gerontů bez důvěry ?
   Já myslím, že docela jo.

   Smazat
  8. V nabídce místo Babiše jsou: vytřeštěné oči, dredy, církevní zloději, panevropský sudeťák a to vše v tandemu. Potěš koště, co jsme komu udělali?

   Smazat
  9. 11:01...Nabídka je truchlivá, podle mě je AB nejhezčí holka z ošklivince.
   Nejsme v tom sami, Západ ztratil schopnost vygenerovat rozumné vůdce.
   Ani nechci vědět, koho nám nabídnou imagemarketéři před volbou prezidenta.
   😥

   Smazat
  10. Opět jen panoptikum. Spíš hledejme našeho kandidáta!

   Smazat
  11. 11:34...
   Tolik oběživa by asi SPD dohromady nedala, aby takovému kandidátovi zaplatila team nejlepších PR mágů.
   Tady jsem skeptická.

   Smazat
 9. Dnes SPD čeká na Babišovo pozvání do vlády,jak prase drbání. Okamúra má jenom jednu touhu, vládnout a prosazovat ty svoje nesmysly, pryč z EU a NATO a nasměrovat nás směr Východ.
  O tohle mu jde,o nic víc.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je vidět, že i malá politika malé zemičky je nad vaše duševní síly.

   Smazat
  2. Mě by zajímalo kdo tahá Česko na východ my usilujeme o to být neutrální a obchodovat s každým. A na zločinné válce proti Rusku nechceme mít žádný podíl.

   Smazat
  3. 10.17
   Gumový hovno je proti tobě studnice moudrosti unk Howne!
   Nikdo se se nechce nikam tulit, ať na východ nebo na západ, dementku, jenže Čtvrtá říše národa německého nás tam svými absolutistickými požadavky doslova dokopává, ostudný imboši.

   Smazat
  4. Dotaz na milana: "Imboš" znamená familierně "imbecil"? Jestli ano, pak souhlas.

   Smazat
  5. 19.08
   To je patvar vzešlý z košaté fantazie jednoho z mých známých, který tak soustavně oslovuje jednoho místního blba od smažek, tedy od Pirátů. No a Imboš, chuděra, musí držet pysk, protože známý je známý metrákový cholerik s averzí na blbce. Někdy mu také říká "i ty náš Imbošku," nejčastěji když ho překvapí někde, kde je více lidí a on před ním nestihne zmizet.

   Smazat
 10. Okamura není idiot, aby se hrnul do vlády.
  Babiš by si ho namazal na chleba, jako ostatně každého.
  Úloha SPD je v něčem jiném, v okopávání kotníků stranám, které jsou zaražené v bruselské řiti.
  A dělají to zdařile , bez nich by ti vítači a podržtaškové byli ještě drzejší.
  Na to můžete vzít jed.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ona i ta europoslankyně Konečná (KSČM) začala hlasovat jinak než její frakce. Téměř jistě pod mediálním "tlakem" Ivana Davida (SPD).

   Smazat
  2. No já nevím, je to samozřejmě věc názoru a taky politické obratnosti, ale myslím si, že kdyby byl býval šel Okamura s Babišem do vlády, tak by toho dosáhl víc jak v opozici. Jednak by Babiše nemohli vydírat komunisti, jednak by mohl on trošku vydíráním získat některé důležité věci, na kterých záleží. Jeho vize jsou sice bezvadné, ale nikdy nebude mít sám tolik síly, aby je prosadil. Nakonec to jeho voliče unaví a spousta lidí přestane SPD volit, protože si řeknou, že je to ztracený hlas...tak jako třeba já....nevolil jsem ho právě roto, že jsem věděl, že bude válčit s Babišem. A volil jsem raději ANO, protože mi to dávalo naději na trochu lepší život v ČR. Což nebýt koronaviru by se potvrdilo, ať si každý říká co chce. Už nidky ODS, TOP-ku ani Lidovce. Odredované smažky už vůbec ne. Dobrý lídr by měl vždycky přemýšlet hlavně o tom, jak uvažuje volič. A nepotřebuje ani moc velké PR. Vzpomeňte si, co udělal Zeman s do té doby vysmívanou ČSSD. A kde je ta kdysi bohatá strana díky Sobotkovi dnes???

   Smazat
 11. 1:14 Však ona ta 1. republika byla poněkud větší, že... Myslím, že by nebyl problém za současného stavu u nás a na Slovensku v případě společného státu překonat počet 20. Hravě.
  Ono se s nárůstem počtu stran přímo počítá - aby bylo možno jakýmkoliv způsobem zdánlivě demokraticky znehybnit jakéhokoliv "nepohodlného" vítěze voleb. I za cenu zhroucení země. Zaslechl jsem někde nějakého "politického" komentátora, který už to nevydržel a začal mluvit o Zelených a podobných odvařených straničkách, které se v rámci "Koalice" budou chtít přisát na mateřský prs ODS, STAN, Pirátů a podobné politické reprezentace. Představa, že v budoucí vládě by zasedalo třeba 7 stran v rámci koaličních dohod) není tak scestná. Ovšem co by se tady pak dělo...

  OdpovědětSmazat
 12. Volit losováním? Klidně! Když v bubnu budou skutečné všeobecně uznávané a známé osobnosti, nezávislé na politických stranách. Ale ty nemáme. No šáhnout do bubnu a vytáhnout Kalouska, Drahouše, Němcovou, Fialu, Bartoše...no to bych si asi musel ukousnout ruku...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že jste vystihl podstatu věci.
   Současný systém nepřipustí, aby se do revíru dostala “ škodná”.
   Všichni jsou si vědomi, jak daleko pokročily IT.
   Ale už se nemluví o tom, jak daleko pokročil PR marketing.
   Zkuste si na wiki vyhledat heslo Edward Bernays.
   Jeho dílo měl na poličce i Goebels, ale jistě jen shodou náhod jeho Propaganda nevyšla česky, ani za bolšána, ani dneska.

   Smazat
  2. 12.42
   Já bych jmenované než do bubnu raději nacpal do chmelařského žoku, pevně zavázal, čapnul násadu od krumpáče, a spravedlivě je odměnil padni komu padni.

   Smazat
  3. 19.52
   Nazdárek Bilione!
   Tak co, hrabe, hrabe?

   Smazat
 13. Řeči o euru jsou holou zbytečností

  http://svobodnenoviny.eu/reci-o-euru-jsou-holou-zbytecnosti/

  Dá se ještě věřit v náš stát, vládu nebo Ústavní soud???

  http://svobodnenoviny.eu/da-se-jeste-verit-v-nas-stat-vladu-nebo-ustavni-soud/

  Stephen Lendman: Západní média jsou agenty Velkého bratra

  http://svobodnenoviny.eu/stephen-lendman-zapadni-media-jsou-agenty-velkeho-bratra/

  Elity USA si začínají uvědomovat nevyhnutelnost války s Čínou

  http://svobodnenoviny.eu/elity-usa-si-zacinaji-uvedomovat-nevyhnutelnost-valky-s-cinou/

  OdpovědětSmazat
 14. Přeruším hlubokomyslné úvahy předchozích diskutérů a vrátím se k meritu. Nejsem přesvědčen o přínosu navrhované změny ve Volebním zákonu. Přece je naivní představa, že když změním pravidla hokeje (navíc v průběhu ligy) a na led do hry pošlu o několik hráčů víc, že tak zkvalitním hru. Záměr kvalitnější účasti občanů při rozhodování vede cestou obecného referenda, současný návrh skutečně povede jen k častým nic neřešícím politickým krizím.

  OdpovědětSmazat
 15. P.S.
  Po brífinku STAN mám jasno Gazdík a Rakušan vědí jak nato. Tak jeden ať je premiérem a druhý ať obsadí hrad. Podle starého hesla - Mládí vpřed.

  OdpovědětSmazat
 16. P.S.
  Brífink Demoloku (ODS, TOP, KDU, Piráti i KSČM) = ultimátum.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.