Reklama

pondělí 22. února 2021

Náprava restitucemi?

Luděk Ševčík
22. 2. 2021
Na Seznamu se objevila zpráva, že stát chce zpět vzít rodu Czerninů to, co už vydal. Ponechme stranou oprávněnost dle dnešních zákonů. Zamysleme se nad samotným restitučním zákonem. Ten byl přijat, aby napravil majetkové křivdy. Kupodivu v roce 1918 žádný restituční zákon přijat nebyl. Jen částečná pozemková reforma. A že toho k nápravě tenkrát bylo mnohem více, než v devadesátkách!

Neboť po Bílé hoře muselo tuto zemi opustit okolo 800 nejbohatších rodin. Jejich majetek byl obrovský. Sebou si jej neodvezly. Dostaly se k němu právě ty šlechtické rody, které si dnes nárokují jeho vrácení. Nepatrnou výjimku tvořily ty rodiny, jejichž větve včas převlékly kabát. Kdyby v roce 1918 proběhly restituce tak, jak proběhly a probíhají dnes, o jaké majetky by se tak asi mohli hlásit Lichtenštejnové, Salmové a další? Vždyť při naplnění hesla, že co bylo ukradeno, má být vráceno, by odešli o žebrácké holi. A to už vůbec nemluvím o katolické církvi! Otázkou tedy je, zda restituce v dnešní podobě, je opravdu nápravou majetkových křivd. Při pouhé základní znalosti historie a odhlédnutí od politických floskulí to tak vůbec nevypadá.

23 komentářů :

 1. Je velmi pošetilé napravovat "křivdy" minulosti, při nichž se napravovatelé vědomě dopustí křivd na přítomnosti i budoucnosti.
  Celý popřevratový majetkový transfer nebyl motivován snahou o nápravu, jen snahou o sociální revanš a vytvoření nové třídy vlastníků.
  Výsledek je více než zřejmý.
  Republika se "povznesla" na úroveň €-kolonie, budoucnost nejistá ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Česká republika je v minusu 1 689 miliard korun za sedm let Podle oficiálních statistik Euro státu bylo z České republiky od roku 2010 do roku 2016 na dividendách „odkloněno“ 7,6 procenta HDP. “ V absolutních číslech to znamená, že z naší země za tu dobu odešlo 2 252 miliard korun, zatímco ve formě evropských dotací se nám za stejnou dobu „vrátilo“ 1,9 procenta HDP. To dělá 563 miliard korun. Česká republika je tedy v minusu 1 689 miliard korun za sedm let. Roční minus dosahuje 241 miliard korun. V přepočtu na výkon ekonomiky to dělá minus 5,7 procenta HDP,“
   Zdroj: https://www.czechfreepress.cz/ekonomika/cesi-jsou-porazenym-…
   http://www.euserver.cz/Articles/13093-mozna-bychom-nemeli-volit-ale-losovat-nalez-ustavniho-soudu-rychlost-s-jakou-k-nemu-dospel-a-predevsim-jeho-nacasovani-jen-ukazuje-hloubku-kolapsu-ceskeho-statu.aspx

   Vymazat
 2. Restituce/či spíše ekonomická prostituce/nebylo nic jiného, než předem dobře připravená rozkrádačka ekonomiky. Bohužel, otec toho podvodu ještě navíc všechno dovršil plošnou amnestií,když odcházel z postu prezidenta. Tím to ještě domršil a omilostnil takové Smetky a mnoho jiných. Těžko odhadovat, zda záměrně, nebo z blbosti. Ano, souhlasím s restitucemi v případě nespravedlivě postižených soukromých podnikatelů, většinou poctivých řemeslníků. Ale ve velkých aférách se skutečnš jednalo o neoprávněné přerozdělení majetků. Už si představuji jak v potutváře flanďáci budují kostely apod.Jak kultivují lesy, pastviny. Všechno vytřískali z nebohých poddaných a zabíjením jiných majitelů.Bůh to viděl? A pokud ano,proč nezasáhl? Nevadí mi prostí věřící, ale vadí mi ta flanďácká mafie, která se za poctivé věřící schovává a formou různých KDÚ ČSL si upevňuje skrytě moc. Budou volby, konečně by voliči měli vystavit účet, ale mám takový pocit, že zase nepůjdou k volbám a nic se nezmění. Jen voli volí voly.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jste zapomněl dodat že se flanďáci paktují se sudeťáky a to se bohužel též může stát. Přeci nepotáhneme zase z pohraničí s pinglem jako naši předkové.

   Vymazat
  2. 22:07
   Římskokatolický klér a germanizace jsou už od dob Karla Velikého spojené nádoby. Proto velezrádná bukvice tzv. sv. Václav klérem uctíván, proto čeký národ už 1200 roků oblbován bratrovraždou - bukvice přežila svou "smrt" o třináct roků, jak nezvratně na základě jejích pozůstatků prokázal profesor Emanuel Vlček. To znamená, že se žádná bratrovražda nekonala. Hm... že mám pravdu ostatně dokazuje i to, že na Wiki toto nezmiňují. Aby taky jo! Co kdyby se v tom někdo začal šťourat!

   Vymazat
 3. Je to tak pane Ševčíku, až před Bílou horu bych nešel. Při vzniku 1. republiky byl učiněn první krok zespolečenštění majetku, po 2. válce zbrklý krok komunistů absolutního zestátnění. Kdyby po válce vyřadili jen zrádce a kolaboranty, majetek by zůstal v českých rukou a mohli jsme mít konkurenční výhodu i proti tlaku "nadnárodních" sil. Takto po 89.došlo jen k revanši. Všechny nemohu jmenovat, Němci, cizí aristokracie je jasná ale jsou i další, kteří profitovali na spolupráci s nacizmem a vydávají se jako jeho oběti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Abych to upřesnil, stát zestátněním umožnil restituce, soukromé majetky restitucím nepodléhaly! Bylo to záměrné od "uživatelů" socializmu?

   Vymazat
  2. S tím absolutním zestátněním to soudruzi sice ,,poněkud přehnali", jak řekl Miloš I. na Červeném hrádku, ale v souvislosti s odsunem, který si vynutily mocnosti by bylo nutné ponechávat v nejasném vlastnictví řadu ekonomicky podstatných subjektů a rozkrást je bylo možné tenkrát , stejně jako v devadesátkách, bezpečnost se teprve formovala, kdežto diverze nepřerušila činnost od války.Podívejte se, jak dopadly podniky , privatizované v devadesátkách a ten malér by tu byl už v roce 1945, včetně dnešního dluhu.
   Dnešními restitucemi dochází především k ZPOCHYBNĚNÍ
   pojmu vlastnictví, když může každých 40 let podléhat generální revizi se zpětnou platností až někam k Bitvě na Bílé hoře. Restituenti mohou za dalších pár let o svůj majetek zase přijít.

   Vymazat
  3. Mirku, potom co s nasim prumyslem udelal Klaus v 92 roce je uz vsecko jedno

   Vymazat
  4. Ohromne uzasne dedictvi, ktere vidime kolem sebe a ktere nam zanechali nasi genialni predkove musime respektovat a pokracovat v jejich usili.
   Co jineho zbyva.
   Jedinou chybu udelali a prisla draze .
   Po tragickych zkusenostech s germany,kteri nemaji toho nejhorsiho nikdy dost, pozadali prave germansky rod aby u nas vladl.
   Okolnosti ktere predchazely a podminovaly tu "volbu" snad by pro vystrahu mely byt uverejneny a zdurazneny.
   A zavedeni prisnych zakonu,opatrenia zakazu veskereho podepisovani smluv,jednotlivci u vlady/Klaus a spol/, pouze po schvaleni vseobecnym hlasovanim a dale totalni prisny zakaz s vysokymi tresty, proti souhlasu vsech slibu zapadu a spolupraci na nich u nas..
   Zkusenosti nejen mluvi a presvedcuji o takovem opatreni,ale primo je prikazuji...

   Vymazat
  5. Bazosi 22:23
   Jsem fakt poslední, kdo by se Kluse zastával, ale vzpomínám si, jak v jednom pořadu v televizi v devadesátkátkách ještě jako ministr financí varoval před restitucemi. Nechtěl je a přesně tehdy řekl, co nastane. Navrhoval udělat tlustou čáru a nechat to být. To Pithart měl plnou hubu spravedlivosti a chtěl je za každou cenu.

   Vymazat
 4. Zopakuje se rok 1938? Podle Filipa hrozí kvůli tahanicím s vakcínou ztráta suverenity

  Filip připomněl, že se o osudu země už jednou rozhodovalo.

  „V třicátém osmém roce v Mnichově. Pro českou zemi to dopadlo tragicky. Paradoxní je, že i dnes o nás bez nás rozhodují v podstatě ty samé státy jako v září 1938. Pane předsedo vlády, to je na pováženou!“ upozornil Filip.

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2021022213227695-zopakuje-se-rok-1938-podle-filipa-hrozi-kvuli-tahanicim-s-vakcinou-ztrata-suverenity/

  OdpovědětVymazat
 5. Víte, dle mého souromého názoru se nic ve společnosti nemění. Je to jako u ústaních soudců, dnešních komunistů, dnešních socialistů. +
  Prostě je to boj o koryta. Staří komunisté pořád volí ty kteří naprosto zradili komunitické idee, to samé je i u dnešních vedoucích socialistech. No a na západě se tvoří nové komunístické a socialistické hnutí - které nemá s pokrokovým hnutím z počátku dvacátých let nic společného. Pravdou je, že napřed poplivali vše co ta předcházející hnutí prosazovala a dnes je v naprosto debliní formě která s původním hnutím nemá naprosto nic společnéhé propaguje. (ale v naprosto zvácené a proti lidové formně). Nakonec je to jako s americkými filmy. Skutečně výpravné krásné, ale naprosto falešné a hloupé.(a herci za to memůžou, jenom plní to co je jim předepsáno, ale opravdu skvěle). ¨¨ami hrdinové jsou fakt skvělí, snad by dokázali i změnit svět. äle jenom ve filmu a z požehnáním US vedení.Čert vem idioty amerického ražení.
  Václav

  OdpovědětVymazat
 6. Restituce byl daleko věší podvod než privatizace. To je můj názor
  Václav Vodrážka Plzeň

  OdpovědětVymazat
 7. Stručné, pravdivé, výstižné a srozumitelné. Všichni, kteří se na takové "nápravě křivd" podíleli by měli být předmětem vyšetřování, po zásluze trestního řízení a řádného potrestání. JiH

  OdpovědětVymazat
 8. Německá policie propustila migranta podezřelého z napomáhání vraždy maďarské hospodyně

  http://svobodnenoviny.eu/nemecka-policie-propustila-migranta-podezreleho-z-napomahani-vrazdy-madarske-hospodyne/

  OdpovědětVymazat
 9. Samostatnou kapitolou je největší loupež tisíciletí
  v podobě církevních restitucí.
  Postupná katolizace našich zemí, jako by nikoho raději nezajímala.
  Uherské Hradiště koupí od františkánů barokní klášter. K čemu památku využije, se teprve rozhodne...?*

  OdpovědětVymazat
 10. Po 30letech můžeme konstatovat , že Havel byl nejhorší představitel státu a Klaus retardovaný paekonom. Národní fronta správně odebrala fabriky a předala je do rukou pracujících a výtěžek se proinvestoval k prospěchu všech obyvatel.Úcta k lékařům,učitelům byla přirozená a ne podplacená atd.

  OdpovědětVymazat
 11. Co se dalo čekat od států, které usilují o naší likvidaci celou známou historii. Ten tlak začal hned poslední rok 2SV bombardováním našich průmyslových objektů, bez ohledu na to, že pro Fašistické Německo už skoro nic nevyráběly. Proč nerozbombardovaly všechny průmyslové objekty v Německu? Protože Německo mělo k Světovému finančnímu parazitu, obrovské pohledávky, které splácely hodně dlouho. My jsme mu nic nedlužily, tak alespoň udělat pořádné škody. Co ti současní paraziti za těch 30 let vybudovaly pro všechny občany?

  OdpovědětVymazat
 12. Církevní restituce za peníze daňových poplatníků byl zločin
  koaliční vlády ODS,Lidovců a Ústavního soudu,který to schválil. Ve slušném státě si přece věřící platí svou církev z vlastních prostředků. V ČR ale byli donuceni platit církve všichni - včetně nevěřících. Počet věřících klesá,katolíci mají mizivou důvěru a jejich preláti jen zatěžují společnost a nic jí zpět nedávají. I v době
  války s virem preláti sedí na penězích a nic pro společnost nedělají. V historii byla církev katolická
  nástrojem Habsburků a podílela se na persekuci Českých kacířů. Takovou církev Češi nepotřebovali a nepotřebují.
  Nemám nic proti věřícím - nelíbí se mi ale způsob jakým
  ODS,Lidovci a jejich koalice o půl noci s pomocí dovezeného zločince do Parlamentu - prosadili špinavé a přehnané
  církevní restituce z kapes všech občanů. To jsou středověké způsoby. Fuj.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Středověké způsoby výborné fungují. I temno bude. A prezidentovat tomu bude kalousek, co restituce cizincům prosadil. Po r. 89 take byly hlasy, co nechtěly výprodej nar. majetku cizine, ale vysmivane. I tzv. rodinné stříbro, např. velke pivovary, se potichu během 30 let prodalo pryč. Tak doufám, že zaměstnanci tam poté mají lepší pracovní podmínky a ohodnocení než dokud to patřilo hloupým čechům.

   Vymazat
 13. Víte jaký je rozdíl mezi respirátorem a konspirátorem, no přece žádný ani jeden nepomáhá.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.