Reklama

pátek 26. února 2021

Německo na cestě ke sjednocení a k nové imperiální politice (lekce z historie)

Wolfgang Michal
26. 2. 2021  ČeskéNárodníListy

Již krátce po pádu berlínské zdi se snažil F. Mitterand znovusjednocení Německa blokovat. Snažil se ovlivnit Rusko a dosáhnout trvalého rozdělení Německa. V prosinci 1989 řekl Mitterand v Kyjevě: „Oba německé státy musí respektovat rovnováhu v Evropě. V budoucnosti by se jim nemělo dovolit dělat samostatnou a společnou politiku.“Mitterand vedl rozhovory s Garbačevem a M. Tchatcherovou. Tvrdil, že pouze jednotná politika Londýna, Paříže a Moskvy může vznik Čtvrté říše „udusit“ v době klíčení.

Michail Gorbačov, ten uspěchaný reformátor („Kdo přijde pozdě, toho potrestá život“.) i F. Mitterand, „kníže pomalosti“ („Času se musí nechat čas“.), byli politickým zemětřesením ve střední Evropě stejně otřeseni. Centrální systémy se roztříštily a Německo rozpoznalo svou šanci vklínit se do „vakua moci“. Jeho politika ze začátku roku 1992 – uznání Chorvatska a Slovinska – ukázala jasně, kdo vstal z popele a stal se vedoucím hráčem na poli Evropy.

Bývalá premiérka Velké Británie M. Thatcherová nevěnovala do podzimu roku 1989 anglicko – německým vztahům žádnou pozornost. Poté však při slově „sjednocení“ slyšela houkat sirény. Na rozdíl od Gorbačova a Mitteranda byly jí důsledky německého sjednocení okamžitě jasné. Stejně jako jednomu z jejích předchůdců Disraeli, který v únoru 1871 řekl: „Sjednocení (Německa - red.) znamená úplnou změnu Evropy.“

Železné lady se přes všechno úsilí nepodařilo přesvědčit Gorbačova, že jeho proněmecké názory a jednání podkopou jeho autoritu v Rusku. Stejně bezvýznamné bylo její jednání s Mitterandem, který německou realitu vzal postupně na vědomí. Nepodařilo se ho přesvědčit, že má francouzsko – německou osu „vyhodit do vzduchu“ a tím zachránit Evropu. Lady Thatcherová již tehdy jasně viděla, že ve spojené Evropě se vliv sjednoceného Německa pouze zvýší, nikoli omezí. Lady Thatcherová prohlásila: „Německo je jednoduše řečeno moc velké a mocné, aby na evropské hrací ploše bylo pouze jedním z hráčů. Jenom úzká spolupráce mezi Francii a Velkou Británii může vytvořit rovnováhu k síle Němců“.

Mitterand bohužel nepochopil. Lady Thatcherová začala proto jednat sama, aby vyšlo najevo, co Francouze a Němce dělí. V létě 1990 se k ní připojil ministr obchodu Velké Británie Nicholas Ridley. Ten poskytl rozhovor časopisu „Spectator“, který je velmi čten zejména konzervativní inteligencí. Ridley doslova řekl: „Němci přebírají Evropu a Francouzi jsou jejich pokojoví psíčkové. Evropská unie je gaunerským tahem Němců a Francouzi jsou tak hloupí, že to nepoznali. A teď jsou pudlíky Němců. To jsme se naší svrchovanosti mohli hned zříci ve prospěch Adolfa Hitlera.“

Timothy Ash, nový hrdina britské konzervativní strany, volá: „Zapomeňme na Evropu. Velká Británie není na EU hospodářsky závislá. Dívejme se směrem k Číně. Na Dálném východě leží mnohem větší zisky. Nechme Evropu Němcům a vezměme si svět.“. Jen Daily Expres se ptá, kdo zastaví tažení císaře Kohla?

Koncem roku 1993 řekla M. Thatcherová Spieglu: „Vy, Němci, nechcete zakotvit Německo v Evropě, vy chcete zbytek Evropy zakotvit v Německu.“

Události probíhají stejně jako po založení Říše v roce 1871. Znovusjednocené Německo chce narušit evropskou rovnováhu. Neboť národní scénář Němců nemá za cíl uspokojení demokratickým národním státem, ale vytvořením středoevropské velkoříše mezi Francií na západě a Ruskem na východě. Tak tomu vždy bylo a bude. Je to nutkavý sen Němců obnovit impérium Římské říše.

Program této mocenské politiky je jednoduchý a téměř stupidní. Jde o věčný trojskok: nejprve Evropa, pak svět a konečně válka. Tento program stojí na nevykořenitelné představě o ohrožení, vyplývající ze zeměpisné polohy, a odtud objektivně odvozené nezbytnosti stát se přední evropskou velmocí.


(Výňatky z knihy „Německo a příští válka“, Wolfgang Michal, Berlín 1995) ČNL)

23 komentářů :

 1. S článkem mi nezbývá nic jiného než souhlasit. Němec zůstane Němcem a nikdy nepřestane usilovat o nadvládu nad Evropu, protože to tak ve svých skopčáckých palicích mají od narození geneticky nastavené už od ranného středověku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo. Od pátého století. Chlodvík I., sjednotitel Franků s tím začal. Ale kdyby to nebyl on, byl by to jiný sjednotitel.

   Smazat
  2. Němci si říkají o přesdržku. Dostanou ji, pokud budou poslouchat USA - pro neznalé - Německo muselo uzavřít okupační smlouvu s USA a na 150let od r. 1945 a kdo bude kancléřem, tak o tom rozhodnou jen USA. Takže článek nečerpá z dalších podkladů. Chybí mu např. upozornění na to, že EU je projektem GB a USA a Německo musí být řízeno a je touto dvojicí, která chce světové impérium jen a jen pro sebe.

   Smazat
 2. http://www.zvedavec.org/komentare/2021/02/8614-z-evropy-se-stava-antikoronavirove-vezeni.htm
  https://www.casopis-sifra.cz/20-let-eura-neslavne-vyroci-vsichni-vedeli-ze-je-to-nesmysl-a-presto-to-udelali-rika-cesky-poslanec-aneb-jak-nemci-vydelali-a-ostatni-zaplakali/

  OdpovědětSmazat
 3. A to jsem si vždycky myslel, že s Tatcherovou já nemůžu nikdy v ničem souhlasit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo. Taky jsem tak dopad. Když se Německo sjednotilo tak jsem jim to, jsa svůj střední věk stále ještě naivní votroubek, přál a že konečně budou spolu a tak. A táta se na mě kouk a povídá: "Tolik jsi toho o naší historii přečet a furt jsi zůstal blbej. Copaks ještě nepochopil, že Němci jsou už od Sámovej říše náš dědičnej nepřítel?

   Smazat
  2. Opr. ...přes svůj...

   Právě se mi vybavil ještě dovětek. Já mu na to tehdy řek nějakou humánní píčovinu, to už jsem zapomněl co jsem vyblil, ale nikdy nezapomenu co dodal k tý první větě: "Pamatuj si, že vždycky jak volá Němec po jednotě, jde Čechovi o hubu."

   Smazat
  3. Milane 1:41
   No jo, člověk asi zústává v něčšm naivní i když už by měl mít rozum. Já jim také přál, říkal jsem si že už byli potrestaní dost. Jenže to ještě byl kancléř solidus Kohl. Začala to kazit až ta škaredá bába.

   Smazat
  4. Ještě dodatek...člověk asi nesmí míchat do politiky city.

   Smazat
  5. Blížilo se sjednocení, v Plzni prodali v tichosti insiderům východní marky (lidé kupovali například za sto tisíc korun, byl zrušen limit, na druhý den už východní mařeny ve SBČS neměli). Jezdil jsem do Drážďan na nákupní cesty s cizími markami (sám jsem tady žádné nesehnal, chodil jsem do práce, spekulanti ovšem dávno věděli, že chytrák jedná jinak). Kupoval jsem dle přání platících dětské oblečení, které stálo zlomek zdejší ceny. Prodavačky v pravidelných intervalech uklízely (Čechy) přehrabávané zboží. Tu jejich disciplínu jsem obdivoval. Prodejny elektroniky byly rozděleny na část se zbožím DDR (tam nikdo nenakupoval) a část se zbožím Philips, Grundig, Sony atakdále.
   Kurs : 1 M= 1 DM.za dva tisíce KČS v přepočtu jste mohli koupit televizor a v Československu (ještě existovalo)
   jej prodat za deset i víc. Ve vlaku se neprováděla celní kontrola.
   Před obchodním domem Centrum vyhrával na flašinet najatý žebrák, vykřikující varování před kapitalismem , bídou a nezaměstnaností. Připadalo mi to docela komické, ale bylo mi divné, že Němci kolem se nijak nesmáli.

   Přeci jen existovala nějaká možnost směny peněz.
   Za stovku jste dostali obvykle asi 30 marek, tentokrát se mi ale pracovnice banky omlouvala, že kurs se změnil na 1:5. Nevysvětloval jsem jí, že moje ,,vlast" má pro mne připraven ještě horší kurs, ostatně nedala mi do pasu obvyklé razítko o směně, takže, kdybych chtěl, mohl jsem u vedlejší přepážky pokračovat. To bylo ono hektické období před sjednocením Němecek.

   Smazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 5. ....."Program této mocenské politiky je jednoduchý a téměř stupidní. Jde o věčný trojskok: nejprve Evropa, pak svět a konečně válka......" A je to ze?

  Ale neco mi tu nesedi, po prvni svetove valce se Velkonemcka Rise, tak nejak zmensila, a po te druhe svetvalce je jeste mrnavejsi, a mimo toho hanba, hanba, Polaci jim sebrali Prusko a Pobaltstke marky, z Koenigsbergu je ted Kaliningrad, takze myslim ze po treti svetove valce neboli Drang nach Osten se Ruegen zase jmenovat Rujana, Lejpcik Lipsko, Dresden Drazdany, a konecne v Berline bude zase ulice ' POD LIPAMI"

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Po 3. světové válce to už nebude mít kdo pojmenovat :-(

   Smazat
 6. Není to "Němci" ale jejich vedením. Od doby starého agresora Frice - Fridricha Pruského ,zmutovalo Prusko a němci v agresory s využitím svého lidského a ekonomického potenciálu.Postupně napadalo všechny sousední státy. Nejen Hitler útočil na své sousedy či konkurenty. Po WWII velmoci správně vyhodnotily roli agresivních Prušáků a Německo
  zmenšily,rozdělily a Prusko zrušily úplně. Bylo k tomu spoustu důvodů.Dnes jsou Němci už zas v Evropě daleko nejsilnější a i když blbnou se zelenou energií - neblbnou
  v tom jak ekonomicky i politicky ovládnout ostatní státy.
  Podívejte se jen na to jak je Česko na Německu závislé a
  jak mu naše vlády zobou z ruky. Chtěl bych věřil,že se němci polepšili, alespoň se tak chovají. Ale co když příjde krize na kom se "zahojí"? Na slaboučkých a závislých státečcích,co kolikrát ani nevlastní svoji vodu. Spojení Německa se ukazuje jako předčasné a nebezpečné.A ty pokusy s přepisováním historie (adorace
  wehrmachtu jak porážel Rusy, Protektorátu - jak se tam Čechům pohodlně žilo ,prasení filmů kde pachatelé a fanatici se stávají hrdiny , financování bezcharakterních českých badatelů v ČT co z Čechů dělají krvelačné bestie a vynechávají kdo spustil válku a bestialitu podporovanou Německým státem - smrdí účelem. Není náhoda, že se najdou
  Češi co místo Habsburků, katolických prelátů a Hitlera -kritizují Beneše a Československou republiku.

  OdpovědětSmazat
 7. Politika EU je dostatečně odstrašující a Němci maximálně spokojeni.Demokracie se znovu ukazuje jako výtah nacizmu k moci v rouše EU.

  OdpovědětSmazat
 8. Můj dědeček byl v koncentráku v Buchenwaldu a tamní německý důstojník všem Slovanům sliboval, že přijde den a Němci budou lebkama Slovanů dráždit cestu z Prahy až do Berlína. Jako malé holce mi z toho šel mráz po zádech.
  No a dnes mi z Němců po tolika letech jde mráz po zádech ZNOVU !!!
  Oni se nikdy nezmění!! Vraždění Slovanů a jiných etnik naji po staletí v genech!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak oni se nezměnili jejich starosta řekl že vezme radši tři migranty než jednoho Čecha. A dnes se nám snaží vnutit migranty a zničit Český národ.

   Smazat
  2. Nekdy, trva to asi 5 vterin, je mi lito obycejnych nemcu.
   Mel jsem kamarady mezi nimi.
   Na schuzky generalniho stabu Wilhelmovych generalu, az do 1918, vybrani a pozvani generalove hlavniho stabu /vetsinou kolem 150-200kg/,prijizdeli do Wilhelmova palace, na hlavach pruske jezky,bila tilka a kolem pasu vodorovne suknicky 20cm, hole nohy obute do piskotek..
   Zkratka v dresech baletek jako na predstaveni,treba Labutiho jezera.
   A dneska je to zase taky dost bezny.
   A obycejny germani bezeli nadsene do valky, oblehali kancelare,aby co nejdrive mohli byt na fronte,i zaci 14-16 roku lhali, ze jsou starsi. Aby masakrovali a byli masakrovany prave za takovyhle vedeni..
   Problem neni spojeni zadneho normalniho naroda,pouze germanu.

   Smazat
  3. Pro uplnost nejvetsi valecny zlocinec Wilhelm utekl do Holandska,ke kralovne a o vydani nebyl zajem.
   Potrestani jeho, by mohlo odradit a nebo odstrasit jine, v dalsi planovane valce , ktera jiz byla na ceste za 20 roku.

   Smazat
 9. 21:46 Unknown. Jasně, že se ruská vakcína vyrábí ručně. Někdy i nožně. Rusáci využívají k výrobě vakcín i dětskou práci. V zasněžených vesničkách děti sedí ve dne u okna a večer při loučích a místo aby se učili vyrábějí z kopřiv a kozí moči vakcínu. Jednou za týden přijede děžurnyj a oni mu odevzdají svoji práci a jsou odměněni pecnem chleba, ze kterého rodina další týden žije. Jasně, že s nimi pracují i rodiče. To by jinak vakcína nestačila pro celý svět. Že? Když Putler osobně prodává její licenci, jsou pak zástupci zemi trochu překvapení technologií výroby, nicméně zde je vysvětlení, proč je TAK laciná. A taky je zde vysvětlení, proč se World Health Organization zdráhá ji akceptovat. Ale my v Čechách bysme se zdráhat neměli a konečně tak realizovat důchodovou reformu. Co nezvládne Covid19 to by dorazila rusácká vakcína a mládí by konečně nemuseli chodit do práce a mohli by se jim zvýšit sociální dávky. Jen by musel mít někdo na to koule a říci to nahlas.

  OdpovědětSmazat
 10. No a my jsme měli v té době za presidenta havla, nestydím se napsat, ultra ignoranta, který např., když jsme byli vyzváni k účasti na jednání 2 plus 4 řekl, že my si to s Němci dojednáme samy .. Jeho první zahraniční cesta vedla do Německa do Mnichova. Jeho letité omluvy sudetským Němcům, nabídka Kohlovi na jejich účast v kuponové privatizaci atd., atd. .. člověk by brečel. Ten havel nás přímo strkal do německé tlamy, hajzl jeden germanofilní! Doufám, že smaží v pekle!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.