Reklama

neděle 14. února 2021

Pozůstatky mučedníka archeologa zabitého DAESHEM nalezené v Sýrii

14. 2. 2021 Syrian Lebanese Daily Newsroom 

Chálid Al-Asa'ad, vysoce uznávaný šéf archeologie ve městě Palmýra byl v roce 2015 sťat poté, co odmítl předat cenné starožitnosti, které schoval na bezpečném místě před bojovník Islámského státu (DAESH).

(Na snímku Chálid Al-Asa´ad ve sbírkách palmýrského muzea)
Syrské úřady uvedly, že ve starověkém městě Palmýra bylo v roce 2015 nalezeno tělo Chálida al-Asa'ada, renomovaného archeologa, který byl brutálně zavražděn extrémisty DAESH (ISIS).

Al-Asa´ad v letech 1963 až 2003 působil jako generální ředitel Oddělení starožitností a muzeí v Palmýře. V srpnu 2015 byl zajat bojovníky DAESH a byl mučen a sťat poté, co odmítl odhalit svým únoscům cestu k artefaktům, které skryl na bezpečném místě, když se fanatická skupina přiblížila k Palmyře. Když zemřel, bylo mu 81 let.

Syrská média a komunikátoři minulou neděli informovali, že ostatky Al-Asaada se nalezly mezi třemi těly zajatců DAESH nalezenými v oblasti Kahlun, 10 kilometrů východně od Palmýry. Budou provedeny testy DNA k potvrzení jejich identity.

V měsících po atentátu na Al-Asa'ada zločinecká skupina fanatiků zničila Vítězný oblouk ve Palmýře, chrámy Bel a Baalshamin a Lev Al-lāt. Muzeum Palmýra bylo vypleněno a sochy s lidskými postavami byly odtrhnuty. Amfiteátr byl používán pro veřejné popravy.

Na konci roku 2016 fanatici DAESH znovu obsadily město poté, co jej síly syrské armády nakrátko osvobodily. Brzy poté, v lednu 2017, extrémisté zdecimovali více starověkých míst v Palmýře, včetně Tetrapylonu a části římského divadla.

Syrské národní síly vedené Syrskou arabskou armádou osvobodily město a jeho okolí v březnu 2017.

Zatímco doposud byly některé z poškozených artefaktů obnoveny, je již plánována zásadní rekonstrukce místa a jsou podnikány její první kroky.

V roce 2019 byl DAESH vytlačen z většiny obrovského území, které ovládl mezi Irákem a Sýrií. Ozbrojenci však v obou zemích zůstávají aktivní, a to ve formě malých buněk, které v případě Sýrie pokračovaly v útocích na civilisty a vojenské pozice, zejména v poušti Homs a východně od řeky Eufrat v provinciích Deir Ezzor a Hasaka. V obou případech jsou pod přímou ochranou amerických okupantů nebo nepřímo prostřednictvím jejích místních agentů.
Syrský mučedník kultury

Archeolog Chálid al-Asa'ad se narodil v roce 1934 a má titul z historie na univerzitě v Damašku. Podílel se na vykopávkách a restaurátorských pracích v Palmyře s mnoha zahraničními archeologickými expedicemi. Přispěl k rekonstrukci více než 400 celých sloupů dlouhých palýrských sloupořadí. Pomáhal při rekonstrukcích chrámu Baalshamin, chrámu al-Lat, sloupů, platformem a schodů v amfiteátru.

Objevil také 700 stříbrných mincí ve starověkém městě Palmýra a přispěl k objevení neporušeného mozaikového panelu ze 3. století n. L. Získal syrský řád za zásluhy a medaile za zásluhy od Francouzské republiky, města Boloně a Tuniské republiky.

Jeho ztráta zasáhla širokou mezinárodní komunitu.

„Zabili ho, protože nezradil svou hlubokou oddanost Palmýře,“ řekla Irina Boková, která byla v době jeho smrti generální ředitelkou UNESCO. "Palmýře zasvětil svůj život, odhalil vzácnou historii města a interpretoval ji, abychom se mohli dozvědět o tomto velkém městě, které bývalo křižovatkou starověkého světa."

Když se fanatici ISIS přibližovali k městu, tři Al_Asa´adovi synové a jeho zeť, kteří jsou také archeology, uprchli do Damašku se stovkami cenných starožitností z muzea v Tadmoru (moderní město Palmýra), Osmdesátník archeolog ale odmítl uprchnout z města.

„Jsem z Palmýry,“ řekl Al-Asa'ad, „a zůstanu tady, i kdyby mě měli zabít.“8 komentářů :

 1. Do posledního dechu na svém pracovišti.
  Čest jeho památce , byl to chlap s gulama.

  OdpovědětVymazat
 2. Ale musíte uznat, že ti chrabří klucí z Islámského státu pod naším bdělým dohledem dělají ve vývoji velké pokroky. V mučení už ty naše hodnoty dohnali, jen to stětí hlavinky archeologa je ještě krapet nonsens. Naši noví kamarádi to do budoucna určitě vypilují. Je ale vidět, jak se péče o naše nové kamarády ve zbrani vyplácí. Před pár lety by chudákovi archeologovi ještě sežrali vnitřnosti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9:34...Je to přesně naopak.
   Před pár lety byla Sýrie prosperující, multikulturní země.
   Potom se tam přelily nepokoje z rozvráceného Iráku a uchytil se i nově vzniklý IS.

   Vymazat
 3. Též jsem to četl jak ho zavraždili každý fanatismus je špatný.

  OdpovědětVymazat
 4. Zůstal v Palmýře. Jeho rozhodnutí.
  Podobně jako u nás někteří při povodních "nevyužili řízené evakuace", a pak je tahali ze střech hasiči nebo vrtulníky. Bohužel pro některá rozhodnutí není opravný prostředek a platí se cenou nejvyšší.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11:38...Byl to vědec, nedokázal opustit svoje dílo, domníval se, že ty antické památky ochrání. Podcenil nas*anost těch lidí z IS.

   Vymazat
 5. Čest jeho památce. Helanov v žádném případě nepodcenil /nevím proč nasranost/ spíš násylnost těch lidí. Protože asi nevěřil, že se dožije osvobození, rozhodl se pro smrt s tím co miloval.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pradědo, je to docela pravděpodobné.
   Byl to hrdina.

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.