Reklama

neděle 14. února 2021

Před 76 lety Praha hořela.

Přemysl Votava

14. 2. 2021
Historie klopí studem oči. Ve středu 14.února 1945, krátce po poledni nad Prahou ztmavlo nebe, stověžatá Praha zaplakala. Přes 60 amerických létajících pevností B-17 svrhlo na Prahu 52 tun pum. Nálet si vyžádal 701 mrtvých, 1400 zraněných, 200 domů bylo zničeno, stovky dalších poškozeny. Nejvíce utrpěla oblast kolem Karlova náměstí, Nového Města, Vinohrad, Nuslí,…. Zcela vyhořel benediktinský klášter Na Slovanech, založený císařem Karlem IV. roku 1347.

Kolem tohoto náletu se chodí dnes po špičkách, není vhodné o něm mluvit. Tato tragická událost, která na Prahu dopadla před 76lety, se stovkami mrtvých, dostává každým rokem stále více ideologický nádech. Kolik zbývá posledních pamětníků této hrůzy ? Máme zapomenout ? Historici hledají omluvy, politici i média mlží. Dokladem zbytečnosti tohoto náletu na Prahu je, že nebyl zničen, ani jeden průmyslový objekt. Skutečný důvod náletu, nebyl ze strany Američanů nikdy objasněn. Jen dohady, dohady… Ve stejný den provedly USAAF a RAF další nesmyslný nálet na Drážďany. Stavební skvost na Labi hořel několik dnů. Nálet nepřežilo 30 000 lidí.

Německo v únoru 1945 mlelo už z posledního. Na východní i západní frontě šlo od porážky k porážce. Spojenci překročili Ardeny i Karpaty. Sovětská vojska bojovala 150km od Berlína a společně s 1. československým armádním sborem postupovala Slovenskem, osvobozeny byly Košice, Prešov, Poprad, …. Užívali jsme si první pocity svobody, ….

Nebyl to ale jediný nálet na Prahu a na další česká průmyslová města. V březnu 1945, byla Praha cílem amerických náletů na strojírenské objekty v Libni a Vysočanech. Zcela nesmyslný americký nálet byl proveden na plzeňskou Škodovku 25.dubna 1945, ten byl proveden dokonce jen několik dnů před slavnostním uvítáním americké armády v Plzni. I tento nálet vyvolává vážné pochybnosti o skutečném pozadí tohoto činu. V té době se již vědělo, že dle výsledků z Jalty Československo „spadne“ do sféry sovětského vlivu. V době náletu bylo těsně po Jaltské konferenci (4.- 11.2.1945 a právě ta rozhodla o poválečném uspořádání světa. A to může být to pověstné „čertovo kopýtko“. I přes úsměvy představitelů Vítězné koalice se začalo kalkulovat… Svět se začal dělit.

14.února slaví mladí lidé sv. Valentýna, ve stejný den před 76 lety umírali lidé, ale i děti na prahu svého života. Mezi nimi byla i 17letá klavíristka Eva Ladová, dcera malíře Josefa Lady, zabila jí americká bomba poblíž Emauz, když hledala své rodiče. Nálet z února 1945 byl jen maličkou kapičkou hrůzy, kterou museli prožívat lidé ve Varšavě, Stalingradu, Drážďanech, Hamburku a v dalších místech, přes které se přehnala „totální“ válka. Někdo moudrý řekl : „ Historie není, pokud není připomínána ! “ Držme se toho !!

Přemysl Votava (Národní socialisté)

92 komentářů :

 1. Některé archívy se pro nás neotevřou nikdy (důvody k bombardování), protože tehdy utajovaná informace se aplikuje dnes jiným způsobem, a důvod utajení tedy pořád platí.

  OdpovědětSmazat
 2. Opravdu mi to nejde do hlavy. To se to např. v dubnu 45 Američanům bombardovalo, když už neexistovala žádná německá protivzdušná obrana ani letectvo. Pardubice, Kolín, Ústí... V té době Američané bombardovali jen za slunečného počasí, Stříbrnými staniolovými třepetalkami, takové smrčky, si ohraničili čtverec k bombardování a pak to jelo. Nevím, zda by jsme neměli spíše žádat reparace od Američanů, Němci u nás hmotného majetku tolik neponičili.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Unknowne jsi zde úředně označen od MUDr. Davida za debila a trolla, tak neotravuj!!Ty nejsi obyčejný blb, ty jsi blb úřední!!

   Smazat
  2. Unhowne, nad Drážďany tady u nás asi nikdo brečet nebude. Němčouři jen sklidili to, co sami zaseli. Oni chtěli totální válku. Tak ji dostali.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  4. Pane Kutnohorský.
   Američané už věděli,že Československu padne do rukou SSSR,proto bombardovali naše území,nebo-li velmi dobré podniky,aby nekonkurovali USA.Podobně se zachovali i k východní části Německa.Pak přišla studená válka,sankce,blokování obchodů ze světem,blokovali jakýkoliv přístup k elektronice,západnímu zboží-komoditám,podrývali režimy a spíš odlákali naši vědce na západ.

   Smazat
  5. Lukáši dole píšu...Jalta!

   Smazat
  6. Pane kutnohorský, mohlo by dojít i k takové situaci, že jim za to budem stavět pomník a zaplatíme všechna ty náklady za podporu všech co pomohly k návratu euroatlantických hodnot do totalitou mučených států. Unknowni tady jsem vás inspiroval ke konečnému řešení.

   Smazat
  7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  8. kutnohorsky 14. února 2021 11:45, pro informaci: Ty "staniolové proužky" sypané zejména USAF, tvořily clonu neutralizující radiolokační sledování. Jak Německo, tak Británie měly už tehdy radiolokační techniku na značné úrovni. Dokonce takové, že byla funkční na "nočních" stíhačích. JiH

   Smazat
 3. Nad Drážďanami nebrečím - na rozdíl od Prahy. Němci museli dostat alespoň symbolicky napráskáno za to, co Evropě provedli. Kdyby dostali oko za oko, měli by to horší. Sověti například v Německu neprovedli to, co zažili na Ukrajině, v Bělorusku a jinde. Spokojili se jen se znásilněním soukmenovkyň, které nadšeně vyslaly své chlapy vraždit, pálit (a znásilňovat) na východ. ..... V Bělorusku je hřbitov se spoustou malých pomníčků. Každý pomníček je za jednu vypálenou vesnici....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 360! V těchto vesnicích byli za to, že jejich muži bojovakli na frontě, ve stodolách upáleny jejich ženy, malé děti včetně kojenců a starci. Dopadli hůř než Lidice. Byli to akce jednotek SS, na které si u Hitlera stěžovalo i velení Wermachtu.

   Smazat
  2. omyl byl jsem tam těch 36O vesnic nebylo jen vypáleno i s jejich obyvateli tyto vesnice nebyly po válce nikdy OBNOVENY vypálených bylo mnohem mnohem víc každy čtvrty Bělorus ve válce zahynul.A Amíci protože jsou kulturní barbaři tak poválečné Evropě kulturu nepřáli a hlavně chtěli Sovětum a dalším poslat vzkaz podivejte se co umíme pozor na nás....

   Smazat
 4. Jo to je pravda a tehdejší německý filmový týdeník opravdu nelhal když označil útok za teroristický čin. Jen tím zabíjeli civilisty jako ostatně celou válku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud chceme hodnotit historickou událost, musíme zachovat tzv. "konkrétně historickým přístup". To znamená, že ji musíme posuzovat z hlediska měřítek té doby, kdy proběhla. Ve všech souvislostech. K masovému bombardování Německa nedošlo okamžitě po začátku války (v r. 1939). Ještě v r. 1940 létaly britské bombardéry nad Německo s náklady letáků. A až do září nesměly být bombardovány civilní cíle. Tedy po porážce Francie a v době, kdy všichni měli před očima osud Rotterdamu. Až po náletech na Londýn a zejména Coventry převzal velení Air Chief Marshal "bombarďák" Harris. A ten byl zastáncem tzv. Douhetovy doktríny. V jejím smyslu uvažoval i on. Když nebude mít německý dělník kde pracovat, kde se umýt a vyspat a masové ztráty zlomí duch obyvatel a jeho vůli vést válku. Německo se samo zhroutí. Jinými slovy: letectvo vyhraje válku. Po přesunu 8. americké letecké armády do Británie byla přijata strategie "1000 bombardérů nad Německem". To znamenalo, že stovky amerických bombardérů provádělo přesné nálety ve dne (B17 neměly ani kamufláž) a stovky britských bombardérů kobercově bombardovalo v noci. Systematicky. Harris vytáhl ze sejfu namátkou jméno města a jeho osud byl zpečetěn. Nejznámější jsou Hamburg, Kolín nad Rýnem, Brémy, Schweinfurt, samozřejmě Berlín a naposledy Drážďany. Spojenci tak mino jiné suplovali II. frontu, kterou tak dlouho slibovali SSSR. Ale Hitler byl zastáncem téže doktríny a snažil se ji provést raketami V1 a V2. jen konec války mu zabránil masovému zavedení. Kdyby dostal do ruky jadernou zbraň, jistě by ji neváhal použít ani na okamžik. Jinak Drážďany byly podle tehdejších měřítek naprosto legitimní cíl. Bylo to průmyslové město a stálo v cestě spojeneckým armádám Sovětského svazu. Jistě by bylo urputně bráněno. Je nádherný film "Dresden". Svého času byl na netu. Měl jsem možnost v 70. letech mluvit s československými letci, kteří se v řadách Bomber command tohoto náletu zúčastnili. a s mnoha lidmi, kteří jako totálně nasazení ten nálet zažili a přežili. byl o tam tisíce totálně nasazených. Hlavně z Protektorátu. teď jen, aby se toto nikdy nezopakovalo. To co jsem slyšel bylo strašné. Od obou stran.

   Smazat
  2. Danny, to všechno se dá pochopit. Ale proč ještě v dubnu 1945??? To se nedá ani pochopit, ani omluvit.

   Smazat
  3. Kasteláne. Nálet na Drážďany byl v únoru a ne v dubnu. V únoru byla válka v plném proudu. Bojovalo se ve Slezsku (tehdy německém) - Viselsko - Oderská operace, vedly se krvavé boje v Maďarsku (dobytí Budapešti a tanková bitva u Komárna), začalo dobývání Rakouska (padla Vídeň), bojovalo se ve Východním Prusku. Na Západě se spojenci dávali dohromady po bitvě v Ardenách. Drážďany byly velkým městem a opěrným bodem na postupu k Berlínu. Němci by ho jistě nevydali bez urputného boje. Je to hlavní město Saska! Ale i kdyby ten nálet byl v dubnu, bylo by to také v pořádku. Německá mašinérie fungovala spolehlivě. Na frontě i v zázemí. Fungovaly koncentráky, gestapo plnilo vzorně zadané úkoly. Popravy běžely na plné obrátky. I západní spojenci nevěřili svým očím, co viděli v obsazených městech. Buchenwald, Mauthausen, Bergen Belsen... Nebyla jen Osvětim. A kdo špitl o kapitulaci visel na nejbližším kandelábru. Voják nebo civil. V Protektorátu to nebylo jiné. Ještě ě. 5. 1945 nechal v Terezíně K.H. Frank popravit 56 mladých lidí ze skupiny Předvoj. Berlín už padl, Hitler byl mrtev a ono stále vraždili. Němci šli za svým Führerem až do jeho a pak i svého konce. není mi jich líto.

   Smazat
  4. Danny 22:27
   V dubnu byla ta Praha...tu jsem měl na mysli...ale bylo to i Brno, které přišlo o spoustu baráků přímo ve středu města, ještě v 60.létech to bylo patrné.. No a i ty Drážďany v únoru bylo prostě svinstvo. Američané jako vždy jsou zbabělci...to se to ze vzduchu na civily házely bomby, když už letadla nic neohrožovalo.
   I když je těžko pochopitelné bombardování civilů na nepřátelském území...ale proč v Československu?????? My jsme byli nepřátelé???

   Smazat
 5. Podle mne Amíci věděli, že ČSR připadne Stalinovi.
  Beneš byl v Moskvě u raportu už někdy v 1943.
  Museli mít zprávy, že lidi v ČSR jsou naštvaní kvůli Mnichovu a budou volit komunisty. A že s poradci z Moskvy to soudruhové dají.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Helanov 13:04
   Tak to je nad slunce jasné, že na jaře 1945 už nemělo z vojensko-strategických důvodů smysl bombardovat české zbrojovky, protože kvůli nedostatku surovin už prakticky nejely.
   A to údajné spletení si Prahy s Drážďany, si taky můžou strčit za klobouk. To by tak bylo snad ještě možné s létajícími hadraplány za první světové války. Nikoliv však s moderními navigačními přístroji druhé světové války.
   Je docela zajímavé, že jen o pár měsíců později se jadernou bombou trefili do Hirošimy na padesát metrů přesně.

   Smazat
  2. Helanov, vědělo se to už od Jalty, že připadnem do sféry Sovětského svazu.

   Smazat
  3. 15::22...No jo no., pěkně si to rozdělil. V zájmu míru.
   Ještě že aspoň tak.
   ;-(
   🤪

   Smazat
  4. Helanov14. února 2021 13:04, už konečně pochopte prosté souvislosti. Beneš nebyl u Stalina "U reportu", ale po dlouhém váhání, nerad, touto cestou koledoval o velmocenskou podporu čs. exilové vlády, aby Británie uznala požadavek obnovení ČSR v předmnichovských hranicích. Tedy "oduznala" svůj podpis "Mnichova". S Francouzi, kteří tou dobou neměli dost definované zahraniční vedení (USA tou dobou de Gaulla odmítaly) ten problém tak výrazný nebyl.
   Beneš uspěl, Stalinovi se to hodilo. Lze odvodit i další souvislosti, odsun Němců, únor 1948, chyby čs. prozápadních politiků i pokrytectví „západní“ politiky tenkrát, až podnes. Lituji, ale nezbývá než Vás upozornit, že pokud se chcete vyjadřovat ke všemu a spatra, měla byste zvážit svoje znalosti i schopnosti. Abyste nepůsobila zbytečně trapně. Nic ve zlém, JiH

   Smazat
  5. 18:10. Stalin ho ujistil, že SSSR na hegemonii nepomýšlí, Beneš spokojeně vrněl. Při hostině na něj udeřil: A proč vy, Čechoslováci, jste sv 1938 nebojovali!?
   Docela by mne zajímal váš názor, proč Jan Masaryk nepodal také demisi.
   Prezident byl za zenitem, spackal co mohl, Gottwald si mohl mnout pacičky.

   Smazat
  6. Helanov14. února 2021 18:38, já se neodvažuji mistrovat historii tak jako Vy. Dr. Edvard Beneš v té době věděl víc, než můžete jen tušit. Vývoj po roce 1938 dobře předvídal, válečnou politiku zvládnul, před únorem 1948 věděl, jak Stalin nutí Gottwalda k radikálním akcím tak, aby byl důvod k zásahu Rudé armády. Věděl, že „západ“ se v takovém případě nehne stejně, jako se nehnul ve věci Polska, „východního“ Německa a později ani Maďarska ...
   Proč Jan Masaryk jednal, jak jednal vědět nemůžu. Hádal bych, že na úrovni svých informací se rozhodnul v duchu tehdejšího přístupu prezidenta republiky a zátěž všech těch okolností psychicky neunesl. Je evidentní, že v té době neměli čs. komunisté ten nejmenší zájem na jeho smrti. Vždyť právě v té chvíli byl on esem jejich politiky! Suďte s nadhledem, bez afektů. Já ty doby, které mistrujete, z velké části autenticky prožil a dobře vím, co a jak bylo emotivní. JiH

   Smazat
 6. U příležitosti současného oblíbeného falšování dějin by mohla eurobolševická pražská kavárna začít tvrdit, že Prahu bombardovala letadla sovětská, nikoli americká.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Werwolf 13:31
   A proč taky ne, když přepisování dějin je tak snadné. Ostatně, zrovna předevčírem tady Unkhown tvrdil, že Prahu osvobodili Banderovci. Takže už ne Sovětům ani Vlasovcům, ale nakonec musíme za osvobození děkovat Banderovcům. Což je poměrně taky dost velká novinka.;-)

   Smazat
 7. Dlouho jsem si myslel, že Unhown je jen takový troll, provokatér a nebo že si tady ze všech dělá jen srandu. Ale ne. Po dlouhém bádání musím s konečnou platností konstatovat, že je to zcela regulérní magor. A jelikož mi etika nedovoluje dělat si z duševně postižených srandu, budu se k němu chovat shovívavěji.
  Co kdyby tomu nešťastníkovi náhodou prdlo v kouli a vyhodil plynem do vzduchu nějaký panelák, vystřílel hospodu nebo se zapálil u benzínové pumpy. Našlápnuto k něčemu takovému už myslím má. Vždycky když vzteky začne psát urážky capslockem, tak podle mého názoru už nemá příliš daleko k nějakému nepředloženému činu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Unhowne, Balda nebyl členem SPD, ale pouze jeho sympatizant, což je velký rozdíl. A žádná strana, hnutí ani žádný jiný subjekt nenese odpovědnost za činy svých sympatizantů, pokud je k nim nevyzývá. Balda je jen obyčejnej magor a SPD za něho nenese žádnou odpovědnost. Stejně jako vedení města Liberce nenese odpovědnost za tebe.;-)

   Smazat
  2. Unknowne jsi zde úředně označen od MUDr. Davida za debila a trolla, tak neotravuj!!Ty nejsi obyčejný blb, ty jsi blb úřední!!

   Smazat
  3. 13.41
   U benzínky nééé! Ale kdyby se zapálil v Kavárně - proč ne? A ještě by za to dostal Darwinovu cenu.

   Smazat
  4. milan 16:32
   Já si stejně myslím, že u Unhowna dříve nebo později dojde ke vzácnému úkazu samovznícení. To se prý podivínům jeho typu stává.:-D
   Navíc on má v hlavě jen piliny a vzduch, což je jak známo velice třaskavá směs. Už hodně truhláren takto vylítlo do vzduchu. Já bydlet v Liberci někde poblíž něho, tak bych měl dost velké obavy.:-D

   Smazat
  5. 16:32...Milane, kdyby se zapálil v ÚSTRu, tak bych neplakala.
   Ale tam by to nehořelo, žumpa nehoří.
   Vjetci dal budou přehraboval ta hovn@, která tu zbyla po bolšánech.
   Kádrovák se uplatní za každého režimu.
   Pro elfy: To byl jen chtip, samozřejmě .

   Smazat
  6. 17.19
   Navíc je kámoš s kačerem. Tomu se zase samým přemýšlením jak nás rozesrat tak hulí z deklu že mu co nevidět čapne biskup, a jestli bude chuděra piliňák poblíž, řachne. To bude panečku šupa! To víte, tolik pilin v průvanu mezi ušima je enormě třeskavá směs.

   Smazat
  7. 17.36
   Jejda, to se nám to rozzlobilo!
   On je na tebe pan Kubrt ošklivej, viď Imbošku.
   No, když už jsme u toho Imbošku, a copak ty jsi dokázal? Tedy kromě těch hoven co tu po sobě trousíš.
   Ale chápu tě. Po každém něco zůstane, jen po tobě ta hovna. Frustrující.

   Smazat
  8. 17.43
   Žumpa nehoří, ale zato metan jo. Dokonce bouchá. To bude jednou šlupka v Kavárně!

   Smazat
  9. milan 19:01
   A že metan bouchá fest. Jednou jsem viděl ležet litinovej dekl od žumpy skoro deset metrů daleko, když tam haranti hodili petardu a bylo ucpané odvětrávání. Takže kdyby Unknown bouchl v Kavárně, byla by to doslova genocida kavárníků.:-D

   Smazat
  10. 19.25
   Nemám se čím chlubit, ale nedá mi to.
   Jako smradi jsme udělali (navedli nás starší kluci) to samé v JZD, co to jako udělá. Udělalo to ohromný bum!!! a krávy se plašili a čuníci se rozječeli - nádhera! A pak nás jezeďáci tak seřezali, že nám udělali ze zadků třapec, jak jednou popisoval výchovný zákrok svého otce pan Pivec. A nejhorší bylo, že jsme si za ten honorář za happening neměli kde postěžovat; doma bysme za to dostali ještě nášup.
   (Ono se to časem stejně provalilo, jak také jinak na vsi, ale už to nebylo tak horký, takže jsme doma dostali jen příslib baštonády, jestli ty kluku pitomá ještě jednou... atd.)
   Jojo, bejvávalo...

   Smazat
 8. V době bombardování Škodových závodů v Plzni 1945 už mohli ve Škodovce vyrobit cokoli , ale nefungovala ani jedna železniční trať, nefungovala ani jedna silnice, propojující Plzeň se zbytkem světa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Sám h--vado Patton prohlásil, když viděl výsledek téhle zkázy, "Goog job", tak je asi jasné, o co šlo. Pořádně to schytal i pivovar, nehledě na civilní zástavbu, třída plná dětí dostala přímý zásah, zemřely všechny i s učitelkou, bylo jich asi 38, dneska mají v Plzni pamětní desku. S tím koresponduje i jejich "osvobození", kam se dohrabali, když už bylo hotovo, a zavedli správu nad městem, odzbrojovali místní povstalce a skopčákům nechávali zbraně, zabavovali a ničili zásoby jídla, unášeli odborníky, kteří se jim mohli hodit (třeba dva odborníky na odstřeidví odlévání hlavní ze Škodovky, vrátili se až za několik měsíců), byli a jsou to krvežíznivá h--vada tehdy i dnes.

   Smazat
 9. Praha mohl být omyl, ale Plzeň a bombardování Škodovky 25. dubna byl zločin!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Těžko říct. Možná úmyslně bombardovali podniky, protože už věděli, že padnou do rukou budoucího nepřítele. A to se potvrdilo. Naše podniky vyvážely techniku do Sovětského svazu. Čili bombardování bylo podle mne účelné, ne náhodné.

   Smazat
  2. Hodný člověk
   S tehdejšími moderními navigačními přístroji nemohlo být bombardování Prahy omyl. Pokud by ti letci byli schopni se splést o 150 kilometrů, tak by asi nikdy žádný z nich nebyl schopen vrátit se na své domovské letiště.
   Kupodivu jen o pár měsíců později se trefili do Hirošimy s přesností na 50 metrů.

   Smazat
  3. Martine, na Jaltě nás velmoci opět zradily a přifařily do sféry zájmů Sovětského svazu. Tak odtud by to mělo být jasné. P.S. Mážná mohla být demarkační čára na hranicích se Slovenskem(i když to by Stalin asi pěkně řval).

   Smazat
  4. Kubrte údajný omyl amerických pilotů je jako zkušené fronťáky velmi uráží. V tomto se jich jako amaterský pilot musím zastat. Věřím, že bezchybně plnili zadaný úkol.

   Smazat
  5. Po válce se zásah v Praze vyšetřoval a nebylo to tak jednoznačné!! Letěli za mlhy a oblačnosti skoro po celou dobu letu z Británie a tady nad Českem bylo jasno, město , uprostřed řeka,která se také klikatila a tak to sem naházali!! Je možné, že to byl záměr, ale neznám účel, tim by nic nezískali, bombardovat centrum Prahy nemělo nějaký smysl! Spíše se přikláním k omylu, ale také je možné, že šlo o obyčejný vojenský bordel! Někam letět a tam bombardovat, když bylo jasné, že je Německo na kolenou a je jenom otázka času, než ho Rusové doklepnou !! Nasratí vojáci viděli nějaké město, řeka uprostřed byla a také se kroutila, tak co bychom hledali nějaké Drážďany , tak to nasypeme trochu vedle, Německo jako Německo!! Hodně jsem o tom četl a to bude asi ta nejpravděpodobnější verze!! První vysypal a ostatní ho následovali a hurá domů!!!

   Smazat
  6. Když v roce 1941 paršutisté jako vedlejší ukol před likvidací Hajdrycha zapálili dle dohody dva statky na opačnnýccu koncích plzenské škodovky nak to hodily všude okolo a na továrnu spadla jedna slovy jedna bomba.

   Smazat
  7. Hodný člověk 15:32
   Ta údajná navigační chyba byla mnohokrát vyvrácena, mimo jiné i přímým účastníkem bombardování.
   Kromě toho primárním cílem tohoto náletu nebyl střed Prahy. Bombardování totiž začalo už od Jinonic, Radlic a Smíchova. Jenže v tamní řídce osídlené předměstské oblasti nenapáchalo tolik škody, jako v centru. Proto se pořád mluví o bombardování centra Prahy.
   A mimo jiné, právě na jihozápadním okraji Prahy byla spousta fabrik a smíchovský železniční uzel. Které ovšem netrefili. Tak to svedli na navigační chybu, jako že si spletli Prahu s Drážďany, aby nebyli za blbce. Zatímco k pozdějšímu náletu 25.3.
   na severovýchodní část Prahy se hrdě hlásili, protože se jim podařilo zasáhnout kbelské letiště a vysočanskou Kolbenku. Ale civilních obětí bombardování bylo také několik set.
   Na nějaké spontánní otevírání pumovnic, jako aby už to měli rychle za sebou, se taky rozhodně nedá moc věřit. Trochu bordel je sice v každé armádě, ale rozhodně ne takový, aby si bombometčíci otevírali pumovnice kdy se jim to zlíbí.
   Navíc je nad Českem tehdy vůbec nic neohrožovalo. Ani flak, ani Luftwaffe, která už tehdy prakticky neexistovala.

   Smazat
  8. Bohužel, není k tomu žádný doklad a těžko dnes podá nějaké svědectví!

   Smazat
  9. 1534:
   Tahle scéna je jednou z epizod Sequensova filmu Atentát.

   Smazat
 10. Unknowne jsi zde úředně označen od MUDr. Davida za debila a trolla, tak neotravuj!!Ty nejsi obyčejný blb, ty jsi blb úřední!!

  OdpovědětSmazat
 11. Unknowne jsi zde úředně označen od MUDr. Davida za debila a trolla, tak neotravuj!!Ty nejsi obyčejný blb, ty jsi blb úřední!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Unhowne já za tebe ještě jen doplním adresu, aby Hodný člověk věděl kam má za tebou jet:
   Psychiatrická léčebna Liberec, Husova 10, pavilon I, 2.patro, třetí klecové lůžko zprava a na lůžku cedule "Pozor, pacient háže výkaly!!!":-D

   Smazat
  2. Unhowínku, ty člověče jeden nešťastná. Tak ty už si ani neuvědomuješ kde jsi hospitalizovanej. A přitom se ta tvoje léčba zpočátku vyvíjela tak úspěšně, viď? Dokonce už sis přestal strkat hovínka do pusy a říkat jim papů. A teď najednou takovej duševní propad. Co to tam maj na tý zatracený cvokárně za mizerný prášky, že ti přestaly zabírat?

   Smazat
 12. Nastoupí úderka komoušů a začnou to vydávat za boj proti komunistům. Možná, že nějaký generál US předběhl světového dramatika a bylo to humanitární bombardování. Euroatlantická demokracie je náročná na myšlenkové pochody a nemůže jí rozumět kde kdo. Na to je potřeba speciální vzdělávání. Názorným příkladem jsou starostové Prahy a Řeporyj.

  OdpovědětSmazat
 13. Bombardování US soldateskou ,Československo je stejná politika , kterou USA provádí ji 30 let proti Česku.Jedině komunisté s Národní frontou dali americkým kovbojům cihlou do držky , což současnį naštvaní demokraté nedokáží.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Unknowne jsi zde úředně označen od MUDr. Davida za debila a trotla, tak neotravuj!! Ty nejsi obyčejný blb, ty jsi blb úřední!!

   Smazat
 14. Unknowne jsi zde úředně označen od MUDr. Davida za debila a trotla, tak neotravuj!! Ty nejsi obyčejný blb, ty jsi blb úřední!!

  OdpovědětSmazat
 15. Odpovědi
  1. 17:47...Na třetí pokus jo.

   Smazat
  2. "Jedna... dva... tři... čty..."
   "Franto, vyser se na to blbnutí a pojď na svačinu!"
   "čtyři... zkouška místního rozhlasu. ... Už jdu vole!"
   Pískání, pak to cvaklo a konec.
   Autentická vzpomínka.

   Smazat
 16. Aha, takže v rámci "svaté historie" si to barbarství nemáme připomínat? Asi jsem nechápavý, nebo se autor zbláznil.

  OdpovědětSmazat
 17. Proč zase lžeš, Unknowne, ty zmetku úchylný? Britský letecký maršál Harris rozhodl o kobercovém bombardování Drážďan jako o odplatě!! Také technologie útoku na město byla propracována již od několika útoků na Hamburg!! To znamená kobercové bombardování klasickou tříštivou municí a potom do trosek domů byla použita zápalná munice a celá plocha města hořela jako jeden oheň, takže ani ukrytí obyvatelé neunikli jisté smrti, buď udušením, protože oheň nad nimi spotřeboval kyslík a nebo byli prostě upečeni za živa!! Každá ta smrt příliš komfortní nebyla a o to Britům šlo!! Kolik bylo zabito naprosto nevinných obyvatel Londýna střelami V1 a V2? Prostě válka je svině a kdo seje vítr sklízí bouři!! Nějaké kecy o železničním uzlu, jsou pohádky pro pitomce tvého řádu!! Šlo o tvrdý genocidní útok na město,plného uprchlíků, které nemělo žádnou šanci se bránit!!/ Proto také nikdo dnes přesně neví, kolik lidí v Drážďanech zahynulo!!/ Ještě těsně po kapitulaci byla ve hře "decimace" Německa jako trest, když spojenci osvobodili koncentráky a viděli, co se tam dělo, tak se vážně jednalo mezi spojenci o tom, že bude každý desátý Němec pro výstrahu a za trest po válce zastřelen!! Myslím, že Němci za to , co napáchali dopadli ještě dobře, protože také na západě se ozvaly hlasy o podpoře Hitlera od Západu ještě do konce války, kvůli tomu , že válčil proti SSSR a to byl možná důvod války jako takové, ale to dnes už nikdo přesně nedokáže!! Archivy druhé světové války jsou stále ještě uzavřeny, především v Británii, protože to jsou stále velice živé události!!

  OdpovědětSmazat
 18. Unknowne, opět blábolíš nesmysly. Sověti vyřídili Kvantungskou armádu kompletně za 3 týdny i bez jaderné bomby. 1 milión mužů. Ale je notoricky známý fakt, který nepopírají ani Japonci ba dokonce ani Američani. Jaderná bomba byla použita k zastrašení SSSR a nikoliv Japonců.

  OdpovědětSmazat
 19. Unknowne. Ať blábolíš co chceš, jediné funkční a masově nasazené vakcíny mají Rusko a Čína.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Unknowne jsi zde úředně označen od MUDr. Davida za debila a trotla, tak neotravuj!! Ty nejsi obyčejný blb, ty jsi blb úřední!!

   Smazat
  2. Na ČT rozumné zprávy?
   Pak se nediv, že jsi takové tupé hovado, Imbošku.

   Smazat
  3. Unknowne jsi zde úředně označen od MUDr. Davida za debila a trotla, tak neotravuj!! Ty nejsi obyčejný blb, ty jsi blb úřední!!

   Smazat
 20. takhle "laicky"to vidim ve zkratce ja:
  jaltska konference "predrozhodla" o rozdeleni evropy a finalne to potvrdila konference v Postupimi!
  jelikoz amici vedeli uz od Jalty ze jim kus Evropy unikne tak znicili co se dalo londyn berlin drazdany plzen a ted se dovidam i prahu! zkratka nicili
  co se dalo aby to pak v Marshall planu vse opravili a vybudovali pod zaminkou
  pomoci povalecne evrope!tak asi tak!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. dodatek k 18:35 jenze rus s nima vyebal a Marshall plan odnitl!

   Smazat
  2. 18:59 vyjimecne ti odpovim to ze je zapad jinde nez rusko je jasne ale o tom ja nemmuvim, ty komotiku! capiche?

   Smazat
  3. 21:53 bude to asi jak v 1000 a jedna noc! moc pekna pisen!:
   "vsegda budet solnce,,,"1😁😂😎

   Smazat
  4. Uz tenkrat ty nesmyslne taskarice vladly svetem.
   Francie byla urcena jako Vitezna /ale pritom viditelne a samozrejme bezmocna/,mocnost, /pres Stalinuv samozrejmy nesouhlas/,kdyz to vitezstvi Francie nad fasismem, nebylo mozne najit ani pod mikroskopem..
   Spise do oci bijici Petainovsky kolaborujici opak.
   Britove byli vitezna mocnost jen tak tak.
   Bez cechu,polaku a americanu a hlavne SSSR, by uz ani Britanie nebyla.
   Oligarchove demokratismu v USA pouzili a zneuzili a okopirovali hitlerovsky a japonsky fasismus pro sebe, nedali nakaze fasismu zahynout, kdyz se tak hodil a vyuzili prilezitosti, /prave jimi vyprovokovane/,aby se infikovali a zavedli podobny fasismus v USA od 1945.
   Kdyby mel napriklad Hitler atombomby ,neudelal by s nimi nic jineho ,nez udelal Truman.
   Kam je to zavedlo,kazdy vidi..
   Jejich "Stalingrady" a je jich nekolik, uz maji za sebou..
   A stale bez povsimnuti.

   Smazat
 21. Unhowne, copak stýská se ti po troše lidský něhy? Nechtěl bys taky šišku do kaďáku? :-D

  OdpovědětSmazat
 22. 18:32...Tak určitě, vedle ukončení války významný byl i účinek na světovou veřejnost.
  Od té doby si dá každý bacha, aby nezmáčknul červený čudlík.
  Je mu jasné, že kdyby to zkusil, tak ho okamžitě smáznou.
  Japonci byli odhodlání bojovat do posledního dechu a válka v Indočíně byla strašlivá.

  OdpovědětSmazat
 23. Zase lžeš ty debile Unknowne!! Rudá armáda v Mandžusku předvedla Japonsku , co umí, kdy za cca týden tankovou operací zlikvidovala celou japonskou armádu v Číně v počtech cca milion vojáků a Rudá armáda stála bezproprostředně před japonským územím a Stalin byl připraven na japonské ostrovy zaútočit, protože vojáků a techniky měl dost a na nějaké ztráty moc nehleděl!! Tady se mnozí historikové vojenství rozcházejí, zda bylo ohrožení Japonska Stalinem tou příčinou urychlené kapitaluce Japonska, nebo použití jaderných pum!! S USA se mohlo Japonsko dohodnout , ale se Stalinem těžko!! Ten by jim císaře nenechal, to by šli ke zdi všichni!! To jsou ty dohady, co by kdyby, realita je často krutější, než si lze představit!

  OdpovědětSmazat
 24. Je mi s toho všeho smutno. Proč nás nenechají, svobodně žít a užívat toho okamžiku který máme na této krásné, modré, Planetě? Vždyť jsme jen TRUS v trávě proboha.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:04
   Svobodně už nebudou žít ti, co zemřou na TOHLE svinstvo.
   Taky jsem z toho špatný,ale nějaká omezení stále musí být.
   Malé obchody, restaurace,vleky by se měly otevřít.

   Smazat
 25. Američani bombardují celý svět a zabíjejí lidi na celém světě. Pokračuji v tom i po II. sv. válce.

  OdpovědětSmazat
 26. Američani bombardovali ve Vietnamu hlavně civilisty a civilní objekty. V bývalé Jugoslavií také hlavně bombardovali cilisty a civilní objekty. Pak následovalo zabíjení civilní lidí bombardováním v Iráku, Libyi, Sýrii a nyní přemístili B 52 na základny do Norska a připravují se na bombardování Ruska. S jakým výsledkem to se ještě uvidí.

  OdpovědětSmazat
 27. vidim ze se clovek uci ceky zivot! az dnes jsem se dozvedel o pozaru 14.2. v praze! ale o tom jsem tak detailne neslysel ani za vlady "mrzske luzy!" a jestli jsou ta cisla ok tak stydno at je vam vsem minulym i soucasnyn bolsevikun

  OdpovědětSmazat
 28. Dokumentární projekt „Norimberské procesy. Žádné právo na milost “| pohřbít
  https://www.youtube.com/watch?v=h8JloZr0-3A

  OdpovědětSmazat
 29. Fanaticky přesvědčený, spíš věřící omezenec, je holé neštěstí pro tu i onu znepřátelenou stranu. Onen jistý Unknown stejně jako Indický běžec, nejsou trolové, ale obyčejní hlupáci. Před nimi a důsledky jejich existence péče páně Dvořáka nikoho neuchrání. Ignorujte je, pokud lžou, tak jejich lež, pokud je máte, platnými argumenty vyvraťte. Posloužíte všem. Lidská hloupost je neporazitelná, nezbývá, než s ní trvale bojovat. Tak nějak Jan Werich.

  OdpovědětSmazat
 30. Debil blok má co oslavovat. Thajvanec se také tetelí radostí a učitě poslal SS děkovný dopis za jejich snahu přispět k budování naší republiky. Ameriko, díky i za škodovku Plzeň, snad i chemičku Neratovice. Jen blbec si myslí, že to bylo všechno omylem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:59
   A bombardování našich měst na konci války RUSEM vám nevadí.???

   Smazat
  2. Unknowne jsi zde úředně označen od MUDr. Davida za debila a trotla, tak neotravuj!! Ty nejsi obyčejný blb, ty jsi blb úřední!!

   Smazat
 31. 20:02 jen kratce ve Vietnamu davali US kluci Agent Orange v Syrii byla na "menu" Yellow Mustard!������

  OdpovědětSmazat
 32. Unkrovn zase chyba, Rusáci bombardovali v rámci válečných operací, Ostrava, Ml.Boleslav. Na konci války u nás byla téměř milionová Schernerova armáda. Po jeho statečném úletu do zajetí k Amíkům, se vojáci vzdali. Zase nepřipraven, máš za 5!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Neni bombardovani ani trochu, jako bombardovani.
   V Usti USA bombardovali kostely a nadrazi.
   Obrovskych tovaren si ani nevsimli,nebot ty nepatrili Ceske Republice ani za prvni Masarykovske republiky.
   Nebo co to vlastne Masaryk zalozil a jeho syn v tom pokracoval..
   Tez se nedotkli obrovskych tovaren a hutim na Ostravsku,ktere patrili Rotschildum..
   Vsecko a vsude je podvod ,kdyz misto znarodneni porvavane komunisty, byly majetky a tovarny a vsecko plne zaplaceno a nahrazeno Gottwaldem,Slanskym a spol. puvodnim majitelum , kteri po staleti ceske delniky vykoristovali..A z toho tez pujcovali,treba habsburkum a germanum na valky..A proti nam..

   Smazat
  2. Paw 03:27
   Kostel v Ústí je skutečně od té doby viditelně nakloněn.

   Smazat
 33. Doporučuji všem diskutujícím k přečtení knihu A.V.Starikova "Kdo přinutil Hitlera přepadnout Stalina" inzerovanou i zde na NR.Častečně se dotýká i tohoto tématu.Rozšíří se Vám panenky "do nekonečna"!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.