Reklama

sobota 20. února 2021

Putin udělá z Pobaltí "Achillovu patu" Západu

Alexandr Nosovič

20. 2. 2021 rubaltic
Prezident Ruska Vladimír Putin odsoudil zákaz ruských televizní kanálů v Lotyšsku. Zejména Putina rozhořčila absence reakce na tyto události Západu, který rád poučuje Moskvu o svobodě slova a demokracii, ale přitom ignoruje politickou cenzuru a právní nihilismus na svém území. Odpověď Putina mění Pobaltí na onu nepřekonatelnou bariéru, o kterou se rozbíjejí pokusy Západu hovořit s Ruskem z pozic morální převahy a své "příkladnosti" v otázkách dodržování lidských práv.

"Vzali a jednou ranou zarazili 16 našich médií, a ticho po pěšině … Kdepak je hodnocení našich západních hledačů pravdy v této věci a hodnocení toho, co se děje v Evropě se svobodou slova? Ne, žádná hodnocení nejsou. Jako by to tak mělo být, protože je to údajně boj s propagandou", komentoval Vladimír Putin situaci v Lotyšsku při setkání s hlavami frakcí Státní dumy.

Ruský vůdce se domnívá, že blokování ruských televizní kanálů v Lotyšsku a ruských na Ukrajině jsou "nástroje k dosažení jejich (Západu) geopolitických cílů, v daném případě vůči naší zemi", a Rusko "to musí vést v patrnosti". Není to první případ, kdy je Evropanům v kontextu jejich poučování o demokracii, právech člověka a svobodě slova v Rusku z Moskvy navrhováno udělat si pro začátek pořádek na svém vlastním území - v Pobaltí. A až potom učit ostatní.

Předešlý jasný příklad - přiznaná už za málem mezník v rusko-evropských vztazích návštěva v Moskvě hlavního představitele EU pro zahraniční záležitosti a politiku bezpečnosti Josepha Borrela. Šéf evropské diplomacie přiletěl do Ruska jako morální lídr, který hájí práva ruských opozičníků a požaduje osvobození Alexeje Navalného. A odletěl jako zpráskaný pes, když neuměl jasně odpovědět ani na jednu otázku o stíhání opozice a odmítnutí zásady svobody slova v samotném evropském "společenství hodnot".

Otázky pro Borrella a evropskou "politiku hodnot" byly celkově soustředěny na tři momenty: Ukrajina, Katalánsko a Pobaltí. V posledním případě na situaci v Lotyšsku, kde bez jakéhokoliv důvodu byly odpojeny desítky ruských televizních kanálů, a na místní žurnalisty jsou zahajována trestní stíhání za spolupráci s ruskými médii, vyslanci Evropské komise poukazovali ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov, oficiální zástupkyně ministerstva Marie Zacharová a ruští novináři.

Pobaltské země se staly nepřekonatelnou bariérou, o níž se rozbíjejí pokusy Západu mluvit s Ruskem s pozice morálního lídra. Vždyť na Západě potvrzují, že Pobaltí je také západ. Litva, Lotyšsko a Estonsko jsou členy EU a NATO, tyto organizace jsou odpovědné za jejich vnitřní situaci s občanskými svobodami a právy člověka.

V tomto ohledu je situace v zemích Pobaltí pro Evropu dokonce citlivější než situace na Ukrajině. "Nezávislá" přece teprve míří do Evropské unie. Proto se vždy dá říci, že Ukrajinci se teprve musí učit evropským hodnotám, a dokud je Evropané do svého společenství nepřijali, odpovědnost za jejich chování nemají.

S Pobaltím to tak nevyjde.

Litva, Lotyšsko a Estonsko byly přijaty do EU, proto to, co se děje s právy člověka a svobodou slova v Pobaltí je hanba Evropské unie. Zasloužila si EU tuto ostudu? Rozhodně. Evropané vždyť věděli, koho přijímají do "společenství hodnot", kdy z geopolitických úvah brali do svých řad země s ostudným institutem neobčanů, s diskriminací podle národnostního příznaku, s pochody veteránů SS, heroizací nacistických zločinců a politiky u moci, kteří se snaží ospravedlnit své předky za účast v holocaustu.

Přijetím Pobaltí do EU bez dodržování jejích hodnotových standardů Evropané ukázali, že všechny tyto jejich standardy jsou falešným pokrytectvím a že se za farizejskými řečmi o morálce a hodnotách skrývá cynický geopolitický záměr.

Pobaltí je "Achillova pata" Západu, která jej zbavuje jakéhokoliv podkladu mluvit s Ruskem s pozic morálního vůdcovství. Proto se ne náhodou tématu s televizními kanály v Lotyšsku chopil Vladimír Putin. Prezident Ruska pečlivě promýšlí své veřejné projevy a vždy se záměrem vybírá témata, ke kterým vysloví svůj vlastní názor, protože slova Putina jsou významná pro hromadné zahraniční auditorium.

Pokud se nyní ruský lídr vyjádřil o blokování televizních kanálů v Lotyšsku, znamená to, že spatřil v pobaltské situaci onu "Achillovu patu" drahých "západních partnerů". A bude na ní nyní bušit.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

39 komentářů :

 1. V pobaltských republikách žije velké množství Rusů, kteří se tam narodili a ti po vstupu do EU a NATO těchto republik se stali na mnoho let "neobčany"!!! Nedostali ani občanský průkaz!! To je vizitka lidských práv v EU, ale o tom se u nás nesmí mluvit!!! Jakou měl vinu za poměry v SSSR mladý Rus, kterému bylo v roce 1990 příkladně 15 let!! A ten byl potrestán "neobčanstvím" , nemohl nikam cestovat po několik let a nemohl ani sehnat práci!! To jsou panečku lidská práva , řízená z Bruselu!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, to je výsledek mnohaleté okupace. Srovnejte s tím, jak skončili okupanti v Česku. Kdyby se tak chtěli vrátit, a zavést v Sudetech němčinu, to by bylo řevu, že?

   Smazat
  2. Martine, v tom s vámi pro změnu souhlasím, ale pozor. Pouštíte se na tenký led. Při vyslovení podobné téze o státním jazyku jsem byl před několika dny málem ukřižován.

   Smazat
  3. Pokud vím, tak na severní Moravě v příhraničí jsou na některých obchodech nápisy i Polštině, přesto že nám Poláci v roce 1938 násilně zabrali část Sudet. V Pobaltí se pořádají pochodňové pochody v uniformách SS, hajlují a jásají nad vražděním SS. A to všechno se děje jen díky tomu, že EU ovládli loutky, jako Jourová.

   Smazat
  4. Martine, Vaše přirovnání Rusů v pobaltí k nějakému případnému návratu Němců k nám je ńaprosto nemístné ze tří hlavních důvodů:
   1) ta tzv, okupace, jak tomu říkáte, trvá od 18. století, odkdy pobaltí patřilo Ruskému Impériu;
   2) Rusové (ve své době východní Slované různých nářečí) tam ve venkovských oblastech sídlili už dávno předtím;
   3) spíš než Vaše přirovnání by seděla hypotetická situace, že Masaryk by v 18. roce zbavil Němce všech občanských práv.

   Smazat
  5. Vláďo 0:18
   Okupace je okupace a je úplně jedno odkdy.
   Každý stát má právo určit si, jaký bude na jeho území jazyk.
   A estonština a lotyština není žádné slovanské nařečí.
   Je v zájmu každého menšinového národa naučit se jazyk většiny, není to žádné zbavení občanských práv. Jen tak bokem. Olaští cikáni kteří k nám přivandrovali během 70. let se odmítali naučit česky a potom si stěžovali, že nemůžou najít práci. Ptám se vás. Budete podnikatel. Budete se učit olašskou cigánštinu jen proto abyste zaměstnal cigána, který navíc bude díky absenci vzdělání i jazyka absolutně nepoužitelný???

   Smazat
  6. Myslím, že místo mezinárodním uznáváním států, by se lidská kulturní společnost měla zabývat, koho lze uznat jako národ a zda je dobrovolně v současném státním svazku! Potom by se lépe orientovalo v impériích včetně Ruska. Nárok na sebeurčení může být uznán, je-li uznaný národ "sevřen" uvnitř státního útvaru a nemá-li jinde státní útvar svého etnika.

   Příklady: Sudetští Němci neměli nárok na na sebeurčení a odtržení území, jako je nebudou mít v budoucnu Turci v Německu. Jiná by byla situace v Katalánsku a jinde, Rusku atd. Dokonce i enklávy v Německu. Vše se tedy bude odvíjet, co je více, národní pojetí, či státní, imperiální.

   Smazat
 2. V SSSR po otravě Stalina, převzaly moc trockistické buňky s cílem plně ovládnout rozhodující pozice a demontovat SSSR. Povedlo se. Bohužel. Putin napravuje léta po smrti Stalilna a po roce 1989 - Gorbačov+Jelcin - zatím se mu to daří, protože imperiální moc se musí přesunout do Pekingu pod jiným pláštíkem. USA jsou odepsané, hospodářsky a politicky krachují. Biden, Deep Stat a Demokraté už s tím nic nesvedou - zákon času je proti nim, tohle nemohou vyhrát. ale mohou způsobit velkou válku (k té USA míří) a tím mohou způsobit zánik života na Zemi nebo zánik Zeměkoule - ruská "mrtvá ruka".

  OdpovědětSmazat
 3. Evropští lídři??? Ko.ko.ko.(t) i.ška, jak již dávno napsal Darek Vostřel!!!

  OdpovědětSmazat
 4. Hodný člověče: naprosto s Vámi souhlasím. Jen jedna malinká připomínka. Neříkáme "z Bruselu",ale "z Brusele", prostě Brusel, podle vzoru Prdel.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No ale taky nebo podle vzoru "ten pruser", pak by to slo, protože: pryč z pruseru. Pěkný den!

   Smazat
  2. Napište "z té hnusné díry plné eurošmejdů a nemusíte si lámat hlavu gramatikou.:-)

   A propos Vlastimile:
   Nominativ -Brusel
   Genetiv -Bruselu
   Dativ -Bruselu
   Akuzativ -Brusel
   Vokativ -Brusele
   Lokál -o Bruselu
   Instrumentál -s Bruselem
   Takže co říkáte nevím, ale říkáte zcela jistě špatně. :-)

   Smazat
  3. Ad Kastelán, skloňujete podle příručky správně, já bych to ale určitě skloňoval spolu Vlastimilem:
   Brusel, Brusele, Bruseli, Brusel, Bruseli, Bruseli, Bruselí.

   Smazat
  4. Vláďo 16:26
   No ještě že se se mnou zase nehádát a nepíšete že jsem naivní, jak to obvykle děláte. Děkuji.
   Brusel se skloňuje podle vzoru hrad, je mužského rodu.

   Smazat
  5. Ad Kastelan: Nepamatuji si Vás, ani na co jsem kdysi u Vás takto reagoval.
   Teď ale pro změnu postrádáte smysl pro humor.

   Smazat
  6. Vláďo z Brna, když zvesela, tak zvesela.Jsou také vybraná slova,kde se na konci píše "i". Brusel tam právem patří. Tak tedy ve slovech v neděli, v pondělí, v posteli, v prdeli, jakož i v Bruseli se na konci vždycky píše "i".

   Smazat
  7. Naštvaný záložáku, já to ale přece beru úplně stejně, i jako Vlastimil Čech. Brusel, podle vzoru prdel.

   Smazat
  8. Vláďo z Brna, chápu, já to chtěl mluvnicky jen doplnit :)

   Smazat
  9. No vidíte pánové, a takhle vznikají války. Sklonovani je důležitá věc, a obě možnosti jsou oprávněné. Pěkný den!

   Smazat
  10. Vláďo 18:19
   Postrádám ho většinou pro tzv "vysírače".
   Vy k nim zcela jistě patříte. A když už máte špatnou paměť, tak se do nikoho nevysírejte. Čím menší vědomosti, tím větší drzost.

   Račice 8:23
   Nejsou, pravidla pravopisu jsou jen jedny, pro Vláďu se patrně nebudou dělat vyjímky jen proto, že je trošku přitroublý. Brusel je podle vzoru hrad. S tím se vážně nedá hnout. Stejně jako s tím "ject, byjste, abysme a jinými perlami českého jazyka. Sorry jako.

   Smazat
  11. Kasteláne, dejte si 2 dny pauzu a po vychladnutí se na toto vlákno podívejte znovu. Snad Vám pak dojde, kdo se do koho naváží.

   Smazat
  12. Vláďo, tak dva dny uplynuly, (ovšem ne kvůli vašemu doporučení, jen jsem neměl čas) a můj pohled na věc se nijak nezměnil. Nejste určitě ten, kdo by mě rozpaloval. Trochu si fandíte ne:, :-) Už jsem vám psal, že fakt nemůžu za vaši špatnou paměť. Můžu pro vás udělat jen jedno, budu dělat, že vás nevidím, pokud to bude oboustranné.

   Smazat
  13. Jestli jsem někdy napsal že jste naivní, tak se omlouvám, že jsem tím jen velmi nedostatečně popsal šířku a hloubku Vašeho deficitu.

   Smazat
  14. Trošku legrační od někoho, kdo nemá šířku, hloubku a patrně ani průměr. :-) :-)

   Smazat
 5. To chtěj do eu okrajinu a budou všichni fašouni pohromadě pod vedením těch největších z usa. Rusko se s nimi nemůže paktovat jednou už to stačilo kdy fašounské tanky jezdili po jejich zemi. Nejlepší je si pustit dokument o fašismu v občanské válce ve Španělsku. Proč vznikl a jaké má cíle v 2 sv byli fašouni poraženi. Pokračováni jejich myšlenek převzali usa proto byla napadena Kuba, Korea, Vietnam a další státy.

  OdpovědětSmazat
 6. Lotyšsku to dojde již brzy, že jdou špatnou cestou. Veškeré tranzity z moře přes Lotyšsko do Ruska a naopak mají utrum a teď i Bělorusko půjde jinou cestou.Státní dráhy Lotyšska finito přístavy konec vymalováno a domácí trh to nespasí. To je odměna za poslušnost EU

  OdpovědětSmazat
 7. Ale právě tato jednotvárnost a charakterová síla způsobily, že Putinova dvě desetiletí byla u moci. Udělal zázraky při obnově Ruska. Udělal spoustu chyb, hlavně proto, že za prvé důvěřoval americkým prezidentům a za druhé podcenil, jak arogantní a chamtivé je vedení v Evropě. Nyní však dosáhl svých limitů, zejména s Evropou, a je na solidní, nezávislé cestě pro Rusko, bez ohledu na krátkodobé náklady. A proto byl jeho projev na Světovém ekonomickém fóru tak důležitý. Putin tam nemluvil téměř deset let. V době, kdy loutky ovládané WEF ovládly mocenské pozice v Evropě, Velké Británii, Kanadě a nyní také v USA, vstoupil Putin do virtuálního Davosu a hodil kávu na koberec. V pojmech, které mohu popsat jen jako neomylně zdvořilé, řekl Putin Klausovi Schwabovi a WEF, že celá jejich myšlenka Velkého resetu je nejen odsouzena k neúspěchu, ale je v rozporu se vším, o co by se moderní vedení mělo snažit.

  Agent centrální banky byl zatčen v Moskvě. Tisíce agentů pocházejících z Německa, Francie, Spojených států, Ruska, kteří pracují na nejrůznějších povstáních ve jménu lidských práv. Skutečným důvodem, proč existují, je samozřejmě to, že Rusko odmítá zavést systém centrální banky vlastněné osmi temnými rodinami. Doufám, že v Americe udělají totéž a okamžitě uvězní všechny agenty z osmi temných rodin, včetně západních médií a velkých technologických společností.“ https://t.me/Charlie_Ward/214

  OdpovědětSmazat
 8. Zákaz ruských kanálů? A co bude následovat za porušení zákazu? Koncentrák? Nebo rovnou prach a olovo?
  To se nám ta demokracie pěkně vybarvila.

  OdpovědětSmazat
 9. Slované, všichni Slované, jsou pro celý neslovanský západ odpad a lůza. To, že se někteří Slované ať už z gegrafických nebo jiných důvodů, se západem identifikují, na tom nic nemění a nezmění.

  A ze západního imperialismu, i když dnes hodně dýchavičného, ale o to urputnějšího, se dnes již definitivně stává západní fašismus. Propojení pseudo-levicových floskulí s korporátními zájmy všech úrovní, propojených kšeftařskými médii a neziskovkami, komunikujícími novořečí a vytvářejícími virtuální "realitu" proti zpátečníkům, kteří se brání přijmout "novou dobu", ale vydělávajícími na nich, protože reálné hodnoty už vytvářejí jenom oni;

  tohle všechno je nový západní fašismus.

  OdpovědětSmazat
 10. Ad Unknown, jako obvykle na Novinkách, směs pravd, polopravd a zamlčení podstaného.

  Po roce 1918 využili Poláci slabosti Ruska a pouhým právem silnějšího obsadili Ruské území daleko za historickou hranicí, také stanovenou a potvrzenou ujednáními ve Versailles.

  Ta historická hranice platila už zpřed roku 1772(!), z její velké části i před tím.
  A Poláků bylo na tomto území velmi málo.

  O 20 let později Rusové vstoupili a obsadili toto území právě až ve chvíli, kdy Polská obrana byla již definitivně zcela beznadějná, mj. především z důvodu úplné ztráty týlového zajištění.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Polské a Ukrajinské oddíly válčily proti Rusku v sestavě Rakousko-Uherské armády do podepsání míru v r.1918. Tehdy zneužily situace, zaútočily na Rusko
   a obsadily i Kyjev. Dnes náckové tvrdí,že bránili
   Polsku a Ukrajinu proti bolševikům. Ale zaútočili oni. Dnes mají s vojsky USA a NATO v zádech šanci
   opět zaútočit na Ukrajině. Zdá se ale ,že svoji šanci
   po odchodu ožralého Jelcina prošvihli. Co to je
   za úvahy a za motiv pustit se do války - aby si splnili plán na obsazení obrovského území - Trojmoří.
   Nezvládají spravovat své státy a ještě by chtěli obsadit Rusko ?

   Smazat
 11. A ještě pro doplnění znalostí Unhovna 15:35, kdyby náhodou chtěl vytáhnout oblíbený evergreen paktu Ribbentrop-Molotov. Ten vyznikl jen proto, že zbabělí Frantíci a nabubřelí Angláni podepsali Mnichovskou dohodu. Rusům bylo jasné, že další tah bude proti nim a že se jim nedá věřit. Potřebovali získat čas.
  Hrdinný Churchil by totiž s potěšením sledoval, jak Hitler likviduje Rusko a nehnul by prstem. Naštěsti byl Hitler blbec a napadl Británii dřív.

  OdpovědětSmazat
 12. Bohužiaľ, my, ostblokoví "ňoumové", sme súčasťou tejto vierolomnej pokryteckej anglosaskej bandy. Presnejšie, trpíme toto postavenie, do ktorého nás tlačia politickí predstavitelia. Dokonca si ich volíme!
  Stranglers: Niet viac hrdinov.

  OdpovědětSmazat
 13. Západ je perverzní Úchilles a zranitelný není pouze na patě.

  OdpovědětSmazat
 14. Když se Anglie v 2.sv. válce potápěla přispěchal Churchil za Stalinem o pomoc. Když Rusko válcovalo Hitlera a zachránilo svět i Anglii před fašismem, to se Churchilovi nelíbilo, neboť nepočítal s vítězstvím Rusů. A tak tento proradný Churchil chtěl po ukončení války, údajně 1.7.1945 napadnout oslabený SSSR a zatočit s komunismem. Takové jsme měli spojence. Nás také Hitlerovi nabídli na stříbrném tácu!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Re (20:20):
   A co by v té době mělo Stalina zavazovat k solidaritě s Británií, když tato těsně před válkou se samozřejmou lehkostí zradila všechny své smluvní závazky, a nadto sama Hitlerovi nadbíhala? Ani pro to Polsko nehnula po 1.9.1939 vojensky prstem, jen formálně oznámila, že je s Německem ve válce. Což vše Británie dělala ve své podlé snaze nasměřovat Hitlera na Východ.
   A např. Švédové dodávali hitlerovskému Německu svou železnou rudu aj. suroviny po celou válečnou dobu, a Švýcaři mu (pro změnu) přičinlivě pomáhali stran finančních transakcí/operací (a ukládání zlata, mj. po obětech holocaustu). Až tak byly ty neutrální země "neutrální"! Hlavně však žíznivé po profitu ze zlaté studánky válečné, a bylo jim šuma z jakých svinstev ten profit pramení ...
   Svět té doby byl barvitějším než jak je tu lakujete.

   Smazat
 15. Jsou ti protiruští soukmenovci docela sveřepí! Ti z Pobaltí i vzdálenější Evropy.
  Tolikrát již od Rusů (po zásluze) dostali přes držku, a stále si koledují o přídavek.
  Jakoby i ten pud sebezáchovy ztratili. Vždy jej přebije tupá nenávist.

  OdpovědětSmazat
 16. Golden West zaspal dobu. Po odsunu vojsk VS ze středoevropských států bylo dohodnuto/bohužel ne sepsáno a ratifikováno z naivity Gorbáče/ že na území států nebudou cizí vojska. To mělo platit i pro postfašisticý dojčland. Stalo se, že proradnost NATO situace zneužila a naverbovala ovce středoevropy do svých stájí a dnes je dojí. Plán byl vytvořit ze slovanského xindlu zákopy pro případnou III. sv. válku a tam vyčerpat RF při vzájemném vraždění ve jménu západní demokracie. Vlak těm nenažrancům a politickým křivákům ujel v tom, že by žádná poziční pozemní válka nebyla. Rakety by vše vyřešily velice rychle a bez přeživších vítězů. Jen to drží ty západní bestie na řetězu. Tak alespoň musíme platit desátek za zbrojení, aby zbrojařská loby v USA měla blahobyt.

  OdpovědětSmazat
 17. Dějiny jsou neustále "upravovány" dle zájmů momentálně vládnoucích jelit. Dnes se v tom nemohou shodnout ani historici - stejně "pracují" dle pokynů.
  :Překvapující úvaha historika: Milada Horáková možná nebyla popravena?
  https://orgo-net.blogspot.com/2020/06/milada-horakova-mozna-nebyla-popravena.html

  Politolog upozorňuje i na další podezřelý fakt: „Protokol o úmrtí Horákové vystavil dne 27. 6. 1950 jistý MUDr. J. Hampl. Ani tento lékař prokazatelně u popravy nebyl a tak jako v případě kata Trundy pouze podepsal protokol, který mu byl předložen. Podle Ströbingera si tím vysloužil odměnu 20.000 Kčs. Jako bývalému zpravodajskému důstojníkovi British Intelligence Corps (Berlin-West) se mi zde vnucuje hypotéza, že v případě Trundy (60.000 Kčs) a MUDr. Hampla (20.000 Kčs) se jedná o honoráře za mlčenlivost (strict confidentiality). Pakliže by se tyto premisy zakládaly na faktech, znamenalo by to, že Horáková nikdy popravena nebyla.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.