Reklama

čtvrtek 4. února 2021

Štefec: Nákup vrtulníků a BVP je v současné ekonomické situaci šílený

Jaroslav Štefec
4. 2. 2021 VašeVěc

Záplavy v roce 2002 se staly pro českou vládu vítanou výmluvou a příležitostí pro vycouvání z nevýhodného nákupu 24 nadzvukových stíhacích letounů JAS 39 Gripen, z něhož navíc čišela korupce na sto honů, píše facebooku Jaroslav Štefec.

(Na snímku plk. v. z. Jaroslav Štefec)


Že to bylo dáno především tlaky konkrétních skupin lobbistů, kteří chtěli za každou cenu nakoupit pro ČR starší americké letouny F-16, to je druhá věc. Stejně jako fakt, že si ČR nakonec přece jen 14 gripenů "pořídila" na leasing díky tomu, že nátlaková lobbistická skupina kolem jisté nejmenované obchodní firmy s úzkými vazbami na Švédsko prosadila „svou“ a vládu k tomuto pro ČR maximálně nevýhodnému "kšeftu" přece jen dotlačila. Indicie metod nátlaku a podplácení, které při tom použila, jsou i dnes viditelné pro ty, kdo by chtěli hledat.

Rok se s rokem sešel, máme rok 2021, a vláda opět stojí před zapeklitým problémem, spojeným s nákupy vojenské techniky. A ne jen jedním. Musí se vypořádat s politickým úkolem nakoupit zastaralé americké vrtulníky, uloženým bývalým prezidentem USA Trumpem přímo premiéru Babišovi a ministru obrany Metnarovi. Zároveň by vláda ráda něco udělala s požadavkem armády na nákup cca 200 kusů nových BVP za cenu více než „lidovou“, odpovídající zhruba ceně, za níž Indie od Ruské federace nakupuje více než dvojnásobek nejmodernějších bojových tanků T-90M3.

Co s tím za situace, kdy hrozby konfliktů nejen za hranicemi Evropy raketově rostou, ukrajinsko-turecká koalice se stává realitou a válka Turecka s Řeckem, a nejspíš i dalšími zeměmi ve středomořském regionu je na spadnutí, navíc téměř jistě se silnou podporou páté kolony evropských Turků? Kdy ilegální migrace s koronavirovou pandemií nejenže neskončila, jak by se mohlo zdát podle intenzity informací v tzv. "veřejnoprávních médiích", ale naopak se velmi úspěšně etablovala jako v podstatě legální podnikatelský segment evropských lidskoprávních neziskovek? Kdy nám hrozí naprosto reálně zatažení do války s Ruskem, které dnes díky vysoce sofistikovaným jaderným raketovým systémům nepotřebuje k likvidaci sil NATO na našem malém kontinentu, aby se jeho tanky valily Evropou?

Řešení je víceméně nasnadě. Proč neoprášit již osvědčenou výmluvu na (skutečně přicházející) ekonomickou krizi, tentokrát vyvolanou kovidovou pandemií, omluvit se slušně Američanům a skrečovat nákup helikoptér? Určitě to jako spojenci pochopí! Stejně tak můžeme vycouvat z nákupu nových BVP za desítky miliard korun. Přitom je jasné, že potřebujeme moderní a dobře udržované zbraně. Musíme ale volit cestu, odpovídající finančním možnostem ČR.

Cesta samozřejmě existuje a je známa už léta. Zřízení funkční národní autority pro vyzbrojování (státu, ne armády) na úkor současných přebujelých a neschopných akvizičních struktur MO (a možná i MV). Modernizace stávající techniky a investice do její léta zanedbávané údržby. Společné nákupy se sousedy z V4, společná logistika a podniky pro údržbu výzbroje. Zajištění přípravy občanů na krizové situace, základní výcvik potenciálních záloh na úrovni krajů (což má jednoznačnou oporu i ve stávajících zákonech). Snadno ovladatelné zbraně pro záložníky, které rychle zvládnou atd., atd.

Kombinace těchto kroků může při dobré organizaci zajistit během dvou až tří let radikální zvýšení bezpečnosti českého státu a nás, jeho občanů. Chápu, že pro dost lidí by to znamenalo kruté zklamání. Výrazné omezení bezpracných příjmů z úplatků a defraudací státních peněz v rámci předražovaných nákupů, omezení toků peněz do pokladen „zainteresovaných“ politických stran, konkrétních politiků i lidí v resortu obrany, snížení hospodářského výsledku některých obchodních firem ... A samozřejmě nutnost zlomit jejich vliv. Což nebude snadné, neboť moc, jak známo, chutná.

To jsou faktory, které je třeba brát při prosazování naznačené cesty rovněž do úvahy. Stejně jako skutečnost, že bezpečnost není zadarmo a peníze na obranu takzvaně „neušetříme“. Jenom za ně jako občané dostaneme to, na co jsou primárně určeny – dostatečnou míru bezpečnosti k tomu, abychom se v současné poněkud šílené době mohli do budoucnosti nás, našich rodin, regionů a českého státu dívat s alespoň mírným optimismem.


23 komentářů :

 1. Má pravdu pan Štefec, když to trochu nadlehčím , tak na viry je potřeba cca 50 dalekonosných děl z Francie , protože ty je dokonale zničí!! Jenom se tak drobně zeptám, co to máme vlastně za armádu, k čemu má být dobrá a hlavně proti komu!! To z MO a genštábu nikdy "nevypadlo" , jenom politické proklamce a kecy!! NATO je dle Macrona postiženo "mozkovou" smrtí, tak zase tápu!! Na provokace proti Rusku na ruské hranici je to příliš drahá hračka!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pan Stefec jakoby zapomnel,ze je tu dluh ve vysi 3,6 bilionu valecnych reparaci,ktera ta doposud existujici 3.rise odmita zaplatit,protoze nasi ministri zahranici o ty penize nestoji a line prevaluji sve dupy v kreslech kancelari a nejradeji by zavedli neomarxismus ihned.

   Co tak pane Stefec chtit ty penize 3,6 bilionu a volit jenom ty polit.subjekty,ktere vymahani tohoto dluhu budou mit v programu.
   Mohli bychom se vsichni dobre vyzbrojit a zajistit si neco podobneho jako SWIISS ARMY.
   Napiste clanecek,jak je cvicena a vyzbrojovana tato ARMY,kde kvuli vyzbrojeni po zuby stovky let valka nebyla.
   Vzdyt vidite,ze vase dobre minene rady narazi na stenu jen jako hrach.

   Toz tak!

   Smazat
  2. Nektere zbrane nemusi byt na utok proti nepriteli vnejsimu,zahranicnimu !

   Smazat
 2. Pane Štefec, 100% souhlas. Jenomže současné politické elity, mimo SPD, tohle neudělají, protože mají z EU úplně jiné zadání. V podstatě nám hrají dohodnutou komedii, zákony si za 30 let vypilovaly za pomocí právníků vzdělaných v totalitním režimu, kdy prý se nikdo nemohl ani uprdnout bez projednání ÚV KSČ. Od dob feudalizmu se akorát rozrostla vrstva parazitů. Stále mají navrh a nevidím co by to změnilo. KRTECKU ze ZÁPADU k nám VŽDY přišly jen PARAZITI.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. pane Pradedo muzeme zkusit dale vytvaret navrh programu volicu.

   Po nalezu Ustavniho soudu se nebude darit vytvaret koalice,kazdy bude chtit koryto a sotva ho ziska.
   Tady ČSV predvidave mysli a muze zkusit mozna i s uspechem , prosazovat do programu brzo "Kaputt polit subjektu krizackych podpindostniku" jednotne SVUJ navrh programu.
   Pokud k k postupu dopredu nedojde i kdyz se toho chyti Nova republika a mozna dalsijeste nezname polit subjekty pak nezbyde nez se bavit jejich havarujicim cirkusem Humberto tzv parlamentem a davat si pozor na nas vlastni obcansky cumacek!

   Smazat
  2. praděda Ale kdepak za socialismu byla armáda připravena bránit ČSSR. A měli jsme vlastní skvělé zbraně. Dnešní expediční sbor plní jen zadání západních páníčků. Pokud by šlo o obranu ČR tak by to chtělo nějaké drony a ne zastaralé zbraně.

   Smazat
  3. ceblik, doba se zásadně změnila a naše armáda by měla znova být základní službou s kratší dobou branné povinnosti. Měla by sloužit v prvé řadě k ochraně hranic a v případě živelných pohrom. Od určité hodnosti by měly mít záložáci doma i zbraně. Obrana našeho státu proti jinému státu, musí být koncipovaná na základě dohody s hraničními státy a i na to není, jak známo, spoleh. V podstatě se při invazi velkého státu nikdy nemůžem sami ubránit.

   Smazat
 3. Nákup morálně zastaralé voj. techniky je pouze šílená poslušnost našich připosraných politiků, aby se udrželi u koryt. Na koho budeme útočit francouzkými kanony a bojovými vrtulníky z USA ? Neuvěřitelná fantazmagorie MO A VLÁDY.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Když bude občanská válka jako na Donbasu, budou třeba kanony střílet z Pardubic do Hradce. Věřím, že to mají vyšpekulované.

   Smazat
  2. Na Ukrajině byl USA-NATO vyvolán krvavý MAJDAN ...
   AK to skutečně začalo na Ukrajině............
   To bylo vysíláno na Slovensku!
   Podívej se nato. To nám na ČT24 nesmí pustit..
   Ahoj,zkuste posoudit tuto verzi,která se velmi liší od verze ČT 1.
   Trochu jiné, než od české televize - přišlo od katolíků zeSlovenska. (Originál video je od patriarchátu Ukrajiny).
   ://gloria.tv/?media=540709

   Smazat
 4. V dobách dona Corleoneho se tomu říkalo raketýring, nic jiného bych v tom nehledala.
  Pokud by se schylovalo k nějaké válce, tak leda k občanské a v té by se vrtulníky a nadzvukové stíhačky asi moc neuplatnily.
  Spíš nějaké lehké samostříly a kudly, mačety, jednalo by se patrně o válku v ulicích.
  Strašit Rusa v Pobaltí a rozvrtávat exotické země by si měli Amíci sami, na vlastní náklady, mně osobně žádný afghánský pasák koz nikdy nic špatného neudělal.
  Francouzský uran, který mají umístěný v Nigeru, mě nezajímá už vůbec, vlastně se nedivím, že by chtěli mít z toho nerostu užitek i Tuaregové, kteří se bouří proti té zlodějně.
  V Mali nemá armáda ČR co pohledávat, stojíme na špatné straně.

  OdpovědětSmazat
 5. 10:01...
  Jo, jo, Spojené státy mají cca 1000 vojenských základen v cizokrajných zemích a Rusové dvě.
  Tomu se říká “ zbrojit jak šílení”.
  Ta o Budulínkovi by nebyla?
  :-DDD

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:08 souhlas tak jest mapa zakladen k nalezeni na googliku!

   Smazat
 6. zadne zbytecne vyhazovani penez na vyzbrojovani soucasne pseudoarmady ktera slouzi k "obrane cr hranic uz v afganistanu" a v dalsich misich! za soucasneho stavu radeji ty prachy dejte svobodnym matkam lidem kteri ztratili praci a tem co jsou v nouzi

  OdpovědětSmazat
 7. Poslouchám dnešní zprávy a vzhledem k tomu, že rozhodnul pan ministr zdravotnictví o transferu covidpacientů z přeplněných nemocnic, tak brzy asi bude potřeba vytvořit divizi helikoptér. Nejsem Merkelfil, ale využití nabídnutých německých kapacit vzdálených cca 30 km by bylo asi vhodnější. Zdůvodnění cenou pro pojišťovny mi připadá směšné, vzhledem k ceně hodiny letu helikoptéry a možná i k možnosti recipročního ošetření jinde v pohraničí. Z této reálné situace plyne, že konstrukt EU je jen na papíře a u nás jde o kalkulaci a ne o pacienta. Ano pane ministře ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Adonisi, v tomhle případě s Andrejem celkem souhlasím.
   Nevím jak to je, ale cena za bratrskou pomoc by mohla být vysoká.
   Je mi nápadné, že po tom využití německých kapacit nejvíc volá právě hejtman Petr Kulhánek ze STANu, který hodlá koalovat s Pyjátama.
   Možná AB ví dobře, proč trvá na převozu nemocných do českých nemocnic.
   Bohužel, je to zpolitizované.

   Smazat
  2. 11.11
   Ať si namáhám paměť jak chci, nedokážu z ní vylovit, kdy nám Němci - míněno oficiálně, ne jednotlivci - za celou historii pomohli aniž bychom na to ve finále tvrdě doplatili. Nekecám - vážně jsem se poctivě snažil.

   Smazat
  3. Mohlo by to být něco za něco, oni by nám vypomohli s pacienty, my jim s fousatýma sirotkama.

   Smazat
  4. A Šejdířo... co to kecám... Šojdrová by to dostala na povel. Konečně by se dočkala. Toho štěstího!

   Smazat
 8. Paní Heleno, rozumím vám. Já ani nevím, který hejtman je za kterou stranu a co doporučoval. Vidím jen problém sám, bez politických akcentů. Že na řešení působí mnoho faktorů je jasné, že není nic zadarmo je též jasné. Možná by samo Německo bylo rádo, aby se těsně za jejich hranicemi situace zvládla. Nevím a nemyslím si, že pacientům zrovna převozy moc prospívají. A nevím jak se bude vyvíjet obsazenost našich nemocnic, proto si myslím, nikdy neříkat nikdy.

  OdpovědětSmazat
 9. Tak pan Štefec má samozřejmě pravdu. Nicméně vůbec nejde o to jaké zbraně a jestli je potřebujeme a že tato vláda...
  Je to jednoduše povinné výpalné placené USA jim podřízeným státem. Musela by to udělat každá vláda, ta demobloku by jistě přihodila v předklonu ještě něco navíc.
  Je to hnusné, ale v tom postavení prostě jsme a nic s tím momentálně neuděláme.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16.55
   Můžeme jen jedno - přesvědčit co nejvíce lidí z okolí ať to hodí SPD. Dělám to tak už pár let a - no, řekl bych, že pár desítek lidí jsem získal.
   Nejčastější námitka je, jak jsem zjistil, k osobě pana Okamury. Je to divný, ale to je to první co mi většina lidí řekne. Já to řeším přibližně takto:

   "Nebuď blbej vole (hloupá kopretinko), mě taky ten jeho ksicht na Moraváka moc nepasuje. Ale... cože? Že je moc populistickej a když něco SPD prosadí, tak to není SPD prosadila, ale samý já já já jenom já, já jsem prosadil? No a? Volíš snad jeho ksicht vole (děvče moje nešťastný)?
   Jde o program! A teď si představ, že SPD vyhrála volby a prosadila přímou demošku... už sis to představil (představila)?
   Tak - a teď mi řekni, když tedy něco proti němu máš - mě taky placama sere -, co by komu bránilo ho z postu předsedy SPD odvolat? Nic, vůbec nic. A to právě je přímá demokracie. Už to chápeš?
   Prostě mu napřed hodíš hlas, protože tlačí jedinej program se smysluplnou budoucností, no a pak můžeš iniciovat jeho odvolbu z předsednictví žejo. Když už tě tedy jeho ksicht irituje. Nebo mu pošli (y) rejdováky na plastiku. Xenofobe (fobko).
   Ale o to ani tak nejde. Tady jde o budoucnost!!!
   Ne o tvou (tvoji), ta je v urnovým háji! Copak to nechápeš kurva do piči?!
   O tvý děti jde! A děti jejich dětí a jejich děti! Chceš snad aby tvýmu vnukovi cestou ze školy natrh kachle nějakej kozomrd?! Chceš aby tvou vnučku zatáhli čmoudi k sobě a udělali si z ní, než ji podříznou a hoděj do popelnice, matraci?!
   Kurva neser! Napřed si přečti program a pak píčuj!
   A vůbec. Zamysli se. Okamura se ti líbit nemusí - ale má tah na branku, jde si za svým, a nehraje s lidma betla jako mladej trikolóra. Kterej napřed huláká pryč z Evropy a když vidí že už pitomečky zmasíroval, začne trousit kydy o dětinkosti. Cože? Doktor David? Neblbni vole (holka neblbni). Ten je přesně na svým místě. Hele, něco ti řeknu. David je džentlas s přehledem, vzdělanej, s důstojností. Jenže to na lídra zdaleka nestačí.
   Lídr musí bejt buldozer. A to pan David není. Navíc má ten pokerovej ksich.
   Vzpomínáš ještě na kamvítrpláště Bradavici z Lidu? Cože? Jo, aha. Přece ten nepodařenej sadařskej výtvor. Paroubek. Dikci jak kovanej soudruh, a vidíš - lidi za ním šli. Dokavad to neposral. Nebo takovej sráč Falousek. Blbej jak flaška od okurek - a lidi za ním šli. Proč? Protože to byli, oba dva, rozený táborový řečníci. A o tom to je.
   Svět ctí a váží si vzdělanejch džentlasů, ale jde za de Gaullema, Churchilama, Kadáfíma, Hitlerama, abych nezapoměl, Falouskama, Bradavicema... prostě za rozenejma vůdcema. Je to smutný, ale takový už lidi jednou jsou... atd. atd. v různých odstínech.
   Tak takhle nějak rozhojňuju řady ovčince přímé demokracie.

   P.S. Nefláknul jsem to sem proto, abych tu machroval jakej že nejsem bourák, ale pro inspiraci. Pravda je, že bych to nejradši vymáz, tak to radši odpálím, než si to rozmyslím.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.