Reklama

sobota 6. února 2021

Těžká volba zde i za oceánem: Strašná a méně strašná sebranka. Vládu jedné strany my pamatujeme. Dá se Amerika nějak zachránit? O čem nás poučila éra Donalda Trumpa. Bude opozice již v zárodku zlikvidována? Nebezpečí

Petr Hampl

6. 2. 2021 blog autora a ProtiProud

Petr Hampl, svým založením konzervativec, se zamýšlí nad současnou situací na americké politické scéně, konstatuje tendenci k vládnutí jen jedné politické strany - a pro případná východiska se obává dosti zásadních překážek

(Na snímku sociolog PhDr. Petr Hampl, Ph.D.)


Ze všech komentářů, které byly napsány k poslednímu dění v USA, je asi nejinspirativnější poznámka Martina Konvičky.

"Konzervativní Amerika" neví, co s tím. Zkusili to legálně, přes volby, a zkusili to "instinktivně", přes držení spousty zbraní, exodus na venkov, křesťanský tradicionalismus, atd. Jenže některé ty prostředky dál zhoršují situaci - např. venkov se hůř organizuje, je závislý na spojení poskytovaném městy, dobrovolně vyklidil kulturu, metropolitní volební politiku, školní rady... A ztrácí vlastní děti."

V Evropě probíhá v zásadě totéž. A rýsuje se stejná otázka. Jak by měla vypadat politiku, která dokáže čelit anticivilizačním trendům? A kdo by jim měl dělat?


Vláda jedné strany 


Amerika viditelně přešla k systému jedné politické strany. Nikoliv únorovým pučem, ale přirozenou koncentrací kapitálu. Výsledek je stejný. Republikáni se posunuli do podobné pozice jako Lidovci v předlistopadovém Československu. Stali se pomocnou organizací pro vládnoucí stranu. Někým, kdo je solidní součástí systému, ale je o maličko méně strašný než vládnoucí strana. Taková organizace nemá žádný jiný význam než vytváření dalších kariérových příležitostí.

Má vůbec smysl takovou stranu podporovat? Pokud někdo věří, že režim je ještě reformovatelný, pak může hledat ostrůvky zdravého rozumu uvnitř Demokratické strany. Třeba Tulsi Gabbard, první hinduistka v americkém kongresu a prakticky zaměřená žena s velmi rozumnými názory na feminismus, islám a lidský život celkově. Konec konců, i extrémista Sanders se nechal nedávno slyšet, že zlepšení postavení běžných pracujících musí mít přednost před menšinami.

Pokud si někdo myslí, že systém už reformovatelný není, pak nemá smysl podporovat ani Demokraty ani Republikány. Ostatně, do velmi podobné situace se dostáváme i u nás. Buď podporovat Piráty nebo jasně antisystémovou variantu – k čemu Piráti light pod značkami jako TOP, ODS, KDU apod.

V Americe už by dávalo větší smysl pokusit se o vznik nového hnutí. Po Donaldu Trumpovi totiž zůstaly dvě klíčové zkušenosti.

V roce 2016 se profiloval jasně protisystémově a antiglobalisticky, a dokázal zvítězit (s mnohem méně penězi a mnohem větším nepřátelstvím médií než 2020). Porazil přitom nejen Demokraty, ale i vedení Republikánské strany.

V roce 2020 se profiloval jako solidní Republikán, a byl poražen.

Curtis Yarvin velmi správně poznamenává, že konzervativci brání současné (či spíše nedávné) americké uspořádání, jenže to pracuje ve prospěch anticivilizačních extrémistů. Západní společnosti potřebují někoho, komu nebude záležet na systému ani pravidlech, ale kdo bude stát na straně obyčejných pracujících. Možná se pak ukáže, že uměle rozehrávaná rasová karta není až tak silná, protože zájmy bílých i hispánských dělníků a řemeslníků jsou překvapivě blízké.


Základní předpoklady?


V amerických dějinách došlo k několika pokusům založit třetí politickou stranu. Všechny skončily neúspěchem. Jenže tentokrát k tomu může docházet v situaci rozpadu Republikánské strany.

Pokud by se Donald Trump z posledních událostí poučil, znovu se spojil s revolucionáři roku 2016 a pokusil se o založení hnutí proti Demokratům i proti Republikánům, nejspíš by Americe prospěl víc. I kdyby jenom tím, že poškodí Republikánskou stranu natolik, že zůstane prostor pro někoho dalšího.

To ale předpokládá, že se nadále budou konat svobodné volby, že nová moc bude respektovat základní občanské svobody, že zůstane prostor pro nezávislá média, a že majetky podporovatelů nového hnutí nebudou konfiskovány. To je velmi nejisté. Je představitelné, že jakékoliv pokusy o opoziční politiku budou pokládány za „domácí terorismus“. Ostatně, Bidenova věta z nástupního projevu zní velmi neurčitě a značně výhružně. V každém případě lze očekávat, že v americké politice poroste násilnost.

Kromě toho nemůžeme zapomínat, že USA jsou zemí, kde významnou část moci drží muslimská komunita, štědře podporovaná ze Saudské Arábie a Kataru. Do jakéhokoliv mocenského střetu zcela jistě promluví.


18 komentářů :

 1. Dá. Humánní hromadné použití cyklonu B při hromadné sebevraždě. Humánní proto, že se nebudou tak dlouho trápit.

  OdpovědětVymazat
 2. Vůdci všech režimů byli konkrétní ,,lidé" a režimy padly současně s hlavou vůdce. V tom americkém, není vůdcem konkrétní osoba. Proto nelze na něj ukázat, a přitom je vlastně všude. Takový režim nepadne odstraněním konkrétního člověka. Amerika je zavirována a to nejen COVIDEM.

  OdpovědětVymazat
 3. V USA jsem byl dlouho, znám poměry a reálie a dovolím si oponovat! Tato "nová" politická partička bude úspěšná, pokud se jí podaří udržet sociální smír, což si myslím nebude jednoduché, vzhledem ke stavu "předlužené" ekonomiky USA! Je veliká chyba posuzovat USA jako jeden stát a to bude také hrát silnou roli, jak se centrální vládě podaří udržet "vládní" úlohu v USA!! Nedá se věčně pracovat v politice na sílu, povolávat Národní gardu a dělat bu,bu,bu!! Já si myslím, že se bude vnitřní politika a poměry v USA rychle měnit, ale nedovedu odhadnout , kterým směrem! Mohou přijít ještě daleko horší zásahy do občanských svobod, ale nikoliv na dlouho! Myslím si, že občané USA jsou ještě hodně "silní" a nenechají se dlouho "tlačit" k zemi! Zde jistě nová vláda tvrdě narazí!

  OdpovědětVymazat
 4. Odpovědi
  1. Domnivam se ,ze jde o gang tech, lidska spolecnost nechce a tez Instiktivne ani nemuze vzit do sveho stredu. Do zakladu spolecnosti uz vubec ne.
   Uz jen proto,aby vubec mohla prezit.
   Jde tady prave o tenhle konflikt!!!
   O samotne preziti.
   Nove generace se ukazuji byt stale vice chaoticky zbesilejsi. Nici vse jen,za ucelem zniceni.
   A stale se zrychlujici otacky /revolutions/,spiraloveho vyvoje nuti vlady a centra moci do krajnosti v pouzivani nejen politickych prostredku a nove situace je odstredivou silou ale eliminuji a vzdaluji od stredu moci..
   Nepratele se mnozi denne, uz jsou to snad i ctyri rocni obdobi a Proto ty zvysujici se agresivity,inflace lzi, podvodne hromady odpadkovych slibu, popularita a zoufala snaha pratelstvi s islamem,zarucenym nepritelem vzdy v dejinach civilizace, v EU nejvice,
   a uboha podlezaci taktika,zkorumpovanych totalne a totalne poslusnych republikanu v usa, vysla rychle najevo.
   A vetsina z nich je zaroven ustrasena /a prave jen to, je pouze spojuje/,protoze neni jiste ,jestli prezijou, nejen u koryt ale i fyzicky.
   Drzi se u koryt prichylnosti strachu, vuci hrozivemu chaosu.
   Protoze,co bylo vcera dneska zitra, nebude.
   A nikdo nevi zitrka. To je jejich jedina jistota.
   Dalsi je spolehani na tradicni opory statu, Pentagon,urady, media a stale brutalnejsi policie a nastroje vsech moznych represi.
   Sebevrazednost a nikoliv nova a prvni,imperialismu bohacu, nikdy nebyla videt lepe, jako za Hitlera tak i dnes ,kdy okamzite v panice, korporace medialni shodily,svrhly a ukvapene, jiz tak dost pruhledny plast "demokratickeho" predstirani, uplne.
   Znicenim i tech pokryteckych "demokratickych" svobod.
   Take tech justicnich a ty krivdy bouraji system snad nejvice.
   To neni vubec zdrave pro svet. Panika a hlavne bezradnost se siri, jako mor a covid.
   A zase ten Sputnik.
   Americane radi "ctou" komiksy,ale popularita se nevztahuje na jednorozmernou,plakatovou postavu noveho vladce na obrazku.
   Jako v pripade Brezneva , kdy ti kolem si mysleli, stale Breznev stale dobry,ale potlacovana hniloba se sirila nezadrzitelne..
   Byli jsme soucast te hniloby.
   Postavu Zvolenou do nevyresenych a dale sirici veci do nakonecnych komplikaci uz jenom v reseni,neresitelnych problemu Starych.
   Je jasne na prvni pohled, ze vladnou jini a ze reportaze co rekl a udelal nejsou tak presne ale zavadejici..
   Take necekana hospodarska,neorganizovana zhorseni, prinesou dalsi utok inflaci a prilivy ,tsunami, novych ,pozvanych a vyhlasenych, neslibuji zlepseni,uz ted nova opatreni vyhazuji desitky tisice delniku z prace..
   A nektere staty vyhlasuji loajalitu a spojenectvi,tomu vsemu.

   Vymazat
 5. hodny cloveku 20:21 v usa jsi "jen byl dlouho"? with all due respect nebo take zil platil najem vodu elektriku pracoval platil dane mel dum platil mortgage treba chodil na college ap? ptam se proto ze by to byl veliky rozdil jestli jsi "jen byl" nebo jako radovy obcan "zil"? ale nemusis odpovidat pokud se necitis! no znam mnoho lidi co tam "jen byli" jako modelky herci sportovci treba na statni utraty ap?

  OdpovědětVymazat
 6. Hele Peto, muzes mi laskave sdelit proc bych mel ja, nebo Ty zachranovat Ameriku????

  OdpovědětVymazat
 7. To nikdo neví co se tam stane a jednou tam budou vládnout slimáci ostatně jako na celém západě.

  OdpovědětVymazat
 8. V Americe vládne skutečně jedna strana a to strana hódně peněz , že má někdy název dem. nebo rep. to je jedno ! U nás vládla 40let za podpory SSSR také jedna strana i když měla souputníky jako Národní fronta.Tento levicový model také vznikl pod křídly ANO a má takový úspěch , že demožumpa dělá vše pro to , aby i pomocį rychetskéhopuče k zničenį tohoto levicového uskupení znovu nastolila nyní již fašistické vlády.

  OdpovědětVymazat
 9. Ja ziju v Americe. Vypada to spatne, a treti strana to nezachrani... to je uz tady davno zasite, aby si treti strana ani neskrtla. A volby jsou odrovnane.

  Z Trumpa se vyklubala nakonec bazinova bestie. Skoda. Spis se asi rozpadnem. Texas odpojeni uz rozjel.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "pritel" tedy tejas(texas) byl dlouho soucasti mexika nez ho usa 1845 jako samostatny stat anektovaly coz vedlo k americko mexicke valce ....
   ze by doslo k odtrzeni statu texas jak rika VERA? 2:29?

   Vymazat
  2. apropo texas "redneck" stat?kde lidi jsou jako za valky mezi severem a jihem? kteri si mysli ze jsou neco vice nez ostatni amici? kde stale cerni v jednom a bili v opacnem rohu?jj to byl texas 80let a mozna i ted? trust me 2roky na college in TX stacily

   Vymazat
  3. Texas se meni. Prchaji tam levicacti Kalifornaci. Takze musej neco podniknout...

   Vymazat
 10. Dojem to dela ,ze hrozi ze vsech stran o zruseni lidi, nebo aspon vetsinu jich.
  Zlepseni zatim, naproti tomu, nehrozi vubec.

  OdpovědětVymazat
 11. Všem co máte tu emeriku zažitou nebo žijete, díky za komentáře, já jsem pracovně procestoval hodně ale do emeriky mě to nikdy netáhlo, přes to, že tam v Texasu žijí potomci našeho rodu, ovšem nemám s nimi žádný kontakt. Muslimské náboženství při překročení určité meze, je pro Evropu zkáza.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. pradedo11:25 ta leta 70 v tej emerice byla velmi dobra! posrala se v 90letech s jejimi mirovymi misemi do iraku libye egypta jemenu yugoslavie atdatdatd-bylo by to na dlouho!

   Vymazat
  2. Dobráku, sestra mého děda, vdaná Voláková, se tam s manželem vystěhovaly v roce 1926 do státu Texas. Do 2 SV si s dědou dopisovaly. Po válce už ne. Jinak k těm 70 letům, samozřejmě protože úspěšně parazitovaly na celém světě, tak mohly něco pustit i gojimům. To ovšem nejde trvale udržet. Ještě chvilku je zahojil pád socialistického bloku. Jenže parazitů se namnožilo neurekom a začínají se žrát mezi sebou. Normální přírodní zákon.

   Vymazat
 12. Tak nějak se čím dál tím více smazávají rozdíly mezi vládou komunistů a kapitalistů. Za komunistů mohli chartisti alespoň vypustit mezi lidi nejdříve dva tisíce slov, několik vět, několik slov, chartu. Jak je možné v reálném demokratickém(jak jinak)kapitalismu bojovat o svobodu slova? Nemusím s tvým názorem souhlasit, ale udělám vše proto aby jsi ho mohl vyjádřit, toť základ demokracie. A on zase někdo bude kontrolovat, je li někoho ten názor jedině správný? Kde to pak jsme? Kačere a unkrovne vy mlčte. Bojovat v demokraci o svobodu slova zdá se mi poněkud podivným.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.