Reklama

pátek 26. února 2021

To je přece něco úplně jiného!

Vladimír Kornilov 
 26. 2. 2021 RIA, překlad Outsidermedia

Pokud si někdo myslel, že po skončení dalšího procesu impeachmentu Donalda Trumpa skončí v USA „hon na čarodějnice“, zahájený po útoku na Kapitol, tak se hluboce mýlí.Demokratický tisk už půldruhého měsíce s neskrývaným nadšením pokračuje v honu na „Kapitolské bandity“ (jak tituluje účastníky) protrumpovských protestů ve Washingtonu, a využívá k tomu technologie rozpoznávání osob.

Pokračuje kampaň masových udání na potenciální účastníky tohoto útoku. Případ 18leté aktivistky Helene Duke, která udala policii svoji matku a nejbližší příbuzné, je dobře znám. Teď na ni liberální společnost pořádá sbírku, aby mohla pokračovat ve studiu, protože její matka kvůli udání přišla o práci a nemůže ji už podporovat. Tento případ je ale jen vrcholem ledovce. Kampaň masového donášení na přátele a příbuzné už zachvátila celou zemi.

Co ale ze všeho nejvíc šokuje naše občany, je naprosto normální (neřku-li nadšené) chápání takového jevu značnou částí americké společnosti. Jackson Raffitt, další 18letý výrostek z Texasu, rozdává napravo nalevo interview o tom, jak udal svého otce, který byl kvůli tomuto udání obviněn, že pronikl do Kapitolu se zbraní.

Soudě podle interview se mládenec netrápí vůbec žádnými pochybnostmi o správnosti svého jednání a ze všeho viní Trumpa. V odpovědi na otázky The Times, mládenec prohlásil: „Můj táta mně vychoval a poskytl mi v životě tolik možností. Je ale nemocný. Celý politický program je nemocný. To, co udělal, to je nemoc.“

Kolik let se teď jeho otec bude „léčit“ za mřížemi, to Jacksona nevzrušuje – udělal to vše přece pro dobro rodiče.

V naší veřejnosti takové zprávy vyvolávají šok. A co si budeme povídat, někteří naši experti se dokonce domnívají, že tak „ostudný“ jev, jakým je masové bonzáctví, je pro Ameriku čímsi novým, příslušejícím výhradně dnešku. Pro USA to ale je jev obvyklý, tradiční, desetiletími pěstovaný, který se stal neoddělitelnou součástí americké identity.

Bylo tam napsáno mnoho prací dokazujících etiku donášení, zvláště, jednalo-li se o udání na své zaměstnavatele. Před několika desetiletími byl společnosti vštěpen zvláštní termín „whistlerblower“ (interní informátor), aby překryl nepříjemná označení jako „donášení“ nebo „bonzáctví“. Připomínám, že už v roce 2002 časopis „Time“ vyhlásil americké donašeče „Osobnostmi roku“. Takže nazývat donašečství pro USA novým jevem znamená nemít vůbec představu o tom, jak to v Americe chodí.

Právě první, co většinu našich lidí šokuje, je normálnost udání na sousedy, na nejlepší přátele, na příbuzné, na kolemjdoucí, kteří se komusi zdají být podezřelí. „Bonzovat“ učí Američany už od útlého dětství. Jestliže u nás služba třídy byla povinna starat se o křídu a umytou tabuli, tak v amerických školách tato „funkce“ zavazuje k udávání svých spolužáků za jejich přestupky. A oni donášejí, protože vědí, že v opačném případě budou udáni oni. Takových případů v podání našich žáků a studentů, kteří se dostali do amerických vzdělávacích zařízení – je spousta.

Nejkomičtější je pozorovat, jak „liberálové“, kteří sami očkovali ruské společnosti nepřízeň k donašečství (zvláště ve 30. letech), se pokouší omlouvat takový jev v USA, které jsou neměnným vzorem, hodným napodobování v očích demokratické společnosti. Uvedu charakteristický názor jednoho z hlavních organizátorů většiny protiruských akcí v USA, Dmitrije Valujeva, (neplést si s šampionem v boxu a nynějším poslancem ruské Státní dumy – pozn.překl.) představitele fondu „Free Russia“, programového ředitele hnutí „Magnitsky Act Iniciative“, koordinátora posledních mítingů na podporu Navalného ve Spojených státech.

Ten bez vytáček vysvětluje nechápavému auditoriu, proč jsou udání v Rusku špatná, zatímco v USA správná: „V Americe, jako ve kterékoli demokracii, je zákon společenskou smlouvou, nebo přinejmenším vyjádřením názoru většiny. Odsud pramení chápání nezbytnosti podřízení se zákonu a informování o případech jeho porušení. V Rusku, jako ve kterémkoli autoritářském státě, se zákon spouští shora, což znamená, že je protilidový ze své podstaty. Odsud neustálé pokusy o obejití zákonů, hledání skulin a tahů. Někdy bývá obcházení zákona jedinou možností, jak přežít, nebo realizovat tu či onu činnost. Informování o porušení zákona se stávají protilidovým. “

Jak vidíte, z hlediska našeho „liberála“ je vše jednoduché: Amerika je „zářícím městem na kopci“ ale Rusko je „impériem zla“. Proto zákon v Rusku dodržovat nelze, a donášet znamená být „bonzákem“, zatímco v USA je to hrdinský občanský čin. Přitom je toto vysvětlení naprosto běžné v prostředí bývalých Rusů, usazených v USA a považujících lásku k Vlasti za „přežitek minulosti“.

Oni naprosto klidně vysvětlují, proč bylo udání souseda za protisovětský vtip „podlostí“ a „bonzáctvím“, ale v Americe je třeba udávání všemožně vítat, protože to „nemá ono stigma, které bylo v SSSR“. Tam prý, „neexistuje takový antagonismus moci a lidu“. Jistě si vzpomínáme, že Trumpovi stoupenci nejsou lid, ale vnitřní „teroristé“.

V souladu s tím – udání na ně není žádný problém, ale splněním občanské povinnosti.

V této souvislosti se nelze divit tomu, že naši „liberálové“ v zahraničí se s takovou rozhodností vrhají do psaní kolektivních udání na ruské veřejné činitele, jež vyzývající k jejich příkladnému potrestání. Právě proto požadují zavedení všelijakých „seznamů Magnitského“ (jako výše zmíněný Valujev), nebo „seznamů Putina“. Nebo si připomeňme onoho Navalného a jeho výzvu k uvalení sankcí na známé Rusy, včetně novinářů. Je to naprosto „v trendu“ americké kultury donašečství.

Udání jsou tedy v USA běžná věc. I když musíme přiznat, že v posledních dvou desetiletích se dostala na naprosto novou úroveň. Kterýkoli Američan dnes zná slogan „If you see something, say something“ (Pokud jsi něco uviděl, tak to něco řekni). Jedna z hlásných trub demokratů „The Washington Post“, nikoli bez hrdosti píše, že se tato fráze stala „národní devizou“ dnešní Ameriky. Slogan, který se objevil v masovém obratu hned po teroristických akcí 11. září 2001, a nyní je oficiálním pro Ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA.

Jedním z nejkřiklavějších příkladů této hysterie se stal sloupek v „Los Angeles Times“, napsaný známou televizní a novinářskou kritičkou Virginií Hеffernanovou pod typickým titulkem „Co můžete udělat se sousedem – trumpistou?“. Moderátoři „Fox News“ byli dokonce šokováni: „Máme už vítěze v nominaci na „Nejhorší článek roku 2021“. A to je teprve únor“.

Heffernanová ve sloupku veřejně „bonzuje“ na své sousedy, kteří jsou otevřenými přívrženci Trumpa (v Kalifornii, kde článek vyšel, se to už rovná zločinu). Z hlediska americké novinařiny se provinili tím, že …vyčistili od sněhu cestičku vedoucí k jejímu dvorku… Bylo to nazváno aktem „agresivní slušnosti“, protože ve městě, v němž autorka žije, „lidé obvykle nečistí chodníky pro jiné bezplatně“.

Proto, namísto poděkování, Heffernanová své sousedy srovnává s islámskými teroristy, s „Hizballáhem“ a dokonce se „slušnými nacisty“ a francouzskými kolaboranty z dob 2. světové války. Všimněte si, že když herečka Gina Carano*) srovnala chování demokratů s nacistickým Německem, okamžitě ji vyhnali z profese, ale přirovnávat trumpisty k nacistům se pro demokratický tisk dávno stalo tradicí.

Heffernanová ve svém sloupku ultimativně požadovala na sousedech, aby se za podporu Trumpovi káli a veřejně se trumpismu zřekli. Nejspíš jim poté velkodušně povolí čistit jí chodník jako vykoupení viny. Vždyť ale toto veřejné udání na sousedy nepíše jen tak někdo. Ji tisknou na stránkách solidních amerických novin.

Vzniká dojem, že dnes demokratické noviny a televizní kanály soutěží, kdo najde ve své zemi víc „nepřátel lidu“ a bude požadovat jejich potrestání. Neomezují se ve výrazech a epitetech, a už označují za „hrozbu demokracii“ své kolegy – například Tuckera Carlsona, populárního televizního moderátora „Fox News“. A bez ustání požadují: Zavřít, zakázat, odstranit…!

Ale pamatujte si, že „bonzáctvím“ se to má nazývat jen v Rusku. V Americe jsou „státní moc a společnost jednotni“. Zvlášť když zbavují polovinu této společnosti práva na vlastní názor, a dovolují jí jen čistit cestičky od sněhu. Jistěže po veřejném pokání…

Vladimír Kornilov (1968) – ukrajinský a ruský politolog, historik a novinář. Politický komentátor agentury „Russia Today“, byl ředitelem Centra eurasijských studií v Haagu, spoluautor knihy „Jak se vyhrávají volby v USA Británii a EU“ (2016)


*) Gina Carano (1982) – americká herečka, zápasnice MMA a modelka – účastnila se show „Američtí gladiátoři“

Překlad: st.hroch 20210223

18 komentářů :

 1. Nevim proc se divite ze kluk prasknul tatu, ono totiz praskactvi v severoamarickych zemich je normalni, oni vas neudavaji, ale "reportuji vas" autoritam, a pri tom naivne mysli, ze udelali spravnou vec cili "Right Thing"

  dam vam priklad, sousedka na vas posle policii ze mata spatne postrihanou hedz, v cesku se tomu rika Zivy plot, nebo ze jste nechal pytel s odpadky cucet trosku do ulice, ze jste nahrabal snih kam jste nemel, nebo kde se ji to nehodi, ze jeji deti se boji vaseho vlcaka, a podobne

  takze abyste se klukovi nedivili, kdyz mu date facku, ze vam vyhrozuje policii, a v nekterych pripadech ji na vas posle. V nekterych mestech se smi chlastqt z flasky pouze v papirovym pytliku. na plazi vas soused uda, ze pijete pivo v kelimku no proste --ale nic treba se tam jeste vratim takze mlcim

  OdpovědětSmazat
 2. Co se týče USA, tak bych to shrnul asi takto: "Čím hůře, tím lépe".;-)

  OdpovědětSmazat
 3. Nejen v USA ale i v celé naší společnosti je snaha o zdevastování jakýchkoli morálních hodnot které měly svou sílu, dnes díky našim médiím, politikům, různým profesůrkům jsou evidentní lži, manipulace a obdobné nepravosti prosazovány tak, že vůdci režimu před rokem 1989 se musí stydět za své amatérství

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo, tehdejší bolševici byli v tomto směru úplní lajdáci.
   Ale nutno poznamenat, že v USA nějaká demokracie nebo morální hodnoty ve skutečnosti nikdy neexistovaly. Tedy určitě ne od občanské války. To byly všechno jen takové chatrné kašírované kulisy, kterým lidé věřili. Ale už i ty teď padají.

   Smazat
  2. Pane Kubrte, běžně se tomu říká ,,Potěmkinova vesnice".

   Smazat
  3. Já sem četl co by mělo být v NWO tak co se děje je zatím slabý odvar. Chraňme se u nás před liberální diktaturou.

   Smazat
 4. V USA jste vedeni v ,,registru svazků" u FBI již od narození! Ano, je to tak Američané na sebe práskají jen to fičí. Kam se na ně hrabou Štětina, Kocáb... Nikdo si nedovolí před agenty FBI cokoli zamlčovat nebo zamotáte li se do něčeho většího, před pány CIA cokoli tajit. Lidé si tam ještě přidávají informace, které na nich nikdo nechce aby případného dotyčného co nejvíce zdiskreditovali. Osobně to tam znám v oblasti likvidace konkurence. A můžou to být třeba dvě malé pekárny. Američané jsou jen pro sebe a nic jiného je nezajímá. A když ještě něčeho profitují tak opravdu nemají žádné skrupule. Nějaké párty sousedů v amerických filmech? A k tomu ještě černoši s bílými? Zapomeňte! Do USA jezdím už téměř přes 25 let a musím přiznat, že s udáním v rodině jsem se nesetkal.

  OdpovědětSmazat
 5. Hitlerovi potomci dobývají Ameriku. A pak, že byl bezdětný. I u nás jim, nadšení zrádci, připravují půdu. A proč? Protože nenaráží na odpor !

  OdpovědětSmazat
 6. Doporučuji, kdo jste ještě neviděl film, "Trumbo".
  Je v něm popsána hysterie Američanů vůči lidem s "nevhodnými" názory - období mccarthismu.
  A teď se to děje V USA znovu a šíří se to i k nám.

  OdpovědětSmazat
 7. Letecká základna Andrews, která se nachází 13 kilometrů jihovýchodně od DC, se stala novým dějištěm hromadných vojenských tribunálů všech zatčených z DC, kteří se právě nyní pohybují v zákulisí. Základna Andrews bude do budoucna velmi zaneprázdněná.
  Vzhledem k tomu, že GITMO – vězení pro kabalisty na Guantánamu – je plné kvůli 10 000 + zatčeným elitám Deep Statu, tak se Washington DC změnil na GITMO 2.
  Washington DC byl (do léta minulého roku) městským státem vlastněným a kontrolovaným ze zahraničí Vatikánem, městem Londýn a bankami DS. Národní garda ví moc dobře, PROČ jsou tam v DC; říkají, že jsou tam na obranu ústavy a nás lidí; nejsou v DC, aby bránili “vládu“, a vědí, koneckonců, že jsou tam, aby odstranili podvodnou administrativu Bidena stejně tak, jako vlastizrádnou administrativu Kongresu a vlády.

  OdpovědětSmazat
 8. Výborně! Pavlík Morozov všestranně rehabilitován. Ostatně, neohlásit trestný čin je trestné. S přečiny a přestupky ... ? Pokud mají zákony a další předpisy logiku skutečné společenské potřeby, měly by být dodržovány a každý by měl takový stav podporovat. Pak je otázkou míry, tolerance a morálky, jak se chovat. Jako ve všem, všeho moc škodí. Nebýt blbců, zlí nic nepořídí. JiH

  OdpovědětSmazat
 9. Smutný svět smutných ovčí.
  Amíci, jsou v jádru hodní ale jednodušší.
  Jednoduchost má následky v tom udavačství a příčinou je chtít ovládat.
  Rozděl a panuj.
  Je lepší stádo oveček než smečka vlků.

  OdpovědětSmazat
 10. Amíci maj pech, že nemaj takový dědušky jako měl Pavka. Toho děduška za prásknutí tatíka, čili jeho syna, zneživotnil a byl klid od zmrdka.

  OdpovědětSmazat
 11. milane 27. února 2021 1:18, osvědčujete prostotu duše. Otázka je nad jiné složitá. Kdy "prásknout" a kdy ne. To vám uniká? Je to o hodnotách. Jaké máte vy a v jakém pořadí? JiH

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 2.26
   Ba tak, jsem prostá duše. No a?
   Otázka je nad jiné složitá? Asiže pro vás, že holt máte to složitý duchovno. Dokonce tam moc složitý, až vejvrtkovitý, jak odvozuji z vašich masturbačních příserků, že se obávám, že byste můj prostinký žebříček hodnot nebyl pro tu vejvrtkovitost své psýchy schopný pochopit. To vám uniká? Že když si musíte duřit ego, byste se cítil chlapácky, hrozí že se stanete trpajzlíkem s přefouklým egem okopávajícím kotníky? A co vy, jak to máte? Kdy práskáte a kdy ne a koho ano a koho ne? A zadara, z občanské uvědomělosti, či za prachy snad?

   Smazat
  2. milane 27. února 2021 5:02, nezklamal jste. Zmiňte prosím svůj prostinký žebříček hodnot, rád se pokusím pochopit ho. Předem děkuji. JiH

   Smazat
  3. 16.31
   Ten byste nepochopil. Tak co, práskáte, práskáte?
   Zadara či za sorošchechtáky?

   Smazat
 12. Vo co tam de, je ze tam museji za kazdou cenu roztacet kola revoluce, aby byli obeti ,vymyslenych nepratel.
  Kdyz zadny skutecny nejsou.
  A teror na ty co zbydou.
  Snad stoji za povsim, jak rychle se svetova valka proti teroru, rozpoutala na samotne obeti z 9/11,americany.
  Taky v EU. Prave na obeti teroru, evropany.
  Jako bombardovani obeti teroru vcera v Syrii.
  Vlada USA vysvetlila, ze Syrie ohrozuje bezpecnost USA.
  Ze nekdo nekde nejak,zautocil v Iraku, tak bombardovani v Syrii byla obrana USA.
  Jeste organizujou kradeze 80 tisic barelu syrske nafty denne a prodavaji pod rukou. V holportu s ISIL.
  Delirium uz se neda zapirat.
  Je to furt dokola..
  Jsou ilegalne jak v Iraku, tak v Syrii, aby mohli masakrovat.
  Asi furt jeste hledaji ty zbrane masoveho niceni, za kterejma tam udajne pribehli, kdyz se nemuseli vubec namahat. Kazdej vi,ze !
  Hledat a najit je v USA, by vzalo asi 5 minut..Mozna driv.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.