Reklama

neděle 28. února 2021

Tyranie je stará parádnice, vždy se vrací v novém hávuJaroslav Bašta

28. 2. 2021 PrvníZprávy

Jednou ze základních podmínek existence demokracie je svoboda slova v nejširším možném smyslu. Naopak, každá nastupující totalita se ji hned v prvém plánu snaží pod nejrůznějšími záminkami omezit. Historie nás učí, že hranice mezi demokracií a tyranií definuje právo. V demokratickém zřízení svobodu slova hájí, v totalitním vzrůstá počet paragrafů zabývajících se verbálními trestními činy, což připravuje nástup cenzury. V terminálním stádiu jsou lidé například souzeni za publikování literárních esejů. Tento měsíc byl v České republice za napsání tří článků odsouzen první publicista.


Když jsem poprvé četl o procesu s Michalem Walterem Kraftem, mylně jsem se domníval, že uvnitř české justice (konkrétně na Nejvyšším státním zastupitelství a na soudu pro Prahu – západ) přežila přes třicet let totalitní buňka, která si natolik zamilovala zrušený §100 Trestního zákoníku zvaný Pobuřování, že ho pod jiným názvem zase zavádí do soudní praxe. Jak si tak pamatuji z doby svého pobytu ve věznici Plzeň Bory na počátku sedmdesátých let, toto ustanovení bylo natolik gumové, že tam za něj seděli lidé, kteří například večer v hospodě zpívali „Běž domů Ivane“ nebo přeběhli přes pěticípou hvězdu z rudých tulipánů. Pán jich podupal 11, za každý dostal měsíc basy.


Princip byl jednoduchý – stačilo, aby jeho počínání motivované nenávistí k režimu pobouřilo proti socialistickému zřízení nejméně dvě další osoby. Ta nenávist sice musela být prokázána, ale obvykle se dovozovala ze skutku samotného. Zásadní však bylo, že to někdo (kdo byl pobouřen) musel udat. Podotýkám, že neanonymně. Tohle mi však v původním rozsudku a následné obžalobě Waltera Krafta chybělo. Nejvyšší státní zastupitelství, vyšetřovatel Motyka i státní zástupkyně Mizerová se tedy při prokazování spáchání trestného činu dle § 356 (podněcování nenávisti proti skupině osob nebo omezování jejich práv) museli inspirovat něčím jiným.


Pátral jsem v pohnuté české minulosti a našel jsem původní znění pojmu pobuřování jako přečinu zařazeného do rakouského trestního zákoníku v roce 1852, za Bachova absolutismu. Spáchal ho každý, kdo se dopustil „popouzení k nenávisti, převracováním příběhů skutečných, zlehčování úředních rozhodnutí, opovrhování úřady a vládou, haněním, vysmíváním či podáváním bezdůvodných stížností“. Srovnal jsem tuto starou definici pobuřování s „moderním právním vynálezem“ českého ministerstva vnitra zvaným předsudečná nenávist a zdá se mi, že dnešní legislativci ho jen obohatili o komunistický vynález pobouřených udavačů.

Někdy mi připadá, že se od dob Havlíčkových Tyrolských elegií zase tolik nezměnilo. Snad jen to, že tenkrát byla cenzura vážený úřad, dnes je to hobby zamindrákovaných elfů a jedné paní eurokomisařky. Z hlediska svobody slova to, bohužel, vyjde nastejno.

17 komentářů :

 1. Pane Basta, znam Vas dlouho a jste mi s Vasim stylem mily, a dejme tomu ze jsme kolegove, oba na Borech a ja jeste v Ruzyni, tohle co se zacina dit dneska zatim spise ve svete mi pripada horsi nez 50 leta, tam jsme vedeli.....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To, co bylo napsáno, je pěkné. A teď mi pánové dejte najevo, jak z toho stavu ven? Neměl by někdo z poslanců navrhnout úplné zrušení takového zparchantělého zákona?

   Smazat
  2. To by ale musel najít dostatek jiných poslanců, pro jeho prohlasování a následné přehlasování vratky ze senátu. Ten by totiž svobodu slova nikdy nedopustil.

   Smazat
  3. Jak z toho ven (stejně jako když šlo naopak o to "kdo chce kam"), to v dějinách opravdu jen velmi málokdy záviselo na jednom dvou poslancích nebo i na jejich většině v parlamentě. Ta nestačí, pokud podmínky kolem dokola toho parlamenta nejsou odpovídající. I kdyby byla (jako ta většina) kvalifikovaná až na půdu.

   Například v únoru 1948 bylo celkem jedno, jestli a jakou dají komunisti dohromady většinu ve sněmovně. Úplně stejně to bylo jedno naopak v prosinci 1989 při volbě Václava Havla. Kdyby to nešlo tak, tak by to šlo jinak. Parlament - v nejlepším případě - odhlasuje v nějakém zlomovém okamžiku to, co už je opravdu objektivně nutné. A to - zase v tom lepším případě - se pak realizuje, když nemá svůj den nějakéj velkej bratr, soudruh, globální polecajt nebo humanitární bombarďák.

   Smazat
 2. Jo liberální diktatura ukazuje svou pravou tvář pokud to necháme zajít dál tak budeme žít v totalitě.

  OdpovědětSmazat
 3. Demokracie je dobrá , ale ne tam , kde vládnou peníze.Demokracie způsobuje rozklad společnosti a dokonce zánik států. Dnes se demokraté čílí , jak se mění společnost , ale to je zákonité ,říká se tomu začátek anarchie, viz dnešní doba roušková.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Poučte se, přátelé, jak se svět, v dobách, kdy byl ještě relativně normální, popasoval se skutečnou pandemií, kdy na sedm božtíků připadal jeden nebožtík na nešťovice.
   To jest v dobách, kdy na 5 000 obyvatel připadalo (colosvětově) namísto jednoho nebožtíka, přes 700 - sedm set - mrtvých na nešťovice! Počátkem 60. let 20. století připravila WHO největší zdravotnickou akci všech dob – pokus o totální vymýcení pravých neštovic. Účinnou a originální koncepci této akce vypracoval český epidemiolog Karel Raška (v letech 1963 až 1970 ředitel oddělení přenosných nemocí WHO v Ženevě): místo nákladného plošného očkování navrhl soustředit se na jednotlivá ohniska nákazy a tam zasáhnout s maximální důsledností. Do akce se zapojilo dalších dvacet českých odborníků, riskujících přitom nejen zdraví, ale mnohdy i život v politicky nestabilních oblastech.
   Neštovice vymizely nejdříve v Latinské Americe (1971), po značných potížích pak v Indii (1975). Nakonec zůstala Afrika a v ní pak Etiopie a Somálsko, které ovšem spolu v letech 1977–1978 vedly válku, jíž padlo za oběť i několik dobrovolníků WHO.
   Dne 17. dubna 1978 obdržel ředitel celé vymýcovací akce telegram: „Pátrání skončeno. Žádné další případy nejsou zjištěny. Ali Maow Maalin, kuchař nemocnice v somálském městě Merca, je posledním známým případem neštovic na světě.“ Později téhož roku se však nakazila a nemoci podlehla ještě Janet Parkerová, vědecká fotografka na University of Birmingham Medical School.
   K tomu přidávám, abyste se v tom lépe orientovali, ještě dva odkazy. Pojednávají o léčení covidu, ne vakcinaci, o lécích, ne o vakcínách. O dostupném, levném a bez vedlejších účinků oproti předraženému, korupčně nakoupenému a přerozdělovanému promasírovanému obyvatelstvu, při čemž se výrobce zříká zodpovědnosti za případné vedlejší účinky.

   www.nwoo.org/2021/02/26/zaloba-na-lekarsky-system-v-cr-z-duvodu-odmitani-ucinne-lecby-onemocneni-covid-jez-se-bezne-pouziva-v-zahranici-a-kterou-muze-uzivat-kazdy/?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

   https://www.protiproud.cz/zdravi/5519-system-hraje-zlocinnou-hru-jak-nas-uchranit-pred-ucinnou-lecbou-stary-vyzkouseny-isoprinosin-vakcinace-nebo-ucinna-lecba-vyznamny-profesor-o-tom-udelal-studii-proc-to-nesmime-vedet-zdrcujici-video.htm

   Inu, vymázli jste mi původní upozornění na odkazy, tak mi holt nezbývá než se s vámi, tedy s cenzurou, popasovat jiným způsobem. Sice mi není jasný důvod vymáznutí, ale budiž. Hm... musím to zamaskovat v některém vlákně, bych pokud možno co nejdéle unikal vašemu ostřížímu zraku. Jinak nic ve zlém. Každý holt děláme co musíme.

   Smazat
 4. Příspěvek pana Spartaka přede mnou to načal , já to dokončím!! Je možné vyslovit otázku, zda máme ještě "kapitalismus" a když si po pravdě odpovíte, tak zjistíte, že žijeme v době, kterou bychom mohli lépe nazvat jako "finanční feudalismus" , který je již globální!! A tím pádem , kdo má peníze, má "pravdu" a "svobodu" a "svobodu projevu", ostatní musí spořádaně držet hubu a krok a ta "demokracie" se už tiše krčí v koutku!! Média jsou koupená a kdo nehýká jenom tím jedním správným směrem, je rychle umlčen,nebo vyhozen z práce!! Volby jsou velká radost, buď jsou rovnou cinknuté , nebo zaplacené a mnoho voličů k volbám vůbec nejde, protože jsou znechuceni obecnými poměry a záplavou lží!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:22 Řekl bych výstižné hodnocení. No jo, ale co si pak od toho slibuje dnešní mladá generace, že tak radostně právě takovou budoucnost pro sebe volí ? Nebo její velká část, abych neházel všechny do jednoho pytle. Že by obyčejná zištnost? Možná. Jenže kolik z nich se může stát pány nebo alespoň vyššími lokaji? Naprostá většina z nich by v takovém systému byla (bude) raby. Nějak to nechápu...

   Smazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 6. Kdysi mi zřejmě nějaký socan vysvětloval, že výhodou demokracie je být zvolen. Co když se sejde parta narkomanů nebo budižkničemu a z hecu založí stranu. Cestu k popularitě si zajistí tím, že dají najevo, že si je může kdokoliv osedlat. Někdo v pozadí se takový najde. Má za peníze styky v novinách a televizi. Reklamní čas buď zaplatí nebo přislíbí zamazání kriminálních činů. Hospodská parta stoupá nahoru. Mezi námi žije dost pitomců, kteří jim dají hlasy. Je jim sympatické, že jde o losery. Stanou se populární tím, že skoro nic neumějí a nic v životě nedokázali. Za jejich slovní projev by se člověk styděl. Žádný politický program nemají. Po hadrákové revoluci nic podobného nepotřebují. Stačí jim nenávidět komunisty. Panu Baštovi ještě nedocvaklo, že této špíně pomáhal na svět.

  OdpovědětSmazat
 7. Přidám svůj pohled na "svobodu slova", raději bych použil výraz "svoboda názoru". Tak by se dalo vyhnout častým vulgaritám. Zůstává však veliký problém se svobodným šířením lži, ale za cenzurou se tento problém řešit nesmí, protože zprivatizovaná cenzura je naopak prostorem pro šíření lží. Na otázku v jakém systému žijeme, nedokážu najít odpověď, zatím jsem došel k názoru, že jde o koktejl korporátního globalizmu s prvky kolonialismu, ve kterém dělby na levici a pravici jsou zastaralé. Možná je nahrazuje horní kasta finanční elity, která si vydržuje část dobře placené střední třídy potřebné k zajištění své moci a bohatnutí, zbytek střední třídy se pozvolna propadá do nejnižší kasty, která sice vytváří skutečné hodnoty, ale je ve skutečnosti naprosto zbavená moci. Aby si nejnižší kasta neuvědomila svou bezmoc, tak se jí podsouvají sny o zbohatnutí, o možnosti podílu na řízení, nebo se podsouvají náhradní nepřátelské zdroje (rasové, náboženské, třídní, narodnostní, generické...). Průmysl na zpracovávání mozků je vybaven dokonalou technologií a technikou. Jak se bránit nevím.

  OdpovědětSmazat
 8. Francouzi i Italové to také berou vážně:

  https://wp.me/pbYbqw-eCn

  https://wp.me/pbYbqw-eEF

  google přeloží

  OdpovědětSmazat
 9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 10. Nevhodny a necitlivy k cestine a selhavajici ve vyznamu,slovni obrat a prazdny verbalismus, ze .."tyranie je stara paradnice".
  Tyranie je pak vsecko jine nez tohle.

  OdpovědětSmazat
 11. Např. toto?

  https://otevrisvoumysl.cz/nebezpeci-testu-na-covid-19-co-obsahuji-tycinky-ktere-nam-strkaji-do-nosu/

  OdpovědětSmazat
 12. Otevres mysl..
  Coz nechat pro zacatek, otestovat, neco prave testovaciho nacini,injekce s vakcinami a vakciny samotne,/nahodne vybrane/ v nektere poctive laboratori.
  Jak naznacuje prispevek,nahore..Na vyjasneni.
  Potom ty leky.
  Ptat se a trvat na odpovedi, jaka opatreni jsou na vylucovaci material po zjisteni nakazy..
  Jak je ten material nemocnych nakazou likvidovan, nebo se pousti a siri dal jednoduse z kanalizace atd..Atd.
  Zjistit,overit, zda vsechna opravdova opatreni jsou opravdova.
  Jak je to s vnikem viru skrze oci. Jak rychle se siri.
  Napriklad kdyz chripkovym virusem osoba zakasle v tramvaji behom vteriny je virus vsude a kazdy nez si staci zaryt usta ,virus vdechne a navic ten postupuje do organizmu jeste prave nicim nechranenyma ocima..Vysvetleni chybi.
  Temer nic nevime jestli zvirata /bez rousek/ a ktera pomahaji sirit covid.Take Jejich vykaly. Tedy jejich zivy organismus nic nesiri?
  A co parasiti,ktere mame s nimi spolecne.A hmyz.
  A nebo se covid siri disciplinovane,jen a pouze, vzduchem?

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.