Reklama

středa 3. února 2021

Ústavní soud, Nancy Pelosi a dvojí metr

Únorová esej Petra Hampla

3. 2. 2021

Ústavní soud zasáhl do rozbíhající se volební kampaně. Během hry změnil pravidla a zvýhodnil ty subjekty, kterým předseda soudu opakovaně vyjadřoval sympatie v tisku. Svou roli možná hrálo i to, že někteří soudci ústavního soudu se ucházejí nebo brzy budou ucházet o místa u mezinárodních soudů. Aktivní podpora globalistických sil jim v tom může pomoci.

Je to vlastně podobné, jako by při fotbalovém zápase dalo jedno z mužstev gól z ofsajdu, a rozhodčí prostě zruší pravidlo o ofsajdu. A shodou okolností by pomohl právě tomu mužstvu, jehož je dlouhodobým fanouškem.

Mizení principu nestrannosti

Někdo může s rozhodnutím souhlasit, a pokládat to za správné, protože zrušená pravidla měl za nespravedlivá. Někoho jiného to může naopak pobouřit, protože ta pravidla považoval za důležitá. To ale není předmětem tohoto článku, to přenechme politologům a expertům na volební systémy. Pro nás je podstatné něco jiného – mizení principu nestrannosti.

Česká republika v tom není nijak výjimečná. Princip nestrannosti je likvidován v celém západním světě. Nedávno jsme to viděli v USA, kde skupina lidí vtrhla do Kapitolu a domáhala se vyšetření skutečných či domnělých volebních podvodů. Událost byla prohlášena za útok na podstatu demokracie. Bezpečnostní síly na protestující střílely ostrými náboji a minimálně jedna občanka byla zabita. Následují represe, soudy a vyhazovy ze zaměstnání. Přitom fakticky nehrozilo nic horšího, než že by se kongresmani museli sejít na jiném místě.

Přesně o šest měsíců před tím se Antifa pokusila obsadit Bílý dům. Útok byl odražen, ale prezident Trump musel být odveden do krytu. Všichni významní představitelé Demokratické strany to označovali za názornou ukázku správného fungování demokracie. V roce 2011 se dokonce stalo, že dav příznivců Demokratické strany násilně obsadil budovu parlamentu ve státě Wisconsin a několik hodinu budovu okupoval. Nancy Pelosi to na svém twitterovém účtu tehdy nazvala „skvělou ukázkou demokracie v praxi.“ Ano, ta stejná Nancy Pelosi, která teď hovoří o fašistickém pokusu o převrat.

Když se rozhodčí nedívá

Zkrátka, jsme svědky veřejného a okázalého vyjádření toho, že neplatí stejná sada pravidel pro všechny. Pokud se pokoušíme pochopit, co se vlastně změnilo, je dobré začít z druhé strany. Klíčová otázka totiž nezní, proč někdo nerespektuje pravidla. Zajímavější otázka zní, jak je možné, že někdo pravidla dodržuje, i když nemusí.

I když existuje morální požadavek na uplatnění stejného metru na všechny, každý z nás má přirozenou tendenci upřednostňovat vlastní zájmy a zvýhodňovat sebe – na úkor celku a obecných pravidel. Proč tedy dodržují pravidla i třeba kluci honící mičudu na plácku, i když tam není žádný trenér ani rozhodčí?

Jednoduše proto, že předpokládají, že se situace může otočit. Teď pravidla chrání tebe, za chvíli budou chránit zase mne. To ovšem předpokládá splnění tří podmínek.
 

     a) Důvěra. Dodržuji pravidla, protože protistraně věřím, že se zachová stejně. Nebo se dopouštím lehkých porušení, a předpokládám, že i ani protistrana by si to neodpustila.


     b) Podobnost šancí. Obě strany musí mít důvěru, že jim pravidla dávají rozumnou šanci na vítězství.


     c) Rovnováha sil. Nemám možnost přinutit protistranu, aby ona pravidla dodržovala a smířila se s mým porušováním. Nestrannost funguje, dokud ani jedna ze stran nemá příliš velkou převahu.

Jenže pravidla často dodržuje i ten, kdo je mnohem silnější. Když starší kluci hrají proti mladším, většinou postupují podle pravidel – s výjimkou mezních emotivně velmi vypjatých situací typu hádka o platnost gólu, který by rozhodl celé utkání. A nezřídka se stává, že majitel firmy dá svému zaměstnanci šanci ve férové diskuzi – i když ho osobně štve, že jeho názor je vyvrácen.

To ovšem zase předpokládá, že i poražený má ze situace určitý zisk. I hráči poraženého týmu si pěkně zahráli. Majitel firmy poražený v debatě získal lepší řešení technického problému. Politická strana poražená ve volbách přispívá k chodu funkční demokracii, což pokládá za významný přínos.

Pravidla pro pány, pravidla pro nevolníky

Nastolení dvojího metru je tedy především jednoznačné potvrzení toho, že došlo ke změně mocenské situace. Změna byla dovršena během uplynulých čtyř let. Americkým prezidentem byl Trump, českým premiérem Babiš, ale to nic nemění na tom, že globalisté posilovali svoji pozici. Posílili vliv v médiích, nejen vlastnickým změnami, ale i postupující generační výměnou. Na univerzitách převládá radikálnější tón než před lety. Na některých českých humanitních školách proběhly čistky. Ekonomické změny zvýhodnily korporace, ty posílily pozici na úkor místních firem. Globální neziskovky obsadily další kus veřejné správy. A bylo vyneseno pár rozsudků, které rovněž posouvají poměry.

Nové rozdělení moci znamená mimo jiné, že:


     - Příslušníci vyšších tříd mohou neomezeně porušovat pravidla, protože mají pocit, že oni budou ti silnější už napořád, a že mocenský rozdíl je takový, že nebudou muset nikdy spoléhat na férovost druhé strany.


     - Příslušníci vyšších tříd nepřikládají debatě žádnou hodnotu. Nevěří, že ze setkání různých názorů by mohla vzejít nová kvalita. Nejsou zvyklí konfrontovat stanoviska, nejsou zvyklí argumentovat. Jsou naopak zvyklí automaticky přebírat ty správné názory. Ti dole se snaží podobat těm výše. Ti výše se snaží podobat těm ještě výše. A ti úplně nahoře žijí ve strachu před rozběsněným manažersko-intelektuálským davem.

Proč by měli respektovat rovnost pravidel?

Dvojí metr není podobná porucha v systému, jako když boháč přistižený při rychlé jízdě vtiskne policistovi hrst bankovek. Dvojí metr je viditelný a zásadní rys společenského a politického zřízení. Mnohé režimy jasně deklarují, že pro pány platí jiná pravidla než pro nevolníky.

Teorie konfliktu říká: „Zasaď stejně citelný úder, a potom nabídni smíření.“ Ale k tomu je ještě hodně daleko.

24 komentářů :

 1. Totiz..od roku 1945 nebyla zadna poradna valka, takze lidi zacinaji mit roupy Trumpa oddelali na prikaz z Levanty demokrati, a u nas se pravdepodobne, ci ted uz zcela jiste (pokud se snad nevzchopime) oddelaji nasi demokrati STanisti, Pirati a dalsi prizivnicka havet, takze se pripravte bud na valku, nebo na pristi 4 hubene roky, nez se vyneguje nase Prazska humanisticka smetanka a pak bude mozna lip

  OdpovědětVymazat
 2. Je to už tak, že o odborných věcech (na př. energetika) rozhodují politici a o spravedlnosti soudci podle politiků. A když to nepůjde po dobrém, tak to půjde podle zákona. Vždy jsou, byli a budou někteří rovnější než jiní.

  OdpovědětVymazat
 3. 02.02.2021 / VYPOVEDÁM „POSLUŠNOSŤ“ SÚČASNEJ VLÁDE / BRANISLAV BECÍK
  Starosta z Dvorov nad Žitavou vypovedal poslušnosť súčasnej vláde https://prnt.sc/y4cnxq
  Po víkendovom testovaní sa naša samospráva rozhodla skončiť so skríningovým testovaním v našej obci.
  Končíme s týmto nezmyselným krokom súčasnej vlády, kde len vystavujeme riziku našich zdravých obyvateľov. Prikláňame sa k názoru odborníkov a preto obyvatelia v našej obci od určitého veku dostanú od obce vitamíny a to hlavne D vitamín a FFP respirátory.
  Naša samospráva od dnešného dňa začína fungovať tak, ako to bolo pred šialenstvom, ktoré Matovič a spol. na nás vymysleli. Naša samospráva tu vždy bola a je pre našich obyvateľov a kedykoľvek sme pripravení ich chrániť. No bohužiaľ, dnes ich musím chrániť pred psychopatickou vládou neodborníkov.
  https://vk.com/public199284310?w=wall-199284310_25155

  OdpovědětVymazat
 4. Rychetský jako předseda ústavního soudu je jeho urážkou.

  OdpovědětVymazat
 5. Pan Rychetský je extra třída, jako jeho předci. Pokud by o tom zveřejněná fakta nebyla pravdivá, došlo by k změně Ústavy a byl by obnoven trest smrti aby byla msta dokonána. Co čekat?

  OdpovědětVymazat
 6. Ahoj,zkuste posoudit tuto verzi,která se velmi liší od verze ČT 1. Jak to bylo na UKRAJINĚ ....
  Trochu jiné, než od české televize - přišlo od katolíků zeSlovenska. (Originál video je od patriarchátu Ukrajiny).

  ://gloria.tv/?media=540709

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 22:49
   Tak to je síla.
   Avšak teď, po letech, začínám mít dojem, že by ta občanská válka byla možná pro budoucnost lidí práce na Ukrajině prospěšnější, než-li to, co tam vládne nyní.
   Opravdu těžko říci.
   Co je lepší - zemřít v naději na lepší budoucnost hned, nebo přežívat s vědomím tunelu bez světla na konci? S vědomím, že nejen já, ale ani moje děti a jejich děti v budoucnosti nic dobrého nečeká?
   Toť otázka.

   Vymazat
  2. S okrajincema je to neřešitelné. Ti co byly co kčemu odešly a zůstaly tam jen ovčané a jejich pastýři. Ti mají pro jistotu dvojí občanství a účty jinde.

   Vymazat
 7. Je trapné dělat takovéhle kulišárny ala rychetský potažmo Ústavní soud v době, kdy zde řádí pandemie. Místo aby politici spíš táhli za jeden provaz a hledali řešení .. Nemohu si pomoci ale nejodpornější lidi se nacházejí (až na pár výjimek) v politice !! Je tam evidentně největší koncentrace psychopatů -- samé diagnózy .. Fuj !!

  OdpovědětVymazat
 8. Pradědo!

  Nevím zda znáte předky rycheckého, nebo znáte jeho osobně. Já jsem ho poznal osobně na sněmu OH v roce 1992.
  Nikdy nezapomenu na jeho satanské kalné, těkavé oči, křivý pohled a lži, které již tenkrát bezostyšně šířil.
  Ihned jsem ho (a dnes se potvrzuje, že správně) zařadil mezi hlavní nepřátele národa českého a českého státu.
  Otázkou je, jak se mohl tenkrát karierní komunista dostat do vedení OH, posléze do vedení ČSSD a nakonec do vedení ÚS. Inu není nad dobrý rodokmen (pane Dvořáku nebojte, neprozradím jaký).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi byste byl vedle s těmi svými teoriemi. Charakter člověka nebývá formován rasovým původem.

   Vymazat
  2. 23:21jen tu ten "dobry" rodokmen
   dej!ja pridam zaznam ve svazcich
   STB a kryci jmeno "rychtar" ale to se VD bude zdat vse jako "teorie"😁😂🤣😃😎

   Vymazat
  3. Duro a pane Dvořák, jablko nikdy nepadá daleko od stromu a krev není voda. Každý národ má hrdiny a padouchy, jenom v některém národě převažují padouši. Lidi posuzuji podle skutků a ne podle národnosti. Jedno je jisté, genetické šlechtění není nic nového. Vrána k vráně sedá, parazit parazita hledá.

   Vymazat
  4. Pradědo!

   Půvabně řečeno a navíc relativně výstižně.
   Panu Dvořákovi. Máte pravdu, že rasový původ není úplně podstatný, důležitější je indoktrinace v ranném mládí (vírou, nevírou, kulty, sektami). Dále to nemíním rozvádět, natož precizovat. Pan Dvořák se svými 70-ti letými znalostmi, jistě pochopí.
   Akorát dodám, pokud budeme připosraní a zlo budeme nazývat možnádobrem, tak se opravdu zla dočkáme!!
   Tedy pokud již nás neovládlo.

   Vymazat
  5. Jinak pradědo!

   Máte úplnou pravdu s tím jabkem a vránou. Jedná se totiž o strategii přežití malých etnik (pastevců koz a zlodějů), kteří pro přežití (při své omezené tvořivosti a pracovitosti) potřebují cizí zdroje a cizí výsledky aktivit. Pár etnik bych dokázal nejenom vyjmenovat, ale i zařadit na časovou osu histérie a do místních souvislostí. Ale to by bylo na obrovskou cenzuru, autocenzuru a omlouvání se majitelům planetky. Protože pravda musí zůstat skryta ve sklepeních petrova paláce (vatikán).

   Vymazat
 9. Pouze doplním odstavec Mizení principu nestrannosti:

  https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=kG5GIz1C3cg

  OdpovědětVymazat
 10. Je to tak jak. Na nestrannost a nezaujatost už si nikdo nehraje. Bohužel ani média ne, která by měla být nezaujatá a objektivní a poukazovat na rozpory a dvojí metr.
  Místo toho jen tupě papouškují to, co se jim do jejich propagandy hodí.

  OdpovědětVymazat
 11. Rychetský pouze nastartoval cestu do pekel, popřel vlastní rozhodnutí, neboť "tenkrát kopal" za jiné....včerejším rozhodnutím oznámil, že předešlé několikeré volby byly protiústavní, nespravedlivé a tedy neplatné, protože byly u vesla strany vyhovující ÚS nekonal... po tomto rozhodnutí ÚS lze pouze konstatovat, žijeme v zemi, kde nerozhodují občané ve volbách ale v zemi, kde o způsobu života občanů budou rozhodovat intriky mocných zbohatlíků, justice v čele s ÚS, média s tím "správným" názorem v čele s ČT a sociální sítě, až mladá generace oslavující Piráty a podobné strany procitne z naservírovaných bludů a pochopí, že se stala otrokem cizáků doufejme, že bude mít dost sil zabojovat nejen o sebe ale o svou vlast

  OdpovědětVymazat
 12. Všechny občanské svobody vycházejí z rovnosti před zákonem. Když zmizí rovnost před zákonem, stane se z občanských svobod hračka, aby si lidi měli s čím hrát, zatímco jsou likvidováni.

  OdpovědětVymazat
 13. Ono to takhle funguje stále v kapitalismu. Oni mohou všechno a za zločiny nejsou potrestáni.

  OdpovědětVymazat
 14. Ve stínu Covidu, druhý Mnichov! EU zahájila 26.1.2021 vyšetřování Benešových dekretů! Vyšetřování odhlasoval výbor EP PETI ! EU kobyla dodělává, tak nejvíc kope a naši "vlastenci" o tom nechtějí vědět!
  https://www.youtube.com/watch?v=JEThf5FvEvU&feature=youtu.be&fbclid=IwAR25y7dSoGqCtZe54BTyoQnnE1tBUCucWggn9g4lI6cMSkCoTP6YOCYQAKY
  Evropská Unie je od počátku organizace zla a plán ovládnout národy.Pryč z tohoto pekla a zla a pokud poslanci v EU za Česko neinformovali co se v EU děje,někdo mi měl prozkoumat jestli se nestala vlastizrada.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já bych nad tím nebrečel. Tohle je přesně důvod, proč odejít z EU.

   Vymazat
  2. 14.50
   Přesně tak!
   Howgh!

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.