Reklama

středa 3. března 2021

730 nebezpečných slov o likvidaci národního bohatství. Zničení českého školství způsobilo větší škody nekradení lithia nebo než převzetí jakéhokoliv podniku zahraničním investorem

Petr Hampl

4. 3. 2021  zdroj

Báječný svět bez fyzikálních zákonů

Před pár týdny jsem se setkal s jedním starým pánem, který byl vyučeným strojním zámečníkem, a žil na vesnici. Někdy na přelomu 70. a 80. let si sám postavil zahradní traktůrek, z dílů, které porůznu sehnal, vyměnil a občas i ukradl v různých fabrikách a opravnách. Ten stroj opravdu fungoval a utáhl různé zemědělské nářadí. Jeho tvůrce s ním řadu roků s ním obdělával drobná políčka, a dodnes ho má ve stodole. Pak za ním chodili lidé z okolí, prohlíželi si ten podomácku vyrobený stroj, a v okolí postupně vzniklo asi 10 dalších traktůrků. Každý jiný, protože každému se podařilo sehnat jiné díly.


Vysvětlení pro později narozené. Stavět stroj – to neznamenalo, že do sebe zacvaknete připravené moduly, podle návodu na youtube. To musíte rozumět každé součástce. Musíte přesně vědět, jaký je její význam ve stroji. Musíte přesně vědět, co se stane, když se začne chovat byť i jen maličko jinak. Co se stane, když se roztočí moc rychle. Co se stane, když na sebe dosedají materiály různé tvrdosti. Co se dá tolerovat, a co nikoliv. Znát stovky pojmů typu „kroutivý moment“ a vědět naprosto přesně, co znamenají ve vašem stroji.

Obnáší to vlastně práci konstruktéra, montéra, strojního zámečníka, testera, a možná ještě nějaké další. K tomu neustálá improvizace, protože příští díl může být jiný, než s jakým jste počítal, a vše musíte předělávat.

Je-li skutečným bohatstvím národů píle, um a kreativita jejich lidí, který národ může být bohatší než národ, kde mnoho vesnických zámečníků dokáže postavit traktor?

Je-li skutečným bohatstvím národů píle, um a kreativita jejich lidí, který národ může být bohatší než národ, kde mnoho vesnických zámečníků dokáže postavit traktor? Když je tohle více méně běžné, co pak dokážou ti nejlepší, kteří se z takové masy rekrutují. Máme obraz 10milionového národa, který dokáže postavit jadernou elektrárnu. Dnes žijeme v době, kdy ten stejný národ není schopen ani zorganizovat výběrové řízení na její dostavbu, takže ty vzpomínky zní poněkud pohádkově. Ale není to fantazie. Takoví lidé opravdu v českých zemích žili. Takhle schopní byli.

Proto se v 90. letech mluvilo o České republice jako o ekonomickém tygrovi. Proto korporace vyvažovaly práci českých techniků zlatem. A proto vyrostlo tolik nesmírně úspěšných českých firem. Bohatnutí v předchozích 80. letech nebylo tolik vidět, protože přínos směřoval do zvelebování majetků nižších a středních vrstev – stavěly se vily, rekonstruovaly domy, přibývaly chaty a chalupy. To v ekonomických výkazech nevidíte, ale fakticky to zemi prospívá mnohem víc, než když přínos směřuje do korporátních zisků.

Zničení českého školství, které v posledních 25 letech proběhlo, způsobilo větší škody než ukradení lithia nebo než převzetí jakéhokoliv podniku zahraničním investorem.

To vše mělo řadu příčin. Vzory, od kterých se lidé mohli učit. Téměř nedostupné komerční stroje (ten traktůrek si člověk koupit prostě nemohl). Prostředí, které takovou činorodost podporovalo – včetně sítě kroužků a kurzů, ať už v rámci Svazarmu nebo jinde. A v první řadě školství! České země byly zeměmi, kde každý absolvent učňovské školy toho uměl z fyziky mnohem víc než většina dnešních maturantů. Každý věděl, co je páka. Každý věděl, co je dostředivá síla. Každý věděl, co je hybnost. Každý znal zákon akce a reakce. Když se takové základy propojí s praktickou zkušeností, vznikne něco nedocenitelného.

Zničení českého školství, které v posledních 25 letech proběhlo, způsobilo větší škody než ukradení lithia nebo než převzetí jakéhokoliv podniku zahraničním investorem. Útočí na to nejcennější – na naše lidi, na naši schopnost pracovat, na naši schopnost řešit problémy.

A teď na ministerstvu školství (pod vlivem aktivistů ze sorosovského Eduinu) přišli na to, že odstraní i zbytky výuky fyziky. Čeští fyzikové ve svém dopisu ministru školství to naprosto výstižně označili za „rezignaci na racionální chápání běžných reálných dějů v našem světě a současně jako zahození stále užitečné součásti našeho civilizačního vědomí.“ Mimochodem, víte, jak ministerstvo ten návrh zdůvodňuje? Prý je to příliš těžké.

Ano, sestavit traktor, který bude fungovat, je těžké. Postavit jadernou elektrárnu je ještě mnohem těžší. Oproti tomu není těžké pobíhat po náměstí s transparentem o klimatické změně nebo vítání uprchlíků.

Lepší je prodávat si navzájem finanční produkty, tím vznikají skutečné hodnoty. Já tobě prodám pojištění, ty mi prodáš spoření, a oba zbohatneme.

Otevírá to otázku, čím se mají obyvatelé českých zemí zabývat. Zemědělství je už blízko likvidaci. Průmysl a energetika to taky zřejmě nemají být, soudě podle rozhodování ministra školství. Jeho úředníci a jim blízcí aktivisté nejspíš opravdu věří – jak to kdysi vyjádřil Tomáš Prouza (tehdy vládní zmocněnec pro evropské záležitosti), že pěstování brambor a výroba strojů jsou zbytečné. Lepší je prodávat si navzájem finanční produkty, tím vznikají skutečné hodnoty. Já tobě prodám pojištění, ty mi prodáš spoření, a oba zbohatneme. Když nám to nebude stačit, ještě máme v záloze sestavování výkazů a seznamů nepohodlných osob.

A pokud by nestačilo ani to, zbývá poslední triumf, který zajistí bohatství národa. Vytváření powerpointových prezentací a pořádání konferencí o nanotechnologiích a průmyslu 4.0.47 komentářů :

 1. Pane Hample, výborné, jako vždy. Česká republika má být v budoucnu podle předního ekonoma Tomáše Sedláčka ozdravovnou Evropy!
  Proto se vše ostatní pomalu likviduje.

  Šílený článek:

  https://www.google.com/amp/s/www.seznamzpravy.cz/clanek/jsou-ctyri-duvody-proc-bude-rok-2021-lepsi-rika-ekonom-sedlacek-133879%3famp=1

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ani na ten odkaz nepůjdu. Stačí mi jen vidět toho jurodivého kašpara na fotce abych věděl, že by to byla ztráta času.
   Jednou jsem ho viděl u zeťáka v telce na hovorech Václavky Moravcové. Mluví jako přemoudro, vypadá jako přemoudro - jak takové pako někdo může brát vážně?

   Smazat
  2. Stačilo mi poslouchat jeho názory včera tj. 3.3. na SV v pořadu pana Hlávky. Pochopil jsem, že on a ten druhý kašpar Konvička jsou jen hlopé lehkoživky a o skutečném životě nemají ani páru. Prostě kam vítr tam plášť. psaní je v dnešní době neuživí a jinak jsou odborníci na vše. Hlavně oba dva kydají špínu na KSČ o kterém ví naprosto ho.no. Narodil jsem se v r. 1951 a opravdu dle rodičů poválečná doba nebyla pohádka máje. Ale již od doby presidenta Novotného se situace začala zlepšovat. Bohužel stejně jako v r. 1968 se zásluhou idiotského vedení v SSSR u nás změnilo vedení (tehdy bez použití armád) Ale ti dva kašpaři by také za hrst měďáků prodali zbytek ČR.

   Smazat
  3. ještě bych doplnil jeho nehorázné tvrzení,že on jasně předpověděl prohru Trumpa, protože se postavil proti starším lidem. Bývalý president Tr. neprohrál volby, ale ty byly naprosto drsně ukradeny. Ale Hampl to ví asi byl komisařem u těchto voleb.

   Smazat
  4. Zato vy Václave jste naprosto přesně informován. Kde nějaký Hampl, pitomec, co vystudoval žurnalistiku meno filosofii za komárů, umí jazyky, ne, tím znalcem je Václav z Plzně.

   Jsem trochu urejpanej, ale nemějte strach, oni vědí, co se stalo a čo je ve věci. A že mají jiný náhled na svět než vy (to já taky), to ještě neznamená, že si půjdeme po krku, když je za hradbami nepřátelské vojsko. Na tohle pamatujte. Hampl určitě nebude ten, kdo spustí padací most, i když není komunista.

   Smazat
  5. Když je řeč o T. Sedláčkovi oblíbeném v ČT - připomínám
   jen,že jde o opilce (viz- záběry v televizi). Nevím co tento Sedláček vykonal,že je všude zván,ale jeho žvanění a pití není vzorem občanům. Je čas
   vyhodnotit jeho prognózy vývoje ekonomiky a zjistit,že jeho kolotočové řeči patří do hajzlu.

   Smazat
  6. 8:10 Pane z Plzně!Jste na omylu,jelikož Vám asi chybí informace a hlubší pohled do kontextu tehdejší doby.Žádné idiotské vedení SSSR,ti moc dobře věděli ,co dělají.V době bipolárního rozdělení světa a tvrdé studené války nemohli činit jinak-druhá strana se chovala stejně!Pokud by sem v r.1968 nevstoupila jejich vojska,vstoupila by sem jiná a vy byste poslouchal Havla a spol. o 20let dříve.Žádný socialismus s "lidskou tváří".ani náhodou!

   Smazat
  7. mejte se a neverte ekonomum

   Smazat
 2. Jsem zvědav, kolik se tady objeví pitomců, kteří z pravdivého textu Petra Hampla odvodí, že vychvaluje "komunismus ..." JiH
  PS, ona ta fyzika až tak obtížná není, pokud zaujme a zvlášť ne, pokud praxe donutí v jejích mezích myslet.
  Krom toho chápu, že pro pana Plagu je fyzika těžkou, protože ten už, dnes, neumí řádně ani česky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. S tou češtinou jsem nedávno zachytil takový povzdech, že když už je (naprosto zbytečně) na světě takový jazyk jako čeština, proč se její gramatika nezmění podle pravidel Google translatora. Třeba jako v té reklamě na jakousi mast: "Mast kůže natírání přivést dobrý výsledek vy být velmi spokojen." Já nevím jak vy, ale porozuměl jsem. A co je třeba člověku více? Můžete si koupit mastičku na exzém.

   Mimochodem, nechápu, proč mi chodí reklamy na exzémy.

   Smazat
  2. J.J. možná proto, že jste si koupil od stejné firmy preparát, který má za "úkol" ekzémy vyvolat.

   Smazat
  3. PS. Se "zbytečnými" jazyky to má smysl. Angličtina nahradí latinu pro vědu a umění, no a pro ostatní stačí "massa bob" a rozkazy přes Googl se budou tím lépe udílet.

   Smazat
  4. ac umim vice reci, nektere perfektne nektera tak tak, moje prvni slovo bylo "MÁMA" takze

   Smazat
  5. Doufam ze jmeno Povolny neni pribuzne tomuto jmenu ceskeho spoluemigranta se kterym jsme prisatali za morem v jedne derevne, ovsem pitomej a nafoukanej byl taky

   Smazat
  6. Basosi, pokud myslíte tuším Mojmíra, předsedu českých exulantů? nebo Rady Čsl., či jak se to jmenovalo, tak nevím o příbuzenství ale možné to je. Vím, že děda odešel od táty za 1.republiky do Chicaga. Ale přímou spojitost mezi nimi vylučuji.

   Smazat
  7. Pane Povolný, u nás nikdo podobné problémy nemá a nechodím ani na zdravotnické stránky. Možná nehraju on-line hry ani nevisím na mimibazaru, nechichotám se na četu, nejsem na Twiteru nechodím na FB, tak agregát zřejmě ve svých útrobách vydedukoval, že jsem dědek, co má zdravotní problémy. Nikdy jsem přitom nevyhledával cokoliv o zdraví, neboť kromě nedávno zlomené nohy zdravý jsem.

   A s tím "world Universal languages" & Google translator mám obavu, že se tomu blížíme.

   Smazat
  8. Možná sám nevíte, co o Vás vědí. Buďte rád, že jim odoláváte nečinností. Ale podprahově jsou mocní. Tak ať nám ta ignorace dlouho vydrží.

   Smazat
 3. Unknowne 4. března 2021 0:09, ono se to všechno likviduje samo, nebo je to likvidováno? Na ten rozdíl už Vás ve škole dost důrazně neupozornili? Mou generaci ještě ano.

  OdpovědětSmazat
 4. Zničení čekého školství, nesmírný coronavirový a finanční chaos(spíš bordel). Včera běželo na liště ČT, že jsou mezi námi tací, kteří virus úmyslně roznášejí!!! Ne nouzový stav ale stanné právo by tu mělo být a tito lidé postaveni ke zdi.Je nad slunce jasné, že se nesmí u nás opakovat Maďarsko, které si své problémy řeší po svém. Aby toto vše nemělo jeden směr. Merkel se jednou ukecla a nazvala nás spolkovou zemí Německa! Němci jsou horliví nám pomáhat. Co budou chtít na oplátku? V kapitalismu nikdo nedá nic nikomu zadarmo! No a ještě k tomu všemu bordelu, co se tu za 30 let vybudoval na nás vypustit pár tisíc Mohamedánů a dokonáno jest a o tu spolkovou republiku požádáme sami. Když k tomu přidám armádu, která je neschopná větších akcí, čtrnáct letadela a s tím chtějí jít někteří naši politici na Rusa, krerý nás navíc nijak neohrožuje, nevydírá a spíše na nás s.re. Já osobně to větší nebezpečí vidím jinde a to Rusa dvakrát nemusím.Kdo nás z toho všeho vyvede? Že by hodný německý, ba sudetský strýček? Czáková, Šmucler, Basiková,Jourová,Kalousek, Němcová, P.Novotný, Bartoš...!? Není tu jediná lidem uznávaná osobnost, autorita. Přitom se navíc všichni ohánějí a berou si jako rukojmí prosté lidi: Lidé se bouří, lidé nechtějí, lidé odmítají... Co lidé chtějí nebo nechtějí poctivě ukážou volby nebo referenda. Račte si povšimnout, jen co sem na diskusi chodí vlastizrádců(hlavně těch skrytých) co se neustále ohánějí demokracií a svobodou. Ne, vidím to špatně a ani již nevím co bych pro to osobně udělal. Demokratické volby u nás? Ať si demokraticky zvolíte koho chcete, vždy vám nakonec vyplave gauner. P.S. Moje firma nepožádala o coronavirovou finanční výpomoc. Tak si ty prachy na mě vybral někdo jiný. Poslal mým jménem již 2(!!!)žádost a ono to prošlo...Prý takových případů jsou stovky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Úmyslné šíření viru... nakonec by právníci zjistili, že se jedná o základní lidské právo.

   Smazat
 5. Už nejsou učitelé, kdo má ty hlouposti jako fyziku učit? Zato máme jiné předměty jako třeba genderově korektní komunikaci.

  OdpovědětSmazat
 6. Lidstvo musí dostat opět po hubě. Jinak se nevzpamatuje.

  OdpovědětSmazat
 7. Kvalitní školství tady zařídili komunisté, po kterých si Hampl rád plivne.
  Co je ze mne dnes, za to vděčím KV KSČ. Tehdy v 70. létech řešili zaostávání ve výsledcích matematické a fyzikální olympiády tím, že dali dohromady třídu z celého kraje, kteří dostávali navíc přednášku v rozsahu, co se do nich vejde. Bohužel po převratu se rozmohla závist a nenávist, jako tady na NR sere písmena takový Kužvart.

  OdpovědětSmazat
 8. Devastace kdysi vyspělého, československého školství začala ihned po Havlovo sametovém podvodu s cílem dostat toto školství na úroveň "vyspělého" Západu, a to dle programu více jak sto let starého. Cíl jsme nejenom splnili, ale i překročili, jak se kdysi říkávalo.

  Likvidace národa totiž vždy začíná likvidací školství. Naše demokratické, inkluzivní a multikulturní školství prosáklé propagandou sexuální úchylnosti a boje proti vlasti a rodině vyprodukovalo z 80 % nepoužitelnou generaci "ajfounových idiotů", která je fyzicky i morálně slabá, technicky neznalá, zdrogovaná, nemá žádnou motivaci a většina z nich pomalu neumí číst, zato umí místo logického myšlení pouze šmrdlat po tabletu. V tomto systému školství jsou učitelé záměrně zbaveni autority.

  Ke kreditu komunistů patří to, že školský systém, který převzali po převratu v r. 1948 nechali tak jak byl, kromě té ideologické indoktrinace a segregace (myslím nemožnost studia nesprávné "kádry"), nicméně tento systém vyprodukoval vysoce vydělané lidi, přes učně až po inženýry a doktory. Proto také patřila československá emigrace v r. 1968,1969 a 1979 (málo kdo ví, že v r. 1979 v srpnu byla další vlna emigrace po té, co bylo umožněno cestovat na dovolenou auty přes Jugoslávii), k těm nejkvalitnějším čeho se USA, Kanadě a Austrálii, i jiným zemím dostalo. Čechoslováci se "chytali" okamžitě, automechanici, číšníci-kuchaři (výuční obory jako u nás tam nebyly), průmyslováci, inženýři a doktoři (ti to měli trochu obtížnější). Karlova Universita, doktoři, a Vysoká škola báňská byly respektované university a v západní Kanadě měl absolvent VŠB job jako inženýr tak brzo jak zvládl angličtinu.

  Dnešní doba, s těmi různými "universitami" v každém zapadákově, různými soukromými "colleges" a "instituty", plodí držitele diplomů nikoliv vědomostí, kteří ani nezvládají základy gramatiky. Ukázkou "kvality" našeho školství je i to že 30-letý vořech má titul Mgr. et Mgr., jeden z Matfyzu a druhý z práv. Zo bolševika byly tyto oba obory nejobtížnějšími a pokud jeden vystudoval jeden z nich, musel by být genius aby k němu ještě přidal další, stejně tak náročný. Cíle bylo dosaženo, správný otrok má být správně blbý, tak, aby se velmi lehce manipuloval.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to abyste raději ani nevochořel, protože v nemocnicích je takových třicetiletých "vořechů" hafo.

   Smazat
  2. Pane Forkie, s tou diskriminací jste to přehnal. To jsou báchorky zlých disidentů. Já jsem se rozbíhal v 70. létech. Učili mne prvorepublikoví učitelé. Ve třídě jsme měli snad dva případy, kdy mohli studovat, ale nestudovali. Mohli za to rodiče. Ti byli toho názoru, že se mají nejprve vyučit a pak ať si dělají, co chtějí. Většinou šlo o pobožné rodiny. Nevím, že by někdo někomu vyloženě škodil. Manželka učitelka tvrdila, že rodiny komunistů jsou tak utahané veřejnými funkcemi, že na děti nemají čas. Někomu to dokonce napsala do komplexního hodnocení.
   Mohu přidat ještě jednu historku s tzv. postiženým, před rokem 68 nesnesitelným ideologickým tajemníkem na odboru. Ten si tak stěžoval na svoje ublížení v normalizaci, že ho všichni litovali. I já na to skočil a připomněl jsem to jeho šéfovi. Toho to rozčílilo tak, že se docela naštval. Nechal si namluvit, že dceru toho postiženého nevzali na výběrovou školu, protože má otce vyloučeného ze strany. Ten šéf v sobě zmobilizoval stranickou slušnost a šel za krajským tajemníkem. Za týden byl pozván znovu a bylo mu ukázáno vysvědčení s trojkami, přičemž na tuto školu brali jen jedničkářky. Když začalo OF kráglovat, choval se jako prase. Teď bych na závěr poděkoval NR za to, že oživuje paměť.

   Smazat
 9. Ono to není jen o traktoru tenkrát si lidé opravili vše i auta. Když jsme u té jaderné elektrárny byl bych radši kdyby ji dostavěli Rusové protože tomu rozumí. Pokud se něco stane tak si můžou Češi zpívat kde domov můj.

  OdpovědětSmazat
 10. Při čtení článku jsem si vzpomněl, jak nám v devadesátých létech tržní komsomolci líčili budoucí blahobyt: "Například matka A si chce vydělat. Bude tedy za peníze hlídat děti matce B. Tím matka B získá čas a může si najít práci - třeby hlídat děti matce A. No a obě zbohatnou." Říkali to trochu jinak, ale tenhle smysl to mělo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já si zase pamatuji posttotáčový výrok lidoveckého ministra Luxe, že se vrátí rodině její funkce. Matky se budou věnovat dětem a jen, když se budou chtít uplatnit v zaměstnání, tak pak si budou moci zvolit i částečný úvazek. Zaměstnanost žen už nebude v rodině vynucena ekonomickou nutností! Opak je dnes pravdou.

   Smazat
 11. Když je tady to téma školství...jak tady tak pročítám starší články a diskuze k nim, zajímalo by mě, kam se poděl článek o panu rektorovi ZIMOVI????

  OdpovědětSmazat
 12. Pan Hampl rehabilitoval svoji pověst, pošramocenou po posledním článku o lůze, elitách a o ničem. V pořádku, školství si rozvracet nedáme! Ale na druhou stranu, přestaňte s tou chválou toho socialistického!
  Je nás tu dost na NR, kteří jsem o kus starší než pan Hampl, a v tom socialistickém školství vyrůstali od jeslí třebas až po vysokou. Takže víme svoje a bulíky si na nos věšet nedáme. Že jo?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. kolokole 15:21
   Co si myslím o tom školství minulém jsem tady už několikrát psal. Je ale fakt, že dnes je úroveň tak bídná, že některé běžné učivo na dřívějších středních školách dnes vysokoškoláci nezvládají. Je to smutné, ale fakt. Začínáme být národem blbců a montoven.

   Smazat
  2. Školství kdysi na světové úrovni, v Kanadě počátkem devadesátých let min. století dáváno za příklad, spolu s japonským a německým, kvalitního školského systému. Viz 9:00.

   Smazat
  3. Forkie, já to četl (to 9:00), ale nejspíš se prostě neshodnem, co se týče té jeho úrovně. Ale domnívám se, že (ne)kvalita evropského vzdělávacího systému je dlouhodobá záležitost sahající až kdo ví kam před Lenina. Je mi blízké vyjádření Meyrinka (volně jak se mi to vybavuje) - školy jsou čarodějné kuchyně, kde jsou mozky dětí drezůrovány tak, až jim zatvrdne srdce.
   A ještě k tomu socialistickému - hnusně prošpikované hnusnou komunistickou ideologií navrch!

   Smazat
  4. Snad by autor H./od slova Hampl/,mohl zkusit delat neco podobneho o cem pise, misto ocumovani kolem.

   Smazat
  5. Nevím, jestli se rehabilitoval, furt chlasta, furt huli a nevidí na to psaní, protože má článek plný stejných vět 2x a sem tam chybí písmenka. To už v jeho čtvrti otevřeli hospodu? K clanku. Kdo improvizovat, opravovat neopravitelne a vytvářet umí, jsou navždy rusové. Ale jestli ti uplne mladi taky, nevim.

   Smazat
 13. 9:37
  Nic jsem nepřehnal, pokud bylo dítě "nesprávného, tj. nedělnického původu", např. z rodiny věřících, bývalého sedláka, živnostníka, i doktora, apod., navíc s "chladným" nebo dokonce "nepřátelským postojem k dnešnímu socialistickému zřízení" nedostal se na střední natož tak na vysokou školu ani náhodou. Znám x případů z mého okolí kdy tomu tak bylo, včetně mojí rodiny. Tak to prostě bylo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Můj spolupracovník v Brně ,těžký pánbíčkář měl 4 děti , všechny vystudovaly VŠ.Po zvratkách dělal starostu v městské části.

   Smazat
  2. 16:11.
   Typická lež. Na vejšku se dostal každý, kdo na to měl. Což ale i znamenalo, že spousta lidí ne. A to jsou ti co tzv. "nesměli"...
   A z rodin doktora že ne ? Usměvně, právě tací se dostávali nejsnáze.

   Smazat
  3. Forkie 4. března 2021 16:11, svým původem jsem z komunistickému režimu nepřátelské rodiny. I když jsem základní školu (tehdy tzv. Střední školu Zdeňka Nejedlého) končil, včetně závěrečné zkoušky napodobující maturitu, jako premiant, " zbyly mi než doly, nebo hutě". Odmítnutí dopadlo tak, že s odstupem ca dvou měsíců mi byla nabídnuta možnost vybrat si jiný učební obor. Vybral jsem si. A dobře. Co vyučenec (zcela zadarmo se stravou a bydlením) jsem si mohl vybrat, jako premiant přednostně, z nabídky čtyř podniků. A vybral jsem si dobře. Jako za jedna ze všeho krom „chování“ jsem měl nárok na práci v druhé nejvyšší dělnické pracovní třídě. Takovou mi zprvu nedali, až když jsem se po půl roce ozval. To mi umožnilo vybrat si útvar, ve kterém chci pracovat. A vybral jsem si dobře.
   Po vojenské základní službě jsem byl zařazen do preferované, nově nabíhající výroby. Přišly ale "Třídně politické prověrky" v roce 1959. A z té výroby, co synek z reakcionářská rodiny, jsem mazal do výroby jiné, ne tak preferované. Kvalifikační třída mi zůstala, odpovídající práci jsem měl, takže jsem, krom jistého pohodlí o nic moc nepřišel. Ty "prověrky", byly svého druhu poslední. Se studiem při zaměstnání bych tou dobou měl jisté potíže. Sbíraly se k tomu "kádrové materiály". Já se o takové studium nesnažil, i když asi, usilujíc, bych se prosadil. Bylo mi ale milejší věnovat se "dnes luxusním" sportům, které byly bez zvláštních nákladů nejen dostupné, ale každý sportovní výsledek byl brán za záslužný a umožňoval, mít ztracenou pracovní dobu refundovánu na úrovni průměrného výdělku.
   Roku 1965 byly skartovány všechny osobní "kádrové materiály". Kolega mi umožnil ty své si prostudovat. Zachránit nešly. Nic moc, opisovaná rutina. Tou dobou už jsem měl práci v té nejvyšší dělnická kvalifikační třídě. Výdělek na úrovni technika ve třídě T12 (těch tříd pro techniky bylo tehdy 15). Do té oblasti jsem byl tlačen. Ke studiu také ... A já, já o to nestál! Členem KSČ jsem nebyl. To jsou holá fakta o křivdách, co jsem zažil. Obávám se, že ty dnešní, pro mnohé, jsou mnohem těžší. JiH

   Smazat
  4. Forkie4. března 2021 16:11, nejpozději od roku 1965 tvrdíte nesmysl. Projděte si všechny ty titulované kádry vítězné "Sametové revoluce". On studoval i Václav Havel. Ale nevydržel. Studijními výsledky. Co se ví.

   Smazat
 14. 9:07 S titulem MUDr. et MUDr.?

  OdpovědětSmazat
 15. Vše co pan Hampl napsal je veliká pravda ,také jsem vše vyráběl doma i do dnes.Nic není dokonalé.Vážil jsem si starších spolupracovníků a v 80letech při prác. návštěvě Akademie věd jsem poznal úžasné lidí.To vše je pryč a cizinec vyhazuje našince.

  OdpovědětSmazat
 16. Nevím,zdali pan Hampl pochopil,že jeho článek je v podstatě reklama socialismu.Rád bych věřil,že to byl úmysl!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:15
   A nakonec proč ne? Co bylo na socialismu tak špatného? Myšlenka skvělá, jenom se do čela bohužel dostali hajzlové, jako vždycky a všude.

   Smazat
 17. Kastelane 5. března 2021 0:19, jistěže se onehdá hajzlové na význačná místa dostali. Nemyslím ale, že jich bylo tolik a hlavně, zdaleka neměli takové možnosti, jaké mají hajzlové dnes. JiH

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.