Reklama

neděle 7. března 2021

8. březen

Přemysl Votava

7. 3. 2021
Není to obyčejný všední den. Není to jen svátek MDŽ. Nejsou to jen květiny ženám, jsou to i slzy bolesti, je to i hrdost na naše předky. Kolik studentů o tom dni, něco ví… 8.březen 1943, Sokolovo, ukrajinská vesnice u Charkova. První bojové vystoupení Československého polního praporu. Necelých tisíc mužů a žen po dva dny zadržovalo německý útok na Charkov. U Sokolova padlo 86 hrdinů, mezi nimi i jejich velitel, nadporučík Otakar Jaroš.Jaroš byl prvním cizincem, který obdržel nejvyšší sovětské vyznamenání Hrdina SSSR. Německá odplata byla krutá. Desítky zraněných Čechoslováků od Sokolova byly v charkovské nemocnici Němci povražděny. Cesta od Sokolova pokračovala dále přes Kyjev, Slovensko, Ostravu, až do jarní Prahy. Československé hrdiny vítaly miliony, lidé slzeli, byli vděčni. Zná ten příběh o hrdinství náš student… ?

8.březen 1944. Koncentrační tábor Osvětim, tzv. Terezínský rodinný tábor. Od září 1943 zde
bylo soustředěno 5000 našich židovských spoluobčanů. Po půl roce, 8. března 1944 byla
v plynových komorách provedena poprava 3792 československých občanů, mužů, žen i dětí.
Byli stateční v hodině smrti. Byla to největší vražda v naší historii, ví to náš student ?

Kolik hrdinství a hrdinů se zrodilo v našich dějinách. Dnes je postrádáme. Po několika důkladných historických čistkách se nám ztrácí. Dějiny se převracejí. Vzory statečnosti postrádají zejména školáci, studenti. Pokukuje se po cizích, často daleko za hranicemi. Naopak ti naši slavní předci jsou i po staletích znovu a znovu kádrováni, jejich památka je urážena.

No posuďte sami, dovídáme se, že ten neporazitelný Jan Žižka, jehož slavné jméno nese mnohé náměstí, či ulice, prý v mládí kradl na panském. Také Jan Želivský musel z Prahy pryč, byl příliš revoluční. I ten popravený Julius Fučík, autor světově proslulé „Reportáže….“, před novými soudci neobstál, nacisty sice popraven, „ale kdo ví, jak to bylo“… a ještě byl předválečným komunistou. Ani ten Havlíček na tom není příliš dobře, on i legionáři zbourali habsburskou monarchii... Před dnešními soudci dějin neobstojí ani ti stateční hoši od Sokolova, kteří umírali za naši a evropskou svobodu. Snaživí tvůrci nových vzorů hrdinství hledají místa pro habsburské maršály, však císař František Josef I. se v Praze již zabydlel.

I proto se u nás traduje „ že v Čechách patřičně oslavujeme, ale i kamenujeme. A zapomínáme, že lež, nebo historická polopravda se s námi vleče, jak chyba v matematickém příkladu ! “ I proto mnozí dějinami popletení závidí Francii jejich neporazitelného Napoleona, Rakousku zase Františka Josefa I., Německu jejich maršály, zapomínajíce na miliony jejich obětí. Naši hrdinové se krčí někde v koutě, jejich odkaz je i po smrti kádrován, jak z doby jezuity Antonína Koniáše.

A tak místo skutečných hrdinů se nám i těm studentům nabízí jen ty virtuální postavičky, někdy sportovec, někdy zpěvák, či televizní hvězdička, nebo televizní pohádka o statečném princovi co zabil draka. Jen na ty skutečné hrdiny zapomínají . Pokud ještě žijí, povětšinou jsou pozapomenuti… .18 komentářů :

 1. Náš student ale precizně ví, jaké lži a manipulace mu s křivým podrazáckým úsměvem hlásá Dominik Feri a spol. Je povinnost rodičů, aby svoje děti vychovávali k historické pravdě a chránili je proti novodobým vykladačům pravdy typu uvedeného pana poslance a jeho kumpánů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Objevuje se v našich diskuzích několik individuí, které zneužívají svou anonymitu k hrubým urážkám, napadání a goebellsovské propagandě. Žádám proto diskutující, aby si pořídili svůj originální nick čili uživatelské jméno a nevystupovali pod označením "Unknown". Jinak může docházet k nedorozumění v diskuzích a "cenzuře". Děkuji.

   Smazat
 2. Smutné čtení, ale potřebné, protože se situace zhoršuje rok od roku. Selhává rodinná výchova, také školy mnohdy šíří módní žblebty místo poctivé a vědecky podložené výuky dějepisu. Navíc jsme svědky toho, že námi financované veřejnoprávní sdělovací prostředky se zcela odcizily národní myšlence a často doslova przní dějiny českého národa. Četné filmy nebo knihy, podávají zvláště válečnou a poválečnou historii způsobem, který je jasnou provokací a urážkou (viz např. Bohdan Sláma a jeho Krajina ve stínu).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V mnohém s Vámi souhlasím, ale to, co ten film zobrazuje se stalo v dnešní části Suchdola nad Lužnicí. A vězte, že ten chlapec - ve film syn postavy, kterou hrál herec Majer - dospěl a po roce 1990 musel ostatky svého otce a dalších pobitých sedláků lopatami a krumpáči dát pohřbít na hřbitově v Gmündu, neboť v ČR to úřady nepovolily. Smutné z hlediska historie je, že vinni byli i ty nevinní. Byli to většinou prostí lidé, ne nějaká nacistická nomenklatura, byť lokálního charakteru.

   Smazat
  2. To je jen jedna strana příběhu. Druhá je ta o starostovi sousední obce, který odmítl , aby vrazi pokračovali v jeho obci. A o tom se mlčí. Vytrhávání jednotlivostí z celkového příběhu je cesta ke lži.

   Smazat
  3. A to je právě ono. Vrazi na obou stranách psali historii (v negativním slova smyslu) a obětmi byli prostí, obyčejní lidé. Jim se ale také připsal ten podíl na tom bezpráví. Jaký paradox, že ano?

   Smazat
  4. 6:42 A to je právě ono.Zatvrzele neustále opakujete to samé,jelikož si pletete pojmy a nejste schopen odlišit příčinu a důsledek!!

   Smazat
  5. Tak děkuji za poučení. Vím v kontextu II.sv. války, co bylo příčinou a co důsledkem. Příčina se týkala někoho a důsledek všech. Jinak Vám mohu dát spojení na toho pána, jehož otec byl zabít RG krumpáčem do hlavy. A tomu to jistě vysvětlíte.

   Smazat
  6. Příčina se týkala ne "jen někoho" ale téměř všech "sudetských" Němců - viz volby před Mnichovem, kdy si zvolili Henleina, heims im reich, Hitlerovy rasistické zákony, nenávist k Židům a Slovanům!!!! Takže nepleťte si fakta s sudeťáckou demagogií!

   Smazat
  7. Nikdy jsem netvrdil 23:25, že se uvedeným filmem ztvárněné násilí nestalo. Jen mě irituje ta záplava masochistických, často lživých (viz např. film Habrmanův mlýn) a jednostranných děl, která zcela opomíjí historický kontext odsunu většiny německého obyvatelstva z území našeho státu. Vždycky bych se těch režisérů, scénáristů nebo autorů literárních děl s touto tématikou rád zeptal, zda by byli schopni vyjmenovat alespoň jednu knihu nebo film, které vznikly v posledních třiceti letech v Německu nebo Rakousku a zabývaly se problematikou viny za strašlivé násilí, které zaplatilo životy 25 mil. občanů SSSR, 6 mil. Poláků nebo Židů a další miliony slovanských národů... Obtížně by hledali na tuto otázku odpověď. Ať nikdo netvrdí, že se vypořádali s touto otázkou už dříve. Musel bych připomínat, že ani dodnes nepotrestali vrahy z koncentráků (drtivá většina prožila život v klidu), kolik procent státních úředníků, soudců, právníků atd., kteří byli aktivními nacisty, bez problémů působili ve státních službách celý život atd. Nevidím prostě jediný důvod, aby se z veřejných prostředků financovaly aktivity, které objektivně poškozují zájmy naší společnosti a zejména mladé generaci podávají naprosto zkreslený obraz dějin vlastního národa.

   Smazat
  8. A Rakousko nebylo denacifikováno vůbec!

   Smazat
  9. Máte pravdu, pane Dvořáku. A že by se našlo množství větší než malé bodrých rakouských tatíků, kteří v koncentračním táboře Mauthausen si na tzv. Českých schodech hráli zvrhlou hru s vězni, při které je sadisticky kopem sráželi ze schodů dolů a ubíjeli k smrti. O tom se v Rakousku filmy netočí, čeští režiséři a scénáristé si této látky z nějakých důvodů vůbec nevšímají. České schody, to by přece byl dobrý námět na film, co říkáte Bohdane Slámo?

   Smazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 4. Tak to bohužel je dnešní mladé tohle absolutně nezajímá. Až naše generace odejde tak budou mít kulturu komediantů a sportovců jako v usa. Jinak film Sokolovo mám čest hrdinům.

  OdpovědětSmazat
 5. Moc hezky napsané.Jsem hrdý na naše předky ,bohužel to samé nemohu tvrdit o lidech po roce 1989 , kdy peníze jsou nadevše.

  OdpovědětSmazat
 6. Čínský export zaznamenal za dva měsíce letošního roku rekordní růst

  Celková částka půjček dosáhla 281 trilionu dolarů, jak spočítali v Institutu mezinárodních financí (IIF). Jsou to dluhy jak států, korporací a bank, tak i obyvatelstva. Přičemž lví podíl připadá paradoxně na vyspělé země. Především na USA, Japonsko, EU, Jižní Koreu a Velkou Británii. Poměr státního dluhu k HDP je více než kritický. V USA činí 108 procent, ve Velké Británii – 100,5 %, ve Francii – 116 % a v Japonsku – 240 %.

  https://cz.sputniknews.com/svet/2021030713294569-cinsky-export-zaznamenal-za-dva-mesice-letosniho-roku-rekordni-rust/

  OdpovědětSmazat
 7. Pane autor,nezapominejte psat a porad.
  At vrazi a jini skudci ,zmizi z nasich zivotu,z zivotu nasich lidi a nevinnych a navzdy.
  Obvinenych jen a znova z lasky ke sve vlasti.
  Smrt nacismu.

  OdpovědětSmazat
 8. Sokolovo bylo dokladem vůle Čechoslováků bojovat proti
  Němcům-Hitlerovcům. Byl to přetěžký a dobře vyzbrojený soupeř. Jsem na tuto epizodu naší historie hrdý. Čest památce našich vojáků co nasadili životy v boji proti Hitlerovcům.
  Děkuji za článek a připomenutí události na kterou mohou být
  Češi hrdí.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.