Reklama

neděle 21. března 2021

Ayaan Hirsi Ali: “Špatné svědomí Evropy” - vedoucí představitelé EU svévolně nepochopili problémy muslimské imigrace

Ayaan Hirsi Ali  

21. 3. 2021  Unherd.com  překlad Marian Kechlibar
 
Lídři EU úmyslně odmítají porozumět problémům spojeným s imigrací muslimů. Překlad eseje ze serveru Unherd.com.


(Na snímku Ayaan Hirsi Ali)Milí čtenáři, Ayaan Hirsi Ali, význačnou kritičku islámu, asi nemusím zdejšímu obecenstvu příliš podrobně představovat. Jak jsem se dočetl, byla svého času označena za 46. nejvlivnějšího intelektuála na světě, což je jistě velmi dobré umístění.

Před pár týdny vyšla v britském online časopise Unherd.com její esej “Špatné svědomí Evropy“, kterou jsem pro vás se svolením autorky a časopisu přeložil. Korekturu vzniklého překladu provedl Ondřej Roldán, kterému tímto děkuji.

Pojďme tedy na to. (Ilustrační fotky k textu jsem vybral já.)

*

Já a můj devítiletý syn se občas bavíme něčím, čemu říkáme „hra na neporozuměnou“.

Thomas: „Mami, já bych chtěl ještě hrát Mezi námi

Já: „No jistě, miláčku, mezi námi jsi přece vítán vždycky, na to se přece nemusíš ptát.“

Načež se Thomas zasměje, zvedne oči v sloup a trpělivě mi znovu vysvětluje, že Mezi námi je přece jméno počítačové hry. Jinými slovy, chce zase sedět u počítače. A já předstírám, že mu nerozumím. Hrát si, říkám, no to je dobrý nápad. A kterou hru by sis chtěl zahrát? A tak to jde dál a dál, tak dlouho, dokud se mu schválně „snažím nerozumět“.

Samozřejmě mi jde o něco jiného: po celou tu dobu, po kterou se takhle přetahujeme, nesedí u počítače. Také ho těší, že se mu máma věnuje. Někdy mi to připadá jako užitečná taktika, jindy jako neškodná zábava.

Když dnes poslouchám debaty o prolínání islámu a západu, nemohu si na naši hru nevzpomenout. Jediný problém je v tom, že tyto konverzace nebývají užitečné a není na nich vůbec nic zábavného. A dost často nadělají více škody než užitku.

Nejlepší ilustrací této „Hry na neporozuměnou“ je imigrace z islámských zemí a otázka toho, jak by evropské společnosti měly tyto muslimské imigranty integrovat.

První úmyslné neporozumění spočívá v předstírání, že nekvalifikovaní imigranti s minimálním vzděláním jsou pro vyspělé ekonomiky naprostou nezbytností. Progresivní „woke“ levice a její pomocníci rádi říkají, že vzhledem k poklesu evropské populace a porodnosti přece nemůže proti imigraci mladých a aktivních lidí nikdo nic namítat. Ti strašliví xenofobové, kteří se umanutě soustřeďují na náklady a výnosy – jinými slovy na to, kolik peněz imigranti společnost stojí a kolik do ní naopak přispívají – to prostě nechápou.

Ústřední mešita v Kolíně nad Rýnem, 2015. Je spravována tureckou organizací DITIB, která je zahraniční pobočkou tureckého státního náboženského úřadu Diyanet.
© Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons)

Když upozorníte na rozsáhlou závislost imigrantů a dokonce i jejich dětí o generaci později na sociální podpoře, nebo když se dokonce odvážíte zmínit o vzniku četných sociálně vyloučených etnických a náboženských enkláv, dočkáte se optimistických líčení vyzdvihujících myšlenku, že ne všechna pozitiva se nedají přepočítat na peníze: přišla s nimi přece i nová, kulturně odlišná kuchyně, oděvy, pohledy a zvuky, takže si nyní původní obyvatelé mohou užívat exotických kultur podle chuti.

Tomuto úmyslnému neporozumění je příbuzný i argument soucitu. Odmítněme tedy ekonomické imigranty, říkají někteří, a pusťme k nám jen ty, kteří mají nárok na azyl. Tím pádem je to je jen dočasné opatření do doby, než se jejich země vrátí k normálu. Ale z tohoto přístupu vznikají přehršle otázek. Jaký proboha vymyslíme proces, který dokáže odlišit lidi hledající ekonomické příležitosti od skutečných obětí násilí? Kdy se jejich země vrátí k normálu? Co budou azylanti dělat mezitím? A kdo to všechno zaplatí?

Ti, kdo rádi hrají „Hru na neporozuměnou“, dokážou velmi efektivně odvádět pozornost. Potřebujete empatii, říkají. Představte si, že byste to byli vy nebo vaše rodina, kdo musí snášet hrůzy války. Není to tak dávno, co Evropa takovými hrůzami prošla. Poslali byste zpátky Židy, kteří prchají před začínajícím holocaustem?


Proimigrační demonstrace v Berlíně, 2014. Autor Montecruz Foto, Flickr, CC BY-SA 2.0

Tak jako tak, říkají nám, je to vlastně naše vina, že se tyto cizí společnosti rozpadají. Je to tím, že jsme je kolonizovali. Dokonce jsme v dobách před dekolonizací vydělávali na otrokářství. Tady je závěr „Hry na neporozuměnou“ jasný: morální pokání a náprava historických křivd jsou důležitější, než se pokoušet se racionálně analyzovat to, co před námi leží.

Třetí podoba „Hry na neporozuměnou“ spočívá v tom, že se imigranti berou, jako by všichni byli stejní. To je částečně reakce na práci lidí jako je nizozemský sociolog Ruud Koopmans, který zkoumal otázku, proč je pro imigranty z muslimských společností o tolik těžší se integrovat v západních zemích než pro jiné. Proč se například libanonští křesťané v Austrálii asimilují daleko snáze než libanonští muslimové, když jejich stěhování proběhlo za prakticky těch samých podmínek? Anebo proč mají Bangladéšané a Pákistánci problém se integrovat ve Spojeném království, když Hindům a Sikhům se to daří a mnohdy se mají lépe než původní obyvatelstvo?

Koopmans nasbíral průkazná data, která tyto trendy vysvětlují. Ale koho zajímají takové otázky, nebo dokonce tak nudná věc jako data? Cílem hry je neporozumět, smíchat nesouvisející, znejasnit situaci. Takže, pane Koopmansi, říkají jeho protivníci, pojďme si promluvit o tom, co jste tím vlastně myslel. Možná děláte empirickou práci, ale záleží na skutečné motivaci: ačkoliv tvrdíte, že jste sociální demokrat, jste ve skutečnosti rasista. A je vymalováno. Nemůžete se skrývat za argumenty o dělnické třídě, když ve skutečnosti svojí antisociální vědou pošpiňujete ty pravé proletáře světa.


Rozdíly ve výsledcích jsou v Británii i mezi Bangladéšany a Pákistánci (zdroj)

Konečně, ve své nejzákeřnější podobě, trvá „Hra na neporozuměnou“ prostě na tom, že všichni chceme to samé. Všichni chceme být svobodní a sobě rovní; všichni se chceme řídit zákony; všichni sdílíme ty samé základní hodnoty a všichni chceme respektovat důstojnost ostatních. Pro ty z nás, kdo věří, všichni se modlíme k tomu samému Bohu. Sekulární lidé se zase řídí tím samým rozumem. Až na pár nezapadajících jedinců – které má každá společnost – jsme všichni jen lidské bytosti.

Na tento druh argumentace vždycky odpovídám stejně: ne každý sdílí ten samý koncept Boha. Jak jinak můžete vysvětlit existenci nenávistných kázání islamistů? Nebo to, jak pronásledují ženy, homosexuály, Židy a další? Co byste řekli obětem pákistánských muslimských prostitučních gangů nebo muslimským dívkám, které byly přinuceny k sňatku? Jestli se všichni modlíme ke „stejnému“ Bohu, co znamenají ty útoky nožem, usekávání hlav, vjíždění do davů nákladními auty, provázené pokřikem „Alláhu akbar“? Co Islámský stát a al-Kajdá? Radikální ideologie existují a nutně se s nimi musíme poprat.

Zadržte, řeknou hráči „Hry na neporozuměnou“. To jsme si už přece ujasnili. Nezapadající jedinci jsou v každé společnosti, včetně té naší. Sexuální násilí proti ženám je celosvětový problém. A podíváte-li se na poslední zprávu britského ministerstva vnitra, tak její závěr zní, že celá ta krvavá záležitost kolem otrokářských prostitučních gangů nemá nic společného s Pákistánci a už vůbec ne s islámem.


Zdroj

Kdo hraje tuhle „Hru na neporozuměnou“? Třída studentů při semináři z veřejné správy? Ne, jsou to naši volení političtí lídři, šéfredaktoři uznávaných novin, profesoři ze slavných univerzit a think tanků, vysocí úředníci a někdy i lídři EU. Tento druh konverzací o ožehavých otázkách se vede v parlamentních výborech, debatních klubech, mezinárodních seminářích a národních televizních stanicích.

Prozkoumáte-li zápisy z těchto hovorů, přehrajete-li si nahrávky a přečtete početné zprávy, knihy a články, které za posledních třicet let pojednávaly o islámu, imigraci a integraci, a vynoří se vám tentýž obrázek: nekonečná „Hra na neporozuměnou“.

Mezitím v Evropě počet imigrantů z islámských zemí vzrostl … kdo ví kam? V roce 2017 odhadovalo Pew Research Center, že podíl muslimů na evropské populaci by mohl vzrůst z 4,9 % někam mezi 7,4 % (kdyby už žádná imigrace nebyla) a 14 % (pokud by jí bylo hodně) roku 2050. I když už se dnes neberou krásy kulturního obohacení islámem s naivitou tak bezstarostnou – hlavně ve Francii ne – konec imigrace není na dohled. Hranice Evropy jsou i nadále prostupné a příčiny, které vedou lidi k tomu, aby odcházeli ze svých zemí, se stávají naléhavějšími.


Demonstrace “Je suis Charlie” po vražedném útoku na redakci časopisu Charlie Hebdo. Autor Olivier Ortelpa, CC BY-SA 2.0

Dost možná je pro ty, kdo vždy hlásali, že všichni jsme vlastně ti samí lidé, určitým zklamáním, že vzniká tolik muslimských organizací a hnutí s cílem izolovat své komunity od zbytku společnosti. V některých zemích, jako ve Francii, se jim to podařilo do té míry, že přiměli samotného prezidenta k zavedení nových zákonů. Je to náznak, že už má Macron „Hry na neporozuměnou“ dost; ale přesto se dá jen těžko říci, že by byl lídrem v celoevropské změně postojů. Ve většině zemí se „Hra na neporozuměnou“ hraje dál. Proč?

Jedna teorie říká, že evropská politická elita chce upřímně odčinit hříchy minulosti; dnešní lídři nechtějí opakovat chyby svých předchůdců. Další možnost je, že západní lídři ztratili důvěru v západní civilizaci. Ta se dnes jeví jako jeden dlouhý řetězec hrůz: otrokářství, útlak, kolonialismus, genocidy, misogynie a masakry. Tím pádem nezbývají žádné hodnoty, které chránit před lidmi zvenčí, a určitě nezbývá nic, do čeho by se měli imigranti integrovat. Třetí možné vysvětlení říká, že někteří evropští lídři chtějí skutečně odstranit hranice. Je to pro ně principiální záležitost a je jim jedno, kdo za budování planety bez hranic zaplatí jakou cenu.

Ale já si myslím, že je tu ještě jedna příčina: neschopnost. Vcelku jednoduše, ani jeden z lídrů, jejichž zodpovědností je řešit problémy kolem muslimské imigrace a integrace, nemá tušení, co s tím dělat. Politici sedící kolem stolu třeba uznávají správné principy, ale nejsou schopni o nich přesvědčit ostatní. Někteří rozumějí drobným detailům problému, ale nedokáží vidět celek. A jako vždy a v každé velké a složité politické záležitosti, jsou tu i lídři, kteří papouškují zájmy organizovaných skupin, kterým současná situace vyhovuje. Řekla bych, že ti si „Hru na neporozuměnou“ užívají nejvíc.

Neschopnost politiků je často maskována povrchní přitažlivostí fotografií zachycujících velká gesta, nebo bombastickými citáty ve stylu „nás bude soudit historie“. Ale samozřejmě dobře vědí, že historie o ničem nehlasuje. Historie nemá pravomoc někoho jmenovat do úřadu, tak ať si soudí, jak chce.

Mezitím příliv imigrantů v posledních letech poněkud ochabl, ale do Evropy se stále snaží dostat velké množství lidí. I nyní během pandemie. Za poslední rok zaznamenala Evropa 336 000 prvních (tedy ne opakovaných tím samým člověkem, poznámka MK) žádostí o azyl a mezi lednem a listopadem také 114 300 ilegálních vstupů na evropské území.

Podíváme-li se do budoucnosti, zdá se být nevyhnutelné, že s tím, jak se evropské země začnou vynořovat z covidových restrikcí a znovu otevírat své ekonomiky, některé africké země budou čelit nedostatku potravin a jiným ekonomickým problémům způsobeným epidemií. Není třeba být jasnovidcem k předpovědi, že do Evropy zamíří další masa mladých mužů. A jak se budou snažit překonat jižní a východní hranici EU, připravte se na projevy evropských politiků o tom, že se jedná o náhlý nápor a nepředvídatelnou krizi.

Pak uvidíte, jak naši politici rozehrají „Hru na neporozuměnou“ nanovo.

*

Konec překladu. Zaslouží si komentář, ale jelikož dnešní text už je i tak dost dlouhý, necháme jej na zítra.

Diskusní fórum k článku najdete zde.

Hudební epilog

Lord Sinclair se vylodil v Norsku a prohlásil se za nepřítele … načež zasedl výbor pro analýzu toho, čím mu bylo ukřivděno a jestli lze situaci napravit nějakým grantem nebo funkcí …

Kdepak, místní sedláci se vyzbrojili, přepadli Skoty v soutěsce Kringen a pobili je, jak se na sedmnácté století slušelo. Jednadvacáté století má holt jiné standardy.


39 komentářů :

 1. Islámská kultura na rozdíl od historie neexistuje. Historie znala islámské učence, nábožensky tolerantní myslitele a vynálezce. Kolik takových je dnes? Snad v Íránu, navzdory nesmyslnému upírání odpovědnosti lidí a jejímu přenášení na islámské autoritativní struktury. Islám je dnes především semeništěm chudoby materiální i mentální bez elementárních kulturních návyků a bez zřetelných rysů lidské psychiky. Je to jasný vliv globální moci, která v dočasném spojení s tou euroatlantickou učinila z bývalých otroků současná monstra zabíjející jen pro pouhou vidinu sedmiset panen v islánkém ráji. neexistuje taková islámská autorita, která by své stoupence vedla k lidskosti a kultivovanosti, opět s částečnou výjimkou v Íránu, který je stále jako dedikované globální centrum současně terčem všech, kdo taková centra považuje za vlastní mocenskou hrozbu. Pouze v RF je islám na stejné úrovni jako jiná noboženství a současně jeho vyznavači jsou plně integrováni do převážně sekulární různověrně společnosti. Pouze v RF platí, že společným jemnovatelem je lidská důstojnost a oststnéí je v rukou samotných lidí a odpovědných správců zemí ve svazku RF. Je proto zdánlivě nepochopitelné, že v euroatlantickém světě je islám pouze na obtíž a současně je mu povolen elitami průnik do historického hájemství indoevropské civilizace. Ve skutečnosti jsou euroatlantické elity tak podobné islamistům, až to zaráží - ani pro ně neznamená lidská důstojnost a kultivovanost nic než prázdné ideje blouznivců. Přitom v tomto prostoru žije většina lidí dychtících po lidské důstojnosti, po kultivovanosti, po spolupráci ve společný prospěch všech. To elity, které byly otrokáři minulosti, jsou i uhlazeněji působící otrokáři současnosti. Své otroky přitom ovládají ještě snadněji pomocí drog, zbraní a plateb za jejich užití a šíření.
  My, Slované, máme v podvědomí slávu minulých dějin a nehodláme se stát otroky kohokoli. Tím se lišíme od snadno manipulovatelných evropských národů zklouzávajících k bezbožné a nemravné existenci. Nastává nový úsvit Slovanů s pomocí Boží již od jejich prapředků třímající odpovědnost moudrého a spravedlivého řízení globální společnosti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ten "nový úsvit Slovanů" právě vidíme na Ukrajině, kde se opětně perfektně podařilo Slovany rozeštvat neSlovany ovládajícími zámořské imperium. A v dubnu to tam propukne.

   Smazat
  2. Forkie 18:59
   Slovani neslovani...proč v Ruské federaci funguje (vzhledem k muslimům) to co jinde ne? Zkuste si na to odpovědět. Nejen vy.

   Smazat
  3. Kasteláne, možná proto, že na Ukrajině to není soužití mezi Slovany a muslimy.

   Smazat

  4. Kastelan V RF to funguje nebo spolu žijí staletí ale tahle přemísťovaná z Afriky do Evropy nikdy fungovat nebude. A je třeba se tomu ubránit protože jde o vše.

   Smazat
  5. 19.25
   Proč? Protože Rusko není zasažené západní dekadencí. Prostě jsou taková a taková pravidla a platí pro všechny bez rozdílu pohlaví, barvy pleti a vyznání. A také důslednost ve vymahatelnosti dodržování těchto pravidel. To je totiž hrozně důležité. Obecně by se to dalo nazvat princip stejného metru.
   Netvrdím - jen můj názor.

   Smazat
  6. milan
   S tou dekadencí je to i můj názor. Stačí se jen podívat, člověk to vidí na každém kroku.

   Smazat
  7. Milane 19:25
   Takhle přesně to vidím i já a proto jsem také tu otázku položil. :-)

   Smazat
  8. Co? To má v dubnu vypuknou válka? Proboha proč zase? A proč v dubnu?

   Smazat
  9. V dubnu proto, že už není zima a do další zimy je daleko.

   Smazat
  10. Putin otevřel slavnostně Muslimskou mešitu, největší v Evropě. Za to musí Mohamedáni dodržovat bezezbytku zákony RF. Začnou li prosazovat své zvyky a zákony, je zle. Musí si uvědomit, že žijí v zemi jejichž zákony musí dodržovat. A ti co ne tak jsou okamžitě likvidováni bohužel i s vedlejšími ztrátami. Žádné slitování, jen vyžadovaný pořádek.

   Smazat
 2. Je samozřejmé, že tuto "hru na neporozuměnou" hrají zvlášť mistrně ti, kteří dobře rozumí penězům. A jestliže platíte nýmandům takové šílené částky, tak ti paraziti moc dobře rozumí tomu, co se za ty prachy po nich žádá, včetně té hrané "neschopnosti". Kolik z těch poslanců v tom tzv. Europarlamentu hájí zájmy vlastní země? Podívejte co za protinárodní sběř tam máme my. Pokud to bruselské hnízdo nespadne, bude to jen a jen horší.

  OdpovědětSmazat
 3. Výborná esej, díky za její zpřístupnění.
  Podle mého soudu se nejvíce blíží pravdě varianta, že evropští lídři chtějí skutečně odstranit hranice. Ovšem motivace je poněkud jiná, přízemější, ale o to více hrůzná. Jde o to, že islám není jen náboženství, je to systém, kde se nediskutuje, neodmlouvá, nepochybuje. Řídí ho náboženská hierarchie na základě jednou daných pravidel a postulátů.
  Protože nejde tak rychle "zdebilizovat" původní národy Evropy, jakkoliv se o to intenzivně snaží,je nutné proces urychlit implementací vhodné ideologie, nejlépe imigrací jejich nositelů. To, že průvodním jevem je např. ženská obřízka, absolutní poslušnost žen pod drakonickými tresty, netolerance jiných náboženství, nadřazenost islámu nad všemi zákony atd. je pak přesně součástí oné hry na neporozuměnou. Pokud se "vítače" a zastánce nekontrolovatelné imigrace podaří přeci jen dostat do kouta těmito argumenty, odbydou vás řečmi, že ale například všichni takoví nejsou, že nejsou stejní apod.. Ta tragedie je v tom, že mnozí z nich opravdu věří, že konají dobro, a ti co se snaží vidět věci racionálně jsou nepřátelé lidstva.
  Velmi se obávám, že nelze do budoucna vyloučit nějakou obdobu "soutěsky Kringen". Ta ignorance evropských politiků k tomu jednou situaci dovede.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jbskalensky 19:01
   Problém je v tom a nechápu, že si to nositelé této myšlenky neuvědomují, že se to dřív či později obrátí proti nim. Nemají šanci to ukočírovat. Ostatně myslím, že už si to uvědomují a je pozdě.

   Smazat
 4. Čtyři videa z Bruselu leden 2021

  https://www.tscheldt.be/wp-content/uploads/2020/06/Marketing-campagne-voor-het-Vlaamse-Belang-succesvol-tScheldt.mp4?id=0

  https://www.tscheldt.be/wp-content/uploads/2020/06/De-Brusselse-politie-was....-weg-zeker-tScheldt.mp4?id=1

  https://www.tscheldt.be/wp-content/uploads/2020/06/Brussel-nogmaals-waar-is-de-politie-tScheldt.mp4?id=2

  https://www.tscheldt.be/wp-content/uploads/2020/06/Brussel-7-juni-2020.mp4?id=3

  OdpovědětSmazat
 5. Vládo, co se týče ochrany území a kultury našeho státu, vemte si už konečně příklad od nějakých, hodně ,,primitivních" kmenů, kdesi v pralese. Nejlépe od lidožroutů.

  OdpovědětSmazat
 6. Je neuvěřitelné, do jaké debilizace jsme se dostaly. Příjde čas a bude se rozhodovat o naší existenci. Nic jiného nemůže být důvodem této migrace. Paraziti ve své zaslepenosti mamonem, nevnímají že jich to také týká.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenže ten čas právě teď přichází!!! Volby na podzim!!

   Smazat
 7. Kmete, ten čas, kdy se bude rozhodovat o naší existenci, se dle mého nezadržitelně blíží. Jestli Loupežníci vyhrají volby, je s naší existencí, jako s národem, během pár let amen.

  OdpovědětSmazat
 8. Šílená genderová ideologie. Chlapečci v šatičkách s panenkami. Okamura varuje před totální hrozbou od Pirátů

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Silena-genderova-ideologie-Chlapecci-v-satickach-s-panenkami-Okamura-varuje-pred-totalni-hrozbou-od-Piratu-657976

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kabliku,
   vis co je na tomhle to nejhorsi? ze kazdej zde o tom keca ale nic neudela

   Smazat
  2. Udělá- bude volit SPD

   Smazat
  3. Basos Správně to napsal SPIRON to udělám taky. SPD je zatím v parlamentu jediná co proti tomu opravdu bojuje.

   Smazat
 9. Článek je velice precizně sepsaný. Troufl bych si ovšem nesouhlasit s tvrzením, že západní politici neví co s migrací. To ale oni vědí velice dobře. Respektive to vědí ti, co je řídí. Všechno se to totiž děje v rámci plánu úchylného šlechtice Coudenhove-Kalergiho. Cílem tohoto plánu je vytvořit v Evropě odnárodnělou rasu pologramotných otrockých míšenců bez kořenů, bez tradic, bez rodin a bez pohlaví. Protože jen lidem bez kořenů, bez tradic a bez národního sebeuvědomí se snadno vládne.
  Světové elity nejdříve nechají muslimy rozbít naši kulturu a potom postaví muslimy proti sobě. Což není problém, protože muslimové dovedou být jednotní pouze proti vnějšímu nepříteli, čímž jsme v této chvíli ještě my. Ale v okamžiku kdy zmizí vnější nepřítel, tak se pustí sami do sebe. Stačí jen sledovat současnou šílenou nenávist mezi šííty a sunnity.
  Takže to není bezradnost, ale plán.
  Aneb Orwellův "1984" a Huxleyův "Brave New World" v praxi.

  OdpovědětSmazat
 10. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 11. Mezinárodní zločinec George Soros vydávaný za filantropa (lidumila) před několika lety prohlásil, že jeho záměrem je dostat do Evropy 350 tisíc afroasijských migrantů ročně. Za poslední rok to plní, v letech předchozích to bylo více.

  OdpovědětSmazat
 12. To co uvádí ta paní, jsou jen hezká slova. Ve skutečnosti je migrace mnohem složitější. Obvykle začíná nějakými problémy země, odkud migranti pocházejí - válka, hlad, nedostatek práce, dlouhodobé sucho apod. K tomu se ovšem přidává hloupá politika některých zemí, které chápou migranty jen jako levnou pracovní sílu. A tady to začíná. Typické to je třeba v Německu, kde se v 50. letech nedostávalo pracovních sil. Lidé za prací přicházeli z Itálie, Španělska, Turecka a dalších středozemních zemí a postupně začalo přibývat i Afričanů. Jakkoliv Německu pomohli, byli to vesměs lidé s nízkým vzděláním a kvalifikací, což se dál přeneslo na většinu dalších generací. Němec je nebere jako lidi sobě rovné, jsou to pro něj podlidé a můžeme si nalhávat, jak jsou si všichni rovní. Projevuje se to i vůči lidem z Východu, i když jejich situace je lepší, protože druhá generace, vyrostlá v Německu, už je nerozeznatelná od Němců. U Asiatů nebo černých ras je to horší, jsou viditelně jiní a z toho pak může pramenit jejich frustrace a rasové problémy, které končí až řezáním hlav. Zejména muslimové to řeší útěkem k náboženství, které je však často orientováno na nenávist k jiným lidem i náboženstvím. Není to řešitelné krátkodobě. A protože migrantů přibývá, je situace stále nebezpoečnější pro původní obyvatele. Ukázalo to třeba Kosovo. Muslimové žili v míru se Srby jen do chvíle, než převládli. Od toho momentu začalo vyhánění Srbů a etnické čištění země. Kdo neodešel dobrovolně, toho zavraždili. To vše s naší podporou. Jsem přesvědčen, že taková situace nastane všude tam, kde muslimové převládnou. V EU je to Francie, Itálie, Německo, Rakousko, Švédsko a další země. V takový moment už to bude těžko zastavitelné. Nebudu rád, když budeme opakovat stejné chyby u nás. A pěkná slova rádoby filozofek mne nepřesvědčí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale vždyť paní Ayaan není filozofka, ale publicistka a protiislámská aktivistka, které popisuje situaci velmi věrně.

   Uvědomte si, že islám , o kterém paní Ayaan píše, je velmi agresivní náboženství, které toleranci a soužití lidí různých názorů, orientací a religií bere jen jako předstupeň konečného totálního ovládnutí společnosti. V politické praxi je pak téměř k nerozeznání od fašizmu/nacizmu.

   Smazat
  2. pane Dvořáku a on snad psal Toto něco jiného?
   Včetně toho že nás kecy nezachrání s ním naprosto souhlasím.
   Chtělo by to krom popisu dodat radu, jak z toho ven. Popisování není třeba, všichni normální vidí, co se děje.

   Smazat
 13. Dovolím si, po přečtení celé téhle diskuze s politováním vyslovit názor, že „moderace“ nabrala směr manipulace, kterou má být doloženo, že mazání příspěvků je jedinou možností, jak udržet jistou „kulturnost“diskuze. Bohužel není, Ozývá se to tady skromně, ale přece.
  Celé to snažení NR by se dalo charakterizovat jako úsilí o uvádění věcí na pravou míru. A tak by měla být orientována i diskuze. To se zásahům pana Dvořáka nedaří a z řady důvodů ani dařit nemůže.
  Představy některých čtenářů o blokování IP adres, přání, aby byly převzaty manýry panujících IT společností jsou cestou, která by měla být odmítnuta. Jenže ne, někteří zdejší „osvětáři“ na tuto cestu zcela nedomyšleně tlačí.
  Opakovaně navrhuji kompromis. Je slíbena inovace těchto stránek, IT profesionálové na tom pracují a nějaké ty prostředky na „profesionalizaci“ stránek (snad i práce redakce) už byly vybrány. Tedy:
  Admin, namísto smazání příspěvek obsahující „vulgární a urážlivé výroky“ pouze „UTOPÍ“ a to tak, že zůstane viditelná jeho hlavička, tzn. registrovaný nick, datum a hodina zadání. Příspěvek ale bude na kliknutí zpřístupněn každému registrovanému čtenáři bez toho, že by byl kopírovatelný ... a zůstal „otevřen“.
  Tak by bylo možné zachovat pohled na skutečný běh diskuze a těm, kteří mají zájem, i možnost nahlédnout do původního obsahu. Viditelná četnost jak příspěvků, tak i zásahů moderátora, možnost kdykoli se ujistit, že jeho zásahy jsou v mezích deklarovaného rozsahu cenzury, je pak projevem nesporné otevřenosti a demokratičnost řízené diskuze.
  Dovolím si zdůraznit, že si tento text nečiní nároky odborné práce, nesnaží se být zadáním a neznamená ani jakékoli osobní ambice. JiH

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. JiHu, pomlouváte redakci a fantazírujete.

   Mazáni jsou pouze trolové, kteří o žádnou diskuzi nestojí.

   Mažeme je ručně, protože Blogger, na kterém stránky Nové republik dosud jednou, jiné možnosti neumožňuje.

   Vysvětloval jsem vám to již několikrát, ale vy stále vyžadujete nesmysly. Moc by mne zajímalo, proč chcete nahlížet do "příspěvků", v kterých není nic jiného, než nadávky, ponižování spoludiskutujících a zjevné lži, uveřejňované jako provokace.

   Opět opakuji, že "cenzura" na Nové republice není nic jiného, než zabanování dvou tří individuí pochybného intelektu a mizerného chování.

   Co si s nimi chcete vyprávět?
   Co vás přitahuje k jejich textovým výměškům?
   Můžete to vysvětlit?

   Smazat
  2. To by mě také docela zajímalo. Kromě blbých keců a urážek tří individuí, které nikoho soudného nemohou zajímat také hrozí, že si některé individuum usmyslí zdiskreditovat zdejší korektní a věcnou diskusi (většinou) nějakými rasistickými či kriminálně závadnými výlevy. A že se tu občas i takové našly. Je to, m.j. dost spolehlivý způsob, jak zlikvidovat tento alternativní web, pokud ho editoři nebudou chránit.
   JiH mi připomíná dobromyslného šantalu (nebo se tak tváří), který doufá, že mu pyroman nezapálí dům, když mu ukáže kbelík s vodou, a bude mu vysvětlovat, že se to nedělá. No, nejsem si jist, buď je opravdu bambula, a nebo má plně kapsy sirek a myslí si, jak je vychytralý.
   Pane Dvořáku, nelze jinak, dokud nebude spuštěn nový systém, neřády mazat.

   Smazat
  3. Taky si myslím a proto mažu. Někdy pozdě, protože člověk také musí nadělat dříví, popovídat se sousedy, jít se protáhnout do lesa, něco si přečíst nebo se třeba něco nového našprtat.

   Smazat
  4. Vážený pane Dvořáku 22. března 2021 22:11, pokud takové vyslovení názoru na „způsob moderace“ diskuze považujete za „pomlouvání redakce“ a fantazírování soudím, že věc berete osobně a uhýbáte. Jsem po léta zvyklý na mnohem ostřejší výměnu názorů bez toho, že by to společném zájmu a ktomu vyvíjenému úsilí jakkoli škodilo. Naopak.
   Jistě, bylo mi vysvětleno, že na Bloggeru to nebo ono nejde. Já na to navrhnul, že řešení platformou, která žádoucí umožní, uhradím. Teď jsem napsal „Je slíbena inovace těchto stránek, IT profesionálové na tom pracují…“ v domnění, že to znamená novou platformu s novými možnostmi. Když ne, pak sbírka mířící na statisíce Kč, na inovaci stránek asi příliš nemířila. Blogger je Blogger.
   Formulujte prosím přesně, „nevyžaduji“, ale navrhuji. Proč „nesmysly“ jste věcně nezdůvodnil. Jsem rád, že Vás zajímá, dokonce „moc“ alespoň to, proč ne, že „chci“, ale považuji za prospěšnou možnost nahlížet do odstraněných příspěvků. Ono to v našich střetech o danou věc sice odeznělo, plyne to i z textu, na který pohoršeně reagujete, ale prosím. Pokusím se co nejstručněji znovu:
   Víte, že na některé později smazané příspěvky je reagováno. Právem, když takové reakce dobře vyvracejí vylhaná a nesmyslná tvrzení. Vy nežádoucí příspěvek smažete a celý sled diskuze se stane nepřehledným a zjistit o co šlo je nemožné. Mazat tyto reakce dost dobře nelze (to se v minulosti ukázalo) a bránit jim, zejména když přinášejí fakta, lež, pomluvu a hloupost efektivně vyvracejí, by informační úroveň i efekty diskuze ochudilo. Stejně tak je informační úroveň diskuze ochuzena tím, že není patrný plný počet vstupů i úbytek smazáním a navíc, nijak se nelze ujistit o měřítcích „moderace“. A nakonec, neuškodí, ale může prospět, do „kvalit“ té žumpy odporu vůči NR nahlédnout.
   Pane Dvořáku, já bych naopak rád věděl, co Vás vede k tomu, že tak „transparetnímu“ řešení moderace diskuze nepřejete. Krom dovolávání se možností Bloggeru. Takže k věci, žádné pomlouvání, fantazírování, vyžadování, nesmysly. Nejsme na trhu a doufám, že nejsme ani v praktické politice koryt, ale v oblasti dobře míněné osvětové práce. Máte něco proti tomu uvádět co nejúčinněji, nanejvýš otevřeně, věci na pravou míru?
   Zdraví, JiH
   PS také chcete vysvětlit, čím jsem „přitahován“ k textovýn výměškům a co si chci s nimi „vyprávět“. Ale jděte, nic z toho. Mám jen tu prostou potřebu vědět. Nezávisle! Proto, např., téměř denně obětuju 50 minut svého času pořadu ČT24 „Události“. Pochopíte?

   Smazat
  5. JiHu, s vámi to opravdu nemá význam rozebírat. V tom musím panu Dvořákovi dát za pravdu. Pokud nechápete, přesněji nechcete pochopit rozdíl mezi moderováním (bez vašich uvozovek) diskuse, která se skládá z věcných, byť protichůdných názorů, ale formulovaných věcně a slušně. A mezi snůškou urážek a pitomých řečí, nálepek a někdy i výhrůžek, které jsou po právu mazány. Až bude fungovat nový systém, bude možné tyto hloupé a nebezpečné kreatury zablokovat. Ostatně tak, jako to dělají na mnoha jiných fórech.
   Mě ten současný postup pana Dvořáka doposud vyhovuje a souhlasím s ním. Vám ne, ale těžko s tím můžete dělat něco jiného, než to repektovat, nebo sem nechodit. Nic víc a nic míň.

   Smazat
  6. jbskalensky 23:17
   Nejen mazat neřády. Ale také trouby kteří jim nadávají a tapetují zbytečnými nadávkami diskuze. Vždyť u některých článků je toho haraburdí až polovina. Už je to trapné.
   Kdy si lidi konečně zvyknou, že s vyděračem se nesmlouvá a že s blbem se nekomnikuje????

   Smazat
  7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
 14. Jistě pánové 12:14 a 18:43. Vy se nezapřete. Co se nelíbí, co vás vyrušuje, to zakážete. Podobně to řešila kompartaj. To vám nedojde? Ostatně, přečetli jste si vůbec o čem je řeč, nebo jen tak přizvukujete? Tomu, kdo si nechal hodit na krk vaši pohodu? JiH

  OdpovědětSmazat
 15. Jak je možné, že v 9 miliónovém Izraeli je 821 000 nakažených a 6 300 mrtvých a v sousedním 100 miliónovém Egyptě 192 000 nakažených a 11 340 mrtvých. Přitom každý, kdo někdy alespoň na chvíli pobýval například v Káhiře, ví, že žádné sociální distancování a hygiena nejsou v přelidněné zemi na Nilu s hlubokými tradicemi kolektivního života dosažitelné. Argumentace mladou populací rovněž neobstojí.
  Je tady jeden zásadní argument. V Egyptě je více lidí než zde USA rozprášili covidu. Ne na každého se covid dostane.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.