Reklama

středa 3. března 2021

Boj o pozice. Předvoj ideopolicie a mozek pokrokáře

Zdeněk Hosman

2. 3. 2021   
zdenekhosman
Ta složka společnosti, které člověk důvěřuje jako nejliberálnější, se časem vybarví jako banda nejzarytějších dogmatiků. Zhuštěně: Pentličky na vrbě a prázdno v kotrbě (Murphyho zákony).

Klasický versus moderní liberalismus

Liberalismus je politická doktrína, která za ústřední problém politiky považuje ochranu a rozšiřování svobody jednotlivce. V základním kamenu liberalismu, v preambuli Deklarace nezávislosti Spojených států amerických (1776) je psáno: Pokládáme za samozřejmé pravdy, že všichni lidé jsou stvořeni sobě rovni, že jsou obdařeni svým Stvořitelem určitými nezcizitelnými právy, že mezi tato práva náleží život, svoboda a sledování osobního štěstí (zvýraznil ZH). Klasický (ekonomický) liberalismus vyhlásil tři základní práva a k tomu omezenou roli státu a nízké daně. Připomeňme si rozporné formulace: rovnost lze prosadit jen omezením svobody lépe situovaných a volnost vede k nerovnosti. A „sledování osobního štěstí“ nelze definovat, ani nijak garantovat. Moderní (sociální) liberalismus prosazuje silný stát i vyšší daně a k tomu požaduje větší rozšiřování sociálních práv, např. práva etnických a sexuálních menšin, genderovou totožnost, právo solidarity a d.

Marxistický filosof Antonio Gramsci v historických analýzách boje proti kapitalismu ve fašistickém vězení promýšlel „boj o pozice;“ tímto by měla být nenásilně dosažena kulturní hegemonie. Právě socialismus je náboženství, které musí přemoci křesťanství...V novém řádu socialismus zvítězí nejprve tím, že se zmocní kultury infiltrací do škol, univerzit, církví i médií proměnou vědomí společnosti (Gramsci: Sešity z vězení). Kolem roku 1967 na Gramsciho ideje navázal krajně levicový aktivista Rudi Dutschke. Inspiroval se probíhající kulturní revolucí v Číně rozpoutanou Mao Ce-tungem. Vyhlásil akci Dlouhý pochod institucemi a marš se měl uskutečňovat především v institucích socializačních (výchovně vzdělávací zařízení – všechny typy škol) a komunikačních (informační kanály TV, rozhlas, včetně zábavních i poučení šířících zařízeních: divadlo, film, muzea...). Gramsciho pojetí kulturní nadvlády mělo odezvu u části vzdělanců na Západu. Levicoví intelektuálové se s podporou pokrokářů postupně prosadili na anglosaských univerzitách. Existuje sociální či levicový liberalismus a v USA se donedávna za liberalismus považovalo to, co je v Evropě sociálně demokratickou politikou.

Mazlení americké mysli aneb Univerzity se podrobují tlaku internetové generace studentů

Zhruba v posledních patnácti letech se v kampusech amerických univerzit mění sociální klima. Příčin je vícero: mezi všemi vyčnívá politická korektnost spolu se sociální přecitlivělostí generace studentů označované Gen Z (narození po r. 1995 a v novém tisíciletí); jejich jiné označení je i-Gen (internetová generace). K prozkoumání podhoubí a procesů změn v akademickém prostředí spojili své síly dva odborníci z okruhu vzdělávání na amerických univerzitách: Jonathan Haidt, sociální psycholog a Greg Lukianoff, prezident Nadace pro práva a vzdělávání (FIRE). Výsledkem jejich zkoumání je kniha THE CODDLING OF THE AMERICAN MIND. How Good Intentions and Bad Ideas are Setting up a Generation for Failure, Penguin Books New York 2018 (Mazlení americké mysli. Jak dobré úmysly a špatné nápady připravují generaci na selhání; česky nevydáno). Východiskem publikace je zjištění většího nárůstu deprese a úzkostí i vzestupu duševních chorob u studentů narozených po r. 1995. Autoři kritizují paranoidní rodičovství Američanů. Podle rodičů jsou jejich děti neustále ohrožované, např. cizinci (únosy, násilí), dopravou, hračkami a ve svých venkovních aktivitách nemohou být bez dohledu. Výsledkem nesamostatnosti dětí je, že čas dětství neprožívají se vším všudy, co k této etapě života patří a jejich přecházení do zralosti je vývojově posunuté s budoucími následky menší psychické odolnosti vůči stresorům.

Současná mládež chce mít emocionální pohodu. Američtí vysokoškoláci kvůli své pohodě po univerzitách požadují, aby je chránily před „ničivými myšlenkami“ i slovy; určitá slova prý ohrožují jejich zdraví. Jedním ze studenty vynucených pojmů je trigger warning, výstražné varování. Studenti od profesorů očekávají včasné upozornění na to, co by jim ve výuce mohlo způsobit silnou emocionální reakci. Někteří studenti požadovali varování u knihy Velký Gatsby, kde autor Francis S. Fitzgerald píše o misogynii a fyzickém týrání; zdůvodněno bylo tím, že studenti, kteří byli dříve obětí rasismu nebo domácího násilí, by se varováním vyhnuli textu, o němž se domnívají, že by mohl „spustit“ opakování dřívějšího traumatu (nárok výstražného varování se na Kolumbijské univerzitě v r. 2015 týkal i jiných textů literární klasiky – Homéra i Ovidiových Proměn; knihy Paní Dallowayová od Virginie Woolfové). Ve slovníku vysokoškoláků je dalším slovem mikroagrese (týká se volby slov jevících se nezákeřně, jenže ta jsou považována za druh násilí). Studentská správa na Ithaca College ve státě New York k tomu navrhla vytvoření anonymního systému nahlašování mikroagresí.

Studentským aktivismem, jakož i změnou sociální dynamiky se na akademické půdě zabývají „oddělení stížností.“ Studenti na umělecké škole Oberlin College v Ohiu (jedna z nejliberálnějších VŠ v USA) předložili univerzitě padesát požadavků jsoucích „mimo diskusi.“ Jedním z nich byl automatický nárok na plat přes 8 dolarů za hodinový výkon studentského aktivismu.

V knize „Rozmazlování americké mysli“ se jedno z informačních vláken týká byrokracie na vysokých školách k úpravám univerzitní administrace zaměřené na vytrvalé sledování i nahlašování nejen „nevhodných slov“ vyučujícího. Profesoři na univerzitách mají povinná ideová školení o kulturní rozmanitosti, o etnické identitě, i k anonymním hlášením závadnosti jejich výuky. Jakou autoritu mohou mít VŠ učitelé u svých studentů, když ti autority odmítají a účinkují jako ideopolicie?

Jonathan Haidt, spoluautor knihy a politickou orientací centrista, v celém oboru sociální psychologie našel v USA jen jediného kolegu, který nebyl levičák. Historik Niall Ferguson (klasický liberál vyučující na věhlasných univerzitách ve Velké Británii i v USA) na jaře roku 2019 pro Neue Zürcher Zeitung řekl: Levice na univerzitách převzala moc. A ti, kteří v teorii prosazují principy inkluze (zahrnutí), v praxi všechny jinak smýšlející exkludovali (vyloučili).

Mozek pokrokáře

Brouzdal jsem internetem a zjevným sarkasmem přivábil moji pozornost obrázek mozku s nápisem The Socialist Brain of a Liberal Democrat.

Můj osobní komentář k „jádru mozku“ (bleděmodré pole) s nápisem PC LALOK: PC tu může znamenat, například personal computer, political correctness, ale pro mne zkratka PC značí pokrokářské cancy. S cancáním souvisejí řečové kódy (viz řádek), vlastně kód řeči. Tak se vracíme zpět ke střední části textu blogu, tj. dění na amerických univerzitách s potlačováním akademické svobody projevu vyučujících (když pedagogův projev nesplňuje studentské subjektivní standardy „politické korektnosti,“ je to příležitost k nahlášení, poté přezkoumávání a následné potrestání za vyjádření).

Konzervativní politolog Patrick Deneen publikoval knihu Why Liberalism Failed (2018); české vydání 2019 – Proč liberalismus selhal. V rozhovoru Diktuje nám nová aristokracie Deneen řekl: ...s prosazením liberálního pojetí svobody vznikly radikální formy nové nerovnosti a nová aristokracie, která z nich jako jediná těží. ...důsledkem nikdy nekončícího osvobozování vlastního já je eliminace institucí (rodina, lokální společenství...). Upozorňuje: ...měli bychom být ostražití před dalšími a dalšími „osvobozovacími“ pokusy stále globálnější nové aristokracie (zvýraznil ZH).

Až ČR „osvobodí“ mozky pokrokářů z partičky pirátů, povládne internetová generace nové šlechty městských liberálů, která potřebné zkušenosti s komunální politikou ještě neprokázala.
Související blog: Morálky liberálů, libertariánů a konzervativců


Autor: Zdeněk Hosman

Zdroj: https://zdenekhosman.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=766668

11 komentářů :

 1. Není to tak složité jako číst tento článek.Peníze to je to ,oč tu běží.Demokraté hlavně chrání svůj měšec .Individuální svobodu mamonu.

  OdpovědětSmazat
 2. No jo kapitalisté potřebují liberalismus jim je jedno koho budou vykořisťovat jestli je pruhovaný nebo kostičkovaný. V současnosti se z nich stali proti běloští rasisté. A takoví nám nemohou vládnout.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Stoji za povsim jak beznadejne,totalne a nepricetne je zapad zavisly hlavne na nepriteli, ktery ovsem zadny nepritel neni. Pritom. Vysledky.
   Britove,mimo silene zbrojeni ,plati 100 milionu na zase dalsi nejaky boj s Ruskem.
   To je neuveritelne primitivni,ubohe a stupidni, kdyz prave britske /a mnoho zapadnich obrovskych korporaci/,maji obrovske investice v Rusku a tak zapad si nemuze dovolit ani vyhlasit poradne sankce ,aniz by si na...li do rovnou vlastniho hnizda.
   Velmi pospicha Ukrajina,/jako polaci/, aby nedostali
   3 miliardy za bezpracny transit ruskeho plynu a nafty. Take EU ma velky zajem na vlastnim konci, nacpava mimo jine ,obrovske miliardy mimo Turecko a dalsi ,do Ukrajiny.
   Tam vsude maji velkou radost,ovsem a vsecko rozkradou v momentu.A chteji pridat.
   Blbej kdo dava a blbejsi kdo nebere.
   A rusove to samozrejme vedi a smeji se..
   Kdyz si odmyslime Cinu a Rusko, tak co je celej zapad.
   Co a jak zustava, zadna kultura, zadny oficialni zivot Vubec nic. Medialni a vladni hystericka propaganda vyhrozovani a tupe hrozby, na vsecky strany.
   Bazar chamtivosti.Korupce ted jeste globalni.
   Vsecko je zalozene ,stoji a pada na zapade prave s tim. Nemuzou ani snad uz couvnout,jako chtiva opice nemuze vytahnout banan ze dzbanu.
   Po zvoleni nove vlady,s prokazanym cuchalem v cele vypada vsechno jako ubohej ,ale tragickej vtip.
   Ani na dalsiho a poradnyho Dolfa se nezmuzou.
   Ziji od 45 ze stale stupnujici se nenavisti do zbesileho vybicovaneho vyzbrojovaneho fanatismu.
   Utraci temer vsechno/jako zavislak na drogach/,v trilionech,jeste se zadluzuji beznadejne, na neco co neexistuje. A nemuzou to zastavit.
   Jsou v pasti,ktera vede jen do zhrouceni.
   Zotrocuji a zbidacuji vlastni populaci a pak chteji aby bojovala za jejich nadvladu sveta.
   A 500 tisic americanu jiz nezije a dalsi miliony nemaji nadeji, diky peci svych vlad..
   Kdyz,srovnej, az 800 tisic svych Cina nedavno osvobodila z bidy.
   A tak celemu svetu a kazdemu z nas nezbyva abychom si prali a udelali neco, aby treba zvitezil Iran nad USA a zavladl klid a pokoj vsem lidem dobre vule.
   Kdyz pokracujici existence zavislaka na vztekline niceni na vrazdeni a valkach znamena konec vseho.
   I konec vlastni.
   "Nepritel",ziva dnes nudou a stale dokazuje ,ze neni ani trochu nepritel a ze ma presvedcujici zajem,
   jiz po staleti na miru a pokojnem zivote vsech na svete..
   A na reseni problemu pouze vyjednavanim atd..
   A zadna odpoved na vcerejsi utok irackych shia, na dve americke zakladny.
   V Iraku ktery "dobyli" pred deseti lety a ted tam dobiji sami sebe.

   Smazat
 3. Možná sem nepatřím, ale pokládám to za důležité. Asi před 20 minutami byl na Seznamu.cz zajímavý článek o miliardàři Sehnalovi (Forbes3,6mld), který se prohlásil za zdravotníka a přes zàkaz ředitele se nechal tajně očkovat na Bulovce.Za článkem byla vydatná diskuze, ale šmahem asi díky kouzelníkovi, vše náhle zmizelo. Snad autora nedovedli v klepetech.

  OdpovědětSmazat
 4. Liberalismus je z pohledu Marxova učení ideologická nadstavba nad primitivismem mamonu ..
  Marx se snažil tento primitivismus "racionálního rozumu a mamonu" bez duchovního rozměru s filosofickými bludy reformovat ideou komunismu, stejně jako Kristus primitivní mamonářský judaismus reformoval ideou křesťanství ..

  Lidstvo ale místo reforem se rádo vrací zpátky ke všemu primitivnímu a na stromy jako opice, musí spadnout a pořádně si natlouct, aby zmoudřeli vlastní zkušeností a stali se z nich zase lidé ..

  Současná digitální revoluce s primitivní digitálně internetovou generací je primitivismus ultra, a následky pro lidstvo nevidí jenom zaslepené primitivní opice ..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Některé opice jsou nepoučitelné, šplhají po stromech tak vysoko, chtějíc zaujmout místo nahoře vedle Boha a rovnat se mu ..
   Tak Bůh občas těmi stromy zatřese, aby spadli na hlavu a rozsvítilo se jim v ní ..

   Smazat
  2. Bajky o zvířatech a lidech nejsou nic originálního, už před více než dvěma tisíci lety je vymýšlel pro ponaučení lidí moudrý Ezop ..

   Smazat
 5. Autor by nemel zapominat v jeho poucovani , ze v USA studuji deti ,kterym to rodice zaplati,stedre a bohate!! zaplati.
  Zaplati jim i vystudovani.
  Kdo by je vyhodil, kdyz udrzuji a plati aby skola neskoncila, nezanikla. Platy profesoru a uredniku atd.
  Vetsinou ty skoly take castecne vlastni..
  Dale plati nektere velmi bohate nadace /Funds,Charities, jine organizace atd./,jako Gatesovy ,Sorosovy atd.
  Ty stedre plati jen za nektere vyvolene studenty.
  Dale nekterym velice peclive prednostnim AA studentum to plati vlada z dani.
  Ze ovladaji studenti ty skoly,a mohou vse ,je pak samozrejmy vysledek vladnuti vyse uvedenych a jmenovanych.
  Dobry priklad je zde byvaly president Bush. A mnoho dalsich a pak stat/svet dle toho vypada.
  Ostatni pak nestuduji...Nehlede na presvedcive schopnosti a jejich dosavadni vysledky na skolach nizsich.
  Autor nas pak nemusi poucovat o politickych smerech a stranach a hnutich davno utopenych do nescetnych bazin,stadniho parasitismu a korupce ,takze neni mezi nimi, zadny rozdil. Zadny rozdil.

  OdpovědětSmazat
 6. Zhýčkané a psychopatické trosky, které na amerických vysokých školách prosazují výše popsané způsoby, si nezaslouží soucit, ale jen pohrdání. Stejné pohrdání ovšem náleží i těm akademikům, kteří se jejich tlaku obávají či dokonce bez odporu podvolují. První projevy této nákazy jsme mohli zaregistrovat i na některých českých vysokých školách. Zahlušit nákazu v zárodku, to je jediná rozumná cesta, stejně jako covid...

  OdpovědětSmazat
 7. Ze by se EU stale vice nepodobala koncentracnimu taboru , kterej taky vedli germani a tez i nektere velitelky taboru se zucastnovali vsemoznych krutosti, o tom se celkem neda opravdu pochybovat a taky byly propustky a kapa s obuskama taky vedli jednotlive sekce/staty ted/..A pokusy "lekaru" ,jako byl Mengele na veznich..
  To jsou ty zmeny co se porad opakuji.
  Vyvoj do koncentraku jiste speje.
  Najmuti dozorci pak si chodili kam chteli dovnitr i ven..
  A ukrajinsky SS straze to vsecko hlidaly.
  A taky byla valka. A co neni muze bejt.
  Pro ty co jsou pro zapadni vakciny a uzdraveni z nich.
  A ktere tak velitelstvi lagru EU tak miluje /ty vakciny/a predem plati stedre. Asi proto,ze.
  Mala informace.
  Ty vakciny jsou vyrabene z lidskych nenarozenych detskych mrtvolek, z potratu.
  Preji hezke a prijemne uzdraveni z nich.
  Doporucene ,vlastne prikazane, velitelstvim EU.
  Mengele by taky urcite doporucoval.
  Mimo to dneska zase prsely na dve zakladny v Iraku rakety a okolo stovky americkych vojaku ma ted poskozene mozky,jako nasledek./To vypada na stado simulantu/
  Mozky o kterych nemel predtim nikdo ani tuseni.
  Koncem ledna tri drony plne vybusnin zautocili na kralovsky palac v Sarabii. To se tajilo.
  Iranci se ukazuje jsou vsude na Str. Vychode a kdyz nejsou jsou tam spojenecke shia jednotky.
  Od zacatku novy, vlady si cim dal tim vic troufaji.
  Asi vidi slabinu, kterou jini nevidi.
  Kloudna obrana vojenskych zakladen taky schazi.
  Nejakej Kagan prohlasil v dlouhym projevu zhruba ,ze kdo neni s nama je proti nam.
  A kdyz se snazi umistit,spise zahnat bicem persekuci pomerne velkou cast americke populace na stranu iranskych nepratel, to slibuje neco vzruseni a zabavy na kolotoci ,nebo spise na Stene smrti celeho sveta.

  OdpovědětSmazat
 8. Nejsem si jist, zda zase nelítáme doslova od "pangejtu k pangejtu". Na jedné straně se děsíme apokalypsou, dokonce někteří si v hrůzách přímo libují, na druhè straně někteří z nás ignorují vážnost situace a myslí si, že se situace sama vyřeší, když budeme dokonale razítkovat s úřednickou pečlivostí. Hledání viníka a přepřahání koní je taky k ničemu. Úzkostné dodržování pravidel a standard nevím jestli je to pravé, když i sousední státy situaci řeší podle své momentální potřeby. Přitom nás tlačí čas víc než je.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.