Reklama

sobota 27. března 2021

Deset od let od zničení Libye

Václav Umlauf
27. 3. 2021 e-Republika

Libye byla zničena skrze barevnou revoluci a dovezené teroristy pod taktovkou NATO. Dokonce ani presstituti toto výročí nijak neoslavují, takže jde o průšvih a zločiny skutečně velkého rázu.

(Zničení Kaddafího režimu v Libyi uvrhlo miliony lidí se slušnou životní úrovní do naprosté bídy)

Kliknutím na heslo Libye dostanete přehled základních článků, které jsme o této zemi psali. Libye byla zničena skrze barevnou revoluci a dovezené teroristy, vše pod taktovkou NATO. Pokud chcete opačnou historii psanou "vítězi", prosím, tady je propaganda ČT. Všimnete si, že ani presstituti neoslavují, takže asi jde o průšvih a zločiny skutečně velkého rázu. Pokud si kliknete na heslo "Libye" na Wikipedii, dostane západní a neoliberální propagandu nejhoršího zrna. A nyní ke klíčové věci, což puč Kaddáfího v roce 1969 a puč NATO v roce 2011. To je jediné objektivně důležité srovnání, které je třeba držet. Shrňme situaci v odpovědích na zásadní otázky.


Byla Libye za Kaddáfího diktatura?


Ano a ne. Zemi je třeba srovnat se stavem, v jakém byla před převzetím moci důstojníků, kteří dělali puč v roce 1969 a teroristů podporovaných NATO, kteří dělali puč v roce 2011. Obecně platí, že Kaddáfí živil nejprve hlavně svůj klan a úroveň indexu lidských práv spravovaném USA byla někde mezi 150. a 160. místem. Kaddáfí vytvořil africkou formu socialismu, které měla tyto zajímavé rysy. Za krále Idrise byla míra gramotnosti 25%, po puči bylo 87% obyvatel gramotných. Dnes má 25% obyvatel univerzitní titul a 15% další specializaci navíc. Vzdělání a lékařské ošetření bylo zdarma. Pokud lidé nebyli schopni doma najít vzdělání, které potřebovali, vláda financovala jejich studie v zahraničí do výše 2.300 dolarů za měsíc. Elektřina byla zdarma, bydlení bylo považováno za lidské právo. Kaddáfí prohlásil, že nedá rodičům vlastní byt, dokud každý Libyjec nebude mít vlastní domov. Banky v Libyi byly ve vlastnictví státu a platila klasická islámská půjčka pro občany 0% úrokovou sazbou. Libye neměla žádný zahraniční dluh a její rezervy ve výši 150 miliard dolarů jsou nyní zmrazeny a rozkradeny na celém světě. Ejhle, k čemu je dobrá válka za plyn a ropu.

Kaddáfí provedl světově největší zavodňovací projekt, známý jako "Great Man-made River", aby byla k dispozici voda v celém pouštním státě. Zavodnění stálo $27 miliard dolarů. Část zisku z prodeje ropy byla připsána přímo na bankovní konto všech občanů. Pokud Libyjec nebyl schopen získat adekvátní zaměstnání po ukončení studia, stát mu platil mzdu až do doby, kdy zaměstnání získal. Pokud se chtěl Libyjec stát farmářem, dostal zdarma pronájem zemědělské půdy, plus dům, zařízení, semena a dobytek. Všichni novomanželé obdrželi $50,000 od vlády na koupi vlastního bytu, aby mohli založit rodinu. Matka dostala po porodu $5,000 za dítě. 40 bochníků chleba v Libyi stálo $0.15. Koupě nového auta byla dotována z 50% z ceny. Životní životní úroveň podle HDP na obyvatele byla $11,314, což bylo víc než v Japonsku. Růst HDP okolo 7 % ročně. Libye byla známá jako "Švýcarsko Blízkého Východu". Ženy měly ze zákona stejná práva jako muži, což platilo i v praxi. Libyjci měli v rámci režimní kontroly přímou participativní demokracii na lokální úrovni. Libye byla jediná oficiální islámská země, kdy nebyli činní islámští fundamentalisté a teroristé. Tedy do západního převratu, pochopitelně. Pak jich bylo dovezeno asi 70 tis. k těm 30 tis. místních povstalců. Všichni byli zaplaceni vyplundrováním místních státních bank. Tak se dělá barevná revoluce zadarmo.


Proč byl Kaddáfí doopravdy svržen?


Neoliberalismus nebude v žádné zemi tolerovat socialismus, nota bene, když ho musel financovat světovými cenami ropy a plynu. To je pro jedno procento asi děsný pocit, že platí materiální blahobyt 99 % občanů. Kaddáfí plánoval zavedení jednotné Africké měny založené na zlatě, aby odstranil US dolar a euro. Válka NATO začala dva měsíce po summitu africké Unie (leden 2011). Zde Kaddáfí oznámil založení Afrického měnového fondu. Wikileaks zveřejnila e-maily Clintonové, které jasně ukazují na zděšení Západu. Viz náš článek Clintonová osobně dosvědčuje debakl americké politiky v Libyi z roku 2013. USA a Francie musely odstranit Kaddáfího dříve, než by použil zlaté rezervy Libye k vytvoření pan-africké alternativy k dolaru a k africkému franku CFA, což je měna, zavedená Francií ve 14 bývalých koloniích. Loupež státních fondů po invazi a zničení státu dosáhla zhruba 150 miliard dolarů, větší část státního majetku je nedohledatelná. Mnohé by jistě mohl vyprávět Goldman Sachs a Mario Draghi, který tehdy byl vice-prezidentem této "úspěšné" banky.


Jak vypadá rozpadlá Libye dnes?


Tady jsou grafy, nebudu je komentovat, stačí se podívat na vývoj po roce 2011-15, kdy v zemi dobyté NATO a teroristy zavládl onen "chaos", o kterém psala i citovaná ČT. Začněme srovnání s jinými státy a ekonomikami, tj. USA, EU, Afrika.


Hezký skok do "demokracie", že ano? A nyní vývoj ekonomiky podle HDP.
A tady vývoj HPD na hlavu. Ale země je vylidněná, hlavní příjem je z plundrované rody a pašování uprchlíků z celého světa do EU. A celkem slušný příjem okolo 1500 dolarů za měsíc mají všichni místní a zahraniční žoldnéři a teroristé, kteří zde bojují. Tak se nedivte tomu zajímavému skoku v posledních letech.

Závěr. Zločinecká politika Západu, NATO a EU v této zemi vejde do dějin. Paradoxně platí, že jedinou zemí, která hájí skutečné zájmy evropských občanů, je Rusko. Kreml nutí vítězícího generála Haftára do mírových jednání, vojensky blokuje turecké teroristy dovezené ze Sýrie (ejhle, další výročí!), brání územní celistvost země, vede jednání o ukončení bojů a nastolení příměří, nutí strany do vytvoření vlády, kterou by tolerovali všichni zdejší zločinci. USA, Francie, Itálie, které teroristický puč vyvolaly a vojensky podporovaly, jsou Rusku skrytě vděčné za jeho intervenci. No comment k racionalitě tohoto imperiálního výboje, kdy Západ chtěl rozbitím této země zadarmo získat ropu a plyn, když o to přišel v Putinově Rusku.

* * *


Vzkaz redakce e-Republiky:
Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

19 komentářů :

 1. Tenhle článek se nechá jen těžko nějak komentovat, jenom je mně smutno!

  OdpovědětSmazat
 2. Tak lepší systém pro lidi byl zničen stejně jako socialismus a to dělají USA neustále a kapitalisté k tomu tleskají. Ještě si u toho stihli nakrást.

  OdpovědětSmazat
 3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 4. Ubohý jsi ty který se skrýváš za Unknown. Za Kaddafího byl v zemi blahobyt a protože nechtěl americký dolar jako rezervní měnu a chtěl jí vytvořit protipól v podobě jednotné africké měny, musel být zlikvidován. Proto byl označován za teroristu, kterým rozhodně nebyl. Jen ubohý hlupák může uvěřit takovým lžím, které o něm dekadentní západ šířil a šíří !!!
  Podle vás je prostě lepší dnešní bída libyjců než někdejší Kaddáfího blahobyt.

  OdpovědětSmazat
 5. Divide and conquer, Rozděl a panuj. Rozflákat, "vybombardovat do doby kamenné", zničit, vykrást, vyplenit a nechat svému osudu, to je strategie loutek těch psychpatických zločinců, kteří, což je až neuvěřitelné v 21. století, vládnou v Americe a celému tomu slavnému Západu, jejichž předky už v 11. století vykopali "hloupí" Rusové z území mezi Černým a Kaspickým mořem pro jejich krutost, křiváctví a chamtivost. Nyní chtějí tito zločinci ještě Rusko, což je jejich odvěký cíl, a proto je Země nyní téměř nebezpečným místem pro život miliard naivních lidí, kteří chtějí žít v míru.

  OdpovědětSmazat
 6. A proč máš s tím problém, Sputniku? Žiješ přece, díky tvému imámu poravdy a lásky, "panu Havlovi", ve "svobodné a "demokracické zemi - a jsi šťastný jako blecha!

  OdpovědětSmazat
 7. Zase se hluboce mýlíš, přemřelo. Kdybys nebyl předposraný zbabělec a srab, který místo toho, aby z toho nenáviděného režimu zdrhnul, jako mnoyí odvážní, a raději bolševikům otíral řit a práskal na sousedy, dověděl by ses, že Jugoslávci tehdy o nějaký ten kapitalismus vůbec nestáli, protože ten režim jim vyhovoval. Ale to bys nesměl být srab.

  OdpovědětSmazat
 8. Výborně INDICKÝ BĚŽČE 27. března 2021 10:35, toho se držte. Používejte argumenty podložené fakty, dávejte skutečnostem oprávněnou váhu a nenadávejte. Pokud jde o Libyi, v článku obsažené a nezpochybnitelné grafy dokládají všechno. Libyjci si díky zcela nesporné, cizí, protiprávní a zištné intervenci pohoršili. A jestli Kaddáfí vládnul 40 let, pevnou rukou nebo ne, není podstatné. Podstatné je, kdo a jak si namastil kapsu na úkor samotných Libyjců. To laskavě dovysvětlete. Bude ticho, že? JiH

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Irák a Lybie, to bylo velice mastné sousto. V obou zemích se kompletně vyplenila hotovost bank, zlato odvezli ochránci svobody a demokracie. Ti také odvezli drtivou většinu muzejních artefaktů. Plnenění domů obyčajných obyvatel už nechali na obyčejných vojácích nebo místních kriminálnících.

   Smazat
  2. To co udelali Lybii, ma tak trosku na triku Rusko, totiz tenkrat kdyz tu akci proti Lybii odhlasovavali v OSN tak Rusko z nejakeho pitomeho duvodu abstancovalo, cili nehlasovalo ani to nevetovalo

   ale pozor nevim jak a jestli to bylo prave o hlasovani o Lybii nebo o Jugoslavii, takze mne laskave opravte jestli kecam

   Smazat
  3. Basos, to bylo poslední hlasování, od té doby jedou i proti. A nejednalo se o bombardování, ale bezletovou zónu, i když to následně vedlo k bombardování. Zdržela se i Čína, Německo, Brazílie a Indie. U Ruska to částečně souviselo i s jejich přijetím do WTO. Také využívání práva veto není jen tak jednoduché, chtělo by to koordinaci alespoň ještě s jedním státem a musíte mít dobrý důvod.
   O Jugoslávii se nehlasovalo, to je akce NATO.

   Smazat
 9. Frokie 10:45 přesně. Od té doby začala bezmezná nenávist k Rusku a drancování všech států na světě, které se dají. Jejich nenávist, krutost, křiváctví a chamtivost je nebezpečím pro celý svět. INDICKÝ BLBEC a UNKNOWNI HOVNIVÁLOVÉ jsou z jejich rodu. Poznáte je podle zavilé nenávisti k Rusku. Bojí se ožralých mužiků v láptích.

  OdpovědětSmazat
 10. Kachno, k těm hrůzám expanze Ruska jsi zapomněl ještě na to, že kromě socbloku neoprávněně zabrali a dosud nevrátili Sibiř a Dálný východ, Kyjevskou Rus včetně Krymu, oblast Ladogy i s Petrohradem, Karelii, Zakavkazko, Kolský poloostrov, Kalmýkii, Tatarstan, "Uralskou republiku" včetně Jekatěrinburgu, rep. Mordovia, Udmurtia, Komi, Mari El... a další území, a samozřejmě evropskou Arktiku, kterou USA považuje za svoji. To jsou běžné požadavky na Rusko, které jsem dosud zaznamenal. Jsou to zloději a vrazi, rozumíme. Existuje vůbec Rusko? Ukrajinci tvrdí, že ne, že i ten název jim ukradli, včetně slavné historie.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kachnu během mé odpovědi smazali.

   Smazat
  2. Unknowne, viď že Srb vyvolal i 1.sv.válku, válku s Osmany a podílel se na vyvolání 2.sv.války? Pak možná i další války..., v každém případě vraždil a vraždil. Co je už potřeba, když máš jasno?

   Ohledně Kaddáfiho... když to byl takový příšerný terorista, co vraždí lidi po celém světě, proč se s ním stýkali evropští vůdci a dokonce i soukromě? Proč ČSSR a komunisti neskončili na mezinárodním soudu, když se "zjistilo", že poskytli Semtex Kaddáfímu na sestřel PanAm a jiné teroristické útoky? A rád bych se poučil, jaké další akce má Kaddáfí na triku.

   Smazat
 11. Zajímavé. Článek o Lybii a všechny příspěvky jsou adresovány Rusku, včetně toho mého.

  OdpovědětSmazat
 12. Útok na Lýbii byl mezinárodní zločin, proto se raději o tomto útoku USA, Francie a dalších na Lýbii, raději mlčí!!

  OdpovědětSmazat
 13. K těm vydobytkum, o kterých se tu od 90.let vubec nemluvilo, patřila verejna doprava zdarma. Z toho musela i demokratům spadnout čelist, co v jejich blízkosti je za stát. Oni meli socik se vsim vsudy, kdyz v evropě uz vyhral neoliberalismus, kaddáfí se snažil bratrit se západem, proto ho rusové asi nechali, ať si to užije. O tom man made vodovodu pod povrchem pouště byl dokument, stavěli mu ho zap. inženýři, ale nemyslim si, že se dokončil. Ta bezletova zóna a francouzska válka myslím začaly než se to stihlo, ale přesně nevím. Lybijci byli v pohode, hrdi, příjemní arabové, ale v čr v 90. letech uz nestudovali. Njn.

  OdpovědětSmazat
 14. Muammar Al-Kaddáfí: Zelená kniha.
  Dostat se na její stránky můžete přes odkazy na wikipedii , heslo Zelená kniha- kniha (na konci vyšla česky v nákladu 30 000 výtisků)
  anebo stáhnout na
  www.ulozto.cz
  Česky vyšla též roku 2011 kniha
  Patrick _Haimzadeh : V srdci Kaddáfího Libye (autor pracoval jako vyjednavač pro Francii a OSN)

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.