Reklama

pondělí 15. března 2021

Dnes probíhá, co K. H. Frank hlásil Hitlerovi. Zbořil a fakta o březnu 1939

15. 3. 2021   ParlamentníListy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA 
„Ahoj Máňo! a Ahoj Franto! Zajímavé bylo také, které filmy dostávaly ceny.“ Politolog Zdeněk Zbořil se pozastavuje nad předáváním Českých lvů, které měly svou „chorobnou“ dohru. Kromě „snobské sebranky,“ reagoval také na zásadní vyjádření prezidenta Miloše Zemana k výměně ministrů i šéfky SÚKL. Komentuje také „koncert“ bývalého prezidenta Václava Klause. Část Rozjezdu věnuje výročí okupace v březnu 1939. „Vymývání mozků, nebo ‚zbavování Čechů jejich historické mytologie‘, jak doporučoval už v roce 1940 K. H. Frank ve svém memorandu Adolfu Hitlerovi, probíhá.“ Slova o smíření podle Zbořila nejsou ničím jiným než metaforou pro národní odcizení, omluva jen jednostranným vyjádřením souhlasu s ponížením.

(Na snímku historik a politolog Zdeněk Zbořil)
Český lev se letos konal bez diváků. Ceremoniál v Rudolfinu nicméně proběhl před kamerami České televize. Umělecká elita v čele s Ivanem Trojanem byla testovaná na covid-19, čili mohla být bez roušek. S ohledem na přísný lockdown už samotná akce vyvolala kritiku, protože lidé nemohou navštívit ani své příbuzné a možnost prokázat se negativním testem jim nikdo nenabízí. A nešlo jen o samotnou akci, ocenění představitelé po skončení přenosu před Rudolfinem kouřili a popíjeli kávu.

Je to, podle mého názoru, zase jedna bouře ve sklenici vody, která odvádí pozornost od věcí podstatných k nepodstatným. Např. od toho, že udílení cen Českého lva bylo podivně prezentováno, elegantní dámy ve večerních róbách a konferenciér ve smokingu se zdravili Ahoj Máňo! a Ahoj Franto!, ale zajímavé bylo také, které filmy dostávaly ceny. O mnohých z nich by se mohlo říci, že nezaslouženě, ale o tom veřejná diskuse není. Jde hlavně o to, že významní filmoví tvůrci nepřemohli svůj kuřácký absťák a museli si dát páva někde za rohem. Jistě, měli stejně naivní a svůj chtíč neovládající předchůdce na tribuně pražské Slávie nebo v některých pražských hospodách. Tam i tam byly osoby významné i neméně nevýznamné. Ta bouře nevůle, která se okolo toho všeho rozpoutala, je ale až chorobná,“ komentuje politolog Zdeněk Zbořil.

„Myslím, že ta nařízení ohledně epidemie platí pro všechny. A také by je všichni měli dodržovat. Všichni jsme tímto ‚trestem božím‘, touto nemocí, postižení, tak ať to všichni vydrží. Ta nemoc nedělá výjimky, tak proč bychom měli mezi sebou dělat výjimky my,“ přidal svou reakci pro PL herec a bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák.

„Pan poslanec Ventruba a dávný přítel ze studentských dob Honza Vodňanský jsou oběti covidu a větší výstrahou a ponaučením než několik hostů Českého lva, kteří si šli zakouřit jako malí kluci na školním záchodku. Odstrašující příklad z toho udělaly zase ty nešťastné „přímé přenosy“ odněkud zpoza rohu, které jsou, nejen u nás doma, mediálně tak atraktivní. Přiznejme si ale poctivě, že také žádané. Když ale ani zákonodárný sbor a moc výkonná takové dětinské prohřešky nezvládají, proč by se měli jich zdržet i ti ostatní. Pan poslanec Ventruba (ODS) jistě hlasoval proti prodloužení stavu nouze v dobré víře a nepředpokládal, že se mu osud pomstí, a že mu to média připomenou. Ale každý z nás by mohl mít alespoň část osudu pod svou kontrolou,“ říká Zbořil.

Snad si pan prezident mohl odpustit tu „snobskou sebranku“

K udílení cen se vyjádřil v rozhovoru pro PL prezident Miloš Zeman: „Můj tiskový mluvčí Jiří Ovčáček reagoval naprosto správně povzdechnutím, že jsme nemohli realizovat státní svátek 28. října a já se ptám, je snad Český lev, který upřímně řečeno je spíš akcí pro snobskou sebranku, důležitější akcí než národní svátek?“

„Snad si pan prezident mohl odpustit tu ‚snobskou sebranku‘. Ale možná se na to Ahoj Vašku! díval a patrně ho to, jako mnoho jiných diváků, nepřesvědčilo o tom, že na pódiu Rudolfina, které kdysi bylo budovou prvního československého parlamentu, vystupovali lidé, aby to bylo hodno jeho tradice i současné dobré pověsti významné a ve světě známé koncertní síně,“ komentuje politolog.

Herečka Eliška Balzerová napsala prezidentovi otevřený dopis. Osobně byla přítomná na slavnostním večeru. Psala o tom, že s radostí a hrdá na práci kolegů předávala hlavní cenu pro nejlepšího herce Ivanu Trojanovi za film Šarlatán. „My, ve vašich očích šašci a klauni, jsme od nepaměti měli za úkol nastavovat mocným zrcadlo. Udělám to dnes i já. Prý vás pobouřila a k nevybíravému výroku přiměla fotografie kouřících kolegyň a kolegů bez roušek. Tak pro pořádek: Bylo to místo mimo budovu, k tomuto účelu určené. A ruku na srdce – kolikrát jste vy kouřil na místech zcela nevhodných a dával jste si přinášet ‚popelníček‘, kdykoli a kdekoli se Vám zlíbilo, i k nelibosti ostatních,“ napsala také Balzerová. Jedním dechem dodala, že mnohé české filmy dělají České republice lepší pověst a jméno než někteří vládní politici. Na její slova pak odpověděl mluvčí Hradu a přidávají se další.

„Nejsem si jistý, že právě film Šarlatán, kterému se dávaly ceny ČL jako na běžícím pásmu, je tím, který bude dělat České republice tak dobré jméno, jak si paní Eliška Balzerová myslí. Ale to je věc názoru. Kouření je jistě jedna z prezidentových neřestí, sdílí ji s mnoha ostatními, mj. také s herci. Co se dopisu paní Balzerové týče – napsala, co napsat chtěla. Souhlasit se s ní dá zásadně jen v jednom: Někteří politici (ale ani herci) dobré jméno naší zemi opravdu nedělají,“ konstatuje politolog.
14 komentářů :

 1. Povinně si platíme ČT, která má být dle kodexu vyvážená a nestranná a to je vidět, jak tento princip porušuje právě dnes!! Dnešní datum 15. března je zmíněno v ČT pouze okrajově a to ještě jsou zmíněni jako okupanti nějací ,jinak nespecifikovaní nacisté , ale datum 21. srpna je v ČT svátek patologické rusofobie , která kvete týden před tímto datem a týden po něm!! Jenom bych připomněl, že 21. srpna 1968 nás přepadli a okupovali především Ukrajinci,Poláci, Němci, Maďaři a Bulhaři, co se týče národnostního složení okupačních vojsk z 21. srpna 1968, Rusů bylo tak cca 20%, přesto ČT překrucuje, manipuluje a lže, když hovoří o ruské okupaci a tato vojensko - historická data lze velmi jednoduše doložit!!!

  OdpovědětSmazat
 2. Dobre jmeno….pro komedianty a dalsi zcela urcite a jejich pycha jeste stoupne. Dockaji se za to jejich 30 stribrnych od sil Zla. Na rozdil od jidase nepochopi tak rychle a vyrovnani prijde az pozdeji.

  OdpovědětSmazat
 3. Stojím za presidentem snobská sebranka to je hrají si na nadlidi jako celá kavárna.

  OdpovědětSmazat
 4. Nejlepší slovní hit je "Navalný" Havel a "bratrská" německá pomoc 15. března 1939 !!! To jsou rány do hlavy, už se nemůžu ani smát!

  OdpovědětSmazat
 5. Kdyz vloni,uz za korony,dostalo fury cen Nabarvene ptace,vrchol hnusu ,uchylneho snad rejži Marhoula,nedivim se nicemu.Koukala jsem do pulky,pak jsem honem vypnula.Malem jsem si poblinkala koberec.Marhoul zase uspesne poblil slovanske narody.Co Slovan,to prase,uchyl a primitiv.Takovi tvurci patri do psychiatricke lecebny.A nebo do Hollywoodu.Vsak se pochlubil,ze dostal nabidku.A mnoho lvu prave od snobskych blbu a nadute smetanky,ze,pani Balzerova.Bagoun

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlas též jsem ten škvár viděl.

   Smazat
  2. Podstatné je poslání těchto a podobných škvárů:totiž převýchova. Převýchova mladé generace, která dnes zažívá ve škole místo dějepisu bezobsažný paskvil, o který nemá sebemenší zájem. Film je tedy (paradoxně řečeno s jistým V. Uljanovem)opět nejdůležitější umění.

   Smazat
 6. Střety v Nizozemsku: Policie musela použít vodní děla při rozhánění demonstrací proti koronavirovým opatřením. Foto

  https://cz.sputniknews.com/svet/2021031413326441-strety-v-nizozemsku-policie-musela-pouzit-vodni-dela-pri-rozhaneni-demonstraci-proti-koronavirovym/

  OdpovědětSmazat
 7. Omluva Němcům. Za co? že jsme k ním po válce jako ti co byli na straně vítězů, jako ke zrádcům republiky tak benevolentní? Za své zločiny a zradu své vlasti Československa byl trest vyhoštění opravdu ale opravdu velmi mírný. Navíc jsou tam, kde chtěli být.

  OdpovědětSmazat
 8. Kromě toho, že už funguje široká fronta médií, "znlaců",akademiků,umělců a politiků co se zabývá "zločiny"
  fanatických Českých nácků - existuje i technika jak jejich názory propagovat. Zejména opakované pořady v mizerné ČT,
  reportáže ze sudet, projevy ministrů zahraničních věcí
  Trautenberka nebo Petříčka, prezentace hrdiných němců z války na NETU i rostoucí závislost ČR na Německu - to jsou
  cesty k zvratu výsledků války. V historii Čechům škodili nejvíce naše tzv. "elity" - šlechta s německými jmény,katolická církev řízená z Vatikánu a Německa a politici nakoupení nebo vydíraní z Německa. Ti zejména ve válkách,náboženských a majetkových sporech vždy pomohli
  našim nepřátelům. Proto mají většinou i německá jména. Ne všichni němci byli za války psychopati a vrazi. Ale těch slušných bylo proklatě málo. Nebyla náhoda,že si němci jako národ vysloužili nedůvěru a nenávist ve většině států Evropy.
  Snad jen nacističtí řezníci v Chorvatsku,na Ukrajině a Pobaltí měli Hitlerovi "kulturtregry" v oblibě a osvojili si jejich způsoby. I dnes se tito magoři vynořují z krysích
  děr s pochodněmi na Ukrajině a zkoušejí si zopakovat svůj um. Je s podivem, že si toho na západě demokrati nevšímají - stejně jako náš soudruh Petříček,Trautenberk nebo Lidovci a jejich voliči.

  OdpovědětSmazat
 9. Máme to, co si zasloužíme,bez našich volebních hlasů by ve vládě takové podržtašky nebyly,s čímž souvisí i český lev.
  Asi to tak má být dokud nepadneme na hubu ,pokud tedy už nebude pozdě a republika bude na huntě ,až si to uvědomíme máme, k tomu nebezpečně blízko.

  OdpovědětSmazat
 10. To všechno platíme z daní našich hladových mezd. Copak nás mohou mít za normální lidi, když jím tak lezeme do zádele.

  OdpovědětSmazat
 11. to ještě o nich mluvil Zeman hezky, Miloši, příště trošku přitvrdit.

  OdpovědětSmazat
 12. Není divu, že majitelé médií určují jejich obsah a respektuji to. O to víc bolí naše Veřejnoprávní ČTv, kde jsme my Češi nedobrovolnými akcionáři. Je mi sice osobně ukradená, ale protestuji, že je ukradena.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.