Reklama

sobota 20. března 2021

EU politikaří s ruskou vakcínou

Finian Cunnigham

20. 3. 2021  SCF,  překlad Zvědavec

Evropská veřejnost ještě více než kdy jindy zjišťuje, že její nezvolení a velmi dobře placení byrokraté dávají v sázku zotavení se z pandemie tím, že politikaří s ruskou vakcínou.

(Na snímku Finian CUNNINGHAM, bývalý redaktor a píšící přispěvatel významných mediálních organizací.)


Itálie má být první stát Evropské unie, který bude vyrábět ruskou vakcínu Sputnik V, určenou k očkování proti novému typu koronaviru. Tento týden to potvrdila rusko-italská obchodní komora.

Ruský vývojář vakcíny uvedl, že probíhají další jednání o lokální výrobě Sputniku V se Španělskem, Francií a Německem. To se týká i několika dalších členů i nečlenů EU, kteří již začali schvalovat používání ruské vakcíny, včetně Maďarska, Slovenska, České republiky, Srbska, Moldavska a Černé Hory.

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že větší část evropské veřejnosti má kromě jiných schválených vakcín stále větší zájem o Sputnik V. To odráží rozsáhlou frustraci z pomalého zavádění imunizace ze strany orgánů EU, potýkajících se s problémy s dodávkami vakcín, vyráběných na Západě.

Je stále více zřejmé, že problém EU s opožděným očkováním se zhoršuje, neboť někteří politici a úřední činitelé politikaří s ruskou vakcínou. Je to neomluvitelné odchýlení, které se vrátí a bude strašit EU ve formě veřejného hněvu a nespokojenosti.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a její předchůdce Donald Tusk, který je nyní v čele parlamentního klubu pravicové Evropské lidové strany v parlamentu EU, vyjádřili cynické podezření ohledně záměrů Ruska nabízet svou vakcínu. Tusk uvedl, že Evropané by neměli být naivní, čímž naznačil, že Rusko má nějakou politickou agendu.

Není to však Rusko, kdo politikaří, ale právě politici, jako jsou Leyenová a Tusk, kteří podle všeho trpí chronickou rusofobií, což zatěžuje základní politická rozhodnutí.

Podobný případ této „nemoci studené války“ můžeme doložit příkladem Hannu Himanena, bývalého finského velvyslance v Rusku. Ten komentoval zprávu, že Rusko nabízí Finsku technologii pro místní výrobu vakcíny Sputnik V. Bývalý velvyslanec spekuloval o tom, že Rusko „testuje proveditelnost“, s cílem „zasít rozkol“ mezi členy EU. To je otřepaná protiruská zástěrka, kterou používají američtí a evropští transatlantičtí prosazovatelé NATO, když tvrdí, že Moskva má strašlivé plány na zničení západní demokracie.

Ukázalo se však, že Rusko učinilo nabídku Finsku údajně až poté, co bývalá finská prezidentka Tarja Halonenová, která nyní pracuje pro Světovou zdravotnickou organizaci, formálně kontaktovala ruské úřady ohledně dodávek vakcín Sputnik V.

Takže to nebylo Rusko, kdo inicioval dohodu s Finskem, ale Světová zdravotnická organizace a bývalá finská prezidentka. To uvádí do perspektivy negativní spekulace, že Moskva nějak politizuje ruskou vakcínu.

Ruský vývojář Sputniku - Ruský fond přímých investic a institut Gamaleya v Moskvě - opakovaně prohlásil, že chtějí spolupracovat s evropskými státy, aby se maximalizovala účinnost a načasování rozsáhlého imunizačního programu. Rusové vyjádřili politování nad tím, že v souvislosti se společnou výzvou vymýtit pandemii covid-19 se upřednostňuje politika nad lékařskými kritérii.

Tento cíl - který by měl být bez váhání považován za mimořádně rozumnou strategii - maří orgány EU, které jsou neschopné přemýšlet nad rámec studené války.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) - regulační orgán pro vakcíny - nedávno varovala evropské země, že „hrají ruskou ruletu“, když si objednávají zásoby vakcín Sputnik V ještě před oficiálním schválením agenturou EMA.

Rusko rozcupovalo agenturu EMA za její nevědecké poznámky. Bylo prokázáno, že ruská vakcína je vysoce účinná v léčbě případů covid-19, včetně případů nových virulentních variant. Prestižní odborný a nezávislý časopis Lancet a desítky národních regulačních orgánů po celém světě potvrdily její účinnost. Více než 40 zemí schválilo léčbu vakcínou Sputnik V, z níž se stala přední vakcína na světě, zejména v chudších zemích, které si ve srovnání s dražšími západními způsoby léčby mohou spíše dovolit ruskou vakcínu.

Evropský regulátor agentura EMA projednává žádost Ruska o schválení Sputniku V již dva měsíce. Iracionální odklad schválení lze vysvětlit pouze tím způsobem, že představitelé agentury EMA trpí stejnou rusofobií z dob studené války, jako politici Leyenová a Tusk.

Ursula von der Leyenová, která byla dříve německou ministryní obrany a šéfkou NATO, stejně jako Tusk, učinila minulý měsíc jízlivé poznámky o tom, že Rusko není schopno pokrýt výrobou vakcíny Sputnik V poptávku.

Von der Leyenová naznačila, že Moskva má záludný tajný program: „Stále se divíme, proč Rusko nabízí teoreticky miliony a miliony dávek, přičemž dostatečně nepostupuje v očkování svých vlastních lidí.“

Zástupci Ruska v Bruselu na oplátku řekli: „Zástupci ruských úřadů, vědeckých komunit a podnikatelských subjektů, včetně Ruského fondu přímých investic, zabývajících se propagací vakcín na světovém trhu, opakovaně veřejně zdůrazňovali, že očkování vlastních občanů představuje absolutní prioritu Ruska v boji proti covidu-19.“

Jak ukazují dohody s Itálií a dalšími evropskými zeměmi o lokální výrobě, Rusko nepředpokládá, že bude zásobovat svět vakcínami ze svých vlastních výrobních závodů, jak Leyenová sarkasticky naznačila.

Rusko se evidentně snaží spolupracovat s evropskými národy na vzájemném principu zvýšení dodávek vakcín prostřednictvím dohod o místní výrobě. To dává smysl, neboť jde o racionální snahu vymýtit pandemii. Existuje rčení, že žádná země není v bezpečí, dokud nejsou v bezpečí všechny ostatní země. Je rozhodně v zájmu Ruska dostat pandemii ve vlastní zemi i v Evropě pod kontrolu, aby se ekonomiky a společnosti mohly vrátit k nějaké normálnosti.

Chaotické zavádění vakcinace v EU je fraška, kdy Brusel předvádí špatné vedení a nekompetentnost. Rusko nabízí potenciální řešení, které je výhodné pro obě strany, a přesto lidé, jako je Leyenová a její způsob uvažování z dob studené války, zhoršují tento chaos. Leyenová dokonce tento týden ukázala svou podrážděnost, když si postěžovala: „Už máme plné zuby toho, že z nás dělají obětní beránky.“

„Obětní beránek“ je špatné slovo, přesnější by byl výraz „viník“. Evropská veřejnost může více než kdy jindy vidět, že jejich nezvolení a velmi dobře placení byrokraté dávají v sázku zotavení se z pandemie tím, že politikaří s ruskou vakcínou. Konec konců je to samotná EU, která si dává vlastní góly, pokud jde o zasetí sváru a nespokojenosti v rámci bloku.


11 komentářů :

 1. Neschopnost nechci napsat přímo podlost idiotů z EÚ. Štvavá politika z nich přímo stříká.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No a kdy kdosi misto sracek zorganizuje demo za licenci na vyrobu

   skweleho SPUTNIKU V ktery ty viry pry jako masovy vrah zabiji na pockani a ne demonstraci za to,aby dal pan Babis jeste vetsi naklad demolice ekonomiky republiky ceska?

   Smazat
  2. No jo také jsou to jen sluhové usa a musejí hlásat co si přejí za oceánem. Také ukazují že to s korákem není tak horké když politikaří.

   Smazat
  3. EU oddaluje záměrně schválení SputnikuV, ale přitom je věřejně známo, že AstraZeneca a Sputnik V (V jako vektor) podepsaly dohodu o spolupráci. AstraZeneca se pozvolna změní na SputnikV a ti co si budou myslet, později, že jsou očkováni AstraZenecou buzdou mít v těle SputnikV - nejlepší anticovid vakcínu ! Budou za idioty.

   Smazat
 2. Lepší reklamu pro Sputnik V by ani v Rusku nevymysleli,jak jim to dělají v Bruselu a mnozí politici v četně naších.

  OdpovědětSmazat
 3. Hlavně to celé dění okolo Sputniku udržme v paměti ! A nejde jen o Sputnik. Slyšeli jste o nové iniciativě ODS ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Copak vymysleli ti miglanci z ODS,kteri pry nechteji

   zadne volice?
   Uz planuji zajisteni okamzite prime lidove demokracie typu Nova republika?

   Smazat
  2. Základnu NATO do Česka, konec dabingu na ČT. Část ODSky chce dát programu grády. Má vaši podporu?

   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zakladnu-NATO-do-Ceska-konec-dabingu-na-CT-Cast-ODSky-chce-dat-programu-grady-Ma-vasi-podporu-657824

   Smazat
  3. Tak ODS,ktera nam dodala kapitalismus bez skrupuli,vychazejici z gangsterismu chce v diversi zubozene OS

   obcanske spolecnosti pokracovat?tentokrat navrhuje zastavit vyrobu piva,prodat postu a vykrast vse co neni prisroubovano a za to ji ma OS zase volit a dokonce se sukli dohromady s dalsimi diversanty,no to je panecku nadeleni.
   Ne nadarmo pracuje pani ANNA husita z KSH na nve ideologii tzv antineomarxismu,,ktera takovym stavi do cesty prehradu s novym ideologickym zakladem.

   MOC LIDU;HUSITSKA SILA BOZI.

   Vypalme jako obcane volici zlodejum,piratum a ohlupovacum lidu jejich rybnik zla,jinak misto vystavby tovarny na vyrobu SPUTNIKU V (boze cara chran), budeme muset stavet zakladnu pro valecny srot a dostaneme viry a bacily ODS naprosto nam ke zvoleni nepotrebne!

   Smazat
 4. Drama okolo vakcín vrcholí. Jsem zvědav na pokračování kouzelného razítka, které vše rozhodne. Mám obavu, aby razítko nepřehlédlo a nezmocnilo šamany. Taky místo vakcín by jsme mohli zhmotňovat tmu, obzvláště dobře zaplacenou.

  OdpovědětSmazat
 5. Já bych v blokování ruské vakcíny pro evropské státy ani až tak nehledal politiku.Kdo jsou čelenové ve vedení EU? V první řadě lobisté, kteří jsou tam nasazeni prosazovat zájmy různých firem. Samozřejmě, že i paní Lejno.Astra zeneka byla zdehoneastována konkurenčními firmami, protože je nejlacinější. Zřejmě opravdu asi nebude tak kvalitní. Aby se pak výrobce neodvolával na její lacinost až se prokážou za čas její nedostaky. A Rusové se do Evropy nehrnou. Mají tolik zakázek, že skoro nestíhají. Proto prodávají licence aby postiženým zemím alespoň tak pomohli. Kdo nechce, ať nechá být...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.