Reklama

sobota 27. března 2021

Hájí Petříček ještě zájmy národa a občanů?

Jiří Paroubek

27.3.2021  VašeVěc

Přiznám se, že nejsem vůbec nadšený ze záměru nechat vystavět jeden či dva další bloky jaderné elektrárny (JE) Dukovany. Myslím, že bychom měli hledat jiné alternativy řešení a nejsem s tímto svým názorem zdaleka sám. Ale když už se vláda rozhodla dostavět JE Dukovany, měla by hledat (a to jakákoliv vláda, levicová anebo pravicová) v zájmu občanů co nejracionálnější a nejlevnější řešení.

(Na snímku český ministr zahraničních věcí Petříček /ČSSD/ s americkým státním sekretářem Pompeem. A my pořád, proč má dnešní ČSSD tak málo příznivců)

Řeknu to jednoduše. Pokud by byly ponechány ve veřejném výběrovém řízení pouze firmy, např. typu Westinghouse, měli bychom v budoucnu pěkně drahou elektrickou energii. My, tedy čeští občané, ale také české firmy. Nám, občanům by se pak snížila životní úroveň přímo a firmám by se zvýšily náklady, což by vedlo ke zhoršené konkurenceschopnosti nákladově náročnějších českých výrobků na zahraničních trzích. Tedy, zprostředkovaně také ke snížení životní úrovně občanů. Prostě v národním zájmu je mít co nejširší výběr dodavatelů. Obecně se předpokládalo, že z pěti možných uchazečů o zakázku dostavby jaderného bloku, by nejlevnější nabídky měli nejspíše Rusové, Číňané a Jihokorejci.

Celá česká pravice už dlouho pléduje za to, aby do tendru nebyli zařazeni Rusové a Číňané, neboť jsou prý bezpečnostním rizikem pro stát. No, nějak mně uniká, v čem by vlastně to bezpečnostní riziko mělo být. Že by nám třeba Rusové anebo Číňané nechtěli do dokončených nových bloků jaderné elektrárny dodávat palivo? Ale vždyť je to pro ně byznys, proč by to dělali?

Možná, že by americké zpravodajské služby, kterých je myslím šestnáct a které se podílejí na řízení českých zpravodajských služeb, mohly sdělit, prostřednictvím např. BIS, co by se stalo, kdyby v tendru vyhráli např. Číňané, tedy čínská firma. Zda by nastalo nějaké obludárium či Avatar anebo výbuch islandské sopky? Prostě smysl mně uniká. Tedy, ten věcný smysl. Chápu, že Američané se chtějí zbavit nevítané konkurence, která má větší zkušenosti nežli Westinghause anebo Francouzi a tudíž pracuje s pravděpodobně nižšími náklady. Pokud někdo postaví investici za méně peněz, bude to nás všechny stát méně peněz a ceny elektrické energie za nějakých dvacet let. až (bude dostavba dokončena) budou nižší nežli by byly v případě, že investici budou zajišťovat firmy s podstatně menšími zkušenostmi.

Podívám-li se na počty stavěných reaktorů jednotlivými firmami, vedou pochopitelně Rusové a Číňané. Číňané se nyní velmi oprávněně zlobí, že byli zcela vyřazeni z tendru. Je to zcela nepochybně porušení svobody obchodu a rovného přístupu na trh a zcela nepochybně je to porušení před pár lety uzavřené dohody o strategické spolupráci mezi Čínou a Českou republikou.

Je zajímavé, že v tomto případě ministr zahraničí Petříček ani nepípl. Přitom strategická linie zahraniční politiky vlády nebyla změněna tak, jak by si to přáli ideoví přátelé Petříčka ze stran české pravice. Nepochybně o tom sní i Petříček, Poche a celá parta „reformátorů“ v rámci ČSSD.

Jen jim připomenu, že tento smluvní dokument nebyl podepsán za předsednictví vlády Babiše, ale jejich velkého guru a vzoru, Sobotky…

Nyní k Rusům, resp. k ruské firmě.

Ministr Havlíček udělal logický krok s tím, že jeho ministerstvo dalo investorovi (ČEZ) souhlas se zahájením bezpečnostního posouzení, a to vůči uchazečům: EDF, KHNP, Rosatom a Westinghouse. Tyto firmy dostanou předběžnou dokumentaci a budou požádány o předložení souhrnné informace, týkající se struktury nabídek a naplnění bezpečnostních požadavků.

Celkem logicky ministr Havlíček poznamenal, že samotné vypsání tendru přenechává Babišův kabinet až svým nástupcům, kteří vzejdou z říjnových sněmovních voleb.

Těžko se mi chápe, proč byl čínský uchazeč vyloučen z boje. Část opozice tím také argumentuje, že nechápe, proč Číňané ne a Rusové ano. Já si myslím, že Rusové mají přeci jen jednu výhodu, a to proti všem, a to praktickou. Jaderné elektrárny u nás stavěli vesměs jejich předchůdci a ruské firmy dnes dodávají do JE palivo, palivové články. Ty se ukázaly být levnější a kvalitnější nežli předtím dodávané americké palivové články.

Petříček propásl dobrou příležitost mlčet. Když už tedy nemůže říci něco rozumného. Pustit se do ministra za hnutí ANO a útočit přitom na Rusy je politická tupost první třídy. Převažující část levicového elektorátu, o který se v minulosti opírala ČSSD byla rusofilská. Ne nijak přehnaně, ale byla. A to nepochybně zůstalo dodnes, kdy zbývající část někdejšího obřího elektorátu ČSSD je ještě stále rusofilská. Pokud k Rusům bude korektní Havlíček, ministr za hnutí ANO, bude to další pobídka k tomu, aby i ti zbývající voliči ČSSD začali stříhat ušima a říkali si, že buď Petříček nebo oni jsou jaksi mimo. Zkrátka, je to nejlepší cesta, jak nahnat další část elektorátu ČSSD do náruče hnutí ANO.

Ve svém vyjádření Petříček blouzní, „že se z jaderné energetiky stane politické téma“. Ale ono se to politické téma z té JE stalo už ve chvíli, kdy zpravodajské služby vyhlásily, že je třeba Rusy a Číňany z tendru vyeliminovat. K tomuto (zřejmě americkými zpravodajskými službami inspirovanému) požadavku se jásavě připojila celá česká pravice. A nyní otevřeně také ministr zahraničí levicové ČSSD, Petříček. Už dlouho nepochybuji o tom, že se Petříček přes veškerou svou dobrou vůli už dávno rozešel s obhajobou zájmů obyčejných českých občanů, kteří ještě před deseti lety masově volili ČSSD.

Je to prostě další jeho obří politická chyba. Těmito svými chybami odpuzuje voliče ČSSD. Pokud by se snad z božího dopuštění stalo – a ono to není vůbec vyloučené –, že by Petříček, Šmerda a spol. na virtuálním sjezdu vyhráli, ukáže to, kam se ČSSD politicky posune. Obávám se, že pak jí celostátně zbude zhruba stejný elektorát, jako jí zbyl podle posledních průzkumů veřejného mínění v Praze, tzn. v Petříčkově politické doméně. Tedy 1 až 2%.

 


Autor Jiří Paroubek je bývalý předseda vlády ČR a bývalý předseda ČSSD.

23 komentářů :

 1. Naprosto přesná analýza. Kdysi jsem také volil ČSSD, ale ke změně preferencí mě donutili různí "Petříčkové" a mnohé korupční aféry...Je mi to osobně moc líto, ale tato strana se zpronevěřila v mých očích vlastnímu programu i hlásaným hodnotám. Petříček a jemu podobní jsou její definitivní hrobaři.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Celá dlouhá léta jsem volil ČSSD. Pohlavek mně daly eskapády páně Škromacha a ránu do zátylku jistý Sobotka ze Slavkova u Brna !! Proti Hamáčkovi až tak moc toho nemám, ale Petříček a ten exot v jeho zázemí jsou neslučitelní s mým pojetím politiky pro obyčejné lidi. Všichni podobní, potom hlavně "z prava" jsou pro mne absolutně nepřijatelní. Bohužel je to jedna veteš !!

   Smazat
  2. Také je již sleduji jen zpovzdálí. Jejich jedinou nadějí by byla Maláčová, pokud by k odbornosti zvládla i politiku.

   Smazat
  3. Je to jen otazka osobni statecnosti Babise kdy tohodle hajzla vyhodi

   Smazat
  4. Ada
   Proti Hamáčkovi nic nemáte? Já Vám napovim:
   Uzákonil třeba "předsudčnou nenávist" (řekněte něco proti migrantům či budete kritizovat slavnou Únii a půjdete sedět!!!)
   Nebo Hamáček nakupuje v této krizi vodní děla na rozprášení našich lidí při protestech a demonstracích,
   Hamáček je také silným vítačem migrantů!
   Hamacek je členem Aspen intitutu, který slouží zájmům nadnárodních společností a globalistům.
   Jinými slovy Hamáček v žádném případě neslouží zájmům České republiky!!! Hodně lidí ho považuje za vlastizrádce.

   Smazat
  5. Sociální demokracie nebyla nikdy ve své historii ani sociální ani demokratická. Trochu se k těmto idejím přiblížila za Zemana ale díky silnému Klausovi jen trochu. Současné vedení je banda lotrů.

   Smazat
 2. Tzv. česká pravice není pravice, ale jede svoji trockiádu.

  OdpovědětSmazat
 3. Petříček je dosazený hlupák , který pouze papouškuje, co je mu "předloženo"!! Ten je tak pitomý, že by mohl klidně rozpoutat i světovou válku a ani by o tom nevěděl! Vidět jeho projev je utrpení, co má Česká republika za neschopného matlala v roli ministra, který není schopen ani ten text odříkat!!

  OdpovědětSmazat
 4. Dle mého názoru tady pokračuje politické zastírání že naše vláda-nebo alespoň někteří ministři-dělají protinárodní politiku.O opozici zatím nelze říci,ale o ČSSD to platí,jim nejde o naše zájmy a hlavně peníze,jim stačí že bube spokojen jejich pán za oceánem.ČSSD musí zmizet,bude to škoda-oni a komunisté jsou příčinou že Babišova vláda zvýšila výrazně důchody a další slevy pro pracující.Petříček,Dintsbír, Veselý a další ji vedou do ztracena.Nevím Kam ČSSD nyní patří,zda do levice-taktéž komunisti,v této době kdy se přehodnocuje všechno,komunisté již nejsou levice,ale pravice.Nějak nevím kdo je vlastně levice!

  OdpovědětSmazat
 5. Bez ohledu na politiku je Petříček naprosto nevhodný člověk na post ministra zahraničí!,
  Bez ohledu na politiku je Petříček naprosto nevhodný člověk na post ministra zahraničí! Zde je další problém, že do politiky dnes nejdou kvalitní lidé , protože kdo by chtěl do doložitelně zločineckého a mafiánského prostředí! Petříček je trapná a směšná figurka, stačí když řekne jednu větu a člověk ihned ví, s jakým hňupem má tu čest! Dobrý a hodnotný ministr zahraničí by byl Hynek Kmoníček , současný velvyslanec v USA! To je úplně jiná liga člověka a nikoliv ten "apíťa" Petříček, což je opravdu ostuda ČR a to nikterak nejsem zastáncem předsedy KSČM Filipa , který chce jeho demisi, ale má bohužel pravdu!!

  OdpovědětSmazat
 6. Největším paradoxem ve věci dostavby jaderných bloků je to, že v otázce bezpečnosti je to obráceně, než tvrdí eurohujeři. Je to na rozsáhlejší argumentaci, ale na rozdíl od "bezpečných"? uchazečů, máme v České republice dostatek vlastních a vzdělaných odborníků na stavbu, provoz a řízení bezpečnosti tzv. ruských technologií. A také, pořád ještě, kapacity na výrobu základních komponentů. Jednak mnoho z našich odborníků vystudovalo jak české tak i ruské vysoké školy, mnozí už i západní, umí a jsou schopni prostudovat a zvládnout technickou dokumentaci tak, že jakákoliv závislost v budoucnu bude bezpředmětná.
  A hlavně, náš průmysl je ještě pořád schopný vyrobit reaktor, čerpadla, potrubí, chladicí i řídící systémy a zároveň minimalizovat závislost na cicích dodávkách. A nikdo nám to nebude moci vypnout, kdy se mu zamane.
  Proběhlo svého času v médiích, že Westinghouse požaduje v případě výstavby řídící a ovládací centrum v americe. Tedy, lapidárně, "vypínací knoflík" mimo kontrolu České republiky.
  U čínského zájemce je velkou nevýhodou komunikační bariera a pravděpodobně malá ochota "pustit" výrobu do České republiky.
  U těch dvou ostatních je to obdobné, navíc se sytémy, které u nás moc odborníků umět nebude, a s nevalnou "dodavatelskou" pověstí.
  Já se nedivím, že si vláda nechce dobrovolně podřezat větev pod energetickou bezpečností země.
  A k Jiřímu Paroubkovi si neodpustím poznámku, že hledat jiné alternativy k "jádru" je jistě správné, ale čas je neúprosný, a protože žádné v dohledu nejsou, musí stát zajistit dostatek energie jediným bezpečným a dostupným zdrojem, a to jsou prozatím jenom jaderné bloky. Větrníky a panely jsou zločinná blbost. A likvidace uhelných zdrojů, se kterou racionálně myslící člověk nemůže souhlasit se, bohužel, už asi z ideologických důvodů nepodaří zastavit.

  OdpovědětSmazat
 7. Děkuji ČSSD za toho b.Petříčka, protože lépe nemohli lidem ukázat, jakou že to mají garnituru. Když si někdo dělá reklamní poutač, tak si na něj dává to nejlepší, co má. No páni z ČSSD blahopřeji k vlastnímu gólu. No a otázka jaderné elektrárny naštěstí není tak primitivní, aby ji pochopil i exot Petříček. Čili jaho plácání nemůže brát v úvahu nikdo, kdo má všech 5 pohomadě. Nejde jen o přání bolševiků ze serátu, ani o přání páté kolony nazývané debil-blok. Hlavní problém je technický, protože každý jaderný reaktor musí mít zajištěno BEZPEČNÉ chlazení a v místě jeho stavby není nadbytek vody. Takže se bude stavět slabší výkon, než dosavadní bloky a to umí hlavně RF. Západní umělci s takovými bloky nemají zkušenost. Petříčku, než něco plácneš, zkus myslet, pokud víš, co to je.

  OdpovědětSmazat
 8. V Kanadě jsem měl známého a než zemřel, tak mi mockrát psal, co si o nás jako národu myslí rozumní kanaďané. Měli jste soběstačné zemědělství, špičkové ocelárny SONP, vyráběli jste od jehel až po jaderné elektrárny všechno a kvalitně. Škoda jako značka má ještě doznívající zvuk, hezké ženy, jste národem J.A. Komenského, dali jste světu polarograf Hejrovského a kontaktní čočky p. Vichtrleho. Pak jste to podělali v jednom blbým roce 1989 a dnes jste na chvostě světa. Nic si nemůžete rozhodovat bez schválení těch, kteří vám vykrádají ekonomiku. Jste všichni proti všem a pouhou montovnou pro panující firmy. Máte Švejka a ten by říkal, že to všechno může udělaj jen úplný pitomec.
  Neuvěřitelné: jeden z nejlepších českých epidemiologů Prof. MUDr. Jiří Beran, CSc. je také dezinformátorem! To už je zvěrstvo!
  Zloděj křičí chyťte zloděje! Podvodník, kterého si najal Blatný, přichycen při činu! https://www.skrytapravda.cz/domaci/3881-nejvetsi-podvodnik-a-dezinformator-vrabel-je-pry-lakan-z-usa-zpet-a-bude-pracovat-pro-babise-to-snad-ne

  OdpovědětSmazat
 9. To snad není pravda jaderná elektrárna nemůže být geopolitický boj. Pokud se stane nehoda tak si všichni můžeme zpívat kde domov můj. Ten slouha slouhů jen slouží.

  OdpovědětSmazat
 10. Vskutku zajímavý titulek.
  Navozuje představu, že někdy zájmy národa hájil.
  Tak bych rád věděl, kdy to bylo.

  OdpovědětSmazat
 11. Politici, kteří chtějí vychovávat své voliče, jsou hlupáci.

  OdpovědětSmazat
 12. Werich by řekl o myšlenkových průjmech páně Petříčkovic"Kde blb, tam nebezpečno".

  OdpovědětSmazat
 13. Podstatné je vědět, že neznámá nicka Petříček se dostal koaliční vlády ANO a ČSSD - vydíráním, což jsme měli možnost pozorovat v přímém přenosu ČT. A problém ČSSD je, nejen to, že zradila svého kandidáta na prezidenta - Zemana a volila Klause, ale zavinila i následný pád kdysi levicové tradiční strany pro lidi v práci do hajzlu.
  V důsledku naprosto bezcharakterního a zkorumpovaného jednání většiny politiků ČSSD včele se Špidlou,Sobotkou, Štěchem,Chovancem, Netolickým atd. - otevřela ČSSD cestu
  zkažené a zkorumpované ODS a jejím koalicím. Vše co se potom stalo lidem (obecná amnestie pro největší zloděje,
  špinavé a přehnané církevní restituce, zprasení justice,
  policie ,státní správy, legislativy tvorby zákonů, kauzy magistrátu Prahy, šílené miliardové okrádání státu, pokus Topolánka a Dalíka, privatizace vody atd.) - je vše vinou té bezcharakterní skupiny troubů z ČSSD. Co vlastně dělali ti politici kteří zradili Zemana a volili
  troubu Klause-Miki Mause v ČSSD ? - to prostě nemůžu pochopit. Proč se nedali ke křivákům Lidovcům ?Tam svým charakterem patří.

  OdpovědětSmazat
 14. Petřiček si mylel ,že když podal ruku/vidite komu/že mu patři celý svět,doufám,že po volbách už po nim neštěkne ani pes

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Náhradních Petříčků už čeká na příležitost celá řada. Škoda, že o hlavním autorovi na MTV nepadlo ani slovo.

   Smazat
 15. Kdesi jsem četl o České firmě která má patent na malé a středně velké reaktory na výrobu elektriky nebo teplé vody. Přitom používá vyhořelé palivové tyče z našich elektráren s kterými si nevíme rady při uskladnění. Takovou výrobu by měl podpořit stát, jenže stát je vyrabovaný a tak to asi koupí nějaký parazitický žralok a pořádně nám to vyúčtuje.

  OdpovědětSmazat
 16. Topácký "Trojský kůň" mezi pražskými socany. Je jich tam víc.

  OdpovědětSmazat
 17. Odpověď na otázku v titulku : "Podle toho, kterého ... Toho českého určitě ne ..."

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.