Reklama

úterý 16. března 2021

Jan Vodňanský (1941-2021)

Jiří Jírovec

16. 3. 2021
Odešel člověk, který nenáviděl komunisty. Tak se píše v nekrolozích. Jeho parťák, Petr Skoumal, to o sobě též říkal, například v úvodu k písni Starý pán poslouchá jazz. Oba pánové „patřili“ mé generaci. Znali jsme jejich dílo a jejich jazykové hříčky se staly součástí našeho slovníku. Jen tu nenávist skryli i před námi.

Moje generace zažila Wericha a Horníčka v divadle ABC, rockovou skupinu Sputnici, hrající pod ochranou ROH Přírodovědecké fakulty, stála ve frontách na lístky do Semaforu i do Činoherního klubu, líbil se jí Vyskočilův Malý Alenáš, Olympic i Spirituál kvintet, Divadlo na Zábradlí a česká filmová vlna. Vodňanský se Skoumalem nám patřili.

Když se Vodňanský se Skoumalem objevili v Činoherním klubu, nepůsobili nenávistně vůči nikomu a ničemu. Dělali totéž jako kdysi Voskovec s Werichem, totiž čistou srandu. Odborněji řečeno provozovali bezpředmětný humor. Slovo sranda se teprve prosazovalo a V+W byli za sprosťáky, protože odmítali synonyma jako švanda a hlína.

Komunisté po válce zdědili společnost, která věřila, že se podaří vytvořit spravedlivější svět. Měli i odpůrce, povzbuzované geopolitickými zájmy Západu. Tehdy ještě nešlo o lidská práva ani o demokracii. Ty se dostaly do arsenálu politických zbraní daleko později. Byla Studená válka, v níž šlo o narušení sféry vlivu SSSR.

Byla to divná doba, komunisti byli všude i mezi spisovateli. Třeba Ludvík Vaculík, Jan Procházka, Ivan Klíma, Pavel Kohout nebo Zdeněk Svěrák s Miloněm Čepelkou. A přesto po nich něco zůstalo.

Každá moc prochází třemi fázemi. Upevňuje se, pokračuje setrvačností a postupně uvadá. Tato stadia existovala i v naší historii a odrazila se v kultuře té které fáze.

Představení „S úsměvem idiota“ přišlo na konci šedesátých let, tedy v období, kdy komunistická strana přestala společnost zajímat.

Srpen 1968 byl varováním, že ohrožení vlády jedné strany nemůže SSSR tolerovat. Vystřídání Dubčeka Husákem bylo začátkem „normalizace.“ Nešlo o návrat do první poloviny padesátých let. KSČ se zbavila vyznamného počtu svých členů, ale ti nově přijatí postrádali revolučnost svých předchůdců z doby těsně po roce 1948. Do hry rychle vstoupil čirý formalismus, doprovázený blbostí, o níž Werich říkal, že je nevyplelitelná, ale přesto se s ní musí neustále bojovat. Nahoru chodila hlášení, že „dole ve straně i mezi lidem“ je vše v pořádku. Některý horlivec přes kulturu si tu a tam zasedl na větu či slovo.

Česká společnost má zvláštní schopnost hledat skryté významy. Ve hře Husaři nejsou k nalezení obyvatelé italského statku: „Zavolej je,“ přikazuje šarže Horníček Werichovi. „No nejsou tady“ namítá Werich a Horníček na to: „A kde jsou?“ Werich: „Třeba jsou na poli, jednotěj nebo silážujou.“ A následoval smích a aplaus publika. Tisíckrát nevnímané výrazy působily po přesazení do napoleonské války směšně.

Stejné platí i pro písně i Maršálové, Mičurinova ulice a nebo Jak ti dupou králíci. Mnohokrát přeposlouchané se na jevišti posunulo do laskavé, vtipné, ale nikoli nenávistné roviny.

Smáli jsme se, když Skoumal přednesl báseň: „Sedí pán při malém pivu, ve tváři má zděšení, není ani příliš divu, padá na něj lešení.“ Tenkrát v Praze nějaké lešení spadlo a censor nebo lešenáři by mohli smích považovat za urážku.

Smáli jsme se hříčkám "Nedonošený si hraje s donošeným" nebo „Po ulici jede Opel, dědeček mi do něj kopl.“

Potřebujeme pravdivou historii, říkají „badatelé,“ jimž po sametu otrnulo. A tak se přepisuje, jak nejrychleji to jde. Naše minulost se ocitla mimo zákon a tím mimo kontext dějin minulého století.

Úpěli jsme, volali po listopadu mnozí a házeli vymodlené řády a vyznamenání do Vltavy.

V Cimrmanově hře „Dobytí severního pólu“ cituje Čechoameričan, poručík biologie Beran, profesora McDonalda: „Až rozmrzneme, a budeme zase teplí, jako jsme vždy byli, my uvidíme úplně jiný svět, tvá vlast již nebude úpět pod Rakouskem a ty se vrátíš domů.“ Lékárník Vojtěch Šofr opraví posun v čase, jde teprve o rok 1909: „Pravda, ještě trochu úpíme, ale dá se to vydržet.“

Měli jsme umělce, kteří tak či onak úpěli, ale dalo se to vydržet a proto zbyla díla Voskovce a Wericha, Haška, Čapka, Seiferta Hrabala, Suchého se Šlitrem, Vodňanského se Skoumalem a konec konců i Dědečka s Burianem.

Teď, když se naše historie blíží absolutní pravdivosti, stojíme před velkou záhadou: Jak může umělec, jehož úpění je spojeno s hlubokou a zároveň pečlivě ukrývanou nenávisti k vládci, stvořit cokoli kloudného?

Ptát se můžeme i opačně: Třicet let života ve svobodě je dlouhá doba. Kde jsou skvostná díla našich neúpějících tvůrců?

44 komentářů :

 1. Děkuji za to napsané. Vypadá to tak, že prostředí ve kterém 30 let žijeme je trochu falešné a není to třeba. Nevadí mi,že Svěrák byl u nich. Jeho humor byl boží. Takový humor
  už dnes neexistuje jakoby vše chcíplo. A tak nám Hrušínský
  dělá divadlo kde herec točí pytlíkem a nahatá bába se vystrkuje - to je ale pecka. To v Praze frčí.
  Umělci asi cítí vinu že žili a veselili se "za Husáka" - ale to byl podle dnešních měřítek velký zločin. Kdo by se nekál a neoslavoval dnes "svobodu" - byl by za komouše .
  Virus ? Nějaký virus zcela zrušil zábavu,humor,umění,vkus i
  vtip a soudnost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nesvádějte to na virus, to bylo zrušeno dávno před virusem. Před revolucí byli herci a umělci národem ceněni a uznáváni, ale když po sameťáku odhalili a stále odhalují své charaktery, zjistili jsme jací to jsou lumpové a vyžírky. Tenkrát byl nějaký občasný angažovaný herec neoblíbený(Mixa, Kočí, zpěvák Liška) dnes jsou všichni angažovaní a neoblíbení a namlouvají si, jak jsou nepostradatelní...P.S. ten tanec jsem viděl, navíc ten hoch byl tělesně postižený ale pinďoura jsem mu záviděl, baba odporná!. Prostě hnus velebnosti!

   Smazat
  2. Pánové když nerozumíte uměleckému ztvárnění porna tak se nevyjadřujte...VIP 😀

   Smazat
 2. To vám nestačí pane Jiří skvostná díla našich úpějících tvůrců? Takový úpící Hrušínský, třeba. Nebo naše úpící hérečky, ty mají formát!
  Sice nic skvostného z nich nevypadlo, ale za to kam se na ně v úpění hrabou nějaký Vodňanský se Skoumalem! Ti si jen tak skromně poúpovávali někde v koutku, to tahle nová garda úpičů, ta se do toho umí jinak položit!
  Tvůrci sice na hovno, ale za to úpění jak jim jde!

  OdpovědětSmazat
 3. ČSN 341010

  Podívej se, podívej,
  jak je strejda vodivej.
  Udělal nám zkrat -
  už z něj stoupá smrad...

  PhDr.Ing.Jan Vodňanský

  Tím jsem sice zaujal studenty před začátkem měření v elektrotechnických laboratořích, ale viset to tam na stěně nesmělo.(číslo normy se od té doby změnilo)

  OdpovědětSmazat
 4. Je víc prachů a míň srandy, bohužel asi běžný "zákonitý" vývoj. Na druhou stranu nic tak nenabrousí ostří ironie a podobných mistrovských českých kousků, jako útisk hlupáků. V dnešních USA je vidět, že to hlupáctví nebylo a není výsadou normalizačních komunistů, kdy si sami komanči vyčistili svou stranu od "pravých" kádrů a zbyla tam jen neslaná nemastná soldatestka, podobně vágně loajální jako většina našich politiků v Bruseli dneska.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. (jako útisk v rukou hlupáků... - opravička)

   Smazat
  2. Když slyším "umělce" jak vstupují do politiky a
   kritizují Zemana - nelze si nevšimnout,že to vypadá na stejnou motivaci u celé té podělané umělecké fronty stohoven v Praze. Všichni si štěknou nebo zahrají nějaké hovado v seriálu ČT aby to vypadalo,
   že to oni porazili komunismus. Největší svinstvo je
   skutečnost,že sami sebe staví do role těch čestných a přitom je to obyčejná rozvedená,opilecká a sociálně často nepřizpůsobitelná cháska. Přesně tohle mi na nich vadí. Už se na to prostě nedá dívat. Tak se na ně nedívám. Vadí mi to jejich hnusné pokrytectví. A
   přitom to není nutné. Nemusí se přetvařovat v ČT vydávat vázvy proti vládě a prezidentovi. Bylo by lepší kdyby dělali svoji práci. Vlastně teď už ne.
   Už jsou prozrazeni jejich mizerné charaktery.
   Herci v politice - to je jako lejno v ovocném jogurtě. Kdo by to konzumoval ? Ani ten pokažený Český lev ne.

   Smazat
  3. Pavle 6:33
   Ono to fakt funguje. Podívejte se na ČSSD jak se vyčistila. Už tam zbyla jen zoufalá skupinka nevolitelných zoufalců. Ostatní strany na podobnou očistu dojedou také, je to jen otázka času. Lidovci, TOP-ka už jsou rozjetí.
   Vždycky mě potěší na tiskovkách ta skupinka blbečků před mikrofony, proti kterým byl i Milouš Jakeš Einstein.

   Smazat
  4. No. A teď ještě hrozí, že tam budeme mít vymaštěné piráty. Tento národ, si skutečně nic jiného ani nezaslouží.

   Smazat
 5. "Odešel člověk, který nenáviděl komunisty. Tak se píše v nekrolozích."
  "Jen tu nenávist skryli i před námi."

  Na Krajských Listech píšou o něm: "historický úspěch v noci mezi Dubčekem a Husákem."

  A že protože pana otce vyhodili počátkem 50tých z KSČ, měl syn problém s přijetím na studia. A tak vystudoval jen 2 vysoké školy...

  Co by za to dal náš největší komunistobijec? A to jeho pan otec ve straně nebyl - aspoň né v té, z které se vyhazovalo v 50tých a potom také po 68mém...
  (Teď mně napadá, nechtěla ta první žena Vodňanského trochu změny, po tom hoch-studovaným nějakého bez titulu?)

  Dnešní generace, když čte ty dnešní nekrology o úpění našich umělců, musí být dost popletena a zmatena. Říká se jim, že tenkrát, to byli ale umělci a co jich bylo a dobrejch. A přitom všichni nenáviděli komunisty. A vědělo se to o nich (jen ti komiunisti to asi nevěděli...)

  A dokonce nebyl jeden z nich, co by si sem tam nevyjel do zakázaného Západu. I o Vodňanským čtu, že byl často u Voskovce, a ten že ho měl rád. Věděli to ti komunisti?


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Skvěle vyjádřeno...

   Smazat
  2. really? Tak, tak, trpěly za panování teroristického režimu. Teprve teď je možné svobodně něco smysluplného tvořit. Jenom ti tvůrci jsou obyčejní paraziti.

   Smazat
  3. really?
   Mě tenkrát v mých xteen letech kdy vyšla deska "s úsměvem idiota" fakt bylo úplně šumafuk, jestli je nějak úderný antikomunista nebo ne. Důležité bylo, že to byla opravdu skvělá prča, kterou ti komunističtí, ideologismem prolezlí bafuňáři nebyli schopní strávit. A že se je to tím pádem stavělo do pozice idiotů. Za mě byl Vodňanský borec uže jen pro ty skvělé písničky pro děti i kdyby jezdil za Voskovcem každý půlrok.

   Smazat
 6. Tehdejší (umělecká) tvorba autorem jmenovaných osobností tak trochu i suplovala sebereflexi společnosti či její zpětnou vazbu, byť i často zahalenou do humorné nadsázky a jinotajů. Ale neusilovala o pochlebování dobové moci a ani o přepisování dějin. Přitahovala a oslovovala široké vrstvy.
  To na rozdíl od té dnešní, která se moci vtírá, pochlebuje a překrucuje. A jak odtušil prezident Zeman, oslovuje jen snobskou sebranku. Proto taky po ní nic není a nezůstane, a to i kdyby takto tvořila celé století.

  OdpovědětSmazat
 7. Hezké zamyšlení.

  Heslo o "pravdě a lásce" odstartovalo dobu farizejskou.
  No a farizejství s humorem nejde moc dohromady.
  Moc kloudného bych tedy nečekal ... i když, občas se něco jistě najde.

  OdpovědětSmazat
 8. Které komunisty nenáviděl,ty kteří si nechali průkaz,nebo ty co zahodili průkaz a vládnou nám od sametu.

  OdpovědětSmazat
 9. No pravdou je, že po hadráku se vyrojilo mnoho kritiků a nacpali se do čela politiky. A jedinný z nich už dávno před tím úspěšně kritizoval vedení strany (dnešní president Zeman) a svou kritiku zveřejnil v Technické magazinu. Kde byli tací Klausové, Kalouskové, Dlouzí, Kočárníkové a další kteří po hadráku nastoupili jako nová mladá garda a vytunelovali to co naši otcové a dědové po válce vybudovali?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, snad jediným odvážným kritikem (mezi těmi dobře zakuklenými odpůrci, kteří se v počtech hojných vyklubali až po převratu) byl M. Zeman.
   Byť i svůj článek uveřejnil až ke sklonku předchozího režimu, kdy jeho pozice v mezinár. kontextu slábly.
   Jeho článek Prognostika a přestavba, který v té bobě pro mě byl cosi jak učiněná bomba, jsem četl v časopise Vesmír, takže mu jej vydali nejenom v tom Téčku ...

   Smazat
  2. A z umělců se pochlapil Miloš Kopecký, také ještě před koncem komančů. Myslím, že i když to tak nevypadá, i tak to bylo to od něj dost odvážné. Kdo tu dobu nezažil, nepochopí to ale bohužel.

   Smazat
  3. 18:56
   Také proto mu vyhrožovali a počmárali dům.

   Smazat
 10. Myslím, že p.Jírovec píše o naší minulosti, alespoň dle mého názoru pravdivě a popisuje věci tak jak je vidí. Je to člověk, který má „sociální zkušenosti, jak s zv. reálným socialismem a tak říkajíc s reálným kapitalismem na západě. Je to cenné zejména proto, že není nikterak „ideologicky“ vázán na kteroukoli stranu a dle mého názoru je to člověk s kritickým myšlením.
  Jsem mladší než p.Jírovec, ne pražák, měl jsem také rád písničky Osvobozeného divadla, Šlitr +Suchý, Olympik, a Beatles, The Rolling Stones, The Shadows také jsem viděl Wericha a Horníčka v divadle ABC, ale Vodňanský se Skoumalem mě nic neříkali. Ale nic proti nim nemám.
  Chtěl bych se zastavit u toho jak hodnotí vývoj po roce 1968. I s tím lze souhlasit i když ony podmínky onoho vývoje měly samozřejmě více více „barev“. S čím lze souhlasit bez námitky je to, jak říká „….do hry rychle vstoupil čirý formalismus, doprovázený blbostí.“ Velice pregnantně to vyjádřil z pohledu činnosti politické strany politolog prof. O.Krejčí. KSČ přestala být „politickou stranou“ a stala se byrokratickou strukturou“, kterou se starala pouze o mechanismus vládnutí. I pro to byl pro minulý režim ne totalitní, ale byrokratický.
  Ke konci jeho článku mě zaujalo jeho vyjádření k současným „umělcům“. Ještě v 90-tých letech jsme jezdili do divadel v Praze i přes těch 95 km. Postupně jsme jezdit přestali, protože nám začala vadit, jejich tak. zv. „angažovanost“, samozřejmě jednostranná. Zařadil jsem ony „umělce“, (širší pojem) samozřejmě neplatí to o všech a začal je nazývat „uměleckou mafií“. Hlavně myslím o jejich provázaných vztazích, týkající se peněz. Peníze jim vůbec nezávidím, ale tito „umělci“ ovládli ČT, ČR, film.
  Mimo jiné v „jejich“ umělecké tvorbě postrádám minimálně kritiku, toho co nám prakticky přinesla tak zv.“sametová“ (majetkový převrat), mimo svobody a demokracii (o té čím dál víc pochybuji). Je to, jako byla „socialistická demokracie“ tak dnes máme „liberální demokracii“. Uzavřel bych to asi tak, že oni stále bojují bitvy, které již byly, bojují s komunismem (který tady nebyl) bojují s SSSR, která také neexistuje. A navíc se do značné míry podílí na odnárodňování nás Čechů. Ne zajímavé, ale přímo varující je to, jak informují (tam patří i naši novináři) např. o 15.březnu 1939. Pracují na vymazání tohoto data z hlav naší mládeže. Počkám si opět na masáž v srpnu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Georgi 9:12
   Skvěle napsané!!!

   Smazat
  2. Georg:
   Někdy od poloviny 80.let uváděla písničky vámi uvedených autorů a jim podobných ( podobných tím, že tady nebyli slyšet v rádiu a TV) Svobodná Evropa. Byly tam i záznamy z 60. let písniček Semaforu, které se dočkaly vydání až po převratu - nevím proč (Proč mám pořád strach? , parodická Šla Nanynka do zelí a la
   Mozart,Verdi,Smetana, Chačaturjan), byl tam Jaromír Nohavica, Pavel Dobeš a zmínění Vodňanský a Skoumal, s nimi Táňa Fischerová. To bylo tehdy, když RFE zjistila,že posrpnoví emigranti jsou v ČSSR sledovanější, než poúnoroví a podle nich začala modifikovat programovou skladbu.

   Smazat
 11. Jasně každý komediant a umělec nenávidí socialismus. Teď za ten paskvil co tvoří mají miliony. A nejhezčí je „umělec" černý to by jeden zvracel.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ... taky proti němu téměř všichni tenkrát bojovali. Taková paní Holubová přiznala na ČT že ona chlastem. Pana Menzela potrestali za Skřivánky tak že tady nesměl režírovat tak si vyplnil pauzu tím, že režíroval za valuty ve Švýcarsku. Zahraniční odbojář...VIP 😳

   Smazat
  2. To jste trefil skvéle.Hrušinsky st.žil v bide-jako clen Zlate kaplicky.Dobrý.Otomar Krejča taky trpel-jezdil režírovat po svete.Bagoun

   Smazat
 12. Pan Jírovec-jako vždy dobrý.Zaujalo mne (řečeno v diskuzi) o dnešních umělcích...co po nich zůstane?!

  OdpovědětSmazat
 13. Ta ukrutná nenávist ke komunismu a před tím ke křesťanství je dílem satanovy synagogy ..
  Satanova synagoga zprznila Kristovo křesťanství s úpadkovým papežstvím a pokračovala a pokračuje v prznění Marxova komunismu a pokrokového socialismu ..

  Lež, lest a klam jsou nástroji satanistické synagogy, ve 20. století zblbla německý nacismus a sehrála perfektní hru na ublíženou obětováním svých satanismem nedostatečně zasažených soukmenovců. Jako ublížená pod emociálním litováním u nic nechápajících slušných lidí zprznila i pokrokový socialismus ..

  Ještě že Koba a Kléma neodešli, ale rozptýlili se v budoucnosti a jejich duch se vrátí, aby udělal na Světě pořádek ..

  Češi si ale budou muset vyžrat svojí pitomost jako Ukrajinci, kterou satanova synagoga dostala na dno ..
  Stejné to bude i v USA, kde i Trump byl zblbnut a Biden to jenom dokoná. U nás Zeman, a teď i Babiš zblbli, Bartoš a jeho zblblá mládež satanovou synagogou s jejím zednářstvím a neziskovkami to dokonají ..

  OdpovědětSmazat
 14. maxim. Přesně popsaný nesmiřitelný boj chazarů s celým světem.

  OdpovědětSmazat
 15. Tohle téma by zasloužilo daleko větší pozornost občanů,voličů
  a kritiků. Mít takto zprasenou kulturu a dělat, že jde o skutečnou kulturu - je sebevražda. Kdo to kdy srovná do normálu ? Možná dvě další nastupující generace.

  OdpovědětSmazat
 16. V + S = inteligentní zesměšnění politiky a navíc s humorem.
  Dnes je to naopak.

  OdpovědětSmazat
 17. Jirka Jírovec (mimochodem můj ročník) jako vždy výborný.Kupodivu dnes i diskuze nebyla zaplavena typy jako "indický běžec", takže nebyl problém a ztráta času si ty příspěvky přečíst. jediné, co mne trápí, že pochybuji o tom, že tyto články a diskuze zaujímají maldou generaci. Ty toto nečtou a neberou. Obévám se proto, že budou schopni volit tu partu Piráti a Rakušan. To pak šoupne naši zemičku ještě hloub do kelu. Peter.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mám stejnou obavu, ale současně se přiznávám, že jim tuhle volbu začínám přát. Pokud nemají problém s tím, že tady budou rozhodovat vymaštěné hlavy, bez patřičných zkušeností s řízením čehokoliv, často bez odborných i intelektuálních předpokladů, tak prosím. Bude to jejich svět! Naše generace to už nějak vydrží...

   Smazat
  2. Ano,ano!Co nejvíce zazlívám nynějšímu režimu je to,že se jim téměř dokonale podařilo vymýt mozky generaci našich dětí.(třicatníci a čtyřicátníci) Je to ztracená generace zpitomělá z peněz a kapitalismu.Až další generace to budou muset změnit-ono jim totiž nebude nic jiného nebude zbývat,až budou.naturalisticky řečeno,rýt rypákama ve sra....!

   Smazat
  3. 12:19
   No ono e asi trochu problém i v to, že už tu budeme patrně dědci většinově...
   (Někteří prý i nerudní) :-)
   Ale jak píše Adam, já to těm mladým začínám škodolibě taky přát. Oni si to musí odžít, jinak nepochopí, jak jsou hloupí. Tak jako jsme si museli naše chyby odžít i my. A být za ně potrestáni.

   Smazat

  4. Já v rodině své céry zavedl něco jako PŠH - politické školení holčičky (mé vnučky), kde jí vyprávím co bylo a jak to bylo. Právě tak jsem vyprávěl svým klukům za reálsocíku, stejně jako dceři, která absolvovala už pohadrákové školství. (Hm... až si mě jednou Big Boss povolá, snad to vezme jako polehčující okolnost.)
   Jinak s vámi přátelé ohledně "škodolibého přání" nesouhlasím. Spíše mě z toho jímá tíseň.

   Smazat
  5. Milane, já vím, že není hezké být (jak říká můj zeťák) "škodoradostný". Jenže jak to chceš těm pitomečkům vysvětlit když oni přece ví, všechno nejlíp? Jinak doma to mám v pořádku, na děcka si nestěžuju, taky jsme dávali odmala řeč na různá témata. Takže snad i mě ten Big Boss vezme na milost.

   Smazat
 18. Děkuji Vám p.Jírovec, výstižná vzpomínka na dobu, kdy Pan um3lec žilba tvořil a skvěle tvořil

  OdpovědětSmazat
 19. Upřesnění-po "Skřiváncích" natočil J. Menzel hezký a budovatelský film "Kdo hledá zlaté dno", o stavbě Dalešické přehrady. Dělal jsem mu průvodce stavbou a odborného poradce.
  Byl velmi sympatický a pravdivý.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.