Reklama

neděle 21. března 2021

Jaroslav Bašta: Šest let za sedm slov aneb v Brně už platí právo šaríja.

Jaroslav Bašta

21. 3. 2021  PrvníZprávy

Jako přímý pamětník srpnové invaze pěti států Varšavské smlouvy v roce 1968 si dobře pamatuji hořký vtip, který se vyprávěl krátce poté. Jmenoval se Kšeft století – my jsme poslali na Východ 2 000 slov a oni nám za ně dodali 6 300 tanků a tisíc letadel i s posádkami.


(Autor Jaroslav Bašta, historik, bývalý politik a diplomat, publicista)


Vytanul mi na mysli, když jsem si přečetl o rozsudku Krajského soudu v Brně. Ten odsoudil českého občana, který na sociální síti komentoval v roce 2019 atentáty v mešitách na Novém Zélandu sedmi slovy šest let nepodmíněně. Jeho výrok: „jak jim chutná jejich vlastní medicína? Dobrá práce ???!“ soud označil jako schvalování atentátu na muslimy, píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Zjevný nepoměr mezi vinou a trestem mi připadá zarážející. Zejména pak v českých poměrech, kde vulgární výzva k podřezání prezidenta republiky je nakonec vyhodnocena jako přestupek a schvalování atentátu na české vojáky v Afganistánu soudy potrestaly v jednom případě tříměsíční podmínkou, v druhém byl pachatel odsouzen k půlročnímu podmíněnému trestu.

Hledat logické zdůvodnění rozdílů v rozhodování českých soudů je dle názoru odborníků, politologů, publicistů a politiků velmi obtížné. Nicméně předpokládám, že výše trestu odráží význam chráněného zájmu, soud svým rozsudkem dává jasně najevo, jaké principy a zájmy musíme chránit. Nejen v rovině právní či státoprávní, ale především etické a ideové. Když rozsudek brněnského krajského soudu vyhodnotím z tohoto hlediska, a porovnám s výše zmíněnými podobnými případy, dospívám k názoru, že v Brně již z hlediska posuzování verbálních trestných činů platí islámské právo šaría.

Ještě ne v plné síle, spíše tak na úrovni osvícených islámských diktatur třeba v Zálivu. Pouze v islámském světě by těch sedm slov mohlo být interpretováno jako výrok, který nepřímo připomíná islamistické atentáty v Evropě či krutosti Islámského státu a oznamuje, že to dokáže páchat i druhá strana, a proto vyžaduje exemplární trest. V Saúdské Arábii či v Íránu by pana B. Č. popravili, v Emirátech by dostal zhruba těch šest let jako v Brně. Možná i s podobným odůvodněním, jenom odkaz na báječný český vynález – předsudečnou nenávist - by chyběl.

Nechci končit svůj nedělní komentář tak pesimisticky, proto ho uzavřu oblíbenou právnickou historkou mého kolegy z vlády Otakara Motejla. Týkala se případu mladého soudce z doby První republiky, který záhy přišel na to, že jej ta práce nebaví, jediné, co se mu na ní líbilo, byl plat. Po prostudování předpisů vymyslel způsob, jak to vyřešit. Když soudil spor dvou sousedek, z nichž jedna dala druhé na pavlači facku, odsoudil pachatelku k trestu smrti. Vypukl skandál, mladého soudce krátce hospitalizovali, on trval na svém, tak ho poslali do důchodu s plnou penzí.

Inu, historie je učitelkou života. Přimlouval bych se při této příležitosti také za hospitalizaci autorů pojmu předsudečná nenávist.

40 komentářů :

 1. Pane Basta, svata pravda, a tech vtipu bylo vice, ale.....ted po mnoha letech a 48 letech za morem (kde se mi darilo) jsem dosel ve svem pozdim veku, ze tenkrat v 68 meli Rusaci pravdu, ackoliv Breznevovi se do toho nechtelo, (spiskal to Ulbricht?)

  ale nest stalo se co se stalo, ale rozhodne nam neznicili republiku jako Venca Havlu (znal jsem ho pred 69 osobne) ktery ve svem alkoholicko-defkarskem opojeni poslechl sve handlery z OF a znicil hlavne na slovensku zbrojni prumysl, tim nakakal Slovaky, a potom pitomej idiot narcis Venca Klausu dokonal zniceni CSSR a nato jeste znicil Cesky prumysl (oba ti hovadove, udelali dalsi ranu Cechum -- amnestie takze to co z nas zbylo, neni ani smesne

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:23-bezejmenný, byl jsi vůbec za mořem nebo jen u STB? Kde tě mlátili po hlavě, nebo jen otec?

   Smazat
  2. Co myslíte, je lépe diskutovat o věci než o mluvčím? Vidíte v tom nějaký rozdíl?

   Smazat
  3. 13:44
   Basosi to snad nemyslíte vážně.
   Představa, že veliký Leonid si nechal poroučet od Ulbrichta je mimo mísu. Naopak potřeboval demonstrovat svůj majestát. Je přímo doženo v archivech, že invazi provedla vojska Varšavského paktu, ale bez Rumunska a Německa.

   Smazat
 2. Naštěstí pane Bašto, zabránili Dubčekovi a jeho plytbdíru dokončit první Perestrojku od socializmu ke zlodějskému kapitalizmu ! Dubček byl bohužel mizerný předskokan agenta CIA Gorbačovova, který nechal rozkrást východoevropské země Západem !! Dnes sklízíme hořké plody Listopadového puče zabalené do covidového šidítka !!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Toníku, guláš v tom děláš dokonalý. Jenom co je pravda.
   A Lenin byl taky agent Gorbačova.

   Smazat
  2. 14:19- bezejmenný, Vaše přání je ten důkaz?

   Smazat
  3. 13/46 súhlas.
   Nemyslím ale, žeby išlo o agentov CIA. Dubček bol pokladaný za dobrého človeka, čo súhlasím. Lenže byť dobrým nie je kvalifikácia na štátnika. Chýbal mu štátnický rozmer a schopnosť posúdiť geopolitické dôsledky svojich krokov. A potom vyplakával, čo mu to susedia urobili. Tak ako aj dnes Česi a Slováci vyplakávajú, viď tu diskutérov, ale svoj podiel na tom priznať nie a nie. A potom sa čudujeme, bez schopnosti štátnického a geopolitického vnímania nášho konania, aj pri voľbách, kedy rozhodujeme len a len na základe pocitov, že tak to treba, že výsledkom je stále naša väčšia a väčšia závislosť.

   Smazat
  4. Lubez 14:14 co to plácáte za voloviny. Gorbačov byl poslušným poskokem své neukojitelné Rajsy a ovládaný Chazarskou svoločí. Unknownovi 14:19 je i tek "komouš" Gorbačov dobrý k jeho parazitizmu. Bue i obhajovat rozkradení státu. TAKOVÝ JE TO VŮL, ŽE NEVÍ, ŽE ČASEM DOJDE I NA NĚHO, NEBO TU JEHO POVEDENOU RODINKU.

   Smazat
  5. UNKNOWN, když máš své názory, za kterými stojíš, proč se schováváš ty protičeská svině? Já neštvu a nekopu za americkou špínu, tak jsem v pohodě a pravdu obhájím vždy, ty lžeš a okopáváš pravdu.

   Smazat
  6. Dám sem zajímavou informaci, v době Gorbačova, když byl šéf SSSR, tak jeho žena Raisa byla prezidentkou Sorošovi nadace v Rusku!! To lze snadno dohledat, ale tehdy Sorošova nadace nebyla tak politicky destruktivní jako dnes!!

   Smazat
  7. Tondo, změny byly potřebné,to byl názor komunistů, zhruba vyjádřený komunistou Vaculíkem ve 2000 slovech, a zároveň existoval striktní požadavek vedení Varšavské smlouvy (především tedy sovětských generálů) na posílení vojenského potenciálu v ČSSR, kde nebylo dosaženo rovnovážného stavu, což měla řešit přítomnost sovětské armády na území ČSSR. Politicky vysvětlit lidem - to byl úkol pro KSČ, jejíž vedoucí úloha byla dokonce zakotvena v ústavě.
   Novotný i Dubček to blokovali, jak dlouho to šlo, až prostě vojáci přišli. Politické důsledky byly záporné.
   Normalizace byl společenský pád, spojený s velkou emigrací , který KSČ doma odepsal, a vojenská invaze (pokud měli sovětští generálové pravdu) , tedy její zahraniční ohlas , poslal na věčnost komunistické strany ve Fancii, Itálii, Španělsku, Portugalsku i jinde.

   Smazat
  8. Milane Antale 21. března 2021 15:41, správně domyšleno! Jenže, kolik z nás si toho všimne? JiH

   Smazat
 3. Příhoda se soudcem z první republiky je zajímavá, taková švejkovská :)
  Mám jednoho kolegu, kterého vídávám jen na pár týdnů v roce. Už jsem si myslel, že je dávno pryč, ale né, on pořád "pracuje" a bere prachy. Buď od pojišťovny nebo od zaměstnavatele. Taky má poloviční invalidní důchod. Další příjem má z různých aktivit "home office" po internetu, pokud má chuť se tím bavit. Vydělává víc než jeho kolegové z oddělení, kteří musí makat i za něj. Jinak se potlouká kolem domu anebo po okolí, protože je dobře informován o kontrolách. Ptal jsem se na diagnozu. Těch má několik, ale ani jedna není viditelná a myslím, že ani skutečná.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. J,J,14:56 Čemu se divíte? Typický parazit v parazitické době. Takže se mu daří a že je to na úkor slušných lidí, to je parazitům u zádele a moderním otrokům se můžou je vysmívat, jak jsou blbý že dělají, když jsou takové příležitosti parazitovat.

   Smazat
  2. J.J.- není to "náš" bezejmenný?

   Smazat
  3. :) M.Povolný, to by byla náhoda, že? Myslím, že on se věnuje "přízemnějším" byť důležitým věcem. Třeba jak natřít okapy, aby ho přitom nechytla zdravotka.

   Smazat
 4. Pokud jsem si přečetl jeho psaná slova správně, s otazníky na konci umocněné vykřičníkem a nepronesl něco ještě v soudní síni: tak potrestáni by měli být soudci za propagaci muslimských atentátů! Potrestali někoho, kdo se ironicky ptá, jak jim chutná jejich způsob boje. Umí soud česky?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Také mě první napadlo, proč ho z toho obhájce nevysekal pomocí těch otazníků na konci. Možná ten vykřičník ho "dostal".

   Smazat
 5. To se vtipkovalo když šlo o hovno. Všichni ti chytrolíni a "komouši" pomáhaly dostat sem ten zvrhlý parazitizmus, místo aby bojovaly o vylepšování stávajícího sociálního státu. Po rozvalu se každý z nich snažil urvat co mohl a jsme tam kde jsme chtěly být. STÁLÉ OBRACENÍ KABÁTŮ JE JEJICH KRÉDO.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15:37- někomu pravopis, jinému spojení mozkových závitů.

   Smazat
  2. Unknowne ty Hovnivále a co jsi kdy vypotil ty se svým intelektem? Tady jen dokazuješ že jsi parazit extra.

   Smazat
  3. 15:42-Pokud bych kdy plakal, tak nad Vaším IQ. Ve Vaším zájmu je, aby nás V.D. smazal.

   Smazat
  4. Reagoat na Unknowna č.1 stejně jako na Indického běžce je ztráta času a energie. S blbcem vést dialog je čistý nerozum.

   Smazat
  5. Pane Dvořáku, nesnažím se s nimi vést dialog, stačí mi, když po nich zůstane aspoň puch. Někdy líp, jindy hůře. Jsou také současností stavu společnosti.

   Smazat
  6. 16:17
   Koho vlastně kritizuješ, nějak mimo.

   Smazat
  7. 17:43- no přece Vás, mezitím již smazaného.

   Smazat
 6. Jakej konec Sputniku, ty pako. Sputnik pojede dál a my tady než nám dodají ty šmakulády z euroatlantických struktůr, vyřešíme důchodovou reformu a pak dojde na zbytečné parazitečky, protože užírají nadnárodním parazitům prachy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16.01
   Také bych vám to kmete doporučoval, abyste našlapoval opatrně. Ještě byste mohl do toho howna pod vámi šlápnout. Stačí že zasmradilo diskuzi.

   Smazat
  2. A helemese! Howna pod vámi vymázli a ejčkon jsem pod vámi já!
   Opatrně našlapovat, prosím...

   Smazat
 7. Nevím kdo tu sleduje fotbal. Znalí vědí co se dnes děje kolem Slavie. Slavistický hráč urazil černého soupeře a ten ho do krve zbil. Jsou chlapi tak si to mezi sebou vyřídil a šmitec. Jenže ,,postižený" černý za podpory trenéra, jehož skotský tým zápas se Slavií projel, stále fňuká. Kdo viděl utkání, tak ví jaké to bylo od začátku maso. Vypadalo to jak když skupina domorodých obyvatel Afriky vylezla z buše a začala hrát nějakou jejich krvavou hru, nemající s fotbalem nic společného. Faul střídal faul(skoti měli 2 vyloučené) dokonce Slavistům brutálně zranili brankaře a to tak že mu černý útočník doslova prošlápl lebku, video zákroku by neměly vidět zejména děti. Brutalita a nefér hra proti urážce. Nepoměr. A dnes se už z Anglie ozývají hlasy aby pražský klub byl za rasizmus vyřazen ze soutěže. Slavistického útočníka již honem odsoudili také někteří naši politici, zejména z TOP. Slavie přes masakr zápas vyhrála. Budiž ji zato uznání, že dobře reprezentuje naší zem. A z napsaného je vidno, jak si umíme(TOP a spol.) dávat vlastní góly. P.S. Jako mladý jsem hrál fotbal proti cikánům. Co my jim dali tenkrát rasistických jmen, protože to hráli taky od podlahy a nakopali nás jak brambory.Po zápase jsme si podali ruce a oba tými šli společně na pivu a tam problémy z hřiště v panácích dořešili(výchovné to není)...to bylo ještě za ,,totality".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zřejmě ten váš slávistický útočník bude ztrestán. Urážet se nesmí ani Araby, ani Afričany. Za urážku na porážku. VIP ⚽

   Smazat
  2. 17:39 Kazdy normalni clovek, kdo videl ten zapas, si musi rict, ze se jednalo o neco na zpusob cikanske ferovky.

   Smazat
 8. Pane Povolny, souhlasim. Cloveku prijde divne, ze existuji a pta se sam sebe, zda tito lide maji kousek hrdosti v sobe, fungujici alespon cast mozku .... podle mych vyzkumu prislusniku tohoto stada podporujiciho nastup Zla vetsiho nez za hitlera, proti kteremu byli komusi amateri. Kupodivu jsou to vetsinou hodni slusni lide. Jejich problemem je ze potrebuji patrit k hlavnimu proudu a neptaji se proc. Berou opravdu za sve co rika ct a bakalovy stoky, coz je vlastne totez - parta tezkych kolaborantu jedoucich proti vlastnimu narodu. Ti, kteri stvorili hitlera si vzali pouceni a ted je vsechno naopak a vysledky se dostavuji. Cerne zamenili za bile, rodinu treba zrusit, neni Vudce, je nekdo, kdo ridi nezavisla media a mysl tech povolnych, ktere zaroven vede k nenavisti k tem, kterym zustala ta hrdost a selsky rozum. Myslim, ze zvitezi a vse spadne ... aby se pak mohlo zacit znovu, uz bez nich.

  OdpovědětSmazat
 9. Vážení: 2. svět. válka ještě neskončila- něm. premiér je schvalován až do roku 2099 USA. Podobná situace platí v Japonsku, Jižní Korei a dalších státech okupovaných armádou USA. Loni v květnu proběhla utajená Jaltská konference o způsobu definitivního ukončení všech válek, finančního vyrovnání způsobených váleč. škod a nového uspořádání světa. Prezidenti Putin a Trump se dohodli na společném osvobození světa od tmářské cabaly. BOUŘE probíhá...PAN TRUMP se stane skutečným PREZIDENTEM Americké republiky. PAN Putin má samozřemě dost starostí doma. Majdanizace hrozí stále všude, neboť cabalvlády dodržují pokyny. Rozdělovat obyvatelsvo na min. dvě skupiny ať se mohou mezi sebou obviňovat a hádat....
  Jeho hlavním úkolem však je ZABRÁNIT vzniku 3. svět. války v Sýrii . Je taktéž skvělý stratég a EU, Izrael, Erdogana a další velké hráče ZVLÁDÁ.

  OdpovědětSmazat
 10. Vypadá to, že soudci se sice učí, znát literu zákona, ale nikdo je dosud nenaučil soudit ! ( čest výjimkám, jsou li nějaké )

  OdpovědětSmazat
 11. No jo totalitní grázlové se hlásí k multikulti a když slimáci zabíjí bíle a pak to oslavují tak se nic neděje.

  OdpovědětSmazat
 12. Cha chá...předsudečná nenávist...to mě pobavilo, s tím mám na tomto fóru svou zkušenost. Je to skutečně český, univerzální vynález. Pokud chceš diskvalifikovat protivníka nemaje dost argumentů, vmeť mu do obličeje toto sousloví. :-)
  No a Brno...máme tu přece mešitu. Takže i právo šaría je to logické ne???

  OdpovědětSmazat
 13. Těm mladším je asi třeba připomenout, že v té době státní zaměstnanci měli tzv. definitivu a odcházeli do důchodu s penzí rovnající se jejich platu bez fukčních a podobných přirážek.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Václave 22. března 2021 1:05 přesněji: V té době státní zaměstnanci, pokud měli definitivu, odcházeli do důchodu s penzí, vypočítanou ze základního platu v posledním roce služby. Je třeba dodat, že tehdejší státní zaměstnanci měli státem hrazené zdravotní pojištění, které se vztahovalo i na členy rodiny, zatímco ostatní obyvatelstvo se ke zdravotnímu (obdobně penzijnímu) pojištění buď s nějakou formou úhrady přihlásilo, nebo pojištěno nebylo. Tyto agendy sjednotil komunistický režim pod názvem "Národní pojištění". Kdo z "práceschopných" zaměstnán nebyl, nebyl ani pojištěn. JiH

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.