Reklama

sobota 20. března 2021

Ještě jednou k březnu 1938: Za Mnichov a 15. březen se Češi Francii pomstili

-rp-

19. 3. 2021 PrvníZprávy

Po 15.březnu 1939 získali nacisté v Čechách a na Moravě kromě velkých zbrojovek tisíce továren využitelných pro výrobu armádní výstroje a výzbroje, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Roček.

(Na snímku německý wehrmacht přesunuje lehké tanky vz.38 vyrobené v ČKD a Škodovce na západ k Francii - jaro 1940)

Nemalou kořistí byl též železniční vozový park. Německý průmyslový potenciál byl sice velmi rozsáhlý, ale v době přípravy na válku se ukázal nedostatečným. Další výrobní zdroje byly mimořádně cenné.

Tím, že přes mnichovskou zradu otevřeli Britové a Francouzi nacistům cestu k 15. březnu 1939, sami sobě si pomáhali plést oprátku. S jistou nadsázkou lze říci, že díky tomu Francie po březnu 1939 „do roka a do dne“ ochutnala českou pomstu za zradu. Pomstu ukovanou v českých rukou…


Čas žranice

Pro Němce, podobně jako v českém pohraničí na podzim 1938, nastal v březnu 1939 v Čechách a na Moravě čas žranice hned ve dvou rovinách.

Němci, kteří připochodovali z Německa, se přežírali a skupovali v obchodech co se dalo, protože u nás byl volný mírový prodej, ne vychrtlý přídělový systém.


Další žranice byla technická a zbrojní

Když Hitler nechal zavelet „Na Varšavu“, netušil, že na konci polského tažení (1939) budou jeho němečtí dělostřelci téměř bez munice. Přitom po 15. březnu 1939 využili Němci zásoby české munice některých ráží pro svůj arzenál.

V Československu byly v roce 1938 zásoby dělostřelecké a minometné munice na tři a půl milionu ran. Více než dva a půl milionu ran bylo pro lehká a horská děla od ráže 75 mm do 150 mm. Další munice a technika byly vyráběny i po obsazení pohraničí (1938) nejen pro ministerstvo obrany, ale také na objednávku pro našeho souseda – Německo.

Pokud jde o dělostřelectvo, Němci se zamilovali např. do destrukční krásy škodovácké houfnice ráže 150 mm vzoru K4. Wehrmachtu učarovala také šikovnost plzeňských těžkých 240 mm kanónů např. při dobývání Řecka.


Na našem území byly 4 velké zbrojovky – Československá zbrojovka v Brně a Česká zbrojovka ve Strakonicích (na lehké pěchotní zbraně – pušky a kulomety), Českomoravské strojírny a plzeňský koncern Škodovy závody. (viz. Petr Pavlík, Zbrojní výroba v protektorátu Čechy a Morava, Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta filozofická – diplomová práce, 2014).


Česká pomsta ve Francii

Československé lehké tanky LT–35 a silněji vyzbrojené lehké tanky LT–38 měly sice nýtované pancéřování oslabující při zásahu odolnost pancíře, ale tehdy šlo o cenné stroje. Perspektivu měl především LT–38. Výkonností převyšoval německé tanky PzKpfw I. a PzKpfw II., které nepříjemně překvapily vysokými ztrátami ve válce o Polsko (1939). Výkonnějších tanků měli Němci tehdy ještě málo.

Proto němečtí generálové rádi pod označením PzKpfw 35(t) a PzKpfw 38(t) zařadili naše tanky do výzbroje.
Při dobývání Francie v roce 1940 československé (protektorátní) PzKpfw 38(t) tvořily významnou část tankových jednotek. Měla je též 7. pancéřová divize (přezdívaná „Divize duchů“) pod velením generála Erwina Rommela, která jako první dorazila k atlantskému pobřeží. S Rommelem na Francii spočinul (v zastoupení) i stín československé pancéřové pomsty.

V té době naši předci v Protektorátu doufali, že Francouzi Hitlera porazí. Marně. Francouzi zklamali i tentokrát.


80 komentářů :

 1. "naši předci v Protektorátu" se pěkně mýlili.

  "mnichovskou zradu otevřeli Britové a Francouzi nacistům cestu k 15. březnu 1939 a doufali tedy, že porazí Stalina... Francouzi se s Hitlerem jaksi dohodli a Angláni byli za vodou v pohodě, čekali jak to dopadne s východní Evropou.

  Oba byli rádi, že je Hitler u Dunkirku neumlátil čepicemi...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. reallo nech si ty predky f Protektoratu pro sebe, ja jsem jeden z nich, sice jsem byl tehdy malej ale vsecko si pamatuju, a mimo toho jsem cetl "Signal" kde to Nemci vsecko popisovali...

   ale prvni to prosrali Belgicane u Eban Emael, pak to prosrali Frantici v Ardenach, to na jedne strane

   ohledne prosrani, nejvetsi pitomost udelal Hitler u Dunkirku kdyz nechal Goeringa to dokoncit, a pak dalsi pitomost, ze nachal pulku Francie neobsazenou, kdyby dokoncil obsazeni cele Francie tak by donutil Franca aby se k nim pridal, a pak napadnul pres La Linea Gibraltar, a bylo by pro Anglii vymalovano

   Anglani v pohode nebyli, byli posrani az za usima a zachranily je dve veci.... a to ze zoufalstvi Churchill a Harris udelali nalet na Berlin, a tim donutili Hitlera aby prestal bombardovat letiste a tovarny, a zacal taky bombardovat Berlin

   konec Blitzu jak tomu rikaji Limey's byl Hitleruv Drang nach Osten, kdy prepadli Rusko a poslali tam celou (skoro) Luftwaffe

   Precti si o tom v historii,ono...ale nic, celkem mas pravdu, ale zkreslenou, problem je v tom ze Hitler byl jenom Gefreiter, a videl to vsechno ocima desatnika v zakopech

   Smazat
  2. Milý Basosi (stoletý?), nevím jak si ti četlo v 1939 o bitvách v Evropě a v 1940 o Dunkirku, kde statisíce Angličanů (200K) a Francouzů (100K) bylo milostivě necháno se stáhnout do Anglie? Že dokonce Hitlerovi hrozila první vzpoura jeho generálů, že to vše tak dovolil a že je nenechal umlátit je čepicemi...

   A co na ostrovech dělaly ty mohutné armády - doplněné armádami ze zámoří - až do léta 1944 - počítej ty léta...(Londýnské bary jen hučely)

   Za ta dlouhá léta si Hitler mohl pěkně v klidu (in Ruhe) stavět obranné valy (pro všechny případy, kdyby přece jen u Stalingradu neuspěl)...

   Zřejmě si Hitler ještě nechával otevřená vrátka na další rok 1941, kdy poslal svého nejvěrnějšího Rudiho Hesse do Anglie vyjednávat pár týdnů předtim než se rozhoupal proti Stalinovi...

   A taky sis četl, že hned týden po Dunkirku Britské letectvo hrdinně zničilo celou francouzskou flotilu u Alžíru, kde na 1,300 Francouzů zařvalo. Údajně bez vědomí Churchilla, vždyť on byl jen První Lord Admirality a čerstvý Premiér, upekli to bez něj?

   To úplně odrovnalo de Gaulla, který si tak od té flotily sliboval, málem vzdal vše. Bez něho a jeho osobního velkého úsilí by Francie byla poražená mocnost, jak by se mohli naparovat po válce s ostatníma? A to vše přes velký osobní odpor Churchilla a Roosevelta až do konce války.

   Smazat
  3. Basosi 14:15
   Jenže really má neprostou pravdu, souhlasím s ním, že to tak bylo. Angláni čekali že Německo si to prvně vyřídí se SSSR a zlikvidují komunisty.
   Proto taky čekali hezky za bukem i s USA jak to dopadne. A přidali se až bylo hotovo a vymalováno. Británie pomohla aspoň materiálem a tím, že vázala část Německých vojsk. Jenže kdyby nebyl Hitler paranoidní pitomec, tak by tu válku vyhrál.

   Smazat
  4. Ze Francie byla vyhlasena za viteznou mocnost je zase dalsi z nekonecnych rad taskaric, vyti a reje sakalu a sasku...Jeste na jare v Parizi hajlovali Petainovi.
   Za 3 mesice zase de Gaulovi.
   Neni ani zadne tuseni,ze by nekdke neco zvitezili.
   Belgicane si svoji odvahou a statecnosti ziskali obdiv a respekt sveta. Hned 2x.
   To ze nekdo zil za protektoratu, neznamena ze ma patenty na neco. A co ze to je..
   Urcite dobyvani Gibraltaru,bylo uplne nejdulezitejsi.
   Behem naletu na Berlin, rad bych upozornil,ze dotycni,jmenovani se schovavali nekolik pater pod zemi v bunkru. Utocili britove, zaprodani podvedeni polaci a cesi ..
   Briove demoralizovani zradnou "cinnosti" sve vlady, tyhle vlady mimo zrazovali svuj narod,take zradami z I.svetove valky, nechteli dal bojovat, za kolonie.
   Basos by mel nez zacne muvit o zbabelosti, se nejdrive postavit /kdyz strach dovoli/,do boje v prvni linii.
   Kdyz po vas prazi palubni kulomet z tanku u rozhlasu nekolikrat, za to ze jste jim zapalil holejma ruka a hasicskou sekerkou ,dva tanky, kdyz kolem vas boucha auto s tristivou munici do kanonu, /jeste mam neco v kolene/,jsou ty machrovsky poudacky o statecnosti trochu smesne..Je slyset tyhle hlasy hodne z USA.
   Doporucuji mene cist a vice premyslet..
   Jako "obycejny", nemam tyhle "pomsty" rad, umirali obycejni statecni francouzi..
   Nikdy mit nebudu,ani nemohu..
   Ti v Mnichove nebyli..
   A vse o Hessovi a pravda take o jeho britskych kamaradech, je prisne tajene statni tajemstvi..
   Uverejneni bylo nedavno opet "zatim" odlozeno, az
   do roku 2050.

   Smazat
 2. Už ve Francii mohli být skopčáci zastaveni měli skvělý tank jen byl špatně nasazen.

  Francouzi měli nejlepší tank. Proč s ním nedokázali Wehrmacht porazit?

  Zdroj: https://globe24.cz/technika/66275-francouzi-meli-nejlepsi-tank-proc-s-nim-nedokazali-wehrmacht-porazit

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč? Odpověď je jednoduchá. Francie byla poražena vnitřně. Už při obsazení Porůří neudělala nic a později byla odevzdaná. Jen De Gaulle měl snahu bojovat. Ano, Char B1 Bis byl lepší než Německý plechovky. Bylo jich málo a velmi špatná strategie. Nesmíme zapomenout na letecko podporu, kterou náckové využívali v hojném počtu.

   Smazat
  2. reproduktor Měli jich 300 a s tím by průnik skopčáků zastavili. A jak by došlo k zastavení tak by možná začala bojovat jejich armáda. V letectvu Francie létali i naši piloti.

   Smazat
  3. Vím, ale málo jich skutečně bylo použito

   Smazat
  4. cablik
   Francouzi prohráli, protože mají odjakživa špatnou bojovou morálku a každý Francouz při nástupu k armádě kromě zbraně fasuje i bílou vlajku a kartičku s nápisem "Vzdávám se!" v několika řečech. Pokud někdy Francouzi dosáhli nějakých větších vítězství, tak to bylo pod velením cizince (Napoleon) a nebo jednotkami složenými výhradně z cizinců(Cizinecká legie). Jinak byli schopni vítězit pouze nad domorodci ozbrojenými luky a šípy. Pokud se ovšem domorodci dostali k palným zbraním, tak Frantíky hnali hlava nehlava.
   https://drobkysveta.estranky.cz/clanky/vtipne-vtipy/vojenska-historie-francie.html
   Char B1 bis byl sice lepší, ale sebelepší tank v rukou špatných stratégů je zcela k ničemu.

   Smazat
  5. Ještě po březnu 1939 chtěl provést - ale už jen symbolickou akci nesouhlasu s porušením Mnichovské dohody Daladier - a banky s ním přerušily spolupráci. Psal o tom autor na stránkách www.ransdorf.cz (už nejsou)

   Smazat
  6. P. Smidl, a banky se za tu informaci pomstily i ransdorfovi.

   Smazat
  7. Obe zminene vlady prohraly II.svetovou valku,jeste nez zacala.
   Zradami bez konce.
   Zabranily pomoci CSR od SSSR. Pres Polsko.
   Polsko obetovaly zradnou nepomoci, po napadeni !!
   Bidnou podlou zbabelost dovrsily vyhlasenim fake valky na Hitlera ,ale dalsi agrese od SSSR si nevsimly..
   Obe valky zachranovali rusove a v male mire americani.
   Generalove byli nejstatecnejsi v loznicich a na cajovych dychancich v palacich..
   Lloyd George,vyznacny politik sveta ,pozadoval na povalecnem vyjednavani v Parizi ,hlavne, aby francouzi odesli z Palestiny.
   Potom zacal bezmezne obdivovat Hitlera, jako skoro kazdy politik a lord, jezdil na navstevy a kopiroval na svem sidle cokoliv Hitler vybudoval v Alpach.
   Tady uz kazdy muze videt ty zamery.
   Take Mussolini bezmezne obdivovany vsude, musel rozesilat sve fotografie svym obdivovatelum..
   Nejakej SS se zacet ve Francii o guillotinach za revoluce a zaved to u nas..
   Risi vybudovali schopni a nadseni germani,zajisteni miliardami z celeho sveta, valecna tazeni planovali a vyhravali generalove vetsinou navzdory jeceni smesneho, nicivosti vseho /svych armad,rise, sebe ,nacistu,celeho Nemecka a sveta atd./ totalne posedleho Hitlera a jeho zfanatizovanych sluhu...
   Kdyz napr. vyhlasil valku USA.
   Zapad tohle /vseobecne niceni/,prevzal k pokracovani behem a ihned po valce..
   Kdyz v niceni, pak neni mozne pokracovat, otoci se nicitele na vlastni narod..

   Smazat
  8. Kubrt Já vím také jsem napsal že byly špatně nasazeny skopčáci zdaleka nebyli připraveni na válku. Měli jen 1300 moderních tanků panzer 3 a 4. Francouzi jsou dávno ztraceni.

   Smazat
  9. pawe 22:02
   skvěle napsané!!!

   Smazat
 3. Nejstrašnější na tom všem je, že tohle všechno jsme v 89 roce věděly a přes to mnoho blouznivců vedených "komouši" Uhdem a jeho povedenou rodinkou, Pithartem, popletou Komárkem a dalšími pronásledovanými disidenty uvěřily, že bývalé koloniální mocnosti budou usilovat o naše blaho.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  2. Jak jsi došel k tomu, že to jsou popletové?
   Nic takového ale cílené jednání.
   Vždyť nás komunisty komunisté utiskovali.
   My si to včil vynahradíme a Bůh s váma.
   Tak to vidím já. Bohužel to stále platí. Stále bojují s komunisty, Gottwaldem, Husákem, jsou zamrzlí v čase. Zlo k nám nepřichází z východu.
   V našem prostoru byla odjakživa po staletí hrozba ze západu.

   Smazat
  3. Ale pradědo 10:14, nepleťte Waltra Komárka mezi disidenty. Ten byl šéfem prognostického ústavu ČSAV a nezdál se být popletou. Ani v pozicích, které zastával po „vítězném listopadu“. JiH

   Smazat
  4. Pane L. jejich touha ziskat co nejvice nepratel, nezna mezi. Pomoci objevu dalsich nepratel minulych, pritomnych a budoucich donucuji svet zbrojit..Bez toho, by uz vypousteli bublinky v te satanove bazine.

   Smazat
 4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 5. Díky za pěkný článek. Nejen Československé tanky, ale nákladní automobily byly základem rychlosti porážky Belgie, Nizozemí a Francie. Ona ta Belgie doplatila na své odstoupení z neutrality. Francie Belgii přesvědčila, aby pozbyla statut neutrálního státu. Zpět k článku. Rovněž pěchotní zbraně v hojném počtu vyzbrojily armádu nacistických Němců. Německá armáda při svém tažení na západ využila koňských sil v počtu asi 100 000 kusů tohoto hospodářského zvířete. Tank LT 38 později přeoznačen na PzKpfw 38(t) sloužil ještě na východní frontě a dojel až ke Krymu.

  OdpovědětSmazat
 6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nektere zalezitosti se prenasely z I.sv. valky.
   Nekdo, myslim TGM, odevzdal nase Legie v Rusku pod veleni fr. generala Janina, tedy francouzske vlady.
   A zajistil tak jejich pomoc na zapadni fronte.
   Take za tohle se nam poradne pomstili, kdyz jim slo tenkrat, Francii /i britum/poradne o krk.
   Famy o uloupeni zlata v Rusku. Uvedl na spravnou miru rusky historik nedavno.
   Nase Legie predali Kolcaka Politickemu Centru, nikoliv bolsevikum..Hlidali spolu s tim Centrem vlak se zlatem, ale 13 bednicek z vagonu hlidaneho, prave tim Centrem zmizelo. Nic jineho.
   Rusove tak nepozaduji nic.
   Legionari byli slusne placeni prave fr. vladou a meli na skupovani zlata sperku atd., od revoluci zbidacene populace a pozdeji take nakupovali v Cine..
   Belgie myslim nahle vyhlasila neutralitu ,tesne pred svym napadenim..A odkryla leve kridlo obrany Francie , kteri s tim nepocitali..

   Smazat
 7. Byty migrantům. Že to nikdo nechce? Omyl! Novinář Patočka by je dal všem. A zakázal by TV Prima

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Byty-migrantum-Ze-to-nikdo-nechce-Omyl-Novinar-Patocka-by-je-dal-vsem-A-zakazal-by-TV-Prima-657851

  Václav Klaus: Chceme zase normálně žít

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Vaclav-Klaus-Chceme-zase-normalne-zit-657862

  OdpovědětSmazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 9. V FAŠISTICKÉM rusku oslavují 7 let od okupace Krymu a ti ruští šmejdi k tomu zneužívají děti, převlečené do vojenských uniforem. Stejně tak jako pan Hitler měl svoje HITLERJUGEN !!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A co to má společného z článkem Havlisto? Být Rusem a Ukrajincem žijícím na Krymu tak bych taky slavil. Vždyť si to rozhodli v referendu a k urnám nešli pod bajonety ukrajinských a ani ruských vojáků, keří tam společně byli. 12.000 Ukr. vojáků tam potom zůstalo. Pozdrav Havlovi.

   Smazat
 10. Dvořák, dnes budeš mít hoooooodně práce rudý zmetku !!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  2. Ta tady děláš Havlovi reklamu!

   Smazat
  3. Indický běžec, je druh kachny.
   Velmi hloupý pták ale vyhledávaná pochoutka.
   Ročník 1956 a člen SSM.

   Smazat
  4. poslouchej ty pindický běžče, ty hnědý zmetku, musíš být hodně nemocný

   Smazat
  5. môj otec volal Havla RIKO....ryšavej xoxot

   Smazat
 11. Po roce 1989 děláme opět pro Německo, to jsme dělali pro Německo od roku 1938 do roku 1945, prostě montovnu. Na to nás po roce 1989 Němci ani nepotřebovali vojensky obsazovat. Dnes stačí aby mocnosti, jakou je i Německo, obsadili do vlády jejich kolaboranty a děláme předně to co Němci požadují. Zničili jsme si na jejich pokyn zemědělství a odevzdali jsme stovky tisíc pracovních míst v zemdělství a potravinářství do západní Evropy, která na výměnu za tuto likvidací zemědělského a potravinářského průmyslu, nám sem vozí potravinový předražený odpad do jejich supermarketů, který je ještě cenové dražší, než jejich kvalitní potraviny v jejich obchodech. Jsme kolonie a vycinkali jsme si jí sami.

  OdpovědětSmazat
 12. 11:35
  Jak už jsem dříve připomněl. Stačilo jim omezit naši zemědělskou velkovýrobu, zkoupit závody které konkurovaly jejich výrobě a obsadit závody a montovny které u nich doma neprosperovaly.
  Jenom jsem zvědav, kdy obsadí naše krematoria a jako přidruženou výrobu budou (po vzoru Hitlera) zpracovávat naše mrtvé.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Václave, už se stalo. V rakouském seriálu "vraždy v Kietsbielu" se zatím pro levnost zpopelňovali jejich mrtví.

   Smazat
  2. Václave, ale fuj.
   Clanek: to teda byla pomsta jak delo. Nemci by vyhráli i bez tanku, protože francouzi to vzdali.

   Smazat
 13. Kdyby dal autor to "...pomstili..." alespoň do uvozovek jako já, ale takhle to vypadá, že jsme, jako Češi, ty tanky dali Německu a jeho Wehrmacht dobrovolně s cílem přispět k porážce Francie. S tím nemohu souhlasit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nechápeš nadsázku?
   Tam není potřeba uvozovek.

   Smazat
 14. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 15. Dobrý článek. A hlavně podporuje moji zde několikrát opakovanou mašlenku, že jsme se měli bránit. Když Hitler skončil bez munice kvůli Polsku, na nás by si vylámal zuby, přes pevnosti by se nedostal.

  A jinak - citace:

  "Čas žranice

  Pro Němce, podobně jako v českém pohraničí na podzim 1938, nastal v březnu 1939 v Čechách a na Moravě čas žranice hned ve dvou rovinách.

  Němci, kteří připochodovali z Německa, se přežírali a skupovali v obchodech co se dalo, protože u nás byl volný mírový prodej, ne vychrtlý přídělový systém."

  Tu si momentálně užívají zase. Díky naší národní připoranosti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A navíc by Dolfího šoupli do cvokhausu nebo do vězení.
   A vše by dopadlo jinak. Ach jo...

   Smazat
  2. Kastelane 20. března 2021 12:33, čas žranice nastal i tím, že kurz koruny (Protektorátní) k německé marce Říše nastavila na poměr jedna ku desíti. Do Druhé čs. republiky zajížděli zejména příhraniční Němci nakupovat ve velkém. Měli to mimořádně levné. Tehdejší vláda neměla, pochopitelně, sílu k žádnému opatření. Takže vzor, jak brakovat porobený stát, ten tu už dávno máme. JiH

   Smazat
  3. Vážený kastelane, většina historiků se shoduje s tím že by to dopadlo pro nás mnohem hůře neb měli nemci mnohonasobnou převahu ve vzduchu, takže naše ztráty by byly pro nás devastujici a co by následovalo pote raději nedomyslet.

   Smazat

  4. 22.43
   Mýlíte se, Franzi. Nebo spíš nechal jste se zmanipulovat letitou dezinformací. Ve skutečnosti je to jinak. Zde přikládám odkaz, avšak vzhledem k tomu, že tam začali vnucovat reklamu neuvěřitelně drzým způsobem takže to trvá, než se jí zbavíte, zkopíroval jsem celý text sem a odkaz sem pích jen proto, abyste se mohl přesvědči že to není moje dílo, resp. jsem si to nevymyslel.
   A také, tento problém se sem opakovaně vrací tak jako info všem.

   echo24.cz/a/SUwM3/osm-mnichovskych-mytu-jaky-byl-vroce-1938-skutecny-pomer-sil

   1. Menšiny v Československu stály na straně nepřítele
   Některá pojednání o stavu v roce 1938 takřka budí dojem, že ze 14 milionů obyvatel, jež ČSR tehdy měla, se dalo spoléhat jen na 6,5 milionů Čechů, zatímco Slováci, Němci a další národy buď bojovat nechtěly, nebo stály přímo na straně Třetí říše. To by však bylo dosti zavádějící a zejména vůči Slovákům velmi nespravedlivé. Nepochybným faktem totiž je, že při mobilizaci drtivá většina Slováků narukovala přesně podle rozkazu.
   Mezi Slováky sice nepochybně existovaly animozity vůči „Praze“ a „Čehúnom“, avšak z toho zdaleka nelze automaticky vyvozovat, že by Slováci odmítli bojovat za Československo. Měli totiž (a oprávněně) strach z ambic Maďarska, což byl ostatně i hlavní důvod, proč se následně ľuďáci rozhodli pro kolaboraci s Hitlerem, od něhož čekali jakousi „ochranu“. Slováci sice na podzim 1938 požadovali autonomii (kterou jim ostatně Praha opakovaně slibovala), ale pouze malá menšina chtěla zcela samostatné Slovensko.
   V případě asi tří milionů Němců byla samozřejmě situace hodně odlišná, jelikož velká většina podporovala Sudetoněmeckou stranu, která usilovala o připojení pohraničí k Německu. To ale stále neznamená, že by tak činili všichni. Nikoli nepodstatná část československých Němců se totiž při mobilizaci také řádně přihlásila. Zejména němečtí sociální demokraté i mnozí katolíci totiž necítili k Hitlerově Třetí říši zrovna velké sympatie.
   Politické sympatie většiny sudetských Němců navíc nelze ztotožňovat s jejich ochotou zapojit se do ozbrojeného boje proti ČSR. Velká většina prostě oportunisticky čekala, jak to dopadne, a svoji podporu bojůvkám Freikorpsu vyjadřovala vesměs v hospodě u piva. Ostatně také sám Freikorps, byť byl propagandisticky a zpravodajsky vcelku užitečný, měl dosti malou bojovou hodnotu. Úspěchů dosahoval jenom proti českým četníkům, avšak jakmile v pohraničí zasáhla armáda, sudetští záškodníci rychle vyklidili pole.
   2. Československo stálo osamoceně proti velké přesile
   Hodně často se tvrdí, že Československo bylo zcela izolováno a muselo by samo bojovat proti Německu (které od března 1938 ovládalo též území Rakouska), Polsku a Maďarsku. Na straně ČSR údajně nestál nikdo, a tak se nedalo počítat s žádnou reálnou pomocí. V úvahu teoreticky připadal jen Sovětský svaz, který sice nabízel pomoc, jenže sledoval své vlastní cíle a nejspíše by tehdy ozbrojenou podporu doopravdy neposkytnul.

   Smazat
  5. Situace ovšem ve skutečnosti byla výrazně odlišná. Československo tehdy mělo dva spojence, a sice země tzv. Malé dohody, tedy Rumunsko a Jugoslávii. Není příliš známým faktem, že se v Rumunsku na konci září 1938 realizovala první fáze mobilizace a Bukurešť prohlásila, že se chystá splnit své závazky v případě, že ČSR bude napadena Maďarskem. Kromě toho Rumuni dali najevo ochotu umožnit přesun zbraní (tedy přelety letounů a železniční dopravu techniky) ze Sovětského svazu, což mohlo být vysoce důležité.
   SSSR totiž pravděpodobně nechtěl (a koneckonců ani příliš nemohl) poslat své vojáky, ovšem jiná věc byly dodávky techniky, které by Moskva možná opravdu poskytla. Navíc SSSR tehdy výslovně deklaroval, že jestli Polsko zaútočí na ČSR, tak mu Moskva ihned vypoví smlouvu o neútočení, což byla fakticky pohrůžka válkou. Je proto dost sporné, zda by se Maďaři a Poláci v takové situaci k německé agresi opravdu připojili. Na samém počátku takřka jistě ne, a proto by Československo bojovalo zřejmě „jen“ proti Německu.
   Kromě toho mohla ČSR počítat se značným množstvím zahraničních dobrovolníků, jelikož na konci září se v řadě států začaly spontánně organizovat skupiny mužů, kteří hodlali odcestovat do Československa a bojovat proti Hitlerovi. Značně bizarní ráz měl tento proces v Jugoslávii, kde tento úmysl oznámila i řada důstojníků z generálního štábu (!), kteří dokonce pohrozili, že rezignují na své funkce a sami odejdou do ČSR.
   3. Německo mělo proti ČSR velkou početní převahu
   Často se argumentuje celkovým počtem obyvatelstva obou zemí. Německo tehdy mělo zhruba 75 milionů obyvatel (včetně Rakušanů), kdežto ČSR jenom 14 milionů. Mobilizační potenciál Třetí říše byl samozřejmě mnohonásobně větší, avšak tento argument je velmi zavádějící. Měl by určitě význam ve velkém konfliktu, jenž by trval dlouhé měsíce nebo roky, ovšem válka na podzim 1938 by zcela určitě byla poměrně krátká, a proto by skutečný význam mělo pouze to, kolik vojáků by obě země dokázaly nasadit ihned.
   Z tohoto pohledu ale situace Wehrmachtu nebyla příliš optimistická. Čerstvě mobilizovaná čs. armáda tehdy měla přibližně 1,2 milionu mužů, zatímco Němci mohli poslat do boje okolo 1,6 milionu mužů, což zaručeně nebyla nějaká drtivá převaha. Je třeba si uvědomit, že v Německu existovala povinná vojenská služba jenom tři roky, takže Wehrmacht zkrátka ještě nemohl mít dostatek nově vycvičených vojáků, a tudíž musel z velké části spoléhat na starší záložníky. To ale jeho reálnou bojovou hodnotu dramaticky limitovalo.
   Čs. armáda samozřejmě také povolala statisíce záložníků, avšak ty mohla velice účinně využít coby posádky pevností, jelikož se chystala vést obrannou válku. Naopak v útočné válce, jakou by musel vést Wehrmacht, by starší záložníci neměli valnou hodnotu. Stará poučka říká, že by útočník měl disponovat nejméně dvakrát větší armádou než obránce, ovšem roku 1938 si Třetí říše mohla o takovém poměru sil leda nechat zdát.

   Smazat
  6. 4. Německá armáda byla modernější než československá
   Tato poučka pochopitelně platí jen v případě, že obě strany mají přibližně stejnou kvalitu osob a výzbroje. Kvalita prostě bývá důležitější než kvantita. Často se říká, že Wehrmacht byl proti čs. armádě technicky daleko pokročilejší, resp. lépe vyzbrojený, ale skutečnost je také v tomto případně poněkud jiná. Nelze zpochybnit, že Němci v řadě ohledů patřili na špičku, např. měli vysoce kvalitní bezdrátové spojení a snažili se sázet na tankové vojsko, ale jejich převaha byla jen omezená a v některých směrech vůbec neexistovala.
   Oblíbeným argumentem je údajně vysoká úroveň motorizace, avšak to je pouze papouškování německých propagandistických žurnálů. Ve skutečnosti i během celé druhé světové války byli základním transportním prostředkem Wehrmachtu koně. Německá logistika závisela primárně na koňských potazích, totéž platilo o přesunu dělostřelectva. V roce 1938 bylo z celé německé vojenské přepravy motorizováno pouhých 10 %!
   Porovnání s čs. armádou dopadá pro Třetí říši skutečně nepříjemně, protože na straně ČSR byl tento údaj 40 %. Jinak řečeno, ona „zaostalá“ čs. armáda byla motorizována relativně čtyřikrát víc než ta „vyspělá“ německá! Kromě toho se hodí uvést, že Němci měli v té době velmi slabé dělostřelectvo a zaostávali též mj. z hlediska pěchotní výzbroje, zatímco čs. kanony, houfnice, moždíře a kulomety se řadily mezi nejlepší na světě.
   A jak to bylo s těmi slavnými tanky? Nejkratší srovnání prozradí, že Německo mělo tehdy cca 2400 tanků, kdežto ČSR jen kolem 400. Poměr zdánlivě zničující, ovšem opět je třeba hledět i na kvalitu. Z oněch 2400 tanků totiž drtivou většinu tvořily tančíky PzKpfw I, jež nesly jenom kulomety (a které pokládali za nevhodné k boji i sami Němci), a lehké tanky PzKpfw II, jež se vyznačovaly 20mm kanony. Jen něco přes dvě stovky německých tanků představovaly střední obrněnce PzKpfw III a PzKpfw IV s 37mm a 75mm děly.
   Naopak ze stavu čs. obrněnců reprezentovaly kulometné tančíky TK vz. 33 jenom cca 70 kusů a velkou většinu tvořily lehké tanky LT vz. 34 a LT vz. 35 nesoucí kanony kalibru 37 mm (jež měly větší průraznost než ty německé). Německé „jedničky“ by čs. tankům neublížily vůbec a „dvojky“ jen na takřka sebevražednou vzdálenost. Pokud by tedy došlo na tankovou bitvu, byl by reálný poměr bojových hodnot docela vyrovnaný.

   Smazat

  7. 5. Německo mělo výhodu díky doktríně „Blitzkriegu“
   Taktika „bleskové války“, kterou poté Němci využili mj. proti Polsku, Francii či SSSR, zajisté měla velký potenciál, avšak naneštěstí pro Wehrmacht nesla rovněž velká rizika a byla vysoce náročná na plánování, realizaci a logistické zabezpečení. Byla založena na překvapivém úderu proti nepřipravenému nepříteli, který se brání jenom staticky a nemá přesnou představu o tom, čemu vzdoruje. Československá armáda na podzim 1938 ovšem nesplňovala vlastně ani jeden z těchto požadavků nutných pro úspěch „Blitzkriegu“.
   Ostatně už sama geografie ČSR znamenala, že nešlo zrovna o optimální cíl pro tuto německou taktiku. Po mobilizaci v září 1938 byly čs. pohraniční pevnosti záhy plně obsazeny mužstvem, což v kombinaci s horskými pásmy tvořilo velice hlubokou pevnostní linii. Wehrmacht ovšem vznikl především coby lehká mobilní armáda pro rychlé manévry a prudký nápor ve zvoleném místě, nikoli jako síla pro dlouhé obléhání pevností.
   Čs. generálové navíc dobře chápali, jak „blesková válka“ funguje. V září 1938 dokonce bylo u Ješína provedeno komplexní cvičení zaměřené na obranu proti této taktice, jež potvrdilo, že se jí dá bránit celkem snadno a efektivně, když obránce ví, co má čekat. Náčelník čs. generálního štábu Ludvík Krejčí to dobře shrnul lakonickou otázkou, která opravdu nepotřebuje komentář: „Co vlastně budou Němci dělat, když Blitzkrieg selže?“
   6. Československo mělo naprosto zastaralé letectvo
   Nepochybné je, že německá Luftwaffe patřila mezi pionýry nové generace letounů a že mohla nasadit vynikající celokovovou stíhačku Messerschmitt Bf 109, zatímco čs. letectvo používalo „plátěné“ dvojplošníky Avia B-534. Němci měli také zřetelnou převahu v počtu strojů, jelikož ČSR mohla počítat s celkem asi 1500 vojenskými letadly, zatímco Němci vlastnili okolo 2400 letounů (byť „jen“ zhruba 1500 kusů tvořily nové typy).
   To ovšem neznamená, že čs. letectvo bylo jakýsi zoufale zastaralý létající skanzen, který by si proti Luftwaffe nemohl připsat žádný úspěch. Slavné „stodevítky“ tvořily na podzim 1938 jen menší část stavu německého stíhacího letectva, kde pořád převažovaly dvojplošníky Heinkel a Arado, zřetelně horší než čs. Avie. A dokonce i při střetu s Bf 109 by letouny B-534 rozhodně nebyly bez šance, jelikož sice zaostávaly v rychlosti a výzbroji, ale oproti německým letadlům nabízely vyšší obratnost a daleko lepší stoupavost.
   Při porovnávání letectev by se také nemělo zapomínat na fakt, že ČSR vlastnila rovněž vysoce kvalitní rychlé bombardéry Avia B-71 (tj. licenční variantu sovětského stroje SB-2). Německo tehdy disponovalo jenom slabou protivzdušnou obranou a je pravděpodobné, že by čs. velitelé nikterak neváhali nasadit své rychlé bombardéry proti německým letištím i dalším základnám, kde by tyto stroje mohly způsobit nezanedbatelné škody.

   Smazat

  8. V neprospěch německého letectva navíc hrálo nepříznivé počasí a malé zkušenosti, jelikož jen menšina pilotů prošla nasazením ve Španělsku. Je sice hodně pravděpodobné, že by Luftwaffe během několika dnů získala vzdušnou nadvládu, z výše uvedených důvodů by však téměř jistě nedokázala zajistit leteckou podporu pozemních jednotek. Čs. letectvo by patrně utrpělo velké ztráty, ale bojeschopnost by rozhodně neztratilo a mohlo by Němce pořád „kousat“, jelikož by mohlo přejít na jakousi „vzdušnou partyzánskou válku“.
   Koneckonců, lze uvést konkrétní příklad srovnání s Polskem. Ačkoli se pořád opakuje tvrzení, že téměř celé polské letectvo bylo zlikvidováno ještě na zemi, skutečnost se od tohoto výtvoru goebbelsovské propagandy hodně liší. Luftwaffe byla na podzim 1939 vůči polskému letectvu v daleko lepší situaci než o rok dříve proti ČSR, avšak slábnoucí Poláci i tak zhruba dva týdny létali a Němci v celé kampani odepsali 520 letounů.
   7. Československo se příliš spoléhalo na své pevnosti
   Stavba pohraničního opevnění bývá občas kritizována jako nákladný a zbytečný nesmysl, jenž by Němce stejně nezastavil. Nákladná nepochybně byla, avšak o zbytečnosti a nesmyslnosti je možno úspěšně pochybovat. To, že nejspíše přece jen nešlo o ideální řešení a že čs. armáda by udělala lépe se sázkou na silnější tankové vojsko, vůbec neznamená, že v případné válce by se čs. pevnostní systém nedokázal nijak uplatnit.
   V téměř jakékoliv debatě o pevnostech zaznívá argument francouzské Maginotovy linie, která byla nakonec zbytečná, protože ji Němci obešli. Ve skutečnosti se ale o řadu úseků bojovalo a Němci tam utrpěli vážné ztráty. Kromě toho je z druhé světové války známa řada případů, kdy pevnosti útočníka hodně zpomalily, mj. v Polsku, Řecku a Jugoslávii. Elementární rozdíl mezi francouzskou a československou soustavou opevnění však spočíval v tom, že čs. generálové si nedělali iluze, že zdejší pevnosti jsou neproniknutelné.
   Ve skutečnosti se od začátku počítalo, že na některých úsecích k průlomům dojde, což ostatně jasně ukazují též palebná pole řady bunkrů, jež směřovala do stran nebo do vnitrozemí. Lehké objekty neboli „řopíky“ (podle zkratky ŘOP, Ředitelství opevňovacích prací) většinou bývaly uspořádány šachovnicově, aby útočníka dostaly do křížové palby. Ano, je pravdou, že spousta objektů ještě nebyla na konci září 1938 dostavěna či dozbrojena, ovšem přesto je nesporné, že by zde Němci museli počítat s obrovskými problémy.
   A o tom, co by je potkalo u těžkých objektů, hodně vypovídá ostravská operace Rudé armády. Němci totiž využili čs. těžké opevnění, které následně Rudá armáda (nesrovnatelně zkušenější a lépe vybavená než Wehrmacht na podzim 1938) prolamovala několik týdnů, u čehož utrpěla strašlivé ztráty. Německý generál Bodenschatz odhadoval, že při překonávání čs. opevnění by musel Wehrmacht počítat se ztrátami okolo 60 %!
   Pro čs. generalitu (na rozdíl od francouzské) nebyl průlom pevností počátkem konce, ale zcela očekávanou fází vývoje konfliktu, pro kterou měla připravené příslušné plány. Asi 60 % stavu čs. armády tvořily manévrové síly, které se poté měly utkat s agresory v manévrové bitvě, což koneckonců odpovídalo i zkušenostem většiny čs. generality, jež byly zásadně odlišné od těch francouzských, které pocházely od Sommy a Verdunu.

   Smazat

  9. Francouzskou generalitu totiž „vychovaly“ kruté zákopové a obléhací bitvy, kdežto většina čs. generálů nasbírala zkušenosti v legiích na Sibiři. Gigantické prostory ruské říše měly zákonitě za následek rozsáhlé manévrové operace, v nichž hrála ústřední roli rychlost a flexibilita, díky čemuž čs. legionáři zcela běžně poráželi mnohem početnější bolševiky. Čs. generálové Krejčí, Luža, Prchala, Vojcechovský či Ingr prostě nemohli při válce myslet „staticky“, protože jejich kariéry byly úzce spojeny s manévrovým bojem.
   8. Německá armáda byla dobře připravena na válku
   Pokud lze sedm předchozích tvrzení označit za zavádějící či diskutabilní, pak v případě tohoto nelze říci nic jiného, než že je zcela a od základu chybné. Německo totiž bylo na podzim 1938 všechno možné, jenom ne připravené na válku, a dokonce lze bez nadsázky říci, že ČSR tehdy byla připravena celkově mnohem lépe. Provedla téměř ukázkovou mobilizaci, vojáci čekali na rozkazy a armáda stála v perfektních obranných pozicích.
   Řada srovnání dělá zásadní chybu v tom, že pokládá Wehrmacht z podzimu 1938 za víceméně shodný s tím z let 1941 či 1942, kdy Německo dosáhlo zenitu sil. Za ony tři až čtyři roky však samozřejmě došlo k řadě důležitých změn, jelikož se hodně vyvíjela struktura jednotek, vojáci nabrali zkušenosti a přibylo i ohromné množství techniky (mj. z továren v Protektorátu), takže německá armáda z roku 1938 byla pouhým slabým základem toho, na co se pak vyšplhala, ale proti čs. armádě by logicky bojoval jen onen základ.
   Vojska Wehrmachtu sice „obklíčila“ hranice Československa, avšak na konci září 1938 dosud měla mírové sestavy. Žádná divize nebyla ani zdaleka kompletní, některé existovaly skoro jen formálně a mnoha z nich chyběla velká část techniky. Hitler totiž stále doufal, že získá Sudety bez boje, ale snažil se vyvolávat dojem, že jeho armáda je připravena bojovat. Tento obrovský bluf mu opravdu vyšel, jenže v případě, že by se ČSR odmítla podřídit a Wehrmacht by musel bojovat, Třetí říši by nejspíše nastaly nesmírné potíže.
   Naprosto fatální však mohl být pro Německo fakt, že pro válku s ČSR zkrátka nemělo zásoby. Jestliže čs. armáda mohla počítat se zásobami na dva až tři měsíce bojů, pak Třetí říše měla ve skladech zásoby nejvýše na jeden měsíc. To se týká pozemního vojska, v případě Luftwaffe to bylo dokonce ještě horší, jelikož palivo, oleje a bomby by stačily jen na asi dva týdny operací, pak by Luftwaffe fakticky ztratila bojeschopnost.
   Němci měli okolo 50 % plánovaných zásob benzinu, 14 % zásob maziv a 30 % zásob munice, a tak by po jediném měsíci bojů zřejmě neměli na co jezdit a čím střílet. Jelikož i pesimistické odhady říkají, že osamocené Československo by se dovedlo bránit čtyři až šest týdnů, vnucuje se otázka, co by Němci dělali potom. Nesmí se také zapomínat, že Hitlerovy sociální a zbrojní programy dovedly Říši takřka na pokraj státního bankrotu.
   Pokud shrneme vše výše uvedené, vychází z toho zcela jasný závěr, že válka proti ČSR by pro Německo mohla klidně skončit i katastrofickým fiaskem. S rychlým vítězstvím během pár dní se po čs. mobilizaci prostě počítat nedalo a na několik měsíců těžkých bitev Němcům chyběly kapacity. Určitě by utrpěli úděsné ztráty, obsadili by leda tak spálenou zem a na další expanze by museli zapomenout. Mnichovská dohoda byla Hitlerovým triumfem, zatímco „mnichovská válka“ se mohla proměnit v jeho spektakulární porážku.

   Smazat
  10. milane 20. března 2021 23:55, je mi líto, ale váš dalekosáhlý rozklad tehdejší vojenské situace ČSR je plný zcela falešných předpokladů.
   Moje znalost věci se zakládá na autentických výpovědích aktérů té doby, třeba i prosté skutečnosti, že můj otec za mobilizace sloužil u pluku SOS (a dezertující soused, Němec, po něm střílel zbraní čs. armády), strýc byl profesionálním letcem stíhačem, že na okraji naší pohraniční obce byl ještě v noci 29. září 1938 Němci z blízké samoty zastřelen čs. voják střežící most, a že ta vesnice byla plně v rukou tehdejší německé většiny, že udržet jakž takž obsazené a nedozbrojené "řopíky", zajistit jejich zásobování třeba jen potravinami a umožnit osádce jakžtakž bezpečně se vyprázdnit (!) bylo problémem ještě za klidu zbraní.
   Podstata problému byla v tom, že vzdušná převaha Luftwafe znamenala účinné až teroristické bombardování nejhlubšího zázemí, pátou kolonu německé, maďarské i polské menšiny v zádech, neudržitelnost chodu ekonomiky devastované nejen nálety, ale nedostatkem pracovních sil, surovin a zejména potravin. Z pohledu strategického, situace neudržitelná. Je s podivem, jak zarputile tvrdíte nesmysly a s jakou lehkovážnosti přehlížíte a zlehčujete oběti. Jasně, vás se to netýká, vy už nic neriskujete. Zřejmě jste nic kritického neprožil, takže snadno, snadňounko machrujete.
   Historické skutečnosti prokázaly, že řešení přijatá a realizovaná pod vedením tehdejšího prezidenta ČSR dr. Edvarda Beneše byla racionální, úspěšná a jeho prognózy, se ukazují jako téměř geniální. Takže s vámi naprosto nesouhlasím stejně, jako jsem nesouhlasil s podobně argumentující komunistickou propagandou té, válečné i poválečné doby. Při tom nic, proti myšlence socialismu. JiH
   PS všechna ta místa, o kterých vedu řeč, to je hraniční čáru Jizerských hor, Krkonoš a Rýchor, podél pevnůstek o kterých už, jak zarostly v lesích dnes už málokdo ví, stejně tak o zbytcích k nim náležejících, dnes víme, že nebránitelných ubytovacích zařízení čs. armády, jsem si nejednou prošel. Jsem si téměř jist, že o tom, co je pro věc podstatné nemáte představu a nevíte, krom jednostranných vyčteninek, téměř nic.

   Smazat
  11. 1.43
   Co jsem říci chtěl, jsem řekl, nemám, co bych dodal.
   Můj názor na genialitu zbabělého velezrádce Beneše znáte, takže ani zde nemám co bych dodal k jeho neosobě.
   A že po válce udělal jedinou, pro budoucnost rozumnou věc a vydával bebešdekrety ho neomlouvá. Kdyby neutekl a bojoval, nemusel nic vydávat.
   Když jsme u toho zlehčování obětí - bylo jich téměř stejně v protektorátním "míru" jako ve válčící Británii s téměř čtyřnásobným počtem obyvatel.
   A vůbec, už mě s tím podsouváním, jako například že jsem nic kritického neprožil atd. nudíte.

   P.S. Jednostranná vyčteníčka mi hustili do hlavy po celý život, včetně nyní i vás. Takže rozhodně ne jednostranná vyčteníčka, jejichž apoštolem jste se svou fanatickou láskou k Benešovi naopak vy.
   Hele, machře, já vás kurva nepřesvědčuji. Ověnčete si pro mě za mě Beneše svatozáří, jen ode mě nechtějte aby ho uctíval a se mu klaněl i já.

   Smazat
  12. Naštěstí Beneš tenkrát rozhodl jak rozhodl. Proto náš národ nebyl Hitlerem vyhuben a stále existuje. Milane, je to docela prosté.

   Smazat
  13. Franzi 1449
   Většina historiků patrně ve věku 30 let??? To je běžný věk dnešních "odborníků" na historii. Takže tomu se musím fakt usmát. :-) Ale kdo chce, může věřit. Kdo se posere před usednutím na záchod, také to pak musí nějak okecat. :-)

   Smazat
  14. Pane Dvořáku, 14:21
   Ano Beneš rozhodl tak jako každý zbabělec. Proto je nás dnes možná o pár tisíc víc, ale stydím se v Evropě přiznat, že jsem z České republiky. Je to fakt docela prosté. Češi, synonymum národní zbabělosti. Proto si s námi každý, i Polák, vytře zadek. :-(

   Smazat
  15. Kasteláne, je mi líto, ale vaše vyjádření je jen póza neználka. Beneš pece vyhrál. Obnovil republiku v původní hranici zemí Koruny české a Horních Uher (Slovenska). Tomu vy říkáte zbabělost?

   Smazat
  16. Pane Dvořáku 21:25
   Ano tomu říkám zbabělost.
   Rozhodle se jako každý sralbotka nebojovat, nechal armádu, která chtěla bojovat napospas Němcům, se všemi zbraněmi.
   Já jsem neználek? Můj táta kvůli tomu podělanému zbabělci musel sloužit v Iálii Němcům.
   Beneš NIC nevyhrál, vyhráli to naši letci v Anglii, naši vojáci ve Svobodově jednotce v Rusku. Beneš seděl na prdeli v Anglii a vymýšlel prasárny jako byla ta s Heydrichem,která stála životy tisíců nevinných a nic netušících lidí.
   Pak se vrátil do republiky a nechal ji napospas komunistům.
   Opravdu "HRDINA"!!!
   Kdy se konečně probudíte????

   Smazat
 16. Velice rozumný názor snad se Okamura dohodne:

  Výzva Václava Klause: Všichni zastánci svobody se musí spojit. Přímo se obrátil na syna a Okamuru

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Vyzva-Vaclava-Klause-Vsichni-zastanci-svobody-se-musi-spojit-Primo-se-obratil-na-syna-a-Okamuru-657888

  OdpovědětSmazat
 17. Já jsem k výzvám Miki Mause - s ohledem na jeho výsledky za dobu kdy neomezeně vládnul a vládu ukončil amnestií - silně skeptický. Jakou "svobodu" chce Klaus ? Vždyť je to zase pitomost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na Vašíka bacha.
   Má falešné číslo, falešného útočníka.

   Smazat
  2. Taky bych Klausovi nevěřil ani pozdrav, po tom co předvedl na konci svého prezidentování.

   Smazat
  3. 16.55
   Hlavně jak si pečlivě ohlídal, aby se ta amina nevztahovala na toho recistu co ho "zastřelil" tou pistolkou, to se fakt vycajchoval.
   A nejen na konci - hlavně během svého prezidentování.

   Smazat
  4. Tak ať vyhrají pyjáti to bude to pravé ořechové pak bude pozdě bulet.

   Smazat
  5. Tomasi, vezměte prosím v úvahu ze vetsina lidi s postupem věku zraje (pokud ovsem nejsou mentálně postiženi). I VK chyb ať vedomych či nevedomych, dnes lituje.Zatim jsem zaznamenal pouze jeho, který bije na poplach. Od všech ostatnich jsou to jen a jen populistické zvasty. A to nemohu říci ze jsem byl jeho priznivec. Tož tak asi můj názor.

   Smazat
  6. Sorry Franzi, SPD nebije na poplach? Nebo si myslíte že jsou to jen populistické žvásty? Strana je SPD, ne Okamura. Nebo vám, když už se vám Okamura zdá být populista, připadá jako populista i doktor David?
   Jde o program a která strana ho, jako jediná, kontinuálně prosazuje, ne o populismus, navíc podsununý.

   Smazat
  7. milane 21. března 2021 0:25, MUDr. David nepředstavuje SPD, MUDr. David reprezentuje SPD pouze tím, že na kandidátce SPD uspěl ve volbách do Evropského parlamentu. Je pravděpodobné, že Okamurova (!) SPD má ideově dost blízko k Trikolóře. Že by k ní měl stejně blízko MUDr. David, to si nemyslím. Ovšem, kdo, dneska, vlastně, ví? JiH

   Smazat
  8. 1.56
   Jo. Hlavně má Okamura blízko k té ideji, že trhnutí se os EU by bylo dětinské, že, jak se dal slyšet kamvítrplášť Klaus jun. Ani Okamura mimochodem nepředstavuje SPD, pouze před sebou hrne její program. Proto mu ostatně říkám buldozer.
   SPD je program, ne David, ne Okamura, ale program!
   A ten volím!

   Smazat
 18. Klaus byl naprosto ,ale naprosto pravdomluvný. V jednom ze svých žvástů prohlásil: nejlepšími obchodníky u nás jsou veksláci. Tak co si o takovém nevím, zda to bylo ještě za federace a on byl ministr finací, myslet. I Kalousek by se červenal.

  OdpovědětSmazat
 19. Asi dva nejdražší Václavové naší historie.
  Havel a Klaus.

  OdpovědětSmazat
 20. Vy někteří v předchozím, chcete tvrdit, že správnost výroku je odvoditelná od osoby autora? Václav Klaus, ať byl nebo je jaký chce, má pravdu v tom, že by se vlastenecké síly spojit měli. A když už ne spojit, neměli by se vzájemně poškozovat.
  Ostatně, že VK starší i mladší jsou národovci, ať už mají k řešení hospodářské politiky postoj takový nebo jiný, jsou patrnými vlastenci. Starý měl vizi "českého kapitálu" za jakoukoli cenu. Tedy zběsilé privatizace, "kupónovky", bankovního socialismu ... Což se nepodařilo a podařit nemohlo. Ovšem, něco říká i takový detail, co vím konfesí je V. Klaus starší věřící Církve československé husitské. Ano, stal se hrobařem našeho hospodářství, snad a v jistém smyslu i společného čs. státu. Ale kolaborantem není! Račte si vy, rychle soudící, toho podstatného rozdílu mezi Václavy Klausem a Havlem, račte si ho všimnout.
  Nevidět to, není pouhý omyl, to je hloupost z těch, které přicházejí draho. Zas a zas si nabíhejte. JiH

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Že je kolaborant tady nikdo netvrdil.
   Ale že nás stál šílené peníze.
   A to oba dva Vašíkové. Tento nechal rozkrádat co se dalo.
   Ten druhý prodal i republiku.
   Proto tam nebyla mezi nima láska. Šlo o v první řadě pouze o prachy.
   Čti to co kdo píše.

   Smazat
  2. Lubezi 21. března 2021 1:39, neráčil jste, pro samé zaujetí, pochopit o co, pokud jste nucen se rozhodovat, skutečně jde. To je ten problém. JiH

   Smazat
  3. 2 se perou, třetí se směje, a v klidu pocita zisk. Seniora jsem viděla v rakouske debate ze sociku, byl váženým hostem, mluvil o kvalitní ekonomice čssr. No. V 90. Letech prosazoval vlastně experiment a zlodějiny legalizoval, to je fakt, tehdy jsem ho neměla ráda. Osobně myslím, že ho potrestal život a že prozrel. Horší je např. Dlouhý, komunista! Klaus na ty kumpány nebyl tehdy sám, privatizace byl příkaz doby, kdo řekl něco proti, byl za hlupáka. Nerada vzpomínám na 90. Léta, celou přestavbu myšlení, teď se dostavuje vysledek. K těm vyrobkum- tehdy to bylo naopak, nikdo nechtěl jen zetor, jen čs. Smetanu, chtěli jsme tak. Zboží, konkurenci, ne plán. Máme plán, chaos a zboží z vychodu.

   Smazat
  4. JiH-u zase musím odpovědět po svém. Na to co Klaus myslel, sere Bílý tesák. Důležité je co po jeho "vládnutí" zbylo. A to je velký hovno. Asi tak.
   Říkával mi kydsi můj mistr: "Snaha? Ta nevytěžila ani kýbl uhlí."
   Klaus je sebestředný hajzl, parchant a škúdce národa a v normálním státě by už byl dávno v teplákách nebo na špagátě. Tečka!

   Smazat
 21. Máte nedorozumění se svým milencem, které vedlo k rozchodu, a pokusili jste se s ním smířit, ale nedává vám pozitivní odezvu a máte pocit, že se ve vašem vztahu něco nedaří a potřebujete rychlé řešení , kontaktujte Dr. Ajayi ještě dnes a postarejte se o to, aby se váš milostný život vrátil k tomu nejlepšímu s vaší bývalou, Dr. Ajayi mi pomohl obnovit mír v mém domě, protože můj manžel mě opustil po dobu 9 měsíců a žil s jinou ženou a nikdy Vraťte se domů, ale s pomocí sesilatele kouzel Dr. Ajayiho se vrátil domů po 3 dnech poté, co Dr. Ajayi provedl silné kouzlo obnovy. Pokud tedy potřebujete rychlé řešení ve vztahu nebo manželství pomocí kouzelníka, kontaktujte Dr. Ajayiho nyní na e-mailu: drajayi1990@gmail.com nebo Viber / Whatsapp: +2347084887094

  Může také provést následující kouzlo níže
  1. Loterie kouzlo
  2 Kouzlo štěstí
  3. Kouzlo k výhře u soudu
  4. těhotenství kouzlo
  atd..

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.