Reklama

pátek 26. března 2021

Kam chce vést BIS naši školu?

Stanislava Kučerová

26. 3. 2021
Dověděli jsme se nedávno, že pan Koudelka, ředitel BIS (Bezpečnostní informační služby), obdařil ministra školství novými směrnicemi pro výuku českých dějin. Užasli jsme. Naposled se něco podobného událo za protektorátu (1939 – 1945). Tehdy se Gestapo (německá tajná státní policie) rozhodlo usměrnit výuku českým dějinám na našich školách. Přirozeně v duchu německé nacistické ideologie. Výběr českých učitelů byl tehdy vysílán do kurzů výuky dějepisu ve vzdělávacích centrech v Říši.

Vědělo se, že změnit výklad dějin ve vědomí učitelů není úloha krátkodobá. A tak na dobu, než si dostatečné množství učitelů nové pojetí osvojí, byla výuka dějepisu na školách zrušena vůbec. Mám o tom doklad, několik výročních vysvědčení z gymnázia v době protektorátu. V rubrice Geschichte (Dějepis ) se místo známky píše: Wurde nicht unterrichtet (Nevyučovalo se).

Od té doby uběhlo 80 let. A je tu nová nespokojenost s dějepisem u našich nadřízených a „nové“ směrnice k výuce dějin. Tentokrát od ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS).

Panu řediteli se nelíbí hned kapitoly o našich počátcích v nové době, o národním obrození a o starostech o český jazyk, o panslavismu, o vlasteneckém básníku F. L. Čelakovském. Nelíbí se mu, že básník napsal „Ohlasy písní ruských“ a „Ohlasy písní českých“. A my, co si leccos pamatujeme, v těch „nových“ směrnicích poznáváme onu starou protektorátní ideologii, která zbavovala národ identity a práva na samostatnost a svébytnost kulturní i politickou. Takže kam se podle BIS máme vracet? Před národní probuzení a obrození? Tedy k Bílé hoře? Neměli jsme se tenkrát podle mínění BIS a podle požadovaných „nových“ směrnic pobělohorskému útlaku vzpírat? Měli jsme se bez námitek odnárodnit a asimilovat s cizím jazykem a s cizí kulturou? Neměli jsme prožívat žádné probuzení a obrození?

Ale vždyť naši předci právem a spravedlivě zápasili o národní bytí, o udržení identity,

o svobodu a samostatnost. Proč na to máme zapomenout? Nejsou to i naše dějiny? Nebyl to zápas

o svobodu a samostatnost i pro nás? A my se o tom nemáme ve školách v dějepise učit? Máme to všechno vynechat, přeje si pan Koudelka, ředitel BIS. To všechno je podle něho záhodno z dnešní výuky vypustit. Občan se nestačí divit. Žasne. Ale ne nadlouho. Vždyť to známe z historie.

Pan ředitel BIS neříká nic nového. Pravdy a lži ve výkladu dějin provázejí český národ od zmařeného stavovského povstání v 17. stol. nepřetržitě. Pravdy a lži se u nás opakovaně střetají po staletí. Střetají se i dnes, ve století 21. Čí zájmy chce svým „novým“ výkladem dějin propagovat dnešní BIS? Vidíme, že to nejsou zájmy českého národa, mají-li se zamlčet významná období jeho cesty dějinami mezi ostatními národy. „Nové“ pojetí dějepisu je chce zrušit. Vynechat. Vypustit. Jako by ta období nebyla. Obrození a obrozený národ je třeba zrušit. Tak si to myslí představitelé naší současné Bezpečnostní služby. A proto také pan prezident nechce pana Koudelku povýšit.

Autorka je vysokoškolská profesorka historie

50 komentářů :

 1. Takze
  v roce 1939 jsme se pripojili dobrovolne k Risi pro ochranu pred Polskou invazi
  V roce 1945 Prahu osvobodil general George Patton na ceste z Berlina do osvobozeni Stalingradu
  v roce 1968 nas prepadli Rusove vedeni Stalinem
  .....jeste by slo ookracovat, ale necham to na BIS

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. BIS čti Buržoazní informační služba ví naprosto přesně, že zase takový rozdíl mezi dneškem a Protektorátem za Reichu není, jen s tím rozdílem, že dnes jsme protektorát USA !!
   Dnešní kolaboranti s americkou mocí si myslí, že je osud Háchy mine !! A protektora dělá jako vedlejšku velvysranec USA !!

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 2. Nepřátelé našeho státu se dostali příliš daleko. Už nestačí je nepovyšovat, musíme je ponížit !!!

  OdpovědětSmazat
 3. Celá BIS je pod vlivem CIA a šéf BIS Koudelka je přímo placen finančními prostředky CIA. Koudelka je vlastizrádcem českého a moravského národa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proto je nepochopitelné, že se tento žoldák CIA stále může držet v křesle. Kdo ho ještě neodvolal? Je v kompetenci BIS dělat do školství? Nemá jiné úkola? Co se to tu děje vlastně?

   Smazat
  2. Kachno a vy jste zaměstnán u BIS, že tvrdíte opak?
   "vlastenec" se dá také vysvětlit jako gól do vlastní branky, tak jaká je "vlast" Koudelky?

   Smazat
  3. Pane Povolný, podřízení BIS vůči CIA i proti vlastní zemi se bere jako velice záslužný a potřebný čin. BIS neslouží ČR, ale současnému establishmentu USA, tj. globálnímu kapitálu. Zájmy obyčejných Amíků také nejsou důležité, jen my jsme na tom ještě hůř. Koudelka, to je takový mrňavý gauleiter CIA.

   Smazat
  4. 10.43

   Akorát jsi zapomněl doplnit, že s konáním BISky vřele souhlasíš, bo by nás jinak napadl náš největší nepřítel, jímž je Kreml, jak jsi zvěčnil
   *****************
   pod článkem "BIS, Zeman, ruští špijóni... " z 6.12.2020

   J.J.8. prosince 2020 20:39
   Forkie, nevadí vám, že vulgárně někomu nadávate? Proč když někdo jako vy nemá argumenty, začne nadávat a osočovat. Laskavě s tím přestaňte!
   Rusko je oficiálně označeno jako hlavní nepřítel nejen Západního demokratického světa a tím i ČR, ale zároveň svou činností přispívá k destabilizaci celé planety. A je to natolik vážné, že někteří politici dokonce uvažují o preventivním útoku.

   J.J.8. prosince 2020 12:21
   Tatran nesouhlas. BIS je jednoznačně povinna spolupracovat s jinými tajnými službami, a to i v tom případě, že by mohlo dojít k poškození ČR. Tajné služby demokratických zemí se řídí jinými zákony a podléhají centrále, tj. CIA.
   *******************
   A najednou "jen my jsme na tom ještě hůř?"
   Když před tím tolik pochopení?
   Tsss.... tsss...


   Smazat
  5. To s může stát jen v ABSURDISTANU, že šéf tajné služby dostane veřejně vyznamenání od tajné služby jiného státu. Prdlament, konírna, ochránci zákona a VIPÁCI jsou zticha. Jak za Gobačova a jeho Raisy.

   Smazat
 4. Jaká je reakce ministra školství na tyto směrnice?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23/25
   Reálně nevím, ale vsadím cokoli že bude souhlasná.

   Smazat
  2. 23:51
   Myslíte toho s příhodným jmenem Plaga (plagiat)

   Smazat
  3. václave z plzně 27. března 2021 9:03 jakým způsobem jste si jist, že ministr Plaga doporučení plukovníka Koudelky (toho bych, mít možnost, poslal do prdele) vítá a akceptuje? Pokud už se do někoho navážíte, buďte konkrétní. Vaše paušalizace vás nijak nešlechtí. O občanu Plagovi nevím nic, takže k němu se nevyjadřuji. Pouze k všemu postoji. JiH

   Smazat
  4. JIHU, Plaga odešel z ano a asi přemýšlí, ke komu se přidá po volbách, hroznej zjev. To on vymyslel maturitu z čj bez slohovky a místo učení základních fyzikálních zákonů výuku tolerance k hodnotám. Stačí vám to? Mně rozhodně ano. Klause ministrem školství, jeho články (nejen) o školství na novinkách bývaly moc dobré! P. Profesorka má úžasné clanky, ale mrazí z toho.

   Smazat
  5. Račice 27. března 2021 15:34 tak má znít kritika. Dík. JiH

   Smazat
  6. JIHU, fajn. Kdybyste se priučil, tak by to tu třeba někteří ocenili. Nevime vsichni vsechno.

   Smazat
  7. JH 10:13
   On Plaga také vymyslel zjednodušení maturit a vynechání matematiky. Příště to budou další předměty, které naše hravé děti nebaví. Ale pro život jsou určitě důležité. Proto si také našich studentů předhadrákových ve světě vážili. A hlavně řemeslníků, kteří mněli ty zlaté ručičky. Dnes mají jen nosy na nasávání lajny.

   Smazat
  8. Račice 28. března 2021 14:32, václave z plzně 28. března 2021 19:39, správně, nikdo nevíme všechno a dokonce, mnohé z toho, o čem si myslíme, že víme, nevíme nijak jistě. Takže připomenu, já výslovně upozornil, že nehájím ministra Plagu, ale napsal, že jsem proti označování kohokoli za blbce, dokonce bez uvedení argumentů. Ještě jednou děkuji za informace, protože to je právě to, co jsem napsal, že nevím. A Vám Račice, děkuji za radu. Jak vidíte, dělám, co můžu. Ptám se. JiH

   Smazat
 5. Pokud chce Koudelka zasahovat do výuky dějin na školách ať v televizi vysvětlí občanům ČR jaký k tomu má důvod. Školství ani dějepis není obor BIS. To vypadá,že se nudí a nemá co dělat. A co ty bandy špionů z Číny a Ruska ? Proč je nikdo nehoní,nezatkne a nestrčí do basy ? Každý rok si na ně Koudelka stěžuje ve zprávách pro veřejnost - což od něho nikdo nechce - ale výsledky jsou nula. Tak alespoň kluci chyťte nějaké velké zloděje co kšeftovali se zbraněmi
  předražovali zakázky a prodávali třeba houfnice fašistům na Ukrajinu a do Gruzie. Vždyť se tím zabíjejí lidi ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Toho slouhu CIA měl už dávno premiér vyrazit. Jenže Bureš není Orbán, žejo.

   Smazat
  2. Tomas, školství, to byla jedna z prvních institucí kromě médií, na které se po převratu obrátila pozornost Západu. Proti je to důležité i teď. University jsou už zcela konsolidované, střední školy částečně, zbývají základky.

   Smazat
 6. Rovněž MOC děkuji paní Profesorko

  OdpovědětSmazat
 7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 8. Myslím, že dalším úkolem BIS je očistit vysoké školy od nekalých živlů. Co to obrátit? Dobře volit na podzim je na nás prvním úkolem!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. Nevím, co psal smazaný bezejmenný, je to jedno. Doplním sebe ještě převzatým bonmotem, který vyjadřuje mnohé.

   Cizí nechci, své nedám!

   Aplikací na cokoliv není mír ale dobrá pozice v hledání pravdy.

   Smazat
  3. M.Povolny, taky nevím, co psal, ale obávám se, že VŠ je definitivně v tomto ohledu ztraceno. V podstatě celá akademická sféra.

   Smazat
  4. J.J.- myslím že ne, zatím se jen z existenčních důvodů neprojevují veřejně, dokud nebudou mít dostatečnou oporu v nějaké silné politické straně.

   Smazat
  5. 10.46
   Souhlas. A akademické kamvítrpláště se svými instinkty pro přežití se k nim, s osvědčenou taktikou "pomýlených", přidají.

   Smazat
 9. Aby bylo jasné co chce pan vrchní čučkař Koudelka, měl by začít mluvit jen Německy a sním všichni vlezdogermánské řiti. Vlezdoamiřitníci zase americkou angličtinou aby bylo jasné o co usilují. Že jim mnoho občanů nebude rozumět je jen normální, protože jim stejně většina nerozumí.

  OdpovědětSmazat
 10. Chystají opět dobu když jme byli 300 let pod Habsburky a také tak školství bude vypadat.

  OdpovědětSmazat
 11. Chybí "směrnice" pana ředitele Koudelky. Co v ní opravdu je?

  OdpovědětSmazat
 12. Dneska a zítra máme k obědu kachnu.
  Volím SPD. Děda Vašek

  OdpovědětSmazat
 13. Nemoho vědět všechno, ale neznám na světě nějakou BIS, která by "informovala" vládu, jakou má mít ten dotyčný stát výuku dějepisu!!! Zase jsme v něčem na čele a komentáře netřeba!!

  OdpovědětSmazat
 14. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 15. Nemám pocit, že by s eve školstvý až tak lhalo, spíš mlžilo a nebo nebylo informací, lež byla výjimečná. Tedy když se budeme dívat na svět objektivně a né jako politický úchylák...
  Ale dnes je to ve školství celé nějak naruby...
  Ze "Západu" došla jen lež a podvod! Nemůýže být nějaký normální objektivní pohled na dějiny? Na historii?

  OdpovědětSmazat
 16. Protože tu Sputnik nebude a ani JE, tak to ukazuje, že jsme se střelili do nohy, že jsme idioti! Nic víc, nic míň! Sputnik je z těch lepších vakcín, proto nás nechají někteří lidi taky umřít a JE je taky z těch lepších. Jsme idioti... Rosatom to nepoloží, ale ekonomiku USA to taky nenastartuje. Taty se to politizuje jako zázrak století, ale nejde ve skutečnosti o nic. Tak Rusko staví v Maďarsku, ve Finsku, v Turecku ... Doufám, že to hlavně nebude dělat Westinghause, ten už 40 let nic nepostavil a je to spíš jeno administrativní firma...Propadák, dnes již zase Kanadská majetkově, předtím nejhorší kup století , když jí koupila Toshiba a prodělala gatě!
  Stejně mám pocit, že s naší náturou to snad ani nikdy nedostavíme a až to bude, tak při naší hlouposti zjistíme, že máme sic ejeden blok nový, ale už nepojedou další čtyři stávající... Všechno by si měl řídit ČEZ a né nějací diletanti, zejména političtí...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Čez je skoro s poloviny vlastněn někým tajemným a mám pocit, že to budou bývalý "komouši" potom disidenti.

   Smazat
 17. Nemám pocit, že by s eve školstvý až tak lhalo, spíš mlžilo a nebo nebylo informací, lež byla výjimečná. Tedy když se budeme dívat na svět objektivně a né jako politický úchylák...
  Ale dnes je to ve školství celé nějak naruby...
  Ze "Západu" došla jen lež a podvod! Nemůýže být nějaký normální objektivní pohled na dějiny? Na historii?

  OdpovědětSmazat
 18. To je věc názoru... Novotný je idiot, což ví celý národ mimo Unknowna a Indického běžce.. Já vidím zase jako idioty a křiváky TOP09, Piráty a ODS... Tak kde je pravda? Když vidím Fialu s Posseltem, tak mi je zle na zvracení... Když si představím, jak chytrolíni jako Fiala, Adamová, Kalousek, Bartoš řídí stát, tak určitě lepší než Babiš být nemůžou. Za těmito lidmi je zatím jenom špinavý papír na WC. Zatím nikomu mimo vlastních straníků nic neukázali, že něco umí a že jim nejde jen o jejich osobní prospěch... Tedy mimo ještě zájmů které se neshodují s politikou našeho státu!
  Stačí si třeba najítna netu, jak Fiala před rokem kritizoval Babiše, že nerozvolňuje atd. Po roce obráceně...Je to křivák...Prostě jako tyto údajně pravicové strany... Je to tam samý lidský odpad, šmejd...

  OdpovědětSmazat
 19. Školství je měkký a bezbranný podbříšek vzdělání národa, proto se na něj útočí vždy v prvním sledu.

  OdpovědětSmazat
 20. Vypni si ruskej plyn a vař na lihovém vařiči, abys byl bezpečnej. Vypni elektriku, většinou z ruského jaderného paliva, aby tě rusák neohroźoval. Obzvláště když se to u nás hemží ruskými špíony, školených ve vysokých štábních funkcích (říkal to Flanderka). U nás by toho tak špióni chytli - leda svrab.

  OdpovědětSmazat
 21. Nevíte někdo, prosím, proč se v počátku 90. let hromadně šrotovaly středoškolské učebnice (často vydané po roce 90) a
  ponechávalo se jen minimum pro tzv. ,,sociálně slabé" ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. P. Smidl, ja vám neodpovím, že by jeste neodstranen nevhodný obsah? Jen vím, že generace pirátů a mladší nezná zadnou bitvu 2.sv. války.
   PS: Ten koudelka nemá kritický jen jeden den do měsíce!!

   Smazat
  2. Děkuji paní Kučerové za článek. Je to dobrý pocit vědět,že máme i slušné České historiky. Ti však bohužel nesmí do mizerné ČT.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.