Reklama

neděle 7. března 2021

Kyjev se připravuje na novou vojenskou eskalaci na Donbasu

-rp-

7. 3. 2021 SouthFront a PrvníZprávy

Vojenská situace na východní Ukrajině zůstává napjatá. Podle pozorovatelů zastupitelského úřadu LPR v JCCC (Společná kontrolní a koordinační komise) ukrajinské ozbrojené síly porušují příměří pravidelně.


(Na snímku dělostřelectvo Doněcké lidové republiky ničí soustředění ukrajinské armády, která se chystá k velké jarní ofenzívě)

Oheň byl za posledních 24 hodin otevřen 6krát, a to i v civilních osadách.

Pravidelné provokace probíhají po celé přední linii. Kyjevské síly jsou obzvláště aktivní na jihu poblíž města Mariupol, který je strategicky důležitý jako námořní přístav. Pravidelné útoky jsou prováděny také poblíž vesnice Gorlovka severně od Doněcku. V této oblasti byl údajně zabit jeden člen lidové milice DPR.

Podle ministerstva vnitra DPR byl jeden policista zastřelen při ostřelovací palbě poblíž města Jasenovataja na severním předměstí Doněcku.

Na druhou stranu vojenské letadlo údajně přepravilo řadu ukrajinských vojáků do nemocnice v Kyjevě.

Mapa bojiště


Po masivním ostřelování minomety vesnice na jihu Doněcké republiky 3. března se napětí v regionu v posledních několika dnech zmírnilo. Je to zjevně způsobeno skutečností, že kyjevské síly si dávají oddych na posílení svých pozic v první linii.

Ukrajina nechce dodržovat minské dohody, chce válku

Ukrajinská armáda (UAF) umístila zbraně a vojenské vybavení do osad v blízkosti civilních domů na území kontrolovaném Ukrajinou: poblíž obce Orechovo v LPR bylo instalováno 210 protitankových min TM-62. Kyjevské síly nasadily protiletadlové dělo horu ZU-23, bojové vozidlo pěchoty BMP-2, BTR-4 „Bucefalus“ APC atd.

Poté, co se Bidenova vláda dostala k moci, Kyjev neztrácí čas a aktivoval své vojenské síly na frontové linii, což vede k pravidelným střetům. Zdá se však, že přijde ještě horší, protože UAF významně posilují své pozice. Zdánlivé kyjevské vojenské přípravy probíhají v předvečer vojenských cvičení Defender Europe 2021, které budou největším cvičením NATO od konce studené války. Jednou z hlavních oblastí těchto cvičení bude Černé moře.29 komentářů :

 1. Ty obstřely už trvají delší dobu, jen teď se k oblasti stahuje těžká technika včetně balistiky. Ukrajina se netají, že podobně bude postupovat i vůči Krymu.

  Ukrajina, která vede válku proti části vlastního obyvatelstva dopravuje do Evropy skoro polovinu ruského plynu, což podl nové smlouvy bude na nátlak USA pokračovat do r.2024. Během konfliktu v Karabachu se Arménie pokoušela trefit azerbajdžanský plynovod vedoucí do Gruzie a podobných případů je z historie spousty. Vždy je velký problém vést transportní koridory přez nestabilní území (viz MH17).

  To je jeden z důvodů, proč se Německo navzdory minulosti seklo a pokračuje se v NS2.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. J.J. Kupodivu Němci nesdílejí celoevropské válčiště a chápu je proč, proto tlumí vášně i Ukrajincům. Zatím jsou jen ekonomicky draví ale budou-li vmanévrováni?

   Smazat
  2. Já nevím, co bude, pane Povolný, taky mě to zajímá. Vím jen to, co říkal G.Friedmann, že je potřeba od sebe odtrhnout Rusy s Němce, jako hlavní strategickou úlohu USA pro Evropu.

   Co se týká plynu, myslím, že USA primárně nevadí doprava uhlovodíků (v budoucnu i vodíku) z Ruska do EU/Německa. Oni by to stejně nebyli schopni nahradit v požadovaném množství tak, jak se v médiích pertraktuje - fracking, zkapalnění a tanker přez Atlantik na plynový hub - a už vůbec by nebyli schopni konkurovat finančně. To, co jim nesmírně vadí, je to, že jsou z byznysu vyšachovaní. Oni vždy dělají prostředníka, případně dohlíží i na těžbu. A taky nevím, v jaké měně budou probíhat finanční transakce. To je další problém.

   Pokud NS2 i dostavěn bude, stále je ve hře Ukrajina. Němcům je v podstatě jedno, kudy vede roura, jim záleží na kvalitě plynu, stabilnosti dodávek požadovaných objemů a ceně. Ukrajina však stabilní není ani v mírovém období. O tom by mohli Slováci vypravět. Což teprve, když se její ekonomika ještě poklesne z důvodu války. Neustálé výhrůžky válkou vůbec nebudí důvěru. Donbas, Krym, vyhrožují i Rusku... nesnáší se s Poláky, Maďary, nějnověji měli přestřelku se Slováky (Západní Ukrajina za Sputnik :).

   Stejně tak je potřeba jako sůl investovat do tamní transportní soustavy, protože oni jen inkasovali. Přemýšlím, že jediné, co by mohli Amíci udělat, donutit Rusy, aby to zabezpečili z vlastní kapsy a nasadit US armádu, aby to ohlídala po trase. Ale neumím si představit, jak by je k tomu donutili. Možná nějakou sabotáží v Baltu nebo tak něco.

   Škoda, Účka jsou jinak fajn lidi. Šikovní a pracovití. Jen je u nich asi víc grázlů určitého typu než tady. Myslím tím typ Krejčíř.

   Smazat
 2. NS 2 bude pak američany tajně zničen torpédem, nebo podobnou akcí a hodí to na jiné, jak jinak.

  OdpovědětSmazat
 3. Som zvedavy na postup Ruska ,v poslednej dobe vystupuju odvaznejsie a neberu si servitky ,vyzera to ze sa chystaju RF preverit ci ciny budu nasledovat slova. Ukrajina sa urcite pokusi o rychly postup obsadit nejake uzemie ,potom rychlo vyhlasit primerie a za cas si to opakovat. Podla mna skusia obsadit pobrezie od mariupola k Ruskej hranici.RF by mala odpovedat totalnou ofenzivou a to namornictvom, delostreletetsvom , iskandermi ,letectvom .Tak ze uz po hodine budu prosit o primerie a tam by nemali rusi dvihat telefon kym nesplnia svoje ciele a to nemoze byt nic ine ako pozemny koridor na Krym a oslobodene dalsie uzemia .Sankcie budu tak ci tak.Ak nezasiahnu za rok sa bude Ukrajina takto opat chystat este lepsie vyzbrojena na Krym a co horsie so sebavedomejsim obyvatelstvom odhodlanym strpiet straty podobne ako sme to videli u Azerbajdzanu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Víte co, kamoško, trochu zvolnit by neškodilo. To je přesně to, co si za kralování Obamovy Demo strany přáli - Ukrajina, Rusko válka. Celou dobu na to Ukrajince připravují, protože jako byznys a vyčerpání Ruska by to pro ně bylo skvělé. Tohle chcete pár stovek kilometrů od nás u národů, které jsou bratrské? A ta vaše, sorry, naivní představa o hodinovém blitzkriegu, je neuvěřitelná. Moc nevíte, co se od roku 2014 stalo. Anebo nerozumíte. Podobně jako u toho Karabachu.

   Smazat
 4. Ma ukrajinská kolegyně po zvolení trumpa plakala a každého, kdo se tomu zasmál nebo se neutrálně vyjádřil neboneodmitave, se snažila sikanovat jak to šlo.

  OdpovědětSmazat
 5. Gorlovka je mesto kde žilo pre vojnou 250 tis. obyvateľov.Jeho okrajom prebieha frontová línia a tak je obyvateľstvo už 7 rokov vystavené barbarskému obstreľovaniu Ukrajinských fašistov....

  OdpovědětSmazat
 6. Zacalo to utokom Ukrajiny na svojich obcanov zijucich na vychode ko......te.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak může ČR podporovat Benderovský režim který bombarduje svoje města jak Franko a SS veŠpaňelsku ?

   Smazat
  2. Nasi přatele v EU,pobaltske staty poradaji kazdorocne pochody k ucteni wermachtu a my tam posílame vojaky do NATO.Tak co se divíte.Bagoun

   Smazat
  3. Marcel Úplně jednoduše jelikož jsou vazalem největších fašistů z usa. Ve Španělsku žádné SS nikdy nebyli byla tam https://cs.wikipedia.org/wiki/Legie_Condor

   Smazat
 7. Přesně podle scénáře. Odstavit Trumpa a pokračovat v politice agresivity.
  Střední východ už máma rozesraný, tak ho zatím tak budeme udržovat a jdeme konečně na toho rusa.
  Užiteční idioti z fašisticky naočkované Ukrajiny jsou dobrou záminkou rozpoutat konflikt nedozírných následků.
  Bůh s náma a zlé pryč, řekla by moje babička.
  Někdy, čím dál tím častěji, mě připadá že člověk je nepoučitelný idiot. Evoluce s tím nemá nic společného.
  Domluvil jsem.

  OdpovědětSmazat
 8. Rusko sa chová agresivne?Človeče,spadol si z jahody??Rusko striela a bombarduje Ukrajinu?Rusi sa tlačia na hranice štátov NATO?Uvalujú sankcie na uhľovodíkove suroviny dodávané do Európy?Po Gorbačovom mierovom geste sa stiahli z Európy a od tej doby sedia doma na "zadku".Reagujú iba presunmi svojich vojsk na vlastnom území proti hrozbe ktorú majú na "taniery každý deň od armád NATO prilepených na ich hranice.

  OdpovědětSmazat
 9. Ruská Federace by měla osvobodit od benderovcu území Charkov - Oděsa a
  to rychle než budou fašisté v NATO.
  Potom už buďe pozdě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Raději celou Ukrajinu.
   Ale to by byla záminka k rozpoutání celosvětového masakru. Polosiové nebo jak se to píše by pukla cévka a bidet by byl v p.deli.

   Smazat
  2. Další gaučoví bojovníci.... Hele chlapi, když o tom tak furt mluvíte, co takhle navlíknout maskáče, koupit kvér a munici a hurá do zákopů? Nelíbí, co?

   Smazat
  3. J.J. Nemá se mluvit o provazu v domě oběšencově. Nepřivolávejte na nás neštěstí! V případě eskalace tohoto konfliktu NATO může přijít na nápad poslat banderovcům internacionální pomoc. Hádejte, kdo pomašíruje v prvních řadách? Němci? Asi ne. Francouzi? také ne. Stejně tak Maďaři a Rumuni. Už z historických důvodů. Jak by vysvětlili doma ty padlé? Statisíce jejich vojáků už v ukrajinské a ruské půdě leží. Američani už vůbec ne! Bylo by to s největší pravděpodobností na nás, Slovácích a Polácích! Jo a ty maskáče a kvéry by nám prodali. A rádi.

   Smazat
  4. Ale já to vím danny. Proto jim naznačuju tu idiotskou realitu, do které z gauče ženou Rusy i Ukrajince. Vím, že by nešli. Možná jsou staršího dáta a tím to je z jejich strany ještě hloupější, protože v případě války pomašírujou, jak jste řekl, jejich děti i vnuci. Asi chyběli na hodinách dějepisu.

   Smazat
  5. J.J. další, kdo si překrucuje do svého slovníku, to co napíše někdo jiný.
   Máš z toho asi hodně velkou legraci.
   Narcisto.

   Smazat
  6. Lubez, vůbec jsem tě nepochopil.

   Smazat
  7. J.J. Naši už tam jsou .
   Gaučíku

   Smazat
 10. Na přímou otázku novinářů na toto téma odpověděl minulý týden prezident Putin: "Donbas my nebrosim!". (Donbas nedáme). A stanovisko Ruska je jasné: vojenský útok na Donbas bude mít fatální důsledky pro státnost Ukrajiny. To bylo sděleno nejen Kyjevu, ale - a to hlavně - jeho západním mecenášům. Francii, Německu, ale i Polsku a USA. Maďarsko si rádo vezme zpět zakarpatskou Ukrajinu (Severní Bukovinu) a Polsko otevřeně mluví o Haliči jako o svém území (i se Lvovem = Lemberk). Jestli se odpojí i další ruskojazyčné regiony (Oděsa a Charkov), tak z Ukrajiny moc nezbyde. Jde totiž o zcela umělý stát, který vznikl jako nárazníkové území, slepené z území různých států vzniklých po I. SV v r. 1918. Dodnes se sami ukrajinští jazykovědci přou o to, jestli ukrajinština je samostatný jazyk, nebo ruské nářečí s výraznými polskými vlivy. A donbasské milice už nejsou milice, ale regulérní armáda s vyškolenými důstojnickými kádry a vycvičeným mužstvem A s patřičnou výzbrojí, samozřejmě. Kde vzdělání a výcvik získali není těžké uhodnout. Navíc vědí, že jim jde o všechno. O domov i o holé životy. Náckové v Kyjevě otevřeně mluví, že jim jde pouze o území! Obyvatelstvo jsou zrádci a bude s ním podle toho naloženo. Kdo neuteče, bude zlikvidován. Takže odhodlání je zde obrovské. U vojáků i obyvatelstva. Banderovští banditi nemají sebemenší šanci.

  OdpovědětSmazat
 11. Asi se něco děje v Dánsku. Musím se spojit s kámošem.

  OdpovědětSmazat
 12. Jaká bude reakce Ruska nevím, ale jaká by měla být podle mě? Rusko by nemělo obsazovat žádné území na Ukrajině, ale mělo by tvrdě zaútočit na celou ukrajinskou armádu a její infrastrukturu na celé Ukrajině tak silně, aby se z toho nevzpamatovala, alespoň 10 let. Samozřejmě ale musí ochránit obyvatele Donbasu, a to se asi bez pozemního vojska neobejde.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tohle není Krym, to je úplně jiná situace. Krym měli propočítaný, fakticky jistý, připravený, zvládnutelný. Počítali s masivním nesouhlasem z ostatných zemí, nejenom kolektivního Západu, ale i Číny a dalších (i když Čína se zdržela hlasování). Na Krymu sice byla nějaká ukrajinská posádka, jenže ty podmínky se nedají srovnat. Jakákoliv intervence by z medzinárodního hlediska, a v tom by byl konsenzus, byla považována za hrubou agresi a mohla by vyústit k mnohem horšímu konfliktu. Nechte Kreml, ať se rozhodnou sami, určitě se v tom vyznají mnohem lépe.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.