Reklama

úterý 30. března 2021

Moravská teorie jako rozbíječ republiky


Jiří Jaroš Nickelli
30. 3. 2021

V současnosti před sčítáním lidu jsme svědky plakátů a výzev typu "Nejsu Čech!" - "Prihlašte moravskou národnost a moravský jazyk" a podobně. Tvůrci těchto výzev snad nikdy řádně nestudovali dějiny vlastní země a vývoj vlastního jazyka. Proč? Protože jinak by nemohli veřejně publikovat takové pavědecké výzvy.Je nepopíratelným faktem existence tzv. "Velké Moravy". Archeologové, historikové pojímají vznik, vývoj a zánik této společenské entity v rozmezí pojmů "kmenový svaz až raně feudální státní útvar". Je faktem že tzv. velká Morava byla jak kmenovým svazem slovanských kmenů označovaných v některých kronikách jako "Marharii, Moravané", přičemž kmen Moravanů mel sjednotit kmeny další, jako Holasice, Slezany a též některé kmeny v Čechách, na Slovensku i v Pannonii. Archeologové i historikové raného feudalismu se shodují na státní formě knížetství pod vládou moravských Mojmírovců, kteří jsou historicky doloženi a mají též své mytologické zbrazení ve znojemské rotundě sv.Kateřiny. Ovšem nevíme nic o etnogenezi entity, která se nazývá dnes "moravský národ"! Nevíme rovněě nic o genezi slovanského jazyka, který bychom mohli nazývat "moravským jazykem nebo moravštinou"!
 
Vztahovat etnografické poměry pozdního středověku a novověku na území Moravy na etnogenezi moravského národa a jazyka je pavědecké míchání historických reálií s přáním vytvořit moderní moravský národ.

Dále je hluboce rozšířenou nepravdou, že Čechové "ukradli Moravanům stát a jazyk". Tato pavědecká teorie je dnes některými vydávána za historickou pravdu. Čechové nic nikomu neukradli a neukradli Moravanům ani území ani jazyk.

Jak to tedy bylo? Fakta historie jsou nepopiratelná.
 
Za počátek je určován rok 907, některými badateli až rok 1055). Vpád Maďarů do Karpatské kotliny Velká Morava jako prestátní útvar nevydržela. Velká Morava zanikla v rozmezí let 907 - 1055 (nejčastěji bývá uváděn rok 907 - některými badateli rok 1055).
 
To nemohou popřít ani nejfanatičtější zastánci "kontinuty Moravy do dnešní doby". Tím se ovšem nepraví, že by jednotlivá opevněná centra byla zničena naráz!

Některá hradiště přežívala a byla začleněna do vznikající infrastruktury raně feudálního českého státu, jenž se stal fyzickým i státoprávním nástupníkem Velké Moravy. Byl to proces trvající zhruba dvě století. 

Nemáme žádné důkazy, že by se slovanské obyvatelstvo Moravy nějak masově bránilo začlenění do vznikajícího českého knížetství. Navíc tu byla etnická sounáležitost s českými kmeny. Že tyto různé kmeny hovořily svými dialekty, bylo přirozené a nikdo to nepopírá. Tyto dialekty pak vývojem spolu s vývojem nástupnické státnosti českého knížetství splývaly do pozdějšího středověkého českého jazyka s trvajícími nářečními typy. 

Nemáme ovšem žádné důkazy o tom, že by se paralelně vyvíjely "jazyk český" a "jazyk moravský" jako zvláštní etnické jazyky! Tvůrci "moravského národa" a "moravského jazyka" svévolně míchají etnografické (národopisné) projevy s projevy etnickými (národními),a to je velký rozdíl!

Lidově velmi zjednodušeně podáno, je to asi tak, jako bychom chtěli mluvit o Hanácích, moravských Slovácích, Valaších, Horácích jako o "moravských národech", což jak každý soudný člověk uzná, je holý nesmysl. Pouze umělci jako pan Polívka mohou vyhlašovat mytologická "Valašská království" nebo, jako to bylo kdysi u básníka Bystřiny "Sůchovskou republiku"! Stejně tak by mohli Jihočeši vyhlásit "Doudlebské království", Západočeši "Chodskou republiku" apod. Moravští fundamentalisté tak dokonale míchají národopis s národní politikou!

Celý tento galimatyáš má bohužel své kořeny ve zrušení zemského uspořádání I. republiky.
V tomto naprosto pochybil režim roku 1948 a následné režimy původní zemské uspořádání I. ČSR z těch či oněch důvodů ignorovaly. Ke své škodě a ke škodě republiky! Tyto příčiny však neměly nikdy nic společného s popíráním etnografické specifičnosti Moravy a Slezska ( na něž rovněž nelze zapomínat). V tomto smyslu poúnorový režim zrušil Zemi Moravskoslezskou! Několikrát realizované krajské uspořádání nikdy nevedlo k vyrovnání specifika Čech, Moravy a Slezska. Bylo a je neústrojné, nerespektující přirozené spádnice a potřeby regionů. A v tom je zakopán celý pes - nikoli v popírání neexistujícího "moravského národa" a "moravského jazyka".

Moravští národovci si neuvědomují - nebo nechtějí uvědomovat! - geopolitické hrozby, které jejich počínání nutně přináší pro celý stát! Protože velmi libě reagují na "moravský separatismus" zahraniční nepřátelé republiky. Jestliže dokonce některé politické odštěpky moravského hnutí hledaly spojence v Dolních Rakousích nebo i u Lichtenštejnska (!), svědčí to jen o tom, jak se tito odštěpenci vzdálili původním záměrům o jakési "svébytnosti Moravy". Nebo snad chtěli nechat pohltit Moravu Rakušany nebo Lichtenšteiny???

Proto apeluji na rodilé Moravany - nepřihlašujte ve sčítání ani moravskou národnost, ani moravský jazyk - protože oba dva tyto fenomény neexistují. Český stát, česká národnost není a nebyla nikdy nějakým ukradením moravské identity! Nikdy nebyla výmyslem nějakých "obrozenců 19.století", jak je dnes módní říkat od popíračů českého národa! Český stát a český národ projevující se v různých etnografických skupinách v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, se sjednocoval po tisíciletí. Proces vytvoření národa není žádný umělý projekt, ani politický mýtus, jak to hlásají někteří filosofové, nepřihlížející k historickému vývoji. Etnogenese jsou staleté, ba tisícileté procesy. Germáni Německa se sjednocovali nejméně dvě tisíciletí. Anglosasové, Keltové, a Normani rovněž. Francouzi a Italové jakbysmet.

Ani Češi a Slováci nevznikali nějakým manifestem obrozenců! Vznikali tisíciletým vývojem a nyní chtějí moravští národovci trhat tento proces ve jménu nové iredenty? Vždyť i ten kníže Svatopluk Velké Moravy jim nestojí na Moravě, ale v Bratislavě spolu s velkomoravskou basilikou... Moravané, vzpomeňte si na otce národa, Františka Palackého, jenž o sobě prohlásil: Jsem Čech rodu moravského! a na Jana Amose Komenského který volal ne k moravskému, ale k českému národu, ať se vláda jeho věcí do jeho rukou vrátí!


Jiří Jaroš Nickelli, Společnost Ludvíka Svobody, Brno

157 komentářů :

 1. Su rodila Moravanka. Jsem taky Ceska. Uznavam, ze ode davna byla Morava cast ceskeho kralovstvi, a nic proti tomu nemam. Ale je taky cista pravda, ze Morava ma odlisnou historii od Cech (ktera se ve skolach vubec neuci, s vyjimkou Velke Moravy), ze presto, ze Prazaci davaji cestine zabrat, spisovna rec se diktuje Moravanum z Prahy, a ze uz davno se dehonestuji hranice mezi dvema celky. Morava ma svou kulturu, a je svym geograficko-historickym celkem. I Rakousko respektovalo moravskou odlisnost. Myslim, ze neni tezko chapat, ze Moravane by radi meli vice mistni spravy a seberurceni, a mene prazske centralizace. A proc ne? Proc ne, pane Nickelli?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vážená paní, podívejte se do PS a vlády, kolit těch
   "vážených moraváků" tam ničí stát. Stejně to bylo i před rozdělením Československa. Slováků v Praze více než v Bratislavě. Nic jim nestačilo. No a dnes si lebedí že mají euro a v obchodácích je více pokladních ze slovenska než z čech. Podívejte se na moravany: Topolánka,Fialu,Zaorálka a pod. To je opravdu výkvět moravského národa.

   Smazat
  2. Václave, proč si brouci Pytlíci z Prahééé nedovedou ani v těch místních debilních volbách zvolit svoje lidi a volí náplavu jako je slavičínský debil Hřib? Kdo je tam zvolil ty moravany, ti dementi co nešli k volbám, ale do přírody, na chatu nebo shopovat do obchoďáků. Tak ať trpí i za kriply typu tlustého ušišlaného mongoloida z Řeporyjí a jsou celému národu k smíchu.

   Smazat
  3. Paní Věro, souhlasím s tou přiteplenou pražštinou. Pro mě jako Moraváka je to jako červený hadr na býka. V té havlovizi se na to nedá ani dívat ani poslouchat, mrví to jak ve filmu, tak i reportéři. Nedá se to sledovat. Hnus velebnosti.

   Smazat
  4. Tož Moraváci, nekoukejte na nějakého Nickeliho a vhoďte na papír nebo do netu příslušnost k moravskému národu !! Oni ti ze z Plzně si myslí, že těch pár křiváků z Moravy reprezentuje nás Moraváky. Chachaři z Práglu, navolte si ke svým své zastupitele z havloidova a Moravu nechejte v klidu. Jednomu kudrnatému už vysvětlili, jak to je ve sklípku :). A pokud se týká těch co něco znamenali: JZD Slušovice a ing. Čuba, Zlín a švec Baťa, Menšík se svými Ivančicemi a Řícmanicemi, Valach Polívka, Eva Pilarová, Věra Špinarová, Marie Rotrová......Ale také J.A.Komenský, tatíček Masaryk, ...... to bych psal dlouho !! A co nám Čížci provedeli ? Moravská Třebová v Parubickém kraji, stejně tak i pramen řeky Moravy !!! Trochu poťouchlé, že..??

   Smazat
  5. Ado, jsem z vaší pózy smutný. Když chce někdo národ rozdělit a následně i ždímat, tak to dělá před krátkozraké pitomy.

   Smazat
  6. Pane Dvořáku není třeba v tom vidět rozkol ale nápravu věci veřejných.

   Smazat
  7. Nechápu. Kde a kdy se stala křivda? A jaká?

   Smazat
  8. Pane Rezavy, taky mne to stve. Ale na televizi necucim. Jeste mne tuplovane stve slovo "region." Fujtajbl.

   Smazat
  9. Hele Vero a ty si to vsecko pamatujes?????
   Jinak devenko neremcej, Praha je plna Moravaku, treba ten pablb Prasifka alias Hribek, a koukej jak se ten klucina z moravskeho Vidieku cini.

   vis co ma lasko, pripada mi to ze vy Moravaci vyvazite svuj hnuj (jako Polaci) k nam do Prahy.

   a jeste neco-- naprosto souhlasim s tim Sebeurcenim, hlavne proto, ze Zizkov by mel byt prohlasen svobodnou republikou, a vyhlasit valku Karlinu

   Smazat
  10. Pane Dvořáku 18:40
   A právě tohle nás rozděluje. Ta vaše póza "já nic nechápu!"
   Tak zkuste trochu přemýšlet, co Čecháčci v osmačtyřicátém podělali. Protože ne že my Moraváci chceme něco rozdělovat. Vy jste si to už rozdělili sami. My chceme jen nápravu. A nemyslete si, že to vyhnije. Tohle Moraváci nezapomenou ani za sto let. A nebude pokoj. Přitom by stačilo jen trochu slušnosti a přiznání chyby. Proč se Češi tak brání dát to do pořádku??? Jste jak Angličané v Irsku. Co to stálo životů a zbytečně.
   Cituji:
   "Moravští národovci si neuvědomují - nebo nechtějí uvědomovat! - geopolitické hrozby, které jejich počínání nutně přináší pro celý stát! Protože velmi libě reagují na "moravský separatismus" zahraniční nepřátelé republiky."
   No my si to uvědomujeme, ale měli by si to především konečně uvědomit papaláši z Prahééé!!!
   No že to pan Nickelli nechápe, bude asi tím že už podle jména bude nějaký Talián. Ti byli vždycky trochu natvrdlí.

   Smazat
  11. Basosi, Vy děláte, jako byste se za mlada s Karlíňáky nepral, přesto jste "Velká Praha".

   Smazat
  12. Kastelane, prosím, vysvětlete nevědomému Pražákovi, o co vám jde a o jakou křivku se jedná. Já stále nechápu.

   Smazat
  13. 22:48 + 23:03 + 23:17

   Ty si to Kasteláne asi ani neuvědomuješ, ale opět podvědomně, a naprosto zbytečně, útočíš. Viz:
   "Co Čecháčci v osmačtyřicátém podělali". Proč za prvé ta paušalizace, když podělala vláda, a to nejen Moravanům, proč za druhé implicitně urážlivé "Čecháčci" - jak by ti bylo milé, kdybych tě oslovoval jako "Moraváčka? - a za třetí podělal Moravan Gottwald, když už rajtuješ na národnostech !!!!!!
   A ne my rozdělili, do prdele!!! Opět paušálně napadáš všechny Čechy. Já jsem ve sporu s tebou, pro některé tvé názory, ne s Moravany, a ty jsi ve sporu s kým? Se všemi Čechy?!
   Víš co bych si přál? Aby sis udělal výlet a vlakem si projel trasu od Ústí n.L. do Sokolova. To bys teprve viděl měsíční krajinu a svrab a nešťovice! (Já si Moravu /stejně jako Slovensko/, procoural, tak mohu srovnávat) A pak bys měl teprve právo mluvit o tom, kdo na co doplatil. A kdo na vině. Uhlí se totiž netěžilo jen okolo Ostravy. Nebo Ralsko. Opět Severočechy. Tam se zas můžeš pokochat jak to vypadá po těžbě uranu kyselinou. Nebo Příbramsko. Já se na Bytízu kochal pohledem na haldy rok.

   Nevím, jaké dějiny se děcka učí teď, ale zato si moc dobře pamatuji, jaké jsem se učil já. A, řekl bych, že v nich nebyla Morava opomíjena.

   Na zrušení zemského zřízení, stejně jako na nedávné zrušení okresů, doplácíme, mimo pražského regionu, všichni! A nejsou na vině Češi, ale vlády (Moravanem Gottwaldem počínaje, když už). Už to je důvod, proč na tohoto národnostního šimla odmítám naskočit. Protože ve vládách za těch 73 let mnoho národností. Češi, Moravané, Židé, Rusíni, Slováci - to jim to mám, všem těm národnostem, paušálně vyčitat? Že to oni?
   Už mě to neba. Jdu od toho.

   Smazat
  14. Václav Dvořák 23:45
   O co jde? Jde o to, že se od středověku České království skládalo ze 2 zemí. Nepočítám Slezsko, to mělo poněkud složitější historii a nakonec nám ho probendila Mařka Terezka. Morava měla svoji autonomii. Ostatně budova současného Ústavního soudu je němým svedkem, protože kdysi bývala Zemským sněmem. Po roce 1948 se zemské zřízení bůhvíproč zrušilo, nastala tvrdá centralizace a z Moravy byla dělána pouhá kolonie, která jen vydělávala na pražské velkopanstvo a zkulturňování stověžaté macechy. Na Moravu a její potřeby se zvysoka kadilo. Dnes tady druhé největší město v republice nemá například ani pořádné letiště, protože si všechno uzurpovali Pražáci.Takže já když chci letět například na dovolenou, musím se 3 hodiny dopravovat po rozmlácené dálnici do Prahy, přesto že má Brno dle dlouhodobých meteorologických statistik daleko lepší letové podmínky. To jen jeden z příkladů, bylo by toho na celý obsáhlý článek. Co na tom nechápete? Vy v té vaší pražské nadřazenosti?
   Navíc bylo Moravě ukradeno a to doslova kus území. Místo toho stanoveny naprosto nesmyslné kraje jako pašalíky pro ty hodné havloidní politiky z doby OF. Samozřejmě že to každého Moraváka notně sejří. Představte si, že by dnes někdo chtěl v Německu zrušit Bavorsko. Dovedete si představit co by v Německu nastalo? A u nás to považujete za normální?
   Pane, tohle už není jen neznalost, to je IGNORACE!!!

   Smazat
  15. Milane, já se s tebou nebudu hádat, v tomhle se rozcházíme. Napsal jsi tu několikastránkový elaborát, dobrá, pro mě ale naprosto zbytečně, já mám historii nastudovanou stejně jako ty. To ale na věci nic nemění. To že jsme z jednoho vejsce je pravda, ale ze dvou kuřat jedno už prostě neuděláš. Tož tak asi.
   A k té měsíční krajině...Máš dojem že Ostrava byla ideálním místem k životu??? To sem netahej.
   Můžeš mi klidně říkat Moraváčku nebo třeba pí*o, ale mám pravdu. Melete furt stejně tupé argumenty o nějakých Valaších a Hanácích. To s tím nemá co dělat. Morava bylo markrabství a samostatná země, se svým sněmem, panovníkem a svými právy, zemskými listinami a i král na to musel brát ohled. A to je něco trochu jiného.
   Taky mě to nebaví, končím. Ale nediv se, že říkám Čecháčci. Jo kdo tohle nechápe, je u mě Čecháček. Zdar.

   Smazat
  16. Fajn, Kasteláne, že máš nastudované dějiny.
   Pak tedy víš, z jakého důvodu markrabství Moravské r. 1 182 přičiněním F. Barbarosy vzniklo a komu ku prospěchu, stejně jako to, kolikrát se od té doby chtěla Morava trhnout. No a pak bys mohl pochopit i ty současné obavy z dalšího trhnutí. Opět komu ku prospěchu.
   Že ty ne, je jedna věc, že moravští globálisti ano, zase jiná. Čeští k Berlínu, moravští k Vídni - hlavně že rozděleno. Stačí když vyhrají Piráti a spol.
   O tom přitulení Moravy k Vídni tu mimochodem v podtextu už zaznělo. A před tím jsem se s tím u Moravanů už také setkal. Dokonce už na vojně a pak opět před pětadvaceti lety. Takže žádné novum.
   Víš, Kasteláne, já svou vlast miluji. A počítám do ní i Moravu, jako její nedílnou součást.
   Jo, a já snad melu něco o Valaších a Hanácích?
   Měj se.
   Čecháček Milan zdraví Moraváčka Kastelána..

   Smazat
  17. Takze, Milane, vas argument je, ze Moravane, kdyby se jim vratily stare zemske hranice a usporadani, by zradili. A Cesi (i kdyz je mezi nima globalistu more, a presto ze to byla Praha, co zradila a kula pikle kolem Slovenska) jsou zaruka republiky. Tak jo.

   Spis si myslim, ze kdyz to dostanou globalisti plne do ruky, tak si budou delat s republikou, co budou chtit, a nakaslou na preference obyvatelstva, at v Cechach, ci na Morave, ci ve Slezku.

   Smazat
  18. 19/09
   Ano, přesně tak. A už se k tomu chytají.
   Proto jsem včera ucouvl ze zemského uspořádání, které jsem v podstatě po celý svůj život zastával, že jsem to považoval za rozumné řešení, protože jsem si uvědomil, jak lehce by se to dalo zneužít.
   Už to tu ostatně bylo.
   Za první republiky navyšující se požadavky českých Němců tak, aby byly nesplnitelné a pak masáž jak jim český živel nechce vyjít vstříc a jak je dusí, zcela nedávno navyšující se požadavky Slováků opět tak, aby byly nesplnitelné a masáž Slováků jak je Čehúni dusí.
   Ano, jsem přesvědčen, že za těchto okolností by se naše republika rozpadla. A pokud zvítězí Piráti, tak také rozpadne. Nepochybuji o tom.

   Smazat
  19. Jo, a naprostý souhlas s vaší poslední větou. Jde mi však o to, že tímto národnostním dělením a dohady se oslabujeme již teď a připravujeme globálistům půdu.

   Smazat
  20. Milane, a proč tvrdíte, že se chceme odlišit národnostně! I pan Nickeli zastává názor, že zrušení Zemského dělení bylo chybou z Prahy. S dodatkem 16:20 nemám problém. Co uděláme s "Prahou"?

   Smazat
  21. PS. víte proč "Praha" nechce jeden volební systém ČR?

   Smazat
  22. 18.06

   A ono snad uvedení moravské národnosti do onoho sčítacího archu není národnostní odlišení?!
   Jinak souhlasím, že zrušení zemského uspořádání bylo "chybou" (v uvozovkách proto, že ne chybou, ale záměrem), ale od včera si myslím, že ještě větší chybou by bylo teď, v této době, ho opět zavést. Ta preambule o nedělitelnosti republiky by sice vypadala teoreticky hezky, jenže jak dlouho by trvalo, než by pod nějakým zástupným problémem opět začal pokřik a masáž, že Morava kolonie atd. atd? Vždyť už teď Kastalán tvrdí, že Morava je Českou kolonií! A to samé jsem slyšel od opaváků a jednoho brňáka na vojně a opět znova před pětadvaceti lety od dvou Hanáků, a teď od Kastelána.

   Smazat
  23. Milane, je to prehnane, rikat ze Morava je kolonii. Nebo treba ze Zakarpatska Rus, kdysi. Ale nikdo neni rad, kdyz je prinucen hrat druhe housle, a pritom mu nici hranice. Ja uz cely zivot sleduju, jak jsou hranice Moravy nicene, a cely zivot jsem doufala, ze se to nakonec spravi. A ted je to vubec nejhorsi. Takze z toho cisi naschval. Jako ostatne tolik akci teto plysove vlady.

   Ale ochotne beru vas navrh na kantony, pokud jejich hranice budou respektovat historicke hranice Moravy. Budou? :-) Bylo by velice zajimave, kdyby se vyskytl mezi nami geograf, ktery by takove potencialni kantony vymaloval.

   Smazat
  24. 23/20
   Věruško, ale to je přece váš nápad, s těmi kantony. Já ho jen přijal, protože se mi zdá výborný. A jistěže bych rád, aby se zachovaly historické hranice, protože každá křivda je zárodek budoucích svárů. S jednou podmínkou - lidovým hlasováním tam, kde jde o sporná území; kam chtějí obyvatelé dotčených obcí (měst) příslušet. Tedy hlasování všech občanů, ne politické rozhodnutí obecní rady či zastupitelstva, které je právě ve vedení obce!!!
   A jo, je to s tou kolonií přehnané. Proto mě tím tak nasral.
   No, ale ty druhé a další housle musí být, nemohou být všechny obce Praha! Musí být pouze jedna ústřední vláda, to se nedá nic dělat. Vlastně je fuk jestli bychom tomu říkali kantony, župy, nebo pro mě za mě dominia, podstatná je ta samospráva.
   Dobrou noc, nebo co tam teď vlastně máte.

   Smazat
  25. Milane, nekdo jiny se o tech kantonech tady zminil, pak jsem se toho chytla, a kdyz jste to pak nabidl jako reseni pro obe strany, tak jsem to rada prijmula. (At uz se to jmenuje jak chce.) Uplne taky souhlasim s lidovym hlasovanim.

   No, nenechme se zbytecne vyprovokovat. Vsici ti rvouni tady o tom, jak chcem zrujnovat republiku... pocitaje autorem... ostuda.

   Jo, o tech druhych houslich. My na Morave treti housle, kdyz jsem vyrustala, Slovaci hudli na ty druhe. Ono to neni problem, pokud ty druhe ci treti housle nejsou prekricene. Jak uz jsem nahore mluvila o Amisich, tak oni zdaleka nehraji ani druhe housle, ale nevadi jim to, protoze maji podstatnou miru sebeurceni, a maji tu moznost zit po svem. Ani jim nenapada, aby se snazili odtrhnout od Ameriky, vzdyt jinde meli v minulosti utlak. Jsou patrioti, ale nejvic jim zalezi na amisske obci.

   Mame vecer, tak jeste kecam. :-) Moc zajimava diskuze.

   Smazat
  26. Kantony jsou nedílnou součástí státního znaku. Toho druhého lva si může Praha vybarvit hvězdičkami v modrém nebo pruhovaném hávu.

   Smazat
 2. Ja souhlasim s damou.Ja se citim lepe na Morave nez na ceske strane. Na ceske strane me lide obtezuji s dotazem "a ty nebo vy jste Moravak".Me nevadi, kdyz s nekym komunikuji na trochu blizsi bazi a zepta se me.A take jsem slysel od cizich lidi kategorizovani, jako ja mam rada Moravaky, kdyz dotycna osoba zjisti, ze jsem Moravak. To asi chce dat najevo, ze hodne lidi na ceske strane je nema rado.To je,kdyz prijedu do Ceska ze zamori na navstevu, tak to neni prijemne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jen pitomé, k ničemu dobré, plky. Právě tak to funguje z druhého gardu na Moravě, kdy je navíc pro Moraváky Čech a Pražák jedno a totéž.

   Smazat
 3. Pane Jarosi Nikelli. Vetsina lidi nema zajem o vedecke pozadi nazoru na moravactvi.Ja jsem Moravak a ne "cajzl," tak se citim. Tak asi rozbijim republicu podle vas?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Petře, "moravský národ" většinou prosazují ambiciózní lidé s komplexem malosti.

   Smazat
  2. Vážený pane, nikdo Vám nebere Vaše cítění. Já jsem se snažil vysvětlit jak historické pozadí věci, tak nebezpečí, které nevzniká z moravského cítění nebo z národopisné příslušnosti k Moravě,ale vzniká z útoků vnějších nepřátel na tuto republiku. Dobře, dejme tomu,že se Morava "osamostatní". Co bude? Bude to jako v černé Hoře, která je jako menší Jihomoravský kraj a vše tam mají Němci. Víte,že první měna Černé Hory byla říšská marka před dnešním euro? Komu to pomohlo? Černohorcům ne. A chcete,aby se Morava připojila k Rakousku? Co z toho budou Moravané mít? Další kolonii Rakouska? Takže Palacký, Čech rodu moravského, byl jakýsi "cajzl"?? a nebo je vám moravský rodák Palacký lhostejný? A představte si - existuje jednotné moravanství? Cořeknou Valaši, Hanáci,moravsší Slováci, nebo středozápadní Horáci? Chcete mít na autech "moravskou značku" jako to provokují Bavoráci v Německu? To Vám ti Čechové a Praha tak ublížili? Vy sám určitě nebudete chtít rozbít republiku,ale ti,co konstruují moravský separatismus - někdo to dokonce přirovnal k Irům vykořištovanými zlými Angličany - jak a do čeho povedou nový národ? K německému náručí,jak se to stalo v Jugoslavii? A zánik Velké Moravy a převzetí státnosti českým knížetstvím není názor - to je historický fakt. Zdravím Vás a přeji Vám zamyšlení nad touto situací.

   Smazat
  3. Pane Nickelli, přilíváte olej do ohně nesouměřitelnými příměry. Jmenujte adresně, kdo chce samostatnost Moravy! Určitě je volit nebudeme. Uzákoňme plebiscit a propadnou na smetiště. Jen "pražská fobie" nás může rozdělit. Jedná se tady o centralizaci nebo diverzifikaci? Kdo o tom rozhodne?

   Možná i to Slovensko by s námi zůstalo, kdyby politici nejitřili rány a nechali o tom rozhodnout občany, jako nositele nejvyšší formy demokracie.

   Smazat
  4. Pane Nickelli
   Blbnete lidem hlavu. Ani jeden Moravák které znám nikdy nikde neřekl a nechtěl nějaké "osamostatnění" Moravy nebo nedej bože připojení k Rakousku??? To jste proboha sebral kde???
   Chceme zpět zemské zřízení a vrácení zemských hranic do původní podoby!!!
   Nepleťte do toho Valachy nebo Hanáky, to je s prominutím pitomost. Pokud Vím, tak Valašsko nemá žádný státotvorný nárok jako Morava,. Pletete hrušky s jabkama a tohle slyším od podobných vykuků 30 let po plyšáku. A zajímavé je, že od těch s nejhorší pověstí. Pithart, Žantovský, Kroupa, Klaus, Havel....Proč když se napravovali jiné křivdy se jen prostě neobnovilo zemské zřízení, na které má Morava staleté právo? Co je na tom tak špatně? Byl by klid. A proč by měli Bavoráci značkou provokovat? Co je na tom špatně? Já moravskou orlici mám vylepenou také. Akorát mi ji ti hodní "cajzli" zakázali mít poblíž značky. Nevím komu to vadí....už to je divné a ukazuje to ne cosi nezdravého v této zemi. A propos...nejsme a nebudeme kolonií Rakouska, ale jsme teď tedy kolonií Čech. Ono je to vlastně jedno.
   Já píšu národnost moravská, dcera to měla dokonce i ve staré občance. A to jsem ji k tomu nepřesvědčoval. Jestli si někdo myslí, že ten problém vyhnije, tak oni to cítí i ti mladí. Naštěstí. Stejně si to nakonec prosadíme.

   Smazat
  5. Pane Povolný, tentokrát s vámi na stoprocent souhlasím, napsal jste k tomu ještě to, na co já zapomněl. Nebýt pitomé pomlčkové války, která radikazovala i ty Slováky, kterým by jinak federace byla fuk, ještě bychom byli spolu. To co nás rozděluje, jsou právě tito nedoštudovaní teoretici.

   Smazat
  6. Pane Nickelli, dokazete na chvili prestat mlit sve a prilivat oleje do ohne? Nikdo tady nemluvi o odtrzeni Moravy od Cech. NIKDO. Jenom vy. Bylo by to mnohem zajimavejsi, kdybyste prestal bojovat s vymyslenym strasakem, a vyjadril se k tradicnimu zemskemu usporadani, ktere, jak vidite, tady ma radu podpurcu.

   Smazat
  7. 9:14

   "nemá žádný státotvorný nárok jako Morava..."
   Který "státotvorný nárok" ustavil Germán Barbarosa, aby oslabil moc prvního krále z rodu Přemyslovců.
   Za který "státotvorný nárok" položil svůj život Přemyslovec kníže Bořivoj, za který "státotvorný nárok" bojovali Češi spolu s Moravany proti Maďarům pod velením Přemyslovce Boleslava a krutě je zmasakrovali, protože nebýt tohoto boje za "státotvorný nárok" byla by Morava, která už přišla o Nitranské léno, spolu se Slováky součástí pozdějšího Uherska - a se svým státvorným nárokem by si mohla, stejně jako Nitransko, leda tak... Jo. Tak nějak. Mimochodem, stejný státotvorný ba mělo mít Nitransko, ne?
   Mimochodem - osobně si myslím že Přemyslovci jsou původem moravští Mojmírovci. No a? Říkám to furt, že jsme jeden národ. On Barbarosa dobře věděl co dělá, když zasil dračí vejce moravského markrabství. Téměř tisíciletí uplynulo a jak utěšně se má stále k světu!
   Cožpak to sám nevidíš? Rozumíme si v mnoha oblastech, ale jen přijde řeč na dračí vejce moravského markrabství, je po porozumění.
   Qui bono?

   Smazat
  8. 9.18

   Nebýt pitomé pomlčkové války tak by si slovenští státotvůrci našli jinou záminku.

   Smazat
  9. Milane, nevím jestli již "vyhořel" spor, zda ve Znojemské rotundě jsou vyobrazeni Přemyslovci ale mně nejde o "státotvorný nárok", jen dělení územní správy dle tradic. Za nějaký čas se nám může stát, že zmizí státní hranice a budeme jedna velká EU. Také nad tím mávneme rukou? Chci jen zemskou správu, a jeden volební obvod ČR. Žádnou autonomii.

   Smazat
  10. Je to marne, pane Miroslave. Kdyz jeden clovek chce, aby Moravska Trebova byla zpet na Morave, a druhy rekne, ne, protoze... Barbarosa, tak hazu flintu do zita a du dom. Hoc sunt zasprajcovani fanatici. To jsem opravdu necekala.

   Smazat
  11. Ne Bořivoj, ale kníže Vratislav padl v boji s Maďary!

   Holt se ten spánkový dluh projevuje.

   Smazat

  12. 19.45

   Ale to já bych přece také chtěl, aby Moravská Třebová byla opět na Moravě! A nejen Moravská Třebová. Jen jsem si dovolil připomenout jak a proč vzniklo markrabství Moravské a komu (nejvíce) ku prospěchu, když tu byla řeč o státotvornosti. Která má popravdě řečeno původ v Boleslavovovi I. Velikém, Přemyslovci, a dle mého po Bořivojovi Mojmírovci, takže Moravanovi. No a? Zaplaťpánbůh za něj.
   Tak se kurva přejmenujme sakumprásk na Moravu, pro mě za mě na Velkou, hlavně ať je už konečně klid. Mě by to nevadilo. A eurohujeři by měli problém, jak honem vykutat něco jiného, rozdělujícího.
   Že Brno nemá letiště ale není vina nepřejících Čecháčků, ale vlád! A další věci tu jsou, za které mohou vlády a pragocentrismus, ale ne "Čecháčkové"!
   Oni jsou totiž, jakmile se dostanou ke korytu, všichni ti naši slavní zákonodárci a státohlavy v tu ránu zasaženi epidemií pragocentrismu nezávisle na svém původu. Takoví pražští Jourové se z nich stávají, ať už se jmenují Gottwald, Sobotka, Zaorálek, Hřib, nebo Babiš.
   Hm... a teď, po této diskuzi, jak to tak všechno pročítám, jsem pro kantony.
   Já se vážně hrozně bojím, že budeme "seberozebráni", nic víc v tom není. A ty křivdy?
   Například mě za prdelí se stavěla dálnice TŘICET LET !!! a stála neskutečné prachy navíc a popraskané zdi domů, jen díky "Dětem země" se sídlem v Brně. Mám snad kvůli tomu nadávat plošně všem Moravanům? A vůbec toho mají v Čechách, když tedy to budeme rozdělovat, ti zemští parchanti z Brna sakra hodně na triku. Mám proto hulákat jak nám Morava ubližuje? Ne. Protože to není Morava, kdo ubližuje, ale pár kreténů narozených na Moravě. Už mě to neba.

   Smazat
  13. Klid nastane ne tim, ze Moravani budou buzerovat Cechy, ale tim, ze male celky budou mit (svoje, mistni) sebeurceni. Dobre ploty delaji dobre sousedy.

   Souhlasim o korytech a pragocentrismu. Je to sice jine tema, ale ilustruje nebezpeci centralismu.

   Na krivdy se vykaslete. Tady jde o cestu do budoucnosti. Silne kultury se ubrani. Slabe vymizi.

   Tady (na NR) se uz neda s lidma mluvit. Kastelan uz je taky pryc. Dejte vsici vedet, kam jit.

   Smazat

  14. 19.32

   Ale vždyť ti Přemyslovci byli stejně Mojmírovci, to jenom Kosmas si pohrál a smontoval keltské báje a pověsti se slovanskými.

   Dle tradic? Mě by se nejspíš líbili bývalé úděly co kantony, nebo něco na ten způsob. To zemské zřízení teď už, v této době, ale ne, protože moc šibalských hochštaplerů a snadné zneužití k rozbití už takhle pidistátu. (Za Boleslava I., zakladatele, čtyři a něco krát většího. To jen tak na okraj.)

   Právě proto ode mě někdo jen vzácně uslyší slovo vlastenec, protože moc blízko k šovinismu, stejně jako národovec, z téhož důvodu.
   Jsem především patriot, protože opravdu hrozí jedna velká zkurvená EU.
   A právě pomocí národnostního štvaní za (skrytým) účelem rozdrobení.

   Ti Přemyslovci ve Znojemské rotundě? No, a oni snad moravští Přemyslovci nebyli Přemyslovci? Ostatně moravská větev Přemyslovců vymřela až počátkem 16 století. Jak vidět, měla Anežka Palceřík dobré geny a ani poslední potomek Přemyslovců po meči, ač přízviskem Hrbatý, zakladatelům opavské dynastie Přemyslovců ostudu neudělal.
   Ale i tak. Nezlobte se, ale jak tato dynastie vznikla? Jednoduše tím, že státotvorný Oťas II. pojal za choť státotvorně babiznu, by na tom trhnul kus Rakouska, ale tumloval se s její mladou dvorní dámou, která mu porodila syna Mikuláše. Tolik ke státotvornosti. Sorry, ale musím si z toho dělat srandu, protože to přinejmenším k úsměvu je.

   Na druhou stranu nemám nejmenší problém s tím, že Přemyslovci byli po dědkovi Rostislavovi Mojmírovci a tudíž Moravané. No a? Vždyť jsme doprdele jeden národ, a je fuk, že Král Jiřík byl "Čech" a "čeští" Přemyslovci ve skutečnosti "Moravané".
   Aspoň mě je to srdečně jedno.

   A ano, narovnejme spravedlnost. To se však netýká jen Moravy.
   Každé mraveniště však může mít jen jednu královnu, každá smečka jen jednoho alfa samce, každý stát jen jednu státohlavu - jinak nepřežije.

   Smazat
  15. 23.07
   Kam jít?
   Aspoň to že vím. Spát. Protože už moc dlouho vzhůru. A nezlobte se, Věruško, nechtěl jsem se vás, ani koho jiného dotknout. Jen mám hrozný strach o budoucnost své vlasti.

   Smazat
  16. Milane, už nevím, jak se přesněji vyjádřit. Jsem Znojemský patriot, neb jsem se tam narodil. Jsem Moravský patriot v širším pohledu ale také jihočech, neb se nejlépe ubránili vlivu germanizace. Jsem nacionalista státní a rasově se hlásím ke Slovanům Už tak dožiji. Jsem alergický na politiky, kteří nás tahají tu na východ, tu na západ. Jen stále nevím, jak jim nakopat do... Jdu pracovat.

   Smazat
  17. 8.25

   No a já jsem zase Český patriot a mám tu drzost vnímat pod tím pojmem paušálně celou svou vlast nedílně. Pročež jsem nepřející Čecháček kradoucí Moravanům co jejich jest.

   Hm... A za hodinu jedu na montážní díru, kde si po zimě zkontroluji spodek svého amerického Forda vyrobeného v Německu provozovaného a jezdícího v mé české vlasti.
   Jo, a přístup na díru mi umožní můj kámoš s českým občanstvím, takto Ukrajinec s ruskými kořeny (jeho rodiče sem zdrhli krátce po rozpadu Československa), anžto vede a provozuje už dvě desetiletí autodílnu. Českou, pochopitelně, když je českým občanem a zaregistrovaný je a platí daně v Čechách. Jo, a je volič SPD (před tím ODS).

   Smazat
  18. Milane, jste Český patriot, Litoměřický ne? V čem se lišíme? Tuším, že jste dnes Račici psal, že berete kantony. My jsme na tom lépe než Švýcaři. Jsme z jednoho "vrhu". Oni musí řešit i národnostní problémy. Říká se, že nejhorší jsou tři sestry, bratři ne? Je v Helvetii pojí výhodnost bank, malé hornaté území bez geopolitických zájmů ostatních sousedů. My takovou výhodu nemáme, tak se musíme spolehnout na ty tři pruty. Ne jednotlivě šlehat jedním, dokonce proti sobě! To bez dohody bratrů a bratranců nepůjde. Ach joo.

   Smazat
  19. 17:39

   Především český patriot,
   hrdý stejnou měrou na Velkou Moravu a misii Cyrila a Metoděje, jako na největší a nejstarší, doposud obývaný hrad na světě, který je zároveň nejstarším vládním sídlem na světě,
   hrdý stejnou měrou na Věstonickou Venuši jako na osídlení Poohří prvními zemědělci, jejichž pohřebiště jsem měl doslova za zadkem,
   Hrdý stejnou měrou na knížete Rostilava jako na knížete-zakladatele Boleslava I. Velikého (že mu tak říkám sám je mi srdečně u ... a že jsou Přemyslovci Mojmírovci ještě víc) a tak bych mohl pokračovat.
   Pak až teprve jsem milovník Českého středohoří a dolního Poohří, kde se Zahrada Čech rozprostírá.
   Patriot Zahrady Čech... Ne. Spíše milovník Zahrady Čech, než patriot.
   Po meči bych měl být Charvát, protože původ na Opočensku, po přeslici Záhvozďan, protože původ v podkrkonoší, a navrátili se mí předkové z přesně třistaleté emigrace přesně na rozmezí domínií Lučanů a Lutoměřiců - tak kde se mám sakra upatriotiť, bych někoho z předků nenasral a nechodil mě v noci strašit?
   Takže patriot Čech sakumprásk se vším všudy a ať se pro mě za mě posere do vejšky každej, že proto Čecháček - kolonizátor a křivditel Morav

   Smazat
  20. Milane, nějak mi se ztrácíte v historii. Tam kde jste se narodil je váš první domov, u rodičů, kteří mohou být cizozemci ale vytváří i váš vztah k okolí. Výhoda je v homogenní sociální a etnické. ostatní je náročné na "bednu", včetně co s tím, když se lišíte. říká se tomu ukotvenost. Já jsem Vám svoji ukotvenost řekl. Hledejte dál. A nezapomeňte na bratry, kterým možná nerozumíte, nebo oni Vám.

   Smazat
 4. Odpovědi
  1. Přesně, jak říkáte. Ach jó, a to je přesně to, co pijáti a ostatní svoloč chtějí. Jim je u zadele, zda se cítíte Moraváky nebo Čechy, jde jim o to ještě více nás rozeštvat, když coroňa ztrácí na síle. A paní Věra jí podobní jim skočili na špek. Super, jen tak dál. jako by bylo tak důležité, co napíšete do nějakého cáru papíru, který je na 2 věci. Důležité je, co cítíte ve svém srdci a to vám nikdo nevezme, tak přestaňte skákat opozici na špek a soustřeďte se na podstatnější věci.

   Smazat
  2. Milane, dobře ráno, toto není začátek, ale pokračování té frašky. V tom dalším příspěvku platí za prvé i za druhé, my žinky mame problém s chlapama i bez. Me by zajímalo, kdo jsou ti moravští narodovci, protože je neznám, dřív byla strana moravští vrabci, ale ta snad už není. A taky, co mám kruci psát za národnost ja, z českomoravské vrchoviny??!! Českomoravskou? Ať se jdou hodnotu ukrivdeni moravaci, me toto fakt zajímá!(ironie)

   Smazat
  3. Furt a furt tvrdit, ze my Moravane rozestvavame. Tak podobne jednaji Svedci covidovi, kteri tvrdi, ze covidovi disidenti jsou popiraci infekce. Takova pitoma finta. A jeste se domahat, abychom dokazali, ze mame u nas nadprumerne rodaky? Fuj.

   Kdyby byla decentralizace, ani o rouskach bychom se nemuseli dohadovat... kazda oblast by si udelala sve pravidla, jako americke staty. A pak by se videlo, zda to ci ono pravidlo funguje, ci nic.

   Smazat
  4. Milane 6:24
   Před časem jesm to docela podrobně vysvětloval, škoda, že to nechceš pochopit. To co nám provádíte, není ukřivděnost, to je soustavné vymývání mozků aby naše děcka zapomněla na své dějiny. To je jako by ti Němec vysvětloval, že Češi vlastně nikdy nebyli a ve škole se u nás učily jen německé dějiny. Je to podrazácké podrývání a nenápadné vymývání mozků.

   Račice a Českomoravská vrchovina je prostě v obou zemích. Snad víte na které straně jste se narodila a odkud máte rodiče nebo ne???
   Dnes jste mě docela naštvala, ne proto že nesouhlasíte ale proto, že používáte podpásové argumenty.

   Smazat
  5. Kasteláne, to se nám předvolební boj pěkně rozběhl. Jak jste snad pochopil z mých příspěvků, je pro mě téma autonomie moravy neutrální. Co mě zajímá, je zeštíhlení státní správy, takže která strana to dá do svého programu, je volitelná. Prave ze to měla v programu trikolora slovy dřívějšího předsedy, ted nevim. I babis o tom dřív mluvil, nedošlo k tomu. Ale ať strany reknou, jak chcou státní správu organizovat. Klidně by se mělo mluvit o financování jako v té racionální a pragmatické americe. Že je xy krajů blbost, víme. Takže co, kraje jako dřív, které zemské hranice slusne kopírovaly nebo zemske usporadani? Oboje je lepší než to, co je ted. Ale ty větší strany. Ministranu, která má štvát a drolit hlasy, volit nebudu.
   Podpasovky,já? S někým jste si mě spletl. Možná pokus o sice dost blbé vtipy, ale pořád jen vtipy, to jo, ale podpasovky... Takže, určitě najdete stranu, která vám v tomto bude vyhovovat. Z mé strany, nic ve zlým, nic v dobrým, jak recitoval kdysi někdo z pražského (!) Výběru.... nebo to byla hudba Praha.... No nechám trapných vtipů, vím, že na srandicky nejste. Mějte se.

   Smazat
  6. Račice, nejde o autonomii! Ta zakládá možnost odtrhnutí. Jde o správní systém, ve kterém by mohla, měla být preambule o nedělitelnosti státního útvaru. Jsem přesvědčen, že kromě zrádců by s tím souhlasila výrazná většina na obou stranách.

   Smazat
  7. P. Povolny, dobře. Já tuhle minizemicku nedělím. Jen jsem nevěděla, jak to napsat. Klidně ať je o tomhle referendum nebo strany ať řeknou, co chcou. Jak jste přiznal, jste vlastně taky moravak, takže můj včerejší vtipek s embargem na slivovici pro cechy šel mimo. Pardon. Myslela jsem, že jste čech. Neumím psát na ty asociální medija, živě to vyzní jinak. K zemskemu usporadani: klidne si to necham vysvetlit, protoze ani to nebylo prave ořechové, nebo ano? Co je rozumnější, kraje jak za sociku nebo zemské usporadani? Co myslíte, ja to znát nemůžu. P. Nickelli obhajuje zemské usporadani. Já bych vybrala levnější a rovnější usporadani, tak které?

   Smazat
  8. Račice, paradoxně nejlevnější bylo to zemské s okrsky. Také v rozhodování z ekonomických důvodů, větších celků. Komunisté z politických důvodů centralizovali moc do Prahy. Jejich moc zdokonalil Klaus zvýšeným počtem krajů, tedy zvětšením moci politické a zmenšení té hospodářské. Ekonomové se shodnou, že samosprávné mohou být jen větší celky. Jde tedy o centralizaci. Ať se tedy vyjádří ekonomové a politologové, nač je máme? Jinak nevím, že by pan Nickelli obhajoval zemské řízení.

   Smazat
  9. Díky, p. Povolny. Takže zase klaus, ach jo! Nickelli zemské usporadani nějak zmiňuje ve článku, ale ono tam vlastně je dost odpovědí na naše otázky, když si to člověk v klidu procte znova. Mně se líbí 1 volební okrsek jako vám, jsu pro. A teď, který politik to za nás před volbami protlaci? Jak píšete trochu vys, jo, vy sám rozhádany se sousedem poslušne a spojené utocniky nevykopnete, ale to ví všichni, proto je nutný rozhadat nás předem. A taky učit jen okresní dějepis, to je dobrý april. No, sice v práci nejsu, ale zde to též ukončím. Vám pěkného apríla!

   Smazat
  10. Fuj. Kdo tady chtel ucit jen okresni dejepis? Dolozte to, jinak jste saboterka prave jako ti, co tady krici na separatisty, kteri tady nejsou.

   Smazat
  11. Paní věro, nechtěla jsem naskakovat do této "kantonady", ale už bylo toho těžkého kalibru dost. Tak panikerka, saboterka, podpasovky,fuj. A vy jste kdo, ze zde, jako jedina v diskuzi kadrujete ruzne lidi na tyhle kategorie? Souhlasím naprosto s názorem menhiry z 30.3 v 11.34. Cítím to stejně. Různé argumenty tu zazněly, nemůžu je z mobilu vypisovat a sestavovat dokladaci elaborat. Myslela jsem ze začátku té diskuze, že moravaci nejsou jako slováci, brala jsem to na lehkou váhu a neměla jsem v tom pravdu. Pragocentrismus je téma snad starší než ČR, myslim, že bylo už za monarchie, ale možná se pletu. Ještě někdo na vás reagoval, že jste skočila na lep rozestvavacum, nenasla jsem ted, kdo. Taky se mi líbil příspěvek basose, který diskuzi podle mě chtěl odlehčit. Nemám ráda, ostatně jako vy, slovo region. A tak mě vaše věty, a nenašla jsem datum vašeho vyroku, o výuce valašské historie, už ani nerozesmaly. Včetně naslouchání, zřejmě jednosmerneho. Svebytni valasi. Chci kohokoliv zvenku vidět, jak k nim přijde a bude jim vykládat, aby se jejich děti učily o valašské historii. Vždyť to dělají přirozene. Jako i my všichni ostatní tam, kde bydlíme, snad jsme lidi. Naslouchání: mela byste radost, kdyby k vam přišla třeba neziskovka a radila, jak naslouchat? Ty dvě věci jsou tak inkluzivni, že se budou líbit. Navrhněte je plagovi. Da je do osnov místo něčeho nezazivneho, třeba objemu těles. Já jsem ráda, že nesedim na lopate takoveho skolstvi. Mne skola dala slusny zaklad. Byl jednotny pro vsechny. Dokonce i to valassko tam bylo. Zbytek clovek pozna sam kdyz ma zajem. Takže urazejte lidi, chytejte za slovicko, kantonujte, nebudu s tim ztrácet energii. Je to volební boj. A on bude ještě hodně špinavý. Že by se někdo bál českých voleb? A je tu hodně témat, i v diskuzi, co by se řešit měly. Pojmy s dojmy ale plést nechci. Separatisti, pomlčka, slovensko...pamatuji si to, nechci, bojím se toho. Jestli to prijde, nevyhraje nikdo z nás. Tohle je ted šílené dlouhé, zřejmě nepřehledné, a přitom ne všechno.

   Smazat
  12. Pani Racice, dekuji za delsi odpoved. Vzhledem k tomu, ze nas tady soustavne napadaji jako rozdelovace a separatisty, ne li primo zradci, tak jsem se branila. To ze je kadrovani?!

   Rekla jsem, ze bych rada videla uceni i mistniho dejepisu, a to ma byt k smichu? Ostatne my na Morave jsme se ucili o rebelii Chodu a o Lomikarovi. Ale o valasske rebelii a nasledovnem masakru ani slovo. Ma to tak byt? Kdyz jsem jako dospela objevila, ze "Kubata dal hlavu za Blata" tak jsem se nezlobila, ze mne to neucili, ale myslim si, ze v Cechach by to decka mela vedet. A u nas zase slavnou historii nabozenske tolerance v 16. stoleti a o Habanech. Atp.

   Amisove v Americe sve decka ve skole uci nejen americkou a svetovou historii, ale i jejich, historii novokrtencu. Protoze vi, ze bez toho mistni kultura zacne zanikat. Vsak se podivejte, jak to dopadlo s ceskym Banatem. Oni taky uci vlastni rec, pribuznou plattdeutsch. A podrzi si az 90% mladych. Proc by vse melo byt podle sablony?

   Naslouchani se taky vysmivate? Hazete mne do jednoho pytle s kavarnou, at uz je to pravda ci ne? Fuj.

   Toto neni o volbach. Tady jde o budoucnost Ceska. Bude nadale centralizovane, ovladane partou z Hradu, neziskovek, a prazskych byrokratu, anebo se udela misto lokalizaci, a urcite mire sebeurceni? Myslim ze by to prospelo Cechum, Moravanum i Slezanum. Co rikate?

   Smazat
  13. Naposledy odpovím. Nesouhlasím v ničem. Kádrování je třídění, našla jsem ted na sebe od vás ještě jedno, rozdělovacka, přitom jsem psala, že mě národnostní spory v téhle situaci netankujou.
   No a co, že jste se něco učila v dějepisu, cvičil jste si mozek. Nejste ráda, že víte něco o chodech? Mně to dodává hrdost na česko a víru v časech jako tento. Podívejte se na chudáky děti teď, co mají v hlavě, data a vědomostí to nejsou, jen bludy. Šablonu považuji za dobrou věc. Hlavně v tomhle chaosu. Pořádek musí být, škola základ zivota, ohybej doubek, dokud je mladý. Všechna prislovi platí a není to kradeni svobody. Učitel dějepisu má vždycky možnost říct něco o lokální historii. Proto znám partyzánské vesnice vysočiny a pernstejn. Vy myslite, že se lokální historie neučila? Možná jste zrovna měla ten týden anginu. Byly výlety, u nás do babiccina údolí, skanzenu, podobně.
   Ano, zda se mi, že bohužel máte, asi nechtěně, cosi společného s kavarnou. A když teď vidím, že žijete v usa, nezlobte se, ale vaše hecovani názoru a diskuze mi jako podpasovky přijde. A rozhodné názory, které vypadají, jako byste byla v centru dění. Vy jste v klidu za vodou, v BuM se dejou hrozne veci, jde v podstatě o život, a vy zadáte v diskuzi po lidech postoj k usporadani státu. Volby jsou budoucnost. Pletete 5. Přes 9. Sebeurčení máme v srdci. Obyvatelům tohoto prostoru by nejvíc prospěla národní fronta.
   Amisove jsou ti bez elektřiny a léků, nebo se pletu? Víte, nezajímají mě na 1. místě, ale viděla jsem film s hezkým agentem a mnohem hezčí herečkou než je gajslerka. Ať se učí v nedělní škole svou historii, není problem. Prý se v usa učí, že svět vznikl před 5000 lety, tak to je probráno rychle. V hornatem banatu jsem byla. Jejich čeština zůstala na úrovni 19. století, v době, kdy s živým jazykem ztratili kontakt. Je to taková smeska reci. Hodní chudí lidi, mladí kluci v 90. letech chtěli, abychom si je vzali za muže a vzali do čr. Mně to uz tehdy přišla pro ne škoda, protože by jim chyběla jejich svoboda, a neměli by se svým jednoduchým vzděláním, citem a chovanim šanci v tehdy industrializovane a ještě sebevědomé republice. Také tam jsou vesnice švábu, mluví němčinou 19. století. Platdeutsch je na severu srn, ale tihle byli opravdu že švábska. Vzhledem k tomu, že se tehdy moc necestovalo, tak nevím, odkud by se naučili Platdeutsch a vzali ji s sebou do banatu. Ale možná někteří z těch kolonizatoru byli byvali námořníci. I tam jsem byla. Vy taky? Jinak bych si musela myslet, že máte informace o procentech v banatu z amisovske nedělní školy.
   Vím, že vám jde o vaší hrdost a duši. Tak snad děláte čr dobrou reklamu v usa svým životem, aby si o nás mysleli jen dobré. Zahraničí dobře znám, našinec to nemá vždycky jednoduche, na naslouchání není čas, zájem, ani znalosti.
   Co se týče usporadani čr, tak jsem pro kraje, v těch se nikdo nad nikoho nevyvysoval a před nikým neponizoval. Někde jsou hranice ovlivněny dopravní dostupností a možná nerespektují staré zemské pangejty. Jeden byl téměř za mym barákem, ale nebyl hranici okresu. No a? Jedno centrum musí být, to snad je jasné. A proc ne ostrava? Praha uz je velká, bohatá, mezinárodní. Plzeň, brno, olomouc mají své neduhy. Jsem pro ostravu, ať se rozvine, nebo nějaké město na hranici moravy a čech, čili v centru. Ať někde geograf zapichne kruzitko. Nejaka obec se tam najde. Vidíte, přeju to šéfování komukoliv, je mi jedno, kam bude má rodina posílat daně. A je to i v jiných státech tak, usa, izrael....

   Smazat
  14. Račice, ach joo! Pokud si dobře pamatuji, řekla jste, že jste byla ve státní správě. Na jakém stupni nevím. Jedno je jisté, stopy to zanechalo.

   Smazat
  15. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  16. Pani Racice nesouhlasi se vsim! Tak jo. To je urcite cesta dopredu... (!) Zije ve svem svete, kde Amisove ziji bez leku, a uci, ze lidstvo je 5000 let stare, a podobne bludy. Lepsi narod sablonovat, jinak kdo vi, co by si leckdo troufnul. A o mne si taky leccos vyklada, presto ze mne nezna, a mohla by, kdyby chtela byt slusna, se zeptat. Skoda.

   Smazat
  17. Jak se vám zavděčim? Mohla jsem si nektere vety odpustit. Na Amise NEMÁM nazor. Odpovite na ten banat? Ráda bych vás poznala, copak je vaše zaměstnání, v které části zijete? V cizině jsem si s lidmi o svém původu povídala. Dřív znali československo, ale ted už ne. Nejvíc můj původ zajímal dřívější obyvatele pohraničí a jihlavy. Maji velice dobre znalosti, živé se o čr zajímají, mají knihovny, jsou moderně online a i jak je vás navrh, udržují regionální a casove omezený dejepis při zivote. Stari lide se setkavaji v krojich, bodre diskutují, udržují paměť i tradice, je to pěkné. Jsem rada, že vy taky mate vztah ke sve rodne morave. Po evropě se teď necestuje, jen někdo na kanáry a malorku. Ani z okresu či obce se nemá chodit, je čas na čtení. Co říkáte na tento svět? Vy stale smite na bahamy? Někde v diskuzi jsem řekla, ať si vezmeme příklad z pragmatickych usa při správě státu a regionu, vyznate se, odpovite?

   Smazat
  18. A taky je na NR 29.3. clánek o čsfr, jestli jste necetla, doporučuji, protože vidím, že tím tématem žijete a jde vám o vaší zemi.

   Smazat
  19. Ste me prekvapila. :-) Podivam se na clanek o "sametove" federaci, moc o tom vlastne nevim. I kdyz nepredpokladam, ze to byl system, ktery dobre vyuzival federacni pozitiva. Mozna je to ode mne predpojatost, ale neverim nicemu plysovemu. Manipulatori dokazou zneuzit kde co.

   Dekuju. Ozvu se pak.

   Smazat
  20. 6/56 + 10/45

   "Tak. A už to začíná. Ach jo..."
   povzdechl jsem si na začátku tohoto vlákna.
   A taky jo. Začalo to.
   Naštěstí i dobře končí. Aspoň mezi vámi dvěma děvčaty v tomto vlákně.
   Fakt jsem rád.

   Smazat
  21. Ahoj Milanku. :-)

   Pani Racice, tak jsem si procetla ten clanek. V podstate tvrdi, ze tlak Slovaku byl tak veliky, ze se to muselo rozpadnout. Neverim tomu, a myslim si, ze referednum nebylo prave proto.

   Jsou federace, ktere jsou fejkove, a nedaji svym federalnim oblastem to, v co lidi doufaji. Fakt je, ze federativni usporadani funguje jako zabrana prilisne moci centra. Jako protivaha. A jestli je moc jedne casti usurpatorska, tak potom umoznuje odchod misto valky. To se delo naprikat ve Statech v polovine 19. stoleti. Tam ale misto odlouceni vyvolali valku, devastovali Jih, a udelali z nej kolonii. Ten rozkol trva do dnes. Bylo to dobre pro Ameriku ci pro svet? Nebylo. Myslim, ze rozvod je lepsi nez masakr. Ale to je opravdu az posledni volba.

   Rekla bych, ze bylo velkou chybou Franz Josefa, ze neudelal z Rakouska federaci kdyz si Madari vybojovali urcitou nezavislost. Jestli centrum dal zneuziva moci, pak to casto spatne dopadne. Proto melo Svycarsko slabou centralni moc, a nepamatuju, ze by se byl nektery kanton chtel odtrhnout. Spis se nove po vzniku pridavaly.

   Bylo by zajimave videt analyzu federace, ktere jsou "dobre zalozene" a trvanlive. A ktere faktory z nich delaji past na rozdeleni z vnejska. Coz si mysli ten clanek, i kdyz to nerozvadi (ze bylo rozdeleni z vnejska), a to si i myslim ja. A ti lidi, co se tenkrat drali k moci, k tomu prispeli.

   Smazat
  22. Jeste par veci. Ziju v Coloradu. Bohuzel nevim, zda se z Floridy opet jezdi na Bahamy. Ale Florida je od minuleho jara otevrena, a tak je to mozne. Mezi staty se cestuje bez problemu.

   V centru deni nejsem, ale chci se navratit do vlasti, a tak to uz radu let sleduju. Neni jednoduche se vpravit do zivota naroda po letech exilu a narustajici vzdalenosti (nemyslim geograficke).

   Ostrava je trochu zruky. Ale nemam nazor na to jak centralizovat Moravu. Mam nazor na to, jak ji decentralizovat. :-)

   Jeste k tem Amisum. Oni nemaji nedelni skoly. Oni maji skoly svoje, nezavisle. Puvodne posilali decka do mistnich malych verejnych skol, ale kdyz se tady zacalo cetralizovat i ve skolstvi, a Amisove zacali chapat, ze skola je nastroj odcizeni, tak si vytvorili skoly sve, ktere maji jejich decka za rohem, a chodi tam v lete bosky.

   No a to me privadi k tomu Banatu. Nebyla jsem tam, zatim. Ale jeden cas jsem prostudovala vse, na co jsem byla schopna prijit. A vim, ze jsou ty vesnice dnes vylidnene od mladych lidi, a velika skola, postavena ve Svate Helene, zeje prazdnotou. (Mozna uz ji zmenili na neco jineho.) A lze se divit? Poslali jim tam ucitele z Ceska, kteri ucili cesky nahled na svet. To je pro mistni kulturu zabijak. Decka vyrostly, a sly do Cech.

   Co rikam na tento svet? Mam hruzu z toho, co se deje. Dnes uz neni kam utikat, i kdyby clovek chtel.

   A vy zijete na Vysocine? Koukam, ze Racice jsou uplne jinde, tak jsem zmatena.

   Smazat

  23. 19.52
   Ahoj Věruško.
   Těžko říct, s tím referendem.
   Podle mého bychom se i tak rozpadly. Protože Čechů (a Moravanů a Slezanů... ach jo) víc než Slováků, a protože Češi (a... atd.) většinově proti rozpadu, bylo by nakonec kolem toho ještě víc bordelu, že to nepoměr a že to zneužití referenda atd. atd. a nemuselo by to projít tak v poklidu. Leda by hlasovalo Slovensko samostatně. A tady bych to viděl tak půl na půl. Mohu se samosebou mýlit, ale ten dojem jsem z toho měl.
   V té předrozpadové době jsem totiž jezdil z titulu svého podnikání dvakrát týdně na Slovensko a kecal s lidmi. Jiný názor lidí v Bratislavě, jiný v maďarské jižní oblasti, jiný na severu, jiný v Žilině a jiný v Košicích (tam jsem byl jen jednou a stačilo mi to, tolik většinových blbů hned tak nevidět - stačilo promluvit česky a byl problém.).
   Velká masáž estébáka Mečiara skrze HZDS a dost Slováků na to naskakovalo. Kromě Maďarů tedy. Ti byli bez výjimky proti rozpadu, což se dá pochopit. A také že měli pravdu. Jenže i na Moravě bylo v oné době dost slyšet separatistický pokřik. Sice vyšuměl (za což jsem normálním Moravanům dodnes vděčný) do ztracena, ale byl tam. Samozřejmě že šlo, jako vždy, o politická koryta. Zřejmě že i malá ryba si v nevelké louži připadá jako velryba.

   Fungující federace? Musím je rozdělit na mírové Rakousko a Švýcarsko, skrytě i méně skrytě militantní a nenažrané Německo, a z nezbytí militantní Rusko. Tedy je jich víc, že, ale šlo o ty fungující, ač Rusko málem dofungovalo.

   A co z nich dělá past na rozdělení z vnějšku? Řek bych, že národní (v případě Ruska spíše státní) sebevědomí a pocit sounáležitosti. A vědomí, že s rozdělením by byl konec konec jejich identity. Rakušané si to uvědomili sice poměrně pozdě, že hrozí chalifát, ale přece jen uvědomili. A Němci? Jen ať si sklidí, co zaseli - ale bez nás!

   Jo, a Račice si svůj nick odvodila od znamemí zvěrokruhu. A řekl bych, že tomu její osobnost i odpovídá, soudě podle té výměny názorů s vámi. U někoho to prostě sedí. Vlastně i u mě, což je dost zvláštní, protože na to v podstatě nevěřím.
   Tak zase někdy pod jiným článkem.

   Smazat
 5. Nástup železnice spadá do doby, kdy tu vládli Habsburkové a hlavním městem byla Vídeň. Proto (ti mladší z nás se toho jistě dožijí), až padne lockdown, vyjeďte si z Ostravy do Prahy a u Přerova najdete kilometrovník 189, jehož hodnota na obě strany zase stoupá. Je to vzdálenost do Vídně a trať směřovala z Lembergu (Lvova)do stanice Wien-Nord přes Břeclav (přípojka do Brna, popřípadě z Přerova do Olomouce ještě neexistovala).Podobně i trať z Vídně do Drážďan vedla přes Kolín po pravém břehu Labe - mimo Prahu. Priority určovala Vídeň, Morava byla spravována
  z Vídně přímo, spojení s Prahou nebylo.Mezitím se státy proměnily , dopravní tahy vyvinuly, ale kilometrovníky zůstaly jako svědci.
  Český omyl (nesdílejí jej zdaleka všichni Češi) je dojem, že Morava je jakýsi přívěšek na státu, jakási líheň druhořadých talentů.(To napsal Benjamin Kuras, rodák z Gottwaldova, dříve a později Zlína,kniha Češi na vlásku). Příklady druhořadých talentů dokážete vyjmenovat sami - nápověda: J.A.Komenský, T.G.Masaryk,František Palacký...
  Můžete jmenovat i představitele lehčí múzy, v každém případě uvažte, že počet obyvatel je dva miliony z deseti celkových. Závěrem jedna zkušenost: jdete setmělou vesnicí a potkáte školáka , řekněme 12 let. Na Moravě vám řekne ,,dobrý večer", v Čechách bude ticho.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No jak kde pane Šmídle. Ještě jsem se nesetkala s tím, že by mně u nás na vsi nějaké dítě nepozdravilo. To je spíše o výchově, nežli o území.

   Smazat
  2. Šmídl, 6:30 O té železnici jsem moc nevěděl. Ale posledním odstavcem jste mne dostal. Když jsem chodíval z garsonky do práce, potkával jsem školáky na cestě za vzděláním. Pravda je to již více než 30 roků. Ale..... Všichni zdravili, VŠICHNI !!! Tož to bylo na Moravě. Dneska když se tam ze sentimentu vracívám, tak ti malí "smrádci" zdraví i odpoledne. Na túře v Alpách nebo na hřbitově ve Vídni se zdraví se samozřejmostí i dospělí. V Práglu zřejmě jako vzor vzývají toho řepo-čuníka.

   Smazat
  3. 6.30

   A není to fuk, jak se to má s drážním spojením a kilometrovníky? Nebo snad mají rajtovat Budějičáci na tom, že první železniční spojení v Čechách bylo z Lince do Budějic (1827) a pražáci na železničním spojení Praha - Kladno - Stochov (1830)?
   Či snad já se mám vytahovat s tím, že stavitel nejstarších železnic u nás, František Gerstner, byl severočech, a Pražci s tím, že jeho syn Antonín se narodil v Praze? A Němci s tím, že oba byli, jak už jméno napovídá, německého prapůvodu? Nebo že jeho syn Antonín byl průkopníkem železnic nejen v Čechách, ale i v Rakousku a Rusku? V kterém Rusku jim v r. 1835-37 postavil vůbec první železnici? A mám tudíž na Moravany machrovat, že ty moravské železnice postavil severočech a Němci se mají holedbat, že to byl ve skutečnosti Němec?
   Či snad se mám čílit nad tím, že na českých vsích mě zdraví téměř každé smrádě, kdežto ve městě žádné? Když jim rodičové navíc, a to jak na vsi, tak ve městech, vtloukají do hlaviček ať si dávají bacha na cizí lidi? A z toho mám pracně splétat bič nevychovanosti smráďat?
   A čemu to všechno prospěje, ptám se?

   Smazat
  4. To nezdravení je problém měst. Tam se neočekává pozdrav na potkání. Pohybuji se i v okolí Prahy a i tam poznáte, kdo žije na vesnici a kdo ve městě. Nejen děti zdraví kolem jdoucí. Jako dítě z Moravské vísky ještě pamatuji, že první nastupovali do autobusu dospělí, poté školáci a řidič byl neúprosný. To ve městě není možné zařídit. Přesto dodnes zdravím i houbaře a v MHD raději postojím, přes svůj věk.

   Ještě k panu Dvořákovi: Křivdy nelze specifikovat, aniž by to nedošlo k výčitkám z obou stran. To přece nechceme! Jde o samosprávu historických území i v rovině kulturní a akcent právě na tu regionalitu, jedinečnost i menších enkláv, než je Morava a Slezsko. Obzvláště v době, kdy jsme masírováni z jedné, či druhé strany zvenčí. Je to problém civilizační, ale bránit si i tuto formu specifičnosti důležité. Jinak se stáváme vhodným cílem globalistů.

   Smazat
 6. Všichni máte pravdu. I s tím školákem.

  OdpovědětSmazat
 7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Váženým Moravanům uniká podstata problému: divide et impera. (Také "su" z Moravy).

   Smazat
  2. Ms Doe- odpovím Vám obdobně, společné se spojuje.

   Smazat
 8. Ach jo. A nejsou všechny ty dohady zbytečné a jen nás rozdělující?
  Komu ku pro prospěchu, ptám se? Komu ku prospěchu, když na to naskočíme a namísto nyní tak nutné jednoty se budeme mezi sebou štěkat a nadávat si? Eurohujerům, samozřejmě. Není náhoda, že právě nyní, právě v této době volebního roku, jsou pomocí sčítání lidí opět rozdmýchávány tyto třenice. Předkládám k úvaze:

  Podobně jako náš národ, bych dal aspoň jeden příklad, vznikl společně prolitou krví z mnoha navzájem nepříbuzných etnik národ bulharský a další evropské národy. Stejným způsobem však vznikl i českomoravský "dvojnárod". Jsme "národní" dvojčata a geneticky asi tací Slované, jako jsou Bavoři Germáni či Maďaři Ugrofinové. Zvu vás na malý výlet do historie, ju? Před tím bychom si však měli ujasnit co to národ je:
  "Národ je historicky vyvinutým, stabilním společenstvím jazyka, území, hospodářského života a psychologické skladby, jež se projevují ve společenství kulturním." Tolik Josif Stalin. Souhlas; dobře věděl o čem mluví, když je likvidoval ve velkém.

  Etnogenezi českomoravského "dvojnároda" - národa na území Bohemie a Moravy - odstartovala obrana společného území kmeny (budoucích, po sjednocení Boleslavem) Čechů, Dúdlebů, Moravanů (jak se nazvali poté co přijali pojmenování podle řeky u níž se usadili) a vzbouřivších se (r. 620) synů avarských otců a slovanských matek, spolu se zbytky Keltů a Germánů, jakož i dalších čerchmantů považujících území Bohemie a Moravy za svůj domov, jejímž vyvrcholením byl vznik obranné aliance proti Avarům; tzv. Sámovy říše (jenž však měla do státu ještě setsakra daleko). Která se po smrti Sáma nerozsypala, ale "vydělila" na Bohemii a Moravu, s nitranským lénem.
  Tak či onak, na konci osmého století už Bohemii neobývaly slovanské kmeny spolu s cancoury kmenů z dob Stěhování národů, ale jeden národ; jedna množina; z tradičních i praktických důvodů se čtrnácti podmnožinami dominantních rodů, spravujících jednotlivá dominia - z nichž každé obsahovalo opět další správní podmnožiny etc. etc. až k občinám, a podmnožinám těchto, k rodinám. Měl stejný jazyk i tradice a - a to především - jako národ jednotně vystupoval, za něj se považoval, i považován byl. (Letopisy Tiliovi k r. 805: "...do země Slovanů, kteří se volají Češi (orig. Cihu)). Jednotně se pral s germánskými etniky i s euroasijskými nomády, jednotně se dalo všech čtrnáct pohlávárů dominií (r. 845) v Řezně pokřtít; jednotně se haštěřil s Moravany - ke kterým se jednotně (r. 890) přimkl i se od nich jednotně (r. 895) odemkl. Boleslav to pak už jen zastřešil cenralizací moci. Sám pro sebe sice datuji vznik českého národa v Bohemii do poloviny desátého století, pravdou však je, že čtrnáct západoslovenských kmenů Bohemie se vnímalo co příslušníci jednoho národa nejméně o šest generací dřív.
  Nemlich stejně se to má s Moravany; první zmínka o Moravanech o sedmnáct roků později (k r. 822) neznamená že jsou mladšími bratry Čechů, ale že si je (spolu s Čechy, Obodrity, Srby a Lutici) toho roku pozval Ludvík Pobožný na pokec a zachovala se o tom zmínka ve Franckých análech. Nic víc. Jsme zkrátka národními dvojčaty; vzešli jsme ve stejné době, z týchž příčin, z téhož lůna tzv. Sámovy říše. S jedním a týmž pokladem národního jazyka, Biblí Kralickou, s jednímž a týmž spisovným jazykem Českomoravského dvounároda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Shrnuto:
   Češi a Moravané byli národem už v době, na kterou si naši sousedé a sousedé přes sousedy ještě nějaké to století museli počkat. Přestože se tzv. Sámova říše po jeho smrti vydělila na dva celky a přišla o spádové oblasti, národní princip kooperace dominií Bohemie přetrval až do kolaboranta Václava - na Moravě v bledě modrém totéž. (Nazdár, Moravácííí! A co ejčkon? Které dvojče je starší? O co se teď budeme škorpit? A přežijeme to vůbec? :-) Co se týká Nitranska, jeho dějiny se po pádu Velké Moravy provázaly s dějinami budoucího Uherska v nichž živořily po tisíc let, pročež nechme tak; však ona si s tím Matice slovenská už nějak poradí.)
   V mužském chromozonu Y zdědili Čechové 36% germánských a 34% slovanských genů; zbytek jsou geny keltské a něco různých; u Moravanů jsou oproti Čechům drobné odlišnosti. Leč hlavu vzhůru, milí patrioti! Ač genetická všehochuť pouličních voříšků, přesto jsme si z praslovanštiny (spolu se Slováky) uchovali 98% slovní zásoby; což je nejvíce ze všech Slovanů. Geneticky nejméně slovanské, jsme zároveň ty nejstarší a "nejslovanštější" slovanské národy vůbec. Takovýto grunt jazyka hluboko v prehistorii má málokterý evropský národ (zdali vůbec jaký); určitě ne francouzký, anglický či něměcký, s přejatými slovy ne v jednotkách, ale v desítkách procent. (Nechápu, že tato okolnost bdělé Matici Slovenské unikla a nerajtuje na ní.)
   V každém případě bychom s Boleslavem mohli probírat původ, v jeho době neznámé, české předposranosti česky (pokud bychom některému slovu nerozuměli, nahradili bychom ho jiným - asi tak, jako to dělají dnešní náctiletí Češi na vejletě v Tatrách nebo dospělci v Krakově), avšak Britové s Edgarem, či Němci s Jindrou pěkným ptáčkem, by museli svou úžasnou světovost probírat buď latinsky, nebo přes tlumočníka; znalce starých jazyků. Na ukázku druhý nejstarší český text - glosa jeptindy z dvanáctého století, vepsaná do chorálové knihy svatojiřské: "Aldík krásen jako anjelík, jenž v blátě se válé. Lector Vituz je krásný kurvy syn."
   Nádhera! Úplně ji vidím před sebou, holku jednu prostořekou.

   Smazat
  2. V mateřské linii je Evropa homogenní; původ sahá až někam k lovcům mamutů. Žádná záhada - muži tu pelášili před dobyvateli, tu dobývali, ale ženy a děti zůstávaly. Nu a nově příchozí, po těch štrapácích potřební, ty zůstavší, rovněž potřebné žínky, řádně obhospodařovali. (Čistota rasy! Haha!) Ono se to vůbec jeví tak, že celé to stěhování národů bylo mužskou záležitostí se zanedbatelnou účastí ženského živlu. Kdoví, jak to všechno bylo. Předkládám dvě teorie:

   První: Ženský zlenivěly, buzerovaly, držkovaly že na muský není spoleh, muský to nasralo, a při první zámince, když k nim větřík zavál puch asijských stepních smraďochů, zdrhli na západ. Líné hubaté feministky nechali doma co poťouchlou dvousečnou pomstu na žínkách i na nepříteli.

   Druhá: Muský zlenivěli, nebyl na ně spoleh, a jen žbrundali medovinu. Z přemíry chlastu jim už nechtěl stát, ženský to nasralo, a při první zámince, když k nim větřík přivál mužný odér (správnej chlap smrdí špínou a chcankama) zdatných stepních lupičů zahodily vařečky a chopily se tlouků.

   V obou případech: Zprvu měly žínky problém, ale brzy se jim nosy taktéž zasoplily a smrádly společně s Huny. Ve své umanutosti po jistotách vygenerovaly napřed Čingise a pak Lenina, dle vysáže, naturelu a stopy, kterou po sobě zanechali v dějinách lidstva, Attilovy přímé potomky. Nemlich jako on zničili, posrali, a zasmradili co jen mohli. I dějiny.
   Jéjej - to jsem se zas zakecal.

   Závěrem.
   Všechny národnostní dohady považuji za zbytečné. Skutečným problémem, z kterého tyto "národnostní" třenice povstaly, je totiž pražský pragocentismus a z něho vzešlé zrušení zemského zřízení. Na který doplácejí nejen Moravané, jak se mylně domnívají, ale i obyvatelé bývalé Bohemie zvané nyní nelibozvučným názvem Česko, pro mě však vždy Čechy, ve kterých mám zahrnuté i Moravu a Slezsko.
   Ne z jakési české namyšlenosti, ale pokud bych chtěl být k historii poctivý, musel bych zároveň vyjmenovat i všech zbývajících třináct kmenů, které se zde před patnácti stoletími postupně usadili.

   Když řeknu Moravanovi, že kníže Bořivoj padl na Moravě v bojích s Maďary a kníže Boleslav je z Moravy definitivně vypráskal, je to typicky české povýšené machrování, když mu řeknu že největší a nejmodernější škola středověké Evropy byla misie Cyrila a Metoděje, chlubím se cizím peřím.
   Je mi z toho smutno.
   Raději jdu spát.

   Smazat
  3. hezké pane MIlane, také čtete 100+1 hystorie? Toto bylo v posledním čísle. Moc děkuji, že jste to napsal, protože debaty Češi-Moraváci, to je mimo mísu a jen to hraje do not pijátům a podobné verbeži.

   Smazat
  4. 11.44
   Pane Menhiro, toto je mé pracovní shrnutí na základě osobního zkoumání historie, od nikoho neopsané, rozšířené o závěr a pár vsuvek, které jsem si pro svou potřebu, abych v tom měl pořádek, udělal v roce 2 000, jak jsem si před chvílí pro jistotu ověřil na PC, kde to mám uložené v dokumentech, pod vlastnostmi.
   Takže pokud to bylo ve 100+1 fajn, konečně ještě někdo došel k témuž závěru.
   A jen pro pořádek - pokud bych to někde ošlehl, nechlubil bych se cizím peřím, ale odkázal na zdroj, jak to v takových případech dělám.

   P.S. V posledním čísle? To jest jaké číslo? Rád bych si to porovnal.

   Smazat
  5. Milane, budu stručný a odpovím ti otázkou.
   Tyto debaty se opakují každých deset let při sčítání lidu. Tak proč s tím naši "zákonodárci" už dávno něco neudělali když je to pro stát tak nebezpečné? Proč se tak brání dát do pořádku svinčík, který tady udělali komunisté, když se jinak vrací v restitucích každý prd, dokonce i ten, který ani nebyl vypuštěn???
   Protože tohle bude naše vztahy smradit další desetiletí.
   Je jedno velmi dobré přísloví. Že splacené dluhy dělají dobré přátele. A to platí i v tomto případě. Ale černý Petr je na české straně, ne u nás. My si s vámi prdel nevytíráme.

   Smazat
  6. Pane milane, nejsem sice specialista, ale na youtube jsem si všiml přednášek ruského vědce Anatolie Kljusova. Je to specialista na rychlost chemických reakcí. Žije 30 let v USA a do Ruska dojíždí snad jednou v roce. Jeho přednášky hledejte tady
   https://www.youtube.com/watch?v=oPFfXIid-AE
   Je jich více a snadno naleznete další. Nějak se dopátral údaje, jak rychle dochází k mutacím, prý je to jednou za generaci. Je schopen trasovat v čase stěhování národů. Svoji vědě říká DNK genealogie. Píše o genealogii rusky knihy. Lidstvo dělí na 20 rodů nebo také po rusky kolen. Informace se přenáší v Y chromozomu jen v mužské linii přes matku. Rod R, který se týká Evropy, vznikl někde blízko Bajkalu. Do Evropy vstoupil nejprve podrod R1a a pak za několik tisíciletí rod R1b cestou přes severní Afriku a Španělsko. Byly to pěkné svině a s rodem R1a válčí dosud. Hranice mezi rody R1a a R1b probíhá od Slovinska přes dolní Rakousko, Čechy a východní Německo k Baltu. Mám podezření, že nějaké gaunery tohoto rodu máme i v našem parlamentu, protože by rádi poslali vojsko do Ruska. Praprvní světová válka se konala před několika tisíci léty na sever od Berlína, kde archeologové našli hromady lidských kostí jako důsledek poměřování sil.

   Jestli máte dost zbytečných peněz, můžete si objednat rozbor tady
   https://www.genomia.cz/cz/humans/genealogy/
   Z internetu je v dokumentaci zřetelná mapka trasy přesunu člověka z východní Afriky. Kljusov tvrdí, že počátek člověka v Africe nikdo nedokázal a že si to někdo vycucal z prstu. V USA a v Rusku jsou referenční laboratoře, kde zjistí potřebné údaje jen ze zubu odvrtáním jeho vnitřního obsahu.

   Ceny za analýzu někde v Německu jsou od 3 do 6 tisíc korun českých. Certifikát dostanete z Plzně česky. Pánové, dříve než budete někoho volit, žádejte od kandidátů na poslance notářsky ověřený certifikát. Tomio R1B nebude, ale kdo ví, jestli nepatří Čingischánovi. Přeběhlíky od socanů a odeesáků bych si jist nebyl.

   Smazat
  7. Kaseláne, o jakém dluhu tu píšete? O jakém "svinčíku"? O jakém "černém Petru" píšete?

   Copak Kléma nebyl Moravan?

   Smazat
  8. 23:17

   Není nad stručnost, Kasteláne.
   Odpovídám snad v každém příspěvku:
   PRAŽSKÝ PRAGOCENTRISMUS !!!
   je na vině. Ne Češi !!!
   A ten svinčík neudělali jen komunisté; okresy zrušili až pohadrákoví "demokraté". Zrušení okresů totiž vnínám zase já nejmíň tak úkorně, jako ty zrušení zemského zřízení.
   A proč s tím zákonodárci nic neudělali? Dle mého se bojí rozpadu už takhle pidirepubliky. A to jak čeští, tak moravští zákonodárci.
   Vy si s námi prdel nevytíráte? Jinak řečeno, my si ji s vámi, včetně mě, vytíráme?
   No, právě jsi mě, tím užitím plurálu a skrytým poselsvím, polival a ještě pochcal.

   Smazat
  9. Pane Dvořáku, co do toho taháte Klému??? On byl ai takový Moravan jako blb Sobotka! Jeho národní cítění se smrsklo na touhu po moci. A navíc byl jen součástí velké krásné strany, kterou samozřejmě neřídil sám. Takže tento argument je vážně pitomost.
   A vážně asi neumíte číst. Psal jsem už několikrát o co jde. Unavuje už mě argumentace s někým, kdo nechce chápat.

   Smazat
  10. Milane, na toto téma končím. Ostatně asi s celou Novou republikou. Vy jste tada asi takoví národovci jako cigáni na rynku.
   Ten pocit poplivání a pochcání je vzájemný. Dík.
   Popíráním práva na vlastní původ jsi právě prokázal neuvěřitelnou službu našemu státu. Bézva. Končím, nemíním se nasírat.

   Smazat
 9. Pan Nickelli se bohužel točí na Klausově fobii, když si dělili republiku, prý ze snahy odtrhnutí Moravy. Nikdy zde nebyla snaha se odtrhnout! Dělení na kraje se rozhodlo z Prahy. Proto se zkrátím. Nejsu Pražák, by mělo znít správně, o čemž jsou přesvědčeni i Češi. Proto i nový návrh TO beru jako plot okolo Prahy.

  OdpovědětSmazat
 10. no, neposlechnu vás. snad by bylo dobře doporučit současným Čechům, jejichž kořeny sahají na Moravu, aby si napsaly obě národnosti, ne?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. za hrubka NENÍ ukázkou moravského pravopisu, je to jen v chvatu napsaná hrubka, ale doplním - neprokázali by tím všichni vzájemnost? kdyby si napsali obě národnosti?

   Smazat
  2. O jakých kořenech píšete, Moravane? My jsme v Čechách usazeni nejpozději od 8.století. Jak vypadalo to "kořenění" Čechů z Čech na Moravě. Tam snad kořenili Čechové z Moravy.

   Smazat
  3. Pane Dvořáku, nejde o kořeny. Slováci se prsí také, co bylo dřív. Jsme slovanskými rody, které si vytvořily vlastní stát a udržely jej do současnosti na pomezí. To je málo?

   Smazat
  4. 9,54
   Jo. Takže si tam napíšu národnost, tuším Tuhošťskou, protože náš rod emigroval do Lešna z Opočenska, pak Lučanskou a Lutoměřickou, protože se v r. 1927 vrátil do vlasti na pomezí bývalých dominií Lučanů a Lutoměřiců, a Českou, že se tak vnímám.

   Smazat
 11. jsem cesko-moravsky mix. Halb und halb. Jak se v Česku spisovné kvaka. Miluju brněnský hantec a zároveň reklamní vtip na pivo: Odkud jste? Z Prahy. No, to nevadí. Na Pražáky dost nasazuji, ale v této době je to především Praha, která drží vlajku odporu proti regulérní genocidě lidí v Čechách, na Moravě i ve Slezsku.
  Bratr Žižka by řekl - teď nemuze stát jeden proti druhému. A přesto k tomu dochází. Ve jménu sčítání v době dovídá, kdy podělani sedí doma hajzlu a druhé poucuji o stanném právu. Cobliha sajrajt pravil, že to bude trvat dva roky. Tak druhé Velikonoce už mu vyšly a vánoce tu budou co nevidět. Blbeckove budou řešit narodnost s ropuchou na hubě a eurosojuz covid passem jim přitom neumožní ani návštěvu protějšího baráku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Orinoko, jsem také mix. když již zmiňujete Žižku, také šel potrestat Prahu, proč asi? Čí je Praha, naše?

   Smazat
 12. Taky přidám doušku. Přesto, že jsem v podstatě na území Slezska, cítím se především Čechem.Tak to prostě je.Milanovy příspěvky výše se mně líbí.
  Buďme hrdi na to že jsme národem českým, mně opravdu irituje i to, jak například sportovci nosí na dresech czech republic. místo Česká republika, nebo klidně Česko.
  Narozdíl od hokejistů finska, jimž se na hrudi skví nápis v jejich jazyce- Suomi, týká se to i Norů, Švédů, a určitě jich bude i více, ne tak my, aby náhodou nedošlo k nějaké záměně. U Rusů si nejsem jistý, ale jejich nápis na dresech je snad v Azbuce- nebudu to teď hledat.
  Co se stalo s těmi, kteří mají hrdě nést odkaz Husa a Komenského?? Vzpomeňte si na pruty Svatoplukovy!! A držme při sobě a nehledejme sváru.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Se mi zda, ze nekteri z nas tady by radi ocejchovali ty Moravany, co by chteli vic lokalizace a mene pragocentrismu a mene centralismu, jako stvace a rozdelovace. Totalni kravina (pardon, neni to fer). Decentralizace by pomohla vsem, ceske strane i moravske strane. A mohla -- kdyby nebylo zrady -- kdysi predejit odtrzeni Slovenska.

   Prece svycarsky model se opravdu osvedcil. Samospravne kantony, mistni kultura a nareci, delat to po svem i pri clenstvi ve vetsim spolku... neni to cesta vpred? Vzdyt i kdyby se byla EU drzela takoveho modelu, mohlo vse dopadnout jinak.

   Zadny svar. Hledani lepsi cesty do budoucnosti. Mistni kultury jsou pokladem. Kdezto monokultura je nebezpecim jak v biologii, tak i v zivote naroda. Howgh!

   Smazat
 13. I na této diskusi se ukazuje, že apel, prosba, autora článku je naprosto oprávněná.
  Nejde evidentně jen o to, jak se kdo cítí, a za koho sám sebe považuje. Ve veřejném prostoru se objevují, opět, připitomělé argumentace o tom, kdo na koho doplácí, kdo koho v republice vykořisťuje a utlačuje, atd. atp. Už to tu bylo při dělení Československa.
  Autor zcela správně upozorňuje, že obdobní pitomci mohou začít otravovat občany s Chodskem,ozvou se Krušnohorci a Podkrušnohorci,Hanáci, proč ne potom Kamenovrši. A co by se pak někdo nemohl zabývat obnovou Sudetenlandu, že?
  Všechny tyhle blbé spory vedou cestou do pekel.Při současném tlaku na zprznění českého jazyka, obecné debilizace národa v současném školském systému, nabádání k přihlášce jako evropan, nikoliv Čech, (nebo Moravan), znaména jen jeden závěr. Český stát se rozpadne,skončí, přestane existovat. Tyhle blbé spory to jen zrychlují.
  Nikomu nemůže vadit, naopak, jestliže si Haná, Slovácko, Chodsko, a další regiony, budou držet své tradice, kulturu, historii, a budou ji dále udržovat a rozvíjet. A logicky se k tomu hlásit. Ale, proboha, neserte do toho politiku, a nadřazenost jednoho nad druhým, dopadne to špatně. Braňme se společně rozpadu a likvidaci naší společné vlasti.A ta reálně hrozí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jestlize tady muzem mluvit o nadrazenosti, tak je tu nadrazenost Prahy nad vsemi ostatnimi, a nadrazenost mest vuci venkovu. Neni to zdrave, ale s Moravou to nema co do cineni.

   Smazat
  2. Bacha, Krušné hory si vybral Praotec Krušina. To bychom měli vzít všichni společně na vědomí.
   Stejně jako čuríci ze z Plzně jsou rodem Spejblů a Hurvínků.
   Rovněž tak Jakub Hron Metánovský byl velmi snaživý. Čistonosoplena a spěšnoved o tom vědí svoje.

   Smazat
  3. Věro, máte pravdu, ale vidím že i to nadřazené Brno není žádná výhra, co se z něj line za produkty. Velkoměšťané se chovají nadřazeně ke zbytku jak s oblibou říkají vidlákům, ale v tom velkoměstě jen svou debilitu lépe schovají.

   Smazat
  4. 15.15. Rozdíl je obrovsky, brňáci říkají vidlakum lontaci! A hantec je sakra jina rec! Jinak souhlas, ale přesto se teď k tomu šílenství nepridam, protože až bude morava vlastní stát, tak začne rozdělování na mestaky a lontaky. Kdo se vlastně v evropě v posledních 30 letech spojil? Hm, zajímavé ....

   Smazat
  5. P. Povolny, tak (teda tož)se mi to ujasnilo. Dost jste se (teda ste sa) nautlacovali! Ted se konecne morava osvobodí z utisku a koho budete pak utlacovat, mělník plzeň či co, jak získáte 70% soběstačnost ve slivovici a v paprikach, a co víno, protože ten patok Ludmila nejen zprvu trpky zda se, ted vzdychejte tuplovane ach jo(teda vcil mudruj). Doufám, že me berete uplne vážně.🙂

   Smazat
  6. Ale Racice, zadny samostatny stat nechcem. Ja osobne uz Brno nemusim, a moc by mi smakovalo, kdyby Valassko bylo kulturne nezavisla oblast. S narecnim respektem a skolami, ktere uci i moravskou, i valasskou historii.

   Smazat
  7. Pan Skalensky, dalsi panikar. Ono by to byla urcite strasna hruza, kdyby treba Hana byla svym "kantonem," ze jo? To by se svet sesypal. (A jeste strasit Sudety, no to je uplne podpas. Fuj.)

   V prazske centralni vlade je takovy bordel, ze by si clovek myslel, ze myslici lidi by decentralizaci uvitali... ale neeee....

   Smazat
  8. Jbskalenský 10:36
   Tyto připitomělé argumenty poslouchám už 50 let, ale ty to fakt nevyřeší. Vyřeší to vrácení hranic Moravy a Čech do původního stavu a obnova zemského zřízení, která tu byla tisíc let. A bude pokoj.

   Smazat
  9. 23:25
   Proč ne? Nic proti. S jedinou podmínkou - společná zahraniční politika.
   Jinak by bylo jen otázkou času, kdy by některé moudré moravské hlavy napadlo, že by jim bylo dobře pod Vídní, právě tak, jako některé české moudré hlavy napadá, že by jim bylo dobře pod Berlínem.
   P.S. Nereju, myslím to vážně.

   Smazat
  10. Toz neblbnete, Milane. Snad svycarske kantony hrozi, ze budou delat svou zahranicni politiku? Vic jak polovicka teto diskuze je uplne vedle. Snad umyslne...

   Smazat

  11. 5.14
   Zdravím, Věruško!
   Ty kantony bych také bral, ale tohle národnostní blbnutí, které zajisté vyrašilo ve volebním roce čirou náhodou, neberu!
   A ano, bojím se, že jak v Čechách, tak na Moravě, by byla (ona v podstatě už je, jinak bychom tu nevedli tyto diskuze) velká snaha o rozdělení republiky. Z jedné strany proberlínský vítr národnosti Evropské, z druhé strany vítr národnosti Moravské a už to jede.
   Rozděl a panuj už odstartovalo.
   Kantony ano, ale zemské uspořádání raději ne. Vím že o něco výše jsem souhlasil se zemským uspořádáním, ale raději ne.
   Ale kantony? Nejlepší možné řešení.

   Smazat
  12. Ahoj Milane. Taky zdravim. Okopiruju, co jsem napsala dole, abyste to videl. Ja aspon v teto diskuzi vidim rozdelovace spis na strane tech, co odmitaji Moravanum vubec naslouchat.

   Rekla jsem: Je to marne. Kdyz jeden clovek chce, aby Moravska Trebova byla zpet na Morave, a druhy rekne, ne, protoze... Barbarosa, tak hazu flintu do zita a du dom. Hoc sunt zasprajcovani fanatici. To jsem opravdu necekala.

   Smazat
 14. Tak to nám ještě chybí aby jsme se hádali mezi sebou a proti národní zrádci k tomu budou tleskat.

  OdpovědětSmazat
 15. Pan Nickelli má pravdu.
  Toto jsou nebezpečné věci a rozumný člověk by se neměl nechat zblbnout. Jak někomu vyhovol rozpad Československa, tak jistě uvítá i další rozkoly mezi našimi etnografickýmo skupinami.
  Stačí vzpomneout na Moravskou národní stranu po převratu, kdy se mnozí lidé nechali zblbnout šíbry hrajícími na tuto strunu.
  Naštěstí je brzy prokoukli a když na příkladu rozpadu republiky viděli kam to vede, zmizela v propadlišti dějin.
  A jak vidnou pohrobci se zmovu ozývají...

  OdpovědětSmazat
 16. Je to blbé, ale někomu se to asi bude líbit.
  = Čechy, Morava, Slezsko =.
  Pak budou bojovat za samostatnost Chodí, Valaši, Hanáci, Pražané, Brňané ... Určitě to bude demokratické a zahraničí nám zatleská.
  Mám rád Moravu,žili tam moji předci, ale stačila mi zkušenost se Slovenskem. Normálním lidem rozdělení nic nepřineslo, jen politikům.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Adonisi, také Klausův syndrom? Češi a Moravané jsou natolik svázáni rodinami, že je může rozdělit jen politika z Prahy! V územním dělení nevidím problém. Německo bylo také děleno vrchností, je spolkovou zemí a nerozpadá se. Vaše argumentace Chody, Valachy atd je hloupá. Pražané a Brňané je mix politický, ne folklórní!

   Smazat
  2. P. Povolny, adonis to myslel ironicky, aspoň doufám. Jinak by mě to opravdu, ale opravdu moc mrzelo, kdybyste si adonisi myslel, že moravaci jsou jako slováci. To vam je asi jedno, ale O moravské národnosti teď slyším poprvé, je to hloupost k nicemu.

   Smazat
  3. Račice, myslím že ne. Bavoráci jsou podobný problém, chtějí se trhnout?

   Smazat
  4. P. Povolny, něco jsem sice jednou zaslechla, ale myslim, ze to byl vtip, kdepak, ne, jestli tam je nějaká takova strana, tak úplně mikro.

   Smazat
  5. Račice, nevím co jste zaslechla ale stále mají hranice "Svobodný stát Bovorsko, byť nevím, zda i do vnitrozemí.

   Není ten vtip, že Bavoři jsou nejdále došlí Slované?

   Smazat
  6. Jako ze by byli nemecky moravaci? Krojem jo, tvrdohlavosti taky, ale jinak?

   Smazat

  7. 17/54

   Ne, není to jen vtip. Tedy až na to, že nejdále na západ došli Slované do Rujány, kde jako piráti tropili Dánům velkou neplechu. Ale zpět k Bavorům. Jak Bavorsko, tak Bohemie, mají stejný slovní základ odvozený od keltského kmene Bójů. Asiže proto se nakonec jak Karel Kryl, tak Iveta Přenosilová, když emigrovali usadili v Bavorsku. Aj já jsem se ostatně mezi Bavory, když jsem tam makal, cítil - až na tu jazykovou bariéru - jako mezi svými.
   Ono to bude nejspíš tím, že v Korutanech a Bavorsku bylo mírového soužití národů (se zbytky Keltů, Římanů, Avarů atd.) dosaženo ještě před érou velkého Kódla. Dělo se tak skrze kláštery dialogu, kteréžto v multietnickém kotli Bavorska fungovaly coby výkonné homogenizátory. Žrecové prastarých tradic a hodnot postupně pozbývali svůj vliv a manželství stvrzovali výhradně kněží hodnot nových. Pokřtěné Kunigundy a Meathbhy si braly pokřtěné Jaroslavy a Brandubhy, sňatkům pokřtěných Faramundů a Flaithbheartachů s pokřtěnými Jasněnkami a Fionghualami už také nic nepřekáželo, čápové a vrány přešli na kyvadlou dopravu miminek, po křtu s permanentkou do nebíčka, geny se utěšeně mísily - a po naddunajských Slovanech zůstaly jen ty hroby, několik místních názvů, a echo vzdálené, nostalgické vzpomínky...
   Ale zpátky. K těm hrobům. Své zesnulé totiž pohřbívali na stejných hřbitovech jak Slované, tak budoucí Bavoři. A hřbitovy jsou, jak známo, odevždy posvátná místa.
   No a za pár století z toho všeho mírového mísení vznikl na jedné straně hraničních hor Bavorský a na druhé straně hor Českomoravský dvounárod. Moc by mě v této souvislosti zajímal genetický fond právě Bavorů.
   Ale z toho, že jsem mezi Bavory cítil v Německu nejvíce jako mezi svými, možná naivně soudím, že k nám mají - nebo my k nim - i geneticky velice blízko.

   Smazat
  8. Kláštery dialogu míněny iroskotské misie upředňostňující sílu slova před silou meče. Proto je ostatně Kódl Veliký, upředňostňující sílu meče, zrušil.

   Smazat
  9. Milane, určitě věřím, že je pocit sounáležitosti geneticky, když se nepletu do toho přiběhla ideologie. V celém německu je pořád spousta slovanských jmen sídlišť a příjmení, a slovani byli prý zatlaceni franky že západu. Takže nejaka hranice vede německém, ale ne JiH sever, ale východ západ. Taky je tam spousta šikovných řemeslníků, no a ci to asi je vliv. A podobné řemeslné vyrobky a vzory si myslím mají vznik v dávných dobách. Mně se líbili lidi ve vych. Německu, přišli mi podbnejsi než bavoraci, a skromnější, ale to je podle toho, koho člověk potká. Byla úžasná výstava jménem cechy sasko 5000 (let), je to na delší povídání, ale společna historie je jasna. Sasově mají vic slovanské krve nez bavori, jsu si tim jista, i podle obliceju, ale nejaka geneticka data nemam, pardon.

   Smazat
  10. Paní Račice,
   díky za pochopení. Želbohu ironie se někdy stává záminkou ke zbytečným sporům a to je mi líto.

   Smazat
 17. Spuštění diskuse o Moravě a jejím postavení v době kdy
  vládne státu ČT je smrtelně nebezpečné a nadbytečné.
  Češi a Moravácí existují v jednom státě jen proto, že si silou své kultury zachovali svůj stát a své obce stovky let. Není žádný důvod cokoliv měnit. Pokud to nějaký trouba politik zkusí, bude z toho katastrofa. Už podle toho jak se zde diskutuje je vidět, že rozbít Český stát třeba na Protektorát Čechy a Moravu - nebude takový problém. Dá se to zdůvodnit jako v době za Hitlera.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Panikari jedou. Decentralizace znamena udelat leckterym politikum utrum, pane!

   Smazat
  2. Politici musí být především hodnoceni voliči před a po volbách a v rámci nich by měli ti co se chovají jako šmejdi v senátu - mít utrum. Decentralizace v systému založeném na dobývání renty a zisku za každou
   cenu je jen nahrávka zlodějům na snadnější kradení.
   Je potřeba si všimnout jak funguje systém. Ten umožňuje aby si 2% majitelů bank přivlastnilo nadhodnotu vzniklou prací toho zbytku. Příkladem
   bylo neústavní rozdělení ČSFR, ze kterého měli prospěch zejména nadnárodní společnosti v zahraničí a
   nepřátelé ČR.

   Smazat
  3. Konkrétně můj rodokmen je polovinou z Čech a polovinou z Moravy. Považuji řešení tohoto problém v současnosti za podrývání státnosti. K tomu ještě Landsmanšaft. Nemáme jiné starosti? Většina politiků, státní a soudní moci z nás ze všech dělají blbečky a teď ještě tohle. Milane dík za super rozbor.

   Smazat
  4. Tříštění národa z blbosti přišlo lidem v práci co udržují národ a jeho tradice vždy draho. Připomeňme si magory co čas od času při vhodných příležitostech
   začali mluvit o samostatnosti. Důležité je sledovat dobu a neničit to co funguje a vychází z podstaty
   národa a jeho řeči. Já když si vzpomenu na nácky na Slovensku i u nás jak básnili o národě a jak ostudně
   poškodili společný stát jen pro své zakomplexované ego - jsem proti štěpení. Není k tomu důvod. Češi i Moravané jsou jedna parta tisíce let
   a ví o sobě vše. Nepotřebují se rozdělovat na léna
   zpravidla proto,že nějaký vůl chce novou funkci.
   Opravdu lidi,máme jiné starosti než se národně dělit.
   Promiňte ,ale dle mého soudu je to volovina. - Mluvím
   o té horší variantě kdyby se lidi začali hádat třeba
   o hymnu.

   Smazat
 18. Chce se mi říct:buďme Stát Českomoravský,to dost připomíná Hitlerův protektorát.Vsadím se že by se někteří tomu nebránili,ani já.

  OdpovědětSmazat
 19. Kraje nejsou vymezené ideálně, ale vycházejí z toho, že je v ČR několik měst o cca 100 000 obyvatelích, kde jsou funkce typu velká nemocnice, sportovní stadion, obchodní centra, univerzita a velké množství SŠ. Ano, je potřeba oslabit pragocentrismus a snížit tím regionální rozdíly, ale mezi tradičními 3 zeměmi je příliš velký rozdíl ve velikosti území i počtu obyvatel. Problémem je spíš absence okresních úřadů. Pokud každá ze 3 zemí bude mít svou zemskou vládu a sněm, bude ten český se z velké části překrývat s úkoly, které řeší vláda celého státu. Občané stejně nebudou jezdit sto km na zemský úřad, muselo by se vše vyřizovat na okrese. A země Slezsko bude menší, takže tamní zemský úřad toho na starosti mít tolik nebude. Morava je velká, za pár let si budou lidi ze severní Moravy nebo Valaška stěžovat na brněnskou centralizaci. To jsme ještě nezmínil, že tradičním zemským městem Moravy po mnoho let byla Olomouc a Slezska Opava. Jak se to bude líbit v Brně a Ostravě? Mít 3 země je dost málo a hlavně Česká a Moravská země budou příliš velké pro efektivní správu. Pro porovnání srovnatelně velké Rakousko má 8 zemí a Vídeň, takže nejsou tak velké rozdíly ve velikosti zemí. Je to spíš jako 9 krajů, které ale mají víc pravomocí než 14 českých krajů. Navrhoval bych buď dát 14 krajům víc pravomocí po rakouském vzoru skrz posílení pravomocí krajských zastupitelstev a hejtmanů nebo zrušit kraje, obnovit okresní úřady a snažit se o udržení co nejvíc občanské vybavenosti v každém okresním městě. Tradiční 3 země vycházejí z feudálního řádu, kdy různě významní páni měli různě velká území v lénu nebo pod svou správou. Lidé tehdy tolik necestovali a byli v kontaktu jen s místní správou, kterou utvořil rychtář ve vesnici a úředník na panství. Z tohoto hlediska je vymezení podle dojíždění do větších měst smysluplnější rozdělení samosprávy do krajů. Navíc kraje byly až od 14. do 19. století i v rámci zemského uspořádání, i když je jejich počet měnil. Nejradši bych samosprávu postavil na okresech a vytvoření okresního zastupitelstva v čele s okresním hejtmanem. A posílení pravomocí statutárních měst. Tady reálně hrozí, že se nepovede kraje zrušit, takže k obcím ORP, krajům a státu přibude ještě úroveň zemských úřadů a v té byrokracii se občani utopí a budou muset platit z daní další úřady. Vždy je snazší založit nový úřad než zrušit ty stávající, které se zrušení brání lobbingem a obstrukcemi. konkrétně návrh na založení 3 zemí: Čechy, Moravskoslezská země a Praha povede k tomu, že příliš velké Čechy budou mít úřad v Praze mimo své území, jako to dnes má i Středočeský kraj a tamní úředníci do pohraničních okresů naprosto nedohlédnou...

  OdpovědětSmazat
 20. Migueli, nevím kolik toho víte z historie Není to tak dávno, kdy byla debata o malosti krajů jako samosprávy. Propagovaly se regiony, aby mohly konkurovat státní moci a být partnery i do zahraničí.. My se tu plácáme právě v onom, "rozděl a panuj". Státní správa byla kdysi dělena na menší okrsky než dnes! Kdo si pamatuje, zná centralizaci za komunistů s nárůstem administrativy. Tak v čem je problém? Spádové obce se se neosvědčily pro korupci a státní správa ztratila kontrolu, co s tím?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Korupce se musi potirat ze spodu. Jina moznost neni. A u malych celku, kde se lide vic znaji, je to aspon mozne. Okresy... no vidite, i nynejsim papalasum se hodi, i kdyz uz "neexistuji." To je dukaz funkcnosti.

   Smazat
  2. Paní Věro, s tím nesouhlasím, samospráva od spodu ano, ale dohled na korupci musí byt ze zhora proti klientelismu.

   Smazat
  3. Pane Miroslave, jak to myslite? Jak ja to vidim, kdyz vysoke pozice ovladnou mafiani, tak zadna sance cistit chlevy z hora neni. (?)

   Smazat
  4. Paní Věro, na mafie i "jábráchizmus" musí dohlížet vysoce specializované policejní sbory, které zpracují i podněty zdola. A schody se zametají shora dolů.

   Smazat
  5. Pane Povolný. V parlamentu, senátu, státní správě a soudní moci jsou nalezlý paraziti z celého státu. Tak to bylo vždy a bude to tak dál. Bojovat s korupcí v kapitalizmu, je nesmysl. Kapitalizmus je na korupci a parazitizmu založen a je to jeho hnací síla. Za minulého režimu se také korumpovalo a kradlo, jenže to všechno zůstalo tady. Teď většina toho co se rozkrade jde z našeho státu pryč a to je zásadní rozdíl. Paraziti si vytvořily zákony k obrazu svému a jen debilní kapitalista krade protizákoně.

   Smazat
  6. Pradědo, máte jiné řešení, i třeba jak odstranit příčinu?

   Smazat
 21. Udělal jsem si na autora názor hned, jak jsem zahlédl slovo "knížetství". Pár dalších řádek stačilo. Pane, vy jste ale prázdný...

  OdpovědětSmazat
 22. Je úspěch, že se tu rozvinula diskuse, co jme zač ?
  Původní obyvatelstvo Evropy jsou Slovansko - Arijské národy. A pro své dané mírové pohanské víry lehce porazitelné duševně a ne fyzicky porazitelné rody.
  Starý zákon říká, že na severu ty pohanské rody musí být vyhubeni. Stačí....

  OdpovědětSmazat
 23. Narodil jsem se v Československu a nikdy jsem neviděl nevraživost ,Čechy nebo Morava či Slovensko.Socializmus měl blahodárný vliv na vlastenectví.Přišla západní demokracie a regióny.Vše je propletené a znásilněné .Klaus který to způsobil je stále natvrdlý mezek.

  OdpovědětSmazat
 24. Všem separatistům.
  Jsem Čech i když mám v krvi Moravu od obou rodičů. Vůbec mi nevadí, že možná by se dala v mé krvi najít stopa Habánů, či Valachů... Na mém postoji to nic nemění. Pravdu měl Svatopluk, jeden proutek lze zlomit, svazek ne. Není náhoda, že mocnosti mají zájem na rozdrobení států, s drobečky se lépe manipuluje. Nedávná historie to potvrdila, proto jsem sice pro zemské uspořádání, ale prosazování naprosté nezávislosti pokládám za sebevraždu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nikdo tady neprosazuje "naprostou nezavislost." Jenom ti, co chteji sabotovat diskuzi o aktualni vecech.

   Smazat
 25. Je vidět, že tohle téma skutečně vzbuzuje skutečné, a zbytečné, vášně. Dalo by se rozebírat, kolik reprezentantů moravských regionů bylo v nejvyšších funkcích této země, v Parlamentu, Senátu. Kolik ministrů. Dokonce někteří primátorovali v Praze, že? A stejně nic neprosadili. Pardon, prosadili, rozsekání původního krajského rozdělení ne menší až malé,s většinou pitomými názvy, aby bylo dost pašalíků pro "roduvěrné" demoraty, liberální, rozumí se.
  To původní dělení s okresy bylo racionálnější.
  Podle mého soudu není v současné politické situaci žádný subjekt, který by měl sílu něco změnit, a ani to nikdo nemá promyšlené. A dokud se někdo takový nenajde, a nedokáže v zemi prosadit systém referenda, jako ve zmiňovaném Švýcarsku, je zbytečné se mezi sebou dohadovat. Jen to vyvolává hořkost a nevraživost.
  Pro paní Věru jsem se pokusil připojit odkaz najednu fotografii z konce loňského roku. Ten chlápek, co tam mává praporem Panevropské unie, za blahosklonného úsměvu B.Posselta se stal ve volbách senátorem. To jen, že panika to až tak není. Ostatně obdobné snímky z Brna lze také dohledat, a je na nich "přítel milých krajanů" P.Fiala, současný předseda ODS. Snad ten odkaz bude funkční.
  https://www.facebook.com/mestocheb/photos/pcb.3618756274819845/3618751588153647/

  OdpovědětSmazat
 26. Pane Skalensky, to vubec nema nic do cineni s tim, kolik moravskych politiku dela podobne peklo, jako cesti politikove.

  Souhlasim s referendy. A jestli to prijme vetsina obcanu, tak se to nakonec mozna prosadi. Politici sami? Nepredpokladam.

  Fotka: Pryc z EU! Neklusat, cvalat!

  OdpovědětSmazat
 27. no a ja som došiel ku nasledujúcemu záveru - v strednej európe aj smerom na balkán nie sú žiadni Slovania. Pre západné impéria je výhodné tvrdiť že sme prišli napríklad na dnešné Slovensko v 5-6 storočí z východu, po tom čo doterajšie etnikum - vraj starogermánske kmene odišli na západ(kam, to už nepíšu). Že sme prišli z východu ako Slovania je zase výhodné pre druhé impérium - Rusko. Ani jedno nie je pravda. Kto rozlúskne všetky národy medzi 2. a 7. storočím u nás aj na balkáne - ten to aj dokáže. Napríklad si myslím, že keď Rimania nazvali národ žijúci po oboch stranách Váhu Quadi (Kvádi) dnešné západné Slovensko , Tekov (Hron) aj dnešná česká Morava (Slovácko) a dobýjal to Marcus Aurelius so synom Commodom pred rokom 180 hlavne pre stredoslovenské bane (Tekov vstupná brána ku baniam) a Jantárovú cestu(dôležitý úsek - minimálne energeticky náročný) popri Váhu, popísal Kvádov ako pracovitý statočný usilovný národ spätý s prírodou, ktorý si za každú cenu chráni svoje pozície, a jedna poznámka - dlhé vlasy si zapletá do vrkočov. (od tej chvíle sa pre mňa Juro Jánošík ale aj Peter Sagan stali prototypom Kváda - potomka). Pritom názov Slovensko je dodnes v španielčine a franúzštine Eslovaquia a Slovaquie práve u tých národov, ktoré Nemcov nazývajú správne podľa jediného agresívneho západogermánskeho kmeňa Alemani a to Alemania a Allemagne. Jadro je pôvodné rímske pomenovanie Quadi. Ešte aj v roku 1993 po vzniku samostatnej SR keď sa rozhodovalo medinárodné označenie Slovenska bo francúzsky návrh SQ na stole (minister bol vtedy Milan Kňažko - francúzštinár). No a podľa mňa Kvádi(Quadi) boli priamy-spojitý predkovia Moravanov, alebo Pribinovych a Rastislavových Moravských Slovenov. Preto aj Pribina na západ od Váhu len spravoval odveké územia Kvádov keď založil Brno. Že sa po smrti Svätopluka v 894 tejto časti VM zmocnili a počeštili Česi z pražskej kotliny je iná vec. A dnes je to Česká, ja by som povedal že počeštenená Morava, pôvodne nitrianskeho kniežaťa Pribinu, ktorá sa dodnes necíti ani nemôže cítiť ako Česko - je to Moravské Slovácko, donendávna ešte Moravské Slovensko. Čos a týka DNA výskumov, súčasné obyvateľstvo týchto území má gény totožné s nálezmi starými viac ako 5000 rokov. Takže sťahovanie národov až do tla v našom priestore vyhovuje najmä impériám na západe aj východe aby to tu dokonale rozdrobovali a panovali. Nie sme Slovania. Veď Rusi vždy keď im to vyhovuje povedia, že my tu sme takí falošní západní , nie praví Slovania. Ale aby sme predsa len boli Slovania oni potrebujú veľmi, my nie. A čo sa týka Morava - charakter krajiny alias dunajské lužné lesy - mokrava, mokradina, bol taký aj na západ od Nitry, na Tekove /Hron, a takáto Mokrava - mokradina sa po grécky povie UGROTOROS, po nich to tu nazvú Rimania Quadi a latinsky sa voda povie AQUA. My tej iste krajine hovoríme Marava, Morava. Ale sme Sloveni, presnejšie to podľa prírodného charakteru krajiny povedal Rastislav: My Moravksí Sloveni... No a potom sa niekto čuduje že čo je to názov Uhorsko. No to isté - UGROTOROS_ QUADI_MORAVA tá istá krajina. Frankovia to potom skrátili len na Moravania bez toho Sloveni. Čiže Mahren(Morava) je ekvivalent Quadi od odišlých Rimanov ale prevzatý už z reči nás Slovenov priamych potomkov Kvádov. To presne platí aj pre okolie českej rieky Moravy, kde je dokázené že pre Moravských Slovenov Morava bola celá krajina v okolí Dunaja aj ďalej v Panónii aj samotný Dunaj sa nazýval Morava, keďže sa len pod Devínom ku nej pridalo niečo silnejšie (latinsky Ister) my sme nemali dôvod si premenovať rieku Moravu na niečo iné, keď vieme kde pramení - dnešná česká Morava alebo Pribinove územia.

  https://youtu.be/mzur-CjnR2Y?t=2529

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.