Reklama

pondělí 8. března 2021

Najděte pro Krym Kadyrova

Rostislav Iščenko

8. 3. 2021    ukraina
Neznám Ramzana Kadyrova, proto nemohu o něm nic říci jako o člověku. Zdaleka ne všemi jeho iniciativami jsem nadšen. Ale to, co lze nazvat politickou "metodou Kadyrova", se mně nejenom líbí, ale považuji to za jediný správný způsob pro realizaci práv regionálních mocenských orgánů k ochraně zájmů obyvatelstva, spadajícího do jejich pravomoci. "Metoda Kadyrova" je jednoduchá, jako pravda a efektivní, jako automat Kalašnikova.

Spočívá v předkládání iniciativních návrhů k důležitým otázkám vnitřní a zahraniční politiky. Zatímco poslanci federálního shromáždění, regionálních zákonodárných shromáždění a také hlavy mnohých regionů čekají na "signál Kremlu" (někteří se pokoušejí předvídat tyto "signály" dokonce v pohybu mraků nad Rudým náměstím), Ramzan Achmatovič jednoduše předkládá návrhy, nejčastěji radikální. Pokud je návrh přijatelný, Kreml jej nemusí dokonce podporovat veřejně, ale pomlčet, a postupně se začne realizovat. Pokud se Kadyrov mýlil, Kreml okamžitě oznámí, že jsou příslušné iniciativy neaktuální, a Ramzan Achmatovič souhlasí a poděkuje "starším přátelům", že včas ukázali chybu.

Co to dává?

Za prvé, navzdory mínění většiny, Kreml není vševědoucí. Každý rezort a každý úředník, předávající informaci na samý vrchol, osobně rozhoduje, co je k dnešnímu dni aktuální, a co může počkat. Proto o některých problémech nebo o možných způsobech jejich řešení nemusí Kreml nějakou dobu tušit. Radikální návrhy Kadyrova se hned dostávají do tisku, začínají se aktivně projednávat, někým jsou podporovány, někým kritizovány. Dokonce nepřátelé v tomto případě pomáhají, pádí do hlavní pracovny země s pokřikem: "Podívejte se, co udělal".

Takže problém se ihned dostává na nejvyšší úroveň. Dokonce i když nebude konkrétní návrh hlavy Čečenské republiky přijat, samotný problém už bude aktuální a začne se řešit.

Za druhé, Kadyrov, když na sebe bere iniciativu a vystupuje s radikálním návrhem, umožňuje Kremlu ukázat zahraničním i vnitropolitickým "partnerům", že může být jakési neočekávané rozhodnutí, zpravidla pro ně krajně nepříjemné, a nepřijímat přitom na sebe žádnou odpovědnost za iniciativu. Prostě udělat si pauzu (což Kreml také pravidelně dělá) a podívat se na reakci politických oponentů. Když přiběhnou s věcnými návrhy, lze oznámit, že Ramzan Achmatovič je člověk emocionální a trochu se unáhlil. Pokud však budou trvat na svých bludech, tak je možné pomalu začít návrh Kadyrova realizovat.

Za třetí, takový přístup umožňuje vždy mít zájmy svého regionu (v daném případě Čečenska) středem pozornosti ústředních orgánů, na úrovni nejen všeruských, ale i mezinárodních problémů.

Pro Kreml to je pohodlné, pro Kadyrova také, pro Čečensko to je v jednotlivostech a pro Rusko celkově užitek.

Krym je co do území, počtu obyvatelstva a vkládaných do něho federálním centrem prostředků zcela srovnatelný s Čečenskem. Krym má (bez Sevastopolu) 1 904 000 obyvatel, Čečensko 1 500 000. Dotace pro Čečensko byly v roce 2020 33,5 miliardy rublů, pro Krym 21,5 miliardy rublů. Ale připomenu, že dotace se dává na vyrovnání rozpočtového zajištění, a na Krymu funguje ještě kupa federálních programů, od výstavby železnic a silnic po zajištění poloostrova vodou, a na tyto programy se rovněž vyčleňují prostředky z federálního rozpočtu. Krymský most se rovněž nestavěl za krymské peníze a také se zajišťovala energetická soběstačnost poloostrova.

Celkově, opakuji, vklady centra do obou regionů jsou zcela srovnatelné. Přitom prakticky všichni, kteří navštěvovali Čečensko, poukazují na enormitu místními orgány realizovaných logistických a urbanistických projektů. Na Krymu však dokonce místní obyvatelstvo chválí realizaci programů federálním centrem ale, mírně řečeno, není nadšeno kvalitou řešení problémů místními orgány.

Čeho se úřadům Krymu nedostává ve srovnání s čečenskými? Ne, nejsou to ruské zásady státní správy. V Moskvě se sice zabydleli před nedávnem, ale Čečensko je komplikovaný region se svými tradicemi a tam rovněž není všechno, jako v Moskvě. Ale hle, hlava Krymu Aksjonov vystupuje ve vysílání Rossii 24 a oznamuje městu a světu, že manželka Zelenského pravidelně platí komunální poplatky za byt na "okupovaném" Krymu.

Dobře! Komu to řekl? Ukrajincům, aby se rozhořčili? Rodina Zelenských tam není pouze jedna. Osob veřejně projevujících rusofobii, ale o majetek na Krymu svědomitě pečujících je v Kyjevě vagón a malá kára. Kvůli bytu na Krymu se Zelenskému ale vůbec nic nestane.

Hlavní však je, že pokud v Kyjevě třeba i použijí aksjonovský "objev" k tomu, aby urazili Zelenského, pro Krym z toho žádný užitek nebude, akorát tak "morální zadostiučinění". Krym má však vážný problém s vodou.

Když přichází řeč na to, proč ukrajinští oligarchové podlehli Západu, standardním vysvětlením je, že tam mají vklady, aktiva, vlastnictví. Ve skutečnosti však jsou jejich základní aktiva na Ukrajině a vkladů a vlastnictví bylo více na Západě, ale byly i v Rusku, to hlavní avšak vydělávali ukrajinští oligarchové na ruském trhu. Takže není všechno tak jednoznačné.

Ale přijměme jako pracovní koncepci řešení politických otázek cestou tlaku na majetkové zájmy.

Krym vodu nepotřebuje? Proč by Aksjonov nemohl zveřejnit seznam všech kyjevských politiků, jejichž majetek se nachází na území Krymu i nevystoupit s iniciativou konfiskace tohoto majetku, když na Krym nepůjde voda Severokrymským kanálem? Proto, že z Kremlu nepřišel příslušný pokyn? A je si jistý, že v Kremlu vůbec někdo tuto otázku z takového úhlu pohledu projednával? Předkládal někdo takový návrh?

Pokud se ukáže, že Kreml má jiné plány, nikdo Sergeji Valerjevičovi neublíží. Jednoduše řeknou, jak Ramzanu Achmatovičovi někdy říkají, že, prý, to není vhod. Ale vždyť na Krymu rádi dělají narážky na to, že kyjevské úřady se uzavřením ventilu od vody pokoušejí provádět genocidu krymského národa. Jak je známo, genocida je zločin proti lidskosti, trestaná až trestem smrti (Saddáma Husajna po podobném obvinění pověsili). Konfiskace majetku se v takové věci připojuje. Pokud se Sergej Valerjevič obává, že se jeho politická iniciativa může jevit jako nesprávná nebo nevhodná, tak nikdo mu přece nebrání, aby se v rámci výhradně svých pravomocí obrátil na prokuraturu Krymu se žádostí prozkoumat otázku majetkových práv na území Krymu lidí, podezřelých z účasti na organizování genocidy krymského národa. Zdůrazním, že termín genocida je v souvislosti s vodní blokádou Krymu zaveden do informačně-politického oběhu dávno, takže prověřit podobné obvinění má prokuratura Krymu plné právo.

A seznam zúčastněných na organizování genocidy a vlastnících majetek na území Krymu je třeba zveřejnit. A ať jim krymští prokurátoři veřejně (v televizi, jak to rádi dělají v Kyjevě) posílají výzvy k výslechu, pravidelně podávají hlášení o všech procesních aktech atd. Zaručuji, že ještě se nic nevezme, ale v Kyjevě bude mnohým nepříjemně a na Krym i do Moskvy bude uhánět další skupina kurýrů s návrhem klidně se domluvit. Bude třeba je poslat tam, odkud přijeli a sdělit, že dohody mohou být pouze otevřené a veřejné. Jinak podvedou. Ať se vykrucují, jak chtějí. Buď Krym s vodou, nebo jsou bez majetku.

V takové situaci, dokonce i když Kreml, z nějakého důvodu, rozhodne, že iniciativa není vhodná, prokuratura prostě dá věc do šuplíku. Zato informační tlak na aktéry bude stejně učiněn a téma se stane objektem aktuální politiky. Zároveň i krymští voliči uvidí, že vlastní úřady se o ně starají, snaží se řešit naléhavé problémy, v rámci svých kompetencí a svých možností.

Ovšem, vystoupit s iniciativou, vzít na sebe odpovědnost, není tak pohodlné, jako vyčkat na směrnice shora. Když se nic nedělá, tak řád nedají (i když dají - k výročí), ale ani tě nevyhodí. Pokud se však má člověk pokoušet pracovat iniciativně, tak je možné se zasloužit i o Hvězdu hrdiny, ale je také možné dostat kázání. Pravděpodobně proto je v Rusku hodně hlav regionů, ale takových, jako Kadyrov a Sobjanin, které zná celá země a málokterý region je odmítne mít svým vedoucím, jednotlivci.

Takže, samozřejmě, někdy federální ústředí problém vody na Krymu vyřeší, a zatím je možné být hrdý na doplňování rozpočtu komunálními poplatky rodiny Zelenských a jiných kyjevských "vznešených rodin".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

20 komentářů :

 1. Sprostě řečeno,Ukrajincům vlastně vyhovuje,když Krym zásobuje penězi Krym.Jenže,to se velice nelíbí v USA a to je ten problém kolem Krymu.

  OdpovědětSmazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 3. Svědectví českého občana, jak v Rusku zvládají epidemii Covid-19, které uvádíme v celém znění v nepozměněné formě.

  Právě jsem se vrátil z krátké služební cesty z Ruska, konkrétně z 20ti milionové metropole Moskvy a nedá mně to, abych se s Vámi nepodělil jak si tam ti Rusové žijí v té strašné době kovidové, když tedy podle našich mainstream médií jim vše kolabuje, hlavně zdravotnictví a ta strašná podvodná vakcína nefunguje...

  Takže po příletu a cestou do centra Moskvy klasické zácpy. Po ubytování krátká vycházka a světe div se večeře v otevřené restauraci plné lidí. Vše je otevřeno, obchody, centra, restaurace, kavárny, kluby, kina i divadla. Život funguje naprosto normálně, vše otevřeno.

  Většina ale poctivě nosí roušky nebo respirátory.Všechny sporty i naše sportovní střelba fungují také.

  Rusko dnes má na 100 tisíc obyvatel 100 pozitivních. Mluvil jsem osobně s mnoha lidmi a všichni jsou víceméně v klidu a v pohodě. V lékárnách mají mnoho různých léků (tablety proti virovým onemocněním). Vakcína Sputnik V je očkována starým lidem a těm, kdo mají zájem, zcela bez problémů a je jí dostatek. Dokonce i mně nabízeli možnost bezplatné vakcinace. Nyní finálně testují novou vakcínu Sputnik Light.

  Každý večer v tv jedou reklamy jakým způsobem se mají lidé a starší lidé preventivně bránit onemocnění, tedy užívat vitamíny C, D a Zinek, pít dostatek tekutin a každý den být na čerstvém vzduchu a také nosit roušky nebo respirátory a mít pohybové aktivity.
  Testování PCR testy z dutiny ústní nebo nosu probíhá také témeř všude, bez front a davů.

  A teď to hlavní! Ceny testů PCR! Testy PCR jsou ve třech cenových úrovních pro samoplátce.

  PCR stěr z dutiny ústní i nosu a mezinárodní certifikát s výsledkem do 24 hodin je v převodu za 550,- Kč.
  PCR stěr z dutiny ústní i nosu a mezinárodní certifikát s výsledkem do 3 hodin je v převodu za 750,- Kč.
  No a pecka největší, PCR stěr z dutiny ústní i nosu s výsledkem do 90 minut je za celých 1000,- Kč.


  TO PÍŠI PROTO, ABY JSTE VĚDĚLI, JAK NÁS TADY DOMA V ČR NESTOUDNĚ OKRÁDAJÍ!!!!!

  Já jako samoplátce před touto cestou jsem za PCR test se špejlí strčenou asi až do mozku a mezinárodním potvrzením s výsledkem čekal 24 hodin a zaplatil 1700,- Kč!!!!!

  Nejsem Rusofil, ale myslím, že tam je svět ještě v pořádku.

  O rozčarování, vzteku a bezmoci po příletu domů do ČR je zbytečné psát. Někde je něco špatně a jsem zvědavý, jak dlouho ze sebe necháme dělat okrádané, tupé stádo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hodny clovek8. března 2021 15:16

   Tak dlouho, jak dlouho o nás budou rozhodovat psychopati volení stejnými psychopaty. Jsme tak silní, jak je silný nejslabší článek... Tento národ, je již zatracen a ztracen.
   A co chcete dělat? Rozumný člověk do konfliktu s psychopatem nepůjde. Je to jako vlétnout mezi hyeny které se rvou o kýtu z antilopy. Budete jen dalším soustem a prodloužíte jejich agónii. Tihle psychopati se musí požrat mezi sebou a těch pár kulhavých potrhanců, co zbydou, ti se musí už jen dorazit. Bude to ještě ale dlouho trvat, je jich moc...

   Smazat
  2. 14:00
   Takhle hezky to bohužel nefunguje. Ti psychopati mají velký cit pro to, kdo patří mezi ně, dokáží se spolu domluvit a rádi si mezi sebou honí ego. Někteří z nich jsou taky poserové. Ale dohromady se shodnou, koho chtějí okrádat a mezi sebou se většinou domluví.

   Smazat

 4. Přátelé, omlouvám se Vám, že jsem to sem dal mimo téma, ale musím si vyřídit jeden dluh.

  Manipulante Jakube Jando!
  reaguji na tvůj starší příserek pod článkem: "Vědec a polické školení mužstva o Sputniku" z 6.3.2021, čas 12:41 (který jsem si, bohužel, přečetl až dnes).

  S radostí konstatuji, že jsem se zmýlil, když jsem napsal, že větším nebezpečím pro lidstvo, než prostý blb, je inteligentní blbeček. Leč trapně jsem to, ve tvém případě, přestřelil. Inteligentní blbeček by totiž pochopil, že oním archívem mám na mysli svou mysl, paměť. Ostatně jsem ti to nepřímo napsal, že ta tvá slavná "archivace", která tě tak rozběsnila, až jsi ztratil glanc, není nic jiného, než moje paměť. Že tvá mysl, kultivovaná pohadrákovým školstvím, není schopná chápat metafory, je smutný fakt, ne však můj problém.
  Jediné co jsem udělal, bylo, že jsem se na NR doroval zpět v čase do prosince 2020 (kdy, jak jsem si pamatoval, jsi žvanil v jiném gardu) a pak zkopíroval ty tvé loňské sračky a hodil je do placu, by ostatní věděli na čem s tebou jsou. Žes to s tou archivací nepochopil, vážně není můj problém.

  Jo, k té masturbaci. Kdybys ty masturboval v koupelně, ne před kamerou a za prachy, neměl bych tě za až takového prodejného a prodávajícího se zmetka. Každý chlap někdy honí - ale ne každý za prachy. Ale ani tak bys mi nevadil. Stejně jako mi nevaděj štětule; každej se nějak živí. Jejich věc. Tvoje věc.
  Ale když je potom někdo, s tak sníženou hranici sebeúcty, že masturbuje za prachy pro veřejnost, natolik nestydatě drzý, že se prohlásí za apoštola eurohodnot a začne mentorovat co je a co není správné a co je a co není pravda a cenzuruje a práská své bližní, tak to už mi teda setsakra vadí! Stejně jako mi v politice vadí prošoustaná děvka protahující si za prachy válečkem pekáč, nebo vygumovaná smažka propagující drogy.

  Praktiky estébáka? Eh, ty duše černá prolhaná. Všechny praktiky estébáka naplňuješ svou činností ty - ne já obranou proti nim. A věř, že vím o čem mluvím. Měl jsem tu pochybnout čest se s jejich metodami seznámit dáááávno před tvým narozením.
  Ty se dokonce, pro svou pokřivenou duši, ani v tom svém sebeobhajujícím ataku neobejdeš bez podsouvání a manipulace.

  Napsal jsem: ...šoupnul ze šuplíčku (ve své mysli, abys to při svém pohadrákovém vzdělání pochopil) "Píčoviny" do šuplíčku (ve své mysli) "Žeby?" Co na tom proboha nechápeš?
  Šuplíček "Žeby?" máš za totéž, co šuplíček "Tak jest" nebo "Fakta?" Kde tam vidíš jakou jednostrannost či fanatismus? Nebo máš v hlavě takový guláš, že jako pravý blbeček už nejsi schopný ani základního kritického úsudku?
  Tvrdil jsem snad, že ono konkrétní letadlo "nad Brnem" něco rozprašovalo? Ne! Tvrdil jsem, a tvrdím, že pilot v článku, na který ses odvolal, oblboval! O tom jsem vedl řeč - ne o tom, že předmětné letadlo "práškovalo viry", ale že by je mohlo expedovat práškováním! Ne fedrovat dveřmi či poklopem, ale práškovat, či rozptýlit postřikem!
  Jenže pilot rajtoval na píčovinách - stejně jako ty! To si vážně myslíš, že je až tak velký problém přizpůsobit jakékoli dopravní letadlo k leteckým postřikům či práškování? Není! Leč pilot žvástal, kterak je vyloučené v 11 km. "něco vyhazovat dveřmi či poklopem" atd. atd.

  OdpovědětSmazat
 5. Tak jsem si řekl - proč pilot rajtuje na kokotinách, když jako pilot velice dobře ví, jakým způsobem by bylo možné viry, ať již ve formě roztoku, či prášku, rozptýlit do ovzduší? Za jakým účelem tu krmí lidu obecnému uši? Načež jsem se zamyslel a do šuplíčku "Žeby?" jsem si uložil, bys to pochopil, přibližně tuto informaci:
  "Šíření viru pomocí letadel nelze považovat, jak z technického, tak "globálně politického" hlediska, za vyloučené, ale za možné." Tečka." Nic víc, nic míň. A toto máš za "jednostrannost" a "fanatismus"?

  Mě nezajímá, co mi v tom svém příserku podsouváš o obrázcích, "důkazech", standardních linkách, a že zrovna nad Brnem a dalších kokotinách. Protože o tom řeč nebyla! Řeč byla o tom, žes šíření virů pomocí letadel označil za dezinformaci - a odvolal ses na jednoznačně dezinformační článek!
  Protože to možné je! Netvrdil jsem fanaticky: "Stalo se!" tvrdil jsem, a tvrdím: "Dalo by se to zařídit!" I standardním dopravním letadlem, aniž by si toho cestující vůbec všimli. Nebo si snad myslíš, že by postřik či prášek v noci světélkovaly?

  Měl by sis to v sobě srovnat a nebobkovat mimo mísu. Nejen v předmětném komentáři, pod článkem: "Vědec a politické školení mužstva o Sputniku" jsem se k tomu, čemu věnuješ poslední čtyři sloky svého příserku ve 12:41 nevyjadřoval, ale nevyjadřoval jsem se k tomu nikde a nikdy! Neser!
  Ale jinak bravo! Dobře zvládáš ten svůj boj proti "dezinformacím" pomocí dezinformací. Tebe zajímá jestli je ta která informace pravdivá? Vážně? To už dezinformuješ sám sebe, nebo jsi takový hlupák? Protože jen prosťáček může skočit na ty kydy co v tom článku onen pilot žvástal.

  Jen pro pořádek - než začneš ztrácet čas produkováním dalších píčovin - dva roky jsem byl mechanikem provozu na vojenském letišti. Na tzv. veliteleské letce - to jest mechanikem na vojenských dopravních letadlech pro papaláše. A že jsem pídivej, pídil jsem se. Krom toho se dva piloti - jeden vrtulníku M-4, druhý Iljušina - stali mými kamarády a stýkali jsme se ještě po vojně (pro nesouhlas se sovětskou okupací je z armády vylili o tři měsíce dříve než vykopli do civilu mě), až do doby, kdy jsem si založil rodinu. Jinak řečeno, dobře vím, co je, a co není, možné u klasických letadel s pístovými a turbovrtulovými motory (u proudových si nejsem jistý - a když si nejsem jistý, držím, na rozdíl od tebe, pysk).

  Závěrem:
  Vyzývám tě, Jakube Jando, abys uvedl relevantní argumenty, které by odporovaly teorii (možnosti, hypotéze) šíření virů leteckým postřikem či práškováním - a to jak z hlediska technických možností, tak z hlediska fyzikálních zákonů.

  Vyzývám tě, Jakube Jando, aby tvá argumentace byla věcná a konkrétní, ne takováto, cituji:
  "Myšlenka o rozprašování infekčních virů je kravina. Tady ses projevil jako totální diletant, protože podobných FR24 obrázků jsem už viděl několik jako zaruceně pravých důkazů o rozsívání virů. Kromě výše uvedeného... bla... bla... bla... atd. atd."
  Že jsem diletant a žes někde viděl nějaké obrázky atd. není argumentace, ale primitivní manipulace!
  Neser!

  OdpovědětSmazat
 6. Astronomicky a nesplatitelně předlužené USA jsou dnes politickou a ekonomickou rakovinou světa, zvláště v této době , kdy podvodně zvolený prezident USA zjevně trpí stařeckou demencí, kdy často neví kde je a čí je a tenhle "Alzheimerem a Parkinsonem" postižený kašpárek ovládá raketojaderné kódy !!

  OdpovědětSmazat
 7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 9. Proč nemáme Orbána místo Babiše?
  Očkování v České republice pokračuje mravenčím tempem !
  Krym je Rusko a Kosovo je Srbsko.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  2. Marcel
   Proč nemáme Orbána? Asi proto, že nejme Maďaři, ale Češi. Ale zase tady máme hodně Čurdů, Moravců, Urválků, havloidů, řeporyjců a pirátů. ;-)

   Smazat
  3. Marceli, az bude mit Orban taky nejake podniky v Nemecku a zapadni Evrope, tak bude taky jako Babis, totiz Orban nema nic co ztratit kdezto Babis ma

   Smazat
 10. Ty debílku prolhaný Unkowne, ten kdo je zasažený Novičokem , tak je do minuty bradou vzhůru ty idiote nedovzdělaný!!! Skripal a Navalný přežili otravu Novičekem, to jsou úplné mariánské zazraky, říkám druhé Lurdy hadr!!! Ještě ten ricin , to byl také Koudelkův hit jako noha, to se museli chlapci z BIS , co tomu "zpravodajství" opravdu rozumí, chechtat dva dny , jakého mají šéfa za korunovaného vola!!!!

  OdpovědětSmazat
 11. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 12. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 13. Unknowne 8. března 2021 22:51, ani za to smazání nestojíte, tak je to ubohé. JiH

  OdpovědětSmazat
 14. Joe Biden byl dne 4.3.2021 šéfkou amerického Kongresu N. Pelosi pozván na oficiální online konferenci Demokratické strany.

  Po ukončení čtení projevu (z čtecího zařízení), řekl, že je šťasten, že může začít odpovídat na dotazy, pokud je to ovšem to, co má udělat, jestli tedy je to přesně to, co po něm Nancy Pelosi chce....

  A na to se Pelosi začala smát a řehotat. Zjevně opilá šéfka amerického Kongresu tak vyvolala pohotovost v Bruselu v centrále NATO a v ruské televizi mají druhé Vánoce, neschopnost amerického prezidenta podléhajícího opilé ženě je naprostou ukázkou dekadence a degradace americké moci.....

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.