Reklama

pondělí 1. března 2021

National Interest: Rusko nezopakuje "ponížení" z dob Gorbačova

2. 3. 2021 ria
Vydavatel a generální ředitel amerického časopisu National Interest Dimitri Simes prohlásil, že mnozí Rusové by se nechtěli setkat s opakováním "ponižujícího" scénáře z dob pozdního SSSR za vlády Michaila Gorbačova. Politolog vyjádřil názor, že Rusko by chtělo zrušení sankcí nebo alespoň dosáhnout jejich zmírnění, nicméně nepřistoupí na podstatné ústupky.

"Nemá cenu očekávat, že toto zmírnění bez opravdové reciprocity ze strany Moskvy proběhne. Aby tento plán zafungoval, není možné očekávat, že Moskva půjde na podstatné ústupky v planých nadějích na to, že reciprocita Západu se projeví později. Tento scénář se podobá událostem z dob Gorbačova. Trvat na tom, aby Moskva opakovala to, co mnozí Rusové považují za nezdařilý a ponižující přístup, by znamenalo plést chtěné se skutečným", podotknul Simes.

Domnívá se, že zavedené sankce proti Rusku nemají izolovat a oslabit zemi, ale "přimět ji k pružnějšímu chování".

Simes rovněž zdůraznil, že budoucnost vztahů USA a Ruska záleží na volbě Washingtonu. Podle jeho slov pokud Spojené státy nebudou s to souhlasit s ničím kromě nepopiratelné hegemonie, Rusko, nepochybně, bude vážnou překážkou, připravenou hodit jí rukavici.

Dříve časopis NI psal, že země Západu v roce 1990 slibovaly prezidentovi Sovětského svazu Gorbačovovi nerozšiřovat NATO na východ, později ale tyto sliby ignorovaly.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

34 komentářů :

 1. Souhlasím s obsahem článku.Ponížení a rozpad Sovětského svazu nebylo dobré pro nikoho , snad pro NATO , když napomohlo rozpadu východní Evropy. Rusko za svou důvěru v západní demokracii tvrdë zaplatilo , ale to je již minulost.Rusko nepůjde cestou konzervatívní demokracie , ale svou osvědčenou cestou na truc EU a USA. Zato my se budeme stagnovat a budeme v područí EU.

  OdpovědětSmazat
 2. Indický blbec, se tu svobodně vyzvracel z lásky k Rusku. Zdá se ti málo svobody na N.R?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Aaa a.k. Asshole

   Co to chlastas? nebo zase cichas toluen?

   Smazat
 3. Za tohle ti platí ? Za to, že obhajuješ fašismus v Evropě ? ČT ti vymyla pěkně mozek, ani jedna tvá myšlenka. Řekni, která je tvoje ? Neřekneš, nemáš vlastní originální názor podepřený fakty. Trockisté, přišli vyškolení z USA kvůli ovládnutí Ruska a jeho zdrojů, aby ho předali na zlatém podnose Američanům ! Ty ani nevíš jak Američané, přes ruské trockisty, zařídili v 90.letech předávání zdrojů do Ameriky, aby Amerika nezkrachovala - Amerika zoufale potřebuje ruské surovinové zdroje a jen o to se jedná. Trockisté Chruščov, Brežněv, Gorbačov i ožrala Jelcin dělali všechno pro zradu Ruska a předání surovin Americe ! Za prachy ! Za mizerné doláče ! Amerika zařídila přes ruské zrádce - Gorbačov, Jelcin, Gajdar, Čubajs (a další) v 90.letech hladomor v Rusku, kdo prokázal nenávist k vlastnímu národu - stal se oligarchou - podmínka byla suroviny prodávat hlavně Americe a pod cenou ! Amerika likvidovala např. ruský letecký průmysl a ostatní. Tehdy také britský ministerský předseda prohlásil, že Rusů stačí tak 60 milionů !!! EU obnovuje spolu s USA a GB fašismus nejhrubšího zrna v Evropě - Ukrajina, Pobaltí, rostoucí nacismus v Polsku, posouvání NATO a to nejlépe do Ruska a s válkou. Rusko bylo vždy na čele ve vakcínách - do r. 1989 byl každý Čech očkován ruskými vakcínami - špičkovost vakcín z Ruska je neoddiskutovatelná! Proti Covidu už mají 3. Za Západními vakcínami jsou desítky mrtvých a mrtvých po očkování Západní vakcínou už máme min. 8 ! 1/3 americké armády se nechce dát očkovat ! Gorbačovovi nemůžeme za nic děkovat, není proč, vše bylo v režii USA a GB. Že tady něco napíšeš a hloupého - ta je tady ta svoboda slova, kterou Západ ořezává kde se dá a ty si toho ani nedokážeš všimnout ! Jinak zrádcům nikdo neděkuje, ani ti co je používají - zradil jednou, zradí i podruhé! Tohle není pro tebe, protože fanatikovi se nedá něco vysvětlit, ale pro druhé co mají vlastní rozum a ane z ČT či jiných medií!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Stando, reagujete na místního obecního blba Indického běžce, který tu nemá co dělat a proto je mazán.

   Smazat
  2. Kachno, Vaše inteligence z 10:33 je úžasná!

   Smazat
  3. Pane Dvořáku, nechápu Váš čas 10:12, který předběhl můj a "kachny" na který jsem ještě vizuálně reagoval.

   Smazat
  4. Kachna to tu zamořila již předtím. NA ni reagoval pan Standa a pak já. Na to jste přišle vy. Čili prostá časová posloupnost. NA ubohou kachnu prosím nereagujte, bude vždy smazána a pak vaše reakce vypadá jak z jiného světa.

   Smazat
  5. no stando to jsi trochu přehnal z toho seznamu těch předávajících bych tam nechal Trockeho Míšu Gorbiho a Jelcina:Batka Stalin to zkazil Trockému dodnes to nemužou batkovi zapomenout bylo to skoro hotové potom Míša vlastně jeho Raisa /určitě má dodnes papíry v Pentagonu/a Jelcin už se na to nemohl dívat a ze slabošství chlastal no a ted se dadovi Volodovi nemohou dostat na kuži ten s nima točí jedna radost..

   Smazat
 4. A Americký plyn pro EU ? Obchodní sranda trik, který budeme platit. Je to jednoduché - američané nakoupí zkapalněný plyn v Jamalu a obratem ho prodají Evropě - krátká cesta a vysoký zisk pro Ameriku, který "rádi" zaplatíme ! Už to provedli a nedivím se.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. běžče my víme, že Američan by prodal i svou matku kdyby dostal nabídku. Byznys je byznys.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
 5. Stando-pěkně napsáno, ale pochybuji, že rozumoví impotenti vaše slova pochopí a konečně se přestanou na NR ztrapňovat. :-))

  OdpovědětSmazat
 6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 7. Proč tě trápí Rusko a netrápí tě rozkradené Česko? Aha, neziskovka tě platí za štvaní dobytku!

  OdpovědětSmazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 9. Ruský člověk není tak náročný a zmlsaný jako ten Západní. Pro vlast je schopen se omezit téměř ve všem. U nich to není vůbec o Putinovi. Oni veškeré sankce a omezení Západu berou jako nepřátelský akt proti své zemi. Putin trápí tak akorát Kačera tady. Při ohrožení Ruska se národ semkne do jedné fronty, oligarchové, prostý lid, pravoslavná církev, tzv. disidenti i ostatní národnosti, žijících v Rusku. I tam žijících 5 milionů Ukrajinců. Jeďte do Ruska a chvilku tam s nimi žijte ať je poznáte. Rus nežije v žádných krabicích od televizorů na předměstních měst, je dobře zdravotně zajištěn, je tam méně feťáků než je u nás. Ano Rusové si stavějí dřevěné roubenky, ale udusaná hlína už v nich není(většinou). Je to tradice, i oligarchové si staví pláce ze dřeva, ato je životní nutností a spotřebním zbožím, nikoli přepychem a Rus se třeba od Američana umí chovat, nemočí a kadí kde se mu zachce, nesouloží před dětmi na ulici jako černí v amer. ghetech. No chlastají ale již to tolik nedávají na odiv veřejnosti.Rusové přeci jen od dob cara a feudalismu a pak následně ihned komunismu ušli velký kus cesty vpřed. Vidět jen businnes centrum v Moskvě, kde sídlí nejvýznamější banky a podniky světa, skoro jako Singapúr. A to, že je tam kázeň, na kterou je dohlíženo, nikoli nějak moc represivně není vůbec na škodu. Rusové Putinovi vděčí za mnohé a uvědomují si to. Projel jsem i země, které se od Ruska osamotnily. Obyčejní lidé tam litují, že se od Ruska odtrhly. Prý byla práce a řád. Jen ještě dodatek. Před týdnem hlásila ČT, že vláda Slovenska neschválila nákup Sputníku. Týden se s týdnem sešel a na liště CCN běží, že Slovensko objednalo u Rusů 2 miliony kusů vakcín...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vzpomínám na Ukrajince s nimiž dal řeč, jak nadávali na Gorbačova že "je pustil". To mě dost překvapilo, tak se ptám proč jako. A spadla mi sanice. Že proto, že dřív "něco znamenali" ale teď, když řeknou že jsou Úkáčka, znamenají méně než hovno. Doslovný překlad.
   A jinak - absolutní souhlas. Když jde do tuhého, brání Matičku Rus všichni - včetně "vorů v zákoně".

   Smazat
 10. To určitě Rusům stačilo gorbačov a jejich venca flaška jelcin to už se opakovat nebude.

  OdpovědětSmazat
 11. Předně, článek od NI je hlavně psán pro domácí čtenáře, aby lépe porozuměli a byli hrdí, pyšní a stateční. A „..že budoucnost vztahů USA a Ruska záleží na volbě Washingtonu.“. Hrozná hloupost, spíše platí: „ ,, záleží na volbě Moskvy.“ RF má všeho sdostatek, armády, surovin.., což se o USA říct nedá!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To ale zbla není o surovinách. Je to o tom, že Rusové jsou schopni ušálům odpustit všechno příkoří pokud ušáci zmoudří. Ale to je jak s tím naším idiotem co ho smázli.

   Smazat
 12. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 13. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Reagujete na idiota, který byl smazán.

   Smazat
  2. Kachno, humanisty vždy nahradili jako své loutky muži v pozadí, deep state?

   Smazat
 14. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 15. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 16. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 17. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 18. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 19. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 20. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 21. V sumarizaci je jedna nepřesnost. Podle J.Matlocka (v době jednání mezi Gorbačovem a Reaganem ambassador v Moskvě) byl slib nerozšiřování NATO ústní a učiněný v rozhovoru s ministrem zahraničí US. Není jisté, zda byl kdy projednán na nějaké mezinárodní platformě a je pravděpodobné, že se někdy neobjevil v žádném smluvním dokumentu. Je možné, že byl tento slib učiněn pod vlivem euforie z úspěšného jednání. Matlock a jeho memoárové blogy - k dohledání na Google.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V obojím máte pravdu. Byl učiněn ústně není v žádném smluvním dokumentu.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.