Reklama

čtvrtek 11. března 2021

Obchodníci s našimi životy se odkopali, udeřil Bašta. Zemanova slova přinesla bouři

Jaroslav Bašta

11. 3. 2021  ParlamentníListy

Politická a ideologická mlha a něco víc než lidské životy. K diskusím kolem ruské vakcíny Sputnik V a výzvě prezidenta k rezignaci ministrů se vyjádřil bývalý disident, poslanec za ČSSD a diplomat Jaroslav Bašta: „Prezident řekl něco, co pánové nechtějí slyšet, a tak se takzvaně dokonale odkopali. Jakékoliv argumentace, které mají ideologický podklad, dokládají, že kopají za stranu, která neuspívá ekonomicky.“ Bašta také připomněl, že to byla Evropská unie, která dala peníze na vývoj vakcín farmaceutickým firmám, jež je podle smluv nedodaly.


Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz řekl, že ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová jsou překážkou pro ruskou vakcínu Sputnik V v České republice a jako řešení vidí jejich konec ve funkcích. Podobně se vyjádřil i o ministrovi zahraničí Tomášovi Petříčkovi (ČSSD). Na to se s bouřlivými reakcemi roztrhl pytel. Marek Ženíšek (TOP 09) označil prezidenta za kolaboranta a velezrádce, Miroslav Kalousek pro iDNES.cz uvedl, že jde o výrok choromyslného starce v pokročilém stadiu demence. Lidovec Marian Jurečka považuje za nepřijatelné, aby byl Blatný odvolán za to, že nejde na ruku zájmům Ruska a Číny. Proč Zemanova slova vyvolala tak silné reakce?

Protože pan prezident řekl něco, co pánové nechtějí slyšet. On vlastně dotáhl do konce svoji větu, kterou řekl asi před čtrnácti dny, že vakcíny nemají ideologii, že jde o prostředek k záchraně životů. A pánové jsou přesvědčeni, že jsou některé věci, které váží víc než lidské životy, zejména pak životy jiných lidí než politiků, politologů a novinářů, kteří se k tomu vyjadřují. Já si myslím, že v tomto případě se odkopali dokonale.

Tím myslíte takzvanou pražskou kavárnu, že se odkopali? A v jakém slova smyslu?

To není jen pražská kavárna, to jsou v podstatě všichni, kdo obchodují s naším zdravím a s našimi životy, a mají prostě ten názor, že výdělek zahraničních firem, které sem mají podle jejich názoru dodávat vakcíny i léky, je víc než život našich občanů.

Západní média také připouštějí, že vakcína funguje, nicméně Rusové chtějí získávat vliv, a Zeman se jim proto velmi hodí. Bývalý velvyslanec Petr Kolář řekl, že Sputnik chtějí ti, kdo směřují zemi na východ. Jsou to v tomto smyslu tedy neopodstatněná obvinění?

Já bych to asi uvedl do úplných souvislostí, o kterých se nemluví. Samozřejmě že v tom, kdo prodá vakcínu, je stejný záměr na Západě i na Východě. Nejenom Američané, Britové, Němci, ale také Číňané a Rusové prostě mají zájem na tom, aby očkovací látky, které vyvinuli, prodávali. Jedná se o souboj mezi jednotlivými velkými farmaceutickými firmami. V tomto případě je k tomu třeba přistupovat tak, že budeme vycházet nikoliv z jejich, ale z vlastních zájmů. Náš základní národní, lidský zájem je zabránit dalšímu šíření nemoci, dalším úmrtím a tomu, aby kolabovala ekonomika. Rychlost očkování a proočkovanost populace by měla mít přednost před vším. V tom případě jakékoliv argumentace, které mají ideologický podklad, dokládají, že lidé, kteří je používají, kopají za tu stranu, která neuspívá ekonomicky – to znamená, že není schopna vakcíny dodat, ač to slíbila, a dostala za to předem zaplaceno, to je první věc. A druhá věc je, že ty vakcíny možná nesnesou srovnání s těmi konkurenčními.

V dění kolem vakcín hraje velkou roli to, odkud vakcína pochází. A stále se do toho plete rozdělování lidí na ruské a protiruské – to je, o čem mluvíte…

… ano.

Vezměme tedy teoreticky, kdyby byl Sputnik V do České republiky dodán v dostatečném množství, narušilo by to snahu západních neziskovek a těch, kdo se Rusko snaží ukazovat jako nepřítele? Ať už jde o případ s odstraněním sochy Maršála Koněva, Skripala, Navalného a podobně? Je jasné, že zrovna tak Rusko se snaží prezentovat jen pozitivně a usiluje o náklonnost. Může ale případné dodání vakcín z Ruska snahu démonizovat Rusko narušit?

Podle reakce, která nastala, a podle neochoty Evropské unie ruskou vakcínu urychleně podmínečně schválit tak, jako to udělali u těch ostatních, naznačuje, že mají strach, že by to mohlo narušit obraz Ruska jako zaostalé nepřátelské země. V tom bych s vámi souhlasil. Na druhou stranu je tady třeba vycházet z toho, co je důležité. Jestliže tvrdíme, že jsme společnost, která se opírá o humanistické ideály, tak tím nejdůležitějším jsou lidské životy. A jestliže máme možnost lidské životy zachránit, tak bychom neměli koukat na takové věci, jako je ideologie a snaha vyvolávat válku.

A pokud jde o vakcíny, třeba Pfizer a další, zapomíná se, že zhruba před rokem, myslím, že to bylo v květnu loňského roku, Evropská unie pomohla financovat firmám, které vakcíny produkují, jejich vývoj. A na základě toho s nimi pak uzavřela smlouvu o přednostních dodávkách vakcín pro členské státy Evropské unie za snížené ceny. Proto jsem mluvil o tom, že jsme si ty vakcíny v podstatě předplatili. V okamžiku, kdy farmaceutické společnosti, místo aby to dodávaly podle smlouvy nám, tak dodávají vakcíny těm, kdo je přeplácejí, což jsou v tomto případě třeba Velká Británie, Izrael a další. Dochází k porušení toho, co bylo domluveno. Nevíme, jak je to přesně, protože proti všemu jsou smlouvy tajné a nejsou přístupné, nicméně alespoň tohle se ví.

Stěžejní, co vyplynulo z rozhovoru s prezidentem, je, že by Zeman rád viděl rezignaci nejen ministra Blatného, ale i ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv Storové a ministra Petříčka. Také řekl, že to navrhne premiérovi Andreji Babišovi, a pokud mu nevyhoví, mohlo by to narušit jejich přátelské vztahy. Zajímalo by mne, ........


39 komentářů :

 1. Tyhle nýmandy si budou lidi pamatovat jsou naprosto šílení. Nás obyčejné lidi nezajímá že ONI jsou ve válce s RF.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. „Západní Evropa bude očkovat Sputnikem V a Česko ostrouhá.“ Ovčáček poukázal na nebezpečí zaslepenosti ideologů

   https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2021031113308181-zapadni-evropa-bude-ockovat-sputnikem-v-a-cesko-ostrouha-ovcacek-poukazal-na-nebezpeci-zaslepenosti/

   Smazat
 2. Tedy indický běžec snad trumfnul dokonce i unknowna! To je výlev!

  OdpovědětSmazat
 3. Moudrý Zeman je zárukou většině občanů ,že je nebudou léčit
  místo účinnou vakcínou - razítkem EU na holý zadek. Zaplať
  pámbu za prezidenta,který se nenechá vydírat a sleduje zájmy Čechů - nikoli farma koncernů a jejich oligarších majitelů.

  OdpovědětSmazat
 4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 5. Každý den kdy v ČR chybí vakcíny a z ČT husa Linda Bartošová oznamuje,že nám někdo "daroval" pár tisíc vakcín - je velký průšvih,protože umírá zbytečně mnoho lidí. Nezajištění vakcín z EU která si to vzala "na starost",zaplatila dopředu ale vakcíny jdou jinam - je důvod chovat se rozumně jako Maďarsko,Slovensko a dalších více než 50 států, které účinnou Ruskou vakcínu využívají.
  Čekat na razítko EU a nemít vakcíny je neuvěřitelný zločin.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. to chcipaj jen obycejny lidi, cili vetes, dav, mob, ovce

   lepsi lidi se o sebe dycky postaraji

   Smazat
 6. lada On kope za zadlužené fašisty z usa kteří by rádi Ruské zdroje a světovládu. Velice dobře jsem volil jak SPD tak pana Davida.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, Cabliku.

   VOLTE SPD !!!

   P.S.
   Hupsni hlavou do zdi, Howne.

   Smazat
 7. Pražská kavárna se vzpouzí Bruselu. Jde o vakcíny z Východu. Názor

  https://cz.sputniknews.com/nazory/2021031013304232-prazska-kavarna-se-vzpouzi-bruselu-jde-o-vakciny-z-vychodu-nazor/

  OdpovědětSmazat
 8. Už je odsouhlaseno že tu „západní prosperitu" máme platit taky. A totalitní manýry v usa a na západě stačí k pochopení že žádná rádoby demokracie neexistuje. Jen korporátní fašismus funguje.

  OdpovědětSmazat
 9. Tak určitě demoblok ukázal co je zač.
  V podstatě to jsou servilní psychopati posedlí touhou po moci za každou cenu.
  Sputnik je jednoznačně nejkvalitnější vakcina a mohla by nám výrazně pomoci.
  Blatný a Storová by měli nejen odvolání za to, že brzdí schválení a tím uvedení na trh, ale již postaveni před soud za úmyslné maření tlumení nákazy, která má za následek mnoho úmrtí...

  OdpovědětSmazat
 10. Dr. Kory - O ivermektinu

  Patrně velmi nepříjemné pro naše "vrahy"...

  OdpovědětSmazat
 11. Ano.zvlastni,ze rusky plyn a benzin jim nesmrdi.Bagoun

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11.58
   A není daleko doba, kdy jim nebude smrdět ani ruská pšenice.

   Smazat
 12. Tady nejde o Zemana, ale o to, že zde na stránkách NR řádí filcka zaplacená od Pfizera , trol, úskočný, podlý a prolhaný, který si říká Unknown alis Indický běžec!!

  OdpovědětSmazat
 13. Jo myslíš že nic nevíme o zadlužených Španělech, Francouzích nebo Italech a o skopčácích co si chtějí svoje impérium udržet za každou cenu. Já nekopu za Rusko a ty to moc dobře víš že jsme pro suverénní Český stát.

  OdpovědětSmazat
 14. Dánsko pozastavilo očkování AstraZenekou, jeden člověk umřel a několik jich mělo krevní sraženiny

  OdpovědětSmazat
 15. Blatná a ta slepice vedoucí SÚKL jsou sabotéři. Je válka a ve válce se se sabotéry dělá krátký proces.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tady si můžete přečíst autentický výrok Unknowna ze včerejška a udělat si obrázek, o koho jde! Zde už nejde o žádnou diskuzi ,ale tihle podlidé chtějí Novou republiku zničit, ona jim vadí! Nevím zda Cemper, nebo Elfové , nebo někdo jiný za tím stojí , ale to je teď jedno!
   "POJĎME TENHLE HNŮJ ZAHLTIT PŘÍSPĚVKY
   AŤ SI TA SVINĚ DVOŘÁK NEODPOČINE MY TÉ PARCHANTE ZNIČÍME"

   Smazat
 16. Pane prezidente, dovezte vakcínu, seženeme pár odvážných lékařů a jdeme ta to ! I kdyby to nebylo zadarmo.

  OdpovědětSmazat
 17. Jeden graf od Mezinárodního měnového fondu. Srovnání vývoje hrubého domácího produktu PPP Číny, Evropské unie a USA. Už je odhad za rok 2020.
  CoViD19 s ekonomikou všech zemí pěkně zamával, jediná velká ekonomika, která letos vykázala růst, je Čína a její odstup od USA a EU výrazně vzrostl.
  Kromě Číny za loňský rok zaznamenalo růst také několik ekonomik z jihovýchodní Asie, které si s pandemiií dobře poradily a rychle zvýšily svoji výrobu a vývoz různých hygienických potřeb - Vietnam, Taiwan, Bangladéš, Kambodža.

  OdpovědětSmazat
 18. Politici na Slovensku se zbláznili. Premiér Matovič dojednal v Rusku mimořádnou dodávku vakcíny Sputnik V, letecky přivezli první dodávku a slovenské léková agentura schválila její krizové použití a v tom okamžiku se politici zbláznili. Pro koaliční partnery ve vládě je nákup ruské vakcíny smrtelným hříchem, spustili neuvěřitelné nenávistné furore a pohrozili rozpadem vlády. Ruský výrobce s klidem angličana prohlásil, že klidně smlouvu stornuje a nebude požadovat žádné sankce ani stornopoplatky, protože o ty nabalené vakcíny se popere 40 dalších zemí, které čekají ve frontě.
  Smutná útěcha, jsou na světě ještě další političtí trotlové, horší než naši čeští, kteří dokáží z ruské vakcíny udělat takové šílené politikum.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  2. Smrtonosne ve skutecnosti,radeni EU Komise pro lidska prava. Jako epidemie moru,kdysi.
   Ktera/epidemie/,takove "Komise" nepotrebovala..
   Putin vydelal na vakcine pres 26 miliard,ledabyle, beze snahy o propagaci, kdyz /pouha kvalita, zde je nejlepsi inzerce ,zarucila ihned pobidku k prodeji vyrobku, nadsenym zakaznikum /.
   Cele se obeslo bez, jakehokoliv vnucovani..
   Bez tajnych dohod phizeristu v pravde konspiraci, proti lidskosti..
   Propast se prohlubuje.

   Smazat
 19. Česko se nyní zařadilo úplně na konec dlouhé fronty zemí, které čekají na dodávky ruské vakcíny Sputnik V.
  A na krku přitom máme pověšenou ceduli:
  "Zbourali jsme pomník Koněva a postavili pomník Vlasovcům"

  OdpovědětSmazat
 20. Vakcína Sputnik V se bude vyrábět v Itálii.
  Rusko jedná o výrobě Sputniku s vládou a se dvěma různými farmaceutickými firmami.
  Jeden kontrakt už je uzavřený s firmou Adienne (italsko švýcarská firma), která přeprofiluje pro výrobu Sputniku svůj závod v Lombardii. Bude se v něm vyrábět 2 miliony setů dvojdávek měsíčně. Předpokládá se, že první vakciny přijdou na trh letos v červnu/červenci a do konce roku bude vyrobeno asi 10 milionů setů, poté bude výrobní závod zajišťovat asi 20-25 milionů setů ročně, tedy asi polovinu italských potřeb.
  V jednání je ještě výroba v jedné továrně, její jméno zatím nebylo oznámeno, tam by měla být zajištěna výroba asi 10-13 milionů setů ročně, příští rok už by pak mohla Itálie Sputnik také vyvážet.
  Výroba bude zahájena ještě před schválením Sputniku v EMA, Italové předpokládají, že Sputnik bude pro EU schválen centrálně, pokud se schvalování opozdí, chtějí jít cestou individuálního schválení, jako Maďarsko.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 21. Dánsko a Norsko zastavily očkování vakcínou od firmy AstraZeneca, ale u nás se bude očkovat do roztrhání těla, jak stojí ve Švejkovi!!!

  OdpovědětSmazat
 22. "Chudé" Srbsko nakoupilo všechny vakcíny , které mohlo dostat, včetně ruských a čínských a dnes má proočkováno více jak 27% obyvatel a je prakticky z epidemie venku!! V Bělehradě může člověk večer do kavárny a hospody a u nás sedí doma zavřený jako v kriminále a ještě dlouho sedět bude!! U nás máme naočkováno cca 6% obyvatel a bráníme se použití ruské vakcíny, kvůli "schválení" , ale Maďarsko, Srbsko , Slovensko na nic nečekají a očkují, protože chtějí zachránit svoje občany!! Všechny dnes používané vakcíny mají stejně pouze "podmíněné" schválení,protože nebyl čas na plnou testaci, takže uvádět , že Sputnik nemá schválení, je hodně mimo mísu, když tuto vakcínu používá již cca 50 států světa!

  OdpovědětSmazat
 23. O prameni zdraví

  Pohádka nepohádka

  Bylo, nebylo jedno království a v tom království začali najednou lidé chřadnout. Byli často nemocní, brzy umírali, rodilo se málo dětí. Tak začalo jejich království vymírat. Všichni byli zoufalí a hledali toho příčinu. Ani věhlasní mudrcové však nedokázali poradit. Až se přihlásil Honza, s tím, že se vypraví k dědovi Vševědovi, že snad on by poradit dokázal. Máma mu na cestu napekla buchty, Honza je dal do uzlíku a vyrazil. Cesta byla dlouhá a strastiplná, ale Honza byl statný junák a k dědovi nakonec dorazil. Dal mu poslední buchtu, co mu v uzlíku ještě zbyla a on mu za ni prozradil, co je chřadnutí jejich království příčinou. Řekl: na prameni zdraví vašeho království sedí žába. Ta žába se jmenuje privátní zdravotnictví. Zabijte tu svini, eh, co to melu, žábu! Pak bude u vás zdraví opět pramenit a přestanete vymírat. Honza se vrátil, udělali, jak jim Vševěd poradil a opravdu se stalo, tak, jak řekl. Od té doby žijí zdravě a šťastně až dodnes. Zazvonil zvonec a pohádky nepohádky je konec

  OdpovědětSmazat
 24. Vyhraješ po očkování Astra Zeneca "žolíka" a máš dobrý pohřeb!!!!!!! Kriplové z EU , je potřeba je eliminovat jako v Číně!!!

  OdpovědětSmazat
 25. Tady si můžete přečíst autentický výrok Unknowna ze včerejška a udělat si obrázek, o koho jde! Zde už nejde o žádnou diskuzi ,ale tihle podlidé chtějí Novou republiku zničit, ona jim vadí! Nevím zda Cemper, nebo Elfové , nebo někdo jiný za tím stojí , ale to je teď jedno!
  "POJĎME TENHLE HNŮJ ZAHLTIT PŘÍSPĚVKY
  AŤ SI TA SVINĚ DVOŘÁK NEODPOČINE MY TÉ PARCHANTE ZNIČÍME"

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud takto vyhrožuje skupina, a je jedno zda jde o zničení fyzické, či ekonomické, jedná se o zločinné spolčení, na které již pamatují příslušné paragrafy. Podařiloli by se prokázat spojení na "centrum hrozeb" jednalo by se v pravdě a majstrštyk do vlastních řad. Protože paragraf o šíření nenávisti se vztahuje i na hlavy centra hrozeb. Nemají imunitu, ani indemitu, ani jinou podobnou chorobu.

   Smazat
 26. Unknown 21:37. Jó, tak voni tam byli, že sou tak chytrý? Věřit "našim objektivním" novinářům může tak někdo intelektuálně na úrovni ovčana, který má místo mozku z blbosti kostku.

  OdpovědětSmazat
 27. Ach jo, než to člověk napíše, tak Unknown svůj blábol zbaběle stáhne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nikoli, Unkrown je mazán, protože je to psychouš, lhář, hulvát a sprosťák.
   Prosím, na to individuum nereagovat. Krmíte trola.

   Smazat
 28. Dôkazy o tom, že ochorenie Covid-19 nie je spôsobené koronavírusom ale intoxikáciou, poskytuje mnoho popredných lekárov.
  Video je z roku 2019 ale s týmto pánom je možné aj dnes dojednať v Mníchove osobné stretnutie, kde vám poskytne všetky kompromitujúce dôkazy použiteľné pre právne účely. Počítajte však s tým, že ak podáte trestné oznámenie na armádu NATO, budete miliontý v poradí, každá inštitúcia v EU vás odignoruje, navyše vás označia za ultrapravicového konšpiračného extrémistu, hoci budete poskytovať nevyvrátiteľné dôkazy. Na súdoch, na policii leží stovka nespracovaných oznámení voči sprejovaniu chemtrails. Zostáva nám už len počkať na čas, keď bude do očí bijúce, že vlády poškodzujú ľudí.

  Predtým však zabijú miliony ľudí očkovaním, mnoho ľudí zostane trvale chorých, závislých na liekoch po zvyšok svojho života. Môžme s tým mnoho spraviť šírením pravdy ďalej.
  https://www.geneticka-vakcina.com/…sJs

  OdpovědětSmazat
 29. Kéž by pan ministr Hamáček zaúkoloval jednu ze svých podřízených složek pro hospodářskou kriminalitu pro získání důkazů tunelování při dovozu ochranných prostředku na pandemii. ( Roušky, respirátory a dnes asi i vakciny ). U soudu bych se přimlouval ta vyšší exemplární trest. U státu chybí nebo nefunguje orgán pro nákup a kontrolu pro zdravotnictví MZd není obchodní organizace. Tak vzniká prostor pro tuneláře.
  Doporučuju článek v Seznamu.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.