Reklama

čtvrtek 4. března 2021

Obrázky z Ameriky

Ivan David
4. 3. 2021

„Ačkoli je Amerika prezentována jako „vzdálené zářící město“, které všechny ostatní národy závidí, rychle dokazuje svým vlastním obyvatelům a světu, že nejenže nedokáže udržet své vlastní obyvatele v bezpečí - ale také je sotva udrží naživu“, upozorňuje americká novinářka Helen Buyniski ve svém článku na Telegramu.
 
Mezi pandemií Covid-19 a katastrofickým ekonomickým propadem vyvolaným vládními reakcemi na tuto epidemii se USA ukázaly být šokujícím způsobem reálně neschopné fungovat jakýmkoli způsobem, který jejich současníci v jiných částech světa považují za normální. Ať už je to pouhé rozsvícení světel v amerických domácnostech, poskytování zdravotní péče, která by spíše léčila než zabíjela, vzdělávání dětí, nebo pouhé vykročení z řady. Zatímco obyvatelé se snaží žít alespoň trochu normální život, Washington prokázal hlubokou, téměř maligní neschopnost v plnění nejjednodušších úkolů, a to natolik, že se člověk musí až zeptat, zda jsou schopni vůbec něčeho.

Desítky obyvatel Texasu zahynuly uprostřed masivní sněhové bouře, která minulý měsíc opanovala stát. Bouře vyřadila elektrickou síť a ponechala více než 4 miliony obyvatel bez tepla a světla. Státní prodejci elektřiny přidali k tomuto neštěstí další ránu tím, že zaslali zákazníkům absurdně vysoké účty za elektřinu (něco přes 10 000 $ pro domácnost). Nedá se to říct jinak, než že prodejci „dolovali“ peníze podle principu „cen za přepočet“, tedy zvýšení cen v době zvýšené poptávky - a to vše za stavu, kdy energii lze doslova stěží vydolovat ze zásuvky.

Texas je však jen jeden stát - zbytek země určitě nemůže být tak děsivě nekompetentní, pokud jde o něco tak základního, jako je elektřina? Ale ne, na západě USA je to Kalifornie, která selhává více a lépe. Vlastní dodavatel elektřiny „Golden State“, společnost PSE & G, byla žalována za vznik požárů, které zničily celé čtvrti v letech 2017 a 2018. PSE & G je skutečně obviněna z více než 1 500 požárů jen od roku 2014 a je v procesu bankrotu poté, co byla žalována více než 70 000 jejich obětí, včetně celého města Paradise. Pokud jde o snahu nezapálit zemi, je společnost tak neschopná, že po léta raději vypínala proud, často na delší období - během léta, aby elektrické instalace v kalamitním stavu nezavinily další požáry.

Dobře, ale určitě jsou takové úchylky vzácné, že? Určitě to není to tak, že vláda USA úmyslně vyhání lidi z jejich země? Obyvatel Georgie Tim Leslie právě teď prožívá svoji vlastní kafkovskou noční můru poté, co koupil pozemek v okrese Polk, aby se tam svou rodinou mohl usadit a chovat zvířata. Protože si ještě nestavějí dům, žijí (legálně) z přívěsu na vlastním pozemku - nebo žili, dokud je policie nepřinutila opustit jejich zvířata a přestěhovat se do „regulérního“ kempu. Je těžké si představit komunitu tak prostou zločinu, že není nic prospěšnějšího, čím by se policisté mohli zabývat během hodin, kdy obtěžovali rodinu Leslieových. Ale pronásledování občanů dodržujících zákony je mnohem snazší než honit se za zločinci.

Policie - kdysi hrdost a radost největšího vězeňského státu na světě - se sama rychle zhoršila. New York utrpěl díky lockdownu velký nárůst kriminality, kdy policisté, kteří se mohli kriminalitě postavit, byli potupně pověřeni střežit obří silniční malbu „Black Lives Matter“ starosty Billa de Blasia nebo (poněkud schizofrenně) posláni mydlit demonstranty BLM. NYPD dokonce potrestala své vlastní důstojníky za zveřejnění jejich fotografií s Trumpovými fanoušky, zatímco skutečné zločiny byly ignorovány a nebyly trestány. New York také v loňském roce propustil stovky údajně odsouzených k nízkým trestům „kvůli covidu“, jen aby se veřejnost později dozvěděla, že se dopustili mnohem závažnějších trestných činů, přičemž mnozí z nich po spáchání dalších trestných činů skončili přímo ve vazbě. Zlověstný stav věcí pro zemi s největším počtem vězňů na obyvatele na světě a tato čísla budou téměř zaručeně dále explodovat díky nové zaměření donucovacích orgánů na „domácí teroristy“ – což je skupina definovaná tak široce, že zahrnuje kohokoli, kdo vyjadřuje názory mimo stále se zužující mainstream.

Možná soustředí USA své úsilí pouze na boj proti pandemii Covid-19? Američané utrácejí více peněz za zdravotní péči než kterákoli jiná země “civilizovaného“ světa, ale už před pandemií koronaviru za své peníze mnoho nedostávali. Když pandemie zasáhla, v mnoha státech vypuklo peklo, a když bylo nemocnicím zakázáno brát „normální“ pacienty pro lukrativní léčebné postupy, daly na ventilaci všechno, co se hýbalo, aby dostaly náhradu od vlády - i když 88 procent intubovaných zemřelo. Guvernéři neapelovali na léčbu vedoucí k záchraně životů- některou dokonce zakázali. Místo toho zoufale prosili o ventilátory, a to vše při přesunu pacientů infikovaných covidem do domovů s pečovatelskou službou, kde pokračovali v decimování bezmocné populace.

Pokud takto USA zachází se svými nemocnými, co jejich děti? Navzdory tomu, že někteří vědci potvrzují, že jen málo dětí onemocní, hlavní učitelské odbory se odmítají vrátit do učeben, bez ohledu na to, jak špatně funguje distanční výuka, což se jasně ukázalo. V některých oblastech zavření škol odhalilo problém, který USA nějakou dobu zakrývaly - nutnost krmit miliony chudých dětí, které pro které škola představuje nejen výuku, ale také zdarma jídlo, které si jejich rodiny nemohou dovolit. Zároveň rodiče těchto dětí trávili hodiny v nevytopených domácnostech, aby si mohli nakoupit potraviny z nejbližší potravinové banky. Miliony lidí zůstávají nadále bez práce nebo vykonávají silně prekarizovanou práci, mnohým hrozí vystěhování na ulici. Potřebné „stimulační šeky“, halasně projednávané, mnohým lidem nikdy nepřišly, jejich jediným východiskem je nyní požadovat kontrolu daní v naději, že jim budou později vráceny.

Většina z těchto problémů by mohla být vyřešena chytrou politikou a zlomkem hotovosti, která již byla věnována velkým korporacím. Je ale třeba vést války a neexistují žádné důkazy, že by vládnoucí třída chtěla své domácí problémy napravit. Místo toho se zdá, že mají až sadistické potěšení z toho, že se Američanům snaží vsugerovat, že zbytek světa na tom chce být tak skvěle jako oni. Koneckonců – nikdo tam nemůže letět, aby se přesvědčil na vlastní oči.

23 komentářů :

 1. USA vzor demokracie a neomezených možností, hodná následování, vyvážející demokracii do celého světa a ten kdo se nepodvolí je usměrněn nejmodernějšími Americkými zbraňovými systémy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tohle by ste dalo psát i o nás. Kdybyste četl, co se o Česku v zahraničních médiích vypotí, hodně byste se divil a možná i naštvaky. Ale je pravda, že když se podívám na covid čísla, USA se moc chlubit nemůžou. Jenže platí i B) že pokud máte v zemi desítky milionů idiotů, co nedodržují elementární pravidla během epidemie (kterou zemi mi to jen připomíná?), vláda se může postavit i na střední ucho a výsledek bude stejný. Ale s covidem se to už hýbe, začali plošně očkovat.

   Jinak podle mých známých je kromě covidu a těch nonstop BLM kravin tamní život v pohodě. Amerika je velká. A tak tam může být i extrémní bohatství, ale i docela bída, záleží na poměrech podílu sociálních skupin ve společnosti. Na jihu si dělají spíš hlavu s novými migranty. Někteří je vítají (a nejsou to progresivci) protože z nich mají ekonomický prospěch, někteří mají obavy z latinských gangů. Ovšem střední a nižší střední třída je stále silná a to není špatný život.

   Smazat
  2. 20:46 Moderní zbraňové systémy jsou minulost ty mají naštěstí Rusové. A jde to s nimi stále více z kopce projekt F35 vybuchl Boeing se rozpadává za letu. Tak vnucují vazalům staré zbraně a chtěli by Evropě vnutit jejich drahý plyn a plánovaná válka s Ruskem bude jejich pohřeb takže ať jdou k šípku.

   Smazat
  3. Heleďte "JJ", co se o nás rozhodně psát nedá je faktem, že....... nikdy jsme neměli kolonie, nikdy jsme svévolně nikoho nenapadali (i Jan Žižka se jen bránil germánským vpádům ), atd. a také jsme neměli takové "vymoženosti" jako KKK - "kukluxklan"--- a to prosím u nás v demokracii USA platilo až někdy do roků 70. ve 20.století...! My prostě demokracii rozumíme nejlépe.... :):)

   Smazat
  4. J.J., o covidu se v Americe poradne lze, ostatne jako v Cesku. Pry tu mame pul milionu kovidem zabitych. Nemame. Mame pul milionu nadumrti ze vsech pricin.

   Kdyz porovnate staty ktere odmitli lockdowny, and staty prisne, tak neni podstatny rozdil. Dlouho uz sleduju Jizni Dakotu, ktera odmitla od zacatku vsecka opatreni, a neni tam hur nez kde jinde.

   Ted uz vetsina statu odmita povinne rousky, a Texas a Mississippi prave zrusili vsecka opatreni. Amerika se zacina otevirat. V Evrope kricej, jak je tu covidova hruza -- neni. Toz tak.

   Smazat
  5. Věro, tady také někteří nevěří. Ale jsme poněkud menší a máme k sobě blíž, takže to vidíme. Moje spolužačka pracuje na Městském úřadě a ona mi říkala, že skutečně významně stoupl počet pohřbů. A vidím to i okolo. Soused s nevelkou nadváhou, srdcař, co by tu klidně mohl být do osmdesáti, zemřel na zánět plic, který neustál. Umřeli i jinak úplně zdraví, takové znám dva. Když to padá kolem vás, nelze to nevidět a jsou to úplně zbytečná úmrtí. Jestli začala Amerika otvírat, OK, je tam vidět znatelný pokrok díky očkování. Jen mě moc rychle, jinak to je zas zpět a dorazí ty ještě neočkované.

   Smazat
  6. J.J. Ovsemze lide umiraji. I zdravi vzdy umirali na chripku. Rika MSM, ze asi 2/3 z nadumrti jsou na covid. Tezko rict presne. Ale je li to tak, tak se ta nadumrti nelisi od vetsich chripkovych obdobi.

   Tady jde o nekolik zasadnich veci. Jsme na tom lip kvuli prisnym zasahu do zivota? Porovnani americkych statu tomu nedava za pravdu. Ani porovnani Beloruska a Svedska s Ceskem.

   A kolik lidi ztratime nasledky covidovych regulaci za pristich x let? A kolik svobod uz se nam nevrati?

   Lide umiraji a umirali i zbytecne. Treba ze riskuji. Nebo jenom ze jedou v aute a neco se stane (zakaz aut by to spravil).

   A pak tu mame vase zbytecne umrti, protoze se lide nedostanou k dobre peci, protoze covidova korupce zahltila spitaly, a doktori nepremavaj. Anebo ze nevi, ze vitamin D je ochrana. A dalsi, protoze nejsou k mani jednoduche leky jako ivermectin, HCQ, nebo isoprinosin.

   Smazat
 2. Těžko dobře vést stát, který již neexistuje. Už to nejsou Spojené státy americké, ale pouze Spojené firmy americké.

  OdpovědětSmazat
 3. Je to tak. Az na jednu vec, nevim o nikom, kdo by nedostal loni od vlady sek, mel li konto.

  Bordel nad bordel. Ale muzeme oslavit, ze Americane radi poslali biliony na niceni Beloruska. Ostatne proto, ze Cesi poslali jen miliony.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Věro, vy jste v USA? Občas můžete přihodit postřehy. Rezident má jiný vhled než turista.

   Smazat
  2. J.J. Jsem. V Coloradu.

   Smazat
  3. 21:53 verko co to je "mel li konto?" musis upresnit ze musi mit SSN a hlavne platit dane aby byl "eligible"! seky se zasilaly i postou ne? to se do colorada nedostalo? a kolik dali tobe?

   Smazat
  4. Dobraku, minila jsem meli li ucet v bance. Slo to primo na jejich ucet, a vsichni jsme dostali 1200 dolaru. Lide, kteri bankovni ucet nemaji, tem to slo pres postu, a nekdy s tim meli problemy. Co se dani dotejce, tak to s tim myslim nebylo spojeno.

   Vsichni lide, kteri zde pracuji, maji SSN. At uz jsou obcane ci ne.

   Smazat
 4. Ruské ministerstvo zahraničí zareagovalo na americké uznání Ruska hrozbou

  Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová promluvila o tématu, že Moskva a Peking byly ve strategii národní bezpečnosti USA označeny za hrozbu. Uvedla, že Washington za hrozbu považuje všechny, kteří mu vytváří konkurenci.

  https://cz.sputniknews.com/svet/2021030413275468-ruske-ministerstvo-zahranici-zareagovalo-na-americke-uznani-ruska-hrozbou/

  OdpovědětSmazat
 5. Jestli si myslíš že nevíme jaká je bída v americe tak si na omylu. Nikomu tu nenadávej nechutný slouho (__)

  OdpovědětSmazat
 6. Taková moje historka z USA. 14 dní jsem byl s přítelem hostem na venkově na nejmenovaném ranči, kde jsem kupoval vesternového koně. Siesta v předvečer kdy cowboys seděli na verandě před haciendou a odpočívali. Najednou z ubykace honáků vyběhne černoch zřejmě zloděj. Majitel ranče sejme pušku ze stěny a při přeskoku ohrady zloděje zastřelí. Nikdy jsem nevěděl, jaký je rozdil vidět někoho zastřelit v televizi a ve skutečnosti. S přítelem jsme se nahli přes zábradlí verandy a společně zvraceli. Ostatní zůstali v naprostém klidu. Rančer ještě s několika lidmi se šel na černocha podívat. Sáhl mu do kapsy a našlel peníze apod. Zavolal šerifovi, že zastřelil zloděje. Ten se jen zeptal zda je černý nebo bílý. Černý- to přijedu až zítra. Tak ho přikryli houní a šli dál debatovat. Ještě upozorňuju, že na vyjížďky po krajině musíte jezdit s doprovodem aby jste někde nepřekročil hranice pozemku hostitele, neb soused vás neznalý bez skrupulí může klidně zastřelit. Strakatýho vesterňáka máme stále a je povahově bezvadný a nevadí mu rány z ohňostrojů nebo střelba myslivců...P.S. Když vás zastaví policajti, tak do doby, než se zjistí vaše totožnost, s vámi jednají jako když zastavili masového vraha. Za to, že jsem se snažil si sáhnot do náprsní kapsy pro doklady jsem byl pažbou pušky sražen k zemi a hlava mě brněla ještě týden. Ať mě tady klidně někdo poučuje o Americe.

  OdpovědětSmazat
 7. 9:08 no by me zajimalo kdes to byl? to musela byt skutecne nejaka velmi zaostala "redneck" vesnicka na jihu! no a ze pri prekroceni hranic pozemku te muze majitel odprasknout anebo ze pri sahnuti do kapsy pro ID te srazil polda k zemi? tak to by mne skutecne zajimalo kde jsi to byl?😂
  staci mi jmeno statu a county-dedinku nemusis at nemas problemy!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mne se nic takoveho nikdy nestalo. V me zkusenosti jsou poldove na venkove slusni. To v NYC, tam je to jine. Ale clovek to chape, policajtovi ve velkem meste jde casto o zivot.

   Smazat
  2. Mimochodem, proc takova podezrivavost proti Jihu? Moje zkusenost s Jizany je dobra. Ale Yankees je stale buzerujou a pomlouvaj.

   Smazat
 8. S těmi policajty mám stejné zkušenosti. To je po celé Americe na venkově stejné. Přehnaná obezřetnost. VIP

  OdpovědětSmazat
 9. 10.38 Nejlepší vesterňáci jsou v Texasu. Byl jsem na pomezí s New Mexiko. Až tam pojedete pozor. Je tam zakázaná i když tolerovaná prostituce. A to nevím zcela jistě, mají tam snad ještě trest smrti. O životě na vesnici a na krajích měst USA hodně vypovídá seriál na ZOOMu sousedské noční můry. Věřte, že tam není nic přikrášleno.Tak dívat!

  OdpovědětSmazat
 10. Dobrý přįklad negativní demokracie a svobody ,pro nás je to příklad ,aby výroba a distribuce ele. byl státní podnik.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.