Reklama

pondělí 15. března 2021

Před 82 lety jsme se stali německým protektorátem

-rp-
15. 3. 2021 PrvníZprávy

Obsazování Čech a Moravy začalo již 14.března 1939, ale oficiální okupace nastala až šestou hodinou ranní 15.března 1939.


(Na snímku: Hitler při přehlídce německé čestné jednotky na Pražském hradě)Když 29. září 1938 podepsali zástupci Německa, Itálie, Velké Británie a Francie Mnichovskou dohodu, zdálo se, že zachránili evropský mír. Adolf Hitler se zavázal, že poskytne Československu, které bylo přejmenováno na Česko-Slovensko, záruky, což však zůstalo pouze na papíře. Ve skutečnosti Německo neustále činilo nátlak na okleštěnou republiku a kladlo si nehorázné požadavky.

Po okleštění Československa v říjnu roku 1938 a odtržení Slovenska a Podkarpatské Rusi 14.března 1939 , okupovala den na to zbývající území Čech a Moravy vojska nacistického Německa. 16.března podepsal Adolf Hitler Výnos o zřízení Protektorátu Čechy a Morava a na okupovaném území vznikl loutkový totalitní stát, v němž Němci rozpoutali politiku násilí a teroru.

Běhemi nočního jednání v Berlíně v noci ze 14. na 15.března 1939 Hitler prezidentu Emilu Háchovi vyhrožoval a nutil ho k podpisu smlouvy o odevzdání se Německu. Hácha odolával až do doby, kdy ho stihl srdeční záchvat. I po té se snažil jednat, ale nakonec byl zlomen. Před 4.hodinou ranní podepsali Hácha a Chvalkovský (ministr zahraničí) "Prohlášení německé a česko-slovenské vlády“, kde se mimo jiné praví: „Čs. prezident prohlásil, že ... klade osud českého národa a země s plnou důvěrou do rukou vůdce Německé říše.“ Ve 3:15 hodin bylo zahájeno zasedání pražské vlády a ve 3:35 byl odeslán všem armádním sborům rozkaz ze zákazem klást jakýkoliv odpor. Ve 4:30 začal pražský rozhlas vysílat zprávu o chystaném vstupu německých vojsk na území Čech a Moravy. Obyvatelstvo má zachovat klid, jít jako obvykle do práce a vyčkávat dalších zpráv.

Ve čtvrtek 16. března vydal Hitler na Pražském hradě Výnos o zřízení Protektorátu Čechy a Morava. Čeští Němci se tímto stali občany Třetí říše. Češi se stali občany nového Protektorátu. Česko-slovenská vláda byla přejmenována v nezměněném složení na vládu protektorátní, která byla navenek zbavena odpovědnosti za obranu, mezinárodní záležitosti, komunikační a celní služby.

Protektorát Čechy a Morava (německy Protektorat Böhmen und Mähren) bylo území okupované od 15. března 1939 nacistickým Německem do jeho kapitulace 8.–9. května 1945.
6 komentářů :

 1. Povinně si platíme ČT, která má být dle kodexu vyvážená a nestranná a to je vidět, jak tento princip porušuje právě dnes!! Dnešní datum 15. března je zmíněno v ČT pouze okrajově a to ještě jsou zmíněni jako okupanti nějací ,jinak nespecifikovaní nacisté , ale datum 21. srpna je v ČT svátek patologické rusofobie , která kvete týden před tímto datem a týden po něm!! Jenom bych připomněl, že 21. srpna 1968 nás přepadli a okupovali především Ukrajinci,Poláci, Němci, Maďaři a Bulhaři, co se týče národnostního složení okupačních vojsk z 21. srpna 1968, Rusů bylo tak cca 20%, přesto ČT překrucuje, manipuluje a lže, když hovoří o ruské okupaci a tato vojensko - historická data lze velmi jednoduše doložit!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. je to tak, smutné je, že se dějiny přepisují jak se to v čase komu hodí. Fakta mizí v propadlišti a mladší generace neví obecně z historie téměř nic.

   Smazat
 2. Dnešním mocipánům se tyhle události nehodí do krámu oni si to určitě vynahradí v Srpnu. I když se nedají vůbec srovnávat nacisté by Čechy zlikvidovali.

  OdpovědětSmazat
 3. V médiích a ČT občas nějaký polovzdělaný pytlík položí otázku zda byl nemocný stařec Hácha kolaborant. Je to návodná otázka vyplývající z mizerných znalostí. Hácha se stal prezidentem zbytku Čech shodou okolností - a ne z vlastní vůle. Hitler si ho zavolal a docela drsným způsobem ho znásilnil. Dal mu na vybranou - pokud nepožádá říši o ochranu bude za hodinu luftwafe bombardovat zcela nechráněnou Prahu. Hácha podepsal. Takže tak jednali němci na nejvyšší úrovni s "podřadným" Českým politikem aby neměl pochybnosti. Byla to zcela obvyklá Hitlerova prasárna. A dnes Háchu pitvají "čestní" pytlíci z Českých prostitutujících médií, co pitvají "zločiny" Čechů na chudácích germánech... Fuj takovým zmetkům.

  OdpovědětSmazat
 4. Díky personálu ČT a řadě akademiků z Prahy si dnes člověk alespoň trochu přiblíží jak se chovali Čeští prestituti za druhé republiky a Protektorátu. Sice měli jiné znělky a znaky ale duch byl dost podobný. Už nemakali pro ČR ale pro říši.

  OdpovědětSmazat
 5. Jako přes kopírák, dnešní soukmenovci si říkají vláda ČR, jdou s proudem, nevidí, neslyší, nemyslí. Zobou z ruky novým sráčům a zase pro pár stříbrných, tito součástí jsou ale ještě k tomu zesraný až za ušima, Bureš a jeho vakcína - nevakcína

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.