Reklama

pondělí 15. března 2021

Přemysl Votava: 2248 černých dnů

Přemysl Votava

15. 3. 2021 VašeVěc

15. března 1939 sněžilo, ulicemi českých a moravských měst a obcí se od rána valila nikým nezvaná zelenošedá masa. Lidé stáli za deště a sněžení v ulicích, slzy v očích, zaťaté pěsti, nenávist v srdci. V každém z nich otázka: Co s námi bude? 15.března 1939 skončily šťastné dny Československa (ČSR), začala smutná a oběťmi naplněná šestiletá německá okupace. Nekonečných 2248 černých dnů.


(Na snímku: Pražský Hrad 15.3.1939, německý wehrmacht obsazuje sídlo českých králů, začíná okupace zvaná Protektorát)

Kolik mladých lidí dovede naplnit toto datum i tu šestiletou okupaci a dovede se orientovat? Dnes se tato doba příliš nepřipomíná, ale otázka je, zda má zmizet z učebnic i z naší paměti. Od března 1939 uplynulo 82 let. Ptám se, kolik pamětníků z té doby ještě žije? Možná, že ještě jako děti stáli na kraji chodníků a pamatují si na ty slzy svých otců… Kdo si dnes vzpomene na to ponížení i na vyhlášky se jmény stovek popravených? Kdo si vzpomene na ty bezbranné spoluobčany, na jejich děti, když z nádraží Bubny se vydávali na cestu do vyhlazovacích táborů? Kdo položí květiny na zapomenuté hroby těch statečných, kteří odpočívají někde daleko od svých domovů? Novodobí vykladači dějin je posmrtně kádrují, kácí jejich sochy… Politici spoléhají na krátkou historickou paměť našeho národa. Rodí se nové výklady druhé světové války. Z viníků té válečné hrůzy se vytváří oběti. Z obětí, pak viníci.

Těm neznalým historie připomínám, že tzv. Výnosem Adolfa Hitlera o zřízení Protektorátu Čechy a Morava byli naši občané zbavení všech práv, stali se občany druhé kategorie. Adolf Hitler triumfoval, z okna Pražského hradu přijímal hold jásajících pražských Němců. Nad Pražským hradem vlála standarta říšského vůdce Adolfa Hitlera. Český národ měl být ponížen, poněmčen a ve svém důsledku včleněn do Velkoněmecké říše. Byly uzavřeny vysoké školy, studenti poznali popraviště i koncentrační tábory. Od prvního dne okupace se ujaly své práce represivní složky německé správy… Následovaly každodenní popravy českých vlastenců, např. jen v Berlíně ve věznici Plotzensee bylo popraveno 677 Čechů, ve věznici Pankrác za dva roky našlo smrt na popravišti 1075 odbojářů, z nich 155 žen. Dalším místem hrůzy se stal tábor Terezín. Na popravištích umírala elita národa, pod gilotinou v Plotzensee hrdinové odboje generálové Homola, Macháček, Kravák,…. a na stejném popravišti padl novinář Julius Fučík nebo nám dobře známý hostinský od Rozvědčíka Jaroslav Franěk, ale i zcela prostí lidé, přesto hrdinové, jako byl železničář Josef Just z Úpice, nebo holič Alfons Šubrt ze Rtyně…. A tisíce dalších.

Šestiletá německá okupace přinesla dle Vojenského ústředního archivu 343 tisíc obětí, popravených, zavražděných v plynových komorách, ale i desetitisíců hrdinů padlých v odboji. Okupace nejen rozvrátila československou ekonomiku, ale měla i morální dopady. Přes to všechno, se český národ nikdy nesnížil k protiruskému tažení po boku německé armády tak, jako mnohé státy Evropy. Slovensko nevyjímaje. Naopak v té době se rodili hrdinové, jejich statečnost obdivoval celý svět. Připomínám jen ty nejstatečnější… Kubiš, Gabčík, Jaroš, Eliáš, Vančura, připomínám ty statečné z vyvražděných Lidic, Ležáků, Ploštiny i ty tisíce dalších, často bezejmenných hrdinů. Světoznámá Fučíkova „Reportáž psaná na oprátce “ se stala dokumentem té doby.

Evropou opět pochodují pohrobci nacistů. Padají sochy hrdinů, mizí pomníky padlých, znevažují se činy těch statečných…Knihkupecké regály se prohýbají pod přívalem nacistické memoárové literatury. Kdo z mladé generace ví, že za těmito „hrdiny“ zůstaly desítky milionů mrtvých, vypálené vesnice, zničená města? V knihkupectví si nacističtí generálové užívají svou slávu, zatímco ti naši hrdinové se krčí někde v koutku regálu.

Závěrem je nutno připomenout, že německá okupace zásadně ovlivnila poválečný vývoj Československa. Za svobodu se platilo životy, za tu naši padlo 140 000 vojáků Rudé armády, 33 tisíc vojáků rumunské armády, 116 vojáků USA, vedle nich tisíce našich hrdinů, Čechoslováků. Mějme k nim úctu, nekádrujme ty mrtvé. Československo si svoji opětnou svobodu vybojovalo, nečekali jsme někde v koutě!

Dívám se do kalendáře, 15.březen 1939 není připomenut. Lépe je na tom 12. březen 1999, významný den, který připomíná vstup do NATO.

A opět řinčí zbraně.

12 komentářů :

 1. Oprávněné a nanejvýš potřebné připomenutí. JiH

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano,mate pravdu pane JiHu,tady nas hlavne zajima co dela

   nase verchuska,ktere se nechce "makat"a nepripomina dnem i noci sousedum dluh z valecnych reparaci ve vysi 3,6 bilionu korun.
   Za ten by bylo totiz mozne se vyzbrojit po zuby,vytvorit podle vzoru SWIIS ARMY nasi dnes chybejici armadu a pomoci tak uplne se rozpadavajicimu NATU,kdy pry jeho bundeswehrmacht privedla do rozpadu pry Frau von Leyno,ktera nyni tvrde pracuje na rozvalu nestastne nami velmi oblibene Evropske unie-EU!

   Smazat
  2. Škoda, že autorovi z přehledu významných obětí vypadli Julius Fučí, Jan Šverma, který byl jediným padlým poslancem Československa a rovněž nevzpomněl na to, že komunisté byli nejsilnější složkou protiněmeckého odboje s největším počtem padlých !!!

   Smazat
  3. Jedním slovem hnus,jak se ted převrací dějiny,moji rodiče by se obraceli v hrobě nad pátou kolonou,v čele s Hermanem a některými umělci,co točí dila jako Hamrův mlýn naplivat jim do tváře,a nezapomenout na naše hrdiny

   Smazat
 2. Připomínka nejhorších událostí našich novodobých dějin pouze na alternativních webech...
  Tak to zlé, protože dost napovídající.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nenapadlo by mne že v 21. stol. budou naše sdělovací prostředky ovládat přisluhovači fašounū kryjící jejich zločiny. Třeba si počkati na 21. srpna to bude ,,fičák"!!! VIP ☹️

   Smazat
 3. V ČT mají náhradní volno. Srpen rozjíždějí každý rok už v květnu, ale bratrskou pomoc Němců zapoměli připomenout.

  OdpovědětSmazat
 4. Ano, jakékoliv datum hanící komunisty- Palach, 21 srpen, 25 únor, Jan Masaryk, samozřejmě Horáková- to se můžou sdělovací prostředky posrat.

  OdpovědětSmazat
 5. Já mám tu češtinu tak rád, ta je dokonalá ,to jsou perly , "Navalný" Havel, "bratrská" německá pomoc z 15. března 1939 a kdo ještě něco podobného vymyslí? Ta krása je v té zkratce, stačí dvě slova a hned jste doma, není potřeba vůbec nic vysvětlovat.

  OdpovědětSmazat
 6. Povinně si platíme ČT, která má být dle kodexu vyvážená a nestranná a to je vidět, jak tento princip porušuje právě dnes!! Dnešní datum je zmíněno v ČT pouze okrajově a to ještě jsou zmíněni nějací ,jinak nespecifikovaní nacisté , ale datum 21. srpna je v ČT svátek patologické rusofobie , která kvete týden před tímto datem a týden po něm!! Jenom bych připomněl, že 21. srpna 1968 nás přepadli a okupovali především Ukrajinci,Poláci, Němci, Maďaři a Bulhaři, co se týče národnostního složení okupačních vojsk z 21. srpna 1968, Rusů bylo tak cca 20%, přesto ČT překrucuje, manipuluje a lže, když hovoří o ruské okupaci a tato vojensko - historická data lze velmi jednoduše doložit!!!!

  OdpovědětSmazat
 7. Občané druhé kategorie jsme i dnes pro skopčáky a spol. Knihy o našich hrdinech jednoduše nejsou ani v koutku regálů.

  OdpovědětSmazat
 8. Nechtěl bych vypadat jako občan posedlý mizernou veřejnoprávní ČT. Denně ale zaslechnu jak v ČT nějaký herec
  nebo Moravec vystrkovaný na lidi jako "elita" mluví proti
  ČR a zpochybňuje např. prezidenta Beneše a jeho dekrety.
  Jiní zase oslavují šlechtu s německými jmény a chválí jak se starala o své statky. Co to je ? Jaká šlechta. To přeci byl systém ve středověku. To nás tam ČT zase vrací ? Vypadá to tak.
  Nevolme politiky ODS,TOP,Lidovce,STAN,ČSSD,Pijáty - to je fronta která vzájemně spolupracuje,vydržuje si ČT a
  připravuje zřejmě něco jako nový Protektorát. Připomeňme si
  výsledky vlád ODS a jejich koalicí. Bylo to zničení průmyslu,likvidace všech Českých bank, zprasení statní správy,justice a policie,plošná amnestie Klause zločincům z privatizace, neústavní rozdělení ČR,mimořádně zprasení veřejnoprávních médií a Petříček s Trautenberkem
  dosazení jako ministři zahraničí ve službách zřejmě cizích mocností. Chci vládu odborníků a vlastenců.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.